Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θέλει συνέχεια αγκαλιά


talkirti

Recommended Posts

Πάντα δούλευα και στα τρία παιδιά. Στον ιδιωτικό τομέα. Τώρα εξαντλώ την εξάμηνη άδεια για το τρίτο.;)

Σχετικά με τη δεύτερη ερώτηση, δεν θεωρώ τίποτα για τη δική σου οικογένεια, εννοείται ότι την διαμορφώνεις όπως εσύ νομίζεις και επιθυμείς.

 

Άρα δεν τα έπαιρνες συνέχεια αγκαλια, αφού έλειπες τα πρωϊνα! Τι μας κάνεις τότε μάθημα περί αγκαλιάς;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 278
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

:confused::confused:

Μάλλον εσύ ξέρεις καλύτερα από μένα αν τα έπαιρνα αγκαλιά και πότε έλειπα από το σπίτι.:confused:

Δηλαδή σε σένα η γυναίκα σου όταν δεν κάνει μαθήματα τα κρατά συνεχώς αγκαλιά και η ώρα των μαθημάτων είναι το πρόβλημα; Και την ώρα των μαθημάτων τα αφήνει και τα τρία στην κούνια ακίνητα και χωρίς επίβλεψη; Μήπως εσύ μας κάνεις μαθήματα εκ των ων ουκ άνευ;:rolleyes:

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

Εδω ειναι φορουμ και ο καθενας λεει τη γνωμη του. αν καποιος δε θελει να ακουει τις γνωμες των αλλων και νευριαζει και τους τη λεει επειδη ειπαν την αποψη τους να πανε να κοιταξουν ενα ψυχολογο γιατι τα παιρνουν τοσο ευκολα στο κρανιο!! Η να πανε να καταταγουν στους ναζι αμα δεν μπορουν να δεχτουν τη γνωμη των αλλων.φιλακια.

5thmp3.png
Link to comment
Share on other sites

εγγύτητα και αγκαλιά.

ασφαλή προσκόλληση

η άρνηση στην ζήτηση εγγύτητας προκαλεί περισσότερο άγχος και προσκόλληση σε παιδιά που αντιμετωπίζουν μία αλλαγή περιβάλλοντος όπως η προσαρμογή σε ένα παιδικό σταθμό

 

Πολύ λίγα που βιαστικά σκέφτηκα διαβάζοντας κάποια ποστ στο παρελθόν της Μαρίας Στυλιανάκη

Θλίβομαι πραγματικά θα έλεγα όχι μόνο για τις απόψεις κάποιων που έγραψαν σε αυτό το θέμα (φυσικά είναι δικαίωμά του καθένα να γράφει ότι θέλει και το δέχομαι) όμως και εγώ δικαιούμαι να πω την γνώμη μου, όχι όμως για να πείσω κανέναν αλλά ούτε και να κρίνω ή ακόμα χειρότερα να κατακρίνω κανένα.

Αυτό δεν μπορώ να το κάνω γιατί είναι πολύ βαθύτερα τα αίτια όταν άνθρωποι λένε ότι τα μωρά πρέπει να μπουν σε πρόγραμμα, να μην κακομάθουν με τις αγκαλιές, κλπ κλπ

Άπειρες συζητήσεις έχουν γίνει εδώ μέσα για το θέμα της αγκαλιάς, του ξύλου, του θηλασμού και καταλήγουν τις περισσότερες φορές στο αρχείο.

Αναρωτιέμαι γιατί κάποιοι γίνονται αμυντικοί έως και επιθετικοί για να υπερασπιστούν τις απόψεις τους?? Για σκεφτείτε το λίγο

Πως είναι ποτέ δυνατόν να βγάλουμε χρονοδιάγραμμα αγκαλιών..

Πως είναι δυνατόν να ακυρώνουμε τους παιδοψυχολόγους και όλους αυτούς τους επαγγελματίες που ασχολούνται με την παιδική ψυχή, μάλλον προσπαθούν να ασχοληθούν, για να μας βοηθήσουν όταν σπάνε τα νεύρα μας από την καθημερινότητα και τις δυσκολίες που όλοι αντιμετωπίζουμε προσπαθώντας να μοιραστουν μαζί μας αυτά που έχουν διαβάσει και αυτά που έχουν δει από τα εκατοντάδες παιδιά και γονείς που βλέπουν καθημερινά. Φυσικά και δεν θα μας δώσουν καμία μυστικη συνταγή όμως ίσως επειδή έχουν την γνώση μπορούν να μας ξεμπλοκάρουν κάποιες φορές και να μας κάνουν να δούμε τα πράγματα από μία άλλη οπτική γωνία που εμείς να μην είχαμε σκεφτεί.

FXWyp3.png
Link to comment
Share on other sites

στο πρώτο μου αγόρι ήμουν μόνη εντελώς σε ξένη πόλη και με σύζυγο φαντάρο κι όντως το μωρό το άφηνα πολλές φορές να κλαίει χωρίς αγκαλιά άλλοτε γιατί έτρεχα πανικόβλητη για όλα κι άλλοτε για να μη μου κακομάθει γιατί ήμουν μόνη και πώς θα τα βγαζα πέρα....

αυτά από 4 μηνών έως και 13 μηνών!

 

τώρα ο δημήτρης μου είναι 3 ετών....

 

ΜΑΚΑΡΙ να γύριζα το χρόνο πίσω!!!!

ΜΑΚΑΡΙ να καταλάβαινε τις χίλιες συγνώμες μου για τότε!!!

να το χα το παιδάκι μου κολλημένο πάνω μου!

22-12-06

20-08-09

I0Uqp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πως είναι δυνατόν να ακυρώνουμε τους παιδοψυχολόγους και όλους αυτούς τους επαγγελματίες που ασχολούνται με την παιδική ψυχή, μάλλον προσπαθούν να ασχοληθούν, για να μας βοηθήσουν όταν σπάνε τα νεύρα μας από την καθημερινότητα και τις δυσκολίες που όλοι αντιμετωπίζουμε προσπαθώντας να μοιραστουν μαζί μας αυτά που έχουν διαβάσει και αυτά που έχουν δει από τα εκατοντάδες παιδιά και γονείς που βλέπουν καθημερινά. Φυσικά και δεν θα μας δώσουν καμία μυστικη συνταγή όμως ίσως επειδή έχουν την γνώση μπορούν να μας ξεμπλοκάρουν κάποιες φορές και να μας κάνουν να δούμε τα πράγματα από μία άλλη οπτική γωνία που εμείς να μην είχαμε σκεφτεί.

 

Σου θίξαμε τον κλάδο;

Ότι και να έχει δεί ο επαγγελματίας που αναφέρεις αν δεν έχει δικά του παιδιά να τα φροντίζει 24 ώρες το 24ωρο δεν μπορεί να καθοδηγήσει καθόλου, αντίθετα μπορεί να καθοδηγήσει και λάθος.

Link to comment
Share on other sites

στο πρώτο μου αγόρι ήμουν μόνη εντελώς σε ξένη πόλη και με σύζυγο φαντάρο κι όντως το μωρό το άφηνα πολλές φορές να κλαίει χωρίς αγκαλιά άλλοτε γιατί έτρεχα πανικόβλητη για όλα κι άλλοτε για να μη μου κακομάθει γιατί ήμουν μόνη και πώς θα τα βγαζα πέρα....

αυτά από 4 μηνών έως και 13 μηνών!

 

τώρα ο δημήτρης μου είναι 3 ετών....

 

ΜΑΚΑΡΙ να γύριζα το χρόνο πίσω!!!!

ΜΑΚΑΡΙ να καταλάβαινε τις χίλιες συγνώμες μου για τότε!!!

να το χα το παιδάκι μου κολλημένο πάνω μου!

 

Δηλαδή βλέπεις ότι έπαθε κάποιο κακό από αυτό που έκανες;

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου σχόλιο? Τόσο παρεξηγήσιμο ήταν??? Ξεκαθάρισα ότι με πονάει, δεν το μπορώ, υποφέρω περισσότερο από το μωρό μου όταν κλαίει, είναι βάρβαρο εις βάρος μου δλδ κι όχι βάρβαρο εκ μέρους του γονέα απέναντι στο παιδί του.

se katalabainw giati k gw etsi niw8w otan afinw ta paidia na klaine.stin arxi lew asta na ma8oun meta me ponaei re paidi mou kai giauto trexw na ta parw agkalia kai na ta iremisw.

γιαυτο που ειπες για τη βαρβαροτητα θα σου πω προσωπικη εμπειρια.μονη στο σπιτι η μεγαλη ηταν 9-10 μηνων το λαστιχο του πλυντηριου εφυγε κ πεταξε ΟΛΑ τα νερα στο πατωμα.αναγκαστικα την εβαλα στο παρκο σε σημειο να με βλεπει κ επι μιση ωρα μαζευα νερα με πετσετες απο το πατωμα.αυτο εννοειται οτι με ενα μωρο αγκαλια δε μπορεις να το κανεις ουτε κ να το αφησεις για αργοτερα.10 λεπτα αργοτερα η κορη μου αρχισε να κλαιει.με θεωρεις βαρβαρη που αφησα ενα μωρο να κλαιει 20-25 λεπτα?

κ τελος ΟΧΙ ποτε δεν αφησα τα παιδια μου να κλαινε μερα νυχτα για 1-2-3 μερες.κ ουτε κ ξερω κ καμια που να αφησε το μωρο της 24 ωρες το 24ωρο μονο του να κλαιει επι μερες για να μη το παρει αγκαλια

egw exw biwsei polles fores tetoies katastaseis. o ka8enas dra opws tou leei i sunidisi tou pistevw. an esu den eniwses asxima pou to afises na klaiei tote kala ekanes. egw ton megalo ton exw afisei polles fores na klaiei sto domatio o tou giati apla den i8ele parigoria kai me klwtsage, uparxoun fores omws pou 8elw na paw na ton parigorisw kai as kaei to spiti olokliro.

den pistevw i mikio na anaferwtan omws se kamia alli ektos apo to ti aistanete gia ton eauto tis ekeini tin stigmi.

στο πρώτο μου αγόρι ήμουν μόνη εντελώς σε ξένη πόλη και με σύζυγο φαντάρο κι όντως το μωρό το άφηνα πολλές φορές να κλαίει χωρίς αγκαλιά άλλοτε γιατί έτρεχα πανικόβλητη για όλα κι άλλοτε για να μη μου κακομάθει γιατί ήμουν μόνη και πώς θα τα βγαζα πέρα....

αυτά από 4 μηνών έως και 13 μηνών!

 

τώρα ο δημήτρης μου είναι 3 ετών....

 

ΜΑΚΑΡΙ να γύριζα το χρόνο πίσω!!!!

ΜΑΚΑΡΙ να καταλάβαινε τις χίλιες συγνώμες μου για τότε!!!

να το χα το παιδάκι μου κολλημένο πάνω μου!

kai egw to lew auto gia ton dimitri twra pou megalwse kai den dexete oute na ton agkaliasw to skatouli!

Δηλαδή βλέπεις ότι έπαθε κάποιο κακό από αυτό που έκανες;

to paidi oxi alla auti opws k gw niw8ei tin anagki auti! den ta kanoume ola kata kanona alla kata kardias manas!!!

Link to comment
Share on other sites

ναι ακριβώς παρατήρησα πρόβλημα

ήταν ένα μωρό χρονιάρικο πια νευρικό, όλο παράπονα, απαιτητικό....

ήθελε περισσότερο τους άλλους απ ότι εμένα....

 

ένα βράδυ δε κοιμήθηκε ολόκληρο χωρίς διακοπές να κλαίει στον ύπνο του χωρίς λόγο τρομαγμένο και να ξυπνάει 6 και 8 φορές όλη νύχτα.

έβγαζε όλο του το παράπονο στον ύπνο...

 

όχι να μην αφήνετε τα παιδιά σας να κλαίνε

φέρνει και αρνητικά αποτελέσματα

 

τώρα έχω 2 παιδιά στην αγκαλιά μου και πάλι χωρίς ουσιαστική βοήθεια

 

και ΝΑΙ έχω κάνει και μάθημα (είμαι φιλόλογος) με το δημήτρη αγκαλιά και έχω πάει και στο πανεπιστήμιο (ήμουν μεταπτυχιακή φοιτήτρια) με το παιδί μου μωρό...

22-12-06

20-08-09

I0Uqp2.png

Link to comment
Share on other sites

Σου θίξαμε τον κλάδο;

Ότι και να έχει δεί ο επαγγελματίας που αναφέρεις αν δεν έχει δικά του παιδιά να τα φροντίζει 24 ώρες το 24ωρο δεν μπορεί να καθοδηγήσει καθόλου, αντίθετα μπορεί να καθοδηγήσει και λάθος.

 

Αν νομίζεις ότι με το να είσαι εριστικός και να με προκαλείς θα σου απαντήσω ώστε να ξεκινησούμε να διαφωνούμε είσαι πολύ γελασμένος. Ο μόνος λόγος που σου απαντώ είναι για να δεις πόσο μυγιασμένος είσαι...

Καταλαβαίνω ότι έχεις τρία παιδιά και βλέπω νευράκια τσαταλάκια αλλά αυτό είναι δικό σου πρόβλημα και ως ενήλικας και πατέρας θα πρέπει να το διαχειριστείς αναλόγως

Κρίμα που δεν μπορείς να αποτανθείς και σε κάποιον ειδικό αφού είναι ξερόλες (προς θεού δεν υποννοώ κάτι σε προλαβαίνω, εννοώ απλά να συζητήσεις την πίεση που φαίνεται από τα γραπτά σου ότι υφίστασαι από την πατρότητα)

FXWyp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σου θίξαμε τον κλάδο;

Ότι και να έχει δεί ο επαγγελματίας που αναφέρεις αν δεν έχει δικά του παιδιά να τα φροντίζει 24 ώρες το 24ωρο δεν μπορεί να καθοδηγήσει καθόλου, αντίθετα μπορεί να καθοδηγήσει και λάθος.

 

Επίσης δεν ανέφερα πουθενά για καθοδήγησει είναι πολύ ξεκάθαρο αυτό που έγραψα

FXWyp3.png
Link to comment
Share on other sites

Η κορη μου παντως που δεν ηταν 24 ωρες αγκαλια προσαρμοστικε σε 5 ημερες στον παιδικο σταθμο.παει 2 χρονια κ ουτε μια φορα δεν εκλαψε επειδη την αφησα ουτε οπως μερικα αλλα χτυπιοταν στα πατωματα κ ποτε οι δασκαλες δε με πηραν τηλ να μου πουν οτι με θελει κ να παω να την παρω.αντιθετα ολες λενε ποσο καλο παιδι ειναι ποσο προσαρμοσιμο στους κανονες του σχολειου χωρις να δημιουργει προβληματα σε κανεναν.25 μερες κλειστα λογω χριστουγεννων κ καθε μερα ρωτουσε ποτε θα παει σχολειο.το λατρευει!

σε αντιθεση με το αλλο αγορακι που προανεφερα που ηταν ΟΛΗ μερα αγκαλια κ μεχρι την 1η γυμνασιου εκλαιγε οποτε ηταν χωρις τη μανα του

Link to comment
Share on other sites

pk33 επείδη μου άρεσε η ιστορία σου για τον τρόπο που μεγάλωσες θα σου πω την δικιά μου και ίσως την συνέχεια και της δικιά σου.......

Οι γονείς μου δούλευαν σκληρά μπλά μπλά μπλα μας παρείχαν τα πάντα μπλα μπλα μπλα ήταν πάντα δίπλα μας όταν τους χρειαζόμασταν πότε δεν αμφέβαλα ότι με λάτρευαν και ότι πάντα σκεπτόταν το καλλίτερο για μένα μπλά μπλά μπλά .......με μάθανε να είμαι ανεξάρτητος άνθρωπός και να τα βγάζω πέρα μόνη μου στην ζωή μπλα μπλά μπλα άλλα ποτέ δεν θυμάμε τους γονείς μου να με παίρνουν αγκαλιά και να δείχνουν λεκτικά την αγάπη τους.

Έφτασα στο σημείο να πιστεύω ότι απλά έτσι είναι ο χαρακτήρας τους και δεν εκδηλώνουν την αγάπη τους.

Η μητέρα μου λοιπόν σήμερα έχει δύο εγγόνες που λατρεύει παθολογικά δεν τους χαλάει ποτέ χατίρια (με μέτρο το χούι δεν κόβεται) παίζει μαζί τους ακόμα και στο πάτωμα τα ποιο "χαζά" παιχνίδια. Όταν την ρώτησα γιατί αφού σε εμάς δεν...... μου απάντησε ότι δεν μπόρεσα να ευχαριστηθώ τότε ευτυχώς αξιώθηκα να το κάνω τώρα με τις εγγόνες μου.

Επειδή εγώ λοιπόν μπορεί να μην αξιωθώ να αγκαλιάσω αρκετά τα εγγόνια μου θέλω να το κάνω τουλάχιστον στα παιδιά μου.

Και όχι δεν κακομαθαίνουν ούτε γίνονται εξαρτημένα

Link to comment
Share on other sites

εσυ πηγες στο αλλο ακρο τωρα!καθολου αγκαλια!δεν ειπαμε ΚΑΘΟΛΟΥ και να ειναι ΜΟΝΑ τους και να κλαινε!ειπαμε ΟΧΙ 24ΩΡΕΣ ΤΟ 24ΩΡΟ κ εχει τεραστεια διαφορα ..!

Link to comment
Share on other sites

pk33 επείδη μου άρεσε η ιστορία σου για τον τρόπο που μεγάλωσες θα σου πω την δικιά μου και ίσως την συνέχεια και της δικιά σου.......

Οι γονείς μου δούλευαν σκληρά μπλά μπλά μπλα μας παρείχαν τα πάντα μπλα μπλα μπλα ήταν πάντα δίπλα μας όταν τους χρειαζόμασταν πότε δεν αμφέβαλα ότι με λάτρευαν και ότι πάντα σκεπτόταν το καλλίτερο για μένα μπλά μπλά μπλά .......με μάθανε να είμαι ανεξάρτητος άνθρωπός και να τα βγάζω πέρα μόνη μου στην ζωή μπλα μπλά μπλα άλλα ποτέ δεν θυμάμε τους γονείς μου να με παίρνουν αγκαλιά και να δείχνουν λεκτικά την αγάπη τους.

Έφτασα στο σημείο να πιστεύω ότι απλά έτσι είναι ο χαρακτήρας τους και δεν εκδηλώνουν την αγάπη τους.

Η μητέρα μου λοιπόν σήμερα έχει δύο εγγόνες που λατρεύει παθολογικά δεν τους χαλάει ποτέ χατίρια (με μέτρο το χούι δεν κόβεται) παίζει μαζί τους ακόμα και στο πάτωμα τα ποιο "χαζά" παιχνίδια. Όταν την ρώτησα γιατί αφού σε εμάς δεν...... μου απάντησε ότι δεν μπόρεσα να ευχαριστηθώ τότε ευτυχώς αξιώθηκα να το κάνω τώρα με τις εγγόνες μου.

Επειδή εγώ λοιπόν μπορεί να μην αξιωθώ να αγκαλιάσω αρκετά τα εγγόνια μου θέλω να το κάνω τουλάχιστον στα παιδιά μου.

Και όχι δεν κακομαθαίνουν ούτε γίνονται εξαρτημένα

 

Kάτι μου θυμίζει η ιστορία σου AGE...

Επίσης Δήμητρα εγώ σαν παιδάκι βίωσα πολύ έντονα το άγχος του αποχωρισμού κι εγώ έκλαιγα κι εγώ δυσκολεύτηκα να προσαρμοστώ κι εγώ δεν ήθελα να πάω σχολείο...ακόμα θυμάμαι εκείνη την πρώτη μέρα στο νήπιο!!! Να ψάχνω τον μπαμπά μου τρελή από αγωνία... κι αυτός απέξω να με κοιτάζει χωρίς να τον βλέπω. Ακόμα μου το λέει... Αγκαλιά δε θυμάμαι όμως ποτέ να με πήρε! Την αγκαλιά της μάνας μου αμυδρά, του πατέρα μου ΠΟΤΕ! Ομοίως τον λατρεύω και με λατρεύει, μου έχει προσφέρει τα πάντα και συνεχίζει να μου προσφέρει, χαλί να τον πατήσω θα γίνει! Γεννούσα κι έκλαιγε από έξω από την αίθουσα. Αλλά αυτό το κενό δε γεμίζει ποτέ! Αν χρειαστεί να τον πάρω αγκαλιά θα νιώσω άβολα! Μου φαίνεται αφύσικο να πάρω τον πατέρα μου αγκαλιά. Ντρέπομαι, νιώθω παράξενα, σαν κάτι απαγορευμένο...δεν μπορώ να το εξηγήσω! Θεωρώ ότι είναι κατάλοιπο από την παιδική μου ηλικία. Δεν έχει να κάνει το άγχος του αποχωρισμού με τις αγκαλιές. Είναι στο παιδί. Ή αν έχει να κάνει εγώ προσωπικά και χωρίς να είμαι ειδικός πιστεύω ότι αν ο πατέρας μου με έκανε να νιώθω περισσότερο ασφαλής κι ότι είναι κοντά μου, δεν θα βίωνα με τέτοιο τρόπο τον αποχωρισμό. Το παιδί μου λοιπόν εγώ προσωπικά νιώθω ότι θέλω να το παίρνω αγκαλιά. Και ότι αυτός είναι ένας από πολλούς τρόπους για να νιώσει ασφαλές! Μου λείψανε εμένα, δε θέλω να λείψουν στο παιδί μου! Κατοχικό σύνδρομο!!!!!!!!!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

θέλω να πω πολλά, αλλά θα πω λίγα

Τη μεγάλη την είχαμε μάθει να μην θέλει αγκαλιά από μικρή. Όση αγκαλιά δεν την πείραμε τα 2 πρώτα χρόνια, την έχουμε πάρει μετά τη γέννηση των διδύμων γιατί υπάρχει κάτι που λέγεται ζήλεια.

θα μου επιτρέψεις μια διόρθωση: την είχατε μάθει να μην ζητάει αγκαλιά, όχι να μην θέλει. Είναι αδιανόητο και αφύσικο ένα μωρό να μην θέλει την αγκαλιά της μαμάς του. Απλά όταν το μωρό κλάψει μια, δυο, τρεις, δέκα, κάποια στιγμή απελπίζεται, αντιλαμβάνεται ότι οι γονείς του δεν είναι εκεί να το παρηγορήσουν, και σταματά. Το τι συνέπειες έχει αυτό, ίσως φανούν μετέπειτα.

 

Έχεις σκεφτεί ποτέ, ότι αν την είχατε χορτάσει με αγκαλιές όσο ήταν μωρό, τώρα δεν θα πάθαινε κρίσεις ζήλιας, γιατί θα θεωρούσε δεδομένο ότι την αγαπάτε;

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

εσυ πηγες στο αλλο ακρο τωρα!καθολου αγκαλια!δεν ειπαμε ΚΑΘΟΛΟΥ και να ειναι ΜΟΝΑ τους και να κλαινε!ειπαμε ΟΧΙ 24ΩΡΕΣ ΤΟ 24ΩΡΟ κ εχει τεραστεια διαφορα ..!

Βρε Δημητρά μου ποιός γονιός έχει κυριολεκτικά το παιδί του 24/24 στην αγκαλιά ?(κάποτε θα θές να πάς στην τουαλέτα):lol::lol:

 

Πάντως αυτό το βαριέται και κλαίει, εμένα μου λέει κάτι. Άπειρες φορές μου έχει ζητήσει η κόρη μου να την πάρω αγκαλιά την ώρα που κάνω κάτι την παίρνω αγκαλιά την φιλάω και την ξαναφήνω κάτω, έχω ικανοποιήσει την ανάγκη της για αγκαλιά και ξαναγυρίζει στα παιχνίδια της τι ποιο απλό ?

Να σημειώσω (κουκουβά) ότι το κοριτσάκι μου προσαρμόστηκε μέσα σε 3 μέρες στον παιδικό και την 3 μέρα εκτός του ότι δεν ήθελε να φύγουμε κάθισε σχεδόν όλο το ωράριο και κοιμήθηκε. Όταν είμαστε με κόσμο πότε δεν είναι δίπλα μου (εντάξει λίγο στην αρχή μέχρι να εξοικειωθεί) άλλα είναι κοινωνικότατη (κουκουβάω είπαμε:mrgreen::mrgreen:)

Link to comment
Share on other sites

θέλω να πω πολλά, αλλά θα πω λίγα

 

θα μου επιτρέψεις μια διόρθωση: την είχατε μάθει να μην ζητάει αγκαλιά, όχι να μην θέλει. Είναι αδιανόητο και αφύσικο ένα μωρό να μην θέλει την αγκαλιά της μαμάς του. Απλά όταν το μωρό κλάψει μια, δυο, τρεις, δέκα, κάποια στιγμή απελπίζεται, αντιλαμβάνεται ότι οι γονείς του δεν είναι εκεί να το παρηγορήσουν, και σταματά. Το τι συνέπειες έχει αυτό, ίσως φανούν μετέπειτα.

 

Έχεις σκεφτεί ποτέ, ότι αν την είχατε χορτάσει με αγκαλιές όσο ήταν μωρό, τώρα δεν θα πάθαινε κρίσεις ζήλιας, γιατί θα θεωρούσε δεδομένο ότι την αγαπάτε;

Συμφωνώ!!! εντελώς όμως :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω ότι αν το μωρό ζήτά αγκαλιες πρέπει να τις έχεις.Οταν χορτάσει αυτό το στάδιο θα προχωρήσει πιο ήρεμο στο επόμενο στάδιο όταν θα περπάταει θα είναι πιο ανεξάρτητο.Γιατι θα έχει ικανοποιησει την ανάγκη του αυτή στο μέγιστο βαθμό.Τώρα κατι που διαβασα.Οι ερευνες εδειξαν πως οι γονείς που ανταποκρίνονται γρήγορα και με ευαισθησία στις ανάγκες του μωρού.Το μωρό θα είναι ηρεμο και ευτυχισμένο και θα κλάψει πολύ λιγότερο.Από το μωρό που οι γονείς το αγνοούν.Είναι αδύνατο να κακομάθει το μωρό.

Ο θηλασμός είναι μια ΥΠΕΡΟΧΗ σχέση(δεν είναι γάλα σε κονσέρβα)Η κατσικούλα θηλάζει το κατσικάκι, η γαιδουρίτσα το γαιδουράκι,η γατούλα το γατάκι, γιατί οχι και ο άνθρωπος το ανθρωπάκι...

Link to comment
Share on other sites

απο οτι καταλαβα οι περισσοτεροι ειστε παιδια που ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ δε τα πηραν αγκαλια κ για να ικανοποιησετε τη δικη σας ελλειψη παιρνετε ολη μερα τα μωρα σωστα?κ ρωταω.εχω ΠΧ ενα μωρο 6 μηνων το οποιο ειναι στο παρκο του ξυπνιο κ εδω κ 15 λεπτα παιζει με τα κουκλακια του.τι κανω?το βουταω αγκαλια κ το ξεσηκωνω επειδη περασαν 15 ολοκληρα λεπτα χωρις να το εχω αγκαλιαα???

επισης ο γιος μου δεν ειναι παιδι της αγκαλιας/.οχι δε το εκανα επιτηδες εγω.απλως δε μπορει να κατσει στο ιδιο μερος πανω απο 1 λεπτο.οταν ηταν πολυ μωρο κ τον ειχα αγκαλια για να κοιμηθει τσιριζε.μολις τον τυλιγα σε μια πανα κ τον εβαζα στο ριλαξ κοιμοταν.τι επρεπε να κανω?ντε και καλα να τον κουναω αγκαλια???μεχρι κ σημερα τον παιρνω αγκαλια να παιξουμε κ στριφογυρναει σα σβουρα στα χερια να κατεβει κατω να εξερευνησει!ειαι πολυ υπερκινητικος.για πειτε μου???

φυσικα κ ειμαι υπερ της αγκαλιας σε τρυφερες στιγμες αναμεσα μας η οταν ποναει ειδε εφιαλτη κλπ αλλα επειδη δεν εχει τι να κανει κ φερνει βολτες κλαιγοντας οχι!καλυτερα να κατσω να κανουμε μια χειροτεχια ενα παζλ εναν πυργο με τουβλακια παρα να το εχω ντε και καλα αγκαλια

Link to comment
Share on other sites

Kάτι μου θυμίζει η ιστορία σου AGE...

Μου λείψανε εμένα, δε θέλω να λείψουν στο παιδί μου! Κατοχικό σύνδρομο!!!!!!!!!!!! :lol:

 

Έτσι ήταν τότε τα πράγματα mikio, είμαστε πολλοί,:? δεν κατακρίνω τους γονείς μου ξέρω ότι κάναν το καλλίτερο που μπορούσαν (έτσι μάθανε και αυτοί)

Άλλα εγώ δεν θα αγνοήσω τις ανάγκες του παιδιού μου.

Link to comment
Share on other sites

Ελεγα να μην γραψω...ομως ολο το απογευμα σκεφτομουν εκεινο το μωρακι, που εκλαιγε 3 μερες...:-(

 

Το να υποστηριζουν μερικοι οτι η αγκαλια απο μονη της δημιουργει δυστροπους (ας το πω ετσι) ανθρωπους ενω η ελλειψη της και μαλιστα απο τους ιδιους τους τους γονιους το αντιθετο, μονο οξυμωρο μπορει να θεωρηθει!!! Το ακουσαμε κι αυτο.....οι εκδηλωσεις αγαπης, μας κανουν χειροτερους! Δεν κατηγορω κανεναν, και ιδιως τις μητερες χωρις βοηθεια- ειμαι μια απο αυτες και πολλες φορες εχω αναγκαστει να αφησω το παιδι μου κατω ενω ηθελε αγκαλια για να κανω καποια δουλεια, με τυψεις- αλλα οχι να το κανετε και επιτηδες!!!!!!!!!!!

 

Ο ανθρωπος ειναι αναποδος, οταν νιωθει οτι ΔΕΝ τον αγαπουν.

 

Τωρα το αντιθετο, το να ειναι απασχολημενα με κατι και να τα παιρνετε αγκαλια με το ζορι, ειναι περιττο αλλα και παλι κακο δεν μπορω να πειστω οτι θα τους κανει!!!

 

Αφηστε τα πληκτρολογια και αρχιστε τις αγκαλιες!!! Κανουν καλο....

Link to comment
Share on other sites

λιζα μαλλον εχεις προβλημα στο διαβασμα γιατι κανεις δεν ειπε να μη τα περνουμε αγκαλια επιτηδες :shock::shock::shock: συγκεκριμενα εγω ειπα ως μανα χωρις βοηθεια απο πουθενα κ με εναν αντρα να δουλευει 12-13 ωρες ως τις 12-12.30 το βραδυ οτι ΝΑΙ δεν εχω παρει παιδι αγκαλια οταν κλαιει επειδη βαρεθηκε η επειδη θελει για να περασει το δικο του αλλα εκεινη την ωρα παιζουμε με παζλ τουβλακια παραμυθια κλπ ΑΛΛΑ αγκαλιαζω ΚΑΘΕ μερα τα παιδια μου κ μαλιστα κ χωρις να μου το ζητησουν παω κ τα κανω αγκαλια.απλα ανεφερα συγκεκριμενες περιπτωσεις που δε το κανω.αν εχω να ετοιμασω το φαι του μικρου κ ερθει διπλα μου η μεγαλη κ απαιτει αγκαλια κ δε της φτανει ΜΙΑ αγκαλια που της κανω εκεινη τη στιγμη αλλα θελει να την κραταω στα χερια ε προτιμω να την αφησω 5 λεπτα να κλαψει παρα να πειναει ο μικροσ που δε θα φταιει σε τιποτα να μεινει νιστηκος(παραδειγμα εδωσα δεν εχει κανει η κορη μου κατι τετοιο τουλαχιστον μπορει σε καποια πραγματα να ειναι αναποδη αλλα σαυτο ξερει πως η μαμα δεν εχει 15 χερια κ 56 ποδια) φυσικα κ αγκαλιαζουμε τα παιδια μας αλλα δε τα εχουμε κ ολη μερα να κρεμονται κ απο πανω μας.προτειμω να μπορει να κανει κ καποια πραγματα μονο του απο το να εαποτελει ΑΠΛΑ την προεκταση του χεριου μου μεσα στο σπιτι.

οσο για την φραση με την προστακτικη εγκλισηΑφηστε τα πληκτρολογια και αρχιστε τις αγκαλιες!!

ΔΕΝ ξερεις πως ειμαστε με τα παιδια μας γιαυτο θα σε παρακαλουσα να επιβαλλεσαι σε αλλους που ζηταν κατι τετοιο απο σενα εμεις δε το ζητησαμε.

αν δε ξερεις τι κανει ο αλλος σπιτι του να μη λες τετοιες φρασεις ...Αφηστε τα πληκτρολογια και αρχιστε τις αγκαλιες!! δε ξερεις ποτε ποτε χρησημοποιει καποιος το πληκτρολογιο κ αν το κανει οταν κοιμαται το παιδι του η οχι.η αν ξεκλεβει λιγα λεπτα την ωρα που παιζει.ησουν πολυ επικριτικη

Link to comment
Share on other sites

Dimitra83 νομίζω ότι έχεις παρανοήσει ελαφρώς το θέμα.

 

Καταρχάς η όλη κουβέντα ξεκίνησε με μια μητέρα που ρωτούσε για το 6,5 μηνών ΒΡΕΦΟΣ της. Είναι άλλο ένα βρέφος και άλλο ένα παιδάκι 4 χρονών. Εννοείται ότι δικαιούνται και τα δύο την αγκαλίτσα τους (όπως άλλωστε και εμείς οι λίγο μεγαλύτεροι, γιατί να το κρύψομεν άλλωστε :mrgreen:). Αλλά άλλες οι απαιτήσεις του ενός και άλλες του άλλου.

 

Δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο έχεις θιχτεί προσωπικά και αναφέρεις προσωπικές ιστορίες για το αν θα αφήσεις το τετράχρονο παιδί σου να παίξει με τα τουβλάκια του ή θα το πάρεις με το ζόρι αγκαλιά. Επίσης γιατί μας ρωτάς αν έκανες καλά που δεν πήρες αγκαλιά τα παιδιά σου όταν πλημμύρισε το σπίτι σου.:shock: Δε νομίζω ότι αυτό είναι το θέμα συζήτησης αλλά κυρίως το αν αφήνουμε τα ΒΡΕΦΗ να κλαίνε και δεν ανταποκρινόμαστε στο κλάμα τους ως ΜΕΣΟ ΔΙΑΠΑΙΔΑΓΩΓΗΣΗΣ.

 

Τέλος να σου πω ότι προσωπικά θίγομαι όταν κάποιοι προσπαθούν να βρουν "κουσούρια" σε μένα και στα παιδιά μου απλά και μόνο επειδή ακολουθούμε διαφορετικό μοντέλο διαπαιδαγώησης από αυτούς. Προσωπικά σε διαβεβαιώ ότι τα δύο μεγαλύτερα παιδιά μου δεν είναι προσκολλημένα πάνω μου, η μεγάλη μου προσαρμόστηκε αμέσως στον παιδικό όταν πρωτοπήγε, ο μεσαίος δεν έχει πάει ακόμα παιδικό αλλά μου ζητάει ο ίδιος να πάει (το βρέφος είναι ακόμα αυτοκολλητάκι μου, θα σου πω σε λίγα χρόνια). Τέλος, θεωρώ πολύ "χαμηλό" χτύπημα να κατηγορείς ως στερημένους τους γονείς που επειδή στερήθηκαν την αγκαλιά μικροί την προσφέρουν οι ίδιοι στα παιδιά τους. Κατά την άποψή μου η στέρηση στοργής στα παιδικά χρόνια δημιουργεί συνήθως ενήλικες που είναι ανίκανοι να εκδηλώσουν και οι ίδιοι στοργή. Και χρειάζεται αρκετό μεγαλείο ψυχής για να φτάσουν στο άλλο άκρο. Ωστόσο,εγώ θα διαψεύσω και εδώ καθώς σε διαβεβαιώ ότι δεν στερήθηκα καμιά αγκαλιά ως παιδί, την χόρτασα και από τη μαμά μου και από τον μπαμπά μου και γι' αυτό ίσως έχω αρκετά αποθέματα για να προφέρω και στα τρία παιδιά μου.;)

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

και εγω ετσι την ειχα τη μικρη μου...και τωρα δηλαδη που κοντευει τα 3 δεν την αφηνω καθολου να κλαψει!καλο η κακο εγω ετσι ειμαι με το παιδι μου!

αν ειχες αλλα 2 ηλικιας 1.5 ετων κ 2 μηνων ας πουμε.το 3χρονο εκλαιγε επειδη ζηλευε κ βαριοταν το 1.5 χρ. εκλαιγε γιατι πεινασε κ τα εκανε πανω του το 2μηνων εκλαιγε γιατι ειχε κολληκους κ κλαιγανε Κ ΤΑ 3 ΜΑΖΙ με ποια σειρα θα τα εκανες ολα ωστε να μη κλαψει κανενα ουτε 1 λεπτο?κ να τα εχεις συγχρονως κ τα 3 αγκαλια?:shock: ας μην ειμαστε απολυτοι

 

Για μένα τα παιδιά μεγαλώνουν με και στις αγκαλιές αυτό πιστεύω ότι χρειάζονται απλόχερα

Το... για πάντα είναι μεγάλο χρονική διάστημα για να……. Ελπίζεις….. ναι ελπίζεις……. γιατί το παιδάκι σου κάποια στιγμή θα μεγαλώσει και θα φύγει από την αγκαλιά σου οπότε απόλαυσέ το όσο διαρκεί.

αν πιστευεις οτι ειναι καλο να το εχεις αγκαλια μεχρι τη στιγμη που θα παει να ζησει μονο του δηλαδη μετα τα 18 η 20 η 30 τοτε οκ δικαιωμα σου να τον κρατας αγκαλια κ να ξυριζεται

 

Πάντα δούλευα και στα τρία παιδιά. Στον ιδιωτικό τομέα. Τώρα εξαντλώ την εξάμηνη άδεια για το τρίτο.;)

Σχετικά με τη δεύτερη ερώτηση, δεν θεωρώ τίποτα για τη δική σου οικογένεια, εννοείται ότι την διαμορφώνεις όπως εσύ νομίζεις και επιθυμείς.

η δουλεια σου ειναι εντος σπιτιου?αν ναι οκ.αν δουλευες πχ 8 ωρες σε μμια τραπεζα θα το ειχες μαζι σου αγκαλια?αν ησουν εργατρια σε βιοτεχνια θα επαιρνες το μωρο 8 κ 10 ωρες στις βαρδιες με την ραπτομηχανη(πχ)?

 

να το χα το παιδάκι μου κολλημένο πάνω μου!

και ειναι ωραιο να μαθει ενα παιδι να ειναι κολλημενο στη μανα του κ να μη νιωθει ανεξαρτητο σωμα αλλα ενα με το δικο της?αυτο ειναι δικη σου αναγκη κ οχι του παιδιου.αν εγω θελω να εχω κολλημενο σα γραμματοσημο 24 ωρες τη μερα ειναι δικο μου θελω.το παιδι θα μαθει πως χωρις τη μαμα δε μπορουμε να κανουμε βημα κ θα γεμισει φοβιες(κ ουτε εννοω καθολου αγκαλια ΞΑΝΑΛΕΩ αλλα αγκαλια ΜΕ ΜΕΤΡΟ κ οχι ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ

 

όχι να μην αφήνετε τα παιδιά σας να κλαίνε

φέρνει και αρνητικά αποτελέσματα

εγω παλι που δεν τα ειχα αυτοκολλητα κ τα εχω αφησει να κλαψουν κ 5 λεπτα δεν εκανα προβληματικα παιδια αλλα περναν ολες τις ηλικιακες φασεις που περναει καθε φυσιολογικο παιδι.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...