Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

να συμπληρώσω επίσης οτι από τις 10 δεκέμβρη έχω κόψει όλα τα γαλακτοκομικά κ κρυφά..έχει περάσει καμία μανούλα κάτι παρόμοιο?είναι φυσιολογικό όταν έχουν κολικουσ να κλαίνε σε κάθε γεύμα μετά από λίγο κ να πίνουν λίγο λίγο μέχρι να σου αλλάξουν τα φώτα στο περπάτημα?μήπως κάνω εγώ κάτι λάθος βρε κορίτσια??

xthLp3.png?N3RWspeV

LBhKp2.png?23AKgaR7

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

χωρις να ειμαι ειδικος δεν μ ακουγεται σαν κολικος αλλα περισσοτερο σαν παλινδρομηση..μηπως εχεις κ υπερπαραγωγη κ γιαυτο τραβιεται?

" Ήρθες εσύ κι η νύχτα γέμισε φως" 30.10.10-23.10.12

Μ+Γ 09.09.02

N9tLp2.pngikF4p2.png

Link to comment
Share on other sites

όχι δ είναι υπερπαραγωγή.σίγουρα όχι.τα κακά είναι μουσταρδι.κ όταν είναι φουσκωμενο το στήθος αφήνω να τρέξει λίγο πρώτα ακριβώς γ να μην την ενοχλήσει.σίγουρα δ είναι υπερπαραγωγή.κλαίει κ όταν δ είναι στο στήθος κ ζητάει στήθος.κ τώρα είναι ξαπλωμένη πάνω μου-φάγαμε πριν μιάμιση ώρα περίπου-κ γκρίνιαζει κ κουνιεται στον ύπνο της.

xthLp3.png?N3RWspeV

LBhKp2.png?23AKgaR7

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
το πιο πιθανό..

μίλα και με παιδίατρο για να είσαι σίγουρη αλλα έτσι όπως το περιγραφεις για κολικούς το κόβω

hi,ma kala autoi oi kolikoi poso kratane to perissotero???ta fota sa.....kovontai maxairi apo tin mia mera stin alli pou lene???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

διαρκουν περιπου για 3μηνες απο την στιγμη της γεννησης τους, στον 2ο μηνα αρχηζουν και ελαττωνοντε μεχρι που σταματανε τελειως.....τουλαχιστον ετσι εγινε με τον δικο μου....

καθε μερα ολο και περισσοτερες εκπληξεις....

Link to comment
Share on other sites

διαρκουν περιπου για 3μηνες απο την στιγμη της γεννησης τους, στον 2ο μηνα αρχηζουν και ελαττωνοντε μεχρι που σταματανε τελειως.....τουλαχιστον ετσι εγινε με τον δικο μου....

den einai etsi....emena i mpempa einai 4,5 minon kai akoma exei kolikous oli mera kai klaiei....exo akousei oti kratane kai 5 mines kai 6 ....tha deixei se emas.....ti na po...mono kouragio....

Link to comment
Share on other sites

βρε κορίτσια εγώ τα είχα ξεχάσει όλα αυτά!η μπέμπα μας είναι 10 ημερών.από τώρα έχουν κολικους?την έχω πάνω μου κ νιώθω το έντερο της να γουργουριζει.δ έχει αέρια εκεί όμως που είναι ήρεμη σφιγγεται τέντωνεται κ κλαίει.κακά έκανε το πρωί.τη θηλαζω.μάλλον κολικοι είναι ε??[/quote

hi.ti kanei i mikri sou??exei kolikous?poso minon einai tora??emena 4,5 k akoma exei........

Link to comment
Share on other sites

kalimera. emeis eimaste tora 28 hmeron kai exoume kolikous. An thimamai kala, sthn proth mou korh eixan kratisei peripoy 2-3 mhnes. Ayto poy me boithise para polu tote alla kai tora einai to tsai toy marathoy poy moy eipe h paidiatros. mou eipe 20 me 30 ml thn hmera. kai eno mexri tora h mikri petagotan ston ypno ths kai tsirize kai xtypouse ta podarakia ths, tora to mono poy kanei einai na aerizete synexeia xoris poly zori kai klamata.

7xj7p2.png
Link to comment
Share on other sites

Μία πετσετούλα κουζίνας διπλωμένη στα 4 και ζεσταμένη με το σίδερο θα ανακουφίσει το βρέφος! ΠΡΟΣΟΧΗ: Την έβαζα πάνω από τα ρουχαλάκια για να μην καεί το μωρό. Ηρεμούσε αμέσως! Επίσης, μπορείτε να σηκώνετε τα ποδαράκια προς τα πάνω. Σε περίπτωση που έχουν "εγκλωβιστει" αέρια στο εντεράκι του, τα βοηθάμε να βγουν!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

βρε κορίτσια εγώ τα είχα ξεχάσει όλα αυτά!η μπέμπα μας είναι 10 ημερών.από τώρα έχουν κολικους?την έχω πάνω μου κ νιώθω το έντερο της να γουργουριζει.δ έχει αέρια εκεί όμως που είναι ήρεμη σφιγγεται τέντωνεται κ κλαίει.κακά έκανε το πρωί.τη θηλαζω.μάλλον κολικοι είναι ε??[/quote

hi.ti kanei i mikri sou??exei kolikous?poso minon einai tora??emena 4,5 k akoma exei........

αααχ!είμαστε 2μισι κ οι πόνοι καλά κρατούν!άρχισα να τρώω κ λίγα γαλακτοκομικά τις τελευταίες μέρες κ έχει χειροτέρεψει πολύ κ τα ξανακόβω!κ εγώ περιμένω την ημέρα που θα ξεκινήσουμε ένα γεύμα κ θα το τελειώσουμε χωρίς ενδιάμεσες διακοπές...

xthLp3.png?N3RWspeV

LBhKp2.png?23AKgaR7

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολες τις μανουλες !

μου θυμησατε τα δικα μου παιδακια ... κ τα τρια εκαναν κολικους ! Στον μεγαλο μου ειδικα γνωριζαμε τι ωρα ειναι μολις ξεκινουσαν οι κολικοι...21.00 αρχιζαν κ 01.00 σταματουσαν ... καθε βραδυ ! τα νευρα μου διαλυμενα, πρωτο παιδι κ δεν αντεχα με τπτ να τον βλεπω να υποφερει ετσι! Ωσπου μια φιλη μου ειπε να παρω απο το εξωτερικο τοτε (αγγλια) grippe water. Αυτο ηταν ! απο την πρωτη κιολας δοση το παιδι ηρεμισε κ μαζι μ αυτο κ εγω φυσικα ! Στα αλλα δυο μου παιδακια ανακαλυψα οτι το εχουν κ εδω τα φαρμακεια κ εαν δεν το εχουν στο φερνουν. ειναι εκχυλισμα ανηθου κ βρωμαει σαν ... φασολαδα ! το εδινα με ενεσουλα μεταξυ μαγουλου κ ουλου. ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΑΤΟ ! ειδικα στην κορη μου ειχαμε κολικους απο την 15η μερα... ζητηστε το απο το φαρμακειο σας να σας το βρει ως grippe water ή nurse harvey's grippe water. θυμαμαι οτι το ειχε παντως κ ο μπακακος στη ομονοια. Περαστικουλια στα μωρα σας μανουλες ! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημερα σε όλους.!!.οπως το περιμενα εχουμε θεμα τωρα με τους κολικους και δεν κοιμομαστε τα βραδυα! εχει καμμια μαμα να δωσει καμμια συμβουλη πριν παμε ιατρο μπας και καταφερω 3-4 ωρες υπνου?? ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε όλους.!!.οπως το περιμενα εχουμε θεμα τωρα με τους κολικους και δεν κοιμομαστε τα βραδυα! εχει καμμια μαμα να δωσει καμμια συμβουλη πριν παμε ιατρο μπας και καταφερω 3-4 ωρες υπνου?? ευχαριστω!!

 

Kαλημερα κοπελα μου!Να χαιρεσαι το παιδακι σου/τα παιδακια σου!

Πριν λιγο ειχα θεμα συζητησης με μια φιλη για τους κολικους!!!!!

Αυτο που της ειπε ο παιδιατρος της ηταν,καταρχας να σιγουρευτει οτι κατα τον θηλασμο ή κατα το ταισμα με το μπιμπερο το παιδι δεν παιρνει επιπλεον αερα!Πιανει δηλαδη καλα τη θηλη(στηθος-μπιμπερο)!

Επειτα 3 τροπους για να ανακουφισεις το μωρο απο τους κολικους:

Το κρατας μπρουμυτα στα γονατα σου ετσο ωστε να πιεζεται ελαφρως η κοιλιτσα του(φυσικα οχι πολυ πιεση γιατι θα κανει εμετο)

Το κρατας στον ωμο σου,οπως για να ρευτει,ομως η κοιλια του να ακουμπαει στον ωμο,και παλι δηλαδη να ασκειτε πιεση στην κοιλιτσα του!

Να το κρατησεις με την εσω μερια του χεριου,σα να το κανεις μπανιο,ωστε παλι να ασκειτε πιεση στην κοιλιτσα!

Τα εχει δοκιμασει και πραγματικα το παιδι ειχε ανακουφιστει!

Ολα να πανε καλα!!!!!:)

0QVLp2.pngkdBmp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πηγαμε ιατρο τελικα..το θεμα με τους κολικους ειναι λιγο παραξενο αποτι καταλαβα..μας εγραψε ενα σιροπακι φυτικο..Carmino baby..τρεις φορες την ημερα απο 2,5μλ...θα φανει σε λιγες μερες..

Link to comment
Share on other sites

αααχ!είμαστε 2μισι κ οι πόνοι καλά κρατούν!άρχισα να τρώω κ λίγα γαλακτοκομικά τις τελευταίες μέρες κ έχει χειροτέρεψει πολύ κ τα ξανακόβω!κ εγώ περιμένω την ημέρα που θα ξεκινήσουμε ένα γεύμα κ θα το τελειώσουμε χωρίς ενδιάμεσες διακοπές...

emena 5 minon k exei akoma kolikous...eleos////

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους! βρηκα μαλλον μια πιθανη λυση για το θεμα των κοκιλων..ενα σιροπακι φυτικο που μου εγραψε ο ιατρος το carmino baby.. ειχαμε θεμα με τους κολικους και αφου εδωσα το σιροπι αυτο το μωρο ησυχασε πραγματικα και νομιζω οτι σταματησαν κιολας δεν ξερω σιγουρα! πραγματικα οσοι αντιμετοπιζεται παρομοια προβλημα δοκιμαστε το!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

βρε παιδιά είναι φοβερό...4μισι κ ακόμα κολικουσ έχουμε..δ το πιστεύω!ακούω το έντερο οπότε αυτό είναι-γιατι είναι κ ανήσυχη...θέλω να κοιμηθω...εκεί που κοιμάται-μέρα νύχτα-κλαίει κ ξυπνάει.κάνει κ δυνατά πορδακια κ ειδικά τα χαράματα δ ήρεμεί καθόλου!μόνο στην αγκαλιά μου κ όρθια!αλλά ένα περίεργο πράγμα...αν την ξύπνησω το πρωί τελικά εκεί που κλαίει με κλειστά ματια,ξυπνάει κ είναι μια χαρά!γελαει κ κάθεται κιόλας μόνη της...αυτό πώς το εξηγείτε???νυστάζω...

xthLp3.png?N3RWspeV

LBhKp2.png?23AKgaR7

Link to comment
Share on other sites

βρε παιδιά είναι φοβερό...4μισι κ ακόμα κολικουσ έχουμε..δ το πιστεύω!ακούω το έντερο οπότε αυτό είναι-γιατι είναι κ ανήσυχη...θέλω να κοιμηθω...εκεί που κοιμάται-μέρα νύχτα-κλαίει κ ξυπνάει.κάνει κ δυνατά πορδακια κ ειδικά τα χαράματα δ ήρεμεί καθόλου!μόνο στην αγκαλιά μου κ όρθια!αλλά ένα περίεργο πράγμα...αν την ξύπνησω το πρωί τελικά εκεί που κλαίει με κλειστά ματια,ξυπνάει κ είναι μια χαρά!γελαει κ κάθεται κιόλας μόνη της...αυτό πώς το εξηγείτε???νυστάζω...

καλησπερα..θηλαζει η μικρη??μηπως εχει αλλεργια σε αγελαδινο κ γι'αυτο ειναι τοσο ανησυχη??

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα..θηλαζει η μικρη??μηπως εχει αλλεργια σε αγελαδινο κ γι'αυτο ειναι τοσο ανησυχη??

 

θα συμφωνησω με τη κοπελια.ψαξου λιγο παραπανω γιατι επρεπε οι κολικοι να ειχαν ηδη περασει.δεν ειμαι γιατρος εννοειτε αλλα 4,5 μηνων μου φαινετε too much

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια γειά σας!εγώ εχω ένα κοριτσάκι 2,5 μηνών.ως τώρα έχουμε περάσει διάφορες φασεις.στην αρχη νεογεννητο μόνο έτρωγε και κοιμόταν μετά για 3-4 ωριτσες.μετά από 15-20 ημερών άρχισε να μην πολύ κοιναται τη νύχτα να γκρινιάζει ώσπου από 1-5 μέχρι 2 μηνών και κατι να εχουμε κανει τη νυχτα μέρα να κοιμόμαστε 10-12 το πρωί μέχρι το μεσημέρι,απόγευμα και όλι το βράδυ ξυπνια.στην αρχη δεν γκρινιαζε αλλά όσο ξημερώνε(φαίνεται νυσταζε κιολας)έκλαιγε.δεν ξέρω αν ηταν κολικοι όλι τον καιρο,αλλα σίγουρα κάποιες μέρες.τώρα που πηγαμε στην παιδίατρο 2 μηνών για το εμβολιο της ειπα οτι έχειμια βδομάδα που έχει πολλά σαλια αλλα μου λέει δεν φαίνεται να βγαζει δόντι τον επόμενο μήνα.εδώ και μια εβδομάδα αλλάξαμε ωράριο(ευτυχώς γιατί δ άντεχα αλλο τα βραδυνα 12ώρα ξενύχτια)και κοιμόμαστε το βράδυ,ξυπνάει για ν φάει κατά τις 3-4 και ξανάκοιμαται μεχρι κατα τις 7-8.το θεμα ειναι ιτι απο τη 1-2. το μεσημέρι αρχίζει να γκρινιάζει καταλαβαίνω ότι ειναι η κοιλίτσα της γιατι τεντωνεται.κσνει μετά κακακια και αέρια μετά γκρινιαζει μετά ξανά τρώμε(τρώμε ανά 1-2 ώρες τη μέρα τη θηλαζω!) Κι ετσι παμε μηπως κοιμηθεί.βέβαια βάζει τα χεράκια μέσα στο στόμα της κι έχει σαλια κ λέω μηπως έχει ενόχλησή στα ούλα.είχε η έχει καμία σας τέτοια εμπειρία?συγνώμη αν σας ζαλησα απλα τα έγραψα ολα για να καταλαβετε

Link to comment
Share on other sites

όχι βρε κορίτσια,αποκλείεται να είναι αλλεργία.θα φαινόταν στα κακά.ναι θηλαζω αποκλειστικά.καλά όταν λέω ανήσυχη δ εννοω οτι κλαίει 24ώρες.απλώς κάτι δ την αφήνει να κοιμηθεί όσο θα ήθελε κ τα χαράματα κυρίως είναι αρκετά ανήσυχη.πάντως ο παιδιατρος είπε οτι θεωρητικά οι κολικοι θα μπορούσαν να είναι μέχρι τους 5μήνες.αλλεργία αποκλείεται.κ επειδή άκουω τα εντερα της συμπεραινω οτι όντως πρόκειται γ κολικουσ.ευχαριστω πάντως γ το ενδιαφέρον!

xthLp3.png?N3RWspeV

LBhKp2.png?23AKgaR7

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια γειά σας!εγώ εχω ένα κοριτσάκι 2,5 μηνών.ως τώρα έχουμε περάσει διάφορες φασεις.στην αρχη νεογεννητο μόνο έτρωγε και κοιμόταν μετά για 3-4 ωριτσες.μετά από 15-20 ημερών άρχισε να μην πολύ κοιναται τη νύχτα να γκρινιάζει ώσπου από 1-5 μέχρι 2 μηνών και κατι να εχουμε κανει τη νυχτα μέρα να κοιμόμαστε 10-12 το πρωί μέχρι το μεσημέρι,απόγευμα και όλι το βράδυ ξυπνια.στην αρχη δεν γκρινιαζε αλλά όσο ξημερώνε(φαίνεται νυσταζε κιολας)έκλαιγε.δεν ξέρω αν ηταν κολικοι όλι τον καιρο,αλλα σίγουρα κάποιες μέρες.τώρα που πηγαμε στην παιδίατρο 2 μηνών για το εμβολιο της ειπα οτι έχειμια βδομάδα που έχει πολλά σαλια αλλα μου λέει δεν φαίνεται να βγαζει δόντι τον επόμενο μήνα.εδώ και μια εβδομάδα αλλάξαμε ωράριο(ευτυχώς γιατί δ άντεχα αλλο τα βραδυνα 12ώρα ξενύχτια)και κοιμόμαστε το βράδυ,ξυπνάει για ν φάει κατά τις 3-4 και ξανάκοιμαται μεχρι κατα τις 7-8.το θεμα ειναι ιτι απο τη 1-2. το μεσημέρι αρχίζει να γκρινιάζει καταλαβαίνω ότι ειναι η κοιλίτσα της γιατι τεντωνεται.κσνει μετά κακακια και αέρια μετά γκρινιαζει μετά ξανά τρώμε(τρώμε ανά 1-2 ώρες τη μέρα τη θηλαζω!) Κι ετσι παμε μηπως κοιμηθεί.βέβαια βάζει τα χεράκια μέσα στο στόμα της κι έχει σαλια κ λέω μηπως έχει ενόχλησή στα ούλα.είχε η έχει καμία σας τέτοια εμπειρία?συγνώμη αν σας ζαλησα απλα τα έγραψα ολα για να καταλαβετε

 

Σχεδόν έτσι και η μικρή μας. Θηλάζω αποκλειστικά και τώρα που είναι 5μιση μηνών έχει ηρεμήσει εντελώς αλλά μέχρι 3ων μηνών σαν εσάς. Πέρα από τους κολικούς που είχε από 10 ημερών μέχρι 2 μηνών (οι οποίοι όμως απλά της προκαλούσαν γκρίνια κανά μισάωρο ανάμεσα 6-9 το απόγευμα) γύρω στο τρίμηνο άρχισε να κοιμάται περισσότερες ώρες το βράδυ σε σημείο να κοιμάται έως και 7ωρο συνεχόμενο...Μετά από κει κι έπειτα χάλασε πάλι και ξυπνάει την νύχτα ανά 2ωρο ή 3ωρο να φάει με την διαφορά πλέον ότι κοιμάται απευθείας μετά και χωρίς γκρίνιες πλέον...Είναι φάσεις που περνάνε και θα περάσουν.

Σημαντική ερώτηση...πόσες φορές κάνει κακάκια την μέρα; Η μικρή μου μέχρι περίπου 20 ημερών έκανε 3-4 φορές την μέρα αλλά για ένα διάστημα δεν έκανε με τίποτα παρά μόνο μετά από 4 μέρες με κλυσματάκι. Είχε μέχρι να κανει πολλά αέρια όμως και εμφανή δυσφορία...Είναι φάση προσαρμογής του εντέρου, δηλαδή και τώρα κάνει ακανόνιστα, από 2 φορές την μέρα έως 1 φορά κάθε 3 μέρες, αλλά δεν διαμαρτύρεται ποτέ...

VSslp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...