Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

πονος στη θηλη μετα το θηλασμο


Recommended Posts

Θα γίνεις αμαζονα! :D χωρίς πλάκα τώρα, σταδιακα το άλλο στηθος δεν θα παράγει και θα θηλαζεις μόνο απο το καλο. Απλα το άλλο θα μικρύνει για όσο καιρο θηλαζεις. Υπάρχουν γυναίκες που θηλάζουν χρόνια με ένα στηθος! ΑΛΛΑ συνήθως αυτο το επιλέγουν γυναίκες που το μωρο αρνείται το ένα στηθος, ή γυναίκες εγχειρισμενες κτλ.

Εγω θα σου πρότεινα να ξαναπροσπαθησεις με το κακο στηθος. Το μωρο θα μπορέσει να σπάσει το φραγμενο πόρο.

Αυτο που δεν μπορω να καταλάβω ειναι πως γίνεται να μη βγαίνει γάλα απο το φραγμενο πόρο και να μην έχεις σκληρά τμήματα!

Με τέτοιο πόνο που περνάω ευχαρίστως το χαρίζω στην επιστήμη και συνεχίζω με ένα στήθος:) Επίσης το μωρό είχε εντονη άρνηση στο κακό στήθος (κλάμα σπαρακτικό σε κάθε θηλασμό)... Δεν το ακουμπάω προτιμώ να το κόψω (το στήθος αλα αμαζόνα;) ) παρά να το ξαναβάλω στο στομα του μωρού...

GlXHp3.png

YCLEp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Με τέτοιο πόνο που περνάω ευχαρίστως το χαρίζω στην επιστήμη και συνεχίζω με ένα στήθος:) Επίσης το μωρό είχε εντονη άρνηση στο κακό στήθος (κλάμα σπαρακτικό σε κάθε θηλασμό)... Δεν το ακουμπάω προτιμώ να το κόψω (το στήθος αλα αμαζόνα;) ) παρά να το ξαναβάλω στο στομα του μωρού...

 

Σοβαρά μιλάς, τόσο πολυ πονας; Μου κάνει εντύπωση πραγματικά!

Θέλεις να στείλεις email η να τηλεφωνησεις με τη σύμβουλο να σου δώσει οδηγίες για θηλασμο απο ένα στηθος; Και γενικώς να σου πει πως το βλέπει.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Σοβαρά μιλάς, τόσο πολυ πονας; Μου κάνει εντύπωση πραγματικά!

Θέλεις να στείλεις email η να τηλεφωνησεις με τη σύμβουλο να σου δώσει οδηγίες για θηλασμο απο ένα στηθος; Και γενικώς να σου πει πως το βλέπει.

 

Ναι ο πόνος δεν υπάρχει!!!! Της έστειλα και περιμένω απάντηση...Πραγματικά δεν είναι φυσιολογικό και μένα μου κάνει εντύπωση που δεν βελτιώνεται και νιώθω σαν να παλεύω να διορθώσω κάτι που από τη φύση του είναι "βλαμμένο". Η αλήθεια είναι ότι καμία σχέση το ένα στήθος με το άλλο ακόμα και απο αποψη μεγέθους - φυσιολογίας κλπ. Ισως κάπου πρέπει να ξέρουμε και να σταματάμε να πηγαίνουμε ενάντια στη φύση μας... δυστυχώς...

GlXHp3.png

YCLEp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Η θηλή εξωτερικά έχει ένα εξόγκωμα σαν σπυράκι με κεφάλι άσπρο που έσκασε αλλά γάλα δεν βγαίνει απο εκει. Αυτό αρχικά ήταν πολύ μικρότερο και όχι εξογκωμένο αλλά τώρα πιάνει σχεδόν το μισό της θηλής και εξέχει. Ο πόνος ξεκινάει από εκεί και πάει προς τα μέσα σαν καρφί. σκληρά κι επώδυνα μέρη στο στηθος δεν εχω

Πώς γίνεται να θηλάσω μόνο από το καλό στήθος??? Με το άλλο τι θα κάνω???

 

Τωρα μπορεί να πω και βλακεία, αλλά επειδη κι εγω πέρασα πάρα πολλά στο θηλασμό της μικρής μου θα την κάνω την ερωτηση. Ειπες "ένα εξόγκωμα σαν σπυράκι με κεφάλι άσπρο που έσκασε αλλά γάλα δεν βγαίνει απο εκει". Μηπως ειναι κάτι δερματολογικό και όχι φραγμένος πόρος? Εγω όσες φορές είχα φραγμένο πόρο, υπήρχε εσωτερικά στο στήθος σκληρό σημείο (γρομπαλάκι) το οποίο πόναγε και ήταν εξωτερικά κόκκινο. Δεν ήταν όμως σαν σπυράκι. Οταν όμως παρουσίασα σταφιλόκοκο στο στήθος, ήταν σπυράκι, κατακόκκινο, μεγάλο, πυώδες στην άκρη και δεν το ακούμπαγες με τίποτα! Γι αυτο, θέλει αντιβίωση και δεν πρέπει να ερθει σε επαφή το μωρό. Μια ιδέα λεω... Εσωτερικό πόνο στο στηθος δεν έχεις? Αν δεν πειράξεις το σημειο δηλαδή, δεν σε πονάει γενικά το στήθος σου?

6/ 11/2007: Ο μικρός Πρίγκιπας!!!

24/3/2011: Η Μπουκίτσα μας!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

καλημερα...εδω κ 4 μερες περιπου το αριστερο μου στηθος με ποναει πολυ τοσο την ωρα του θηλασμου,αλλα περισσοτερο οταν τελιωνει ο θηλασμος.ποναει πολυ η θηλη μου αλλα κ ολο το στηθος,σαν να πονανε οι αδενες ας πουμε.το στηθος δεν ειναι ουτε κοκκινο ουτε ζεστο αλλα η θηλη ειναι λιγο πιο ροζ..τι μπορω να κανω,υποφερω πραγματικα κ νιωθω οτι το στηθος δεν βγαζει τοσο γαλα οσο ειχε,βασικα ακουω την μπουμπου να καταπινει λιγο την ωρα που ειναι σε εκεινο το στηθος:confused::confused:

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα...εδω κ 4 μερες περιπου το αριστερο μου στηθος με ποναει πολυ τοσο την ωρα του θηλασμου,αλλα περισσοτερο οταν τελιωνει ο θηλασμος.ποναει πολυ η θηλη μου αλλα κ ολο το στηθος,σαν να πονανε οι αδενες ας πουμε.το στηθος δεν ειναι ουτε κοκκινο ουτε ζεστο αλλα η θηλη ειναι λιγο πιο ροζ..τι μπορω να κανω,υποφερω πραγματικα κ νιωθω οτι το στηθος δεν βγαζει τοσο γαλα οσο ειχε,βασικα ακουω την μπουμπου να καταπινει λιγο την ωρα που ειναι σε εκεινο το στηθος:confused::confused:

 

Έχεις κάποιο σκληρό κι επώδυνο σημείο στο στηθος;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Έχεις κάποιο σκληρό κι επώδυνο σημείο στο στηθος;

οχι καθολου,ισα ισα που το στηθος ειναι συνεχεια μαλακο κ ετσι νιωθω οτι δεν εχει κ πολυ γαλα:cry:.. να πω σχετικα με τον πονο που δεν εγραψα πιο πανω νιωθω σε ολο το στηθος τσιμπιματακια κ πονος ειναι σαν να μας πιανει κολικος:?:-?δεν ξερω αν καταλαβαινεις!!

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites

Τωρα μπορεί να πω και βλακεία, αλλά επειδη κι εγω πέρασα πάρα πολλά στο θηλασμό της μικρής μου θα την κάνω την ερωτηση. Ειπες "ένα εξόγκωμα σαν σπυράκι με κεφάλι άσπρο που έσκασε αλλά γάλα δεν βγαίνει απο εκει". Μηπως ειναι κάτι δερματολογικό και όχι φραγμένος πόρος? Εγω όσες φορές είχα φραγμένο πόρο, υπήρχε εσωτερικά στο στήθος σκληρό σημείο (γρομπαλάκι) το οποίο πόναγε και ήταν εξωτερικά κόκκινο. Δεν ήταν όμως σαν σπυράκι. Οταν όμως παρουσίασα σταφιλόκοκο στο στήθος, ήταν σπυράκι, κατακόκκινο, μεγάλο, πυώδες στην άκρη και δεν το ακούμπαγες με τίποτα! Γι αυτο, θέλει αντιβίωση και δεν πρέπει να ερθει σε επαφή το μωρό. Μια ιδέα λεω... Εσωτερικό πόνο στο στηθος δεν έχεις? Αν δεν πειράξεις το σημειο δηλαδή, δεν σε πονάει γενικά το στήθος σου?

Αρχικά ήταν άσπρη κουκίδα που εξελίχθηκε σε σπυράκι τύπου όχι όμως πυώδες. Η διάγνωση έγινε από πιστοποιημένη σύμβουλο θηλασμού απλά πήρε πολύ χρόνο να γιατρευτεί γιατί μάλλον είχε φτάσει η κατάσταση στο απροχώρητο. Χτες θήλασα ξανά μετά από ένα μήνα διακοπής και ο πόνος ευτυχώς έφυγε μαζί με τοσπυράκι και να μην ξαναγυρίσει.....

GlXHp3.png

YCLEp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά ήταν άσπρη κουκίδα που εξελίχθηκε σε σπυράκι τύπου όχι όμως πυώδες. Η διάγνωση έγινε από πιστοποιημένη σύμβουλο θηλασμού απλά πήρε πολύ χρόνο να γιατρευτεί γιατί μάλλον είχε φτάσει η κατάσταση στο απροχώρητο. Χτες θήλασα ξανά μετά από ένα μήνα διακοπής και ο πόνος ευτυχώς έφυγε μαζί με τοσπυράκι και να μην ξαναγυρίσει.....

επισης κ εγω εχω εδω κ 2βδομαδες ενα λευκο σπυρακι,σαν πορος φραγμενος.στην αρχη με πονουσε πολυ,μολις μου περασε ο πονος με επιασε τωρα αυτο.εντομεταξυ ακριβως το ιδιο σπυρακι εβγαλα τωρα κ στο καλο μου δεξι στηθος:oops::oops::|

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

επισης κ εγω εχω εδω κ 2βδομαδες ενα λευκο σπυρακι,σαν πορος φραγμενος.στην αρχη με πονουσε πολυ,μολις μου περασε ο πονος με επιασε τωρα αυτο.εντομεταξυ ακριβως το ιδιο σπυρακι εβγαλα τωρα κ στο καλο μου δεξι στηθος:oops::oops::|

 

Με έχεις μπερδέψει. Η πάνω περιγραφή σου παραπέμπει σε καντιντα ενω αυτη σε φραγμενο πόρο!!!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Με έχεις μπερδέψει. Η πάνω περιγραφή σου παραπέμπει σε καντιντα ενω αυτη σε φραγμενο πόρο!!!

δεν ξερω κ εγω τι να σκεφτω...σου λεω στην αρχη εβγαλα ενα ασπρο σπυρακι το οποιο δεν εφυγε κ ποτε(το'χω κανα 2 βδομαδες) κ σταματησε να ποναει κ τοσο η θηλη.αλλα αυτος ο καινουριος πονος δεν εχει καμια σχεση με τον προηγουμενο.ποναω πολυ κ πιο πολυ αφου τελιωνει ο θηλασμος οπου νιωθω τσιμπιματα εντονα κ σαν σφαχτες ας πουμε σε ολο το στηθος.. ελπιζω να τα ειπα καλυτερα τωρα!:oops::oops:

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω κ εγω τι να σκεφτω...σου λεω στην αρχη εβγαλα ενα ασπρο σπυρακι το οποιο δεν εφυγε κ ποτε(το'χω κανα 2 βδομαδες) κ σταματησε να ποναει κ τοσο η θηλη.αλλα αυτος ο καινουριος πονος δεν εχει καμια σχεση με τον προηγουμενο.ποναω πολυ κ πιο πολυ αφου τελιωνει ο θηλασμος οπου νιωθω τσιμπιματα εντονα κ σαν σφαχτες ας πουμε σε ολο το στηθος.. ελπιζω να τα ειπα καλυτερα τωρα!:oops::oops:

 

Σαν καρφιτσες και γυαλιά σπασμένα ας πούμε;

Το μωρο εχει άσπρα σημαδακια στο στόμα του μέσα ή συγκαμα;

Μάλλον μυκητιαση ειναι. Κανε τα εξής:

-Κόψε τη ζαχαρη και το άσπρο αλεύρι γιατι τρέφουν τους μυκητες.

-Μετα το θηλασμο ξεπλενε τη θηλή με νερο και βάλε σε ένα φλιτζάνι μισό νερο και μισο ξύδι και βουτα τη μέσα. Η με ένα βαμβάκι βάλε ξυδονερο.

Σε δυο 24ωρα πρέπει να δεις βελτίωση κατα 80%.

Αν έχει το μωρο στοματιτιδα όμως πρέπει να πλενεις-βρασεις κι οτι βάζει στο στόμα του κι ίσως θα σου πει ο γιατρός να της βάζεις κρέμα στο στόμα. Την ίδια κρέμα θα βάζεις κι εσυ στη θηλή.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • 9 χρόνια μετά...

Καλησπέρα! Θα ήθελα την βοήθεια σας σχετικά με ένα πρόβλημα που έχω με τον θηλασμό. Έχω ένα κοριτσάκι 2 μηνών, το θηλάζω αποκλειστικά, γεννήθηκε 3,970γρ και τώρα ζυγίζει 6,180. Τις τελευταίες 2 εβδομάδες έχω βγάλει ένα σπυράκι στην θηλή το οποίο δείχνει να φεύγει και επανέρχεται, με πονάει πάρα πολύ, βάζω το μωρό στο στήθος και υποφέρω από τους πόνους, οι πόνοι συνεχίζονται και μετά τον θηλασμό, είναι σαν τσιμπήματα, και η θηλή γίνεται λευκή για κάποια λεπτά. Ο πόνος μετά τον θηλασμό κρατάω κάποια λεπτά και δεν είναι συνεχόμενος. Η συγκεκριμένη θηλή είναι λίγο επίπεδη. Δεν ξέρω τι να κάνω, πως μπορώ να ανακουφιστω. Αυτή την στιγμή το σπυράκι έχει φύγει, όμως εξακολουθεί να με πονάει όταν θηλάζω. Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας. Συγνώμη για το ακατάλληλο της ώρας.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Θα ήθελα την βοήθεια σας σχετικά με ένα πρόβλημα που έχω με τον θηλασμό. Έχω ένα κοριτσάκι 2 μηνών, το θηλάζω αποκλειστικά, παίρνει κανονικά βάρος. Τις τελευταίες 2 εβδομάδες έχω βγάλει ένα σπυράκι στην θηλή το οποίο δείχνει να φεύγει και επανέρχεται, με πονάει πάρα πολύ, βάζω το μωρό στο στήθος και υποφέρω από τους πόνους, οι πόνοι συνεχίζονται και μετά τον θηλασμό, είναι σαν τσιμπήματα, και η θηλή γίνεται λευκή για κάποια λεπτά. Ο πόνος μετά τον θηλασμό κρατάει κάποια λεπτά και δεν είναι συνεχόμενος. Η συγκεκριμένη θηλή είναι λίγο επίπεδη. Δεν ξέρω τι να κάνω, πως μπορώ να ανακουφιστω. Αυτή την στιγμή το σπυράκι έχει φύγει, όμως εξακολουθεί να με πονάει όταν θηλάζω. Πονάει και όταν κατεβαίνει το γάλα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@elsakiki η περιγραφή που δίνεις: 

On 13/5/2021 at 1:57 ΜΜ, elsakiki είπε:

Τις τελευταίες 2 εβδομάδες έχω βγάλει ένα σπυράκι στην θηλή το οποίο δείχνει να φεύγει και επανέρχεται, με πονάει πάρα πολύ,

θα μπορούσε να είναι milk blister.

Συζήτησε το με τον γυναικολόγο ή/και τον παιδίατρο σας. Και οι δύο οφείλουν να είναι ενήμεροι σχετικά και να σε κατευθύνουν καταλλήλως.

 

Αντιγράφω παρακάτω μέρος απάντησης μου σε άλλο topic, μήπως σου φανεί βοηθητική.

 

"Λοιπόν, οι milk blisters, αν και από μόνες τους δεν είναι κάτι το ανησυχητικό, μπορεί να γίνουν επίμονες και πραγματικά επώδυνες. Η φουσκάλα παρεμποδίζει την άνετη ροή του γάλακτος από το σημείο και προκαλεί συμφόρηση και πόνο εις βάθος. (...)
Θα πρότεινα τα εξής:
1) Να δεις άμεσα κάποιον γνώστη (ιατρό/ μαία/ σύμβουλο θηλασμού) και να σου πει περί τίνος πρόκειται-τρόπο αντιμετώπισης.
2) Σκέψου εάν η εμφάνιση του προβλήματος έχει συμπέσει με το παιδί να θηλάζει με τρόπο που να καταπονείται η θηλή (τραβάει, δαγκώνει, κλπ); Μπορεί να έχει σχέση και με τη φάση που βρίσκεται η οδοντοφυία του. Να το κάνει δηλαδή για ανακούφιση.
3) Μετά -αμέσως- από ένα θηλασμό από το πονεμένο μαστό παρατήρησε κάτω από καλό φωτισμό (πχ στρέψε ένα πορτατίφ) τη θηλή. Βλέπεις κάποια άσπρη κουκίδα; Μπορεί να είναι και εξαιρετικά μικρή. Εαν ναι, συνέχισε με το βήμα 4. Εάν όχι, μπορείς είτε να κάνεις ζεστό ντουζ-να τρέξει ζεστό νερό στο στήθος. Είτε να κάνεις ζεστές κομπρέσες (καθαρή βαμβακερή πετσέτα σε ζεστό νερό και εφαρμογή στο στήθος - επαναλαμβάνεις). Και παρατηρείς ξανά για άσπρη κουκίδα.
4) Εάν δεις άσπρη κουκίδα, τότε το πιο πιθανό αφορά σε milk blister. (...) Εγώ γνωρίζω από την παιδίατρο μας-σύμβουλο θηλασμού τα εξής: α) Με καθαρό πανί ή γάζα τρίβεις απαλά με ήπιες κινήσεις το σημείο με σκοπό η φουσκάλα να ανοίξει. β) Εάν δεν ανοίξει τότε, με αποστειρωμένη βελόνα, σε πλάγια φορά με τη μύτη προς το δέρμα, ίσα ίσα που το γρατζουνάς απαλά και μόνο επιφανειακά. Σαν να προσπαθείς να κάνεις μια μικροσκοπική τομή και να ανασηκώσεις ελαφρά το δέρμα. Μιλάμε για εξαιρετικά λεπτούς χειρισμούς. Δε θες να τραυματίσεις την περιοχή. Και εάν δε νοιώθεις ok να το κάνεις, σωστότερο είναι να απευθυνθείς στον ιατρό σου να το κάνει. Εάν δεν βλέπεις κουκίδα και βλέπεις πετσάκι, τότε με απολυμασμένο τσιμπιδάκι (πχ φρυδιών, εμβαπτισμένο πρώτα σε αλκοόλη) το τραβάς απαλά.
5) Σε κάθε περίπτωση μετά από αυτούς τους χειρισμούς, εφόσον έχει σπάσει η φουσκάλα (μπορεί να δεις σταγόνες γάλακτος να βγαίνουν με ροή) συνεχίζεις με μαλάξεις -ιδανικά κάτω από το ντουζ με ζεστό νερό- και επιμένοντας στο σημείο που πονάς εις βάθος, βγάζεις γάλα και προσπαθείς να αποσυμφορήσεις την περιοχή. Εάν μετά από αυτό νοιώσεις ανακούφιση, είναι καλό σημάδι.
6) Ωστόσο η όλη διαδικασία μπορεί να χρειαστεί να επαναληφθεί από την αρχή για κάποιες μέρες. Εαν δηλαδή την επομένη πονάς πάλι, επαναλαμβάνεις. Επίσης επειδή η θηλή έχει υποστεί μια καταπόνηση χρειάζεται σωστή περιποίηση μετά να μην μολυνθεί (πχ αντιβιωτική αλοιφή), ενυδάτωση (πχ purelan), χρόνο να επανέλθει. Λάβε υπόψη σου και ότι το παιδί θα συνεχίσει να θηλάζει από εκεί και ίσως πάλι άτσαλα, οπότε θα συνεχίσει να δέχεται "επίθεση" το σημείο. Οπότε προσπάθησε να αλλάζεις στάσεις θηλασμού.

Σε κάθε περίπτωση επαναλαμβάνω εφόσον η κατάσταση επιμένει, μην αμελείς να σε δει ειδικός από κοντά. (...) Ότι κι αν είναι, αντιμετωπίσιμο θα είναι. Μην κάθεσαι να υποφέρεις. Δεν υπάρχει λόγος."

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...