Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κιρσοκήλη ( χειρουργείο , θεραπεία )


Recommended Posts

εμεις το 2007 ανακαλυψαμε οτι ο αντρας μου εχει κιρσοκηλη, πηγαμε σε ουρολογο και μας συστησε χειρουργειο. ετσι και εγινε, βεβαια υστερα απο ενα χρονο καταλαβαινεις αν εχει γινει επιτυχια στην εγχειρηση.

η αληθεια ειναι οτι ειδαμε καποια βελτιωση μετα το χειρουργειο, αλλα η πολυποθητη εγκυμοσυνη ηρθε υστερα απο εξωσωματικη....

α!παιζει ρολο και η ηλικια του αντρα, οσο μικροτερος τοσο το καλυτερο.

 

Μαζί το ανακαλύψαμε αναστασία....το 2007...και από ότι καταλαβαίνω συνήθως η εγκυμοσύνη έρχεται με εξωσωματική...!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 182
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

...και στο δικο μας σπερμα δεν ειχαμε θεαματικα αποτελεσματα ...μαλιστα μετα απο 6 μηνες απο την επεμβαση ηταν μαυρα χαλια...πολυ μικρη βελτιωση βεβαια...αλλα απο τοτε ποτε δεν ξανακαναμε εξεταση....και η επομενη εγκυμοσυνη μετα την σπερματενχυση ηταν σε δυο χρονια απο την επεμβαση και το μικρο μου μετα μια δεκαετια....!!!!

σου ευχομαι ολα να πανε καλα και θετικη σκεψη....

 

Να 'σαι καλά καλή μου, σε ευχαριστώ πολύ!!

Link to comment
Share on other sites

η περίπτωση είναι ¨τραγική¨άλλα λέει ο ένας..άλλα λέει ο άλλος..και εμείς στην μέση κλασικά..:evil: και αυτό για την ηλικία κανείς δεν μας το είπε...χμ στην πρώτη φορά...όλοι λέγανε αν θέλετε παιδί..να μπειτε χειρουργίο..και ότι δεν έχει κάποια άλλη επίπτωση...δηλαδή ομοφωνία.. τώρα που υποτροπιάσαμε μετα το χειρουργίο του 2009...μας λένε...ξανά χειρουργίο..αλλά δεν υπάρχει εγγύηση βελτίωσης και φυσικά αν θα υπάρξει φυσιολογική σύλληψη. ο ένας μας είπε ίσως να δημιουργήσει αργότερα ατροφία..τίποτα δεν είναι σίγουρο και ο άλλος μας είπε σίγουρα θα δημιουργήσει ατροφία σε κάποια χρόνια. άλλος λέει έτσι είναι κιρσοκήλη..ποτέ δεν ξέρεις...δηλαδή που υποτροπιάσαμε..και άκουσα και το ότι στο εξωτερικό δεν χειρουργούνται πλέον οι κιρσοκήλες που υπάρχουν και στις δύο πλευρές και τα ζευγάρια οδηγούνται σε μικρογονιμοποίηση:shock:..Είναι για γερά νεύρα το θέμα αλλά οκ νομίζω ότι προέχει και η υγεία...δεν έχω την υπομονή για 2ο χειρουργίο το οποίο δεν μου εγγυάται και κανείς..προχωράω στην 2η και τελευταία σπερματέγχυση...μετά έρχεται η εξωσωματική..την οποία και φοβάμαι πολύ!!!:-( αλλά προς το παρόν μένω στην δεύτερη προσπάθεια..ένα ένα βήμα!!

 

Καλησπέρα rlita, σου εύχομαι ότι καλύτερο αυτή την φορά να τα καταφέρετε και σε λίγο καιρό να κρατάς το μωράκι σου αγκαλια και να μην χρειαστεί να μπειτε σε εξωσωματική. Για το χειρουργείο καλά τα λες ότι δεν έχει εγγυήσεις και εκτος αυτού μπορεί να κάνεις και μεγαλύτερη ζημιά. Κανείς δεν μπορεί να σου πει στα σίγουρα. Και εμείς όταν κάναμε το 2 χειρουργείο βιοψίας μας είχε πει ο πρώτος γιατρός (που έκανε την κιρσοκήλη και την 1 βιοψία) ότι καλό ήταν να μην πολυεπεμβαίνουμε εκεί γιατί είναι πολύ ευαίσθητο το σημείο και ο 2 γιατρός που έκανε την 2 βιοψία μας είπε ότι θα είναι μια χαρα και τώρα μετά απο 2 χρόνια τον ταλαιπωρεί ακόμα!!!!!!!!!!!!!! Δεν βρίσκεις άκρη τελικά:evil: και στο τέλος εμείς υποφέρουμε και αυτοί σου λένε ότι κάνουν την δουλεία τους!!!!!!!!!

uUIep2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα rlita, σου εύχομαι ότι καλύτερο αυτή την φορά να τα καταφέρετε και σε λίγο καιρό να κρατάς το μωράκι σου αγκαλια και να μην χρειαστεί να μπειτε σε εξωσωματική. Για το χειρουργείο καλά τα λες ότι δεν έχει εγγυήσεις και εκτος αυτού μπορεί να κάνεις και μεγαλύτερη ζημιά. Κανείς δεν μπορεί να σου πει στα σίγουρα. Και εμείς όταν κάναμε το 2 χειρουργείο βιοψίας μας είχε πει ο πρώτος γιατρός (που έκανε την κιρσοκήλη και την 1 βιοψία) ότι καλό ήταν να μην πολυεπεμβαίνουμε εκεί γιατί είναι πολύ ευαίσθητο το σημείο και ο 2 γιατρός που έκανε την 2 βιοψία μας είπε ότι θα είναι μια χαρα και τώρα μετά απο 2 χρόνια τον ταλαιπωρεί ακόμα!!!!!!!!!!!!!! Δεν βρίσκεις άκρη τελικά:evil: και στο τέλος εμείς υποφέρουμε και αυτοί σου λένε ότι κάνουν την δουλεία τους!!!!!!!!!

 

Γειά σου mariren...το μόνο σίγουρο σε αυτήν την υπόθεση είναι μόνο...ότι δεν βγάζεις καμία άκρη και κανείς δεν μπορεί να σου εγγυηθεί τίποτα!! όπως έχω ξαναπεί με το σταυρό στο χέρι πάμε....

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια καλησπέρα. επειδη και εμείς κατά εκεί το πηγαίνουμε. Το σπερμοδιάγραμμα χαλια και θα παμε σε ουρολόγο, πόσο κοστίζουν οι σπερματεγχύσεις? Γινονται στο νοσοκομείο? ή στο ιατρείο? Συγνωμη που ρωτάω τετοια πράγματα αλλά θέλω να είμαι προετοιμασμένη. Να παρω μια κρυάδα...

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρε κορίτσια καλησπέρα. επειδη και εμείς κατά εκεί το πηγαίνουμε. Το σπερμοδιάγραμμα χαλια και θα παμε σε ουρολόγο, πόσο κοστίζουν οι σπερματεγχύσεις? Γινονται στο νοσοκομείο? ή στο ιατρείο? Συγνωμη που ρωτάω τετοια πράγματα αλλά θέλω να είμαι προετοιμασμένη. Να παρω μια κρυάδα...

Ευχαριστώ

 

καλημέρα χοσονάκι....εύχομαι όλα να σου πάνε καλά...λοιπόν κάθε γιατρός και κάθε υποβοηθούμενη μονάδα έχουν διαφορετικές τιμές...δηλαδή υπόλογιζε απο 400ε-600ε! Απο τα οποία κάποια παίρνει ο γιατρός και κάποια η υποβοηθούμενη μονάδα..για τον εμπλουτισμό του σπέρματος.

Δεν γνωρίζω τι και πως για τα νοσοκομεία...Ξέρω και απο μένα και απο άλλες κοπέλες ότι την κάνουν σε ιδιωτικές μονάδες υποβοηθούμενης αναπαραγωγής, εκεί που κάνουν και την εξωσωματική δηλαδη.Αυτά, αν θέλεις κάτι άλλο ρώτησέ με!!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλημερα θα ηθελα τη βοηθεια σας και τις δικες σας εμπειριες,

εμεις εχουμε κανει 2 αποτυχημενες εξωσωματικες με παρα πολυ χαλια σπερμα 5.000.000 εκ με 6.000.000 συνολο 99 % ανωμαλες μορφες και 0 % κινητικοτητα πολυ χαλια και δυσκολια στις εξωσωματικες ενω ειχαμε κανει ολες τις εξετασεις ξανακαναμε ενα τρπλεξ σε ορθια θεση με υποδειξει του γιατρου σε ορθια θεση και ανακαλυψαμε κυρσοκυλη α βαθμου το χειρουργησαμε και κατα το ανοιγμα μας ειπε ο γιατρος οτι ηταν πολυ μεγαλυτερη απο αυτο που φαινοταν και του αποληνωσαν 4 κυρσηκες φλεβες, επισης σε καποιες καλλλιεργεις ειδικες που εγιναν βρεθηκε και μκροβιο εντεροκοκκου τωρα ειμαστε στη φαση που εχουν περασει 3 μηνες δεν εχει γινει φυσικα καμια συλληψη γιατι μας ειχαν πει να προσπαθουμε φυσιολογικα.

Πιστευετε απο εμπειριες σας οτι θα υπαρξει βλετιωση για φυσιολογικη συλληψη ? εχω απαγοητειτει απιστευτα και εχω τεραστια αγωνια γιοα την εξεταση εαν θα εχει γινει βελτιωση.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλημερα θα ηθελα τη βοηθεια σας και τις δικες σας εμπειριες,

εμεις εχουμε κανει 2 αποτυχημενες εξωσωματικες με παρα πολυ χαλια σπερμα 5.000.000 εκ με 6.000.000 συνολο 99 % ανωμαλες μορφες και 0 % κινητικοτητα πολυ χαλια και δυσκολια στις εξωσωματικες ενω ειχαμε κανει ολες τις εξετασεις ξανακαναμε ενα τρπλεξ σε ορθια θεση με υποδειξει του γιατρου σε ορθια θεση και ανακαλυψαμε κυρσοκυλη α βαθμου το χειρουργησαμε και κατα το ανοιγμα μας ειπε ο γιατρος οτι ηταν πολυ μεγαλυτερη απο αυτο που φαινοταν και του αποληνωσαν 4 κυρσηκες φλεβες, επισης σε καποιες καλλλιεργεις ειδικες που εγιναν βρεθηκε και μκροβιο εντεροκοκκου τωρα ειμαστε στη φαση που εχουν περασει 3 μηνες δεν εχει γινει φυσικα καμια συλληψη γιατι μας ειχαν πει να προσπαθουμε φυσιολογικα.

Πιστευετε απο εμπειριες σας οτι θα υπαρξει βλετιωση για φυσιολογικη συλληψη ? εχω απαγοητειτει απιστευτα και εχω τεραστια αγωνια γιοα την εξεταση εαν θα εχει γινει βελτιωση.

 

Καλησπέρα enio...πολύ ταλαιπωρία κορίτσι μου..μην απελπίζεσαι όμως, έχε δύναμη και κουράγιο...πότε θα κάνετε τις εξετάσεις για να δείτε πως είναι η κιρσοκήλη μετά το χειρουργίο?? Μην αγχώνεις τον ευατό σου επειδή σου είπαν ότι θα συλλάβεις φυσιλογικά και μάλιστα σε μια γυναίκα με δύο αποτυχημένες εξωσωματικές...Μόνο άγχος θα σου φέρει αυτό...γνώμη μου...να περιμένεις να δείς τα αποτελέσματα χωρίς βέβαια να σταματήσεις τις επαφές σου....κανείς δεν μπορεί να σου απαντήσει αν τα αποτελέσματα είναι καλά ή όχι, κάθε άντρας έχει διαφορετικά αποτελέσματα μετά απο μια επέμβαση..σου εύχομαι τα καλύτερα και φυσικά μια μεγάλη βελτίωση...!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια ! Ευχαριστώ rlita για την απάντηση ότι νεότερο έχω και εγω θα το μοιραστώ μαζί σας. Την Τρίτη πάμε ουρολόγο. Και ας ευχηθούμε τα καλύτερα σε όλους μας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα enio...πολύ ταλαιπωρία κορίτσι μου..μην απελπίζεσαι όμως, έχε δύναμη και κουράγιο...πότε θα κάνετε τις εξετάσεις για να δείτε πως είναι η κιρσοκήλη μετά το χειρουργίο?? Μην αγχώνεις τον ευατό σου επειδή σου είπαν ότι θα συλλάβεις φυσιλογικά και μάλιστα σε μια γυναίκα με δύο αποτυχημένες εξωσωματικές...Μόνο άγχος θα σου φέρει αυτό...γνώμη μου...να περιμένεις να δείς τα αποτελέσματα χωρίς βέβαια να σταματήσεις τις επαφές σου....κανείς δεν μπορεί να σου απαντήσει αν τα αποτελέσματα είναι καλά ή όχι, κάθε άντρα

ς έχει διαφορετικά αποτελέσματα μετά απο μια επέμβαση..σου εύχομαι τα καλύτερα και φυσικά μια μεγάλη βελτίωση...!!!!!!

 

 

Eυχαριστω πολυ κοπελα μου και ευελπιστω να πανε ολα καλα γιατι για οποιαδηποτε γυναικα το περναει αυτο ειναι πραγματικα γολγοθας πρωτα ψυχολογικα και μετα σωματικα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Eυχαριστω πολυ κοπελα μου και ευελπιστω να πανε ολα καλα γιατι για οποιαδηποτε γυναικα το περναει αυτο ειναι πραγματικα γολγοθας πρωτα ψυχολογικα και μετα σωματικα...

 

Θα περιμένω νέα σου.!

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

καλησπερα κοριτσια...

δυστυχως και εγω με τον αντρα μου περναμε πολυ δυσκολες ωρες. Προσπαθουσαμε πανω απο δυο χρονια να κανουμε παιδακι και αφου δεν ειχαμε αποτελεσμα ξεκινησαμε τις εξετασεις. τα αποτελεσματα δεν ηταν καθολου καλα, ο αντρας μου κατερρευσε και μεχρι προσφατα το μονο που ηθελε ηταν διαζυγιο αρνουταν να κανει οποιαδηποτε εξεταση και ηταν μονιμα σε ενα σταδιο αρνησης. Χρειαστηκε υπομονη και επιμονη!

Με τα πολλα και επειτα απο πολλες εξετασεις βρηκαμε οτι ο αντρας μου εχει κιρσοκηλη 3ου βαθμου στον αριστερο ορχη και 2ου βαθμου στον δεξι, τον οκτωβρη προκειται να χειρουργηθει. ο γιατρος μας εδωσε πολλες ελπιδες, μας μιλησε για ενα ποσοστο 70% να εχουμε θετικα αποτελεσματα. Η κινητικοτητα ειναι στο 0% και μας ειπε οτι μαλλον ευθυνεται η κιρσοκηλη και αυτο θα αλλαξει!

Δεν ξερω τι πρεπει να πιστεψω τουλαχιστον ειδα τον αντρα μου ξανα να χαμογελαει και να εχει ανθισει η ελπιδα μεσα του, ειδα τον αντρα μου να κανει ξανα ονειρα για το μελλον μας και να γινεται ο ανθρωπος που ερωτευτηκα και παντρευτηκα!!!!

ευχομαι ο θεος να μας δωδει την δυναμη να αντιμετωπισουμε οποιοδηποτε αποτελεσμα...οχι τοσο εγω οσο εκεινος, ειναι πολυ δυσκολο να βλεπεις τον ανθρωπο σου να καταρρεει και να απομακρυνεται απο σενα. πονας πολυ...

λυπαμαι αν σας κουρασα απλα ειχα την αναγκη να μοιραστω αυτο που περναμε με ανθρωπους που καταλαβαινουν το προβλημα μας! σας ευχαριστω για την ανοχη σας

Link to comment
Share on other sites

Και εμεις ιδιο προβλημα ειχαμε μετα απο εναμιση χρονο προσπαθειων και μετα απο την επιμονη του γυναικολογου μου οτι δεν εχω κανενα προβλημα αρχισαμε τον γολγοθα των εξετασεων του αντρουλη μου.αφου πεσαμε σε εναν κακιστο γιατρο αφου χαλασαμε πολλα χρηματα σε εξετασεις αφου μαθαμε την 0% κινητικοτητα και τον χαμηλο αριθμο σπερματοζωαριων αρχισε η απογοητευση κη στεναχωρια.ο αντρας μου χαλια ψυχολογια εγω να κλαιω κρυφα ασε ενα δραμα τελικα βρεθηκε στο δρομο μας ενας πολυ καλος γιατρος ανακαλυψε κιρσοκηλη 3ου βαθμου μεσα σε μια βδομαδα εκανε εγχειρηση τον ιουνιο που μας περασε εκανε σπερμοδιαγραμμα αφου περασαν 3 μηνες απο την επεμβαση τα αποτελεσματα θεαματικα....φτασαμε να εχουμε κινιτηκοτητα και μετα απο 6 ωρες κατι που φανταζε απιθανο τωρα απλα περιμενουμε να μας ερθει το ευχαριστο.αντε να δουμε.....να δεις που ολα καλα θα πανε απλα χρειαζεται υπομονη και πολλα ψυχικα αποθεματα....

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια ..Προσπαθούμε περίπου 6 μηνες για μωράκι και μόλις έμαθα απο τον άντρα μου ότι πριν 5-6 χρόνια του είχε διαγνωστεί κυρσοκήλη σε πρώτο στάδιο αλλά δεν το είχε ψάξει τότε..υπάρχει περίπτωση να μας δημιουργεί αυτό το πρόβλημα ??

Link to comment
Share on other sites

εμείς δεν ξέρουμε πολλά ακόμη πέραν του οτι έγινε διάγνωση κηρσοκήλης στον αριστερό όρχη. πήγαμε στον γιατρό χωρίς συμτώματα μετά απο την παρότρυνση της γυναικολόγου μου που σε μένα τα βρίσκει όλα φυσιολογικά και δεν μπορούσε να δικαιολογήσει το οτι μετά απο έναν χρόνο δεν έμεινα έγκυος!Ο γιατρός (τον οποίο εμπιστεύομαι απόλυτα) μας είπε να προχωρήσουμε σε σπερματοδιάγραμμα για να δούμε εαν έχουμε παθολογικά αίτια, προφανώς εννοεί αυτά που προαναφέρεται με κινητικότητες και τα συναφή. Πάντως μας είπε να πάμε και να την πληρώσουμε την εξέταση παρόλο που θα μπορούσαμε να την γράψουμε στο τεβε για τον λόγο οτι απο τα δημοσια ταμεια παίρνουν ελάχιστα χρήματα 2ε και δεν ασχολούνται όσο θα έπρεπε με τα δείγματα...σας τα λέω ενημερωτικά μήπως κάποιος βοηθηθεί!

ZTVZp2.png

VP8fp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πως ξεκινήσατε να το ψάχνετε ?ρωτάω γιατί και στον άντρα μου είχαν βρεί κηρσοκήλη πριν 5-6 χρόνια αλλά δεν το είχε ψάξει τότε..μήπως πρέπει να επισκεφτούμε καποιον ουρολόγο πρώτα ή να πάμε για σπερμοδιαγραμμα πρώτα ? εσάς τί σας είπαν ?

Link to comment
Share on other sites

πως ξεκινήσατε να το ψάχνετε ?ρωτάω γιατί και στον άντρα μου είχαν βρεί κηρσοκήλη πριν 5-6 χρόνια αλλά δεν το είχε ψάξει τότε..μήπως πρέπει να επισκεφτούμε καποιον ουρολόγο πρώτα ή να πάμε για σπερμοδιαγραμμα πρώτα ? εσάς τί σας είπαν ?

 

εμείς δεν ξέρουμε πολλά ακόμη πέραν του οτι έγινε διάγνωση κηρσοκήλης στον αριστερό όρχη. πήγαμε στον γιατρό χωρίς συμτώματα μετά απο την παρότρυνση της γυναικολόγου μου που σε μένα τα βρίσκει όλα φυσιολογικά και δεν μπορούσε να δικαιολογήσει το οτι μετά απο έναν χρόνο δεν έμεινα έγκυος!Ο γιατρός (ουρολογος τον οποίο εμπιστεύομαι απόλυτα) μας είπε να προχωρήσουμε σε σπερματοδιάγραμμα για να δούμε εαν έχουμε παθολογικά αίτια, προφανώς εννοεί αυτά που προαναφέρεται με κινητικότητες και τα συναφή. Πάντως μας είπε να πάμε και να την πληρώσουμε την εξέταση παρόλο που θα μπορούσαμε να την γράψουμε στο τεβε για τον λόγο οτι απο τα δημοσια ταμεια παίρνουν ελάχιστα χρήματα 2ε και δεν ασχολούνται όσο θα έπρεπε με τα δείγματα...σας τα λέω ενημερωτικά μήπως κάποιος βοηθηθεί!

ZTVZp2.png

VP8fp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καταρχήν να σας πω ότι είμαι 34 ετών ο σύζυγος 32 (τον ξεγέλασα :-) )

Μέχρι τώρα δε προσπαθούσαμε για παιδί... κυρίως δε νιώθαμε έτοιμοι τόσο ψυχολογικά όσο και οικονομικά...

Σε μια τυχαία εξέταση στους όρχεις του λόγο πόνου, ο ανδρολόγος διέγνωσε κιρσοκήλη 2ου βαθμού και στους 2 όρχεις , τότε του ζήτησε να κάνει και σπερμοδι΄γραμμα το  οποίο δεν ήταν καλό. 

3 εκατομ/μλ και κινητικότητα 20%

Ο γιατρός λέει ότι οφείλεται στην κιρσοκήλη ... εδώ ξεκινάνε οι δικές μου ερωτήσεις και θα εκτιμήσω αφάνταστα την οποιαδήποτε απάντηση καθώς το άγχος έχει χτυπήσει κόκκινο

 

1. με αυτό το σπερμοδιάγραμμα η φυσιολογικη σύλληψη είναι αδύνατη; διότι φοβάμαι αν μετά την εγχείριση δε βελτιωθεί

2. η επέμβαση κιρσοκήλης βελτιώνει πάντα τη ποσότητα και ποιότητα σπέρματος ;

3. πόσο δύκολη είναι η εξωσωματική και πόσο κοστίζει

ευχαριστώ εκ των προτέρων 

 

Link to comment
Share on other sites

Katarxin na sas po oti eimai 34 eton.o sizigos 32(ton ksegelasa:))

 

Mexri tora de prospathousame gia paidi..kirios de niothame etoimoi toso psixologika oso kai oikonomika..

Se mia tixea eksetasi stous orxeis tou logo ponou,o andrologos diegnose kirsokili 2ou vathmou ke stous 2 orxeis.tote tou zitise na kanei ke spermadiagramma to opoio den itan kalo.

3ekatom/ml ke kinitikotita 20%

O giatros leei oti ofeilete sti kirsokili...edo ksekinane oi dikes mou erotiseis ke tha ektimiso afantasta tin opoiadipote apantisi,kathos to agxos exei ktipisei kokino

1.Me afto to spermodiagrama i fisiologiki sillipsi einai adinati?dioti fovame an meta tin exirisi de veltiothei

2.i epemvasi kirsokilis veltionei panta ti posotita ke poiotita spermatos?

3.poso diskoli einai i eksosomatiki ke poso kostizei?

efxaristo ek ton proteron

καλησπερα και απο μενα.ακου να δεισ και ο δικοσ μου συζυγοα εκανε εγχειριση κιρσοκιλησ και δεν υπηρξε καμια βελτιωση αλλα επιδεινωση μπορω να πω.ειχε 300.000 ολικο αριθμο πριν και μετα την κιρσοκιλη εινβαι 30.000 ολικοσ αριθμοσ.οπωσ και μασ ειχε πει ο γιατροσ ο ουρολογοσ οτι αν ηταν 20 χρονων θα ειχε αποτελεσμα αλλα τωρα που ειναι 35 δεν υπαρχει περιπτωση να φτιαξει τοσο.αλλα εμεισ εχουμε και ορμονικο προβλημα που χειροτερευει.ανεπαρκεια ορχεων.η εξωσωματικη ειναι δυσκολη οχι τοσο σωματικα αλλα ψυχικα.και απο κοστοσ αρκετα μεγαλο.οτι αλλο θεσ μπορεισ να με ρωτησεισ.
Link to comment
Share on other sites

Κανείς δεν μπορεί να αποκλείσει την πιθανότητα σύλληψης. Διάβασε εδώ στο φόρουμ πάμπολλες περιπτώσεις με πολύ χειρότερο πρόβλημα και θα καταλάβεις. Κι εγώ είχα βιοχημικές και δεν προχώρησαν λόγω δικού μου προβλήματος, ενώ οι γιατροί έλεγαν ότι το σπέρμα του άντρα μου είναι αδύνατον να προκαλέσει σύλληψη. Λοιπόν, μην ακούς κανέναν που θα σου αποκλείσει τίποτε.

Τώρα, μπορείς να ενισχύσεις το σπέρμα με φυσική διατροφή και συμπληρώματα (αναζήτησε σελίδες πατώντας natural conception) ακολουθώντας κι εσύ παράλληλα υγιεινό τρόπο ζωής για να μεγιστοποιήσεις τις πιθανότητες. Ένα χειρουργείο θα πάει πολύ καλύτερα αν είναι ο άντρας σου σε καλή κατάσταση και όσο αναζητάς καλό χειρούργο κάνε ό,τι περνά από το χέρι σου για να ενισχυθείτε. Η εξωσωματική κι αυτή έχει μεγαλύτερες πιθανότητες επιτυχίας σε υγιείς οργανισμούς. Να ξέρεις επίσης ότι το σπέρμα επηρεάζεται από το άγχος και ότι πάντα ο αριθμός του στην εξέταση είναι χαμηλότερος λόγω του άγχους του συζύγου και της έλλειψης διέγερσης. Στη φυσιολογική επαφή αυξάνεται!

Μη φοβάσαι, δεν υπάρχει περίπτωση να μην κάνεις παιδί! Η επιστήμη έχει προχωρήσει πολύ και υπάρχουν όλα τα μέσα να σε βοηθήσουν. Και πάνω απ' όλα παρακάλα την Παναγία και την Αγία Άννα.

Ενημερώσου για την φυσική σύλληψη, τις στάσεις που την ευνοούν, τη διατροφή. Και θα εκπλαγείς ευχάριστα!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ο συζυγος επεμενε να παει και σε 2ο ουρολογο.

Ο 2ος διεγνωσε πως δεν ειχε κιρσοκηλη!!!!

ο 1ος κιρσοκηλη δεξια και αριστερα και χειρουργειο...

Τελικα τα ευρωπουλακια μας ηθελε!!1

 

Ο 2ος μας βοηθησε και στο θεμα ψυχολογια..

Μας ειπε πως 2 μηνες προσπαθειων ειναι πολυ λιγος..

Εδωσε και μια φαρμακαευτικη αγωγη..βιτΕ φολικο και nolvadex.

Kαι οι ηλικιες μας μια χαρα ειναι..32 αυτος 34 εγω.

Παναγια μου βοηθα μας και εμας...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα μα πως ο ενας ουρολογος τη βλεπη και ο αλλος οχη αφου αυτο φαινεται απ το υπερηχω και απ το πω ρησμζμα του ακτηνολογου υπερηχω τρηπλεχ καναται γαητη αν οχη ο πρωτος σας κοροιδευη αν δε γηνει υπερηχως δεν ηπαρχη δηαγνωση .......

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κι απο μενα.Εμενα ο αντρας μου ειναι 29,εχει κιρσοκηλη την οποια διεγνωσαν δυο γιατροι αλλα ο γυναικολογος μας ειναι αρνητικος με την εγχειρηση προς το παρον.Μας εδωσε θεραπεια με nolvadex,eviol κι ενα αλλο που μου διαφευγει τωρα.Θα κανουμε 4 μηνες θεραπεια και μετα θα δουμε το επομενο βημα.Πιστευω ειναι και το πιο σωστο..Ενα ενα τα βηματα τη φορα...και οι δυο ουρολογοι ηθελαν να τα αρπαξουν και ειπαν κατευθειαν και τιμη.2000 ευρω και οταν ρωτησαμε για δημοσιο ειπαν οτι δεν κανουν καλη δουλεια!Ο γυναικολογος ομως ειπε πρωτα θεραπεια μετα σπερματεγχυση μετα εγχειρηση μετα εξωσωματικη.Το μονο που καναμε βεβαια ειναι οτι εχουμε δωσει δειγμα για κρυοσυντηρηση για να ειμαστε σιγουροι.Α!Επισης παιζει ρολο το που βρισκεται η κιρσοκηλη και αυτο δεν μας το ειπε κανενας απο τους ουρολογους παρα μονο ο γυναικολογος και αυτος που του εκανε τον υπερηχο.Εμας ειναι χαμηλα στους ορχεις και δεν επηρεαζει τοσο το σπερμα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα μα πως ο ενας ουρολογος τη βλεπη και ο αλλος οχη αφου αυτο φαινεται απ το υπερηχω και απ το πω ρησμζμα του ακτηνολογου υπερηχω τρηπλεχ καναται γαητη αν οχη ο πρωτος σας κοροιδευη αν δε γηνει υπερηχως δεν ηπαρχη δηαγνωση .......

 

o 1os εκανε υπερηχο και διεγνωσε κιρσοκιλη.ΜΑς εβαλε και κανεμ και αναλυσεις για να δει οτι ηταν ολα οκ για το χειρουργειο.Ο συζυγος επεμενε να παει και σε 2ο ουρολογο.Αυτος στη συζητηση,του ζητησε τα αποτελεσματα του υπερηχου,τα οποια αποτελεσματα ο 1οσ ουρολογος δε μας ειχε παραδωσει.Εκει αρχισαν οι υποψιεσ οι οποιες αυξυθηκαν κατα την φυσικη εξεταση,αφου δε μπορουσε να βρει κατι.Ακολουθησε υπερηχος triplex που δε βρηκε καμια κιρσοκιλη.Του σθνεστισε αγωγη για 3 μηνες me nolvadex,foliko kai vitamin E.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...