Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΤΙ ΝΑ ΚΟΨΩ? ΘΑ ΜΟΥ ΓΙΝΕΙ ΜΠΟΓΟΣ!!


ΒΕΡΑ

Recommended Posts

Μία χαρά είναι αυτά που τρώει η μικρή σου!Άλλωστε δεν τρώει και σκατολοΐδια:mrgreen:.Ρώτα και τον γιατρό σας αλλά νομίζω είναι μία χαρα:).Ρώτα και μένα που ο δικός μου είναι 22μηνών και έχει τα κιλά της δικιάς σου και τον κυνηγάμε για να φάει :roll:.Άσχετο αλλά αυτό που γράφεις ότι δίνεις το αυγό στην φουτόκρεμα τι εννοείς:mrgreen:;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 72
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δημοφιλείς ημέρες

Βρε Βέρα, θα στρώσει...Είναι μια χαρά τα κιλά της, και το ύψος της!Απλά η δική μου κόρη από νεογέννητο ήταν ψηλό παιδάκι, όλοι είμαστε ιδιαίτερα ψηλοί, οπότε αυτό την βοηθούσε στο να φαίνεται πιο λεπτή από οτι ήταν.Αλλά το βάρος που παίρνουν όλα τα παιδάκια είναι ίδιο πάνω κάτω και θα δεις οτι μετά τον χρόνο, ο ρυθμός αύξησης δεν είναι ο ίδιος..Πχ η δικιά μου στην μέτρηση του Ιαν'12 ήταν 10.300 και 84cm και τον Φεβ΄12 ήταν 10.400 και 86cm! Έχεις ένα υγειέστατο και γερό παιδάκι, και τι έγινε να έχει λίγο μπουτάκι παραπάνω???Ευκαιρία για έξτρα ρουφηχτά φιλάκια!Θα με θυμηθείς, με το που περπατήσει θα γυμναστεί το σώμα της και θα φύγει αυτή η πλαδαρότητα που σε ενοχλεί!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι να κάνω με τη μικρή μου. Είναι μπαλίτσα κανονική. Είναι σχεδόν 1έτους και είναι σχεδόν 11κιλά. Δεν ξέρω τι να κόψω. Πίνει 210ml γάλα το πρωί και 270ml το βράδυ. Ενδιάμεσα τρώει φρουτόκρεμα το πρωί (μισή μπανάνα, μισο μήλο, μισό πορτοκάλι και 1 αχλάδι), το μεσημέρι κρέας 60-70γρ και 1 πατάτα μικρή και κολοκυθάκι, καρότο κλπ, το απόγευμα μισό με ένα γιαουρτάκι και 1 φρυγανίτσα ίσως μασουλίσει μέσα στη μέρα. Δε νομίζω ότι είναι τόσο πολλά. Τι να κάνω? Πρέπει να ανησυχώ ή θα περπατήσει και θα τα ρίξει που λένε και οι γιαγιάδες??

 

Δεν μου φαίνονται πολλά αυτά που τρώει, η δική μου τρώει παραπάνω. Βέβαια κι εμένα μπαλίτσα είναι, αλλά όπως λένε και τα κορίτσια νομίζω πως είστε μια χαρά φυσιολογικότατες, να τα χαιρόμαστε που δεν είναι χτικιάρικα, εγώ έτσι το βλέπω....

Link to comment
Share on other sites

Miriki ποιο μέλι είναι αθερμο; Ένα παράδειγμα έχεις πρόχειρο; Εγω πχ που έχω μελι Κυθηρων απο τοπικό παραγωγό τι ειναι;

 

Δε ρωτάς τον παραγωγό; Μόνο έτσι κι αυτό αν είναι εμπιστοσύνης και ξέρεις ότι θα σου πει αλήθεια.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δε ρωτάς τον παραγωγό; Μόνο έτσι κι αυτό αν είναι εμπιστοσύνης και ξέρεις ότι θα σου πει αλήθεια.

 

Εμπιστοσύνης είναι σίγουρα! Έχεις δίκιο, θα ρωτήσω! Αλλα ξέρεις κάποιο μελι αθερμο;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νομίζω ότι άδικα ανησυχείς! Το μωρακι σου είναι μια χαρά και μέσα στις καμπύλες! Κι αυτά που τρώει είναι μια χαρά κι εγω τα ίδια δίνω! Εμένα είναι 9 μηημων και είναι 79 cm και 10,600! Και οι καμπύλες τον δείχνουν ιδανικό! Αυτά να κοιτάς και την γνώμη του παιδιατρου σου! Ασε το παιδάκι να φάει όσο θέλει! Τίποτα να μην του κοψεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Μία χαρά είναι αυτά που τρώει η μικρή σου!Άλλωστε δεν τρώει και σκατολοΐδια:mrgreen:.Ρώτα και τον γιατρό σας αλλά νομίζω είναι μία χαρα:).Ρώτα και μένα που ο δικός μου είναι 22μηνών και έχει τα κιλά της δικιάς σου και τον κυνηγάμε για να φάει :roll:.Άσχετο αλλά αυτό που γράφεις ότι δίνεις το αυγό στην φουτόκρεμα τι εννοείς:mrgreen:;

 

Εννοώ ότι αλέθω τον κρόκο μαζί με τα φρούτα!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ κορίτσια για τις απαντήσεις σας! Θα ήθελα όμως και μία άποψη από καμία μαμά που τώρα πια έχει μεγαλώσει το παιδί της και στην ηλικία του δικού μου ήταν τόσο χοντρούλι. Να δω τι απέγινε από κάποιον που το πέρασε ...

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

καλε μια χαρα ειναι η μπεμπουλα!να το αφηνεις το μωρο να μη χορταινει?γιατι?καταρχην οταν παψεις να αλεθεις φρουτα θα τρωει πιο λιγο κ μολις αρχισει να περπατα δε θα αδυνατισει αλλα θα βαζει πολυ δυσκολοτερα κ λιγοτερα!μιλαω εκ πειρας καθοτι κ εμενα ητνα 1 κοντα στα 11 κ τωρα ειναι 16 μηνων κ με το ζορι ειμαστε 12!κ τρωει μια χαρα μπολικο φαγητο αλλα δε σταματα στιγμη!μεχρι κ στον υπνο του τρεχει αυτο το παιδι!!!

να σου ζησει η μπεμπου σου!

" Ήρθες εσύ κι η νύχτα γέμισε φως" 30.10.10-23.10.12

Μ+Γ 09.09.02

N9tLp2.pngikF4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ κορίτσια για τις απαντήσεις σας! Θα ήθελα όμως και μία άποψη από καμία μαμά που τώρα πια έχει μεγαλώσει το παιδί της και στην ηλικία του δικού μου ήταν τόσο χοντρούλι. Να δω τι απέγινε από κάποιον που το πέρασε ...

 

 

Εμέναο γιος μου ενός έτους ήταν 10.200 και δεν θυμάμαι ύψος να σου γράψω. Πάντως ήταν τροφαντούλης. Είχε και μπουτάκια, και κάτι μάγουλα Ναααααααα

Τώρα είναι 4 ετών και είναι με το ζόρι 15 κιλά με ύψος 106 εκ. Απο τροφαντούλης εν ολίγης, μου έγινε ακρίδα!

6/ 11/2007: Ο μικρός Πρίγκιπας!!!

24/3/2011: Η Μπουκίτσα μας!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμέναο γιος μου ενός έτους ήταν 10.200 και δεν θυμάμαι ύψος να σου γράψω. Πάντως ήταν τροφαντούλης. Είχε και μπουτάκια, και κάτι μάγουλα Ναααααααα

Τώρα είναι 4 ετών και είναι με το ζόρι 15 κιλά με ύψος 106 εκ. Απο τροφαντούλης εν ολίγης, μου έγινε ακρίδα!

 

Παρήγορο αυτό!!! Μέχρι ενός έτους έτρωγε πολύ και ήταν 10200 ή απλά ήταν πολύ ψηλός και γι' αυτό?

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Βρε Βερα δλδ αν το παιδακι μεγαλωνοντας εχει καποια κιλα παραπανω τι θα γινει?Δλδ πρεπει ολοι σωνει και ντε να ειναι με σωματακι μοντελου.Αν αγχωνεσαι ετσυ τωρα που ειναι μωρο...αν το παιδι εχει στην εφηβεια καποια κιλα παραπανω τι θα κανεις τοτε.Συγγνωμη κιολας αλλα εχω δει πολλες μαμαδες να γινονται υστερικες και να καταπιεζουν τα παιδια τους και στο τελος γινονται αυτες η αιτια διατροφικων διαταραχων των παιδιων.

Link to comment
Share on other sites

Βρε Βερα δλδ αν το παιδακι μεγαλωνοντας εχει καποια κιλα παραπανω τι θα γινει?Δλδ πρεπει ολοι σωνει και ντε να ειναι με σωματακι μοντελου.Αν αγχωνεσαι ετσυ τωρα που ειναι μωρο...αν το παιδι εχει στην εφηβεια καποια κιλα παραπανω τι θα κανεις τοτε.Συγγνωμη κιολας αλλα εχω δει πολλες μαμαδες να γινονται υστερικες και να καταπιεζουν τα παιδια τους και στο τελος γινονται αυτες η αιτια διατροφικων διαταραχων των παιδιων.

 

Η παχυσαρκία φέρνει πολλά προβλήματα. Δεν είναι μόνο αν αρέσει σ' εμένα. Είναι τα ψυχολογικά προβλήματα του παιδιού που θα το κοροϊδεύουν στο σχολείο, που δε θα αρέσει αργότερα αλλά και τα προβλήματα υγείας. Εδώ δε μιλάμε για 2-3 κιλά παραπάνω, εδώ μιλάμε για ένα μωρό που είναι σα φούσκα χωρίς να τρώει τίποτα παχυντικό. Αργότερα αν είναι έτσι φούσκα θα έχει προβλήματα. Γιατί να μην κάνω ό,τι καλύτερο μπορώ για το παιδί μου?

 

Και ούτε η μεγάλη μου κόρη έχει σώμα μοντέλου, ούτε εγώ, ούτε ο άντρας μου. Αλλά πάνω από 2-3παραπάνω κιλά δεν έχουμε.

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

στον χρόνο τα παιδάκια είναι περίπου 10 κιλά ...........δεν μας είπες όμως ο παιδίατρος που το παρακολουθεί τι λέει, γιατί εμείς ότι και να λέμε δεν γνωρίζουμε όλα τα στοιχεία. Πάντως παχυσαρκο δεν θα το έλεγα, εάν ήταν 3 χρόνων και καταβρόθιζε σοκολάτες και γαριδάκια εντάξει, αλλά ενός έτου?

Link to comment
Share on other sites

Η παχυσαρκία φέρνει πολλά προβλήματα. Δεν είναι μόνο αν αρέσει σ' εμένα. Είναι τα ψυχολογικά προβλήματα του παιδιού που θα το κοροϊδεύουν στο σχολείο, που δε θα αρέσει αργότερα αλλά και τα προβλήματα υγείας. Εδώ δε μιλάμε για 2-3 κιλά παραπάνω, εδώ μιλάμε για ένα μωρό που είναι σα φούσκα χωρίς να τρώει τίποτα παχυντικό. Αργότερα αν είναι έτσι φούσκα θα έχει προβλήματα. Γιατί να μην κάνω ό,τι καλύτερο μπορώ για το παιδί μου?

 

Και ούτε η μεγάλη μου κόρη έχει σώμα μοντέλου, ούτε εγώ, ούτε ο άντρας μου. Αλλά πάνω από 2-3παραπάνω κιλά δεν έχουμε.

 

 

βερα το εχεις παει πολυ μακρια και συγνωμη που στο λεω και το παιδακι σου δεν εχει καν περπατησει ακομα!!! σαν φουσκα το κρινεις εσυ,ο παιδιατρος το κρινει και εκεινος φουσκα οπως το λες?? διαιτα σε αυτες τις ηλικιες κανουμε μονο οταν υπαρχουν παθολογικα αιτια και αυτα αν ειναι τεκμηριωμενα απο γιατρο και εχοντας κανει εξετασεις...εφοσον εχετε αποκλεισει θεμα θυρεοειδη οπως λες, μιλα με τον παιδιατρο σου για να ακουσεις την γνωμη του ειδικου για την κορη σου...εκεινος θα κρινει αν ειναι οντως φουσκα και θα σου δωσει οδηγιες για την διατροφη της...και προς θεου,μην κανεις καμμια διαιτα στο παιδι απο μονη σου

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η παχυσαρκία φέρνει πολλά προβλήματα. Δεν είναι μόνο αν αρέσει σ' εμένα. Είναι τα ψυχολογικά προβλήματα του παιδιού που θα το κοροϊδεύουν στο σχολείο, που δε θα αρέσει αργότερα αλλά και τα προβλήματα υγείας. Εδώ δε μιλάμε για 2-3 κιλά παραπάνω, εδώ μιλάμε για ένα μωρό που είναι σα φούσκα χωρίς να τρώει τίποτα παχυντικό. Αργότερα αν είναι έτσι φούσκα θα έχει προβλήματα. Γιατί να μην κάνω ό,τι καλύτερο μπορώ για το παιδί μου?

 

Και ούτε η μεγάλη μου κόρη έχει σώμα μοντέλου, ούτε εγώ, ούτε ο άντρας μου. Αλλά πάνω από 2-3παραπάνω κιλά δεν έχουμε.

 

Το παιδι δεν περπαταει...που παλι καλα δλδ γιατι αν περπαταγε σε βλεπω να το εστελνες γυμναστηριο.Εισαι πολυ αδικη μαζι του...συγγνωμη που το λεω αλλα το αποκαλεις και το ξανααποκαλεις φουσκα.Μαλλον δε χρειαζεται να παει σχολειο γι να το κοροιδευουν...το κοροιδευεις ηδη εσυ απο τωρα.

 

Πραγματικα λυπαμαι.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ κορίτσια για τις απαντήσεις σας! Θα ήθελα όμως και μία άποψη από καμία μαμά που τώρα πια έχει μεγαλώσει το παιδί της και στην ηλικία του δικού μου ήταν τόσο χοντρούλι. Να δω τι απέγινε από κάποιον που το πέρασε ...

 

Τι περιμένεις να ακούσεις; Ότι κάποια ήταν τόσο χοντρά και αδυνάτισαν για να καθησυχαστείς ή ότι παρέμειναν χοντρά; Καταλαβαίνεις φαντάζομαι ότι το πώς εξελίχτηκε το παιδί της γειτόνισσας δεν αποτελεί εγγύηση για το πώς θα εξελιχτεί και το δικό σου...

 

Και η δικιά μου είναι 20 μηνών και είναι σχεδόν 14 κιλά... Και όλο φαγητό ζητάει... Κάτω από τα 2 όμως, κανένας σωστός παιδίατρος δεν θα σου προτείνει να περιορίσεις τις θερμίδες του παιδιού, θα σου πει απλά να προσέχεις να τρώει σωστά και σε όποια ποσότητα θέλει. Μπορείς επίσης σιγά-σιγά να σταματήσεις το άλεσμα, γιατί βοηθά το παιδί να τρώει μεγαλύτερες ποσότητες και τα φρούτα δεν έχουν μόνο νερό αλλά κι αρκετή ζάχαρη. Άστη να τα φάει σε κομμάτια και θα φάει μικρότερη ποσότητα λογικά.

 

Από εκεί και πέρα, αν ανησυχείς για το παιδί, το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να εφαρμόσεις από τώρα υγιεινές συνήθειες διατροφής για ΟΛΗ την οικογένεια, γιατί αν όντως αύριο-μεθαύριο έχει θέμα βάρους, δεν θα μπορείτε εσείς να τρώτε σουβλάκια κι αυτό ρυζογκοφρέτες, και τα υπόλοιπα μέλη θα δυσανασχετήσουν που θα αναγκαστούν να αποχωριστούν τις αγαπημένες τους συνήθειες για χάρη της μικρής. Κι επίσης, ξεκινάτε πάλι όλη η οικογένεια κάποια μορφή άσκησης, γιατί το παράδειγμα και τη θέληση να γυμναστούν το παίρνουν από εμάς. Αν εμείς είμαστε όλη μέρα καναπέ, κι αυτά εκεί θα καταλήξουν.

 

Πάντως στην ηλικία που είναι τώρα δεν μπορείς σε καμία περίπτωση να κόψεις κάτι.

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Νiki εισαι ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ αδικη με την ΒΕΡΑ

 

 

Να ζητησω χιλια συγγνωμη Σωτηρια απο τη Βερα αν ειμαι αδικη οπως λες...απλα εχω γενικα ενα θεμα με τις εμμονες.Και οπως θεωρω εμμονη το καθε κατοχικο συνδρομο των γαγιαδων που στουπωνουν τα παιδια ολη την ωρα...ομοιως θεωρω υπερβολη να μιλαμε για παχυσαρκια σε ενα παιδι ενος ετους το οποιο δεν περπαταει και να το αποκαλουμε φουσκα.

 

Υπαρχυν πολλα μωρακια που παροτι στα κιλα τους ειναι κανονικα ειναι στρουμπουλα σε αυτες τις ηλικιες.Το περπατημα παιζει μεγαλο ρολο.

Link to comment
Share on other sites

?????

 

αν ηξερες τι τραβαω.. να βαλει μια μπουκια στο στομα της

 

θα με λυποσουν.. ωωωωωωωωωωωωρες ατελειωτες μιση μπουκιτσα.. να την κραταει εκει, πεισματικα............ βασανιστικα........ ωωωωωωωωωρες!!!!!!

 

να περνανε οι μερες.......... οι βδομαδες...... με λιγο γαλα και δυο τρεις κουταλιτσες τραχανα...............................

 

 

να βλεπω παιδακια που τρωνε φαγακι και να θελω να τα απαγαγω!!!! να ακουω 'μαμα πειναω' απο ξενα παιδακια και να κλαιω

 

 

τες πα, μη σου χαλαω το τοπικ σου... παιρνω τον πονο μου και φευγω...

 

απλα, σκεψου......................................................

 

υπαρχει και η αλλη οψη του νομισματος

 

 

εντιτ,

δεν αντεχω θα το πω... η δικια μου 10 κιλα ηταν κοντα στα 2α γενεθλια της.......

 

και ναι... εχει τυχει αρκετες φορες να την κοροιδεψουν -ενηλικες ως επι το πλειστον- οτι εινια σακι με κοκκαλα και αλλα τετοια ομορφα..

 

και γω εδω που τα λεμε, μακαρονι με μαλλια την λεω

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια κοντεύω να παρεξηγηθώ εδώ πέρα! Δεν έχω καμία εμμονή που το παιδί μου είναι χοντρούλι ούτε προφανώς το κοροϊδεύω, απλά δε θέλω να γίνει παχύσαρκο. Δεν είπα ότι είναι τώρα παχύσαρκο (σα φούσκα είναι βέβαια τι να κάνω, ψέματα να πω?) απλά αναρωτιέμαι πού θα πάει αυτή η κατάσταση με τα κιλά του και αν μπορώ να κάνω κάτι. Η γιατρός μου είπε ότι δε μπορούμε να κάνουμε κάτι τώρα απλά να μην του δίνω κρέμες απογευματινές .... γι' αυτό και του δίνω γιαουρτάκι και γενικά να προσέχω λίγο τις ποσότητες. (Βέβαια η γιατρός μου είναι κι αυτή χοντρούλα αρκετά οπότε τι να πει ...). Αυτό όμως που μου είπε και με προβλημάτισε και γι' αυτό άνοιξα αυτό το θέμα είναι ότι μέχρι τα 2 φτιάχνονται τα λιποκύτταρα του παιδιού και αν είναι χοντρό στα 2 μετά μάλλον θα έχει τάση προς πάχος.

 

Πώς γίνεται και ό,τι και να γράψεις σε αυτό το forum θα βρεθούν κάποιοι να σου την πουν και να παρεξηγήσουν αυτά που λες ...

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

μη τρελαινεσαι, καλα εκανες και εγραψες αυτο που σε βασανιζει, ακου τι σου λενε και οι υπολοιπες, μη νομιζεις η καθε μια απο μας εχει το δικο της προβλημα..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...