Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλημερα σας κοριτσια,

 

Κι εμεις πασχαμε απο φρικτους κολικους για τον πρωτο 1.5 μηνα (τωρα κλεινουμε τους 2 μηνες). Και τωρα βεβαια εχουμε προβληματα με το εντερο μας (πονακια, σφιξηματα κλπ.) και μαλιστα ολη την διαρκεια της ημερας, ομως η μικρουλα μας (οπως και εμεις) δεν βασανιζεται πια με αυτη την ενταση που μονο κολαση θημιζε! Τωρα πια εχει και χρονο και για ηρεμες στιγμες, οπως το να χαμογελαει, να παρατηρει τον κοσμο γυρω της και ναι! (ολες οι μανουλες καταλαβαινουν πολυ καλα αυτο που θα πω) επιτελους να κοιμηθει!

 

Θελω λοιπον να μοιραστω τη μεθοδο που ακολουθησα εγω με επιτυχια, με ολες τις μανουλες και τα μωρακια τους που βασανιζονται εκει εξω!

 

Πρωτον, καθοτι αποκληστικα θηλαζουσα, εκοψα οοολα ναι ολα τα γαλακτομομικα, ακομα και καραμελες, μπισκοτα η οτιδηποτε περιεχει βουτηρο! (μεχρι τοτε απλα τα ειχα περιορισει ελαφρως χωρις ομως κανενα αποτελεσμα). τα γαλακτοκομικα ειναι τα τελευταια που θα επαναφερω στο διαιτολογιο μου.

 

Δευτερον, περιορισα για μια εβδομαδα την ποικιλια των τροφων που ετρωγα (σε κρεας, καροτο, κολοκυθι, κοκκινη πιπερια, υδατανθρακες, μελι, χαμομηλι, λαδι, αλατι-πιπερι) και απο τοτε προσθετω και μια τροφη την ημερα για να δω αν την ενοχλει.

 

Τριτον, της κανω καθε μερα ειδικο μασαζακι για τους κολικους, το οποιο περιλαμβανει 5 διαφορετικα ειδη μαλαξεων και που ομως δεν παιρνει πανω απο 15 λεπτακια για να το κανει κανεις! (για οποια θελει λεπτομεριες ευχαριστως να τις δωσω!)

 

Και τελος αφου κουραστικα να κραταω μεσα στην νυχτα σεσουαρ, να αναβω σκουπες κλπ. για να ηρεμησει η μπεμπα, οταν βρισκοταν σε κριση κολικων (οπου δεν την επιανε ουτε το μασαζ, ουτε το μπρουμιτα, ουτε και οτιδηποτε αλλο ειχαμε δοκιμασει, παρα μονο οι λευκοι ηχοι) αγορασα ενα CD με white noise το οποιο κραταει 60' και μας βοηθησε να κοιμομαστε τουλαχιστον για μια ωριτσα τη φορα! Και εμας και την μπεμπα, καθοτι ξεθεομενο το καμαρι μου απο τους πονους! (για λεπτομεριες just let me know)

 

Αυτα εχουν βοηθησει εμας μεχρι τωρα! Ελπιζω να βοηθησουν και καποια αλλη μανουλα εκει εξω!!

 

Σημερα θα δοκιμασω και χορτα για πρωτη φορα μετα απο την αρχη του θηλασμου...ελπιζω να μην την πειραξουν...

 

Φιλια πολλα κ καλη τυχη,

Α.

 

zouzounaki22 καλησπέρα, CD με white noise που θα το βρω???? Το χρειάζομε απελπισμένα, γιατί το πιστολάκι μου κοντεύει να καεί.... HELP!!! MAYDAY!!!! SOS!!!!!:P:p:p

Ερωτεύτηκα την κόρη μου στις 10/02/2012 12:30 μμ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Ο μπεμπης μας είναι 47 ημερών και οι κολικοι εμφανίστηκαν σχεδόν αμέσως. Κάθε βράδυ μεταξύ 21.00-02.30 γίνεται τρελό πανηγύρι. Κλάμα τρελό!! Η παιδιατρος μας είπε να του κάνουμε μασαζακι και γυμναστικουλα με τα ποδαρακθα του να ελευθερωθούν τα αέρια. Αλλάξαμε 3 φορές τροφή, τίποτα. Τώρα του δίνω και 3 φορές την ημέρα χαμομηλι με γάλα. Ελάχιστη διάφορα. Μας έχουν πει μετά ΑΠΟ τους 3 μήνες υποχωρούν οι κολικοι...υπομονή. Προσωπικά δεν με νοιάζει το ξενυχτι.. Ο μικρουλης δεν θέλω να υποφέρει, κάθε φορά που τον ακούω να κλαιει σπαρακτικα...το «χανω» στην κυριολεξία..

 

Ποιος ειπε οτι απο τον τριτο μηνα οι κολικοι σταματουν;;;; Εμας αρχισαν στις 10 ακριβως μερες απο τη γεννηση.Της δωσαμε biogaia τιποτα.Της δωσαμε aptamil ec συνδιαστικα με τις σταγονες κ οι κολικοι σχεδον περασαν.Ειχαμε αραια κ που.Η μικρη δυο μερες πριν σαραντισουμε πηρε σειρα εκοψε το βραδινο ξενυχτι.Ετρωγε στις 11 το βραδυ κ ξυπνουσε στις 7-8 το πρωι.Μετα απο δεκα μερες αρχισε τη βραδινη γκρινια.Κοιμοταν κ στην μιση ωρα πεταγοταν απο πονους ουρλιαχτα κτλ. Μιλησαμε με την παιδιατρο κ μας ειπε υπομονη μεχρι τον 3ο μηνα.Θα περασουν οι κολικοι.Τελικα κλεισαμε τον 3ο κ ανακαλυψαμε ευρεια Γοπ.Σταματησαμε το αντικολικο γαλα δωσαμε αντιαναγωγικο κ το μαρτυριο μας συνεχιζεται μεχρι σημερα που η μικρη ειναι 4,5 μηνων.Ειναι φοβερα ανησυχη στον υπνο νυχτα μερα.Ξυπναει καθε 10,20,30 λεπτα κλαιγοντας κ οταν κλαιει τσιτωνεται κ κανει αερια φουλ.Οι biogaia δεν μας εχουν βοηθησει σε τιποτα.Εχω δοκιμασει τα ΠΑΝΤΑ.Χαμομηλι βιολογικο βρασμενο με ματζουρανα τηλιο κ γλυκανισο.Τι φακελακι της Holle που το βραζω κ της το δινω η σκετο η μεσα στο γαλα.ΤΙΠΟΤΑ.Εχω απελπιστει.Τη νυχτα ενω ξεκιναει κ κοιμαται ηρεμη μετα απο μιση ωρα αρχισει την ανησυχια κοιμισμενη.Σηκωνομαι τουλαχιστον 60 φορες χωρις υπερβολη της δινω λιγω πιπιλα λιγο αγκαλια κ σταματαει.Μετα απο 5-10-30 λεπτα μια απο τα ιδια.Εχω σαλταρει.Εχω να κοιμηθω 3,5 μηνες.Εχω κλαταρει κ στεναχωριεμαι που τη βλεπω ετσι.Η παιδιατρος επιμενει "υπομονη μεχρι να μπουμε στερεες τροφες".Ποσο αλλη υπομονη;;;;; Σημερα θα παω να παρω infacolic χωρις να την ρωτησω κ αν δεν δω διαφορα θα παρω το baby gripe water

Link to comment
Share on other sites

ξεκινησαμε το απογευμα infacolic της εδωσα απο λαθος μια μικρη σταγονα.Επεσε ξερη στο γυμναστηριο για υπνο αφου επαιξε 1,5 ωρα συνεχομενη με γελια κ χαρες.Κοιμηθηκε πρωτη φορα για μια ωρα χωρις πιπιλα γκρινια κλαμμα μονη της.Ξυπνησε κεφατη.Της εδωσα παλι απι λαθος μονο μια σταγονα στο βραδινο γευμα.Κοιμηθηκε ξερη πανω στο μπουκαλι.Ξυπνησε μετα απο καμμια ωρα γιατι ειχε αερια φουλ κ ξανακοιμηθηκε.Η φαρμακοποιος μου ειπε μια σταγονα αλλα μαλλον εννοουσε 0,5μλ ενα ολοκληρο δοσομετρητη απο αυτο που εχει στο μπουκαλακι.Εγω εδωσα μια σταγονα μονο αλλα βλεπω οτι εκανε δουλεια.Η μικρη κοιμαται σαν πουλακι κ συχνα μεσσ στον υπνο της κανει αερια που γκρεμιζουν τον τοιχο.Ελπιζω να βελτιωθει η κατασταση τα ξημερωματα που θα τηε δωσω τη σωστη δοση

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια. η μπεμπα μου ειναι 31 ημερων. απο την πρωτη μερα φανηκε οτι ειναι γκρινιαρικο μωρο, κλαμα με το παραμικρο, στο μπανιο , στο αλλαγμα, συνεχεια! τις τελευταιες μερες το βραδυ γινεται ακομα χειροτερα, κλαιει πολυ,ολο το τετραγωνο μας ακουει! αλλα ουτε αερια εχει ουτε μαζευει τα ποδαρακια της. κ με τα κακα μια χαρα τα παμε, σε καθε γευμα τα κανει! πηρα τηλ την παιδιατρο κ μου ειπε να αλλαξω γαλα,πηρα ειδικο για κολικους (θηλαζω 2 γευματα κ τα υπολοιπα δινω ξενο ).μηπως τζαμπα θα της δωσω αλλο γαλα? ειναι κολικοι αυτο ή απλα γκρινια?? δεν της κολλαει κ ευκολα υπνος, απο την αρχη, ζητημα να κοιμαται 10-12 ωρες συνολικα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμείς στους κολικούς σωθήκαμε με το συνδιασμό 2 πραγμάτων: του Gripe Water σε συνδιασμό με τη χρήση σεσουάρ στη "δυνατή" σκάλα!!!

Ναι, οι ήχοι του σεσουάρ, της ηλεκτρικής σκούπας, του απορροφητήρα και όποιου άλλου white noise μπορείτε να σκεφτείτε, είναι οι ήχοι που ακούει το έμβρυο στην κοιλιά της μάνας του και ΤΟ ΗΡΕΜΟΥΝ!

 

Ακόμα και σήμερα που έχουμε αποχαιρετήσει τους κολικούς (γίναμε χτες 4 μηνών!) το σεσουάρ το αγαπάμε πολύ (να'ναι καλά η Braun και τα 2000watt της!)

 

Κι εγώ μέσα στο parents το διάβασα και ΣΩΘΗΚΑ!

Κοιμάται με τη χρήση σεσουάρ και μετά από 30' που τον έχει πάρει ο ύπνος, το κλείνουμε. Σαν πουλάκι...

Ελπίζω να σας βοήθησα :-P

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

κοριτσια χαμομηλι η τιλιο για τ μωρο πως φτιαχνω?

μπορω ν χρησιμοποιησω φακελακι η πρεπει μονο χυμα?

βραζω νερο 10 λεπτα η κανονικα οπως φτιαχνουμε γ εμας?

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια χαμομηλι η τιλιο για τ μωρο πως φτιαχνω?

μπορω ν χρησιμοποιησω φακελακι η πρεπει μονο χυμα?

βραζω νερο 10 λεπτα η κανονικα οπως φτιαχνουμε γ εμας?

υπάρχει στο σουπερ μαρκετ στις παιδικες τροφες ειδικο χαμομηλι για τα μωρα ή το κιτερντε που είναι μειγμα βοτάνων.δεν ξέρω αν κάνει να του δώσεις απο αυτο που πινουμε εμεις.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια χαμομηλι η τιλιο για τ μωρο πως φτιαχνω?

μπορω ν χρησιμοποιησω φακελακι η πρεπει μονο χυμα?

βραζω νερο 10 λεπτα η κανονικα οπως φτιαχνουμε γ εμας?

 

όχι χυμα , γιατι μπορει να αφησει υπολείματα. κιντερντε ή αλλα βοτανα σε μορφη κόκκων. ρωτα και τον παιδιατρο

 

οντως το σεσουαρ βοηθαει πολυ ....κι ο δικος μου ετσι κοιμοταν το διαστημα των κολικων. μια κοπελα μου ειχε πει να φορανε καλτσες , κι ας εχει ζεστη. εκεινη σωθηκε:-P

 

υπομονη κοριτσια, θα περασουν κι οι κολικοι;)

6da11a174c.png

 

Γι ΄αυτό έγινε ο κόσμος μάτια μου , για να σε συναντήσω !!!!! 7-4-2011

Link to comment
Share on other sites

Gripe water , εδινα κι εγω αλλα δεν ειδα να τον βοηθαει ιδιατερα. βεβαια ευτυχως δεν ειχαμε καθε μερα κολικους

6da11a174c.png

 

Γι ΄αυτό έγινε ο κόσμος μάτια μου , για να σε συναντήσω !!!!! 7-4-2011

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια το κιντερτε μετα απο ποση ωρα μπορω ν τ δωσω απο τ τελευταιο γευμα του?

εμεις υποφεραμε κυριολεκτικα απο τους κολικους για 3 μηνες!!!!:shock::shock: εσβηνε το παιδι στο κλαμα καθε βραδυ,δεν κοιμωμασταν καθολου!!!! ομως 2-3 φορες που επεμεναν πεθερα-θειτσες να δωσω κιντερντε κ υπεκυψα το παιδι εγινε χειροτερα γιατι δεν μπορουσε να κανει καθολου κακακια.εμας μας βοηθησε πολυ το infacolic,το διναμε πριν να φαει κ την βοηθουσε να ρευτει κ να κανει πιο ευκολα πορδακια:oops::oops:. ειναι κατι σαν σοδα φαντασου! υπομονη,θα περασουν οι παλιοκολικοι!! εμενα μου το ελεγαν κ δεν πιστευα ποτε οτι θα ερθουν ποτε εκεινες οι μερες!;)

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites

αχ αυτοι οι κολικοι...τι αναμνησεις θεε μου!!!ελπιζω στο 2ο να τη γλιτωσουμε ή να ειμαστε πιο προετοιμασμενοι!

1. το συμπληρωμα σιδηρου στις θηλαζουσες μπορει να προκαλεσει ή να χειροτερεψει κολικους.σε εμενα ισχυε.

2. περιορισμος των γαλακτομικων βοηθα

3. πιστολακι κ βολτες με το αμαξι

4. ινφακολικ εμας προσωπικα δεν μας εκανε καμια διαφορα

5. οι θηλαζουσες μπορουν να πινουν ενα ροφημα απο τιλιο, χαμομηλι, μαραθο 4-5 κουπες κ ετσι να περνα στο γαλα τους.εχει φανει σωτηριο σε πολλες κοπελες.

 

κ κουραγιο θα περασουν κ ουτε θα το θυμαστε!!!

" Ήρθες εσύ κι η νύχτα γέμισε φως" 30.10.10-23.10.12

Μ+Γ 09.09.02

N9tLp2.pngikF4p2.png

Link to comment
Share on other sites

εμας με το ινφακολικ εγινε νευρικο και μετατοπιστηκαν οι κολικοι το βραδυ αντι για το απογευμα. 2 φορες το εδωσα και ειχε περιεργη αντιδραση, οποτε το εκοψα κι εκανε τους κολικους το απογευμα και 2,5 μηνων του περασαν τελειως

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμεις που θηλαζουμε αποκλειστικά, πώς μπορω να δωσω κατι στο μωρο; το ινφακολικ, ας πουμέ;ή κατι άλλο;θα πρεπει να βγάζω γάλα;

κ εγω θηλαζα αλλα το ινφακολικ το εδινα πριν να φαει..εμας τουλαχιστον ηρεμουσε με αυτο,βασικα ρευοταν πολυ πολυ πιο ευκολα:?

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν κ χειροτερα κοριτσια.Εμας η μικρη ειναι 6,5 μηνων κ οσο κ αν ακουγεται ψεμα εχουμε ακομα κολικους.Παροτι μπηκαμε εδω κ ενα μηνα σε βανιλια το απογευμα,κοτοπουλο κ μοσχαρι με λαχανικα κ σκετα λαχανικα το μεσημερι κ φρουτοκρεμα το πρωι εχει ακομα κολικους εντονους οταν τελειωσουμε το φαγητο.Γι αυτο το λογο εξακολουθω κ δινω ακομα πριν απο καθε γευμα ινφακολικ κ το βραδυ γαλα το μισο για κολικους κ το αλλο μισο απλο.Η παιδιατρος δεν πιστευει οτι εχουμε ακομα κολικους.Αναρωτιεμαι ποτε επιτελους θα σταματησουν.Εχουμε αγανακτησει 6 μηνες. Ειχε καποια κοπελα αναλογη εμπειρια;

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν κ χειροτερα κοριτσια.Εμας η μικρη ειναι 6,5 μηνων κ οσο κ αν ακουγεται ψεμα εχουμε ακομα κολικους.Παροτι μπηκαμε εδω κ ενα μηνα σε βανιλια το απογευμα,κοτοπουλο κ μοσχαρι με λαχανικα κ σκετα λαχανικα το μεσημερι κ φρουτοκρεμα το πρωι εχει ακομα κολικους εντονους οταν τελειωσουμε το φαγητο.Γι αυτο το λογο εξακολουθω κ δινω ακομα πριν απο καθε γευμα ινφακολικ κ το βραδυ γαλα το μισο για κολικους κ το αλλο μισο απλο.Η παιδιατρος δεν πιστευει οτι εχουμε ακομα κολικους.Αναρωτιεμαι ποτε επιτελους θα σταματησουν.Εχουμε αγανακτησει 6 μηνες. Ειχε καποια κοπελα αναλογη εμπειρια;

βρε κοπελα μου ειναι σιγουρα κολικοι..δεν εχει το μωρο κατι αλλο,ας πουμε δισκιλιοτητα?? λεω εγω τωρα γιατι πραγματικα σε καταλαβαινω κ λυπαμαι το κακομοιρακι που παιδευεται τοσο:cry:

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν κ χειροτερα κοριτσια.Εμας η μικρη ειναι 6,5 μηνων κ οσο κ αν ακουγεται ψεμα εχουμε ακομα κολικους.Παροτι μπηκαμε εδω κ ενα μηνα σε βανιλια το απογευμα,κοτοπουλο κ μοσχαρι με λαχανικα κ σκετα λαχανικα το μεσημερι κ φρουτοκρεμα το πρωι εχει ακομα κολικους εντονους οταν τελειωσουμε το φαγητο.Γι αυτο το λογο εξακολουθω κ δινω ακομα πριν απο καθε γευμα ινφακολικ κ το βραδυ γαλα το μισο για κολικους κ το αλλο μισο απλο.Η παιδιατρος δεν πιστευει οτι εχουμε ακομα κολικους.Αναρωτιεμαι ποτε επιτελους θα σταματησουν.Εχουμε αγανακτησει 6 μηνες. Ειχε καποια κοπελα αναλογη εμπειρια;

 

πολυ κρατησαν οντως..οι χειρεοτερες φασεις που εχω ακουσει στον 6 σταματαγαν!!μηπως το μωρο εχει καμια παλινδρομηση???μηπωςρευεται πολυ?η δεν μπορει να χωνεψει κ ποναει??μηπως παραλληλα σκει κανενα δοντακι?η παιδιατρος αφου λεε δεν ιεναι κολικοι πως δικαιολογει τη συμπεριφορα του μωρου?ψαχτο λιγο αμαρτια να τυραννιεται ετσι το μωρο κ εσυ παραλληλα!

" Ήρθες εσύ κι η νύχτα γέμισε φως" 30.10.10-23.10.12

Μ+Γ 09.09.02

N9tLp2.pngikF4p2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

γεια σε ολους!!! θα ηθελα να μοιραστω και εγω μαζι σας το προβλημα μου, αν και δευτερη φορα μανα η κορη μου (3 χρονων τωρα) ηταν απιστευτα ησυχο μωρο και αν και απειρη εγω δεν με δυσκολεψε καθολου εκλαιγε σπανια κοιμοταν απο την πρωτη μερα σερι ολη νυχτα και πολες πολες ωρες την ημερα σε αντιθεση με τα διδυμα αγορακια που γεννησα πριν απο 53 μερες που γκρινιαζουν ασταματητα ολοι μερα. Δεν ξερω τι να κανω τα εχω παιξει κοιμαμαι 3 ωρες το βραδυ και τις υπολοιπες 21ωρες τις ημερας κλαινε, ενω νυσταζουν εκει που παει να τους παρει ο υπνος ξυπνανε και κλαινε παλι η στην καλητερη περιπτωση τους κοιμηζεις στην αγκαλια και μολις τους αφησεις ξυπανανε εχω δοκιμασει και το ρηλαξ και εκει τα ιδια μολις σταματησει το κουνουμε αρχιζει η γκριναι!!!! καποιες φορες καταλαβαινω οτι εχουν κολικους αλλα αυτο δεν κραταει πολυ ειναι σηνηθως το 2ωρες το απογευμα και πολυ νωρις το πρωι η γρινια τους ομως συνεχιζετε ολη μερα ενω δεν πονανε.εχουν πολλα αερια παντως και κοιμουντε μονο μπρουμιτα και αυτο βεβαια ξυπανανε καθε 10 λεπτα γιατι τους πεφτει η πιπιλα.τους εδεινα χαμομιλι κιντερ αλλα δεν εκανε τιποτα τωρα πηρα το ροφημα βοτανων γιατι διαβασα οτι μερικες απο εσας τις βοηθησε.ο γιατρος μας ειναι κατα αυτων οπως επισεις και τον φαρμακων,αγκαλια μου λεει και υπομονη αλλα ειναι δυο και δεν εχω βοηθεια και εκτως αυτου εχω και ενα ακομα παιδακι που θελει και αυτο φροντιδα,υπαρχουν μερες που απο την γρινια και το κλαμα των αγοριων δεν προλαβενω ουτε να την ταισω και μενει νυστικη μεχρι το μεσημερι. τον απορροφητηρα τον δοκιμασα δεν πιανει σε εμας.υπαρχει κατι αλλο που να εκανε καμια σας και να επιασε???? ειναι φισιολογικο που θελουν να τρωνε συνεχεια???? ειναι στην 53 μερα και εδω και 2 βδομαδες πηνουν τουλαχιστων 180μλ γαλα την φορα καθε 3ωρες το αργοτερο και πολλες φορες τους ξαναταιζω και ενδιαμεσα γιατι τσιριζουν και κοντευουν να καταπιουν τις πιπιλες τους,δεν ειναι παρα πολυ για την ηλικια τους αυτο?ειναι δυνατων να μενουν ξυπνια τοσο μικρα ολοι μερα?αν μπορει καποια ας μου απαντησει.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς ηρεμήσαμε από τη πολλή γκρίνια, και κοιμηθήκαμε ολόκληρο βράδυ μετά τον 8ο μήνα, ακριβώς ότι περιγράφεις, πολύ γκρίνια, νεύρα και κλάμα. Ο μικρός μου είχε και κολικούς και παλλινρόμηση, και δυστυχώς δεν τον ηρεμούσε ιδιαίτερα κάτι συγκεκριμένο. Βρήκε μόνιμα τους ρυθμούς του.

Link to comment
Share on other sites

είμαι νέα μαμά και έχω ενα κοριτσάκι περίπου 2 μηνών και υποφέρει απίστευτα απο κολικούς σχεδόν απο την πρώτη εβδομάδα..έχω απελπιστεί,τα έχω δοκιμάσει σχεδόν όλα αυτά που μου είπε η παιδίατρος και άλλα που έχω διαβάσει εδω μέσα αλλά τίποτα..και γάλα αλλάξαμε και χαμομήλι και infacolic..έπινε S26 GOLD και εδώ και 3 μέρες το aptamil ec.. υπάρχει περίπτωση να την βοηθήσει? το κλάμα αρχίζει συνήθως απόγευμα και κρατάει μεχρι της 1 με 2 το βράδυ.. πεινάει και πάω να την ταίσω και αρχίζει και κλαιει χειρότερα..εν τω μεταξύ το γάλα δεν την χορταίνει με τίποτα..και συνεχώς αλλάζουμε πάνες γιατι τις γεμίζει..

Link to comment
Share on other sites

είμαι νέα μαμά και έχω ενα κοριτσάκι περίπου 2 μηνών και υποφέρει απίστευτα απο κολικούς σχεδόν απο την πρώτη εβδομάδα..έχω απελπιστεί,τα έχω δοκιμάσει σχεδόν όλα αυτά που μου είπε η παιδίατρος και άλλα που έχω διαβάσει εδω μέσα αλλά τίποτα..και γάλα αλλάξαμε και χαμομήλι και infacolic..έπινε S26 GOLD και εδώ και 3 μέρες το aptamil ec.. υπάρχει περίπτωση να την βοηθήσει? το κλάμα αρχίζει συνήθως απόγευμα και κρατάει μεχρι της 1 με 2 το βράδυ.. πεινάει και πάω να την ταίσω και αρχίζει και κλαιει χειρότερα..εν τω μεταξύ το γάλα δεν την χορταίνει με τίποτα..και συνεχώς αλλάζουμε πάνες γιατι τις γεμίζει..

 

 

εμεις με το aptamil για κολικους ειδαμε βελτιωση παντως αν και δεν σταματαν να κλαινε τα δικα μου αλλα πλεων ειναι επειδη ειναι γκρινιαρικα και οχι απο τους κολικους ,ευχομαι να δεις και εσυ βελτιωσει για να μπορεσεις να απολαυσεις το μωρακι σου.ποσα ml τρωει την φορα η μικρη σου?υποτιθεται οτι με αυτο το γαλα δεν θα ενεργειτε τοσο πολυ ετσι μου ειχε πει εμενα ο γιατρος μας οποτε ισως την πιανει.

το infacolic ο γιατρος σου το εδωσε?

Link to comment
Share on other sites

είμαι νέα μαμά και έχω ενα κοριτσάκι περίπου 2 μηνών και υποφέρει απίστευτα απο κολικούς σχεδόν απο την πρώτη εβδομάδα..έχω απελπιστεί,τα έχω δοκιμάσει σχεδόν όλα αυτά που μου είπε η παιδίατρος και άλλα που έχω διαβάσει εδω μέσα αλλά τίποτα..και γάλα αλλάξαμε και χαμομήλι και infacolic..έπινε S26 GOLD και εδώ και 3 μέρες το aptamil ec.. υπάρχει περίπτωση να την βοηθήσει? το κλάμα αρχίζει συνήθως απόγευμα και κρατάει μεχρι της 1 με 2 το βράδυ.. πεινάει και πάω να την ταίσω και αρχίζει και κλαιει χειρότερα..εν τω μεταξύ το γάλα δεν την χορταίνει με τίποτα..και συνεχώς αλλάζουμε πάνες γιατι τις γεμίζει..

 

εμενα κρατησε αυτο τοσο πολυ 3 μηνες.μεχρι 5 μηνων ομως ειχε κολικους αλλα οχι τοσο πολλους...αρχιζε καθε απογευμα μεχρι τις 12 βραδυ καμια φορα και νωρις το πρωι.εμενα δεν επιασε τιποτα,ειχα κανει τα παντα.το μονο που βοηθησε ηταν οι βολτες εξω με καροτσι η μαρσιπο οπου κοιμοταν καμια φορα και ηρεμουσε.παντως πολλες φορες μπερδευοταν το κλαμα τον κολικων με τη βαρεμαρα η με το κλαμα της νυστας.περασε απο μονο του μετα τον 5 μηνα,ουτε εγω ξερω πως αντεξα μεχρι τοτε,η γκρινια ομως γκρινια για τη βαρεμαρα η τη νυστα,χοχοχο.ακομη και τωρα που ειναι 13 μηνων.να σημειωσω οτι θυλαζα αποκλειστικα αρα δεν ειχα εναλλακτικες για γαλα.υπομονη θα κανεις και πολυ αγκαλιτσα και καθαρος αερας.θα περασει

Link to comment
Share on other sites

είμαι νέα μαμά και έχω ενα κοριτσάκι περίπου 2 μηνών και υποφέρει απίστευτα απο κολικούς σχεδόν απο την πρώτη εβδομάδα..έχω απελπιστεί,τα έχω δοκιμάσει σχεδόν όλα αυτά που μου είπε η παιδίατρος και άλλα που έχω διαβάσει εδω μέσα αλλά τίποτα..και γάλα αλλάξαμε και χαμομήλι και infacolic..έπινε S26 GOLD και εδώ και 3 μέρες το aptamil ec.. υπάρχει περίπτωση να την βοηθήσει? το κλάμα αρχίζει συνήθως απόγευμα και κρατάει μεχρι της 1 με 2 το βράδυ.. πεινάει και πάω να την ταίσω και αρχίζει και κλαιει χειρότερα..εν τω μεταξύ το γάλα δεν την χορταίνει με τίποτα..και συνεχώς αλλάζουμε πάνες γιατι τις γεμίζει..

 

 

εμεις με το aptamil για κολικους ειδαμε βελτιωση παντως αν και δεν σταματαν να κλαινε τα δικα μου αλλα πλεων ειναι επειδη ειναι γκρινιαρικα και οχι απο τους κολικους ,ευχομαι να δεις και εσυ βελτιωσει για να μπορεσεις να απολαυσεις το μωρακι σου.ποσα ml τρωει την φορα η μικρη σου?υποτιθεται οτι με αυτο το γαλα δεν θα ενεργειτε τοσο πολυ ετσι μου ειχε πει εμενα ο γιατρος μας οποτε ισως την πιανει.

το infacolic ο γιατρος σου το εδωσε?

:oops:

μια φορα την ημερα συνηθως ενεργηται.δν εχουμε στανταρ ωραριο στο φαγητο,αλλες φορες 100(το βραδυ συνηθως) και αλλες 200 ισως και παραπανω. Σκεφτομαι και τη λυση του μαρσιπου μηπως σταματησουμε το εντονο κλαμα,αλλα επειδη ειναι καλοκαιρι δν θα ζεσταινεται?χθες κοιμηθηκαμε με πολυ κλαμα στις 4μισι το πρωι.οπως καταλαβαινετε υπνος μηδεν.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...