Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Ο μπεμπουλης μου είχε και δυσκοιλιότητα και ένα μικρό θεματακι με τους κολικούς.Οι κολικοί εμφανίστηκαν στις 35 μέρες.Αυτα που έκανα εγώ ήταν να δίνω infacolic και biogaia και σε λίγες μέρες ενηργησαν. Όσον αφορά τη δυσκοιλιότητα,η παιδίατρος μου προτεινε να κάνω μείξη frisolac κανονικό και HA (δε θήλασα). Επιπλέον αντί να φτιάχνω το γάλα με νερό έβαζα χαμομήλι σε 2 γεύματα συνήθως τα βραδυνα και το πρωί τον έβρισκα έτοιμο. Τώρα μου είναι 6 μηνών κάνει κακα κάθε μέρα χωρίς να βάλω χαμομήλι στο γάλα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

4 ώρες πρίν, ninika84 είπε:

Ο μπεμπουλης μου είχε και δυσκοιλιότητα και ένα μικρό θεματακι με τους κολικούς.Οι κολικοί εμφανίστηκαν στις 35 μέρες.Αυτα που έκανα εγώ ήταν να δίνω infacolic και biogaia και σε λίγες μέρες ενηργησαν. Όσον αφορά τη δυσκοιλιότητα,η παιδίατρος μου προτεινε να κάνω μείξη frisolac κανονικό και HA (δε θήλασα). Επιπλέον αντί να φτιάχνω το γάλα με νερό έβαζα χαμομήλι σε 2 γεύματα συνήθως τα βραδυνα και το πρωί τον έβρισκα έτοιμο. Τώρα μου είναι 6 μηνών κάνει κακα κάθε μέρα χωρίς να βάλω χαμομήλι στο γάλα.

Και infacolic και biogaia μαζί????? Επίσης , γιατί καταλήξατε σε μίξη με HA?? Είχε και αλλεργία? Από τον 6 που μπαίνουν φρούτα και λαχανικά μειώνεται και η δυσκοιλιότητα. Και νωρίτερα βασικά εξαλείφεται με την επιλογή του σωστού γάλακτος.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 55 λεπτά , Dust pink είπε:

Και infacolic και biogaia μαζί????? Επίσης , γιατί καταλήξατε σε μίξη με HA?? Είχε και αλλεργία? Από τον 6 που μπαίνουν φρούτα και λαχανικά μειώνεται και η δυσκοιλιότητα. Και νωρίτερα βασικά εξαλείφεται με την επιλογή του σωστού γάλακτος.

Δεν είχε αλλεργία απλά θεώρησε ότι η μερικώς υδρολυμενη πρωτεινη θα βοηθήσει.Η μείξη έγινε κιόλας και για τη γεύση,γιατί το ΗΑ είχε χαλιά. Αυτήν την εβδομάδα θα αρχίσουμε λαχανικά.

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Dust pink είπε:

Η εναλλαγή γάλακτος ειδικής κατηγορίας είναι ότι χειρότερο και καλό είναι να αποφεύγετε , οξύνουν το πρόβλημα αντί να το ελαφρύνουν, οπότε αν διαγνωσθεί με κάποιο θέμα το μωρό πχ δυσκοιλιότητα η παλινδρόμηση δίνουμε ένα συγκεκριμένο για αυτό τον λόγο και περιμένουμε να δράσει. Έχω την εντύπωση ότι τα μωρά που θηλάζουν δεν ενεργούνται καθημερινά, είναι φυσιολογική αντίδραση του οργανισμού τους χωρίς να θεωρούνται δυσκοιλια. Η φόρμουλα κατά της δυσκοιλιότητας θέλει κάποιες εβδομάδες για να ρυθμίσει το έντερο, δεν κάνει άμεσα δουλειά (εκεί την πατάνε αρκετοί και αλλάζουν γάλα). Επειδή τρώει και μητρικό σε ένα βαθμό ίσως θα πρέπει να ρυθμίσεις την διατροφή σου. Η φόρμουλα θα δράσει σταδιακά. Ποιο γάλα δίνεις?

Έχεις δίκιο, τα θηλάζοντα μωράκια δε χαρακτηρίζονται απαραίτητα δυσκοίλια ακόμα και αν κάνουν πολλές μέρες να ενεργηθούν. Η παιδίατρος μου έλεγε ότι έχουμε δυσκοιλιότητα και παρεμβαίνουμε όταν το μωρό δυσφορεί, πονάει ή αρχίζει να τρώει λιγότερο. Εμείς ξεκινήσαμε βοηθώντας την με υπόθετο όταν έκανε μία εβδομάδα να ενεργηθεί. Δε μπορούσαμε να "παίξουμε" τότε με ειδικό γάλα γιατί έπινε αποκλειστικά δικό μου.  Έκανε κακά μόνο όταν έπαιρνε 2 υπόθετα. Αλλά μιλάμε για πολλά κακά! Ποτέ μου δε θα μπορούσα να φανταστώ τι μπορεί να χωράει ένα μωρουδίστικο εντεράκι :-D.

Σχετικά με το γάλα που δίνω πλέον, δεν ξέρω αν επιτρέπεται από τους κανονισμούς του φόρουμ να το γράψω. Είμαι νέο μέλος και πιθανό να θεωρηθεί διαφήμιση. Αυτό που μπορώ να πω είναι ότι έχει χαρουπάλευρο, βοηθάει και στην παλινδρόμηση (έχουμε λίγη και από αυτή) και η μικρή το τρώει σαν τρελή σε βαθμό που ξενερώνει όταν της δίνω δικό μου. Εμένα μου βρωμάει όταν το φτιάχνω, αλλά περί ορέξεως...

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, ninika84 είπε:

Δεν είχε αλλεργία απλά θεώρησε ότι η μερικώς υδρολυμενη πρωτεινη θα βοηθήσει.Η μείξη έγινε κιόλας και για τη γεύση,γιατί το ΗΑ είχε χαλιά. Αυτήν την εβδομάδα θα αρχίσουμε λαχανικά.

Με τα λαχανικά θα δεις βελτιώση. Τα HA δίνονται σε περίπτωση αλλεργίας όχι δυσκοιλιότητας , η ανάμιξη θα μπορούσε να αποφευχθεί αν πίνατε από την αρχή frisolac comfort που είναι το πλέον κατάλληλο για δυσκοιλια βρέφη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

19 ώρες πρίν, Anna3011 είπε:

Τη συγκεκριμένη δίαιτα που περιγράφεις σε συνδυασμό με ένα αρκετά ακριβό ειδικό γάλα την άκουσα πρώτη φορά από φίλη μου που την εφάρμοσε με επιτυχία στο κοριτσάκι της, το οποίο είχε αλλεργία, ύστερα από υπόδειξη της παιδιάτρου μας (έχουμε την ίδια γιατρό). Στη δική μου περίπτωση η ίδια γιατρός απέδωσε τους κολικούς στο ανώριμο γαστρεντερικό σύστημα της μικρής, συστήνοντας απλώς υπομονή και κάποιες σταγόνες που δε νομιζω ότι έκαναν και πολλά. Στη διατροφή μου δεν έκανε κάποια παρέμβαση γιατί απέφευγα ήδη τα τρόφιμα που ενοχοποιούνται γενικώς ότι πυροδοτούν την κατάσταση. Απέκλεισε πιθανή αλλεργία λέγοντας ότι αυτές, εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων, έχουν και άλλα χαρακτηριστικά (ευαισθησία στο δέρμα, βλέννες και αίμα στα κακά κ.α.) και μου έδωσε γάλα κατά της δυσκοιλιότητας γιατί εδώ είχαμε σοβαρό θέμα. Φαντάσου ότι η μικρούλα έκανε και 10 μέρες να ενεργηθεί και χρειαζόταν 2 υπόθετα για να τα καταφέρει (το ένα δεν την έπιανε). 

Παρόλα αυτά σκέφτομαι ότι ίσως θα έπρεπε να ακολουθήσω την αποχή από τα γαλακτοκομικά μήπως και βοηθούσε, όμως από την άλλη αν τελικά έφταιγαν αυτά δε θα συνέχιζε να υποφέρει όλη μέρα το μωρό μου; Σήμερα οι πόνοι είναι αισθητά λιγότεροι και η μικρή βελτιώνεται μέρα με τη μέρα χωρίς να έχω αλλάξει διατροφή. Επίσης γάλα δε θα επιχειρούσα νομίζω να αλλάξω γιατί πλέον κάνει κακά μέρα παρά μέρα. 

Τι να πω; Γρίφος οι κολικοί. Φαντάσου ότι κάποια στιγμή πίστεψα ότι επειδή άρχισε να πονάει την περίοδο που αντιμετώπιζα πρόβλημα στο θηλασμό και ήμουν τσίτα, η μικρή εισέπραξε τον εκνευρισμό μου και έκανε κολικό. Είναι και το πρώτο μου, έχω και την τάση να αυτομαστιγώνομαι, άστα να πάνε...:-D

 

Δυσκοιλιότητα και μετά πολύ "εκρηκτικές" διάρροιες εναλλάξ με πολλά αέρια και βραδινή γκρινια ηταν τα μόνα συμπτώματα που είχαν τα παιδιά μου από δυσανεξία στα γαλακτοκομικά, και θεραπεύτηκαν με απλή αποχη από γαλακτοκομικά. Νομίζω ότι είναι αρκετά τυπικά συμπτώματα. Οι 10 μέρες χωρίς κενώσεις δεν είναι περίεργο για μωρό που θηλάζει ούτε παθολογικό και η πιο απλή αντιμετώπιση είναι μασάζ στην κοιλίτσα και ασκήσεις με τα ποδαράκια να πιέζονται στην κοιλιά.

Link to comment
Share on other sites

On 19/3/2018 at 6:09 ΜΜ, ΑΡΓΚ είπε:

 

Δυσκοιλιότητα και μετά πολύ "εκρηκτικές" διάρροιες εναλλάξ με πολλά αέρια και βραδινή γκρινια ηταν τα μόνα συμπτώματα που είχαν τα παιδιά μου από δυσανεξία στα γαλακτοκομικά, και θεραπεύτηκαν με απλή αποχη από γαλακτοκομικά. Νομίζω ότι είναι αρκετά τυπικά συμπτώματα. Οι 10 μέρες χωρίς κενώσεις δεν είναι περίεργο για μωρό που θηλάζει ούτε παθολογικό και η πιο απλή αντιμετώπιση είναι μασάζ στην κοιλίτσα και ασκήσεις με τα ποδαράκια να πιέζονται στην κοιλιά.

Με προβλημάτισες με τη δυσανεξία, η αλήθεια είναι ότι επειδή η κατάσταση ήταν πολύ έντονη την είχα πάντα στο πίσω μέρος του μυαλού μου, αλλά την απέκλειε η παιδίατρος οπότε δεν κατέφυγα ποτέ σε ειδική διατροφή. Από την άλλη σκέφτομαι, αν υπάρχει πρόβλημα δυσανεξίας δε θα συνεχίζονταν οι κολικοί στην ίδια ένταση; Όσο περνάει ο καιρός η μικρή είναι πολύ καλυτερα και οι πόνοι απο συνεχείς μετριούνται πια στα δάκτυλα. Γι αυτό καταλήγω στους συνήθεις κολικούς. Βέβαια πρόβλημα συνεχίζουμε να έχουμε και κοντεύουμε να κλείσουμε τον 4ο.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Anna3011 είπε:

Με προβλημάτισες με τη δυσανεξία, η αλήθεια είναι ότι επειδή η κατάσταση ήταν πολύ έντονη την είχα πάντα στο πίσω μέρος του μυαλού μου, αλλά την απέκλειε η παιδίατρος οπότε δεν κατέφυγα ποτέ σε ειδική διατροφή. Από την άλλη σκέφτομαι, αν υπάρχει πρόβλημα δυσανεξίας δε θα συνεχίζονταν οι κολικοί στην ίδια ένταση; Όσο περνάει ο καιρός η μικρή είναι πολύ καλυτερα και οι πόνοι απο συνεχείς μετριούνται πια στα δάκτυλα. Γι αυτό καταλήγω στους συνήθεις κολικούς. Βέβαια πρόβλημα συνεχίζουμε να έχουμε και κοντεύουμε να κλείσουμε τον 4ο.

 

H δυσανεξία στην καζεϊνη υποχωρει μετά τους πρώτους μήνες. Σπάνια επιμένει μετά τα 1-2 χρόνια και συνηθως υποχωρεί πολύ νωρίτερα από όσο το είχα ψάξει. Το μωρό που ήταν χάλια αν έπινα εγώ ένα ποτήρια γάλα στους 1-2 μήνες, στους 7-8 έτρωγε το ίδιο γαλακτοκομικά χωρίς πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

 

H δυσανεξία στην καζεϊνη υποχωρει μετά τους πρώτους μήνες. Σπάνια επιμένει μετά τα 1-2 χρόνια και συνηθως υποχωρεί πολύ νωρίτερα από όσο το είχα ψάξει. Το μωρό που ήταν χάλια αν έπινα εγώ ένα ποτήρια γάλα στους 1-2 μήνες, στους 7-8 έτρωγε το ίδιο γαλακτοκομικά χωρίς πρόβλημα.

Α μάλιστα. Δεν ήξερα ότι οι δυσανεξίες μπορεί να υποχωρήσουν με τον καιρό. Σε ευχαριστώ πολύ. Θα το συζητήσω με τη γιατρό να δω τι θα μου πει.

Η δικιά μου έκανε από το πρωί κολικούς και σταματούσε το βράδυ κατά τις 11. Μετά κοιμόταν σαν πουλάκι. Έχει και ήπια παλλινδρόμηση και αερια. Η δυσκοιλιότητα ξεπεράστηκε. Θα δούμε...

Link to comment
Share on other sites

μεμαστε 2.5 μηνων κ εχουμε κολικους 1.5 μηνα τωρα και μας βοηθησαν ενας συνδιασμος πραγματων :

1. Σταγόνες. Infacol

2. Αγοράσαμε ενα αρκουδάκι με τζελ που το ζεστενεις στο microwave και του το βαζεις αναμεσα στα ρουχα, απιστεφτη βοήθεια με το που του το βαζω αμεσος αρχιζει το μωρο να αερίζεται  

3. Λαδακι 

4. Τσαι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 6 months later...
On 1/8/2006 at 6:27 ΜΜ, Camelius είπε:

 

Θα ρωτησω τονπαιδιατρο αυριο, αλλα το γαλα τι να αλλαξει; Αφου μονο μητρικο γαλα πινει ο καημενος.

 

Τελος παντων ευχαριστω για την προσπαθεια τουλαχιστον

Κ εγώ θηλάζω αποκλειστικά Έχουμε φοβερό πρόβλημα μΕ κολικούς ακόμη κ είμαστε 4μισή μηνών το Μόνο που ανακούφισε το παιδί από τους πόνους ήταν το ότι έκοψα τελείως τα γαλακτοκομικά Γιατί υπάρχει μεγάλο ποσοστό μωρών που δε μπορεί το εντεράκι τους να επεξεργαστεί την αγελαδινη πρωτεΐνη..ας το δοκιμάσει δύο εβδομάδες σίγουρα αποχή..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Είμαστε σχεδόν 20ημερων και έχουμε ήδη τους πρώτους κολικούς! Θηλάζω αποκλειστικά (εκτός από κάποιες λίγες φορές που πήρε φόρμουλα) Έχω διαβάσει ότι δεν υπάρχουν και πολλά πράγματα να κάνεις για τους κολικούς αλλά ήθελα να ρωτήσω προσωπικές εμπειρίες, αν υπήρξε κάτι που σας βοήθησε παραπάνω! Η καημενουλα μου είναι τόσο ήσυχη κατά τα άλλα, όμως τα βράδια την πιάνει έντονος πόνος μαζεύεται, σφίγγεται και κλαίει!

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, Ceejay said:

Είμαστε σχεδόν 20ημερων και έχουμε ήδη τους πρώτους κολικούς! Θηλάζω αποκλειστικά (εκτός από κάποιες λίγες φορές που πήρε φόρμουλα) Έχω διαβάσει ότι δεν υπάρχουν και πολλά πράγματα να κάνεις για τους κολικούς αλλά ήθελα να ρωτήσω προσωπικές εμπειρίες, αν υπήρξε κάτι που σας βοήθησε παραπάνω! Η καημενουλα μου είναι τόσο ήσυχη κατά τα άλλα, όμως τα βράδια την πιάνει έντονος πόνος μαζεύεται, σφίγγεται και κλαίει!

Αγκαλιά!

Εμάς αυτό μας είχε βοηθήσει λίγο περισσότερο από ότι όλα τα άλλα!

Link to comment
Share on other sites

On 22/3/2018 at 11:38 ΠΜ, pierina είπε:

μεμαστε 2.5 μηνων κ εχουμε κολικους 1.5 μηνα τωρα και μας βοηθησαν ενας συνδιασμος πραγματων :

1. Σταγόνες. Infacol

2. Αγοράσαμε ενα αρκουδάκι με τζελ που το ζεστενεις στο microwave και του το βαζεις αναμεσα στα ρουχα, απιστεφτη βοήθεια με το που του το βαζω αμεσος αρχιζει το μωρο να αερίζεται  

3. Λαδακι 

4. Τσαι

 

Mα ο πόνος από τα αέρια δεν είναι κολικοί, είναι απλά διατροφή (δική του ή της μαμάς) που για κάποιο λόγο δεν του κάθεται καλά. 

Link to comment
Share on other sites

On 29/11/2018 at 6:18 ΜΜ, Ceejay είπε:

Είμαστε σχεδόν 20ημερων και έχουμε ήδη τους πρώτους κολικούς! Θηλάζω αποκλειστικά (εκτός από κάποιες λίγες φορές που πήρε φόρμουλα) Έχω διαβάσει ότι δεν υπάρχουν και πολλά πράγματα να κάνεις για τους κολικούς αλλά ήθελα να ρωτήσω προσωπικές εμπειρίες, αν υπήρξε κάτι που σας βοήθησε παραπάνω! Η καημενουλα μου είναι τόσο ήσυχη κατά τα άλλα, όμως τα βράδια την πιάνει έντονος πόνος μαζεύεται, σφίγγεται και κλαίει!

Αγκαλιά κουνημα ζεστά πανακια στη κοιλιά και γενικά εμένα με βοήθησαν οι λευκοί ήχοι αρκετά κυρίως ο αποροφητηρας ... γενικά ήταν δύσκολες μερες νόμιζα ότι δε θα περάσουν ποτέ αλλά ως δια μαγείας ένα βράδυ ηρεμει και δε το πιστεύεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...
On 2/12/2018 at 8:30 ΜΜ, Helena40 είπε:

Αγκαλιά κουνημα ζεστά πανακια στη κοιλιά και γενικά εμένα με βοήθησαν οι λευκοί ήχοι αρκετά κυρίως ο αποροφητηρας ... γενικά ήταν δύσκολες μερες νόμιζα ότι δε θα περάσουν ποτέ αλλά ως δια μαγείας ένα βράδυ ηρεμει και δε το πιστεύεις.

Σε ευχαριστώ πολύ 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλημέρα σε όλους! Έχω ένα κοριτσάκι 18 ημερών... Ταλαιπωρούμαστε πολύ από κολικούς... Αισθάνομαι ότι δε θα τελειώσει ποτέ αυτό, έχει πολύ άσχημη επίδραση στην ψυχολογία μου... Φτάνω να λέω καμία φορά ότι μετάνιωσα και νιώθω πολύ μεγάλες ενοχές... Η παιδίατρος μας λέει υπομονή κι ότι μέχρι τις 40 μέρες μπορεί να αυξηθούν. Δίνω ξένο γάλα, τώρα μου το άλλαξε σε aptamil ec, παίρνουμε και σταγόνες infacolic και biogaia αλλά τίποτα προς το παρόν! Έχουμε δοκιμάσει τα πάντα, αλλά δεν κοιμάται! Χρειάζομαι λίγη ενθάρρυνση...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
On 21/2/2020 at 7:04 ΠΜ, spitzim είπε:

Καλημέρα σε όλους! Έχω ένα κοριτσάκι 18 ημερών... Ταλαιπωρούμαστε πολύ από κολικούς... Αισθάνομαι ότι δε θα τελειώσει ποτέ αυτό, έχει πολύ άσχημη επίδραση στην ψυχολογία μου... Φτάνω να λέω καμία φορά ότι μετάνιωσα και νιώθω πολύ μεγάλες ενοχές... Η παιδίατρος μας λέει υπομονή κι ότι μέχρι τις 40 μέρες μπορεί να αυξηθούν. Δίνω ξένο γάλα, τώρα μου το άλλαξε σε aptamil ec, παίρνουμε και σταγόνες infacolic και biogaia αλλά τίποτα προς το παρόν! Χρειάζομαι λίγη ενθάρρυνση...

Oι σταγονες αποδεδειγμενα δεν εχουν καμια θετικη επιδραση στους πονους. Απο τροποποιημενα γαλατα δεν ξερω γιατι θηλασα αλλα υπαρχουν καποια πραγματα που μπορειτε να δοκιμασετε: να την κρατατε με την κοιλιτσα να ακουμπαει στο χερι σας (μπρουμητα δηλαδη), να φορατε υφασματινο μαρσιπο αγκαλιας, να μειωσετε τα ερεθισματα (φασαρια, παιχνιδακια κλπ), να βαλετε χαλαρη μουσικη και να λικνιζεστε αγκαλιτσα, λευκους ηχους (πχ απορροφητηρας), ζεστο μπανακι, μασαζ με λαδακι στη κοιλιτσα με κυκλικες κινησεις προς τη φορα του ρολογιου, να την κρατατε με την πλατη της να ακουμπαει το στηθος σας και τα ποδαρακια της λυγισμενα ωστε να ακουμπανε τα γονατα την κοιλιτσα της ή βαλτε την ανασκελα με τα ποδαρακια λυγισμενα πανω στην κοιλιτσα της. Επισης, μπορειτε να "διπλωσετε" τα ποδια σαν σταυροποδι πανω στην κοιλιτσα της οπως οταν ηταν στη κοιλια. Πολυ σημαντικο: προσπαθειστε να παραμενετε ηρεμοι γιατι ο εκνευρισμος σας μπορει να γινεται αντιληπτος απο το μωρο και χειροτερευει την κατασταση.

 

On 21/2/2020 at 7:04 ΠΜ, spitzim είπε:

Έχουμε δοκιμάσει τα πάντα, αλλά δεν κοιμάται!

Που κοιμαται; Αν την βαζετε στην κουνια της και κλαιει ισως θελει να κοιμαται αγκαλιτσα σας, τα περισσοτερα νεογεννητα ετσι ειναι.

 

Αν τα δοκιμασετε ολα αυτα και παλι δεν δειτε βελτιωση, τοτε η υπομονη να περασει το 3μηνο ειναι η μονη λυση. 

 
Link to comment
Share on other sites

On 21/2/2020 at 7:04 ΠΜ, spitzim είπε:

Καλημέρα σε όλους! Έχω ένα κοριτσάκι 18 ημερών... Ταλαιπωρούμαστε πολύ από κολικούς... Αισθάνομαι ότι δε θα τελειώσει ποτέ αυτό, έχει πολύ άσχημη επίδραση στην ψυχολογία μου... Φτάνω να λέω καμία φορά ότι μετάνιωσα και νιώθω πολύ μεγάλες ενοχές... Η παιδίατρος μας λέει υπομονή κι ότι μέχρι τις 40 μέρες μπορεί να αυξηθούν. Δίνω ξένο γάλα, τώρα μου το άλλαξε σε aptamil ec, παίρνουμε και σταγόνες infacolic και biogaia αλλά τίποτα προς το παρόν! Έχουμε δοκιμάσει τα πάντα, αλλά δεν κοιμάται! Χρειάζομαι λίγη ενθάρρυνση...

 

Τα νεογέννητα δεν υποφέρουν από κολικούς, τα πονάκια που ονομάζουμε κολικούς ξεκινάνε στην ηλικία που είναι το μωρό σου, δεν τελειώνουν κάπου εδώ. Τι έχει το μωρό και το βάφτισε η παιδάτρος κολικούς (οι κολικοί δεν είναι διάγνωση, είναι μια γενική εκλαϊκευμένη λέξη για όλα τα πονάκια που μπορεί να έχει ένα μωρό, συνήθως από ανώριμο πεπτικό σύστημα, δυσανεξία σε κάτι,  ελεφρά παλινδρόμηση κλπ). Κάθε πότε το ταϊζείς και πόσο τη φορά; Πού και πόσο κοιμάται; Πότε ξεκίνησε να νιώθεις ότι κάτι δεν πάει καλά; 

Link to comment
Share on other sites

Παντως @ΑΡΓΚ εμενα οι σταγονες βοηθησαν παρα πολυ στους κολικους και στη δυσκοιλιοτητα.Οταν τα πονακια εμφανιστηκαν ο συνδιασμος infacolic και biogaia και το γαλα φορμουλα σε χαμομηλι βοηθησαν παρα πολυ το μικρο μου να ηρεμησει.Ειδα τεραστια διαφορα σε μια εβδομαδα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ninika84 είπε:

Παντως @ΑΡΓΚ εμενα οι σταγονες βοηθησαν παρα πολυ στους κολικους και στη δυσκοιλιοτητα.Οταν τα πονακια εμφανιστηκαν ο συνδιασμος infacolic και biogaia και το γαλα φορμουλα σε χαμομηλι βοηθησαν παρα πολυ το μικρο μου να ηρεμησει.Ειδα τεραστια διαφορα σε μια εβδομαδα.

 Εγω εγραψα για τις σταγονες. Μπορει να σας βοηθησαν ολα συνδυαστικα ή μονο το χαμομηλι:) Oι biogaia ειναι απλα προβιοτικα, βοηθουν στη γενικοτερη υγεια του εντερου και του σωματος και δεν εχει βρεθει καποια διαφορα οσον αφορα τον πονο.  H σιμεθικονη απ'οσο εχω διαβασει δεν εχει αποδειχθει οτι βοηθαει στην αντιμετωπιση των κολικων. Τα βοτανα (οπως το χαμομηλι που εγραψες) εχει βρεθει οτι συνηθως ανακουφιζουν απο τα συμπτωματα αλλα αν το μωρο θηλαζει τοτε καλυτερα να αποφευγονται (απο το μωρο, η μητερα μπορει να τα καταναλωσει και να περασουν στο μωρο μεσω του γαλακτος) γιατι μπορει να δυσκολευεται η σιτιση. Το μονο φαρμακο που εχει βρεθει οτι ειναι περισσοτερο αποτελεσματικο ειναι η δικυκλομινη αλλα ειναι ακαταλληλη για παιδια κατω των 6 μηνων, οποτε δεν συστηνεται για τους βρεφικους κολικους.

 
Link to comment
Share on other sites

On 21/2/2020 at 6:04 ΠΜ, spitzim είπε:

Καλημέρα σε όλους! Έχω ένα κοριτσάκι 18 ημερών... Ταλαιπωρούμαστε πολύ από κολικούς... Αισθάνομαι ότι δε θα τελειώσει ποτέ αυτό, έχει πολύ άσχημη επίδραση στην ψυχολογία μου... Φτάνω να λέω καμία φορά ότι μετάνιωσα και νιώθω πολύ μεγάλες ενοχές... Η παιδίατρος μας λέει υπομονή κι ότι μέχρι τις 40 μέρες μπορεί να αυξηθούν. Δίνω ξένο γάλα, τώρα μου το άλλαξε σε aptamil ec, παίρνουμε και σταγόνες infacolic και biogaia αλλά τίποτα προς το παρόν! Έχουμε δοκιμάσει τα πάντα, αλλά δεν κοιμάται! Χρειάζομαι λίγη ενθάρρυνση...

Και έμενα ο γιος μου είχες φοβερούς κολικούς στην ηλικία των 1,5 μηνών περίπου. Θυμάμαι κράτησε αρκετό καιρό. Άλλαξα γάλα (θήλαζα και έδινα και ξένο), σταγόνες και αυτό που με βοήθησε πολύ είναι ότι τον τάιζα κάθε 3 ώρες, όχι νωρίτερα. Για να προλαβαίνει να αδειάζει η κοιλίτσα και το στομαχακι του,συμβουλή της παιδιάτρου που εμένα με βοήθησε πολύ. Επίσης θαυματουργό η βόλτα έξω ή ακόμη όταν δεν προλάβαινα τον έβαζα στο μάρσιπο μέσα στο σπίτι και ηρεμουσε.. Υπομονή και κουράγιο, θα περάσει! 

Link to comment
Share on other sites

On 21/2/2020 at 1:04 ΜΜ, spitzim είπε:

Καλημέρα σε όλους! Έχω ένα κοριτσάκι 18 ημερών... Ταλαιπωρούμαστε πολύ από κολικούς... Αισθάνομαι ότι δε θα τελειώσει ποτέ αυτό, έχει πολύ άσχημη επίδραση στην ψυχολογία μου... Φτάνω να λέω καμία φορά ότι μετάνιωσα και νιώθω πολύ μεγάλες ενοχές... Η παιδίατρος μας λέει υπομονή κι ότι μέχρι τις 40 μέρες μπορεί να αυξηθούν. Δίνω ξένο γάλα, τώρα μου το άλλαξε σε aptamil ec, παίρνουμε και σταγόνες infacolic και biogaia αλλά τίποτα προς το παρόν! Έχουμε δοκιμάσει τα πάντα, αλλά δεν κοιμάται! Χρειάζομαι λίγη ενθάρρυνση...

Η πρώτη μου κόρη είχε τρομερούς κολικούς τους 3 πρώτους μήνες.Εγω δεν ήξερα και πολλά πράγματα ,της έβαζα ζεστά πανάκια στην κοιλίτσα,την κρατούσα πάνω μου και ηρεμουσε,και και φυσικά έκλαιγα και γω μαζί της.Απο 3ων μηνών όμως μέχρι και σήμερα που είναι 9 χρόνων κοιμάται σαν πουλάκι και όλη τη νύχτα.Ευτυχως τα άλλα δύο μου παιδάκια δεν είχαν καθόλου κολικούς.Να θυμάσαι όμως ότι είναι κάτι πολύ φυσιολογικό για τα περισσότερα μωρακια και κυρίως κάτι που σε λίγο καιρό θα περάσει.

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα ο γιος μου είχε φοβερους κολικούς. θυμάμαι πως ο παιδίατρος τότε μου είχε πει μόνο η αγκαλιά θα βοηθήσει, να ακουμπάει κάπου ζεστά η κοιλίτσα του, ούτε οι σταγόνες βοηθούν ιδιαίτερα μου είχε πει οπότε δεν έδωσα κάτι, στους τρείς μήνες πέρασαν αν θυμάμαι καλά.

 

Link to comment
Share on other sites

On 21/2/2020 at 7:04 ΠΜ, spitzim είπε:

Καλημέρα σε όλους! Έχω ένα κοριτσάκι 18 ημερών... Ταλαιπωρούμαστε πολύ από κολικούς... Αισθάνομαι ότι δε θα τελειώσει ποτέ αυτό, έχει πολύ άσχημη επίδραση στην ψυχολογία μου... Φτάνω να λέω καμία φορά ότι μετάνιωσα και νιώθω πολύ μεγάλες ενοχές... Η παιδίατρος μας λέει υπομονή κι ότι μέχρι τις 40 μέρες μπορεί να αυξηθούν. Δίνω ξένο γάλα, τώρα μου το άλλαξε σε aptamil ec, παίρνουμε και σταγόνες infacolic και biogaia αλλά τίποτα προς το παρόν! Έχουμε δοκιμάσει τα πάντα, αλλά δεν κοιμάται! Χρειάζομαι λίγη ενθάρρυνση...

Σε καταλαβαίνω απόλυτα!τα περάσαμε κι εμείς πριν λίγους μήνες κ να φανταστείς εμείς θηλαζαμε κ προσεχα κ την διατροφή μου.λοιπον το μπιογκεα δεν μας έκανε τπτ ,το ινφακολικ μετά από κάποιο διάστημα κάτι έκανε κ είχα παρατηρήσει πως αν είχα ξεχάσει να δώσω κάποια δόση μετά ήταν χειρότεροι οι κολικοί.μη φανταστείς ότι δεν θα πονάει απλά θα είναι πιο ήπια τα πράγματα κ λιγότερο κλάμα.

εμειςείχαμε όλη μέρα από την 2η εβδομάδα αλλά ευτυχώς όταν κλείσαμε τον 2ο μήνα κ λίγο πιο νωρίς ίσως αρχισαν να μειώνονται οι κολικοί κατά πολυ!κ 2 μηνών κ 1βδομάδα περιπου ειχαν εξαφανίστει εντελώς!!

Μας είχε πει Κ ο γιατρός πως όσο πιο έντονοι κ ολοημεροι είναι συνήθως κρατάνε μικρότερο διάστημα(ευτυχώς!)

Κι εγώ τότε τρελαμενη ήμουν .διάβαζα έψαχνα να βρω κι εγώ λίγο φως κ μια ελπίδα..

εν τέλη πέρασαν όλα αυτά κ έχουν μείνει πίσω!

Θα δεις πόσο γρήγορα περνάει ο καιρός όσο κ να μη το πιστεύεις!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...