Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγώ της έδινα κ το infacolic, αλλά το σταμάτησα γιατί την αναγούλιαζε κ γιατί έκανε τρομερές διάρροιες... Οπότε αγκαλιά κ Άγιος ο Θεός!!!

 

αυτο το σιροπακι με συνεστησε κ μενα αλλα δεν ηθελα να της το δωσω γιατι παιρναμε ηδη σιροπι για χημειοπροφυλαξη κ δεν ηθελα να την επιβαρυνω.για κολικους με ειχε δωσει το novalac.επισης ξεχασα να πω οτι βοηθαει κ προσπαθησε να της δινεις ενδιαμεσα στα γευματα τσαι μαραθο.εμενα παρολο που δεν μου αρεσε σαν γευση κ μυρωδια το ειχα κανει συστημα κ την εδινα ενδιαμεσα κ οσο πινει.αλλα να χεις το νου σου να δοκιμαζεις να την δινεις συνεχεια γιατι το πινουν με το ζορι.κ επειδη ο μαραθος μπορει να σφιξει κακακια δινε κ χαμομηλι που και που.το γαλα παντως μεχρι να βρεις αυτο που θα ταιριαξει ειναι μεγαλη ιστορια.εγω αλλαξα 3,4 κ κατεληξα παλι στο πρωτο εφοσον ειδα οτι τελικα δεν ειχε αλλεργια κ ειχαν περασει κολικοι.ολα αυτα βεβαια εφοσον δεν εχει παθολογικο προβλημα π.χ ουρολοιμωξη γιατι την παθαινουν πολλα βρεφοι κδεν το παιρνουμε χαμπαρι....δυο παιδακια??οχι κουραγιο..υπερκουραγιο!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κ γω της δίνω το γάλα για κολικους κ τωρα που μίλησα με την παιδίατρο μου είπε πως σε κάθε αλλαγή γάλατος χρειάζεται ο οργανισμός τους μερικές μερες για να το αφομοιώσει. Γι αυτό κ η δικιά μου ουρλιαζει συνεχώς. Πάντως αυτό που γράφεις εχει λογική βάση. Όντως κ εμένα πειναει πιο συχνά με το γάλα για τους κολικους, προφανώς γιατί είναι πιο ελαφρύ. Σε κανά μήνα θα περάσουν κ οι κολικοί, πού θα πάει;;;; Απλά οταν έχεις κ άλλο μωρό στο σπίτι γίνεται ένας πανικός.... Υπομονή!!!

 

ξεχασα να ρωτησω.το γαλα σταδιακα ομως αλλαγη ετσι?οχι μπαμ κ κατω.εγω για παραδειγμα της εβαζα 5 κουταλιες και τις χωριζα την πρωτη μερα εβαζα 3 αποτο παλιο γαλα κ 2 απο το καινουργιο κ εκανα το ιδιο για δυο μερες.την τριτη μερα εβαζα 1 απο το παλιο κ 4απο το καινουργιο.ελπιζω να καταλαβες οπως το ειπα.δηλα κοβεις το παλιο διαδοχικα οχι απευθειας.

Link to comment
Share on other sites

ξερει καποια να μου πει γ τα προβιοτικα???

ο παιδιατρος μου ειπε γ κατι της frezyderm αλλα ηθελα κατι πιο φυσικο...αυτο το παιρνει η μαμα η κατευθειαν το μωρο???

xthLp3.png?N3RWspeV

LBhKp2.png?23AKgaR7

Link to comment
Share on other sites

ξερει καποια να μου πει γ τα προβιοτικα???

ο παιδιατρος μου ειπε γ κατι της frezyderm αλλα ηθελα κατι πιο φυσικο...αυτο το παιρνει η μαμα η κατευθειαν το μωρο???

 

Μη φοβάσαι καθόλου.. τα προβιοτικά είναι στην ουσία καλοί μικροοργανισμοί, που υπάρχουν φυσικά μέσα μας, απλά τους ενισχύουμε με συμπληρώματα. Μπορεί να τα πάρουν παιδιά άνω του ενός έτους και η frezyderm είναι ίσως η καλύτερη εταιρία που κυκλοφορεί στο χώρο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

θα σας πω την ιστορια μου μηπως βοηθησω καοιον απο εσας, η μικτη μου ειναι 6 μηνων τωρα. τους 2 μιση πρωτους μηνες της ζωης της επαθε κολοικους και μαλιστα πολυ εντονους υπηρξε μερα που εκλεγε απο τις 12 το μεσημερι εως τισ 12 την νυχτα μεχρι που απο την κουραση επεφτε ξερη, τι γαλα ειδικο τι εδωσα, τι χαμομηλι, τι μαραθο επισης και σταγονες προβιοτικες και ινφακολικ ειχαμε δοκιμασει τα παντα, δεν ειδε πουθενα καλο. (το μονο καλο ηταν οτι απο την κουραση εχασα τα 20 κιλα εγκυμοσυνης) και επανερχομαι ειχα περασει μεγαλη στενοχωρια τοτε, οταν εγινε 2μιση μηνων πηγαμε διακοπες Ναυπλιο εκει της εφτιαχνα το γαλα με εμφιαλωμενο νερο γιατι δεν πεινετε της βρυσης, μειναμε σχεδον ενα μηνα εκει και δεν εκλαψε ουτε ενα λεπτο. στα τελη αυγουστου γυριζουμε αθηνα και της βαζω νερο απο την βρυση παλι, δεν περασε ενα δυορο και ειχαμε παλι τα ιδια τρελο κλαμα. αμεσωσ τησ εφτιαξα με νερο εμφιαλωμενο πολυ αραιο για να κανει κακα και ηρεμησε δεν της ξαναεβαλα ποτε απο την βρυση και ποτε δεν επαθε τιποτα αναλογο. δεν ειχα σκεφτει ποτε να της αλλαξω το νερο. τωρα εχω παρει ενα μηχανημα που περνει 20κιλα μπουκαλια νερο δωδωνη μας το φερνουν και σπιτι. εχω σωθει. το νερο της αθηνας ισως ειχε χλωριο και δυσκολευοταν να το χωνεψει και να εφταιγε αυτο και οχι οι λεγομενοι κολικοι. τι να πω. πειραματιστειτε με τα νερα, το καλυτερο λενε ειναι το κορπη εχει πολυ αβεστιο.

Link to comment
Share on other sites

ξεχασα να ρωτησω.το γαλα σταδιακα ομως αλλαγη ετσι?οχι μπαμ κ κατω.εγω για παραδειγμα της εβαζα 5 κουταλιες και τις χωριζα την πρωτη μερα εβαζα 3 αποτο παλιο γαλα κ 2 απο το καινουργιο κ εκανα το ιδιο για δυο μερες.την τριτη μερα εβαζα 1 απο το παλιο κ 4απο το καινουργιο.ελπιζω να καταλαβες οπως το ειπα.δηλα κοβεις το παλιο διαδοχικα οχι απευθειας.

 

 

Διαδοχικά της το δινα...τώρα πλεον μόνο το almiron για κολικούς...χαμομήλι της δίνω όταν πονάει, και ευτυχώς το πίνει...τώρα που πέρασαν κάμποσες μέρες με το νεο γάλα , βλέπω θεαματική βελτίωση με τους κολικούς...πονάει ελάχιστα!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλό κουράγιο να ευχηθώ στους γονείς που τα μικρά τους έχουν κολικούς.Εγώ έχω ένα αγοράκι 5 ετών και ένα κοριτσάκι 3 ετών.Στον μικρό μου μετά τις 15 ημέρες άρχισαν οι κολικοί και σταμάτησαν ξαφνικά όπως ξαφνικά άρχισαν,μόλις συμπλήρωσε τους 3 μήνες.Δοκιμάσαμε τα πάντα,ότι έχετε δοκιμάσει όλοι.Δυστηχώς οι πόνοι παρέμεναν με μικρές αυξομειώσεις.Η ανακούφιση ήρθε μόνο όταν συμπληρώθηκαν οι 3 μήνες.Στη κόρη μου η διάρκεια των κολικών ήταν ακριβώς 6 μήνες.Και τα 2 παιδιά μου θήλαζαν.Ο κολικός πάντα ξεκινούσε 1 ώρα μετά και διαρκούσε 2-3 ώρες.Καταλαβαίνετε τί περνάνε οι γονείς που τα μικρά τους έχουν κολικούς.

Link to comment
Share on other sites

Καλό κουράγιο να ευχηθώ στους γονείς που τα μικρά τους έχουν κολικούς.Εγώ έχω ένα αγοράκι 5 ετών και ένα κοριτσάκι 3 ετών.Στον μικρό μου μετά τις 15 ημέρες άρχισαν οι κολικοί και σταμάτησαν ξαφνικά όπως ξαφνικά άρχισαν,μόλις συμπλήρωσε τους 3 μήνες.Δοκιμάσαμε τα πάντα,ότι έχετε δοκιμάσει όλοι.Δυστηχώς οι πόνοι παρέμεναν με μικρές αυξομειώσεις.Η ανακούφιση ήρθε μόνο όταν συμπληρώθηκαν οι 3 μήνες.Στη κόρη μου η διάρκεια των κολικών ήταν ακριβώς 6 μήνες.Και τα 2 παιδιά μου θήλαζαν.Ο κολικός πάντα ξεκινούσε 1 ώρα μετά και διαρκούσε 2-3 ώρες.Καταλαβαίνετε τί περνάνε οι γονείς που τα μικρά τους έχουν κολικούς.

kalimera k kalo mina....6 mines?emena i mikri einai 3 minon akrivos k akoma exei kolikous.......klaiei oli mera k tin kratao synexeia agkalia,den xerei ti paei na pei koynia.........ypomoni kano na perasoyn..

Link to comment
Share on other sites

Μια απ'τα ίδια. Λιώνει στον ύπνο στην αγκαλιά κ μόλις τον ακουμπήσω κάτω ξυπνάει στα 2-3 λεπτά κ χτυπιέται. Τώρα πάλι αγκαλιά, μια χαρά κοιμάται. Υποτίθεται ο φυσιολογικός τοκετός κ ο θηλασμός βοηθάνε αλλά κ στον πρώτο τα ίδια κ χειρότερα. Να δοκιμάσω να κόψω τα γαλακτοκομικά; Μπιμπερό δε σκοπεύω να δώσω ακόμα, ίσως μετά το μήνα που θα πρέπει να βγω για δουλειές πχ οαεδ κλπ. Ούτε καν 'ξέθαψα' τον αποστειρωτή κ το θήλαστρο ακόμα, δε θέλω. Πήρα κ ένα λαδάκι για μασάζ στην κοιλιά της weleda. Χθες βάλαμε 1η φορά μετά το μπάνιο κ άλλη μια φορά σήμερα πριν 1 ώρα. Θα δείξει, αν βέβαια το κάνω σωστά.

geia soy....poso einai i mikri soy?emena 3 minon k akoma exei oli mera kolikous...oli ti mera tin exo agkalia k tvra 20 meres koimatai pano moy,molis tin afiso sti koyniaa tis xypnaei sto lepto.....thelei poly ypomoni......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

MAΡΙΑ27 μήπως να της αλλάξεις γάλα;;Ισως να είναι αλλεργική στην λακτόζη..

Αν θηλάζεις κουράγιο..εγώ τελικά ενώ στην αρχή με την αλλαγή γάλακτος είδα διαφορά, τώρα άρχισε πάλι να έχει έντονη ανησυχία.

Τελικά ότι και να κάνουμε , αυτή είναι μια φάση δύσκολη που την βιώνουν τα περισσότερα μωράκια....σε ενα ντοκιμαντερ είχα ακούσει πως τα εντεράκια των μωρών είναι σαν κλωστες...Τί να κάνουν και αυτά τα καημένα!!!Ζορίζονται

Link to comment
Share on other sites

MAΡΙΑ27 μήπως να της αλλάξεις γάλα;;Ισως να είναι αλλεργική στην λακτόζη..

Αν θηλάζεις κουράγιο..εγώ τελικά ενώ στην αρχή με την αλλαγή γάλακτος είδα διαφορά, τώρα άρχισε πάλι να έχει έντονη ανησυχία.

Τελικά ότι και να κάνουμε , αυτή είναι μια φάση δύσκολη που την βιώνουν τα περισσότερα μωράκια....σε ενα ντοκιμαντερ είχα ακούσει πως τα εντεράκια των μωρών είναι σαν κλωστες...Τί να κάνουν και αυτά τα καημένα!!!Ζορίζονται

oxi den einai alergiki stin laktozi,exoyme kanei exetasi...........apla kolikoi.....poso einai esena to moraki soy???

Link to comment
Share on other sites

εμείς κοντεύουμε 4 μηνών και οι κολικοί επιμένουν, κάνει κάτι διαλείμματα και μετά ξανά προς τη δόξα τραβα... infacolic. biogaia και όλα τα καλά τα έχουμε δοκιμάσει

09BZp3.png

RCRYp3.png

Link to comment
Share on other sites

εμείς κοντεύουμε 4 μηνών και οι κολικοί επιμένουν, κάνει κάτι διαλείμματα και μετά ξανά προς τη δόξα τραβα... infacolic. biogaia και όλα τα καλά τα έχουμε δοκιμάσει

ki emeis exoume parei kai ta 2 ayta kai den eidame kamia diafora......ypomoni kai pernane monoi tous oi kolikoi...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το εύχομαι. έχω απελπιστεί κ έχουμε κουραστεί όλοι. Η κόρη μου λέει " πάλι πονάει ο μπέμπης? " δεν μπορεί να ησυχάσει κ εκείνη. ελπίζω κλείνοντας τον 4ο να ηρεμήσει οριστικά

09BZp3.png

RCRYp3.png

Link to comment
Share on other sites

το εύχομαι. έχω απελπιστεί κ έχουμε κουραστεί όλοι. Η κόρη μου λέει " πάλι πονάει ο μπέμπης? " δεν μπορεί να ησυχάσει κ εκείνη. ελπίζω κλείνοντας τον 4ο να ηρεμήσει οριστικά

poso minon einai tora?emena i mpempa moy einai 3 minon kai 10 imeron,elpizo ki ego mexri telos tou mina na perasoyn maxairi oi kolikoi.....i koroula sou poso einai??ego exo ena paidaki....ti gala dineis?ego to novalac ac.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια που εχετε θεμα με τουσ κολικουσ μπηκα να σας πω οτι και εγω ταλαιπωρηθηκα τρελα ,υπομονη εωσ το 4ο μηνα,οπωσ μου το ειχε πει ο παιδιατροσ μολις εκλεισε τον 4!ο σταδιακα μεχρι τα 4και μισο κοπηκαν μαχαιρι;)υπομονη αγκαλια,σκουπα ,απορροφητηρας ολα ααυτα εμενα με βοηθησαν:-)

Jt63p2.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια που εχετε θεμα με τουσ κολικουσ μπηκα να σας πω οτι και εγω ταλαιπωρηθηκα τρελα ,υπομονη εωσ το 4ο μηνα,οπωσ μου το ειχε πει ο παιδιατροσ μολις εκλεισε τον 4!ο σταδιακα μεχρι τα 4και μισο κοπηκαν μαχαιρι;)υπομονη αγκαλια,σκουπα ,απορροφητηρας ολα ααυτα εμενα με βοηθησαν:-)

kalimera loveboom.eyxomai telos toy mina pou ua ginei i mikri mou 4 akrivos na perasoun aytoi oi kolikoi.....tora poso einai to moraki sou??exo mia aporia..meta kathe pote eklaige diladi??poso koimotan?prin den koimotan?emena klaiei oli mera kai koimatai mono 1 to vrady....k pos katalaves oti perasan oi kolikoi???

Link to comment
Share on other sites

Mαρια27 μην αγχωνεσαι....εμενα οι κολικοι κορυφωθηκαν εγινε 3 μηνων ακριβως!!!Την επιαναν κατα τη μια το μεσημερι ή κατα τις 3 το μεσημερι κ διαρκουσαν 4 ωρες ή 5.....δεν μπορουσε να κοιμηθει το μεσημερι, ειχε αερια, σφιγγοταν κ εκανε τα χερια μπουνιτσες κ τα ποδαρακια τα μαζευε στην κοιλια,,,,τωρα θα γινουμε 5 μηνων σε 2 βδομαδες....οταν εγινε 3,5 με 4 μηνων ηρεμησαμε....δεν ειχε αυτα τα συμπτωματα κ κοιμαται ανετα τα μεσημερια...θα το δεις θα καταλαβεις οτι περνανε οι κολικοι...βεβαια εμας εχει κατι αερια αλλα μας ειπε η γιατρος οτι μεγαλωνει το εντερο κ αποκτα τη δικη του χλωριδα κ μικροοργανισμους κ γιαυτο τα αερια....μετα τους κολικους ερχονται τα δοντια!!!Εμας ηδη απο 3 μηνων ειχε ενοχλησεισ κ ετοιμαζομαστε για τα πανω!!!!

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω γ τους κολικους, οσες μανουλες κανετε αποχη απο γαλακτοκομικα,απεχετε κ απ τα κρυφα η δ ειναι απαραιτητο εφοσον δ συντρεχει κ αλλεργια???

xthLp3.png?N3RWspeV

LBhKp2.png?23AKgaR7

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω γ τους κολικους, οσες μανουλες κανετε αποχη απο γαλακτοκομικα,απεχετε κ απ τα κρυφα η δ ειναι απαραιτητο εφοσον δ συντρεχει κ αλλεργια???

ego apola k oxi mono galaktokomika.sokolates,prasina,anapsiktika,mosxari,portokalia,xiroys karpous.ola ayta den kanei....kleinontas ton 4 tha xekiniso na troo siga siga........

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

επανέρχομαι γιατι προσπ να καταλάβω αν όντως είναι κολικοι..είναι δυνατόν να ζητάει συνέχεια να φάει όταν είναι ξύπνια κ μάλιστα να πίνει 2γουλιεσ κ να σταματάει με κλάματα?τη βλέπω να σφιγγεται βέβαια αλλά μερικές φορές-ειδικά όταν καταπίνει κ αέρα τέντωνεται..κάνει βαθιά ρεψιματα σα βάτραχος κ άλλες φορές την ενοχλεί κ άλλες όχι.επίσης μπορεί να ρευτει κ ώρες μετά το φαγητό..2μέρες τώρα βρήκα ησυχία με τον μαρσιπο που κοιμάται κ πολλές φορές την βλέπω να σφιγγεται κιόλας.μόλις την ακουμπήσω κάτω όμως ξυπνάει.σας κάνουν τα ίδια τα μωρά σας?στην αρχή είχαμε πρόγραμμα,έτρωγε κανονικά τώρα όσο πάει δ έχουμε καθόλου..συνέχεια από λίγο μέχρι να κοιμηθεί επιτέλους κ φτου κ απ την αρχή..καμία ιδέα?να είναι κολικοι μαζι με παλινδρομηση?δ μπορώ άλλο..έχουμε απ το πρωι κ τώρα κάπως άδειαςε το ένα στήθος.θα πάω να βγάλω απ το άλλο..

xthLp3.png?N3RWspeV

LBhKp2.png?23AKgaR7

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...