Recommended Posts

Μελίνα δεν παίζει αυτό. Πρόβλημα με το φαγητό δημιουργείται όταν δε σέβεσαι τις ανάγκες του παιδιού και είτε το μπουκώνεις είτε του κάνεις αυθαίρετη δίαιτα.

Ξέρει ο μικρούλης τι κάνει.

Σταδιακά και όσο θα τρώει περισσότερες στερεές θα δεις να περιορίζει γεύματα θηλασμού και από τη στιγμή που θα σηκωθεί και όρθιος και θα τρώει και μικρότερες ποσότητες λόγω της υφής του φαγητού (δε θα τρώει για πάντα αλεσμένα) θα δεις πώς θα αρχίσει να αδυνατίζει.

Αν το μωρό έτρωγε κρουασάν και γαριδάκια (λέμε τώρα), τότε θα έπρεπε όντως να ανησυχείς. Το γαλατάκι της μαμάς του πίνει, άρα όλα ΟΚ.

FLcUp3.png0BQfp3.png

Διαφημίσεις

Μελίνα δεν παίζει αυτό. Πρόβλημα με το φαγητό δημιουργείται όταν δε σέβεσαι τις ανάγκες του παιδιού και είτε το μπουκώνεις είτε του κάνεις αυθαίρετη δίαιτα.

Ξέρει ο μικρούλης τι κάνει.

Σταδιακά και όσο θα τρώει περισσότερες στερεές θα δεις να περιορίζει γεύματα θηλασμού και από τη στιγμή που θα σηκωθεί και όρθιος και θα τρώει και μικρότερες ποσότητες λόγω της υφής του φαγητού (δε θα τρώει για πάντα αλεσμένα) θα δεις πώς θα αρχίσει να αδυνατίζει.

Αν το μωρό έτρωγε κρουασάν και γαριδάκια (λέμε τώρα), τότε θα έπρεπε όντως να ανησυχείς. Το γαλατάκι της μαμάς του πίνει, άρα όλα ΟΚ.

:lol::lol::lol:

miriki μου με έκανες κ γέλασα! Να σαι καλά!

Άρα μάλλον είναι φυσιολογικό που είναι θρεμμένος γιατί προφανώς αργότερα θα του χρειαστεί.

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

:lol::lol::lol:

miriki μου με έκανες κ γέλασα! Να σαι καλά!

Άρα μάλλον είναι φυσιολογικό που είναι θρεμμένος γιατί προφανώς αργότερα θα του χρειαστεί.

Αυτο ακριβώς.

Το μητρικο γάλα δεν έχει τίποτα άχρηστο και δεν παει ούτε μια θερμίδα του χαμένη, αντίθετα αξιοποιείται πλήρως απο το παιδι όταν του χρειαστει αργότερα με το μπουσουλημα, περπάτημα, τρέξιμο κτλ.

1Xckp3.png

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια! Είσαστε μεγάλο στήριγμα!

καλησπέρα σε όλες!

διάβασα όλες τις απαντήσεις και παρηγορήθηκα λίγο!έχω ένα μπέμπη 2 μηνών που τον θηλάζω. Ο μικρός κοιμάται στις 12 και ξυπνάει για φαγάκι 2 φορές το βράδυ στις 3π.μ. περίπου και στις 5π.μ. (εκτός αν αυτό θεωρείται πρωί). Ως εδώ σχετικά καλά..το θέμα είναι οτι μετά τις 5 δεν ξανακοιμάται!το αποτέλεσμα να πηγαίνω στην δουλειά και να κοιμάμαι όρθια! Η πλάκα είναι οτι παντού ακούω για μωρά που απο 40 ημερών σταμάτησαν να ξυπνούνε το βράδυ...ποιά είναι αυτά?ποιοί γονείς το καταφέρνουν?!!

κάθε βράδυ κοιμάμαι με την ελπίδα οτι δεν θα ξυπνήσει αλλά μάταια...Το πρόβλημα είναι οτι με τα ωράρια μου (πρωί-απόγευμα γραφείο και ενδιάμεσα ότι προλάβω στο σπίτι)δεν ξέρω πώς θα αντέξω για πολύ με τόσες λίγες ώρες ύπνου

καλησπέρα σε όλες!

διάβασα όλες τις απαντήσεις και παρηγορήθηκα λίγο!έχω ένα μπέμπη 2 μηνών που τον θηλάζω. Ο μικρός κοιμάται στις 12 και ξυπνάει για φαγάκι 2 φορές το βράδυ στις 3π.μ. περίπου και στις 5π.μ. (εκτός αν αυτό θεωρείται πρωί). Ως εδώ σχετικά καλά..το θέμα είναι οτι μετά τις 5 δεν ξανακοιμάται!το αποτέλεσμα να πηγαίνω στην δουλειά και να κοιμάμαι όρθια! Η πλάκα είναι οτι παντού ακούω για μωρά που απο 40 ημερών σταμάτησαν να ξυπνούνε το βράδυ...ποιά είναι αυτά?ποιοί γονείς το καταφέρνουν?!!

κάθε βράδυ κοιμάμαι με την ελπίδα οτι δεν θα ξυπνήσει αλλά μάταια...Το πρόβλημα είναι οτι με τα ωράρια μου (πρωί-απόγευμα γραφείο και ενδιάμεσα ότι προλάβω στο σπίτι)δεν ξέρω πώς θα αντέξω για πολύ με τόσες λίγες ώρες ύπνου

Γνώμη μου ότι 12 η ώρα είναι πολύ αργά για ένα μωρό τόσο μικρό..ο δικός μου από νεογέννητο ως και τώρα που είναι σχεδόν 16 μηνών,κοιμάται το αργότερο 9:30!Την ημέρα σου κοιμάται?Και πόσο?Συνολικά πόσες ώρες ύπνου έχει το 24ωρο?Πάντως 2 φορές ξύπνημα για μεμέ είναι μια χαρά,εμείς στην ηλικία σας είχαμε πολλά περισσότερα!

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Γνώμη μου ότι 12 η ώρα είναι πολύ αργά για ένα μωρό τόσο μικρό..ο δικός μου από νεογέννητο ως και τώρα που είναι σχεδόν 16 μηνών,κοιμάται το αργότερο 9:30!Την ημέρα σου κοιμάται?Και πόσο?Συνολικά πόσες ώρες ύπνου έχει το 24ωρο?Πάντως 2 φορές ξύπνημα για μεμέ είναι μια χαρά,εμείς στην ηλικία σας είχαμε πολλά περισσότερα!

το ξέρω οτι είναι αργά αλλά εγώ γυρίζω το βράδυ στο σπίτι γύρω στις 9, οπότε το κάνουμε μπάνιο με τον μπαμπά του στις 9.30 και απο τότε δεν κλείνει μάτι όσο και να προσπαθώ παρά μόνο στις 12! ενδιάμεσα τον ταϊζω και γύρω στις 10.30-11.00(εξαρτάται)..Πάντως δεν κοιμάται και πολύ στο 24ωρό, συνολικά πρέπει να είναι καμιά 10-12 ώρες απο τις οποίες οι έξι περίπου είναι βραδινες κατά την διάρκεια τις ημέρας δεν κλείνει μάτι παρά για κανένα τέταρτο

Μικρουλι ειναι,μεγαλωνοντας λογικα θα κοιμαται νωριτερα αλλα τα νυχτερινα ξυπνηματα μεχρι να κοπουν τελειως(σου ευχομαι να ναι συντομα)θα αλλαξουν 100 φορες!Θα κανεις υπομονη θκαι θα βρειτε τους ρυθμους σας!

Αν τον παρεις διπλα σου στο κρεβατι και τον θηλαζεις δεν θα ξανακοιμηθει?

Ξερω οτι για πολλους το να παιρνεις το μωρο στο κρεβατι ειναι απαγορευτικο αλλα αν ειναι να κοιμηθεις λιγο παραπανω και να καλυτερεψει η καθημερινοτητα σου αφου δουλευεις κι ολας δεν εγινε και τπτ!δεν μπορουμε και να θηλαζουμε και να ξεκουραζομαστε και να κοιμομαστε και ολα μαζι!Καποιες τυχερες μαμαδες εχουν ευκολοτερα μωρα και το καταφερνουν!

Εγω τουλαχιστον αυτο εκανα μεχρι να μην θελει αλλο στηθος το βραδυ οποτε ξεκινησαμε μπουκαλι και κοιμαται στο κρεατι του!Αυτο εγινε 11 μηνων για τον μικρουλη μου!

Μικρουλι ειναι' date='μεγαλωνοντας λογικα θα κοιμαται νωριτερα αλλα τα νυχτερινα ξυπνηματα μεχρι να κοπουν τελειως(σου ευχομαι να ναι συντομα)θα αλλαξουν 100 φορες!Θα κανεις υπομονη θκαι θα βρειτε τους ρυθμους σας!

Αν τον παρεις διπλα σου στο κρεβατι και τον θηλαζεις δεν θα ξανακοιμηθει?

Ξερω οτι για πολλους το να παιρνεις το μωρο στο κρεβατι ειναι απαγορευτικο αλλα αν ειναι να κοιμηθεις λιγο παραπανω και να καλυτερεψει η καθημερινοτητα σου αφου δουλευεις κι ολας δεν εγινε και τπτ!δεν μπορουμε και να θηλαζουμε και να ξεκουραζομαστε και να κοιμομαστε και ολα μαζι!Καποιες τυχερες μαμαδες εχουν ευκολοτερα μωρα και το καταφερνουν!

Εγω τουλαχιστον αυτο εκανα μεχρι να μην θελει αλλο στηθος το βραδυ οποτε ξεκινησαμε μπουκαλι και κοιμαται στο κρεατι του!Αυτο εγινε 11 μηνων για τον μικρουλη μου![/quote']

Δηλαδή σταμάτησε ο θηλασμός γενικά ή μόνο το βράδυ; Πώς το έκοψε; Ήρθε μια μέρα που απλά από μόνος του δεν ξύπνησε όταν ήταν 11 μηνών;

Και εγώ πάντως δεν θα το άντεχα αν ήταν κ σε άλλο δωμάτιο. Αρχικά κοιμόμασταν μαζί στο ίδιο κρεβάτι κ τώρα είναι δίπλα μου κολλητά η κούνια με κατεβασμένο το κάγκελο, οπότε το μόνο που κάνω είναι να γέρνω μισοκοιμισμένη προς στο μέρος του όποτε θέλει να θηλάσει. Τρώει κ συνεχίζουμε κ οι δυο τον ύπνο μας. Στην ουσία δηλ τρώει κοιμισμένος.. :D κ δεν ξυπνάει για να θηλάσει όπως λέει ο τίτλος του θέματος.:roll::-P

Δηλαδή σταμάτησε ο θηλασμός γενικά ή μόνο το βράδυ; Πώς το έκοψε; Ήρθε μια μέρα που απλά από μόνος του δεν ξύπνησε όταν ήταν 11 μηνών;

Και εγώ πάντως δεν θα το άντεχα αν ήταν κ σε άλλο δωμάτιο. Αρχικά κοιμόμασταν μαζί στο ίδιο κρεβάτι κ τώρα είναι δίπλα μου κολλητά η κούνια με κατεβασμένο το κάγκελο, οπότε το μόνο που κάνω είναι να γέρνω μισοκοιμισμένη προς στο μέρος του όποτε θέλει να θηλάσει.

Απο 8-9 μηνων αρχισε τη νυχτα να ειναι τραγικα ανησυχος.Ευτρωγε ετρωγε χτυπιοταν εκλαιγε και δεν κοιμοταν!Για κανα μηνα αυτο.Οταν τελικα αποφασισα να του δινω και μπουκαλι σταματησε αυτη η συμπεριφορα!Δυστυχως δεν ηξερα τι αλλο μπορει να εφταιγε,δοκιμασα διαφορα και κατεληξα στο μπουκαλι.:(Συνεχισε ομως να θηλαζει την υπολοιπη μερα και πρωι βραδυ.Σιγα σιγα εχασε το ενδιαφερον του και τωρα θηλαζει καθε 1 φορα τη μερα μπορει και καθε 2η μερα.

Δεν σταματησε να ξυπναει απλα πλεον ξυπναει 1 φορα για γαλα και ισως μια φορα για πιπιλα!

Ο μεγαλος ξυπναγε μεχρι 18-20 μηνων για γαλα(μπουκαλι)

Διαφημίσεις

Απο 8-9 μηνων αρχισε τη νυχτα να ειναι τραγικα ανησυχος.Ευτρωγε ετρωγε χτυπιοταν εκλαιγε και δεν κοιμοταν!Για κανα μηνα αυτο.Οταν τελικα αποφασισα να του δινω και μπουκαλι σταματησε αυτη η συμπεριφορα!Δυστυχως δεν ηξερα τι αλλο μπορει να εφταιγε' date='δοκιμασα διαφορα και κατεληξα στο μπουκαλι.:(Συνεχισε ομως να θηλαζει την υπολοιπη μερα και πρωι βραδυ.Σιγα σιγα εχασε το ενδιαφερον του και τωρα θηλαζει καθε 1 φορα τη μερα μπορει και καθε 2η μερα.

Δεν σταματησε να ξυπναει απλα πλεον ξυπναει 1 φορα για γαλα και ισως μια φορα για πιπιλα!

Ο μεγαλος ξυπναγε μεχρι 18-20 μηνων για γαλα(μπουκαλι)[/quote']

εγώ τον έχω στο δωμάτιο μας σε λίκνο και όταν ξυπνάει τον παίρνω στο κρεβάτι μας (κάθομαι με πλάτη στο προσκέφαλο για να μην μου πέσει) και λαγοκοιμάμαι όταν θηλάζει, μετά άμα κοιμηθεί τον βάζω στο λίκνο, άμα δεν κοιμηθεί πάμε να δούμε τηλεόραση (νανουρίζοντας το παιδί φυσικά)!!!

φοβάμαι να τον βάλω να κοιμιθεί στο κρεβατι μαζί μου, μην τον πλακώσω..

εγώ τον έχω στο δωμάτιο μας σε λίκνο και όταν ξυπνάει τον παίρνω στο κρεβάτι μας (κάθομαι με πλάτη στο προσκέφαλο για να μην μου πέσει) και λαγοκοιμάμαι όταν θηλάζει, μετά άμα κοιμηθεί τον βάζω στο λίκνο, άμα δεν κοιμηθεί πάμε να δούμε τηλεόραση (νανουρίζοντας το παιδί φυσικά)!!!

φοβάμαι να τον βάλω να κοιμιθεί στο κρεβατι μαζί μου, μην τον πλακώσω..

Ο κοινος υπνος με τους γονείς ειναι εγκεκριμένος απο επίσημους φορείς υγείας εκτός αν έχουν πάρει ναρκωτικά ή έχουν πιει πολυ σε σημείο να μην έχουν συνείδηση να προστατέψουν το παιδι. Το καπνισμα ετσι κι αλλιως δεν κανει εφοσον ειστε στο ιδιο δωματιο. Δεν θα πλακωσεις το μωρο, μάλιστα οι γυναίκες που θηλάζουν έχουν την τάση να κοιμούνται πρόσωπο με πρόσωπο με το μωρο, πράγμα απόλυτα ασφαλές, ειναι σαν να λέμε σε εγρήγορση.

1Xckp3.png

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Ο κοινος υπνος με τους γονείς ειναι εγκεκριμένος απο επίσημους φορείς υγείας εκτός αν έχουν πάρει ναρκωτικά ή έχουν πιει πολυ σε σημείο να μην έχουν συνείδηση να προστατέψουν το παιδι. Το καπνισμα ετσι κι αλλιως δεν κανει εφοσον ειστε στο ιδιο δωματιο. Δεν θα πλακωσεις το μωρο, μάλιστα οι γυναίκες που θηλάζουν έχουν την τάση να κοιμούνται πρόσωπο με πρόσωπο με το μωρο, πράγμα απόλυτα ασφαλές, ειναι σαν να λέμε σε εγρήγορση.

Αυτό είναι μεγάλη αλήθεια τουλάχιστον με βάση την δική μου εμπειρία. Πάντα είχα άριστες σχέσεις με τον ύπνο. Κοιμόμουν ακόμα κ με δυνατή μουσική. 7μιση μήνες τώρα, νιώθω πως δεν κοιμάμαι σχεδόν ποτέ βαθιά. Ακούω κ τον παραμικρό θόρυβο κ αισθάνομαι κάθε κίνηση. Διάβασα πως οι γυναίκες που θηλάζουν δεν πέφτουν στο τέταρτο κ πιο βαθύ στάδιο του ύπνου. Είναι ορμονικά "ρυθμισμένες" να μην κοιμούνται βαθιά. Το πιο όμορφο πάντως όταν κοιμάσαι μαζί με το νεογέννητο είναι όταν σέρνεται από μόνο του κοντά σου κ βρίσκει την θηλή! Εγώ αρχικά είχα πάθει πλάκα! Δεν το πίστευα ότι τόσο μικρό μπορεί κ το κάνει αυτό!

Όταν λες από επίσημους φορείς υγείας τι ακριβώς εννοείς; Από ποιούς; Ρωτάω για να το ξέρω κ εγώ όταν κάνω αντίστοιχες συζητήσεις.

Υποστηρίζεται απο το κέντρο ψυχικής υγείας παιδιου του Λονδίνου και απο την UNICEF. Η Αμερικανικη Ακαδημία Παιδιατρικης το ειχε συσχετισει με το σύνδρομο αιφνιδιου βρεφικου θανάτου αλλα ειναι υπό εξέταση καθώς ερευνες λενε το αντίθετο.

Διάβασε κι αυτα:

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=2382148#post2382148

http://www.cosleeping.org/

1Xckp3.png

Franz Kafka

Καμια φορα σκεφτομαι οτι καλος ο νυχτερινος θηλασμος(διατηρειται η γαλουχια)...απ' την αλλη καθε φορα που ξυπναει αισθανομαι τοσο κουρασμενη ακομα και να τον σηκωσω απο την κουνια που τον εχω διπλα μου.σε ποια ηλικια τα μωρα παιρνουν χαμπαρι οταν τα αλλαζεις δωματιο;δεν θα ηθελα να αισθανθει οτι η μαμα δεν με θελει πια διπλα της.

s0g0p2.png

5wRrp2.png

Διαφημίσεις

Καμια φορα σκεφτομαι οτι καλος ο νυχτερινος θηλασμος(διατηρειται η γαλουχια)...απ' την αλλη καθε φορα που ξυπναει αισθανομαι τοσο κουρασμενη ακομα και να τον σηκωσω απο την κουνια που τον εχω διπλα μου.σε ποια ηλικια τα μωρα παιρνουν χαμπαρι οταν τα αλλαζεις δωματιο;δεν θα ηθελα να αισθανθει οτι η μαμα δεν με θελει πια διπλα της.

σκεψου οτι εσυ τον εχεις και διπλα εγω απο 1,5 μηνων την πηγα στο δωματιο της και σηκωνομαι...

να ρωτησω τωρα κατι εμενα απο 6 μηνων περιπου κοιμοταν σερι απο τις 11.30 μεχρι τις 4 περιπου,οπου και τη θηλαζα και μετα παλι στις 6.30.καμια 20αρια μερες τωρα ξυπναει καθε 2 ωρες και οπως καταλαβαινετε αυτο μ'εχει κουρασει πολυ γιατι δουλευω το πρωι,μερικες φορες και τ'απογευμα,οποτε δεν προλαβαινω να ξεκουραστω καθολου.γιατι να συμβαινει αυτο,μηπως δεν της φτανει το γαλα μου?επιχειρησα να της δωσω ξενο γαλα με το μπουκαλι μηπως και κοιμηθει περισσοτερο αλλα ουτε να το δει δεν θελει.προσπαθησα να της το δωσω αλλα με το ζορι προφανως δεν γινεται και μετα ειχαμε κλαματα,οποτε τη θηλασα.μηπως ειχε καμια σας παρομοια εμπειρια να με διαφωτισει?

να ρωτησω τωρα κατι εμενα απο 6 μηνων περιπου κοιμοταν σερι απο τις 11.30 μεχρι τις 4 περιπου,οπου και τη θηλαζα και μετα παλι στις 6.30.καμια 20αρια μερες τωρα ξυπναει καθε 2 ωρες και οπως καταλαβαινετε αυτο μ'εχει κουρασει πολυ γιατι δουλευω το πρωι,μερικες φορες και τ'απογευμα,οποτε δεν προλαβαινω να ξεκουραστω καθολου.γιατι να συμβαινει αυτο,μηπως δεν της φτανει το γαλα μου?επιχειρησα να της δωσω ξενο γαλα με το μπουκαλι μηπως και κοιμηθει περισσοτερο αλλα ουτε να το δει δεν θελει.προσπαθησα να της το δωσω αλλα με το ζορι προφανως δεν γινεται και μετα ειχαμε κλαματα,οποτε τη θηλασα.μηπως ειχε καμια σας παρομοια εμπειρια να με διαφωτισει?

Αν κ υπάρχουν πιο έμπειρες για να σε διαφωτίσουν, εγώ έχω καταλάβει ότι όταν ξυπνάει πιο συχνά δεν είναι ότι δεν του φτάνει το γάλα μου αλλά ή ότι βγάζει δόντι ή τον ενοχλεί κάτι σωματικό ή κ συναισθηματικό. Περνάνε πολλές αλλαγές σε αυτή την ηλικία κ μάλλον δεν τους είναι εύκολο..Εσένα πόσο είναι τώρα;

Αν κ υπάρχουν πιο έμπειρες για να σε διαφωτίσουν, εγώ έχω καταλάβει ότι όταν ξυπνάει πιο συχνά δεν είναι ότι δεν του φτάνει το γάλα μου αλλά ή ότι βγάζει δόντι ή τον ενοχλεί κάτι σωματικό ή κ συναισθηματικό. Περνάνε πολλές αλλαγές σε αυτή την ηλικία κ μάλλον δεν τους είναι εύκολο..Εσένα πόσο είναι τώρα;

τωρα εχει κλεισει τον 7ο.η αληθεια ειναι οτι χτες την ταισα στις 11.30 και κοιμηθηκε,ξαναξυπνησε στις 2.30 την ξαναταισα,παλι στις 3.30 και σκεφτηκα να της δωσω την πιπιλα που της ειχε φυγει μηπως ειναι αυτο.τελικα μαλλον αυτο ηταν γιατι μετα ξαναξυπνησε στις 6.30.αλλα αλλες φορες ξυπναει και κλαιει,μασουλαει λιγο την πιπιλα και μετα παλι κλαιει οποτε συμπεραινω οτι πειναει.ισως να ειναι και τα δοντια ή κατι αλλο,της βαζω και μια αλοιφη για τα ουλα της που μου εδωσε ο παιδιατρος αν κλαιει αρκετα κ δεν σταματαει.αλλα ειλικρινα πως να ξερω η δολια τι θελει καθε φορα και ειδικα μεσα στη μαυρη νυχτα:cry:

αλλα ειλικρινα πως να ξερω η δολια τι θελει καθε φορα και ειδικα μεσα στη μαυρη νυχτα:cry:

Πόσο σε καταλαβαίνω δεν φαντάζεσαι...

Εγώ μέχρι στιγμής δεν δουλεύω κ μόνο που ξυπνάω για να θηλάζω έστω κ αν δεν ξυπνάω τελείως με κουράζει πάρα πολύ. Κάνω υπομονή όμως θεωρώντας πως κάνω το καλύτερο...

Καμια φορά δεν έχουν κάτι απλά ξυπνάνε κ θέλουν να ξανακοιμηθούν οπότε γι αυτό χρειαζόταν την πιπίλα όπως λες. Εγώ επειδή δεν χρησιμοποιεί την πιπίλα εκτελώ κ αυτό το καθήκον μέσω στήθους οπότε με κόβω να αργώ πολύ να κοιμάμαι σαν άνθρωπος...άστα! :D

Διάβασα κ αυτά:

http://www.babycenter.com/0_baby-sleep-training-night-weaning_1505721.bc?page=2

At what age will my baby be ready for night weaning?

It varies considerably with the individual baby. But somewhere between the ages of 4 and 6 months, most babies are getting enough calories during the day to sustain them for five or six hours at night. Even so, it's not at all unusual for younger babies to sleep for much longer stretches without needing to eat — or for older ones to continue to wake up to eat.

Learn the most common reasons babies cry and how to soothe a crying baby.

At the same time, your baby has other important needs. Few things are more satisfying and reassuring to a baby than being held and fed in a parent's arms. If you've recently gone back to work and are less available during the day, your baby may want to nurse or take a bottle at night as a way of reconnecting with you. And you may notice that your baby wakes up more often when he's teething or going through a developmental change.

For all these reasons, it's important to approach the weaning process gradually and gently, keeping in mind that your baby is still young and has a tremendous need for comfort, closeness, and reassurance — particularly from you.

How do I know if my baby's ready?

If your baby's at least 4 to 6 months old, you can probably begin taking steps to wean him from feeding during the night. Of course, even if your baby doesn't need to eat in the middle of the night, he may still wake up wanting to. Babies who are used to eating several times a night tend to wake up out of habit, and it can take time to change this routine.

It's important to maintain your health and well-being, and you won't be able to if you're chronically sleep deprived. So whether to put an end to your baby's night feeding depends in part on how it's affecting you.

If you enjoy nursing or giving a bottle to your baby at night, there's no reason to stop — he'll eventually quit on his own. On the other hand, if you find yourself feeling grumpy and exhausted — and your baby's physically ready for the change — maybe it's time.

If you're not sure whether your baby's ready, talk to your doctor.

Και συνεχίζει...

What the experts say

In his book Solve Your Child's Sleep Problems, pediatrician Richard Ferber says unnecessary night feedings may actually cause sleep problems. According to Ferber, if a baby wakes to feed several times during the night, a very wet diaper or digestive problems may cause him to wake up and then want to feed more, creating a vicious cycle.

Pediatrician William Sears, on the other hand, emphasizes the benefits of night feedings for the bond between parent and child. Sears urges parents not to rush to night wean, as long as the feedings aren't too disruptive to the family. In The Baby Sleep Book, Sears offers strategies like sleep sharing and nursing while lying down to make night feedings easier for parents.

In the end, as with all parenting decisions, you should do what's best for you and your family.

Practical tips for night-weaning your baby

Approach the weaning process slowly and gradually. Start by giving your baby less time on each breast or a smaller amount of milk in his bottle at each feeding. Try to prolong the intervals between feedings by patting and comforting your baby and gently urging him to go back to sleep.

Make sure your baby gets plenty to eat throughout the day. As your baby grows and becomes more active, he may not want to stop to nurse or take a bottle during the day, and he may try to make up for it at night. To make sure he gets enough to eat, take scheduled breaks during the day for a quiet bottle or nursing session in a place with no distractions.

Offer your child extra feedings in the evening so he won't be hungry in the middle of the night. You may even want to wake him for a final feeding before you go to bed yourself.

If your baby's bottlefed and at least 6 months old, you can gradually dilute the nighttime bottles with water. Start by substituting water for one quarter of the milk. Gradually use more water over subsequent nights until, eventually, the bottle contains only water. Your baby may be less inclined to wake up for a bottle of water.

Don't try to night wean your baby during a time of transition — for example, if you're just about to return to work or take a family vacation. If you've recently become less available during the day, make sure to give your baby extra cuddle time when you're together, so he'll feel more connected and be less likely to seek comfort in the middle of the night.

Have your partner comfort your baby when he cries during the night. If you're the one caring for him at night, the smell of you or your breast milk is likely to make your baby want to feed. If you're sleep sharing, try having your partner sleep between you and your baby.

Gradually eliminate feedings, one at a time. Gently soothe and comfort your baby when he wakes to feed, and explain that it's sleepy time, not feeding time. Tell him he can nurse or have his bottle in the morning, and now's the time for sleep. Speak firmly and gently while patting his back or tummy. Even though he's too young to understand your words, he'll gradually understand the meaning, and your presence will soothe him. In many cases, babies cry only a little for a night or two before adapting to the new system.

If you try to eliminate feedings and your baby cries inconsolably for several nights in a row, go back to your normal routine and try again in a week or two.

αχ σ'ευχαριστω παρα πολυ...!εγω βασικα ξεκινησα πιπιλα γιατι ειχε αρχισει και εβαζε το δαχτυλο της.την θελει την ωρα που θα την παρει ο υπνος μετα τη φτυνει...παντως διαβασα ολα αυτα που μου εστειλες και ειναι οντως πολυ ενδιαφεροντα και εχουν και βαση.αυτο με τα αλματα αναπτυξης μου το ειχε πει και ο παιδιατρος.σε μια βδομαδα εχουμε εμβολιο οποτε θα του μιλησω να δω τι θα μου πει.θα προσπαθησω να εφαρμοσω καποια απο αυτα και βλεπουμε

αχ σ'ευχαριστω παρα πολυ...!εγω βασικα ξεκινησα πιπιλα γιατι ειχε αρχισει και εβαζε το δαχτυλο της.την θελει την ωρα που θα την παρει ο υπνος μετα τη φτυνει...παντως διαβασα ολα αυτα που μου εστειλες και ειναι οντως πολυ ενδιαφεροντα και εχουν και βαση.αυτο με τα αλματα αναπτυξης μου το ειχε πει και ο παιδιατρος.σε μια βδομαδα εχουμε εμβολιο οποτε θα του μιλησω να δω τι θα μου πει.θα προσπαθησω να εφαρμοσω καποια απο αυτα και βλεπουμε

οσο καλος και αν σου φαινεται ο παιδιατρουλης σου προσεχε γιατι το πιο πιθανο ειναι να σου πει: "παειναει ή δεν χορταινει με το γαλα σου το παιδι, δώσε μπουκάλι"...

μελινα ωραιο αρθρο.εσυ που κοιμηζεις το μωρο σου;εγω ρε κοριτσια που τον εχω ακομα μαζι για να μην κλαιει κ ξυπναει το μπαμπα του δεν εχω πολλες επιλογες...

s0g0p2.png

5wRrp2.png

οσο καλος και αν σου φαινεται ο παιδιατρουλης σου προσεχε γιατι το πιο πιθανο ειναι να σου πει: "παειναει ή δεν χορταινει με το γαλα σου το παιδι, δώσε μπουκάλι"...

μελινα ωραιο αρθρο.εσυ που κοιμηζεις το μωρο σου;εγω ρε κοριτσια που τον εχω ακομα μαζι για να μην κλαιει κ ξυπναει το μπαμπα του δεν εχω πολλες επιλογες...

fine μου ειναι καλος αλλα δεν τον ακολουθω και κατα γραμμα ,ασε που καθε φορα που παω ειμαι διαβασμενη οποτε αν μου λεει κατι που δεν συμφωνω ή γνωριζω και κατι αλλο του το λεω και το συζηταμε.ευτυχως που παω κι εγω μαζι με τον αντρα μου γιατι ο δικος μου οτι πει ο παιδιατρος,δεν παρεκκλινει ουτε για δειγμα:Pνα σου πω την αληθεια θα ηθελα σιγα σιγα να μαθει και το ξενο γαλα αλλα τζιφος οτι και αν της εχω δωσει μου το φτυνει στα μουτρα:Dσημερα το πρωι πηγα να την ταισω κοιμισμενη για να φυγω για δουλεια με ξενο γαλα για να δω τι θα γινει.ε σε πληροφορω οτι το επιασε το μπουκαλι αλλα μετα μολις καταλαβε οτι ειναι ξενο το εβγαλε

fine μου ειναι καλος αλλα δεν τον ακολουθω και κατα γραμμα ,ασε που καθε φορα που παω ειμαι διαβασμενη οποτε αν μου λεει κατι που δεν συμφωνω ή γνωριζω και κατι αλλο του το λεω και το συζηταμε.ευτυχως που παω κι εγω μαζι με τον αντρα μου γιατι ο δικος μου οτι πει ο παιδιατρος,δεν παρεκκλινει ουτε για δειγμα:Pνα σου πω την αληθεια θα ηθελα σιγα σιγα να μαθει και το ξενο γαλα αλλα τζιφος οτι και αν της εχω δωσει μου το φτυνει στα μουτρα:Dσημερα το πρωι πηγα να την ταισω κοιμισμενη για να φυγω για δουλεια με ξενο γαλα για να δω τι θα γινει.ε σε πληροφορω οτι το επιασε το μπουκαλι αλλα μετα μολις καταλαβε οτι ειναι ξενο το εβγαλε

λενε οτι τα μωρα αντιλαμβανονται κ δεν τρωνε οτι τους προκαλει αλλεργια.ετσι εκανε κ μενα.τελικα αποδειχθηκε οτι εχουμε αλλεργια στο αγελαδινο κ ετσι ως το χρονο δεν θα ξαναδοκιμασουμε

s0g0p2.png

5wRrp2.png

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα