Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΕΦΙΡ


Lia

Recommended Posts

ρε κορίτσια τί λέτε? μπράβο σας για το θέμα! εγώ η ανεπρόκοπη, που το είχα στα χέρια μου και δεν το πήρα!

είχαμε πάει στη θεία μου (εκτός Αθ) και μου είχε δώσει να δοκιμάσω. αυτοί έπιναν κάθε μέρα. αλλά δεν τρελάθηκα κι έτσι δεν ασχολήθηκα άλλο. ούτε το όνομά του δεν θυμόμουν. τώρα που διάβασα τη διαδικασία κατάλαβα. και μου έλεγε η θεία μου, να σου δώσω λίγο???

θείίίίίίίία πού είσαι?

8jPDp3.pngmAB8p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 103
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Και εξω απο το ψυγειο επιτυχανεται η λειτουργεια απλα μεσα στο ψυγειο δεν αναπτυσονται αλλοι μυκητες θερμοφιλοι!

Εμενα οι επιστημονικες μου γνωσεις φτανουν μεχρι εκει συμβουλευτικα μιλαω τωρα ο καθενα κανει οτι θελει!

Τώρα είδα ότι τα είχες εξηγήσει. Σόρρυ!!:oops:

Τι συμβουλευτικά καλέ? Εσύ τα ξέρεις τέλεια!!

 

Να ρωτήσω και κάτι άλλο? Δοκίμασα σήμερα πρώτη φορά αυτό που άφησα για ένα 24ωρο εκτός ψυγείου. Το μισό γάλα ήταν πιο ρευστό και το άλλο μισό είχε γίνει σαν γιαούρτι. Εμείς πίνουμε μόνο το ρευστό, έτσι? Ούτως ή άλλως το "γιαούρτι" δεν μπορεί να περάσει μέσα από το σουρωτήρι.. :confused: Επίσης το γάλα είχε γίνει σαν χαλασμένο κάπως στην γεύση και το φοβήθηκα να το πιω όλο. Είχα δοκιμάσει μόνο το έτοιμο κεφίρ και δεν είμαι σίγουρη για το πώς πρέπει να είναι το κανονικό.

Κάποια βοήθεια από κάποια έμπειρη?

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Α και άλλη μία ερώτηση. Πόση ποσότητα μηκύτων χρειάζομαι περίπου? Θέλω να δω πόσο περισεύει για να μοιράσω και στις κοπέλες που μου ζήτησαν. Θα ήθελα να τις εξυπηρετήσω όλες, ει δυνατόν!

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα! Κορίτσια μόλις μου έφερε ένας φίλος το κεφίρ του κ έχω ενθουσιαστεί. Μου εξήγησε πώς φτιάχνεται κ δοκίμασα κ λίγο. Επιτέλους το αυθεντικό κεφίρ. Είμαι πολύ τυχερή που το βρήκα.

Το θέμα είναι επειδή είμαι πάλι έγκυος υπάρχει περίπτωση να κάνει κακό; Έχετε ρωτήσει το γυναικολόγο; Εγώ θέλω να τον ρωτήσω στο επόμενο ραντεβού αλλά αναρωτιέμαι αν θα το ξέρει.

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι επειδή είμαι πάλι έγκυος υπάρχει περίπτωση να κάνει κακό; Έχετε ρωτήσει το γυναικολόγο; Εγώ θέλω να τον ρωτήσω στο επόμενο ραντεβού αλλά αναρωτιέμαι αν θα το ξέρει.

Eίμαι κι εγώ έγκυος και πίνω κανονικά! Γιατί να πειράζει? Ίσα ίσα που κάνει καλο

1) σαν προβιοτικό

2) βοηθάει στην δυσκοιλιότητα που μας χτυπάει συχνά στην εγκυμοσύνη

3) είναι πολύ καλή πηγή ασβεστίου

 

Οπότε μην ανησυχείς καθόλου! Ειδικά εσύ που το φτιάχνεις μόνη σου και ξέρεις και τι γάλα βάζεις!

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Eίμαι κι εγώ έγκυος και πίνω κανονικά! Γιατί να πειράζει? Ίσα ίσα που κάνει καλο

1) σαν προβιοτικό

2) βοηθάει στην δυσκοιλιότητα που μας χτυπάει συχνά στην εγκυμοσύνη

3) είναι πολύ καλή πηγή ασβεστίου

 

Οπότε μην ανησυχείς καθόλου! Ειδικά εσύ που το φτιάχνεις μόνη σου και ξέρεις και τι γάλα βάζεις!

 

Και εγώ το ίδιο φαντάστηκα ότι αν κάνει καλό χωρίς εγκυμοσύνη στην εγκυμοσύνη ακόμα καλύτερα. Απλά ρώτησα για παν ενδεχόμενο επειδή καμιά φορά ακούμε διάφορα κουφά. Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Με το καλό!

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Eίμαι κι εγώ έγκυος και πίνω κανονικά! Γιατί να πειράζει? Ίσα ίσα που κάνει καλο

1) σαν προβιοτικό

2) βοηθάει στην δυσκοιλιότητα που μας χτυπάει συχνά στην εγκυμοσύνη

3) είναι πολύ καλή πηγή ασβεστίου

 

Οπότε μην ανησυχείς καθόλου! Ειδικά εσύ που το φτιάχνεις μόνη σου και ξέρεις και τι γάλα βάζεις!

 

Επιβεβαιώνω και εγώ 1.000%. Ιδίως με το θέμα δυσκοιλιότητα είναι θαυματουργό.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Ωραιότατα! Ευχαριστώ πολύ! Έψαξα στο νετ κ έχω βρει ότι κάνει καλό σε χίλια δύο. Και συστήνεται ιδιαιτέρως σε αθλητές, εγκύους, παιδιά κ ηλικιωμένους. Οπότε είμαι μέσα.:wink::D

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Α και άλλη μία ερώτηση. Πόση ποσότητα μηκύτων χρειάζομαι περίπου? Θέλω να δω πόσο περισεύει για να μοιράσω και στις κοπέλες που μου ζήτησαν. Θα ήθελα να τις εξυπηρετήσω όλες' date=' ει δυνατόν![/quote']

 

νομίζω οτι δεν είπαμε τελικά για την ποσότητα... :-(

 

... και αν υπάρχει κάποια κοπέλα που φτιάχνει ακόμα κεφίρ θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πραγματάκια μιας και μόλις παρέλαβα τον μύκητα....

SSvbp3.pngjuBIp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Είδα ότι κάποια χρησιμοποίησε το κεφίρ με επιτυχία κατά της πιτυρίδας και της φαγουρά; Το έχει χρησιμοποιήσει κανείς για δερματική φαγούρα χωρίς άλλα συμπτώματα;

0A53p3.png

oC8dp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

δεν υπάρχουν αντενδείξεις απο οτι ξερω... αντίθετα ρυθμίζει την ισορροπία βακτηριδίων οπου και να μπουν...θελουμε δεν θελουμε εχουμε βακτιριδια παντου στο σομα μας καλα και κακα. το κεφιρ βοηθαει και στην ενιδατοση του δερματος....εγω το βαζω και στο προσοπο

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Κοριτσια μενω βορεια και εχω πολλους σπορους κεφιρ νερου ,οποια ενδιαφερεται να ερθει να παρει ας στειλει πμ!!Θα αρχισω να τους πεταω στο τελος κριμα ειναι!!!!

DlkKp2.png

 

 

aoJjp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κορίτσια βοηθάτε την άσχετη!!!!!

 

Πήρα "σπόρους" κεφίρ.

Συγκεκριμένα το κατάστημα με βότανα που τους πήρα δεν μου τους έδινε έτσι γιατί λέει πρέπει να τους μεταφέρω σε αποστειρωμένο περιβάλλον.

Πήγα κι εγώ στο φαρμακείο εκεί δίπλα και πήρα τα πλαστικά κουτάκια που ξέρετε βάζουμε (μη τα λέω):D.

Πήρα ποσότητα ίση με 2 μεγάλα ρεβύθια (π.χ.)

 

Λοιπόν το έβαλα το κεφίρ σε μισό λίτρο γάλα φρέσκο ΔΕΛΤΑ σε γυάλινο δοχείο για12 ώρες. Δεν το είδα να πήζει ιδιαίτερα.

Το ήπιαμε.

 

Έπλυνα σπόρους και βάζο και έβαλα για δεύτερη φορά σε γάλα ΔΕΛΤΑ και το άφησα 24 ώρες.

Την δεύτερη φορά παρατήρησα κάποια απειροελάχστη διαφορά, μια ιδέα πηξίματος να πω?

 

Κάνω κάτι λάθος? Να το αφήσω περισσότερο?

 

Επειδή θα φύγουμε διακοπές, σε περίπτωση που δεν μπορώ να το πάρω μαζί μου να το βάλω στην κατάψυξη μέσα σε λίγο γάλα

 

ή

 

να το αφήσω μέσα σε λίγο γάλα στο ψυγείο και να πετάξω το γάλα σε 15 μέρες που θα γυρίσω?

 

PS: Όποια είναι Πειραιά κι έχει κεφίρ για δώσιμο, εδώ είμαι:lol:

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν αυτό που σου είπε για αποστείρωση είναι μακακία.

Η αναλογία είναι 1 κουταλιά της σούπας για 1/2 λίτρο γάλα, φρέσκο, όχι υψηλής παστερίωσης.

Θα το αφήσεις στον πάγκο της κουζίνας, όχι στο ψυγείο, θα χρησιμοποιείς πλαστικό σουρωτήρι και κουτάλι και θα ξεπλένεις τους σπόρους είτε με μεταλλικό νερό (όχι από τη βρύση γιατί έχει χλώριο) ή γάλα.

Δεν πήζει ιδιαίτερα, αν είναι καλό το γάλα διαχωρίζεται και στο πάτο μένει ορός.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τη άμεση απάντηση.

 

Δεν θέλω να το αφήνω έξω από το ψυγείο γιατί διάβασα αυτό

 

Το ηδη αποστειρωμενο γαλα που χρησιμοποιεις για το κεφιρ αν το αφηνεις εξω απο το ψυγειο αναπτυσσονται μικροοργανισμοι εμεις θελουμε μονο τα καλα στοιχεια του κεφιρ!

Εμενα οι επιστημονικες μου γνωσεις φτανουν μεχρι εκει συμβουλευτικα μιλαω τωρα ο καθενα κανει οτι θελει!

 

κι επειδή έχω άρρωστο άνθρωπο στην οικογένεια δεν θέλω να ρισκάρω να έχω άλλα "παρατράγουδα" σε περίπτωση που μου πάθει κάτι.

 

Το έχω ξεπλύνει 1-2 φορές με νερό βρύσης.

Το κατάστρεψα?

Πες μου αν είναι να το πετάξω γιατί το δίνω και στον άρρωστο και στο παιδί μου

 

Να το αφήνω ένα 24ωρο ή δυο 24ωρα?

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείς δεν το έχεις καταστρέψει, απλά απέφευγε καλύτερα το χλωριομένο νερό.

 

Εγώ το βάζω πάντα εκτός ψυγείου και τώρα με τη ζέστη΄γίνεται πολύ γρήγορα. Εμένα μου διαχωρίζει σε μισή μερα για να καταλαβεις. Κανονικά θέλει ζύμωση 24ωρη. Μπορείς μετά να το βάλεις στο ψυγείο και έτσι θα το πίνεις και πιο δροσερό.

 

Βεβαια εγώ το πήρα από φίλη και όχι από καταστημα. Πρώτη φορά πάντως ακούω για αποστείρωση και μόνο για ψυγείο και καλλιεργούν πολλοί φίλοι και γνωστοί μου κεφίρ.

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Απο τα γάλατα του σούπερ μάρκετ, το καλύτερο αποτέλεσμα το είχα με ΑΒ ΒΙΟ φρέσκο (προσοχή γιατί έχει και μακράς διαρκείας) και ΔΕΛΤΑ Μικρές Οικογενειακές Φάρμες.

Link to comment
Share on other sites

Στο ψυγείο δεν γίνεται ζύμωση.

Maggie γίνεται ζύμωση, απλά με πάρα πολύ αργούς ρυθμούς. Μπορεί να κάνει και βδομάδα. Το ξέρω γιατί στο παρελθόν είχα αφήσει για καιρό στο ψυγείο. Αλλά νομίζω ότι αυτό είναι καλύτερα να μην το καταναλώνουμε.

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει αναλογία σπόρων-γάλακτος, αν βάλουμε λίγους σπόρους απλά θα το αφήσουμε να κάτσει παραπάνω στον πάγκο της κουζίνας.

Εγώ έβαλα μια κουταλίτσα του γλυκού σε 1.5 λίτρο ωμό γάλα και έγινε μέσα σε 24 ώρες και πολλαπλασιαστήκανε και πολύ μάλιστα.

 

Στο ψυγείο γίνεται ζύμωση, απλά πολύ αργή. Συνήθως κάνουμε τη δεύτερη ζύμωση στο ψυγείο τώρα που κάνει πολύ ζέστη.

 

Harlow αν σου χαλάσουνε τελικά οι σπόροι μπορώ να σου στείλω με τον άντρα μου που δουλεύει στον Πειραιά.

Αλλά δεν νομίζω να πάθει τίποτα, κι εγώ τους άφησα για 15 μέρες στο ψυγείο με γάλα και ζυμώνουνε μια χαρά.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι άλλο, οι σπόροι του κεφίρ δεν χρειάζονται ποτέ ξέπλυμα με νερό, χλωριωμένο ή μη!

Αν πρέπει να τους ξεπλύνετε χρησιμοποιήστε γάλα.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...