Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πώς καθαριζετε τα πατζαρια;


marchalina

Recommended Posts


Διαφημίσεις


Βράζεις και το πιο τρυφερό μέρος των κοτσανιών, μαζί με τα φυλλαράκια.

 

και αφού βράσουν τα αποσύρεις από το νερό και ρίχνεις μεσα τους βοβλβούς που έχεις ξεπλύνει από τα χώματα.

όταν βράσουν οι βολβοί ξεφλουδίζουν πολύ εύκολα με τα χέρια.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

ετσι οπως τα λενε τα κοριτσια.

 

εγω βεβαια πραττω αλλιως. τα φυλλα τα βραζω ξεχωριστα αν ειναι να τα φαμε, αλλιως τα πεταω.

 

τους βολβους κανονικα τους βραζουμε με τη φλουδα οπως λεει η ρεα. αλλα επειδη μου βαφει τα χερια κοκκινα το ξεφλουδισμα, οταν τα πλενω τα καθαριζω απο τη φλουδα οπως τις πατατες και τα βραζω χωρις φλουδα. ετσι τα χερια δεν βαφονται, η εστω δεν βαφονται πολυ γιατι οπως τα καθαριζω και τα πλενω πλενονται και τα χερια ταυτοχρονα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 7 months later...

Και εγω κοριτσια μεχρι τωρα τα εβραζα τα παντζαρια,αλλα μου ειπανε οτι πολυ πιο νοστιμα (κρατωντας και ολες τις βιταμινες τους)γινονται οταν τα ψησεις στο φουρνο.Τα τυλιγεις σε αλουμινοχαρτι και τα ψηνεις 1-2 ωριτσες(τσεκαρεις με ενα μαχαιρακι)και ετοιμα.Εγω το εκανα και ειδα την διαφορα.Πολυ πιο νοστημα!!!!:wink:

Link to comment
Share on other sites

Ωραία ιδέα!

Πως τα καθαρίζεις πλένεις για να μπουν στο φούρνο? Οπως και για βράσιμο?

Φαίνεται καθαρή λύση, χρονοβόρα όμως έτσι?

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Οπως ειναι τα πλενεις πολυ καλα και τα τυλιγεις ενα ενα στο αλουμινοχαρτο.Εγω συνηθως τα ψηνω οταν εχω φαγητο στο φουρνο και στο τελος ειναι ετοιμα και τα δυο μαζι,;)Θα δεις την διαφορα στην γευση!!!!;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Elli θα το δοκιμάσω άμεσα! Βάζω και συχνά στο φούρνο φαγητά, με βολεύουν με το μωρό πια...σε ευχαριστώ για τη διευκρίνηση, από μπατζάρια είμαι άσχετη...αλλά τα λατρεύω,,,

 

DALIA τί εννοείς μόνο βολβούς?

Οτι αγοράζεις πατζάρια και πετάς τα φύλλα? Η' μπορείς να αγοράσεις μόνο βολβούς? (προειδοποίησα ότι είμαι άσχετη :P )

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Οπως ειναι τα πλενεις πολυ καλα και τα τυλιγεις ενα ενα στο αλουμινοχαρτο.Εγω συνηθως τα ψηνω οταν εχω φαγητο στο φουρνο και στο τελος ειναι ετοιμα και τα δυο μαζι,;)Θα δεις την διαφορα στην γευση!!!!;)

 

ΠΡΟΣΟΧΗ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!!!Γιατρός μου έχει πει πως το αλουμινόχαρτο δεν κάνει να μπαινει στον φούρνο για ψήσιμο γιατί απελευθερώνει καρκινογόνες ουσίες!!Μήπως να το τυλίγουμε καλύτερα σε λαδόκολα και να το κλείνουμε με σπάγγο όπως το κλέφτικο;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...