Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Τις ενέσεις τις κάνατε μόνες σας ή σε γιατρό?

Recommended Posts

Κοριτσια γεια...ξεκίνησα την 1η μου προσπάθεια την Παρασκευή με elonva θα πάω την Τρίτη για να ξεκινήσω τις cetrotide. Μου είπαν ότι μετα την 1η ένεση τις υπόλοιπες θα τις κάνω μονη μου.... Δε χρειάζεται να μου τις κάνει γιατρός ή φαρμακοποιός? Είναι καμια από σας που τις έκανε μόνη? Και αν την κάνω λάθος γιατί θα πονάω? :confused: Δεν αντέχω και πολύ στον πόνο :oops:

Τελικά.....Τα πιο ωραία πράγματα έρχονται εκεί που δεν τα περιμένεις και γίνονται τα θαύματα όταν πάψεις να επιμένεις ?????

Διαφημίσεις

Κοριτσια γεια...ξεκίνησα την 1η μου προσπάθεια την Παρασκευή με elonva θα πάω την Τρίτη για να ξεκινήσω τις cetrotide. Μου είπαν ότι μετα την 1η ένεση τις υπόλοιπες θα τις κάνω μονη μου.... Δε χρειάζεται να μου τις κάνει γιατρός ή φαρμακοποιός? Είναι καμια από σας που τις έκανε μόνη? Και αν την κάνω λάθος γιατί θα πονάω? :confused: Δεν αντέχω και πολύ στον πόνο :oops:

Στην πρώτη και στη μισή δεύτερη προσπάθειά μου, τις ενέσεις μου τις έκανε φαρμακοποιός. Από τη μέση της δεύτερης έως και την τέταρτη προσπάθεια κατάφερα και τις έκανα μόνη μου. Την pregnyl όμως δεν την κατάφερα ποτέ μόνη. Πάντα σε φαρμακοποιό.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Θέμα εξάσκησης είναι. Την πρώτη φορά μπορεί να δυσκολευτείς, αλλά θα συνηθίσεις. Αν δεν δοκιμάσεις, δεν θα μάθεις ποτέ. Δεν πονάνε. Κάνω ενέσεις μόνη μου (αρχικά για διέγερση και τώρα για την εγκυμοσύνη) από τον Αύγουστο. Θα είχα φαλιρίσει αν πλήρωνα να μου τις κάνει άλλος. Την pregnyl μου την έκανε ή ο άντρας μου ή η μαμά μου.

Οι ενέσεις της εξωσωματικής είναι τελικά ..."piece of cake"... Μόνο την πρώτη φορά πήγα σε γιατρίνα (η οποία και μου άφησε μελανίτσα στο σημείο της ένεσης) και μετά μόνη κι ούτε σημάδι.

Μόνο για την pregnyl θα χρειαστείς χέρι άλλου. Εμένα μου είχε γράψει την ovitrelle αυτή τη φορά, που επίσης την έκανα μόνη μου...

Σύντομα θα απορροφηθείς από το ενδιαφέρον για το αποτέλεσμα στους υπέρηχους: αν αντιδρούν καλά οι ωοθήκες, αν έχεις ικανοποιητικό αριθμό κ μέγεθος ωοθηλακίων, πάχος ενδομητρίου κλπ, ώστε τις ενέσεις δεν θα τις σκέφτεσαι καν!

Καλή σου επιτυχία!

s-age.png

pAfOp2.png

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας κορίτσια...Μακάρι να μπορέσω να τις κάνω μόνη....και να έχουν θετικά αποτελέσματα!!!

Τελικά.....Τα πιο ωραία πράγματα έρχονται εκεί που δεν τα περιμένεις και γίνονται τα θαύματα όταν πάψεις να επιμένεις ?????

Διαφημίσεις

Ξεκίνησα τις ενέσεις Ιούνιο του 2010 και τις τελείωσα το Μάιο του 2011, και της έκανα μόνη μου εγώ που δεν αντέχω ούτε μία αιμοληψία.

Ξεκίνησα με τις ενέσεις εξωσωματικής της θρομοβοφιλίας (πρώί και βράδυ) έκανα διαβήτη κύησης, οπότε μετά και ινσουλίνη.

Να έχεις καλή επιτυχία αυτό έχει σημασία!!!!

καλημερα!!!την pregnyl ναι δεν μπορεις μονη σου αλλα ολες τις αλεςενεσεις τις εξωσωματικης εγω προσωπικα πριν ξεκινησω ροτησα τη φαρμακοποιο μου,πηρα κ τηλ απο νοσοκομες που ερχονται σπιτι αλλα περνουν κ 3Ε οποτε μετρα ενεσεις κ ευρω κ ισως τις κανεις κ ωρες που δεν μπορει ο φαρμακοποιος!!!τις gonal,cetrotide,ovitrele την πρωτη την εκανε ο αντρας μου κ μετα ολες μονη μου,δεν πονανε καθολου ειναι τοσο λεπτες οι βελλονες οπως της ινσουλινης που δεν καταλαβαινεις τιποτα.

κ οπως ειπε κ η αλλη η cristy θα σε νιαζουν αλλα πραγματα κ αυτα δεν θα τα δινεις καμια σημασια!!!

αντε καλη αρχη κ καλα αποτελεσματα!!!!!!!!!!!!

• 1 month later...

Arvecap, Ovitrelle και Pregnyl είναι πιο δύσκολες γιατί πρέπει να διαλύσεις τη σκόνη στο υγρό και μετά να τις κάνεις. Κρατάς την αμπούλα με την βούλα προς το μέρος σου και σπας αντίθετα. Δεν είναι τίποτα. Χρησιμοποίησε μεγάλη βελόνα για την μίξη και βάλε βελόνα ινσουλίνης για την ένεση.

Οι Puregon με το Puregon Pen είναι πανεύκολες και απόλυτα ανώδυνες!!!

Εγώ τις έκανα στην κοιλιά όλες μόνη μου και δεν είχα καθόλου σημάδια ή πόνο.

Δες αυτά τα βιντεάκια

και
και θα δεις οτι είναι πανεύκολες!!!

Καλή επιτυχία!

Ο επιμένων νικά!

• 4 weeks later...

Εγώ την Ovitrelle που έκανα το βράδυ πριν τη σπερματέγχυση (η οποία πέτυχα και τώρα έχουμε ένα αγγελούδι 4 μηνών!!!) δε θυμάμαι να την ανέμιξα ή οτιδήποτε τέτοιο.

Είναι μια απλή ενεσούλα, τίποτε σπουδαίο (που να δεις μετά αν πρέπει να κάνεις ΚΑΘΕ ΒΡΑΔΥ για 9 μήνες Clexane αντιπηκτικές πόσο εξπερ θα γίνεις!!!) και μη φοβάσαι τίποτα.

Να σκέφτεσαι ότι με τη βοήθεια αυτής της ένεσης μπορεί να φέρεις στον κόσμο ένα πλασματάκι και δε θα πονέσεις καθόλου, μη σου πω θα το ευχαριστηθείς κιόλας :) :) :)

Διαφημίσεις

• 2 weeks later...

γεια σας κοριτσια!!!!ειμαι καινουργια και εγω....αλλα ολες εχουμε κατι σημαντικο κοινο!!!!

εγω ξεκιναω την πρωτη μου εξωσωματικη ....οι ενεσεις που μου εδωσε ο γιατρος ειναι οι danonda και ηθελα να μαθω αν και καποια απο εσας τις εχει χρεισιμοποιησει και αν εκτος απο αυτες μετα της εδωσε κατι αλλο ο γιατρος της...νιωθω λιγο να τα εχω χαμενα , αν και ενιωσα πολυ καλα στην πρωτη συναντηση με το γιατρο... α! κατι ακομα που θα ηθελα να ρωτησω ποτε σας ειπαν να ξεκινησετε εσεις τις ενεσεις γιατι εμενα μου ειπε απο γυρω στις 10 πριν μου ερθει περιοδος.

• 5 weeks later...

Εμένα τις ενέσεις στην αρχή μου τις έκανε ο άντρας μου, μετά μόνη μου. 1-2 πρώτες φορές λίγο δύσκολο, στο τέλος, πανεύκολο! Τώρα το μωράκι είναι 4 μηνών.