Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

εγω μολις κλεισαμε την 34 και ηταν 2200 ο ενας και 2360 ο αλλος, κυριολεκτικα πετσι και κοκαλο.τι να πω μαλλον φταιει το ζωδιο!!!

 

Χαχα..αυτο ξαναπεστο ταυρος κυριολεκτικα κ μεταφορικα.αντε να κλεισουν τους 3 μηνες να ξερουμε τουλαχιστον οτι το κλαμα δν οφειλεται σε κολικους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλησπέρα σας, να ρωτήσω κάτι σχετικά με την μπεμπούλα μου που είναι 2 εβδομάδων.

 

Τα περισσότερα βράδια όταν θηλάζει την πιάνει ένας εκνευρισμός, κλωτσάει με τα πόδια της και γενικώς δίνει την αίσθηση πως προσπαθεί να κάνει κακά της αλλά δε μπορεί. Ξεκινάνε και κάτι κλάματα, την ηρεμεί ο θηλασμός αλλά δεν λύνει το πρόβλημα. Η κοιλιά της πέτρα, την ηρεμεί ένα χαδάκι αλλά και πάλι μόνο αν ενεργηθεί -ή κάνει εμετό μετά από μαραθώνιο θηλασμό- τελειώνει αυτή η ιστορία.

 

Σας ακούγεται αυτή η περίπτωση σαν κολικοί..? δεν έχει συνεχόμενο κλάμα, απλά ζορίζεται η κοιλίτσα της. Υπάρχει περίπτωση να ενοχλείται από κάτι που έφαγα...? Γιατί από που να ξεκινήσω να σκέφτομαι ποια τροφή ευθύνεται. Υπάρχει περίπτωση να φταίει π.χ. το τυρί φέτα..? Είναι η μοναδική τροφή που τρώω κάθε μέρα σταθερά. Και αυτό το ρωτάω γιατί έχω ακούσει διάφορα για τα γαλακτοκομικά.

 

Έχετε καποιες απόψεις για το πως μπορώ να την βοηθήσω..? Σας ευχαριστώ πολύ!

d8gLp3.png

 

iXW1p2.png

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν να σου ζήσει το μωράκι σου! Η κόρη μου είχε για 5 ολόκληρους μήνες κωλικούς και αυτό που είχα παρατηρήσει είναι ότι σταθερά ξεκινούσαν από τις 4 το μεσημέρι και μετά κάθε μέρα με μικρά διαλείμματα των 1-2 ημερών. Παράλληλα στον 4 μήνα διαγνώστηκε στην κόρη μου και αλλεργία στα γαλακτοκομικά όταν προσπάθησα να αποθηλάσω. Νομίζω ότι δεν μπορείς να ξέρεις αν πρόκειται για απλούς κωλικούς ή κάποια άλλη αιτία-π.χ. κάτι που τρως και την πειράζει, δυσκοιλιότητα ή οτιδήποτε άλλο-αν δεν κάνεις μια προσπάθεια να κόψεις τα γαλακτοκομικά, φανερά και κρυφά από τη διατροφή σου. Εγώ έκοψα μόνο τα αγελαδινά και φυσικά η κατάσταση δεν βελτιώθηκε. Δεν με συμβούλεψε κανείς να κάνω αποχή από όλα, όπως θα έπρεπε για να ανακουφιστεί το μωράκι. Αν κάνεις αποχή τουλάχιστον 2 βδομάδων και η κατάσταση δεν βελτιωθεί, τότε ή πρόκειται για κωλικούς, που απλά κάποια μέρα θα κοπούν μαχαίρι ως δια μαγείας, ή υπάρχει άλλο πρόβλημα. Η κορούλα μου ανακουφιζόταν πολύ όταν την ακουμπούσα επάνω μου με την κοιλίτσα και της έτριβα την πλατούλα. Επίσης, οι κωλικοί συνήθως συνοδεύονται και από μια κίνηση που κάνει το μωρό μαζεύοντας και τεντώνοντας τα ποδαράκια του σα να το ενοχλεί η κοιλίτσα του. Αν του περάσουν οι κωλικοί με την αποχή από τα γαλακτοκομικά δε σημαίνει απαραιτήτως ότι θα αναπτύξει αλλεργία στο γάλα. Ίσως δείχνει απλά μια προδιάθεση. Προσπάθησε να είσαι ψύχραιμη, γιατί οι κωλικοί είναι απλά μια φάση που περνά ξαφνικά μια μέρα. Τώρα σου φαίνεται βουνό, αλλά σε λίγο καιρό ούτε που θα τη θυμάσαι....

9bRHp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ο ανθρωπος ειναι απαραδεκτος, αλλα δεν εκπλησσομαι, οι περισσοτεροι σ' αυτα τα χαλια ειναι.

Κανεναν θηλασμο να μην κοψεις. Αν υπαρχει κατι που θα παρηγορει το μωρο σου με τους κολικους ειναι οι βολτες και ο θηλασμος.

Περαν του οτι δεν υπαρχει επιβεβαιωμενη αιτια για τους κολικους, παρα μονο εικασιες, κι αν ακομη ομως δεχομασταν οτι η αιτια βρισκεται αποκλειστικα στο γαστρεντερικο συστημα, τοτε και παλι θηλασμο θα επρεπε να κανεις, καθως το μητρικο γαλα ειναι το πιο ευπεπτο.

Μηπως να αλλαζες παιδιατρο?

θα συμφωνήσω και εγω το καλυτερο απο ολα ειναι ο θηλασμος και ολοι και γυναικολογοι και παιδιατροι σε σπρωχνουν σε αυτο τι σοι γιατρος ειναι αυτος που σου ειπε να κοψεις τον θηλασμο.... απαραδεκτος!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Ειναι φυσιολογικο που ο μπεμπουλης μου εχει 24 ωρες το 24ωρο παρα πολλα αερια και παντα τα κανει και λιγο μαζι με τα αερια?Μιλαμε μπορει να τις ριχνει και ενα τεταρτο συνεχεια.Ποναει παρα πολυ και στενοχωριεμαι.Του κανω μασαζ βοηθαει λιγο αλλα ειναι σχεδον ολη μερα.Οι κολικοι τον πιανουν απογευμα αλλα απο αερια ολη μερα.Εχουν σχεση τα αερια με τους κολικους?

lo5lp3.pngtumhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ειναι φυσιολογικο που ο μπεμπουλης μου εχει 24 ωρες το 24ωρο παρα πολλα αερια και παντα τα κανει και λιγο μαζι με τα αερια?Μιλαμε μπορει να τις ριχνει και ενα τεταρτο συνεχεια.Ποναει παρα πολυ και στενοχωριεμαι.Του κανω μασαζ βοηθαει λιγο αλλα ειναι σχεδον ολη μερα.Οι κολικοι τον πιανουν απογευμα αλλα απο αερια ολη μερα.Εχουν σχεση τα αερια με τους κολικους?

υπομονη κ θα περασουν!!! εμενα η κορουλα μου υπεφερε απο κολικους 3 μηνες:shock::shock::-(!! τα'χα δει ολα!!! ειχε οπως λες πολλα πολλα αερια κ δεν εκανε ευκολα κακακια! ολη μερα η καημενουλα εκλαιγε κ μαζι της κ εγω(οι ορμονες ενα χαλι μαυρο!) εμας μυριζανε κ τρελλα τα αεριακια της:lol::lol:

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites

υπομονη κ θα περασουν!!! εμενα η κορουλα μου υπεφερε απο κολικους 3 μηνες:shock::shock::-(!! τα'χα δει ολα!!! ειχε οπως λες πολλα πολλα αερια κ δεν εκανε ευκολα κακακια! ολη μερα η καημενουλα εκλαιγε κ μαζι της κ εγω(οι ορμονες ενα χαλι μαυρο!) εμας μυριζανε κ τρελλα τα αεριακια της:lol::lol:

 

Μαλιστα.Καταλαβα.Μου φαινονται υπερβολικα τα τοσα πολλα αερια.Και το χειροτερο ειναι οτι λογω οτι πιεζεται να αεριστει παντα βγαζει λιγα απο την πιεση και κανει κ λιγο εμετο.Ειμαι ολη μερα στην αλλαξιερα.Ενταξει δεν με πειραζει αλλα με το πρωτο πριτς αλλαγη πανας χαχαχα Μακαρι να σταματησουν γιατι εχθες δεν με αφησε να κοιμηθω.Δεν μπορει να αεριστει με τιποτα.Πιεζεται τοσο πολυ και μας χαλαει και τον θηλασμο.

lo5lp3.pngtumhp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

αχ μπηκαμε κι εμεις στο κλαμπ των κολικων...ειμαστε 24 ημερων κ ολο το βραδυ σφιγγομαστε+γκρινιαζουμε...οσο περννε οι μερες χειροτερευουμε. στην αρχη ηρεμουσαμε με αγκαλιτσα+ετσι τον επαιρνα οταν δεν αντεχα αλλο+κοιμομασταν αγκαλια. τωρα ομως ουτε ετσι ηρεμει. τον ειδε η παιδιατρ κ ειπε οτι εχει πολλα αερια η κοιλιτσα μας. προτεινε 2 φορες τη μερα χαμομηλι ομως εγω θηλαζω αποκλειστικα+δε θελω να του δωσω μπιμπερο ασε που βαριεμαι τις αποστειρωσεις. βοηθαει τοσο πολυ το χαμομηλι? τι να κανω να του δωσω? φοβαμαι μη μου χαλασει το θηλασμο κ μην αντικαταστησει 2 γευματα με χαμομηλι. εντωμεταξυ ειπε η παιδιατρ οτι επειδη κανει ηδη αρκετα κακα 5-6 φορες τη μερα μπορει κ παραπανω καμια φορα ενδεχεται το χαμομηλι να προκαλεσει διαροια οποτε τοτε να της το πω για να το κοψουμε κ να παρουμε κατι σταγονες για τς κολικους. γτ να μην παρω κατευθειαν τς σταγονες τοτε?

Link to comment
Share on other sites

Εγω πηρα σταγονες baio-gaia και νομιζω εκαναν δουλεια μου τις προτεινε η παιδιατρος οταν ζοριζετε πολυ μ ειπε αφου θηλαζω να μην δωσω χαμομηλι....εγω ζεστενα πετσετουλρε στο μικροκυματων κ του εβαζα στην κοιλιτσα πανω απο τ φανελακι τον ανακουφιζουν πολυ;)

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια θέλω την γνώμη σας... Η μικρή μου απο χτες είναι πολύ πολύ ανήσυχη κλαίει κυρίως το βράδυ μαζέυει τα ποδαράκια στην κοιλίτσα και σφίγγει τις γροθίτσες της .. απο αυτά κατάλαβα ότι το μωρό μου έχει κολοικούς ... το θέμα μου όμως δεν είναι αυτό μιας και προς το παρόν την ηρεμώ κάπως είναι ότι απο χτες το μεσημέρι δεν έχει ενεργηθεί.... ξέρει μήπως να μου πει κάποια κοπέλα γιατί??? δεν ενεργείτε εξαιτίας των κολικών??? της έδωσα χαμομηλάκι μπας και ενεργηθεί και τίποτα... κοντεύω να σκάσω.. την βλέπω που υποφέρει που ζορίζεται και πονάει η καρδιά μου..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια θέλω την γνώμη σας... Η μικρή μου απο χτες είναι πολύ πολύ ανήσυχη κλαίει κυρίως το βράδυ μαζέυει τα ποδαράκια στην κοιλίτσα και σφίγγει τις γροθίτσες της .. απο αυτά κατάλαβα ότι το μωρό μου έχει κολοικούς ... το θέμα μου όμως δεν είναι αυτό μιας και προς το παρόν την ηρεμώ κάπως είναι ότι απο χτες το μεσημέρι δεν έχει ενεργηθεί.... ξέρει μήπως να μου πει κάποια κοπέλα γιατί??? δεν ενεργείτε εξαιτίας των κολικών??? της έδωσα χαμομηλάκι μπας και ενεργηθεί και τίποτα... κοντεύω να σκάσω.. την βλέπω που υποφέρει που ζορίζεται και πονάει η καρδιά μου..

 

Για τους κολικους καντου πολυ ****** μασαζακι στην κοιλιτσα εγω ζεσταινα και ενα πετσετακι μικρο λιγο στο μικροκυματων η το πατουσ αλιγο με το σοδερο και το εβαζα στην κοιλιτσα πανω απο το φανελακι τον ανακουφιζε αρκετα Οσο για τα κακα θηλαζετε αποκλειστικα ετσι δεν ειναι??

Ποσο ειναι το μωρακι σου?

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Για τους κολικους καντου πολυ ****** μασαζακι στην κοιλιτσα εγω ζεσταινα και ενα πετσετακι μικρο λιγο στο μικροκυματων η το πατουσ αλιγο με το σοδερο και το εβαζα στην κοιλιτσα πανω απο το φανελακι τον ανακουφιζε αρκετα Οσο για τα κακα θηλαζετε αποκλειστικα ετσι δεν ειναι??

Ποσο ειναι το μωρακι σου?

 

Δυστυχώς δεν θηλάζω αποκλειστικά μιας και δεν έχω πολύ γάλα ... είναι 10 ημερών και της δίνω κάθε φορά συμπλήρωμα γύρω στα 30μλ .. προσπάθησα να βγάλω το δικό μου να της το δίνω με θήλαστρο πήγα νοίκιασα επαγγελματικό αλλα δεν βγάζω παρα μόνο 5-10 μλ ...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν θηλάζω αποκλειστικά μιας και δεν έχω πολύ γάλα ... είναι 10 ημερών και της δίνω κάθε φορά συμπλήρωμα γύρω στα 30μλ .. προσπάθησα να βγάλω το δικό μου να της το δίνω με θήλαστρο πήγα νοίκιασα επαγγελματικό αλλα δεν βγάζω παρα μόνο 5-10 μλ ...

 

Αν θες να θηλασεις αποκλειστικα μπορεις να γραψεις σε αυτο το θεμα θα βοηθηθεις πολυ και εγω χαρης τα κοριτσια εκει που με βοηθησαν καταφερα να θηλαζω αποκλειστικα..http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=2440073#post2440073

 

Νοικιασες νοσοκομειακο??δεν ξερω πολλα να σου πω αλλα ξερω πως θελει συνεχως αντλησεις καθε 2 ωρο νομιζω....

 

Γραψε στα κοριτσια αν θες....

 

Οσο για τα κακα αφου παιρνετε και συμπληρωμα δεν ξερω να σου πω...Αν και η ποσοτητα ειναι πολυ λιγο δεν νομιζω πως το παιδακι σου χορταινει με τα 30 μλ αν δοκιμαζες να τον αφησεις περισσοτερο στο στηθος??Τεσπα πολλα ειπα παλι :lol::lol:

Αν χρειαζεσαι βοηθεια ελα στο θεμα που σ εβαλα....:D:D

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Ο γιος μου τώρα είναι σχεδόν 3.5 χρονών και ακόμα πιστεύω ότι οι 3 πρώτοι μήνες της ζωής του ήταν οι πιο δύσκολοι λόγω των ατελείωτων κολικών. Δοκιμάσαμε τα πάντα, αλλά τελικά το μόνο που έπιανε ήταν μια κούνια με μπαταρία της Phiser, μόλις καθόταν εκεί ηρεμούσε.

sEiYp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εμεις ειμαστε 18 ημερων!!!Η παιδιατρος μου ειπε οτι δεν αρχιζουν οι κολικοι ακομα....αλλα τωρα τελευταια κ εμενα η μικρη στον υπνο σφιγγεται κ κανει μπουνιτσες κ βαζει τα ποδια στην κοιλιτσα...και βγαζει ενα κλαμα...μετα ηρεμει....η γιατρος λεει οτι αυτο το κανει επειδη μεγαλωνει....βεβαια αμα την παιρνουμε αγκαλιτσα κ ακουμπαμε την κοιλιτσα της πανω μας ή στα ποδια μας, αυτη ηρεμει....επειδη θηλαζουμε δεν μας ειπε να πινουμε τιποτα ακομα....τελικα ειναι κολικοι ή οχι??? Και ποτε ξεκινανε?Να πω οτι κακακια κανει αρκετες φορες τη μερα, παιρνει βαρος αλλα σημερα που ηθελε να κανει κακα, ζοριστηκε, εβγαλε ενα κλαμα κ τα εκανε....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμεις ειμαστε 18 ημερων!!!Η παιδιατρος μου ειπε οτι δεν αρχιζουν οι κολικοι ακομα....αλλα τωρα τελευταια κ εμενα η μικρη στον υπνο σφιγγεται κ κανει μπουνιτσες κ βαζει τα ποδια στην κοιλιτσα...και βγαζει ενα κλαμα...μετα ηρεμει....η γιατρος λεει οτι αυτο το κανει επειδη μεγαλωνει....βεβαια αμα την παιρνουμε αγκαλιτσα κ ακουμπαμε την κοιλιτσα της πανω μας ή στα ποδια μας, αυτη ηρεμει....επειδη θηλαζουμε δεν μας ειπε να πινουμε τιποτα ακομα....τελικα ειναι κολικοι ή οχι??? Και ποτε ξεκινανε?Να πω οτι κακακια κανει αρκετες φορες τη μερα, παιρνει βαρος αλλα σημερα που ηθελε να κανει κακα, ζοριστηκε, εβγαλε ενα κλαμα κ τα εκανε....

 

Στελλί μου κ εμενα ακριβως τα ιδια κανει η μικρή μου...για να ανακουφιστεί σφίγγεται πολύ το καημένο κ βγάζει κραυγές..έχει εδω κ 2-3 ημέρες που το κάνει..χθες βάρεσε κ 14 ωρες αυπνη κ ψιλογκρίνιαζε, δεν κοιμόταν με τίποτα, έδειχνε σαν κάτι να την ενοχλεί..σήμερα πάλι κοιμάται όλη τη μέρα..μια μέρα δν κοιμάται κ την άλλη κοιμάται όλη τη μέρα...τι να πω...κ στον υπνο της αρχισε κ αλλάζει στάσεις εκει που κοιμόταν ήρεμη τώρα κάνει ολόκληρους κύκλους στο κρεβάτι της...νομίζω πως πρέπει να ψιλοπονάει στον υπνο της...τι να πω ρε παιδιά καμια βοήθεια!!!!???:(:(:(:(

ntRCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Στους κολικούς δεν πιάνουν και πολλά "γιατροσόφια"! Δυστυχώς!

Αυτό που έκανα ήταν να τη βάζω μπρούμυτα σε ένα μαξιλάρι μεγάλο και λίγο σκληρό ή στα γόνατα και να βάζω από κάτω το χέρι και να της τρίβω την κοιλίτσα. Επίσης, μπρούμυτα και στην κοιλίτσα της ένα ζεστό πανάκι.

Δοκιμάστε κάτι από όλα, μπορεί να λειτουργήσει.

Link to comment
Share on other sites

Στελλί μου κ εμενα ακριβως τα ιδια κανει η μικρή μου...για να ανακουφιστεί σφίγγεται πολύ το καημένο κ βγάζει κραυγές..έχει εδω κ 2-3 ημέρες που το κάνει..χθες βάρεσε κ 14 ωρες αυπνη κ ψιλογκρίνιαζε, δεν κοιμόταν με τίποτα, έδειχνε σαν κάτι να την ενοχλεί..σήμερα πάλι κοιμάται όλη τη μέρα..μια μέρα δν κοιμάται κ την άλλη κοιμάται όλη τη μέρα...τι να πω...κ στον υπνο της αρχισε κ αλλάζει στάσεις εκει που κοιμόταν ήρεμη τώρα κάνει ολόκληρους κύκλους στο κρεβάτι της...νομίζω πως πρέπει να ψιλοπονάει στον υπνο της...τι να πω ρε παιδιά καμια βοήθεια!!!!???:(:(:(:(

υπομονη ειναι μια πολυ δυσκολη περιοδος αυτη αλλα θα περασει κ θα την θυμασαι κ θα δινεις την ιδια ακριβως συμβουλη αργοτερα στις καινουριες μανουλες!!! εμενα η μπουμπου μου ειχε πολυ εντονους κολικους 3 μηνες!!!:shock::shock: νομιζα οτι θα τρελλαθω,εκαλιγε 20ωρες το 24ωρο κ φυσικα δεν κοιμοταν..τωρα ομως ολα περασαν!!! ηρθαν βεβαια τα δοντια αλλα αυτος ειναι δικος μου πονος:lol::lol: εγω της εδινα κατι σταγονιτσες που μας ειπε η παιδ κ μασαζακι στην κοιλιτσα

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμεις ειμαστε 18 ημερων!!!Η παιδιατρος μου ειπε οτι δεν αρχιζουν οι κολικοι ακομα....αλλα τωρα τελευταια κ εμενα η μικρη στον υπνο σφιγγεται κ κανει μπουνιτσες κ βαζει τα ποδια στην κοιλιτσα...και βγαζει ενα κλαμα...μετα ηρεμει....η γιατρος λεει οτι αυτο το κανει επειδη μεγαλωνει....βεβαια αμα την παιρνουμε αγκαλιτσα κ ακουμπαμε την κοιλιτσα της πανω μας ή στα ποδια μας, αυτη ηρεμει....επειδη θηλαζουμε δεν μας ειπε να πινουμε τιποτα ακομα....τελικα ειναι κολικοι ή οχι??? Και ποτε ξεκινανε?Να πω οτι κακακια κανει αρκετες φορες τη μερα, παιρνει βαρος αλλα σημερα που ηθελε να κανει κακα, ζοριστηκε, εβγαλε ενα κλαμα κ τα εκανε....

Στις 18ημερες ξεκινησε κι εμενα σιγα σιγα και ποναγε.Το καταλαβα οτι ηταν κολικοι γιατι εκλαιγε και μετα απο 2' εκανε κακα της και ηρεμουσε.Επισης της κυγιζα τα ποδια στην κοιλιτσα και σταματαγε το κλαμα.Κατα τ αλλα την παιρνω αγκαλια στον ομο ή μπρουμητα στο χερι και περπαταταμε ασταματητα.........

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

γιατι ομως δεν δινουν οι γιατροι διαφορα αφεψηματα σε αυτην την φαση? μας ειπε η γιατρος "οχι ακομα" για να μην της κοπει η ορεξη για γαλα...αλλα δεν μπορω να την βλεπω να ποναει!!!Στενοχωριεμαι πολυ:-(:sad::-(!!!Δε λενε οτι δινουν χαμομηλι ή τηλιο? Ή αυτα ειναι παλιες τακτικες???Εγω την παιρνω αγκαλιτσα, τριβω κοιλιτσα κ πλατουλα, την παω κ γω βολτες στο σαλονι....αλλα απο οτι βλεπω η αγκαλιτσα ειναι η σωτηρια λυση, με το να εφαπτεται η κοιλιτσα της πανω μου....

Link to comment
Share on other sites

εμενα η λυση ειναι η πιπιλα...τρελαινεται κ μολις παιρνει την πιπιλα ηρεμει!!!αντε να δουμε..δεν κλαιει αλλα την βλεπω που σφιγγεται το καημενο κ αυτο συμβαινει ανα 2 ημερες που μενει ξαγρυπνη ολη την ημερα κ κοιμαται μονο οταν την εχω στα ποδια μου

ntRCp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια,

 

αν και εμεις ειμαστε μεγαλοι αντρες πια 17 μηνων, θα σας πω την δικη μου γνωμη ,μιας και ο μικρος μου δεν ειχε πολλους κολικους, μπορω να πω ελαχιστους.

Εμενα η παιδιατρος μου ειχε κοψει τελειως τα γαλακτοκομικα και σαλατες που προκαλουσαν και σε εμενα φουσκωματα ,οπωσ τα οσπρια και τα λαδερα.Τα στερηθηκα ολα παρα πολυ , αντι για γαλα ετρωγα ενα μικρο κομματι κιτρινο τυρι. με λιγα λογια η διατροφη μου ηταν στεγνη και πολυ προσεκτικη.Παντωσ τον θυλασα για 7 μηνες αποικλειστικα και δεν ειχα θεματα με κολικους .

Οσο για το γαλα, το ξενο, ξερω οτι χειροτερευει τους κολικους .

Link to comment
Share on other sites

πιστευεις δηλ οτι καποια πραγματα που τρωμε επιδεινωνουν τους πονους;γιατι κι εγω ψαχνομαι καθε φορα που ποναει αν φταιει κατι που εφαγα εγω!

 

 

Η αυτα που τρωμε εχουν να κανουν μονο με τις αλλεργειες;

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

γιατι ομως δεν δινουν οι γιατροι διαφορα αφεψηματα σε αυτην την φαση? μας ειπε η γιατρος "οχι ακομα" για να μην της κοπει η ορεξη για γαλα...αλλα δεν μπορω να την βλεπω να ποναει!!!Στενοχωριεμαι πολυ:-(:sad::-(!!!Δε λενε οτι δινουν χαμομηλι ή τηλιο? Ή αυτα ειναι παλιες τακτικες???Εγω την παιρνω αγκαλιτσα, τριβω κοιλιτσα κ πλατουλα, την παω κ γω βολτες στο σαλονι....αλλα απο οτι βλεπω η αγκαλιτσα ειναι η σωτηρια λυση, με το να εφαπτεται η κοιλιτσα της πανω μου....

και η πιπιλα και το τσαγακι βοηθανε αλλασε αυτη τη φαση μπορει να βλαψουν το θηλασμο και το βαρος του μωρου γι αυτο αν μπορεις καθυστερησετα.Ποναει τοσο πολυ απο τωρα;συζητησε το με την παιδιατρο.Κατα τ'αλλα καντε υπομονη και σκεψου οτι ειναι κατι που ολα τα μωρακια το περνανε, ειναι μες τη φυσικη διαδικασια της ζωης κι αυτο, οπως πονεσες εσυ για να το γεννησεις ποναει τωρα κι αυτο για να μεγαλωσει , ισως ετσι χρειαζεται να γινει-το φιλοσοφω πολυ;;;

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι απο γαλακτοκομικά πίνω μόνο κάθε πρωι ενα μικρό μιλκο.τυρια δεν τρωω-ποτε δεν έτρωγα,αλλά πάλι έχει κολικούς ή τουλάχιστον κατι μικροενοχλήσεις στην κοιλίτσα γιατι καπου καπου μονο γκρινιάζει δεν κλαιει.αρα ισως δεν παιζει κ τοσο ρολο...

ntRCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...