Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Απανωτές ιώσεις - μήπως τελικά δεν τον σηκώνει τον παιδικό?


Recommended Posts

Σε ενα τοπικο καναλι εδω,ειχα δει μια εκπομπη ακομα τοτε που ο μικρος μου πηγαινε παιδικο...ηταν λοιπον ενας παιδιατρος κι ελεγε "Ο παιδικος σταθμος δικαιολογειται μονο για τους γονεις που εργαζονται και δεν εχουν ουτε μια περιπτωση δικου τους ανθρωπου που μπορει να κρατησει το παιδι"Ηταν εντελως καθετος!!!!Περαστικα σας ευχομαι.

 

Αυτό μου το είχε πει και ο δικός μου παιδίατρος.

Το παιδί με τη μαμά στο σπίτι, ναι.

Με παπού γιαγια ναι.

Με ξένη γυναίκα, όχι.

Τουλάχιστον μέχρι τα 2,5 - 3.

Εγώ τότε τις έβαλα.

 

Θα συμφωνήσω ότι αν υπάρχει μωρό στο σπίτι, τότε, υπάρχει θέμα.

Εγώ δεν είχα τέτοιο πρόβλημα μιας και είναι δίδυμες, οπότε μαζί πήγαιναν σχολείο, μαζί αρρώσταιναν.

Ψέμα. Πρώτα κόλλαγε η μία, και μόλις γινόταν αυτή καλά, αρρώσταινε και η άλλη. Και τούμπαλιν....:rolleyes:

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 110
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

δεν λέω να τον σταματήσεις τελείως γιατί τα θετικά που αναφέρεις τα θεωρώ και εγώ πολύ σημαντικά απλά λέω να ζυγίσεις τα πράγματα με βάση το μέγιστο καλό για το παιδί σου (και το μεγάλο και το μικρό). νομίζω πως περνώντας και αυτός ο μήνας τα πράγματα στρώνουν από θέμα ιώσεων οπότε θα ηρεμήσετε. εγώ θα το συζητούσα κια με τον παιδίατρο το θέμα..

vyLxp3.pngG7Azp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μαμά του Κωνσταντίνου, σε καταλαβαίνω απόλυτα. Να σου πω πως εχει το πραγμα για εμας και τι μας ειπε παιδιατρος και ΩΡΛ να κανουμε σε σχεση με τον παιδικό.

 

Φέτος ξεκινησε τον παιδικό πρωτη φορά. Δεν είχαμε σπουδαιο θεμα με ιωσεις με πυρετους αλλα εκανε συνεχεια ωτίτιδες μεχρι τα Χριστουγεννα απο το πολυ μπουκωμα και μυξα που ηταν αναποφεκτο. Στον παιδικό δεν εκανε απουσιες μεχρι τοτε γιατι δεν εκανε πυρετο, επαιρνε συνεχεια αντιβίωση όμως ( με το που σταματουσε την αντιβιωση μετα απο 3 ημερες κολλουσε καινουυργιο συναχι και παλι απο την αρχη). Μεχρι τοτε η γιατρος δεν μας ειχε πει να τον κρατησουμε μακρια απο τον παιδικο.

 

Μετα τα Χριστουγεννα ομως, σταματησαν οι ωτίτδες και ξεκινησε νεα μοδα με αμυγδαλες και κρεατακια που ομως παλι δεν εκανε πυρετο και αρα δεν μας εδιναν αντιβιωση αλλα τα βραδια εκανε συνεχεια απνοιες, ειχε σταματησει να τρωει και να πινει υγρα. Ηταν τα χαλια του 2 μηνες, μεχρι πριν απο λιγο οπου πηρε αντιβιωση τελικα και συνηλθε αλλα τον ειδε και ΩΡΛ και ειπε οτι εαν ξαναπαει στον παιδικο, θα εχουμε τα ιδια και δυσκολο να αποφυγουμε την εγχειρηση. Θα ειναι συνεχεια με αντιβιωση.

 

Και οι δυο γιατροι μου ειπαν κατηγορηματικα να τον κρατησω σπιτι μεχρι να ανοιξει ο καιρος και να φυγουν οι πολλες ιωσεις που αυτη την στιγμη γίνεται χαμός. Και εγω πληρωνω ενα σκασμο λεφτά στον παιδικό και καθε μερα ξυπναει ο μικρος και θελει να παει σχολειο γιατι του λεπουν οι φιλοι του και τα τραγουδια και μου σπαραζει την καρδια. Αλλα ξερεις τι μου ειπε εχθες η παιδιατρος του?

"Να στειλεις το παιδι σου σχολειο για να παιξει με τους φιλους του και για να μην αισθανεσαι οτι πετας τα λεφτα σου και να τον εχεις παλι αρρωστο και να ταλαιπωρειται, το θεωρω τρελο".

 

Το τι μας εχει κοστισει και εμας ο παιδικος φετος δεν λεγεται. Κραταω και μια κοπελα στο σπιτι να τον απασχολει γιατι το ειχα δει το εργο και ευτυχως που την κρατησα αλλα το κοστος ειναι ανυποφορο. Η παιδιατρος λεει να τον στειλω μετα το Πασχα και τον εχω ηδη 3 εβδομαδες στο σπιτι. Εξω δεν μπορουμε να βγουμε γιατι ειναι παλιοκαιρος και σε κλειστους χωρους, ακομα και σε παρτυ απαγορευεται. Το μονο που μας επιτρεπει και σε εμας ειναι κολυμβητήριο αρα και αλλα εξοδα...Τι να κανεις ομως?

 

Ειναι δικια σου αποφαση και ξερω οτι δεν ειναι ευκολο αλλα περνας τοσο δυσκολα που κολλαει και το μωρακι. Του χρονου θα ειναι πολυ καλυτερα, ετσι μου ειπε και η παιδιατρος. Μεγαλωνουν και αντιμετωπιζουν τις ιωσεις αλλιως. Ασε που και φετος ηταν ενας βαρυς χειμωνας με οτι συνεπειες εχει αυτο στην αυξηση των ιωσεων. Λιγη υπομονη, βρες ισως μια προσωρινη λυση μεχρι μετα το Πασχα και μετα νομιζω οτι θα ειναι πολυ καλυτερα. Ποσο σε νιωθω ομως δεν φανταζεσαι....

Link to comment
Share on other sites

Μετα το πασχα θα τον στειλω,αυτο ειναι σιγουρο πια!Μας προεκυψε και 1 χειρουργιο για ασχετο λογο βεβαια οποτε δεν θα το ρισκαρα!Τωρα κανα μηνα χωρις παιδικο εχει αρχισει να τρωει και να βαζει και κανα γραμμαριο, γιατι ειχε ρεψει και να δυναμωνει!Το μετα το πασχα φοβαμαι ομως.....

s-age.pngs-age.png

Link to comment
Share on other sites

Μου ειπαν οτι οταν φτιάξει ο καιρός, μειώνονται και οι ιώσεις. Δεν σημαινει οτι μετα το Πασχα δεν θα κολλησετε τιποτα αλλα δεν θα ειναι της ίδιας συχνότητας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

δεν εχει να κανει με τον παιδικο. η δικια μου και περυσι που ηταν σπιτι ολο αρρωσταινε αλλα φετος οι ιωσεις γενικα ειναι πιο βαριες. κολλησε μια ιωση πριν τα χριστουγεννα μολις ειχαμε βγει απο το νοσοκομειο που ημουν 15 μερες με το μπεμπη- για την αλλεργια- εκανε 5 μερες πυρετο 40-41, βηχα, διαρροιες, εμετους, συναχι, πρηστηκαν οι αμυγδαλες της , 4 μερες δεν ετρωγε απολυτως τιποτα και νερο με το ζορι, μετα κολλησε και το μπεμπη, ευτυχως ελαφρα αλλα με βηχα και μπουκωμα. τους περασε και τελος γεναρη ξεκινησαμε παιδικο πηγε 2 μερες κι εκατσε 20! τις 13 μερες με πυρετο 39-41, εμετους μπουκωμα βηχα κλπ. ξαναπηγαμε παιδικο για δυο βδομαδες, ξανα μετα πυρετο. τη σταματησα και θα παμε παλι μετα το πασχα. στο ενδιαμεσο κολλαει και το μωρο χωρις πυρετους αλλα με πολυ βηχα και μπουκωμα, μου εκανε βρογχιολιτιδα κια μετα ωτιτιδα, αντιβιωσεις μασκες με αερολιν και φλιξοτιντ, καθε τρεις και λιγο πλυσεις με ορο στη μυτουλα του, εναμιση μηνα δεν ειχα κοιμηθει βραδυ κα ταλαιπωρηθηκε πολυ ο καημενος.

εδω που μενω ο παιδικος ειναι μονο για 4 ωρες και δεν εχουν ως κρητηριο τοσο πολυ το αν εργαζεται η γυναικα. τροφεια πληρωνουμε μονο αν παει το παιδι πανω απο 5 μερες το μηνα.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά υπάρχει κανεις άλλος που κρατάει το παιδι απο τον παιδικό μεχρι τον Πασχα? Εμεις εισαμε 3 γιατρους, και οι τρεις είπαν ή μετα το Πάσχα ή οταν θα εχει φτιάξει οπ καιρός για τα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά υπάρχει κανεις άλλος που κρατάει το παιδι απο τον παιδικό μεχρι τον Πασχα? Εμεις εισαμε 3 γιατρους, και οι τρεις είπαν ή μετα το Πάσχα ή οταν θα εχει φτιάξει οπ καιρός για τα καλά.

 

από 25/01 που πήγε τελευταία φορά,

την έστειλα μόλις τη δευτέρα που μας πέρασε. στις 19/03 δηλ.!

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

Eγω σκεφτομαι την επομενη χρονια που θα παει προνήπιο...αν παλι εχουμε να αντιμετωπισουμε την ιδια κατασταση...ο παιδιατρος βεβαια μου ειπε πως εχει διαφορα ο οργανισμος ενος παιδιου οταν ειναι τριών και οταν ειναι τεσσαρων...αλλα δεν πιστευω να εχουμε θεαματικες διαφορες.Φετος αναγκαστηκα να τον προστατευσω (και μενα μαζι)και τον σταματησα.Του χρονου θα εχει μια αδελφουλα 5 μηνων οταν θα παει...θα ειναι ζορι και με το μωρο,αν κολλα συνεχως ιωσεις.Και φοβαμαι μην ακουσω το κορυφαιο οτι εφταιγα εγω που τον ειχα προστατευμενο (ασχετο αν δεν μαντριζει μεσα και ειναι ολη μερα σε εξωτερικους χωρους,ασχετο αν σπανια φορα μπουφαν,μονο εχει κανει εντυπωση οτι ουσα εγκυος τον προσεχω να μην ερχεται σε επαφη με αρρωστα παιδια) και κανω κανεναν γερο καυγα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Την περασμενη χρονιά η κορη μου πηγε για πρωτη φορα προνηπιο και εγω γεννησα αρχες δεκεμβρίου. Μεχρι και το τέλος Ιανουαρίου δεν ειχε αρωστήσει. Την σταμάτησα με εντολή του γιατρού τέλος Ιανουαρίου όταν αρωστησε και κόλλησε τον μικρό. Ξεκίνησε ξανά το προνήπιο μέσα Μαρτίου (λίγο πριν το Πάσχα) και όλα καλά. Η χειρότερη περίοδος είναι Από Ιανουάριο μέχρι και Μάρτιο που είναι σε έξαρση η εποχική γρίπη και οι ιώσεις και ο καιρός είναι χάλια και τα παιδιά δεν βγαίνουν στο ύπαιθρο αλλά μένουν συχνά μέσα στην τάξη. Ψυχολογικά το παιδί άντεξε οριακά τους δυο μήνες μακριά απο το σχολείο και σε καμία περίπτωση δεν θα την άφηνα περισότερο όσο και αν είχα αγχος για το βρέφος. Φέτος που πήγε νήπιο και ο μικρός χρόνισε δεκέβριο δεν σταμάτησε παρά μόνο όταν ηταν άρωστη (συνολικά πρέπει να έχει χάσει γύρω στις 10 μέρες από την αρχή της χρονιάς) αλλά σε όλες τις αρώστιες ήταν σε καραντίνα μακριά απο το μωρό και έτσι ο μικρός δεν κόλησε τίποτα. Θέλω να πιστεύω ότι τα δύσκολα για φέτος πέρασαν για όλες μας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και φοβαμαι μην ακουσω το κορυφαιο οτι εφταιγα εγω που τον ειχα προστατευμενο (ασχετο αν δεν μαντριζει μεσα και ειναι ολη μερα σε εξωτερικους χωρους,ασχετο αν σπανια φορα μπουφαν,μονο εχει κανει εντυπωση οτι ουσα εγκυος τον προσεχω να μην ερχεται σε επαφη με αρρωστα παιδια) και κανω κανεναν γερο καυγα!!!!

 

Ουτε τον δικό μου τον ειχα προστατευμένο, έχει συνηθίσει και του αρέσει το κρύο, εγκυος δεν πρόσεχα και πέρασα και γρίπες και το πρόβλημα του εκδηλώθηκε ασχέτως που περνούσε τις ιωσεις στο πόδι και δεν έκανε πυρετούς. Αμυγδαλες κοκκινες με πύον νααα, και πυρετός για 2 μήνες πουθενά.

Αρα, αυτα που ειναι να περάσουν θα τα περάσουνε και τον επόμενο χρονο και πιο μεγάλα θα ειναι και μεγαλύτερη ανοσία θα εχουν. Τι να πω παρα μόνο υπομονή.

Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν εχει να κανει με παιδικο σταθμο τελικα γιατι ουτε εμεις παμε, αλλα φετος λυγισαμε. Συνεχεια αρρωστες με λιγες ανασες αναμεσα γιατι ΟΛΑ τα παιδια γυρω μας πανε οποτε παιρνουμε οτι εχουν αυτα, και αυτα να μην ηταν παιρνει οτι φερνει η αδερφη της η μεγαλη οποτε τι το ψαχνω? Μια ή άλλη τελικα. Του χρονου ξεκινα προνηπιο και ειπα παιδιατρο 'ΩΧ' και μου λεει 'θα εχει διαφορα του χρονου που θα ειναι 4'......εγω δεν την πιστευω.......:/

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

πραγματικά φέτος είναι δύσκολη χρονιά. πάντως έχω διαπιστώσει ότι οι ιώσεις που κυκλοφόρησαν....χτύπησαν όλες τις ηλικίες. η μικρή μου είναι 23 μηνών. να φανταστείς και μεις 2 μήνες σχεδόν τζάμπα τους πληρώσαμε..άκουγα όμως συναδέρφους με παιδιά στο δημοτικό...που είχαν και αυτά τα ίδια συμπτώματα...τις ίδιες μάλλον ιώσεις...πίστευα ότι όσο πιο μικρά είναι τα παιδιά..τόσο πιο ευάλωτα..αλλά αναθεωρώ τις απόψεις μου...

πιστεύω ότι τώρα που θα καλυτερεύσει ο καιρός θαναι ΚΑΠΩΣ καλύτερα.

περαστικά και μην απελπίζεσαι.κουράγιο

αν μπορείς κράτα το..τι να πω..η δικιά μου και να είχαμε κάποιον να την κρατήσει...νομίζω ότι θα βαριόταν..γιατί κακά τα ψέμματα..θα ασχοληθείς με το παιδί..θα παίξεις..θα εφεύρεις καινούργια πράγματα..αλλά από ένα σημείο και μετά...βαριούνται.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμεις στο κλαμπ.....

Πρωτη χρονια στον παιδικο και μας εχει τσακισει..... Αρρωσταινει τουλαχιστον μια φορα το μηνα (μεγαλο σουξε ειχαμε στις ωτιτιδες οπου καταληξαμε με ωραιοτατη ρηξη τυμπανου)........

Ευχομαι του χρονου να ειμαστε -εστω και λιγο- καλυτερα...

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 6 χρόνια μετά...

Καλημερα σουπερ μαμαδες!!!!Πρωτη μου φορα γράφω και θα ήθελα την γνωμη σας!!!Ξεκινήσαμε παιδικο σταθμό μετα τα Χριστουγεννα το παιδακι μου ειναι 26 μηνων και μεσα σ ενα μηνα αρρώστησε (ιωση βρογχίτιδα)2 φορες.Εχω δικο μου μαγαζι και δουλευω απο Απρίλη μεχρι Οκτώβρη γι αυτό και ειπα να τον παω να εξοικειωθεί μεχρι να ξεκινησω δουλειά!Εχω και την μαμα μου και την πεθερά μου αλλα τον κακομαθαινουνε και δεν μας ακούνε.Το μονο που φοβαμαι ειναι αυτη η γρίπη που κυκλοφορεί και δεν πραλαβαμε να κάνουμε εμβολιο γιατι ηταν ολο με μυξες απο Οκτώβρη. Περα απο τις αρρώστιες ο παιδικός είναι σούπερ γιατί έχω χρονο γις μενα μαγειρεύω με την ησυχία μου κανω τις δουλειές μου και μετα ασχολούμε μονο με τον μονακριβο μου!!!!Τι να κανω;Να τον σταματήσω τωρα που έμαθε να τρώει και να παίζει;

πρίν από 23 λεπτά , MimisAndreas είπε:

Καλημερα σουπερ μαμαδες!!!!Πρωτη μου φορα γράφω και θα ήθελα την γνωμη σας!!!Ξεκινήσαμε παιδικο σταθμό μετα τα Χριστουγεννα το παιδακι μου ειναι 26 μηνων και μεσα σ ενα μηνα αρρώστησε (ιωση βρογχίτιδα)2 φορες.Εχω δικο μου μαγαζι και δουλευω απο Απρίλη μεχρι Οκτώβρη γι αυτό και ειπα να τον παω να εξοικειωθεί μεχρι να ξεκινησω δουλειά!Εχω και την μαμα μου και την πεθερά μου αλλα τον κακομαθαινουνε και δεν μας ακούνε.Το μονο που φοβαμαι ειναι αυτη η γρίπη που κυκλοφορεί και δεν πραλαβαμε να κάνουμε εμβολιο γιατι ηταν ολο με μυξες απο Οκτώβρη. Περα απο τις αρρώστιες ο παιδικός είναι σούπερ γιατί έχω χρονο γις μενα μαγειρεύω με την ησυχία μου κανω τις δουλειές μου και μετα ασχολούμε μονο με τον μονακριβο μου!!!!Τι να κανω;Να τον σταματήσω τωρα που έμαθε να τρώει και να παίζει;

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στα περισσότερα παιδιά ο πρώτος χρόνος σχολικού περιβάλλοντος είναι "επίπονος". Οι παιδίατροι λένε ότι όσο αργότερα, τόσο καλύτερα γιατί προλαβαίνει να αναπτυχθεί καλύτερα το ανοσοποιητικό. Από τον κύκλο μου, τα παιδιά που ξέρω τον πρώτο χρόνο ήταν 2 εβδομάδες εκτός σχολείου, μια εντός. Εσείς τον πήγατε εποχή έξαρσης ιώσεων οπότε ένα παραπάνω. Εφόσον έχετε αποφασίσει ότι θελετε να συνεχίσετε και έχετε βοήθεια στις ασθένειες, το μόνο που μπορώ να σας συμβουλέψω είναι να τον κρατάτε σπίτι μέχρι να αναρρώσει πλήρως, να προλάβει δηλαδή ο οργανισμός να ανακτήσει δυνάμεις. Διαφορετικά θα "αρπάζει" εύκολα και θα ταλαιπωριέται και είναι και άσχημο γενικότερα για το ανοσοποιητικό του παιδιού αυτό μακροπρόθεσμα

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , vtgian είπε:

Στα περισσότερα παιδιά ο πρώτος χρόνος σχολικού περιβάλλοντος είναι "επίπονος". Οι παιδίατροι λένε ότι όσο αργότερα, τόσο καλύτερα γιατί προλαβαίνει να αναπτυχθεί καλύτερα το ανοσοποιητικό. Από τον κύκλο μου, τα παιδιά που ξέρω τον πρώτο χρόνο ήταν 2 εβδομάδες εκτός σχολείου, μια εντός. Εσείς τον πήγατε εποχή έξαρσης ιώσεων οπότε ένα παραπάνω. Εφόσον έχετε αποφασίσει ότι θελετε να συνεχίσετε και έχετε βοήθεια στις ασθένειες, το μόνο που μπορώ να σας συμβουλέψω είναι να τον κρατάτε σπίτι μέχρι να αναρρώσει πλήρως, να προλάβει δηλαδή ο οργανισμός να ανακτήσει δυνάμεις. Διαφορετικά θα "αρπάζει" εύκολα και θα ταλαιπωριέται και είναι και άσχημο γενικότερα για το ανοσοποιητικό του παιδιού αυτό μακροπρόθεσμα

 

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω για τις οδηγίες!!!!Τις 2 φορες που εχει αρρωστήσει το αγορακι μου τα κραταω πολυ παραπανω γιατί σε καμία περιπτωση δεν θελω να κολλήσει κανενα παιδάκι απλα θα ήθελα να το σκεφτόντουσαν ολες οι μανούλες!!!!Το βαφτιστήρι μου που δεν πηγε παιδικό και πηγε σχολείο περασε ενάμιση χρονο χαλια και ακομα συνεχίζει οποτε δεν ξέρω κατα ποσο ισχυει η ηλικια και το θεμα του ανοσοποιητικού.Ελπιζω να είναι τα παιδάκια ολου του κοσμου υγιεί  γιατι πραγματικά στεναχωριέμαι....αν εισαι μανουλα αισθάνεσαι για ολα πονο.Φιλια σε ολες!!!!Περαστικά και υπομονη

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω βρε κοριτσια....Ο γιος μου ειναι 26 μηνων και ξεκινήσαμε παιδικο(ιδιωτικό)αρχες Ιανουαρίου εκατσε δεκα μέρες και έπαθε ιωση με ψηλο πυρετό και βηχα του περνάει τον κραταω και τρεις μέρες απυρετο και δεν περναει μια βδομάδα και τον εχω παλι αρρωστο πέντε μερες με ιωση .. το παιδι ταλαιπωρήθηκε πολυ με ολα αυτα τα φάρμακα αερολιν φλιξοταιν σινγκουλερ αντιπυρετικά και τωρα αντιβίωση να σημειώσω ότι προ παιδικού δεν ειχε κανει ποτε πυρετό μονο μια βρονγχιολιτιδα 4 μηνων όπου ειναι και λιγο ευαίσθητο....Τα χω παίξει γιατι ταυτόχρονα αρρωσταίνει και ο αντρας μου και πανε εναλλάξ ενα μηνα τρεχω και Δεν φτανω και εχω και βοηθεια.Θα παω για δουλειά τον Απριλη και θελω να εχει συνηθίσει εως τοτε +οτι εκει τρωει φαγητα που εγω δεν καταφερα να του δωσω.Δεν προλαβαμε να κάνουμε εμβολιο γιατι ειχε μυξες και ευαισθησία απο αρχες του έτους και εχω θορυβήθει με ολα αυτα που ακουω για την γριπη. 

Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, MimisAndreas said:

Καλημερα σουπερ μαμαδες!!!!Πρωτη μου φορα γράφω και θα ήθελα την γνωμη σας!!!Ξεκινήσαμε παιδικο σταθμό μετα τα Χριστουγεννα το παιδακι μου ειναι 26 μηνων και μεσα σ ενα μηνα αρρώστησε (ιωση βρογχίτιδα)2 φορες.Εχω δικο μου μαγαζι και δουλευω απο Απρίλη μεχρι Οκτώβρη γι αυτό και ειπα να τον παω να εξοικειωθεί μεχρι να ξεκινησω δουλειά!Εχω και την μαμα μου και την πεθερά μου αλλα τον κακομαθαινουνε και δεν μας ακούνε.Το μονο που φοβαμαι ειναι αυτη η γρίπη που κυκλοφορεί και δεν πραλαβαμε να κάνουμε εμβολιο γιατι ηταν ολο με μυξες απο Οκτώβρη. Περα απο τις αρρώστιες ο παιδικός είναι σούπερ γιατί έχω χρονο γις μενα μαγειρεύω με την ησυχία μου κανω τις δουλειές μου και μετα ασχολούμε μονο με τον μονακριβο μου!!!!Τι να κανω;Να τον σταματήσω τωρα που έμαθε να τρώει και να παίζει;

 

Νομίζω πως τα περισσότερα παιδάκια κάπως έτσι είναι τον πρώτο χρόνο...ίσως και τον δεύτερο! Εμένα ο γιος μου (που το πήγα από πολυ μικρό παιδικό) πέρασε μεγάλο ζόρι.. προσπάθησε να δυναμώσεις την άμυνα του με σωστή και καλή διατροφή, τα φρούτα (κυρίως πορτοκάλι) και τα λαχανικά βοηθούν. Όταν αρρωσταίνει μην τον στέλνεις στο σχολείο πριν αναρρώσει πλήρως, πολλοί  λένε πως αν μείνουν ένα 24ωρο χωρίς πυρετό μπορούν να επιστρέψουν, εγώ προσωπικά δεν τον στέλνω αν δεν δω πως έχει ανακτήσεις πλήρως τις δυνάμεις του (πράγμα που σημαίνει πως μπορεί να μείνει σπίτι και 4-5 μέρες μετά τον πυρετό), γιατί διαφορετικά είναι ευάλωτος στο να αρπάξει οτιδήποτε κυκλοφορεί.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα πρώτη χρονιά φέτος ο μεγάλος παιδικό (2,5 ετών όταν ξεκίνησε) και μωράκι 7 μηνών στο σπίτι τότε. Αν εξαιρέσεις ότι όλο μύξες βήχα σχεδόν, δεν έχει κάνει κανένα πυρετό από τότε που άρχισε μέχρι τώρα (6 μήνες δηλ.). Μόνο μια βρογχίτιδα χωρίς πυρετό, που πέρασε μόνο με αερολίν. Ήθελα να σου πω ότι οι μύξες δεν μας εμπόδισαν να κάνουμε το εμβόλιο της γρίπης, οπότε για ρώτα την παιδίατρο μήπως προλαβαίνετε να το κάνετε κάποια στιγμή. Κάπως έτσι θα πάει, οπότε κάνε υπομονή αφού κάνατε τώρα την αρχή. Σιγά σιγά, φέτος και του χρόνου, θα χτίσει ανοσοποιητικό και τα δύσκολα θα περάσουν. Αφού έχεις τη δυνατότητα κράτα τον σπίτι αρκετές μέρες να συνέρχεται και μετά ξανά παιδικό να κρατάει την επαφή. 

Επεξεργάστηκαν by Josephine

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites

On 6/2/2019 at 9:45 ΠΜ, MimisAndreas είπε:

Καλημερα σουπερ μαμαδες!!!!Πρωτη μου φορα γράφω και θα ήθελα την γνωμη σας!!!Ξεκινήσαμε παιδικο σταθμό μετα τα Χριστουγεννα το παιδακι μου ειναι 26 μηνων και μεσα σ ενα μηνα αρρώστησε (ιωση βρογχίτιδα)2 φορες.Εχω δικο μου μαγαζι και δουλευω απο Απρίλη μεχρι Οκτώβρη γι αυτό και ειπα να τον παω να εξοικειωθεί μεχρι να ξεκινησω δουλειά!Εχω και την μαμα μου και την πεθερά μου αλλα τον κακομαθαινουνε και δεν μας ακούνε.Το μονο που φοβαμαι ειναι αυτη η γρίπη που κυκλοφορεί και δεν πραλαβαμε να κάνουμε εμβολιο γιατι ηταν ολο με μυξες απο Οκτώβρη. Περα απο τις αρρώστιες ο παιδικός είναι σούπερ γιατί έχω χρονο γις μενα μαγειρεύω με την ησυχία μου κανω τις δουλειές μου και μετα ασχολούμε μονο με τον μονακριβο μου!!!!Τι να κανω;Να τον σταματήσω τωρα που έμαθε να τρώει και να παίζει;

 

 

Προσωπικά πιστεύω ότι, χωρίς να είναι "κακός" για ένα παιδί, ο παιδικός είναι απλά ένα κατ' ανάγκη υποκατάστατο της φροντίδας από 1 άτομο (μαμά, μπαμπάς, γιαγιά, νταντά κλπ). Αυτό το "κακομαθαίνω" και η προσοχή που έχει το παιδί, σε ηλικίες πριν τα 3-4 χρόνια, είναι και το ιδανικό, ξαναλέω χωρίς να σημαίνει ότι ο παιδικός είναι κάτι κακό. Και όσοι ειδικοί - εκπαιδευτικοί και ψυχολόγοι - έχω μιλήσει προσωπικά ή όσα άρθρα για το θέμα έχω διαβάσει, το ίδιο υποστηρίζουν. Οπότε προσωπικά δε θα ρίσκαρα ούτε ένα συνάχι, για κάτι που έτσι κι αλλιώς θεωρώ λύση ανάγκης και όχι πρώτη επιλογή, εφόσον εσύ είσαι στο σπίτι και επιπλέον υπάρχουν και γιαγιάδες.

Από εκεί και πέρα, και ανεξάρτητα από το αν ένα τόσο μικρό παιδί έχει ή όχι ήδη περάσει ιώσεις, και δείχνει "ανθεκτικό" ή μη, προσωπικά δε θα το ρισκάριζα το να πάει σχολείο ανεμβολίαστο, όπως δεν το ρισκάρω ούτε για παιδιά πολύ μεγαλύτερων ηλικιών. Σε κάποια πράγματα, όπως τη γρίπη, δεν υπάρχει ανοσία, δε στέκει το επιχείρημα "θα την περάσει φέτος και θα σκληραγωγηθεί", μπορεί μία χαρά να την περνά κάθε χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, kotsifikos είπε:

Νομίζω πως τα περισσότερα παιδάκια κάπως έτσι είναι τον πρώτο χρόνο...ίσως και τον δεύτερο! Εμένα ο γιος μου (που το πήγα από πολυ μικρό παιδικό) πέρασε μεγάλο ζόρι.. προσπάθησε να δυναμώσεις την άμυνα του με σωστή και καλή διατροφή, τα φρούτα (κυρίως πορτοκάλι) και τα λαχανικά βοηθούν. Όταν αρρωσταίνει μην τον στέλνεις στο σχολείο πριν αναρρώσει πλήρως, πολλοί  λένε πως αν μείνουν ένα 24ωρο χωρίς πυρετό μπορούν να επιστρέψουν, εγώ προσωπικά δεν τον στέλνω αν δεν δω πως έχει ανακτήσεις πλήρως τις δυνάμεις του (πράγμα που σημαίνει πως μπορεί να μείνει σπίτι και 4-5 μέρες μετά τον πυρετό), γιατί διαφορετικά είναι ευάλωτος στο να αρπάξει οτιδήποτε κυκλοφορεί.

Ευχαριστω πολύ!!!!Δυστυχώς σημερα μαθαμε οτι εχει βρογχοπνευμονια και επαθα σοκ...Έχασα την γη κατω απο τα ποδια πραγματικά δεν ξερω πως κρατήθηκα και δεν επεσα.Οταν αρρώστησε την πρωτη φορα τον κράτησα πολυ παραπανω αλλα να τώρα. Σταματαω τον παιδικό και μπορει να τον παω παλι τελη Μαρτίου. Ειμαι πολυ χαλια

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Josephine είπε:

Κι εμένα πρώτη χρονιά φέτος ο μεγάλος παιδικό (2,5 ετών όταν ξεκίνησε) και μωράκι 7 μηνών στο σπίτι τότε. Αν εξαιρέσεις ότι όλο μύξες βήχα σχεδόν, δεν έχει κάνει κανένα πυρετό από τότε που άρχισε μέχρι τώρα (6 μήνες δηλ.). Μόνο μια βρογχίτιδα χωρίς πυρετό, που πέρασε μόνο με αερολίν. Ήθελα να σου πω ότι οι μύξες δεν μας εμπόδισαν να κάνουμε το εμβόλιο της γρίπης, οπότε για ρώτα την παιδίατρο μήπως προλαβαίνετε να το κάνετε κάποια στιγμή. Κάπως έτσι θα πάει, οπότε κάνε υπομονή αφού κάνατε τώρα την αρχή. Σιγά σιγά, φέτος και του χρόνου, θα χτίσει ανοσοποιητικό και τα δύσκολα θα περάσουν. Αφού έχεις τη δυνατότητα κράτα τον σπίτι αρκετές μέρες να συνέρχεται και μετά ξανά παιδικό να κρατάει την επαφή. 

Ευχαριστώ πολύ. Μακαρι να περάσει γρηγορα ο χειμώνας. Τελικά ειμαστε με βρογχοπνευμονια κ εγω τα χαλια μου.Εχει κανεις ιδεα;

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

 

Προσωπικά πιστεύω ότι, χωρίς να είναι "κακός" για ένα παιδί, ο παιδικός είναι απλά ένα κατ' ανάγκη υποκατάστατο της φροντίδας από 1 άτομο (μαμά, μπαμπάς, γιαγιά, νταντά κλπ). Αυτό το "κακομαθαίνω" και η προσοχή που έχει το παιδί, σε ηλικίες πριν τα 3-4 χρόνια, είναι και το ιδανικό, ξαναλέω χωρίς να σημαίνει ότι ο παιδικός είναι κάτι κακό. Και όσοι ειδικοί - εκπαιδευτικοί και ψυχολόγοι - έχω μιλήσει προσωπικά ή όσα άρθρα για το θέμα έχω διαβάσει, το ίδιο υποστηρίζουν. Οπότε προσωπικά δε θα ρίσκαρα ούτε ένα συνάχι, για κάτι που έτσι κι αλλιώς θεωρώ λύση ανάγκης και όχι πρώτη επιλογή, εφόσον εσύ είσαι στο σπίτι και επιπλέον υπάρχουν και γιαγιάδες.

Από εκεί και πέρα, και ανεξάρτητα από το αν ένα τόσο μικρό παιδί έχει ή όχι ήδη περάσει ιώσεις, και δείχνει "ανθεκτικό" ή μη, προσωπικά δε θα το ρισκάριζα το να πάει σχολείο ανεμβολίαστο, όπως δεν το ρισκάρω ούτε για παιδιά πολύ μεγαλύτερων ηλικιών. Σε κάποια πράγματα, όπως τη γρίπη, δεν υπάρχει ανοσία, δε στέκει το επιχείρημα "θα την περάσει φέτος και θα σκληραγωγηθεί", μπορεί μία χαρά να την περνά κάθε χρόνο.

 

Πόσο συμφωνώ μ' αυτά που γράφεις!

Δυστυχώς είναι μια ''οικονομική'' λύση (ειδικά όταν μιλάμε για δημόσιο παιδικό σταθμό) φροντίδας γιατί η νταντά πολλές φορές κοστίζει και παραπάνω από το μηνιάτικο σου. 

Και ΄γω αν είχα επιλογή, δεν θα πήγαινα τα παιδιά μου σε παιδικό σταθμό από πολύ μικρή ηλικία στην οποία αναγκάστηκα να τα πάω. Οι συνεχόμενες αρρώστιες, συνεχόμενο άγχος και αγωνία μην έχει κάτι σοβαρό, μην δημιουργηθεί κάποια επιπλοκή, τα αντιβιοτικά, τα εισπνεόμενα, ξενύχτι, κλεισούρα, κλπ....Κι ας μην αναφερθώ στο πόσα λεφτά έχω δώσει σε παιδίατρο.

Και αυτό που μου λένε όλοι ότι σε όποια ηλικία και να πάει το παιδί παιδικό σταθμό ή κατευθείαν νηπιαγωγείο, πάλι θα αρρωσταίνει. Ναι το ξέρω ότι πάλι θα αρρωσταίνει τον πρώτο και τον δεύτερο χρόνο, αλλά όχι τόσο πολύ και όχι με τόσες επιπλοκές. Είναι πιο ώριμος οργανισμός του, έχει ωριμάσει και το αναπνευστικό του σύστημα, δεν είναι το ίδιο. Το έχω δει στο φιλικό μου περιβάλλον, παιδιά φίλων που πήγαν παιδικό σταθμό σε ηλικία των τεσσάρων ετών, ε καμία σχέση ρε παιδιά.

 

22 ώρες πρίν, MimisAndreas είπε:

Ευχαριστώ πολύ. Μακαρι να περάσει γρηγορα ο χειμώνας. Τελικά ειμαστε με βρογχοπνευμονια κ εγω τα χαλια μου.Εχει κανεις ιδεα;

 

Περαστικά σας εύχομαι γρήγορα! Καλύτερα στο σπίτι, μην τον ξαναπάς παιδικό. Ασ' τον να μεγαλώσει και να δυναμώσει.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...