Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους και όλες. ΝΈΟΣ μπαμπάς και μαζί με το βλασταρι μας και τη μαμά περνάμε κολικους σύμφωνα με τη παιδιατρος. Πόνους σε διάφορες ώρες της ημέρας αλλά και τη νύχτα έντονο σφιξιμο και κοκινισμα της φατσουλας της.Αυτά συνοδεύονται με ήχους σφιξιματος και πόνου κατά τη διάρκεια του ύπνου. Απίστευτο πόσο πολύ μπορεί να σφιγγεται ένα πλάσματα κι 45 ημερών. Ανάλογες εμπειρίες κάνεις?Μέχρι σήμερα του έδινα unfacolic αλλά είχαμε διαρροια και η γιατρός είπε να πάρουμε τις biogaia...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα σε όλους και όλες. ΝΈΟΣ μπαμπάς και μαζί με το βλασταρι μας και τη μαμά περνάμε κολικους σύμφωνα με τη παιδιατρος. Πόνους σε διάφορες ώρες της ημέρας αλλά και τη νύχτα έντονο σφιξιμο και κοκινισμα της φατσουλας της.Αυτά συνοδεύονται με ήχους σφιξιματος και πόνου κατά τη διάρκεια του ύπνου. Απίστευτο πόσο πολύ μπορεί να σφιγγεται ένα πλάσματα κι 45 ημερών. Ανάλογες εμπειρίες κάνεις?Μέχρι σήμερα του έδινα unfacolic αλλά είχαμε διαρροια και η γιατρός είπε να πάρουμε τις biogaia...

 

Αν το μωρό θηλάζει: Η μαμά σταματά μαχαίρι τα γαλακτοκομικά και τα προϊόντα σόγιας. Περιμένετε 10 μέρες, αν δεν αλλάξει κάτι ψάχνετε ένα σύμβουλο θηλασμού, να σας καθοδηγήσει καταρχήν για δίαιτα μέχρι να εντοπίσετε τι φταίει και δεύτερον να ελέγξει ότι το μωρό δεν πίνει πολύ γρήγορα ή μόνο το αρχικό γάλα.

Αν δε θηλάζει: αλλάζετε μάρκα γάλα. Δοκιμάστε τουλάχιστον 10 μέρες άλλη μάρκα, αν δεν υπάρχει βελτιωση, ξανά κλπ. Η δοκιμάζετε από την αρχή γάλα με διασπασμένες πρωτεϊνες.

 

Το μωρό πάντως κολικους σε αυτή την ηλικία δεν έχει. Χώρια που "κολικοι" συνηθως είναι η παραδοχή του παιδίατρου ότι ιδέα δεν έχει ;)

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου παιδί, που σε ηλικία 3 εβδομάδων ξεκίνησε κολικούς, με τις σταγόνες που αναφέρεις Giorgos1984 σωθήκαμε.

Μετά από 2-3 ημέρες σταμάτησαν τα πονάκια των κολικών, και τις συνεχίσαμε για αρκετό διάστημα μετά

Link to comment
Share on other sites

Είναι το 4 γάλα που αλλάζουμε. Τώρα πίνουμε το frisolac ac.Έχουμε πάρει διαφορά αλλά το καλύτερο ήταν το frezylac ok όμως μας έκανε δυσκιλιοτητα τρομερή. Από λάθος πριν έγραψα "της".Να διευκρινίσω ότι είναι αγοράκι. Ξεκινήσαμε με με το nan optipro μετά το frezylac ok μετά το frezylac ha μετά το frizolac ac.Ο θηλασμός δεν είναι επαρκής οπότε τρέφεται πιο πολύ με ξένο. Οι σταγόνες infacolic είχαν πολύ μικρή καλύτερες σήμερα και άλλα προκάλεσαν διαρροια.Και για αυτό μας πρότεινε τις biogaiaμέρες σταγόνες ημερησίως μέσα στο γάλα. Όρεξη πάντως έχει ο μικρός αρκετή και κιλά κι αν παίρνει συνεχώς. Είναι τώρα γύρω στα 4150 Gr ενώ γεννήθηκε 2720 και τον πήρα από το μαιευτήριο 2410....

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου παιδί, που σε ηλικία 3 εβδομάδων ξεκίνησε κολικούς, με τις σταγόνες που αναφέρεις Giorgos1984 σωθήκαμε.

Μετά από 2-3 ημέρες σταμάτησαν τα πονάκια των κολικών, και τις συνεχίσαμε για αρκετό διάστημα μετά

 

Ποια ήταν η δοσολογία που σας είχε προτείνει?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ποια ήταν η δοσολογία που σας είχε προτείνει?

Αν θυμάμαι καλά 5 σταγόνες, είναι η προτεινόμενη δοσολογία που αναγράφεται στη συσκευασία

Στις αλλαγές του γάλακτος είναι πολλές φορές αναμενόμενη η δυσκοιλιότητα, ή και η διάρροια (τέτοιου είδους διαταραχές, τελος πάντων). Πρέπει να το πίνει το παιδί τουλάχιστον για 1 εβδομάδα (εκτός αν δείτε ότι σας εμφανίσει κάποια αλεργία ή κάτι "παράξενο") ώστε να το συνηθίσει το έντερό του, και να επανέλθει σε φυσιολογικές κενώσεις

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά 5 σταγόνες, είναι η προτεινόμενη δοσολογία που αναγράφεται στη συσκευασία

Στις αλλαγές του γάλακτος είναι πολλές φορές αναμενόμενη η δυσκοιλιότητα, ή και η διάρροια (τέτοιου είδους διαταραχές, τελος πάντων). Πρέπει να το πίνει το παιδί τουλάχιστον για 1 εβδομάδα (εκτός αν δείτε ότι σας εμφανίσει κάποια αλεργία ή κάτι "παράξενο") ώστε να το συνηθίσει το έντερό του, και να επανέλθει σε φυσιολογικές κενώσεις

Εμάς μας είπε να του δώσουμε τρεις ημερησίως και μετά βλέπουμε αν το αυξήσουν. Το να πω εύχομαι να ηρεμήσει λίγο γιατί είμαστε και νέοι γονείς και αγχωνομαστε με το παραμικρό..

Link to comment
Share on other sites

Εμάς μας είπε να του δώσουμε τρεις ημερησίως και μετά βλέπουμε αν το αυξήσουν. Το να πω εύχομαι να ηρεμήσει λίγο γιατί είμαστε και νέοι γονείς και αγχωνομαστε με το παραμικρό..

ό,τι σας είπε ο γιατρός σας θα κάνετε, αυτός έχει δει το παιδί κι έχει την ευθύνη για την υγεία του

θα βρείτε τους ρυθμούς σας!

Να σας ζήσει!

Link to comment
Share on other sites

Είναι το 4 γάλα που αλλάζουμε. Τώρα πίνουμε το frisolac ac.Έχουμε πάρει διαφορά αλλά το καλύτερο ήταν το frezylac ok όμως μας έκανε δυσκιλιοτητα τρομερή. Από λάθος πριν έγραψα "της".Να διευκρινίσω ότι είναι αγοράκι. Ξεκινήσαμε με με το nan optipro μετά το frezylac ok μετά το frezylac ha μετά το frizolac ac.Ο θηλασμός δεν είναι επαρκής οπότε τρέφεται πιο πολύ με ξένο. Οι σταγόνες infacolic είχαν πολύ μικρή καλύτερες σήμερα και άλλα προκάλεσαν διαρροια.Και για αυτό μας πρότεινε τις biogaiaμέρες σταγόνες ημερησίως μέσα στο γάλα. Όρεξη πάντως έχει ο μικρός αρκετή και κιλά κι αν παίρνει συνεχώς. Είναι τώρα γύρω στα 4150 Gr ενώ γεννήθηκε 2720 και τον πήρα από το μαιευτήριο 2410....

 

Περίμενε, ενα ένα:

1) Δεν υπάρχει σε νεογέννητο "ο θηλασμός δεν ειναι επαρκης". Υπάρχει δηλαδή, αλλά θυμάμαι από στατιστικές είναι κάτι σαν 1% των γυναικών, οπότε γενικά απίθανο. Αν το υποννόησε ο παιδίατρος, αλλάζετε γιατρό (εφόσον τη μαμά την ενδιαφέρει να θηλάσει). Αν η μαμά θέλει να θηλάσει, θηλάζει και πιθανότατα θα σας λυθούν και όλα τα προβλήματα. Στην αρχή θα θηλάζει ωρες ατελείωτες, αλλά είναι φυσιολογικό. Α ν ο παιδίατρος υποννόησε ότι το να περνά π.χ. το νεογέννητο 12 ώρες τη μέρα στο στήθος σημαίνει ότι η μαμά δεν έχει γάλα, έχετε μπλέξει με παιδίατρο που δεν υποστηρίζει το θηλασμό.

2) Πέρα από αυτό, αν η μαμά θηλάζει έστω και μία φορά τη μέρα, και το μωρό δείχνει να πονά, η μαμά πρέπει να ελέγξει τη διατροφή της. Οχι γαλακτοκομικα, όχι σογια.

3) Οι συχνές αλλάγές γάλακτος δεν είναι καλή ιδέα. Αφου δοκιμασατε 2-3, δεν έχει νοημα ο πειραματισμός. Δοκιμάστε ένα με υδρολυμένη πρωτεϊνη, π.χ.Nan HA και αν και αυτό δεν πιάσει, συζητήστε για τα πιο εξειδικευμένα (και πιο ακριβά).

4) Αν το μωρό παρατρώει (γιατί μιλάς για μεγάλο ρυθμό ανάπτυξης, συν ότι θηλάζει και παίρνει και συμπλήρωμα) δε θα απέκλεια τη δυσπεψία. Μπορεί να ακούγεται αστείο, αλλά είναι ένα υπαρκτό ενδεχόμενο και είναι πολύ εύκολο να παραταϊσεις ένα μωράκι με το μπουκάλι, όλοι μας αρχικά έχουμε την αγωνία αν το νεογέννητο τρώει αρκετά.

Link to comment
Share on other sites

Στο θέμα του θηλασμού συμφωνώ με την Αγγεκ, εγώ έκανα μαραθώνιο με το μωρό στο στήθος και τελικά άξιζε τον κόπο. Σχεδόν μηδενικοί κολικοί και άψογος ρυθμός ανάπτυξης!!!

 

Για το γάλα δεν έχω προσωπική άποψη, αλλά υπάρχει ένα λάδι μασάζ της weleda για τους κολικούς, το οποίο κάνει αρκετά καλή δουλειά. Παραθέτω ελπίζοντας να μη θεωρηθεί διαφήμιση: http://www.skroutz.gr/s/5082466/Weleda-%CE%9B%CE%AC%CE%B4%CE%B9-%CE%9C%CE%B1%CF%83%CE%AC%CE%B6-%CE%BC%CE%B5-%CE%91%CE%BC%CF%8D%CE%B3%CE%B4%CE%B1%CE%BB%CE%BF-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%9A%CE%BF%CE%B9%CE%BB%CE%AF%CF%84%CF%83%CE%B1-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%9C%CF%89%CF%81%CE%BF%CF%8D-50ml.html

Ενδεχομένως και απαλό μασάζ με χλιαρό βαλσαμέλαιο να βοηθήσει, δεν χάνετε τίποτα να δοκιμάσετε. Σε οποιαδήποτε περίπτωση και μόνο που θα του τρίβετε την κοιλίτσα, καλό θα του κάνει!

9maTp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Eμάς δεν μας είχε βοηθήσει τίποτα στους κολικούς, ούτε η αλλαγή στην διατροφή μου ούτε οι σταγόνες. Το μόνο που τον ανακούφιζε λίγο ήταν όταν τον έβαζα στον μάρσιπο και κάναμε βόλτες στο σπίτι..απο εκεί και έπειτα έκανα υπομονή να περάσουν...και φυσικά σε αυτή την φάση θέλει πολυ πολύ πολύ αγκαλιά το μικρούλι!

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά 5 σταγόνες, είναι η προτεινόμενη δοσολογία που αναγράφεται στη συσκευασία

Στις αλλαγές του γάλακτος είναι πολλές φορές αναμενόμενη η δυσκοιλιότητα, ή και η διάρροια (τέτοιου είδους διαταραχές, τελος πάντων). Πρέπει να το πίνει το παιδί τουλάχιστον για 1 εβδομάδα (εκτός αν δείτε ότι σας εμφανίσει κάποια αλεργία ή κάτι "παράξενο") ώστε να το συνηθίσει το έντερό του, και να επανέλθει σε φυσιολογικές κενώσεις

Καλησπέρα σας..Σήμερα πάλι είχαμε μια κενώσεις με διαρροια. Συστηματικά τώρα εδώ και μια εβδομάδα έχουμε μια κενώσεις την ημέρα με διαροια. Αρχίζω να πιστεύω πως το infacolic τη διμηουργει.Δε ξέρω τι άλλο να πω.Ή οι σταγόνες η το frisolac ac.Από σήμερα θα του χορηγού με πέντε σταγόνες biogaia σύμφωνα με την εντολή της παιδιατρος..Αν συνεχίσει ίσως αλλάξουμε πάλι γάλα..:(

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα σας και ζήτω προκαταβολικά συγνώμη για το σεντόνι. Γράφω σε σας μήπως και η εμπειρία σας μου δείξει κάποια οπτική που μου έχει ξεφύγει γιατί πραγματικά έχω κολλήσει στο θέμα.

Η μικρή μου έχει φτάσει 3,5 μηνών σχεδόν και ακόμα παιδευόμαστε με αυτό που μου εχουν χαρακτηρίσει όλοι, "κολικούς" από αέρια. Ξεκίνησε από 10ημερων σχεδόν αυτή η κατάσταση, είχαμε το αποκορύφωμα προς τα τέλη του δεύτερου μήνα απ όπου έπειτα ξεκίνησε με ρυθμούς χελώνας να βελτιώνεται η κατάσταση.

Η μικρή θηλάζει αποκλειστικά από την πρώτη μέρα, τον 1ο και τον 2ο μήνα έβαλε από 1.700γρ έκαστο, τον τρίτο 1.100γρ και σε ύψος είμαστε πάνω απ την 97η καμπύλη σταθερά από το τέλος του πρώτου μήνα. Όποτε θέλω να πιστεύω πως τρέφεται καλά γιατί θέλω να συνεχίσω τον θηλασμό όσο πάει. Δεν θα σας κρύψω όμως ότι πολλές φορές τις ωρες που πηγαινοερχομαι με τη μικρή μέσα στο σπίτι για να μην κλαίει μου περνάει απ το μυαλό ότι φταίει το δικό μου γαλα που το περνάει όλο αυτό το καημένο. Έχω βρει κάποιες τροφές που πιστεύω πως μπορεί να την ενοχλούν περισσότερο και τις έκοψα αλλά δεν άντεχω κάθε μέρα να έχουμε τόσο δραμα για μια ...αφοδευση. Γαλακτοκομικά δεν καταναλωνα ιδιαίτερα και τώρα ειδικά τα αποφεύγω. Αλλά δεν έχω δει και μεγάλη διαφορά αν θα φάω μια μέριδα φέτα η όχι.

Το θέμα είναι πως είναι λαίμαργο μωρό απ την πρώτη στιγμή και όσο πιο πολύ πονούσε τόσο πιο πολύ θήλαζε, τόσο χειροτερα γινόταν η κοιλιτσα. Όποτε σε ένα βαθμό πιστεύω πως φταίει και το ότι εξ αρχής τρώει μεγάλες ποσότητες, παρότι σε γενικές γραμμές έχει ένα προγραμμα με 3ωρα διαστήματα ανάμεσα στα γεύματα.

Να σημειώσω ότι πήραμε και 1,5 μπουκαλακι biogaia, αλλά πιστεύω πως τουλάχιστον στη δικη μας περίπτωση ήταν ένα πλασιμπο για τους γονείς, να πιστεύουμε ότι κάτι κάνουμε για να τη βοηθήσουμε. Γιατί κατά τ αλλά καμμία βελτίωση δεν είδα, για να μην πω ότι αφού της τα σταμάτησα άρχισε να βελτιώνεται στον βραδινό της ύπνο.

Ο οποίος ύπνος πια ενώ έλειπε σε όλους για καιρό, τον τελευταίο ένα μήνα είναι γύρω στις 15ωρες τη μέρα και ο πρώτος βραδινός ύπνος διαρκεί 7ωρες σερί, τρώει και ξανακοιμαται σχεδόν μέχρι το μεσημέρι μετά. Το ξέρω πως σταδιακά βελτιώνεται, το ίδιο είπε και ο παιδίατρος, και τουλάχιστον ξεκουράζεται το πουλάκι μου ενώ πριν κάναμε 3ωρες βάρδιες με τον άντρα μου όλο το 24ωρο για να κοιμάται πάνω μας τουλάχιστον όσο μπορούσε. Αλλά και πάλι όσο είναι ξύπνια την πιάνει γκρίνια και κλάμα απ την κοιλιτσα πολύ συχνά μέχρι να ανακουφιστεί καααποια ευλογημένη στιγμή. Έχω δοκιμάσει μασάζ, ασκησούλες με τα πόδια, λευκούς ήχους, κούνημα ατελείωτο πέρα δώθε, μαρσιπος, βόλτα με το καρότσι, με το αμάξι.

Και αυτό το λυπάμαι αλλά και εγώ έχω κουραστεί μέσα σε αυτό τον φαύλο κύκλο όλη τη μέρα κάθε μέρα. Και το πρόβλημα είναι πως είναι μεγάλο μωρό και η μέση μου στο τέλος θα με αφήσει. Φάρμακα δεν θέλω να της δωσω τα οποία δεν έχουν και σίγουρα αποτελέσματα, ούτε και ο παιδίατρος.

Αρκετά ανέλυσα όμως την κατάσταση μας, να ρωτήσω λοιπόν είναι "φυσιολογικό" να παιδεύεται το μικρό μου μέχρι τώρα και σε τέτοιο βαθμό η να αρχίσω να παίρνω σοβαρά όλες τις σκέψεις με προβλήματα υγείας που μου περνάνε απ το μυαλό;

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, CaelVik είπε:

Καλημέρα σας και ζήτω προκαταβολικά συγνώμη για το σεντόνι. Γράφω σε σας μήπως και η εμπειρία σας μου δείξει κάποια οπτική που μου έχει ξεφύγει γιατί πραγματικά έχω κολλήσει στο θέμα.

Η μικρή μου έχει φτάσει 3,5 μηνών σχεδόν και ακόμα παιδευόμαστε με αυτό που μου εχουν χαρακτηρίσει όλοι, "κολικούς" από αέρια. Ξεκίνησε από 10ημερων σχεδόν αυτή η κατάσταση, είχαμε το αποκορύφωμα προς τα τέλη του δεύτερου μήνα απ όπου έπειτα ξεκίνησε με ρυθμούς χελώνας να βελτιώνεται η κατάσταση.

Η μικρή θηλάζει αποκλειστικά από την πρώτη μέρα, τον 1ο και τον 2ο μήνα έβαλε από 1.700γρ έκαστο, τον τρίτο 1.100γρ και σε ύψος είμαστε πάνω απ την 97η καμπύλη σταθερά από το τέλος του πρώτου μήνα. Όποτε θέλω να πιστεύω πως τρέφεται καλά γιατί θέλω να συνεχίσω τον θηλασμό όσο πάει. Δεν θα σας κρύψω όμως ότι πολλές φορές τις ωρες που πηγαινοερχομαι με τη μικρή μέσα στο σπίτι για να μην κλαίει μου περνάει απ το μυαλό ότι φταίει το δικό μου γαλα που το περνάει όλο αυτό το καημένο. Έχω βρει κάποιες τροφές που πιστεύω πως μπορεί να την ενοχλούν περισσότερο και τις έκοψα αλλά δεν άντεχω κάθε μέρα να έχουμε τόσο δραμα για μια ...αφοδευση. Γαλακτοκομικά δεν καταναλωνα ιδιαίτερα και τώρα ειδικά τα αποφεύγω. Αλλά δεν έχω δει και μεγάλη διαφορά αν θα φάω μια μέριδα φέτα η όχι.

Το θέμα είναι πως είναι λαίμαργο μωρό απ την πρώτη στιγμή και όσο πιο πολύ πονούσε τόσο πιο πολύ θήλαζε, τόσο χειροτερα γινόταν η κοιλιτσα. Όποτε σε ένα βαθμό πιστεύω πως φταίει και το ότι εξ αρχής τρώει μεγάλες ποσότητες, παρότι σε γενικές γραμμές έχει ένα προγραμμα με 3ωρα διαστήματα ανάμεσα στα γεύματα.

Να σημειώσω ότι πήραμε και 1,5 μπουκαλακι biogaia, αλλά πιστεύω πως τουλάχιστον στη δικη μας περίπτωση ήταν ένα πλασιμπο για τους γονείς, να πιστεύουμε ότι κάτι κάνουμε για να τη βοηθήσουμε. Γιατί κατά τ αλλά καμμία βελτίωση δεν είδα, για να μην πω ότι αφού της τα σταμάτησα άρχισε να βελτιώνεται στον βραδινό της ύπνο.

Ο οποίος ύπνος πια ενώ έλειπε σε όλους για καιρό, τον τελευταίο ένα μήνα είναι γύρω στις 15ωρες τη μέρα και ο πρώτος βραδινός ύπνος διαρκεί 7ωρες σερί, τρώει και ξανακοιμαται σχεδόν μέχρι το μεσημέρι μετά. Το ξέρω πως σταδιακά βελτιώνεται, το ίδιο είπε και ο παιδίατρος, και τουλάχιστον ξεκουράζεται το πουλάκι μου ενώ πριν κάναμε 3ωρες βάρδιες με τον άντρα μου όλο το 24ωρο για να κοιμάται πάνω μας τουλάχιστον όσο μπορούσε. Αλλά και πάλι όσο είναι ξύπνια την πιάνει γκρίνια και κλάμα απ την κοιλιτσα πολύ συχνά μέχρι να ανακουφιστεί καααποια ευλογημένη στιγμή. Έχω δοκιμάσει μασάζ, ασκησούλες με τα πόδια, λευκούς ήχους, κούνημα ατελείωτο πέρα δώθε, μαρσιπος, βόλτα με το καρότσι, με το αμάξι.

Και αυτό το λυπάμαι αλλά και εγώ έχω κουραστεί μέσα σε αυτό τον φαύλο κύκλο όλη τη μέρα κάθε μέρα. Και το πρόβλημα είναι πως είναι μεγάλο μωρό και η μέση μου στο τέλος θα με αφήσει. Φάρμακα δεν θέλω να της δωσω τα οποία δεν έχουν και σίγουρα αποτελέσματα, ούτε και ο παιδίατρος.

Αρκετά ανέλυσα όμως την κατάσταση μας, να ρωτήσω λοιπόν είναι "φυσιολογικό" να παιδεύεται το μικρό μου μέχρι τώρα και σε τέτοιο βαθμό η να αρχίσω να παίρνω σοβαρά όλες τις σκέψεις με προβλήματα υγείας που μου περνάνε απ το μυαλό;

Σαν να διαβαζω την ιστορια μου:-DΚλαμα μεχρι να τα κανει,μετα το 3ο λεπτο θηλασμου δυσφορια και καποιες φορες κλαμα, biogaia που δεν βοηθησε στον πονο, και ολα οσα περιγραφεις μου θυμιζουν αυτα που περασαμε...Νομιζω πρεπει να περιμενεις λιγο ακομη πριν αγχωθεις..λογικα σε κανα μηνα θα εχει ηρεμησει...

 
Link to comment
Share on other sites

Αρχικα να σου πω οτι με το θηλασμο τα πατε τελεια κ φαινεται κ απο το βαρος αλλα κ απο τον υπνο.φυσικα κ δ φταει αυτο για τους κολικους,η λαιμαργια που λες σιγουρα παιζει ρολο,αν κοψεις το θηλασμο πιθανον θα χεις ενα μωρο που θα ποναει κ δ θα μπορεις να το θηλασεις για να το ηρεμησεις.συνηθψς οι κολικοι περνανε μετα το τριμηνο αλλα υπαρχουν καποιες λιγες περιπτωσεις που σηνεχιζουν ως κ εξι μηνων

Δ ειμαι υπερ της χρησης πιπιλας κ δ εχουν τα παιδια μου αλλα μηπως χρησιμοποιουσες να μασουλαει κ να ηρεμει ισως;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια και μόνο που διαβάζω πως υπάρχουν συμπασχουσσες κάπως με ηρεμεί. Γιατί κακά τα ψέματα με το παραμικρό κιχ ανησυχούμε μήπως κάτι δεν πάει καλά, ποσό μάλλον εάν κλαίει από κοιλιακούς πόνους τόσο πολύ καιρό.

Επισης χαίρομαι που ακούω αυτά που έχω διαβάσει υπερ του θηλασμού σε περιπτώσεις κολικών γιατί δεν θέλω να τον κόψω αλλά κάθε φορά που τρώω, τρώω με τύψεις και ανησυχία για το τι θα της προκαλέσει.

Πιπιλα έχω δοκιμάσει κατά καιρούς, και σιλικόνης και από καουτσούκ, αλλά δεν τη δέχεται. Στην αρχή αναγουλιαζε και τώρα νομίζει ότι της κάνω παιχνιδάκια και γελάει. Πάντως τρόπο να την κρατάει μες το στόμα της δεν έχει βρει ακόμα. Κι εγώ κατά είμαι αλλά σκέφτηκα πως ίσως μας βοηθήσει λίγο κάποιες στιγμές της ημέρας. Επίσης πριν ακόμα τελειώσουμε με τους κολικούς μας πρόφτασαν και τα δοντάκια όπου έχει ενοχλήσεις όλη μέρα σχεδόν. Αλλά προς το παρόν προτιμά τη φυσική πιπίλα για ανακούφιση η τις μπουνιτσες της που όταν τις πιπιλαει ακούγεται σε όλο το τετράγωνο χαχαχα

Δεν ξέρω, θα κάνω υπομονή να δούμε και αυτό το μήνα πως θα πάμε αλλά πονάει η ψυχή μου να το βλέπω να ταλαιπωρείται έτσι. Να μην σκάσω λέτε τον γιατρό για το τι άλλο έχει το μικρό μου. :? Είναι όμως και εμφανές ότι η ενόχληση είναι από αέρια, γιατί και η κοιλιτσα πρηζεται και αρκετά βγάζει και μετά για λίγη ώρα ηρεμεί.

Σας ευχαριστώ πάντως που μπήκατε στον κόπο να το διαβάσετε όλο το σεντόνι και να μου απαντήσετε!

Link to comment
Share on other sites

On 10/6/2017 at 3:39 ΠΜ, CaelVik είπε:

Καλημέρα σας και ζήτω προκαταβολικά συγνώμη για το σεντόνι. Γράφω σε σας μήπως και η εμπειρία σας μου δείξει κάποια οπτική που μου έχει ξεφύγει γιατί πραγματικά έχω κολλήσει στο θέμα.

Η μικρή μου έχει φτάσει 3,5 μηνών σχεδόν και ακόμα παιδευόμαστε με αυτό που μου εχουν χαρακτηρίσει όλοι, "κολικούς" από αέρια. Ξεκίνησε από 10ημερων σχεδόν αυτή η κατάσταση, είχαμε το αποκορύφωμα προς τα τέλη του δεύτερου μήνα απ όπου έπειτα ξεκίνησε με ρυθμούς χελώνας να βελτιώνεται η κατάσταση.

Η μικρή θηλάζει αποκλειστικά από την πρώτη μέρα, τον 1ο και τον 2ο μήνα έβαλε από 1.700γρ έκαστο, τον τρίτο 1.100γρ και σε ύψος είμαστε πάνω απ την 97η καμπύλη σταθερά από το τέλος του πρώτου μήνα. Όποτε θέλω να πιστεύω πως τρέφεται καλά γιατί θέλω να συνεχίσω τον θηλασμό όσο πάει. Δεν θα σας κρύψω όμως ότι πολλές φορές τις ωρες που πηγαινοερχομαι με τη μικρή μέσα στο σπίτι για να μην κλαίει μου περνάει απ το μυαλό ότι φταίει το δικό μου γαλα που το περνάει όλο αυτό το καημένο. Έχω βρει κάποιες τροφές που πιστεύω πως μπορεί να την ενοχλούν περισσότερο και τις έκοψα αλλά δεν άντεχω κάθε μέρα να έχουμε τόσο δραμα για μια ...αφοδευση. Γαλακτοκομικά δεν καταναλωνα ιδιαίτερα και τώρα ειδικά τα αποφεύγω. Αλλά δεν έχω δει και μεγάλη διαφορά αν θα φάω μια μέριδα φέτα η όχι.

Το θέμα είναι πως είναι λαίμαργο μωρό απ την πρώτη στιγμή και όσο πιο πολύ πονούσε τόσο πιο πολύ θήλαζε, τόσο χειροτερα γινόταν η κοιλιτσα. Όποτε σε ένα βαθμό πιστεύω πως φταίει και το ότι εξ αρχής τρώει μεγάλες ποσότητες, παρότι σε γενικές γραμμές έχει ένα προγραμμα με 3ωρα διαστήματα ανάμεσα στα γεύματα.

Να σημειώσω ότι πήραμε και 1,5 μπουκαλακι biogaia, αλλά πιστεύω πως τουλάχιστον στη δικη μας περίπτωση ήταν ένα πλασιμπο για τους γονείς, να πιστεύουμε ότι κάτι κάνουμε για να τη βοηθήσουμε. Γιατί κατά τ αλλά καμμία βελτίωση δεν είδα, για να μην πω ότι αφού της τα σταμάτησα άρχισε να βελτιώνεται στον βραδινό της ύπνο.

Ο οποίος ύπνος πια ενώ έλειπε σε όλους για καιρό, τον τελευταίο ένα μήνα είναι γύρω στις 15ωρες τη μέρα και ο πρώτος βραδινός ύπνος διαρκεί 7ωρες σερί, τρώει και ξανακοιμαται σχεδόν μέχρι το μεσημέρι μετά. Το ξέρω πως σταδιακά βελτιώνεται, το ίδιο είπε και ο παιδίατρος, και τουλάχιστον ξεκουράζεται το πουλάκι μου ενώ πριν κάναμε 3ωρες βάρδιες με τον άντρα μου όλο το 24ωρο για να κοιμάται πάνω μας τουλάχιστον όσο μπορούσε. Αλλά και πάλι όσο είναι ξύπνια την πιάνει γκρίνια και κλάμα απ την κοιλιτσα πολύ συχνά μέχρι να ανακουφιστεί καααποια ευλογημένη στιγμή. Έχω δοκιμάσει μασάζ, ασκησούλες με τα πόδια, λευκούς ήχους, κούνημα ατελείωτο πέρα δώθε, μαρσιπος, βόλτα με το καρότσι, με το αμάξι.

Και αυτό το λυπάμαι αλλά και εγώ έχω κουραστεί μέσα σε αυτό τον φαύλο κύκλο όλη τη μέρα κάθε μέρα. Και το πρόβλημα είναι πως είναι μεγάλο μωρό και η μέση μου στο τέλος θα με αφήσει. Φάρμακα δεν θέλω να της δωσω τα οποία δεν έχουν και σίγουρα αποτελέσματα, ούτε και ο παιδίατρος.

Αρκετά ανέλυσα όμως την κατάσταση μας, να ρωτήσω λοιπόν είναι "φυσιολογικό" να παιδεύεται το μικρό μου μέχρι τώρα και σε τέτοιο βαθμό η να αρχίσω να παίρνω σοβαρά όλες τις σκέψεις με προβλήματα υγείας που μου περνάνε απ το μυαλό;

 

Σε κάποια μωρά, αυτό που συμβαίνει είναι όπως μου το είχε χαρακτηρίσει η παιδίατρός μου "ανώριμο πεπτικό σύστημα", όπου πραγματικά δεν μπορείς να κάνεις κάτι περα από υπομονή. Το γάλα σου φυσικά και ΔΕΝ φταίει, με το ξένο θα ήταν τα πράγματα χειρότερα.

Από εκεί και πέρα, τρία πράγματα:

1) κόψε γαλακτοκομικά (και κυρίως τα αγελαδινά), σόγια και μοσχαρίσιο κρέας μαχαίρι, για τουλάχιστον 10 μέρες. Αν σε δύο βδομάδες δεν έχει αλλάξει κάτι, τρως ελεύθερα. Αλλιώς, αποχή για λίγο καιρό, και τα ξαναεισάγεις ένα ένα, να δεις τι γίνεται.

2) όταν θηλάζεις,μετά τις 2-3 πρώτες γουλιές, βγάλε το μωρό απο το στήθος, ως πείραμα. Αν το γάλα τινάζεται σαν πίδακας, βρήκες το πρόβλημα. Βάζεις το μωρό να θηλάσει, σε μισό λεπτό το βγάζεις, αφήνεις το γάλα να τρέξει μέχρι να σταματήσει να πετάγεται αυθόρμητα, και θηλάζεις κανονικά. Είναι συνηθισμένο και κάνει το μωρό να πίνει αέρα. Δεν είναι κάτι τρομερό, και συνηθως κάπου στους 3-4 μήνες ρυθμίζεται μόνο του.

3) αντί για βόλτες κλπ κλπ, αφού έχεις εντοπίσει το πρόβλημα στα αέρια: μία ώρα μετά το γεύμα (ή και παραπάνω, αλλά ποτέ μόλις έχετε θηλάσει), ξαπλώνεις το μωρό, χαλαρώνεις ρούχα και πάνα, και πιέζεις απαλά αλλά σταθερά τα ποδαράκια στην κοιλιά. Κρατάς εκεί μισό λεπτό, τα κατεβάζεις κάτω, και επαναλαμβάνεις μερικές φορές, μέχρι ή να ανακουφιστεί το μωρό ή να σου δείξει ότι βαρέθηκε. Βοηθά να κινηθεί το έντερο και να βγουν αέρια ή να ενεργηθεί το μωρό και να μην πονάει

 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

 

Σε κάποια μωρά, αυτό που συμβαίνει είναι όπως μου το είχε χαρακτηρίσει η παιδίατρός μου "ανώριμο πεπτικό σύστημα", όπου πραγματικά δεν μπορείς να κάνεις κάτι περα από υπομονή. Το γάλα σου φυσικά και ΔΕΝ φταίει, με το ξένο θα ήταν τα πράγματα χειρότερα.

Από εκεί και πέρα, τρία πράγματα:

1) κόψε γαλακτοκομικά (και κυρίως τα αγελαδινά), σόγια και μοσχαρίσιο κρέας μαχαίρι, για τουλάχιστον 10 μέρες. Αν σε δύο βδομάδες δεν έχει αλλάξει κάτι, τρως ελεύθερα. Αλλιώς, αποχή για λίγο καιρό, και τα ξαναεισάγεις ένα ένα, να δεις τι γίνεται.

2) όταν θηλάζεις,μετά τις 2-3 πρώτες γουλιές, βγάλε το μωρό απο το στήθος, ως πείραμα. Αν το γάλα τινάζεται σαν πίδακας, βρήκες το πρόβλημα. Βάζεις το μωρό να θηλάσει, σε μισό λεπτό το βγάζεις, αφήνεις το γάλα να τρέξει μέχρι να σταματήσει να πετάγεται αυθόρμητα, και θηλάζεις κανονικά. Είναι συνηθισμένο και κάνει το μωρό να πίνει αέρα. Δεν είναι κάτι τρομερό, και συνηθως κάπου στους 3-4 μήνες ρυθμίζεται μόνο του.

3) αντί για βόλτες κλπ κλπ, αφού έχεις εντοπίσει το πρόβλημα στα αέρια: μία ώρα μετά το γεύμα (ή και παραπάνω, αλλά ποτέ μόλις έχετε θηλάσει), ξαπλώνεις το μωρό, χαλαρώνεις ρούχα και πάνα, και πιέζεις απαλά αλλά σταθερά τα ποδαράκια στην κοιλιά. Κρατάς εκεί μισό λεπτό, τα κατεβάζεις κάτω, και επαναλαμβάνεις μερικές φορές, μέχρι ή να ανακουφιστεί το μωρό ή να σου δείξει ότι βαρέθηκε. Βοηθά να κινηθεί το έντερο και να βγουν αέρια ή να ενεργηθεί το μωρό και να μην πονάει

 

 

Ευχαριστώ για την απάντηση και την ενθάρρυνση όσον αφορά το θηλασμό. 

Θα το δοκιμάσω αυτό με τα γαλακτοκομικά, αν και επειδή οι ποσότητες είναι ελάχιστες και δη αγελαδινών, όπως επίσης και λογω ότι στην αναφορά τους ο παιδίατρος μίλησε για αλλεργία και συμπτώματα που δεν είδα ποτέ, δεν το είχα ως εκδοχή στο μυαλό μου.

Επίσης ισχύει πως έχω δυνατό let down. Πια περιορισμένης έντασης το συντριβανακι αλλά τουλάχιστον στο 70% των θηλασμων και δεν είχα ιδέα πως μπορεί να ευθύνεται για τα αερια!

Προγραμμα με τις ασκησούλες δεν είχαμε, όποτε θα το εφαρμόσω κι αυτό. Και πάλι ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
On 9/3/2018 at 9:20 ΠΜ, Sentir...natureza είπε:

Οι κολικοι σε πολυ λιγες περιπτωσεις οφειλονται σε κατι που εφαγε η μητερα, γιατι ειναι κατι που αφορας κυριως το κεντρικο νευρικο συστημα του μωρου. Μπορεις να τρως οτι θελεις, κι αν εχεις αμφιβολια για κατι, κανε δοκιμες να δεις αν τον επηρεαζει.

Καλημερα. Εγω για τους κολικους ηξερα οτι συχνα καταφευγει σε διαιτα η μανα πρόκειμενου να ανακουφισει καπως το μωρακι. Οχι φυσικα επειδη οφειλονται οι κολικοι σε κατι που εφαγε η μαμα, αλλα γινεται σε μια προσπαθεια να ανακουφισουν λιγο την κατασταση, προστατευοντας το απο επιπλεον ζυμωσεις και φουσκωματα που μπορει να φερει πχ η διατροφη της μανας. Συστηνεται παντως.   Επισης συστηνουν και προβιοτικα για το βρεφος (προσωπικα δεν εκανα τιποτα απο τα 2, παρα μονο υπομονη).και τα 2 με τη λογικη οτι οι κολικοι ειναι κοιλιακης-εντερικης προελευσης. Για συνδεση ομως με το νευρικο συστημα πρωτη φορα ακουω. Μπορεις να μου το εξηγησεις λιγο; 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, gorilaz είπε:

Καλημερα. Εγω για τους κολικους ηξερα οτι συχνα καταφευγει σε διαιτα η μανα πρόκειμενου να ανακουφισει καπως το μωρακι. Οχι φυσικα επειδη οφειλονται οι κολικοι σε κατι που εφαγε η μαμα, αλλα γινεται σε μια προσπαθεια να ανακουφισουν λιγο την κατασταση, προστατευοντας το απο επιπλεον ζυμωσεις και φουσκωματα που μπορει να φερει πχ η διατροφη της μανας. Συστηνεται παντως.   Επισης συστηνουν και προβιοτικα για το βρεφος (προσωπικα δεν εκανα τιποτα απο τα 2, παρα μονο υπομονη).και τα 2 με τη λογικη οτι οι κολικοι ειναι κοιλιακης-εντερικης προελευσης. Για συνδεση ομως με το νευρικο συστημα πρωτη φορα ακουω. Μπορεις να μου το εξηγησεις λιγο; 

Η αληθεια ειναι οτι ακομη δεν εχουν ανακαλυψει ακριβως τι προκαλει τους κολικους. Ωστοσο, η δημοφιλεστερη θεωρια ειναι οτι λογω του ανωριμου νευρικου συστηματος των βρεφων, δυσκολευονται να διαχειριστουν τα πολλα ερεθισματα που δεχονται κατα τη διαρκεια της ημερας και ξεσπανε σε κλαμματα. Γι'αυτο και συνηθως εκδηλωνονται κολικοι το απογευμα ή το βραδυ, οπου εχουν ηδη "κουραστει" απο τα ερεθισματα της υπολοιπης ημερας. Αλλωστε, ειναι γνωστο οτι το εντερικο συστημα συνδεεται αμεσα με εξωτερικους παραγοντες και στους ενηλικες (αγχος, στρες, στεναχωρια κα). Προσωπικα, θεωρω το εντερο τον 2ο "εγκεφαλο" του ανθρωπου (αυτος ηταν και ο κυριος λογος που αρνηθηκα το κλισμα στον τοκετο) και υπαρχουν αρκετες ερευνες που υποστηριζουν την σημαντικοτητα της υγειας του εντερου για τον υπολοιπο οργανισμο, αλλα και για την ψυχικη υγεια και το αντιστροφο. Σιγουρα, οι κολικοι των βρεφων μπορει να επηρεαζονται και απο τη διατροφη της μητερας, αλλα επειδη ειναι κατι που συμβαινει το πρωτο τριμηνο, οπου ειναι η περιοδος προσαρμογης στον εξω κοσμο, πιστευεται οτι οφειλονται στα ερεθισματα (γι'αυτο και τους ανακουφιζουν οι λευκοι ηχοι, που προσομοιαζονται με τους ηχους που ακουγαν στην κοιλια). Τα προβιοτικα δεν βοηθουν τους κολικους, ουτε καν τα φαρμακα που συστηνονται καποιες φορες (πχ infacolic). Οποτε, κανουμε υπομονη να περασουν οι πρωτοι μηνες και μετα ηρεμουν.

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Sentir...natureza είπε:

Η αληθεια ειναι οτι ακομη δεν εχουν ανακαλυψει ακριβως τι προκαλει τους κολικους. Ωστοσο, η δημοφιλεστερη θεωρια ειναι οτι λογω του ανωριμου νευρικου συστηματος των βρεφων, δυσκολευονται να διαχειριστουν τα πολλα ερεθισματα που δεχονται κατα τη διαρκεια της ημερας και ξεσπανε σε κλαμματα. Γι'αυτο και συνηθως εκδηλωνονται κολικοι το απογευμα ή το βραδυ, οπου εχουν ηδη "κουραστει" απο τα ερεθισματα της υπολοιπης ημερας. Αλλωστε, ειναι γνωστο οτι το εντερικο συστημα συνδεεται αμεσα με εξωτερικους παραγοντες και στους ενηλικες (αγχος, στρες, στεναχωρια κα). Προσωπικα, θεωρω το εντερο τον 2ο "εγκεφαλο" του ανθρωπου (αυτος ηταν και ο κυριος λογος που αρνηθηκα το κλισμα στον τοκετο) και υπαρχουν αρκετες ερευνες που υποστηριζουν την σημαντικοτητα της υγειας του εντερου για τον υπολοιπο οργανισμο, αλλα και για την ψυχικη υγεια και το αντιστροφο. Σιγουρα, οι κολικοι των βρεφων μπορει να επηρεαζονται και απο τη διατροφη της μητερας, αλλα επειδη ειναι κατι που συμβαινει το πρωτο τριμηνο, οπου ειναι η περιοδος προσαρμογης στον εξω κοσμο, πιστευεται οτι οφειλονται στα ερεθισματα. Τα προβιοτικα δεν βοηθουν τους κολικους, ουτε καν τα φαρμακα που συστηνονται καποιες φορες (πχ infacolic). Οποτε, κανουμε υπομονη να περασουν οι πρωτοι μηνες και μετα ηρεμουν.

ΟΚ, κατάλαβα τι εννοεις, αλλά αυτό δεν ειναι η δημοφιλεστερη θεωρια για τους κολικους... Ειναι η εξηγηση της βρεφικης υπερεντασης. Εκτος αν δεχτούμε οτι οι κολικοι δεν ειναι πραγματικοι πονοι αλλα υπερενταση.(και εδω πραγματικα υπαρχει ασαφεια, και εξαρταται τι οριζει ο καθενας ως κολικους)  τι να σου πω? εγω τον εβλεπα οτι πονουσε το παιδι. μαζευε ποδαρακια, τεντονε κλπ. Και το μονο που εκανα ηταν αγκαλιτσες και υπομονη (ενταξει...εκλαιγα κ εγω μαζι του λιγο..) Αυτο που λες ειναι γενικα γεγονος, οτι δηλαδη το βρεφικο νευρολογικο συστημα ειναι ανωριμο. γι αυτο και ενα κλαμα που μπορει να ξεκινησει για ασημαντο λογο μπορει να καταληξει σε οδυρμο, γιατι ακομη δεν εχουν "φρένο". Μπορει δηλαδη να ξεκινησει να κλαιει το παιδι είτε απο εντεροπονο, είτε απο δοντια , ειτε απο οποιοδηποτε ζορι κλπ και να το "τερματίσει".. αλλα προσωπικα θεωρω μακραν πιο πιθανο οι διασημοι ¨κολικοι¨να ειναι εντερικοι κλπ πονοι (που αυτο ξερω σαν δημοφιλεστερο εγω) μιας και ολα μεσα στην κοιλιτσα τους μεγαλωνουν και προσαρμοζονται καθημερινα σε νεα δεδομενα. Βεβαια με ενδιαφερει αυτο που λες, και αφου το εχεις διαβασει και ως δημοφιλεστερη θεωρια καποια βαση θα εχει. Μπορεις σε παρακαλω να μου παραθεσεις να διαβασω λιγα πραγματα για την αποδοση των κολικων στο κεντρικο νευρικο συστημα? 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

μαλλον ειναι η αναγκη να νιωσεις οτι εχεις επανελθει, εγω ετσι το ερμηνευω. με καποιες δουλειεδ εχω οαυει αυτο που ελεγε η @Mary1976 οτι παιρνουν περισσοτερο χρονο ή τις αφηνω στη μεση κ μετα θελουν περισσοτερο μαζεμα. εμεις στο μαγειρεμα ειμαστε του μη προχειρου, ειδικα ο αντρας μου, αλλα αφου τα μαγειρευει δν με νοιαζει. σ' εμενα ειδικα τωρα δν υπαρχει περιπτωση να μην υπαρχει καλομαγειρεμενο φαγητο σφου το μωρο πινει το γαλα μου. καθε μερα κυρισκατικο μενου τρωω εγω κι αυτος κατι πιο απλο καποιες μερες. γι αυτο ρωτουσα τι τρωνε οι αλλες κοπελες, για να τον πεισω να απλοποιησει καποιες δουλειες οπως τα διπλα φαγητα.

Παρατηρησα οτι οι κολικοι του μικρου περα απο μια αλλεργια στο αγελαδινο, εμφανθζονταν σαββατοκυριακα που αλλαζε η ρουτινα μας γιατι ο αντρας μου καθαριζει η μαγειρευει οποτε υπαρ ει περισσοτερος θορυβος η αλλαζουμε δωματια ανσλογα με τις δουλειες που κανει κλπ. Αυτο σιγα σιγα περασε, επισης οταν αρχισε να μην κοιμαται καλα τη μετα ειδα οτι κατεληγε σε κολικους ενω αν ειχε κοιμηθει δεν ειχε. κι επειδη η διατροφη μου ειναι υπερανω υποψιας, ειμαι σιγουρη οτι δν εχουν προελθει απο κατι που τρωω. 

 

Aυτό που περιγράφεις όμως δεν είναι κολικοί, είναι αναμενόμενη γκρίνια από κούραση, αλλά και από εκνευρισμό των γονιών που μεταδίδεται στο μωρό.

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, gorilaz είπε:

ΟΚ, κατάλαβα τι εννοεις, αλλά αυτό δεν ειναι η δημοφιλεστερη θεωρια για τους κολικους... Ειναι η εξηγηση της βρεφικης υπερεντασης. Εκτος αν δεχτούμε οτι οι κολικοι δεν ειναι πραγματικοι πονοι αλλα υπερενταση.(και εδω πραγματικα υπαρχει ασαφεια, και εξαρταται τι οριζει ο καθενας ως κολικους)  τι να σου πω? εγω τον εβλεπα οτι πονουσε το παιδι. μαζευε ποδαρακια, τεντονε κλπ. Και το μονο που εκανα ηταν αγκαλιτσες και υπομονη (ενταξει...εκλαιγα κ εγω μαζι του λιγο..) Αυτο που λες ειναι γενικα γεγονος, οτι δηλαδη το βρεφικο νευρολογικο συστημα ειναι ανωριμο. γι αυτο και ενα κλαμα που μπορει να ξεκινησει για ασημαντο λογο μπορει να καταληξει σε οδυρμο, γιατι ακομη δεν εχουν "φρένο". Μπορει δηλαδη να ξεκινησει να κλαιει το παιδι είτε απο εντεροπονο, είτε απο δοντια , ειτε απο οποιοδηποτε ζορι κλπ και να το "τερματίσει".. αλλα προσωπικα θεωρω μακραν πιο πιθανο οι διασημοι ¨κολικοι¨να ειναι εντερικοι κλπ πονοι (που αυτο ξερω σαν δημοφιλεστερο εγω) μιας και ολα μεσα στην κοιλιτσα τους μεγαλωνουν και προσαρμοζονται καθημερινα σε νεα δεδομενα. Βεβαια με ενδιαφερει αυτο που λες, και αφου το εχεις διαβασει και ως δημοφιλεστερη θεωρια καποια βαση θα εχει. Μπορεις σε παρακαλω να μου παραθεσεις να διαβασω λιγα πραγματα για την αποδοση των κολικων στο κεντρικο νευρικο συστημα? 

Δεν εχω διαβασει ακομη αρθρο που να εξεταζει αποκλειστικα την συνδεση των κολικων με το νευρικο συστημα, αλλα αν διαβασεις ιατρικα αρθρα (μπορω να σου παραθεσω αν θελεις)για τους κολικους, θα διαπιστωσεις οτι αναφερεται σαν η πιο "συγχρονη" θεωρια για την αποδοση της αιτιολογιας των κολικων. Ο λογος ειναι απλος: οι κολικοι σταματουν συνηθως στο τριμηνο, οσος χρονος χρειαζεται για να ωριμασει το νευρικο συστημα.

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

Σημάδι κολικών αποτελούν επίσης τα πολλά αέρια του μωρού. Αιτία έντονου κλαματος επίσης αποτελεί η δυσκοιλιότητα. Στην περίπτωση των κολικών δεν μπορείς να κάνεις τίποτα παρά μόνον υπομονή μέχρι να περάσουν. Υπάρχουν και άλλα εμφανή σημάδια κολικών. Νομίζω όμως πως είστε σε μια ηλικία 2,5 μηνών που οι κολικοί θα έπρεπε να είναι σε ύφεση έως και εξαφάνιση. Το κλάμα του μωρού, από την άλλη σε αυτή την ηλικία είναι κάτι απόλυτα φυσιολογικό και όφειλεται στα νέα ερέθισμα που δέχεται και προσπαθεί να ερμηνεύσει. Σταδιακά υποχωρεί όταν κατακτά πιο άμεσους τρόπους επικοινωνίας. Λανθασμένα πολλοί γονείς παιδιών μετάξυ 2-4 μηνών αποδίδουν το κλάμα σε κολικό η παλινδρόμηση, πολλές φορές αποτελεί την εύκολη λύση. Αν κάνει μικτή διατροφή, θα πρέπει να προσέξεις λίγο το γάλα σκόνη που δίνεις αν υποψιάζεται κάτι από τα 3.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , Dust pink είπε:

Σημάδι κολικών αποτελούν επίσης τα πολλά αέρια του μωρού. Αιτία έντονου κλαματος επίσης αποτελεί η δυσκοιλιότητα. Στην περίπτωση των κολικών δεν μπορείς να κάνεις τίποτα παρά μόνον υπομονή μέχρι να περάσουν. Υπάρχουν και άλλα εμφανή σημάδια κολικών. Νομίζω όμως πως είστε σε μια ηλικία 2,5 μηνών που οι κολικοί θα έπρεπε να είναι σε ύφεση έως και εξαφάνιση.

Θα συμφωνησω για τα αερια, τουλαχιστον αυτο ισχυε σε εμας. Οι κολικοι συνηθως χαρακτηριζονται απο εντονο κλαμα για 3 ωρες, τουλαχιστον 3 φορες την εβδομαδα, κατι που στην περιπτωση μας δεν ισχυε. Το περισσοτερο που εχει κλαψει ηταν 1 φορα για 1 ωρα, τις υπολοιπες συνηθως στο 20-30λεπτο τον ειχα ηρεμησει. Θα διαφωνησω μονο με την ηλικια. Μεχρι τον 4ο μηνα ειναι φυσιολογικοι οι κολικοι και σιγουρα η ηλικια των 2,5 μηνων δεν σημαινει οτι θα επρεπε να ειναι σε υφεση, ποσο μαλλον να ειχαν εξαφανιστει.

 
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...