Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Η Βία δεν είναι μαγκιά (Σχολικός Εκφοβισμός)


Recommended Posts

Ο γιος μου ειναι 7 χρονων και πηγαινει στην πρωτη δημοτικου.Σημερα η δασκαλα με ενημερωσε οτι εδω και μερικες ημερες ο μικρος αρνειται πεισματικα να βγει στο διαλλειμμα και με συμβουλεψε να του μιλησω. Στη διαδρομη ο γιος μου , μου ανεφεραι οτι δεν θελει να βγει στο διαλλειμμα γιατι ενα παιδακι τον αναγκαζει να παιζει κατι που δεν θελει και αν αρνηθει τον απειλει οτι θα τον δειρει, πραγμα που εχει συμβει ηδη δυο φορες. Εχω σκασει απο την μια θελω να πιασω το παιδακι και να του τριξω τα δοντια(φυσικα και δεν το κανω) απο την αλλη θελω να πιασω την μανα του και να της τα πω (ουτε αυτο γιαυι δεν ειναι λυση , αλλα το βασικο ,θελω να μαθει ο γιος μου να καθαριζει για λιγαριασμο του.

Αυτο που με τρομαζει ειναι το που φτασαμε , ειναι ακομα μωρα πως σκεφτονται ετσι???

Οταν ζητησα απο το γιο μου την επομενη φορα που θα συμβει να το πει στη δασκαλα του , δεν ηθελε για να μην το βαλει το παιδακι η κυρια τιμωρια ,γιατι καποιες φορες του εχει φτιαξει σαιτες και ο δικος μου δεν εχει βρει τροπο να του το ανταποδωσει.

Αναρωτιεμαι αν τελικα πρεπει να μαθαινουμε τα παιδια μας να ειναι ευαισθητα για το συνανθρωπο η στο τελος θα τα πουνε και μ.....ς. Εχω στεναχωρεθει με αυτην την κατασταση.

 

exoun bebaia περασει 2 χρονια απο το ποστ αλλα νομιζω πως σε τετοια περιπτωση θα πρεπει να μιλαμε στη δασκαλα να τησ λεμε ποιο ειναι το προβλημα και απο εκει και περα να επιληφθει το σχολείο, εννοείται πως το σχολειο ειναι αυτόπου θα πρεπει να μιλήσει με τους αλλους γονεις.

 

Απο εκει και περα αυτό που πρεπει να μαθουμε το παιδι μας να υπερασπιζεται τον εαυτό του, δλδ να μην επιτρεψει στον αλλον να τον δειρει. Αν δεις αυτη την απαντησ πες μας τελιακ τι εγινε

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Διαφημίσεις


Όντως, για ορισμένα παιδιά, το σχολείο αποτελεί ένα πραγματικό πεδίο μάχης, όπου ζουν με το φόβο ότι θα γίνουν θύμα κάποιου "παλληκαρά". Πολλά παιδιά δεν πηγαίνουν στο σχολείο κάθε μέρα γιατί φοβούνται ότι θα πέσουν θύμα εκφοβισμού. Επιπλέον, ο εκφοβισμός αποτελεί παγκόσμιο πρόβλημα.

 

Η πιο σύγχρονη μορφή εκφοβισμού χρησιμοποιεί ως μέσον το internet. Οι διαδυκτιακοί "παλληκαράδες" χρησιμοποιούν το internet για να χλευάσουν τους άλλους, να διασπείρουν φήμες και να δημοσιεύσουν παραποιημένες φωτογραφίες. Ο εκφοβισμός αυτός είναι συνήθως ανώνυμος και πολλές φορές τα θύματα δεν μπορούν να αναγνωρίσουν το θύτη, γεγονός που τα καθιστά ιδιαιτέρως ευάλωτα και απροστάτευτα. Η δημόσια φύση του διαδικτυακού εκφοβισμού κάνει το θύμα να νιώθει ταπεινωμένο, κάτι που μπορεί να έχει καταστρεπτικές επιπτώσεις.

 

Περίπου το 10%-15% των μαθητών εκφοβίζουν τους άλλους κάποια στιγμή στην ζωή τους. Οι μισοί από αυτούς προέρχονται από οικογένεια με ιστορικό κακοποίησης, παρακολουθούν περισσότερες τηλεοπτικές εκπομπές με βίαιες σκηνές και παρεκτρέπονται περισσότερο στο σπίτι και στο σχολείο, απ'ό,τι τα άλλα παιδιά. Όταν η συμπεριφορά τους αυτή τους δημιουργεί προβλήματα, συχνά προσπαθούν, με ψέματα, να αποφύγουν τις συνέπειες και δε δείχνουν μεταμέλεια για τις πράξεις τους. Συγκρητικά με τους συνομήλικους τους, οι "παλληκαράδες" είναι πιθανότερο, ως ενήλικες, να παραβαίνουν τους νόμους.

 

Τα θύματα εκφοβισμού έχουν ορισμένα κοινά χαρακτηριστικά. Τις περισσότερες φορές είναι μοναχικά και παθητικά άτομα. Συχνά κλαίνε εύκολα και φαίνεται να μην έχουν τις κοινωνικές δεξιότητες, που είναι απαραίτητες για την αποτροπή συνθηκών εκφοβισμού. Για παράδειγμα, δεν μπορούν να αντιδράσουν με χιούμορ στο χλευασμό των συμμαθητών τους. Παρόλου που τα παιδιά με τέτοια χαρακτηριστικά τείνουν να αποτελούν συχνότερα θύματα εκφοβισμού, ακόμα και παιδιά, που δεν έχουν τα παραπάνω χαρακτηριστικά, κάποια στιγμή στη σχολική τους ζωή μπορεί να πέσουν θύματα εκφοβισμού. Περίπου το 90% των παιδιών μέσης παιδικής ηλικίας αναφέρουν ότι έχουν περιστασιακά γίνει θύματα εκφοβισμού, μερικές φορές και στην προσχολική ηλικία.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

δυστυχώς και στο σχολείο του γιου μου (α δημ) υπάρχουν 2-3 παιδια που δημιουργούν καθημερινά πρόβλημα. όχι τόσο θεματα εκφοβισμου γιατι ειναι μικρής ηλικίας (αν και "ακουμπανε" και εκει), όσο φαινόμενα βίας που σε ορισμένες περιπτώσεις γίνεται ακραία!

παράδειγμα παιδιου που το έριξαν κάτω και το κλωτσούσαν στην κοιλιά! το σχολείο εκανε παρατηρηση. προφανως χαλαρη. το "μην σε ξαναδω να κανεις τετοια πραγματα"... δεν ειναι για τα βλασταρια μας τιποτα το τρομερο.

παραδειγμα παιδιου που τα ιδια παιδια το προκαλεσαν να πηδηξει απο υψος (νομιζω 1-1,5 μ) αλλά το φοβερο ειναι οτι οταν πηγε να το κανει του εβαλαν τρικλοποδια και εσκασε κατω απο αυτο το υψος. ηρθε ασθενοφορο να παρει το παιδι. τα υπολοιπα παιδια απο τον τροπο που μας το περιεγραψαν (εννοω σε εμας τους γονεις), καταλαβαινω οτι σοκαριστηκαν και εξοργιστηκαν.

 

ομολογω οτι κι εγω ειμαι εξοργισμενη και με τους δασκαλους που δεν μπορουν να αποτρεψουν τετοια φαινόμενα και με το συστημα που πιθανον τους δινει ελαχιστες δυνατοτητες παρεμβασης και με τους γονεις των επικινδυνων παιδιων που αδιαφορουν!

δεν ξερω αν καλεσαν καν τους κηδεμονες του παιδιου (που του εβαλε τρικλοποδια) στο σχολειο για να τους μιλησουν!

 

ρωτω λοιπον τους εκπαιδευτικους του φορουμ (εμμακι θεωρω πολυτιμη τη συμβουλη σου εδω) τι μπορει να κανει το σχολειο ωστε να περιοριστουν αυτα τα φαινομενα (γιατι ποτε δεν εξαλειφονται θεωρω).

 

μπορει να ζητησει αξιολογηση των παιδιων? και να μπει ειδικος δασκαλος που θα παιρνει τα παιδια αυτα σε τμημα ενταξης (ή όπως αλλιως λεγεται)?

διοτι υπαρχει θεμα πλεον για την ασφαλεια και των άλλων!

υπαρχει θεσμική λυση ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γεια σας. Είμαι καινούργιος στο φόρουμ και βλέπω ότι αρκετοί γονείς προβληματίζονται με παρόμοια θέματα. Να μην σας πω ότι οι γιος μου είναι πολλές φορές θύμα εκφοβισμού και απομόνωσης. Το έχω αναφέρει κάλλιστα στην διεύθυνση του σχολείου αλλά το μόνο που εισπράττω είναι «θα το κανονίσουμε εμείς». Αρκετοί γονείς μάλιστα έχουν παραπονεθεί για την ίδια συμμορία παιδιών, και ορισμένοι αναγκαστήκανε να αποσύρουν τα παιδιά τους από το συγκεκριμένο σχολείο και να τα στείλουν αλλού. Το σύστημα απ ότι φαίνεται ανταποκρίνεται στην προστασία του θύτη και όχι του θύματος (άσχετα από τις επιδοτήσεις που παίρνουν για να κάνουν σεμινάρια περί αντιμετώπισης του εκφοβισμού). Μάλιστα, προχτές ένα από τα μέλη αυτής της συμμορίας χτύπησε με άγριο τρόπο ένα «δευταράκι» αλλά αντί να αποβάλουν τον θύτη, προσπάθησαν να τον καλύψουν μια και η δασκάλα που «επέβλεπε» δεν έκανε το παραμικρό να αποτρέψει την επίθεση…

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...