best mommy

ηρθε το πρωτο σας παιδακι στην κλινικη?θα θελατε?

Recommended Posts

Τώρα που το λες, την τελευταία φορά που πήγα στο Ιασώ είδα και μικρά παιδιά να περιμένουν μαζί με τους γονείς τους να ξεκινήσουν οι ώρες επισκεπτηρίου. Άρα ούτε και στο θέμα των παιδιών είναι αυστηροί. Αν αυτό γίνεται συστηματικά, τότε υπάρχει πρόβλημα γενικότερα με το συγκεκριμένο μαιευτήριο, και το πρόβλημα είναι η μη τήρηση των κανονισμών. Τα υπόλοιπα είναι άλλα λόγια ν' αγαπιόμαστε :rolleyes:

Διαφημίσεις

κοριτσια, να σας πω και γω την εμπειρια μου. οταν γεννησα την κορη μου, ο γιος μου ηταν 14 μηνων και μεχρι τοτε ημασταν συνεχεια μαζι και δεν τον ειχα αφησει ποτε σε αλλα χερια, παρα μονο για 2-3 ωρες. και γω ειχα κολλημα μαζι του, τοσο που επειδη θα εκανα προγραμματισμενη καισαρικη και ο γιατρος ηθελε να μπω απο το προηγουμενο βραδυ στο νοσοκομειο για προετοιμασια, πηγα, εκανα εισαγωγη και μετα πηρα εξοδο και πηγα σπιτι γιατι δεν μπορουσα να αποχωριστω τον γιο μου. οσο ημουν στο νοσοκομειο δεν μου τον εφεραν να τον δω, παρολο που γενικα ηταν χαλαρα τα πραγματα και ερχοταν η σαρα και η μαρα στα δωματια με τα νεογεννητα μεσα. οσο ελειπα ηταν με τους γονεις μου πιο πολυ, και με τον μπαμπα του. του ελειπα παντως, γιατι μια μερα η μαμα μου μου ειπε οτι ακουσε τον μικρο να λεει "που εισαι μαμα" (μιλησε πολυ νωρις ο μεγαλος μου). οταν μου το ειπε, σπαραξε η καρδια μου. νομιζω οτι απλα δεν πρεπει να τα σκεφτομαστε σε τετοιες περιπτωσεις. μερες ειναι, θα περασουν. και οταν γυρισαμε στο σπιτι, το μωρο δεν το κρατουσα εγω, αλλα ο μπαμπας του. αυτο ειπωθηκε και πιο πριν, και νομιζω ειναι πολυ σημαντικο. οταν φτασαμε λοιπον, μπηκε πρωτα ο μπαμπας με το μωρο και απο πισω εγω και μολις με ειδε ηρθε αμεσως στην αγκαλια μου. σημασια δεν εδωσε στο μωρο. πριν ενα μηνα γεννησα το τριτο μου παιδακι. η μικρη μου ηταν 22 μηνων και ο μεγαλος τριων ετων. αυτη τη φορα ημουν πιο ψυχραιμη γιατι ειχε γινει και καταλληλη προετοιμασια των παιδιων οτι η μαμα θα λειψει μερικες μερες για να βγαλει το νινι απο την κοιλια. την τριτη μερα, μου τους εφερε και τους δυο ο αντρας μου στην κλινικη αλλα κατω στο κυλικειο. περασαμε πολυ ωραια και χαρηκαν και τα παιδια και εγω. αλλα το βλεμα της μικρης μου οταν φευγανε χωρις μενα δεν προκειται να το ξεχασω ποτε. κοντοσταθηκε και με κοιτουσε με απορια γιατι δεν πηγαινω μαζι τους.

συνοψιζοντας λοιπον, νομιζω οτι αν προκειται για μεγαλουτσικο παιδακι που καταλαβαινει και εχει γινει η σχετικη προετοιμασια, καλο ειναι να παει να δει τη μαμα, θα χαρουν και οι δυο. αν ειναι μικρο, ισως δεν ειναι και τοσο καλο. και σημαντικο ειναι πως θα γινει η επιστροφη στο σπιτι και το κατα ποσο θα αλλαξει η καθημερινοτητα του με το νεογεννητο στο σπιτι. κακα τα ψεματα παντως, ο ερχομος του μωρου ειναι ενα πληγμα για το μεγαλυτερο παιδακι, αλλα εξαρταται και πως θα το χειριστουμε εμεις. καλη τυχη σε ολες!

θέλω τόσο πολύ να ερθει ο μεγαλος μου γιος να γνωρισιε τον αδελφούλη του απο την πρώτη στιγμή!!!όλη την ώρα με ρωτάει πότε θα βγει...πώς θα μπορέσω να του πω ότι βγήκε αλλά δεν θα τον δεις???

ξερετε αν σε ιασω και ρεα επιτρεπουν -κάνουν τα στραβα ματια μαλλον θα το ελεγα-???

οπως εχω ξαναγραψει, το 2008 που γεννησα στο ιασω, τα 2 μου ανιψακια ειχαν ερθει και περιμεναν απο εξω μαι με ολο το σοι να γνωρισουν τον ξαδερφούλη τους..και οταν τον εβγαλαν εξω για να τον δουν οι συγγενεις τον ειδαν και αυτοί!!

ενώ στο ρεα, φετος που γεννησε η συνυφαδα μου, δεν με αφησαν να εχω τον γιο μου στην αιθουσα αναμονής....

που πρέπει να ρωτησω για το αν θα τον αφησουν να δει τον αδελφούλη του που τοσο ανυποπμονει να γνωρίσει, εστω στον διαδρομο?πάνω στον οροφο???ή στις πληροφοριες?

φανταζομαι ειναι και που θα πέσεις...

242904.png 2/8/2008 Η ΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΑΛΛΑΞΕ ΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ! ΗΡΘΕΣ ΕΣΥ! ΜΠΕΜΠΟΥΛΗ ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΠΟΛΥ - ΠΟΛΥ!

ε λοιπον ειμαστε απεριγραπτοι σαν λαος και δεν θα αλλαξουμε ποτε!!

μας νοιαζει μην ερθουν σε επαφη τα νεογεννητα με παιδακια για τα μικροβια.δηλαδη οταν ερχεται ο παππους και η γιαγια που εχουν ενα καραβι αρρωστιες εκαστος και φτυνουν το μωρο και γαυγιζουν πανω απο το κεφαλι του και τρεμουν τα χερια τους απ'το παρκινσον την ωρα που το κρατουν και βηχουν πανω του,δεν μας νοιαζουν τα μικροβια?οταν εισαι στον ιδιο θαλαμο με τσιγγανες ας πουμε οπως ηταν η ξαδερφη μου στο ελενα που δεν εχουν εμβολιαστει ποτε,δεν μας νοιαζουν τα μικροβια?οταν ερχονται 45 ατομα επισκεπτηριο και ειναι ιδρωμενοι,η' μεσα στ'αρωματα η δεν ξερω κι εγω τι αλλο και ποιανουν το μωρο χωρις καν να εχουν πλυθει δεν μας νοιαζουν τα μικροβια?οταν μας βαζουν χειρουργειο για καισαρικη και οι 7 στις 10 κολλανε καποιο μικροβιο χειρουργειου που δοξα το θεο υπαρχουν σε πληθωρα και το μεταφερει στο μωρο με τον θηλασμο,αθελα της βεβαια,δεν μας νοιαζουν τα μικροβια?το παιδακι που θελει να δει την μαμα του θα τα μεταφερει ολα?ΗΜΑΡΤΟΝ ΟΜΩΣ!!!

στην τελικη ας βγει μια μανα και να μου πει οτι και στο σπιτι της ειχε το μωρο σε καραντινα και οτι οσοι το πλησιαζαν περνουσαν πρωτα απο κλιβανο η' οτι δεν αφηνε το μεγαλο να παει στο μικρο και τοτε το συζηταμε.

αντε γιατι μου σηκωνεται η πιεση μ'αυτα που βλεπω τοση ωρα.

η ξαδερφη μου στο 2ο μωρο γυρησε στο σπιτι και ο μεγαλος δεν της μιλουσε 1 εβδομαδα γιατι "κουβαλισες και αυτο μαζι σου?ειπες οτι θα πας να το βγαλεις,οχι οτι θα το φερεις και σπιτι μας"¨.

εμεις και μονο εμεις φταιμε για τις οποιες αντιδρασεις των παιδιων μας.η καθε μανα ξερει το παιδι της και πως θα του εξηγησει το θεμα και πως θα του το παρουσιασει

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα