Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

«Μωρά και μπαμπάδες» : Τα παράπονα των μαμάδων . . .


Phani

Recommended Posts

κοριτσια καλημερα και απο μενα ,

με το Πανο απο την αρχη εχουμε αναλαβει μαζι το μεγαλωμα του μπεμπη και τον επομενων παιδιων . Τα βραδια ξυπναμε εναλαξ , μια εγω μια εκεινος , οταν χρειαζεται πλεον σηκωνεται μονο ο πανος . Τα πρωινα εχω εγω τη φροντιδα του μικρου μιας και ο πανος εργαζεται , επειτα απο τα μεσγμερια και μετα μοιραζομαστε τι φροντιδα , αμα νυσταζω κοιμαμαι και παιζει ο πανος με τον μικρο ή απλα καθομαι στο πισι και χαλαρωνω . Θα παμε βολτα μετα και επειτα στο βραδυνο υπνο , εγω κανω μπανιο τον μικρο , τον ντυνω εγω και τον κοιμιζει ο πανος . Θεωρω οτι για να μεγαλωσει σωστα ενα παιδακι χρειαζεται και τους 2 γονεις του , χρειαζεται μια αρμονια στην οικογενεια του και οι 2 γονεις να ασχολουνται μαζι του οταν υπαρχουνε φυσικα .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΘΑ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΑΛΛΑΓΜΑ, ΜΠΑΝΙΟ ΜΟΝΟ ΑΝ ΤΟΥ ΤΟ ΖΗΤΗΣΩ. ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΘΑ ΠΑΕΙ ΑΦΟΥ ΘΑ ΕΧΩ ΦΤΑΣΕΙ ΣΤΟ ΑΠΡΟΧΩΡΗΤΟ ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΤΟΝ ΞΥΠΝΗΣΩ. ΘΑ ΤΗΝ ΠΑΙΞΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΑΤΣΑΛΟ ΤΡΟΠΟ. ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΘΑ ΒΓΕΙ "ΚΟΜΑΝΤΟΣ" :shock: . ΟΥΡΛΙΑΖΕΙ Η ΜΑΜΑ ΑΛΛΑ Ο ΜΠΑΜΠΑΣ ΕΚΕΙ...ΟΤΙ ΧΑΖΟΜΑΡΑ ΒΑΛΕΙ Ο ΝΟΥΣ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΦΟΡΟΥΜΙΣΤΩΝ Ο ΜΠΑΜΠΑΣ ΜΑΣ ΤΗΝ ΕΧΕΙ ΗΔΗ ΚΑΝΕΙ..

ΠΑΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟΣ ΜΩΡΕ...ΚΑΤΑ ΒΑΘΟΣ :roll::D

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλημερα και απο μενα ,

με το Πανο απο την αρχη εχουμε αναλαβει μαζι το μεγαλωμα του μπεμπη και τον επομενων παιδιων . Τα βραδια ξυπναμε εναλαξ , μια εγω μια εκεινος , οταν χρειαζεται πλεον σηκωνεται μονο ο πανος . Τα πρωινα εχω εγω τη φροντιδα του μικρου μιας και ο πανος εργαζεται .

ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΘΕΣ ΝΑ ΠΕΙΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ ΚΑΙ ΣΗΚΩΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΤΑ ΒΡΑΔΙΑ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΣΟΥ?? :shock::shock: ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑ ΤΟΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙ???ΠΕΣ ΜΟΥ ΠΟΥ ΤΟΝ ΒΡΗΚΕΣ, ΤΩΡΑ!!!!ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΕΓΩ!!! :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλημερα και απο μενα ,

με το Πανο απο την αρχη εχουμε αναλαβει μαζι το μεγαλωμα του μπεμπη και τον επομενων παιδιων . Τα βραδια ξυπναμε εναλαξ , μια εγω μια εκεινος , οταν χρειαζεται πλεον σηκωνεται μονο ο πανος . Τα πρωινα εχω εγω τη φροντιδα του μικρου μιας και ο πανος εργαζεται .

ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΘΕΣ ΝΑ ΠΕΙΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ ΚΑΙ ΣΗΚΩΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΤΑ ΒΡΑΔΙΑ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΣΟΥ?? :shock::shock: ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑ ΤΟΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙ???ΠΕΣ ΜΟΥ ΠΟΥ ΤΟΝ ΒΡΗΚΕΣ, ΤΩΡΑ!!!!ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΕΓΩ!!! :lol::lol:

Κρατήστε μου κι εμένα έναν παρακαλώ....Ο δικός μας μπαμπάς ασχολείται με τη μικρή μόνο για παιχνίδι.Βέβαια αν δει πως έχω φρικάρει και χτυπιέμαι σαν χταπόδι ψιλοβοηθάει αλλά τα πράγματα γίνονται χειρότερα.Η Νικολέτα έχει μάθει να έχει εμένα για όλα κι έτσι αν πάει να ασχοληθεί μαζί της του απαντάει''μαμά''.(να το κάνω δλδ εγώ).Μάλιστα χθες ήταν από τις λίγες φορές που αποφάσισε να σκουπίσει με την ηλεκτρική και το παιδί είχε πέσει πάνω στη σκούπα και ούρλιαζε:''θα σκουπίσει η μαμάαααα.......''Δράμα.....

as1cxEz0g410010MjkyZHwwNjIwZHxNeSBsaXR0bGUgTmljb2wgaXM.gif

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια μου

ναι , ο πανος σηκωνεται απο τον πρωτο μηνα για τον μικρο μας , εφοσον ολη μερα τον εχω εγω . Βασικα τον Πανο τον ερωτευτικα ακομα παραπανω οταν ειδα οτι ειναι απολυτα μπαμπας για το παιδι μας και συντομα παιδια μας . Χαιρομαι να τους βλεπω μαζι να κανουνε χαζα και να παιζουνε , ειναι υπεροχος πατερας και υπεροχος ανθρωπος ο πανος μου . Μα δεν ισχυει οτι οι αντρες δεν ξερουνε τιποτα περι μωρων , ουτε εμεις οι γυναικες εχουμε ιδεα τι μας γινεται , και οι 2 οταν γυρησαμε απο το μαιευτηριο ξεραμε ακριβως τα ιδια πραγματα , δηλαδη ενα μεγαλο τιποτα . Σιγα σιγα , μερα με τη μερα μαθαμε και οι 2 . Το οτι δεν εργαζομαι δεν του αφερει το δικαιωμα να ειναι πατερας και να θελει να περιποιειτε το παιδι του ακριβως οπως και εγω .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

.....Το οτι δεν εργαζομαι δεν του αφερει το δικαιωμα να ειναι πατερας και να θελει να περιποιειτε το παιδι του ακριβως οπως και εγω .

 

έτσι είναι... καλά τα λες αλλά πέρα από τον δικό σου δεν ξε΄ρω άλλους να το κάνουν. Εγώ τους πρώτους μήνες που είχα άδεια λοχείας όχι μόνο δεν περνούσε από το μυαλό μου να ξυπνήσει και άντρας μου έστω και μια φορά αλλά προσπαθούσα να μην κάνουμε κιχ εγώ και η μικρή για να μην τον ξυπνήσουμε. Δεν μας το ζήτησε βέβαια ο άνθρωπος (να λέμε και του στραβού το δίκιο) αλλά έτσι ένιωθα εγώ.

 

Από τη στιγμή όμως που ξανάρχισα τη δουλειά (εδώ και μήνες τώρα!!!) θα ήθελα να συμμετέχει στη φροντίδα του παιδιού όσο κι εγώ. Δεν το κάνει όμως. Μόνο πολύ σπάνια αν με δει να πέφτω από την κούραση. Κι αν πω και τίποτα.... "εσύ είσαι μαμά, ξέρεις καλύτερα"..... :twisted:

 

Και ύστερα αναρωτιέται γιατί δεν τον θέλει η μικρή και ειναι κολλημένη πάνω μου.

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω κουκλα μου τι να σου πω ,ισως αμα το συζητουσες μαζι του ? αμα του ζητουσες να συμμετεχει στο μεγαλωμα της μικρουλας ? αμα δοκιμαζατε στην αρχη να κανετε μαζι καποια πραγματα , το μπανακι ας πουμε , το ταισμα , δωστου να αλλαξει μια πανα μια φορα . Καπως ετσι , ειμαι σιγουρι οτι θα ενθουσιαστει και θα θελει απο μονος να τα κανει μετα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, να μάλλον δεν τα έγραψα καλά και φάνηκε σαν τεμπέλης και ανεπρόκοπος. Ζητώ συγνώμη.

 

Μαζί κάνουμε το μπανάκι, της αλλάζει και καμιά πάνα που και που και μπορεί να πανε και καμιά βόλτα. Πέρα όμως απ'το μπάνιο που έχει καθιερωθεί από την αρχή ότι το κάνουμε μαζί όλα τα υπόλοιπα και για οτιδήποτε άλλο πρέπει να το ζητήσω. Δεν είναι αυτονόητο όπως είναι για μένα. Το έχουμε συζητήσει κατά καιρούς αλλά εκεί που συμφωνεί και κάτι μπορεί να γίνει σε λίγο καιρό το έχει ξεχάσει πάλι. Το ξέρω ότι κουράζεται πολύ στη δουλειά του αλλά και εγώ δεν κάθομαι. Μερικές φορές νιώθω πως με αντιμετωπίζει σαν να κάθομαι όλη μέρα.

 

Ίσως να είμαι και υπερβολική δεν ξέρω......

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

Ο δικός μου έμαθε πρώτα και πριν από εμένα τα της περιποίησης του μικρού... (εκτός τα του θηλασμού στην πράξη, γιατί στη θεωρία ξεφτέρι έγινε και εκείνος :lol: ) ίσως και η καισαρική να συνετέλεσε σε αυτό μιας και εγώ δε μπορούσα να πηγαινω-φέρνω τον μικρό και να τον πλένω!!!

 

Τώρα στη φάση που είμαστε, όταν ο μικρός κλαίει τη νύχτα για νερό, ο άντρας μου είναι που θα σηκωθεί μιας και έχει δεχτεί απόλυτα το γεγονός ότι εγώ αν σηκωθώ από το κρεβάτι τη νύχτα δεν πρόκειται να ξανακοιμηθώ ενώ εκείνος σε κλάσματα του δευτερολέπτου κοιμάται ύπνο βαθύ!!!!

 

Δουλεύουμε και οι δύο. Αλλά ακόμα και όταν ήμουνα με άδεια λοχείας όλα ήταν μοιρασμένα. Εκείνος την ημέρα ήταν στη δουλειά και εγώ στο σπίτι με ένα βρέφος! Μπορεί κανείς να αποδείξει ότι κουραζόμουν λιγότερο; Μαζί και τα ξενύχτια, μαζί όλα! :D

Link to comment
Share on other sites

αχ βρε λια καπως ετσι..με μια διαφορα εγω νοιωθω ενοχες αν του πω να την κανει μπανιο π.χ. θα την κανει και ενω το μπανιο ειναι το αγαπημενο της μικρης θα κλαιει...ειναι πολυ ατσαλος..την παιζει πολυ ατσαλα..χωρια που πινει σαπουνονερο :shock: και τρεχω σαν την τρελλη φωναζοντας να παρω την μικρη.. :( καλο ε??πρεπει να τσακωθουμε για το καθετι καμια 10ρια φορες για να σταματησει να της φερεται ετσι :twisted::twisted: ...που θα παει??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια πιστεύω ότι από την πρώτη μέρα πρέπει να γίνονται οι σωστές εξηγήσεις για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις....Και το κυριότερο είναι να δίνεις στον άλλον να καταλάβει ότι στην υπόθεση αυτή υπάρχουν αποκλειστικά 2 εμπλεκόμενοι: Η μαμά και ο μπαμπάς...Ούτε παππούδες ούτε γιαγιάδες. Εμείς επειδή εκ των συνθηκών δεν είχαμε καμία βοήθεια τα μοιραστήκαμε όλα από την αρχή. Μάλιστα θυμάμαι την πρώτη μέρα στο μαιευτήριο του είπα παρτην αγκαλιά και ο μπαμπάς της φοβήθηκε. Εκείνη πιστεύω ήταν η πιο κρίσιμη στιγμή. Επέμεινα και όλα πάνε κατ' ευχήν. Το μόνο που έκανα ήταν ότι τον πρώτο καιρό που δεν δούλευα σηκωνόμουν εγώ τα βράδια γιατί τον λυπόμουν. Αλλά τα Σαββατοκύριακα τον ξυπνούσα. Και πραγματικά είναι υπόδειγμα.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εγω αν πω ότι έχω παράπονο θα πέσει φωτια να με κάψει. Ασχολείται παρα πολύ με το παιδί από μικρό που ήταν. Αν σκεφτείται ότι περνάει περισσότερες ώρες μαζί παρά με μένα. Το ωράριο του επειδή ειναι κυλιόμενο και διαφορετικό καθε μέρα από τον Σεπτέμβρη που πάει σχολείο η μικρή την παίρνει τις περισσότερες μέρες αυτός και περνάνε όλο το μεσημέρι μαζί μέχρι να γυρίσω. αλλα και που θα γυρίσω την απασχολεί αρκετά ώστε να κάνω δουλειές. Κάνει τα πάντα την ταίζει, την μπανίζει, την αλλάζει, την πάει βόλτες είτε με το καρότσι είτε με το αυτοκίνητο αλλα την πάει και στις κούνιες αλλα και σε παιδοτόπους.

.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...