Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Απογευματινο 7 και κατι μηνων


Recommended Posts

Και εμένα μου φαίνεται πολύ μικρό για να κάνει ήδη δύο γεύματα. Εμείς ξεκινήσαμε με φρούτα μετά από 3-4 εβδομάδες κρεατοχορτόσουπα και μετά 3-4 εβδομάδες απογευματινό. Ο γιατρός μου είχε προτείνει επιδόρπιο γιαουρτιού αλλά εγώ δεν δίνω στο μωρό επεξεργασμένες τροφές οπότε του κάνω κουάκερ (3 κουταλιές κουάκερ & ή 1 μήλο ή ένα αχλάδι τριμμένο και όσο ήταν μικρός χτύπημα στο μπλέντερ), πουρέ γλυκοπατάτας, πουρέ κάστανου, αβοκάντο κλπ. Επίσης εγώ δεν αντικατέστησα κανένα γεύμα θηλασμού. Αφού τρώμε περιμένω να ρευτεί και μετά από 45`-1 ώρα τον θηλάζω και την υπόλοιπη μέρα όποτε θέλει φυσικά.

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 85
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια θέλω την γνώμη σας...ο μικρός μου είναι 6 μηνων και 20 ημερών και εδώ και 1 μήνα τρώμε φρουτόκρεμα με πολύ μεγάλη επιτυχία...μπανάνα, μήλο, αχλάδι και πορτοκάλι.πρίν 20 μέρες προσπάθησα να του δώσω λαχανικά δηλαδή πατάτα καρότο σέλινο γλυκοπατάτα κολοκυθάκι σε συνδιασμό και χωριστά, αλλα μεχρι και σήμερα τίποτα δεν τα θέλει.Ο γιατρός με μάλωσε που πήρα την πρωτοβουλία να τα αρχίσω απο μόνη μου και μου είπε πως πρέπει να κλείσει τον 7...και σας έτσι σας είπε ο γιατρός?λέτε να είναι νωρίς γι'αυτό δεν τα θέλει...ο γιατρός μου είπε να του δώσω ρυζάλευρο αλλα εγώ δεν θέλω τα έτοιμα...και τώρα μου έβαλε φαρίν λακτέ...πειράζει να του δίνω μόνο φούτο μέχρι τον 7?θηλάζω ακόμα...:)

cwKCp3.png

 

Q1akp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια θέλω την γνώμη σας...ο μικρός μου είναι 6 μηνων και 20 ημερών και εδώ και 1 μήνα τρώμε φρουτόκρεμα με πολύ μεγάλη επιτυχία...μπανάνα, μήλο, αχλάδι και πορτοκάλι.πρίν 20 μέρες προσπάθησα να του δώσω λαχανικά δηλαδή πατάτα καρότο σέλινο γλυκοπατάτα κολοκυθάκι σε συνδιασμό και χωριστά, αλλα μεχρι και σήμερα τίποτα δεν τα θέλει.Ο γιατρός με μάλωσε που πήρα την πρωτοβουλία να τα αρχίσω απο μόνη μου και μου είπε πως πρέπει να κλείσει τον 7...και σας έτσι σας είπε ο γιατρός?λέτε να είναι νωρίς γι'αυτό δεν τα θέλει...ο γιατρός μου είπε να του δώσω ρυζάλευρο αλλα εγώ δεν θέλω τα έτοιμα...και τώρα μου έβαλε φαρίν λακτέ...πειράζει να του δίνω μόνο φούτο μέχρι τον 7?θηλάζω ακόμα...:)

Δηλαδη ειναι νωρις για πατατουλα, καροτακι, κολοκυθακι, που ειναι ολα απο την φυση μας, αλλα δεν ειναι νωρις για φαριν λακτε:confused:

Ισως δεν ηταν ετοιμος ακομα να δεχτει νεες γευσεις. Άλλα παιδακια ξεκινουν 6 μηνων και τα δεχονται και άλλα θελουν λιγο χρονο ακομα. Δεν εγινε και τιποτα. Δινε του την φρουτοκρεμα και συνεχιζε να θηλαζεις. Μετα απο λιγες μερες ξαναδοκιμασε τον και βλεπεις. Εγω στα μωρα δινω τραχανα που μου εχει φτιαξει η πεθερα σαν απογευματινο. Αν εχεις ή μπορεις να βρεις, θα μπορουσες να δοκιμασεις και αυτο.

Καλη συνεχεια...

1DqRp3.png

 

EFmCp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια θέλω την γνώμη σας...ο μικρός μου είναι 6 μηνων και 20 ημερών και εδώ και 1 μήνα τρώμε φρουτόκρεμα με πολύ μεγάλη επιτυχία...μπανάνα, μήλο, αχλάδι και πορτοκάλι.πρίν 20 μέρες προσπάθησα να του δώσω λαχανικά δηλαδή πατάτα καρότο σέλινο γλυκοπατάτα κολοκυθάκι σε συνδιασμό και χωριστά, αλλα μεχρι και σήμερα τίποτα δεν τα θέλει.Ο γιατρός με μάλωσε που πήρα την πρωτοβουλία να τα αρχίσω απο μόνη μου και μου είπε πως πρέπει να κλείσει τον 7...και σας έτσι σας είπε ο γιατρός?λέτε να είναι νωρίς γι'αυτό δεν τα θέλει...ο γιατρός μου είπε να του δώσω ρυζάλευρο αλλα εγώ δεν θέλω τα έτοιμα...και τώρα μου έβαλε φαρίν λακτέ...πειράζει να του δίνω μόνο φούτο μέχρι τον 7?θηλάζω ακόμα...:)

 

αλλο παλι και τουτο!πατατουλα καροτακι και λιγο σελινο με φρεσκο ελαιολαδο απο πανω μου ειχε πει εμενα ο παιδιατρος μου απο 6μηνων να αρχισει σιγα σιγα να συνηθιζει τις γευσεις.εννοειτε οτι σου ειπε οχι φαγητο και σου εδωσε τις ετοιμες κρεμες??:(:(..απλα την φρουτοκρεμα εγω τη εδινα το πρωι μαζι με αυγουλακι κροκο εννοειτε,μεσημεριανο το φαγητακι του και απογευματινο βεβαια εγω εδινα ρυζαλευρο αλλα υπαρχουν και τελικα πολλα αλλα που μπορεις να του δινεις αλλα εγω δεν ψαχτηκα να σου πω την αληθεια γιατι νομιζα οτι επειδη το ειπε ο γιατρος μου ετσι το τε οκ.αν κανω αλλο παιδακι θα ψαχτω να του δινω αλλα πραγματα εκτος απο ρυζαλευρο.αλλα οχι οτι 6 μηνων δεν κανει με τιποτα να του δινεις λιγη πατατουλα με καροτακι.οσο αφορα οτι δεν τα θελει δεν παιζει ρολο το οτι ειναι 6 μηνων και οχι 7...απλα μπορει να προτιμαει την φρουτοκρεμα.παρε και μια δευτερη γνωμη εννοειται απο αλλον γιατρο και αλλες γνωμες απο μαμαδες!και αν συνεχιζει και στον 7 και δεν τα θελει προσθεσε του και λιγο λεμονακι(2-3 σταγονες αλλαζει την γευση οπως και το ελαιολαδο παντα απο πανω και οχι στο μαγειρεμα) καλη επιτυχια!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια θέλω την γνώμη σας...ο μικρός μου είναι 6 μηνων και 20 ημερών και εδώ και 1 μήνα τρώμε φρουτόκρεμα με πολύ μεγάλη επιτυχία...μπανάνα, μήλο, αχλάδι και πορτοκάλι.πρίν 20 μέρες προσπάθησα να του δώσω λαχανικά δηλαδή πατάτα καρότο σέλινο γλυκοπατάτα κολοκυθάκι σε συνδιασμό και χωριστά, αλλα μεχρι και σήμερα τίποτα δεν τα θέλει.Ο γιατρός με μάλωσε που πήρα την πρωτοβουλία να τα αρχίσω απο μόνη μου και μου είπε πως πρέπει να κλείσει τον 7...και σας έτσι σας είπε ο γιατρός?λέτε να είναι νωρίς γι'αυτό δεν τα θέλει...ο γιατρός μου είπε να του δώσω ρυζάλευρο αλλα εγώ δεν θέλω τα έτοιμα...και τώρα μου έβαλε φαρίν λακτέ...πειράζει να του δίνω μόνο φούτο μέχρι τον 7?θηλάζω ακόμα...:)

 

Ίσως να μην του αρέσει η γεύση των σκέτων λαχανικών. Εμείς σχεδόν 7 μηνών ξεκινήσαμε κρεατοχορτόσουπα σύμφωνα με τον παιδίατρο και την έφαγε μία χαρά. Εγώ προσπάθησα να του δώσω πρώτα σκέτα τα λαχανικά (για να τσεκάρω για αλλεργίες) αλλά δεν τα ήθελε με τίποτα μόλις βάλαμε το κρεατάκι (μοσχάρι/κοτόπουλο εναλλάξ) τα έφαγε μία χαρά. Απογευματινό (κουάκερ με φρέσκα φρούτα) ξεκινήσαμε πιό μετά. Εγώ στη θέση σου θα συνέχιζα με το φρουτάκι μέχρι να φάει κανονικό μεσημεριανό και πιό μετά εισάγεις το απογευματινό, αφού θηλάζεις το μωρό παίρνει ότι χρειάζεται από εσένα, μην ανησυχείς.

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστώ όλες κορίτσια...θα δω πως θα πάει βάζοντας κρεατάκι και βλέπουμε..με αυτα που ακουω με τα φαγητα έχω τρελαθεί...στον πρωτο μου γιό δεν ήμουν τοσο υποψιασμένη..η φαριν λακτε εχει ενα τονο ζαχαρη μεσα...φυσικο είναι να αρεσει στα περισσοτερα μωρα...νομίζω πως οι εταιρίες κάνουν πλύση εγκεφάλου στους γιατρους όσον αφορά τη διατροφή δεν το παίζω ξερόλας αλλά στο δικό μου βιβλιάριο υγείας γράφει χορτόσουπα 4 μηνών τραγικό...και κρέμα βανίλια 3 μηνών τι να πω...7 μηνων δε είχα φάει και ψάρι..

cwKCp3.png

 

Q1akp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Δοκίμασε λίγο λεμόνι στην χορτόσουπα αν δεν του αρέσει.

 

Εμείς ειμαστε 6 1/2 της δίνω το μεσημέρι κρεατοχορτόσουπα και σε 2-3 μέρες θα βάλω και κοτόπουλο και το απόγευμα της δίνω τα φρούτα. Θέλω όμως να γυρίσω τα φρουτα το πρωί και να βρω κάτι άλλο για απογευματινό. Γιαούρτι κτλ δεν θα δώσω γιατί υποψιάζομαι αλλεργία στα γαλακτοκομικά.

 

Κεχρί, κινόα, βρώμες κτλ ειναι πολύ εναλλακτικά για μένα :) Στον γιο μου ειχα δοκιμάσει κουάκερ και φυσικά ούτε να τα φτύσει. Ακομα κι εγω που τρώω σχεδόν οτι υπάρχει γύρω μου τα κουάκερ ηταν χάλια.

Ο δικός μου μεγάλωσε με τραχανά. Τώρα στην μικρή θα ψάξω να βρω ζυμαρικά απο ζεια.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

εμένα ο δικός μου μας εχει δώσει το πρωί φρουτόκρεμα με μήλο αχλαδι, πορτοκάλι μπανάνα (διαλέγουμε τι θέλουμε από αυτά τα φρούτα και χτυπάμε 3), το μεσημέρι, καροτο, πατατα, κολοκυθι και κρέας και το απογευμα τη μια μέρα φρουτόκρεμα και την άλλη ό,τι έφαγε μεσημερι και είναι 6μιση μηνών.... Το ρυζαλευρο ο δικός μου δε το θέλει γιατί είναι κατά των έτοιμων κρεμών...

sJbgp3.png W9hQp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον κάθε γιατρός έχει το δικό του πρόγραμμα, που το αλλάζει ανάλογα το γονιό και το παιδί.

Εμένα που οριακά παίρνει βάρος κάθε μήνα, ξεκινήσαμε στερεά τροφή απο 5 μηνών.

Αρχικά ένα γεύμα γύρω στη μία το μεσημέρι

3 μέρες χορτοσουπα (πατάτα καρότο κολοκύθι συν 1 κουταλιά ωμό ελαιόλαδο), 3 μέρες κρεατόσουπα (τα ίδια λαχανικά συν μοσχαράκι), 3 μέρες ξανά την ίδια χορτόσουπα, 3 μέρες κοτόσουπα.

 

Μετά από 12 μέρες ξεκινήσαμε και φρουτόκρεμα γύρω στις 10 το πρωί (μήλο αχλάδι μπανάνα- όχι το κέντρο της όμως. )

 

Αυτό το μήνα μου είπε να εμπλουτίσω και με μαϊντανό, λίγο κρεμμύδι το μεσημεριανό και με πεπόνι τα φρούτα και σιγά σιγά να ξεκινήσω και απογευματινό. Επειδή ξέρει η γιατρός μου ότι δεν θέλω έτοιμες λύσεις -αντί για ρυζάλευρα και φαρίν λακτέ- μου είπε να ξαναδώσω το απόγευμα εναλλάξ φρουτόκρεμα ή το ίδιο με το μεσημέρι.

 

Ευτυχώς τα πήρε με καλό μάτι τα φαγητά η μικρή -βέβαια από φρούτα μόνο ο συνδυασμός μήλο μπανάνα μας αρέσει- μήπως και την "μπουκώσω" λίγο παραπάνω και μου πάρει το ανάλογο βάρος.

Σε μερικούς ανθρώπους έρχεται μια μέρα που πρέπει το μεγάλο Ναι ή το μεγάλο το Οχι να πούνε. Φανερώνεται αμέσως όποιος τόχει έτοιμο μέσα του το Ναι, και λέγοντάς το πέρα πηγαίνει στην τιμή και στην πεποίθησί του

y2BZp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Κεχρί ή κινόα με μήλο και κανέλα, γλυκοπατάτα με ανθότυρο, κόκκινη κολοκύθα με κουάκερ και αχλάδι ή χωρίς αχλάδι,λαχανικά ότι περίσσεψε από το μεσημέρι, κεχρί ή κινόα με αποξηραμένα φρούτα, αβοκάντο με λίγο λάδι και λεμόνι, φαγόπυρο, ντίνκελ αυτά μου ήρθαν πρόχειρα τώρα και όλα αυτά τα έχει φάει ήδη η κόρη μου και όλα τα μωρά από όσες γεννήσαμε μαζί και μιλάμε.Για γάλα όπου έβαζα αντλούσα και το έκανα στη στιγμή.

 

Την κινόα την βάζω με κρέας και λαχανικά. Με φρούτα πως γίνεται; Την βράζω (ξέρω αφού την έχω ξεπικρίσει) και την αλέθω με τα φρούτα; Με δικό σου γάλα που λες πως; Το ζέσταινες στο θερμαντήρα και το έριχνες;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ άρχισα τις στερεές νωρίς στον γιο μου, σαν την kyra_daskala, ώστε να μην αναγκαστώ να δώσω περισσότερο συμπλήρωμα (μόλις αρχίσαμε τις στερεές, κόψαμε το συμπλήρωμα και μείναμε με στήθος+στερεές).

 

Τώρα είναι σχεδόν 7,5 μηνών και τρώει πολλά πράγματα (και εχει γίνει 8+ κιλά και 71 εκατοστά). Τις περισσότερες φορές τρώει τρία γεύματα την ημέρα.

 

Δεν του δίνω κρέμες έτοιμες, αλλά του φτιάχνω για βραδινό κρέμα βρώμη: Βάζω βρώμη σκέτη (κανονική, ενώ στην αρχή του έδινα της Holle) με λίγο νερό βραστό να μουλιάσει, και μετά του βάζω ένα βιολογικό γιαούρτι (200 γρ) και πατημένη μπανάνα για γεύση. Γίνεται περίπου 300 γρ όλο μαζί, τρώει όσο θέλει και το υπόλοιπο εγώ (μιαμ). Μετά παίζει μέχρι να νυστάξει, και τότε τον θηλάζω και ύπνος.

 

Σιγά-σιγά θα αρχίσω να του βάζω και άλλα πράγματα για βραδινό, μη βαριέται τα ίδια και τα ίδια. Επίσης, δε θέλω να συνηθίσει τη ρουτίνα, ώστε να βολεύεται και με εναλλακτικές λύσεις στο φαγητό (π.χ. μια φορά βρεθήκαμε σε φιλικό σπίτι και αποφασίσαμε να μείνουμε παραπάνω, δεν είχαμε φέρει πράγματα, οπότε πήγα στην κουζίνα, έκοψα μια πατάτα σε μικρούλια κομματάκια, σε 10 λεπτά είχε βράσει και του την έκανα πουρέ με λίγο λαδολέμονο - έφαγε και κοιμήθηκε στον καναπέ μια χαρά).

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...