Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΕΦΙΡ


Lia

Recommended Posts

Λογω επαγγελματος κοριτσια γνωριζω το κεφιρ μαλιστα, ητνα η διατριβη μου πανω σε αυτο!

Οι καυκασιοι ισχυριζονται οτι ειναι το μυστικο της μακροζωιας τους!

Δεν θελω να δυσφιμισω την οποιαδηποτε εταιρεια πουλαει ετοιμο κεφιρ αλλα αυτο που βρισκεται ετοιμο σε μπουκαλια δεν εχει καμια σχεση με το κεφιρ!

Το κεφιρ ειναι ξινο, με μια πικαντικη γευση και πολυ πηχτο οσο το γιαουρτι!

Παλαιοτερα εφτιαχνα μονη μου κεφιρ στο σπιτι αλλα μου χαλασε ο μυκητας και δεν ξερω που να τον προμηθευτω!

Στο μυκητα οφειλονται οι ιδιοτητες του κεφιρ, ηταν πολυ ευκολο το μονο που θελει ειναι ενα γυαλινο δοχειο ενα πλαστικο τριπητο σουροτηρι και γαλα φρεσκο, οσο ποιο φρεσκο τοσο καλυτερα!Ο μυκητας ειναι σαν μικρο διαφανες υπολευκο σκουλικακι και πολλαπλασιαζεται ευκολα!

Δεν πρεπει να το πιασεται με τα χερια!

Στα μαγαζια με βιολογικα προιοντα το πουλαγαν αλλα τωρα απαγορευτηκε διοτι δεν ξερουμε την προελευση καποιες φορες!

Παντως αν βρειτε τον μυκητα αξιζει το κοπο θελει απλα πραγματα το βαζεις στο γυαλινο σκευος με γαλα πληρες και το αφηνεις για 12 ωρες στο ψυγειο μετα το ανοιγεις το σουρωνεις για να βρεις ξαν το "σκουλικακι" και το πινεις!

Το σκουλικακι θελει καλο ξεπλιμα και ξανα μεσα σε γαλα!

Οσες περισσοτερες ωρες το αφηνεις τοσο ποιο καλο γινεται και ποιο πηχτο, παιζει ρολο η πρωτη υλη του γαλακτος!

Συνιστομενη δοση ειναι 1-2 ποτηρια την ημερα!

Επειδη ειναι οξυνο οσοι εχουν προβλημα με το στομαχι τους καλο ειναι να το λαμβανουν φαγωμενοι!

Εχει καταπληκτικες ιδιοτητες αλλα δυστηχως εγω δεν βρισκω πλεον το μυκητα αν το βρει καμια που μπορουμε να τον αγορασουμε ας μας το πει!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 103
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μόλις επικοινώνησα με το καταστημα βιολογικών που αναρτησα παραπανω...δυστηχως όυτε αυτος εχει σποορους μου ειπε οτι καταλάθος η καθαριστρια τους πέταξε και ψάχνει και αυτος να βρει απο κάποιους που παλαιοτερα τους ειχε χαρίσει σπόρους

 

 

Οποιος γνωρίζει που μπορούμε να βρουμε ας ενημερωσει

Link to comment
Share on other sites

Dionysis 3, Maroussi 210 614 1083

Διονύσης 3, Μαρούσι 210 614 1083

 

 

 

Βρηκα σε αυτο το καταστημα σπορους αλλα υπαρχει λιστα αναμονης για αγορα σπορων κεφιρ!

ΦΥΣΗ λεγεται το καταστημα μπορειτε απλα αν παρετε τηλ και να μπειτε στην λιστα!

 

Link to comment
Share on other sites

Dionysis 3, Maroussi 210 614 1083

Διονύσης 3, Μαρούσι 210 614 1083

 

 

 

Βρηκα σε αυτο το καταστημα σπορους αλλα υπαρχει λιστα αναμονης για αγορα σπορων κεφιρ!

ΦΥΣΗ λεγεται το καταστημα μπορειτε απλα αν παρετε τηλ και να μπειτε στην λιστα!

 

 

Ρώτησες το κόστος αγοράς?

Link to comment
Share on other sites

Ρώτησες το κόστος αγοράς?

Οχι δεν ρωτησα αλλα ποσο να κανει ουτως ή αλλως αν το αγοραζες ετοιμο θα ηθελες 3 ευρω καθε 2 μερες και δεν θα ηξερες τι ειναι!

Δεν ρωτησα αλλα συνηθως κανει απο 0-30 ευρω εξαρταται!

Ντρεπομαι να ρωτησω γιατι του ειπα να με βαλει στην λιστα και δεν ρωτησα!

Βλακεια ε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λογω επαγγελματος κοριτσια γνωριζω το κεφιρ μαλιστα, ητνα η διατριβη μου πανω σε αυτο!

Οι καυκασιοι ισχυριζονται οτι ειναι το μυστικο της μακροζωιας τους!

Δεν θελω να δυσφιμισω την οποιαδηποτε εταιρεια πουλαει ετοιμο κεφιρ αλλα αυτο που βρισκεται ετοιμο σε μπουκαλια δεν εχει καμια σχεση με το κεφιρ!

Το κεφιρ ειναι ξινο, με μια πικαντικη γευση και πολυ πηχτο οσο το γιαουρτι!

Παλαιοτερα εφτιαχνα μονη μου κεφιρ στο σπιτι αλλα μου χαλασε ο μυκητας και δεν ξερω που να τον προμηθευτω!

Στο μυκητα οφειλονται οι ιδιοτητες του κεφιρ, ηταν πολυ ευκολο το μονο που θελει ειναι ενα γυαλινο δοχειο ενα πλαστικο τριπητο σουροτηρι και γαλα φρεσκο, οσο ποιο φρεσκο τοσο καλυτερα!Ο μυκητας ειναι σαν μικρο διαφανες υπολευκο σκουλικακι και πολλαπλασιαζεται ευκολα!

Δεν πρεπει να το πιασεται με τα χερια!

Στα μαγαζια με βιολογικα προιοντα το πουλαγαν αλλα τωρα απαγορευτηκε διοτι δεν ξερουμε την προελευση καποιες φορες!

Παντως αν βρειτε τον μυκητα αξιζει το κοπο θελει απλα πραγματα το βαζεις στο γυαλινο σκευος με γαλα πληρες και το αφηνεις για 12 ωρες στο ψυγειο μετα το ανοιγεις το σουρωνεις για να βρεις ξαν το "σκουλικακι" και το πινεις!

Το σκουλικακι θελει καλο ξεπλιμα και ξανα μεσα σε γαλα!

Οσες περισσοτερες ωρες το αφηνεις τοσο ποιο καλο γινεται και ποιο πηχτο, παιζει ρολο η πρωτη υλη του γαλακτος!

Συνιστομενη δοση ειναι 1-2 ποτηρια την ημερα!

Επειδη ειναι οξυνο οσοι εχουν προβλημα με το στομαχι τους καλο ειναι να το λαμβανουν φαγωμενοι!

Εχει καταπληκτικες ιδιοτητες αλλα δυστηχως εγω δεν βρισκω πλεον το μυκητα αν το βρει καμια που μπορουμε να τον αγορασουμε ας μας το πει!!!

Καλή μου έχω μύκητα αν θες αλά πως να στο στείλω ?μένω Λάρισα και γιατί δεν το πιάνεις με τα χεριά άγω το πιάνω

.....

Link to comment
Share on other sites

Καλή μου έχω μύκητα αν θες αλά πως να στο στείλω ?μένω Λάρισα και γιατί δεν το πιάνεις με τα χεριά άγω το πιάνω

 

Επειδη ειναι μυκητας και η ολη τεχνικη εχει να κανει με καλλιεργεια, δηλαδη αν τον πιανεις με τα χερια εχεις τον κυνδυνο να τον επιμολυνεις με καποιο ιο ή καποιο αλλο βακτηριο το οποιο ισως να μην φαινεται με γυμνο ματι αλλα δεν ξερεις ποιο μπορει να ειναι!

Η καλλιεργεια θελει υγειηνη τα χερια μας να ειναι αποστειρωμενα το βαζω που χρησιμοποιουμε να το αποστειρωνουμε και απαγορευεται οποιαδηποτε επαφη του μυκητα με μεταλο!

Το να τον πιανεις με τα χερια κινδυνευεις απο το να σου χαλασει μεχρι να εκολαφτει καποιο αλλο βακτηριο δεν το συνηστω!

Ευχαριστω πολυ αλλα μενω Αθηνα ειναι δυσκολη η μεταφορα του μακαρι να εμενες αθηνα!

Ευχαριστω παντως!!

Link to comment
Share on other sites

Αχ μαμα Λευτερακι μόλις είδα το μήνυμα....μου πέφτεις μακρύα .....ξέρεις αν μπορεις να το στειλεις με το ταχυδρομείο με έξοδα δικα μου ή θα "φοφήσει" στο δρόμο? Αν και δεν θελω να σε ταλαιπωρησω αφου βρήκα άκρη εδω στην Αθηνα....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επειδη ειναι μυκητας και η ολη τεχνικη εχει να κανει με καλλιεργεια, δηλαδη αν τον πιανεις με τα χερια εχεις τον κυνδυνο να τον επιμολυνεις με καποιο ιο ή καποιο αλλο βακτηριο το οποιο ισως να μην φαινεται με γυμνο ματι αλλα δεν ξερεις ποιο μπορει να ειναι!

Η καλλιεργεια θελει υγειηνη τα χερια μας να ειναι αποστειρωμενα το βαζω που χρησιμοποιουμε να το αποστειρωνουμε και απαγορευεται οποιαδηποτε επαφη του μυκητα με μεταλο!

Το να τον πιανεις με τα χερια κινδυνευεις απο το να σου χαλασει μεχρι να εκολαφτει καποιο αλλο βακτηριο δεν το συνηστω!

Ευχαριστω πολυ αλλα μενω Αθηνα ειναι δυσκολη η μεταφορα του μακαρι να εμενες αθηνα!

Ευχαριστω παντως!!

Πάντως με κουρίες σε μια ήμερα θα έφτανε αν το έβαζα σε γυάλα με γάλα

.....

Link to comment
Share on other sites

Καλέ τι αγορά να σας δώσω εγώ αυξάνοντα κάθε τόσο από τον Καύκασο έχω ;);););)

 

Καλη μου το θεμα ειναι οτι θα σε ταλαιπωρησουμε για να μας το στειλεις θελει ολοκληρη διαδικασια και παλι μπορει να φτασει εδω και να εχει χαλασει στην ουσια θελει απλα να το καταψυξεις και να μας το στειελεις κατεψυγμενο αστο κουκλιτσα απλα θα σε βαλουμε σε μπελα και θα σε ταλαιπωρησουμε!

Να ξερεις παντως αφου εχεις για καλο και για κακο βαλε ενα μερος στην κατψυξης και ανανεωνε το παλιο για να διατηρεις την καλλιεργεια καθαρη!

Link to comment
Share on other sites

Καλη μου το θεμα ειναι οτι θα σε ταλαιπωρησουμε για να μας το στειλεις θελει ολοκληρη διαδικασια και παλι μπορει να φτασει εδω και να εχει χαλασει στην ουσια θελει απλα να το καταψυξεις και να μας το στειελεις κατεψυγμενο αστο κουκλιτσα απλα θα σε βαλουμε σε μπελα και θα σε ταλαιπωρησουμε!

Να ξερεις παντως αφου εχεις για καλο και για κακο βαλε ενα μερος στην κατψυξης και ανανεωνε το παλιο για να διατηρεις την καλλιεργεια καθαρη!

Έχω αρκετό στην κατάψυξη 3-4 σακουλάκια και το ανανεώνω συχνά αναπτύσσετε πολύ γρήγορα ο γιόσ μου είναι τρελαμένος με τη γεύση του

.....

Link to comment
Share on other sites

Έχω αρκετό στην κατάψυξη 3-4 σακουλάκια και το ανανεώνω συχνά αναπτύσσετε πολύ γρήγορα ο γιόσ μου είναι τρελαμένος με τη γεύση του

 

Ωραια καλο αυτο γιατι ειναι ποιο ωφελιμο απο το γαλα!

Ειδες ειναι θεμα συνηθειας στην αρχη ολοι λενε οτι ιναι ξυνο αλλα αν συνεχισεις να το πινεις αρχιζει να σου αρεσει!

Εγω που εχω δυσανεξια στην λακτοζη μπορω να το καταναλωσω αφοβα!

Το θεμα ειναι να ξανα βρω σπορους!!!

Link to comment
Share on other sites

ΜΑΡΙΑ πολυ ενδοαφεροντα οσα εγραψες, δεν τα ηξερα, βεβαια λιγο δυσκολο να αποστειρωνεις συνεχεια, δεν ξερω κανενα που να το κανει. Εμεις χρονια τα φτιαχνουμε, δεν εχουν παθει τιποτα προς το παρον, αλλα θα προσεχουμε στο εξης.

 

Καλα που ανεφερες πως το σουρωτηρι πρεπει να ειναι πλαστικο, το ξεχασα να το γραψω.

 

 

Τωρα για μηκυττες, μηπως να ρωτουσατε σε μαγαζια ρωσοποντιων? Απο οτι μου παν αυτοι εχουν και τα πουλανε.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω που εχω δυσανεξια στην λακτοζη μπορω να το καταναλωσω αφοβα!

 

 

Αληθεια? Πως γινεται αυτο?

 

Το μωρο μου εχει αλλεργια μαλλον στα γαλακτοκομικα και υποθετω οτι καλα κανω που απεχω κι απο το κεφιρ ετσι δεν ειναι>

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Αληθεια? Πως γινεται αυτο?

 

Το μωρο μου εχει αλλεργια μαλλον στα γαλακτοκομικα και υποθετω οτι καλα κανω που απεχω κι απο το κεφιρ ετσι δεν ειναι>

 

Η λακτόζη είναι ο κύριος υδατάνθρακας του γάλατος. Λέγεται αλλιώς γαλακτοσάκχαρο και είναι ο μοναδικός υδατάνθρακας στο γάλα, σύμφωνα με νεότερες έρευνες και βρίσκεται σε όλα τα είδη γάλατος. Η λακτόζη, ως υδατάνθρακας, αποτελεί πηγή ενέργειας για τον οργανισμό. Επιδρά θετικά στη δραστηριότητα του πεπτικού συστήματος και συμβάλλει στην καλύτερη απορρόφηση πολλών άλλων θρεπτικών συστατικών Η λακτόζη υδρολύεται- διασπάται από το ένζυμο λακτάση.

Το κεφίρ αν και βασίζεται στο γάλα, ωστόσο είναι κατάλληλο για όσους έχουν δυσανεξία στη λακτόζη, επειδή περιέχει ελάχιστες ποσότητες λακτόζης, ενώ ένα μέρος της λακτόζης του γάλακτος πέπτεται από τα βακτήρια και τις ζύμες του κεφίρ στο έντερο.

Οι ευεργετικές ζύμες και τα φιλικά βακτηρίδια του κεφίρ καταναλώνουν το μεγαλύτερο μέρος της λακτόζης του γάλακτος. Έτσι είναι ιδανικό για να καταναλώνεται και από άτομα που έχουν δυσανεξία στη λακτόζη

Το κεφίρ βελτιώνει την ανοχή και την πέψη της λακτόζης σε άτομα με δυσανοχή. Σε συγκεκριμένη μελέτη εξετάστηκαν υγιείς ενήλικες με δυσανοχή λακτόζης οι οποίοι σιτίστικαν με 5 διαφορετικά διατροφικά σχήματα, ένα εκ τών οποίων περιελάμβανε κεφίρ. Από τη μελέτη φαίνεται ότι το κεφίρ οδηγεί σε μετρίαση των συμπτωμάτων της δυσανοχής στη λακτόζη κατά 54 % γεγονός που αναδεικνύει το κεφίρ ώς μία από τίς ιδανικότερες λύσεις γιά όσους πάσχουν από δυσανοχή λακτόζης. Hertzler SR, Clansy SM, kefir improves lactose digestion and tolerance in adults with lactose maldigestion. J am diet assoc. 2003 may;103(5):582-7

 

Εγω εχω δυσανεξια στην λακτοζη με βαθμο 5 στις εξαιτασεις που εχω κανει!

Ανακαλυψα την δυσανοχη μου με ασχημο τροπο αφου ειχα λιποθυμικο επεισοδιο και επεσα σε κωματωδη φαση μετα απο ληψη γαλατος!

Αφου λοιπον το καταναλωνα το κεφιρ εγω με ιστορικο τετοιο μπορουν ολοι, βεβαια επειδη οι τροφικες αλλεργιες ειναι επικυνδυνες και δεν ξερεις που μπορουν να οδηγησουν καλο ειναι να λαβεις την γνωμη ενος ειδικου για το κεφιρ αλλα οπως σου περιεγραψα δεν εχει προβλημα!

 

Να ξερεις οτι αν το παιδι σου εχει προβλημα με την λακτοζη και την αποροφηση της θα πρεπει να πας σε αλλεργιολογο και καθε τροφιμο που του δινεις να το εξεταζεις εξωνιχιστικα!

Η λακτοζη αποτελει σταθεροποιητη για πολλα φαρμακα οποτε καθε φορα που θα σου δινουν καποιο φαρμακο θα τονιζεις στο γιατρο την δυσανεξια στην λακτοζη ο παιδιατρος μπορει να το εχει ξεχασει, επισης καποια εμβολια δεν μπορουν να γινουν σε ατομα με δυσανεξια στην λακτοζη!Πολλα τροφιμα την περιεχουν χωρις να πηγαινει το μυαλο μας μπισκοτα, τυροπιτοειδη και σφολιατοειδη απο τον φουρνο , μακαρονια, ετοιμα παναρισμενα κοτοπουλα και πολλα αλλα!

Πισω απο καθε τροφιμο υπαρχει ταμπελακι και σου λεει τι περιεχει αν λεει γαλα,λακτοζη ,λακταση ή υποπροιοντα γαλακτος τοτε δεν το δινεις στο παιδι σου!

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα νωρίτερα το ποστ και είπα να αγοράσω αυτό του εμπορίου η μυρουδιά ήταν εμετική:D από γεύση όμως είναι καλό :mrgreen::mrgreen:

από ποιά ηλικία μπορούμε να δώσουμε στα παιδιά ??? και εγώ και η κόρη από ότι φαίνεται έχουμε πλέον δυσανεξία στην λακτόζη (η μικρή ήταν αλλεργική χωρίς θετικό τέστ όμως) Θα ρωτήσω και την παιδίατρο αλλά φοβάμαι ότι τις γνωστές π#$^%ες θα ακούσω:evil::evil:

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα νωρίτερα το ποστ και είπα να αγοράσω αυτό του εμπορίου η μυρουδιά ήταν εμετική:D από γεύση όμως είναι καλό :mrgreen::mrgreen:

από ποιά ηλικία μπορούμε να δώσουμε στα παιδιά ??? και εγώ και η κόρη από ότι φαίνεται έχουμε πλέον δυσανεξία στην λακτόζη (η μικρή ήταν αλλεργική χωρίς θετικό τέστ όμως) Θα ρωτήσω και την παιδίατρο αλλά φοβάμαι ότι τις γνωστές π#$^%ες θα ακούσω:evil::evil:

 

Κοιτα επειδη εχει pre και pro biotics το κεφιρ μοιαζει με το γιαουρτι οταν χωνευεται αρα μπορει να καταναλωθει απο την ηληκια που επιτρεπεται και το γιαουρτι δεν ειναι βαρυ ισα ισα διρθωνει την λειτουργια του εντερου αλλα σε παιδια πιστευω οτι ειναι καλο σιγα σιγα να αυξανουμε την δοση μεχρι το πολυ ενα ποτηρι την ημερα, λεω το πολυ ενα ποτηρι γιατι λογω το pro biotics που περιεχει δημιουργει γρηγορο αισθημα μηχανικου κορεσμου και ελλειψη πεινας, πιο απλα σε κανει να νοιωθεις οτι εφαγες και εχεις χορτασει για αυτο στους ενηλικες συστηνεται να λαμβανεται προ ή κατα την διαρκεια των γευματων!

Εαν η μικρη καταναλωνει γιαουρτι μπορεις να της το δινεις με λιγη μπανανα ή να το βαζεις στην φρουτοκρεμα της σε αναλογια οσο το γιαουρτι που θα της εδινες!

Πολλοι γιατροι δεν το ξερουν αν επιμεινεις οτι ουτως ή αλλως θα το δωσεις και της πας της γιατρου σου πληροφοριες θα σου πει οτι δεν εχεις φοβο απλα απο ποσοτητα σου ειπα να προσεξεις μονο και μονο γιατι δεν πρεπει να χανει γευματα το παιδι και αν νοιωθει χορτατο δεν θα θελει να φαει οποτε μην υπερβαλεις στην ποσοτητα!

Παν μετρον αριστον αλλωστε!

Επισης να ξερεται οτι η δυσανεξια στην λακτοζη θελει προσοχη στην καθημερινοτητα μας!

Τα προιοντα γαλατος : τυρια και γιαουρτι δεν την περιεχουν την λακτοζη σε ικανη ποσοτητα ωστε να δημιουργησουν αντιδραση!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

Οντως το κεφίρ μυρίζει κάπως... Εχω φίλη φανατική με το κεφίρ, αλλά δυστυχώς στην εγκυμοσύνη την πειραζε και το σταμάτησε.

θα την ρωτήσω όμως αν έχει καποιο μαγαζι υπόψη της που να πουλάει τον μύκητα, εδώ στην περιοχή έχουμε αρκετά μινι μάρκετ ρωσσοποντίων, ίσως βρούμε.

Age, ρωτάς απο ποιά ηλικια μπορούμε να το δίνουμε, η μαμά του Λευτεράκη που του το δίνει και δεν έχει πάθει τίποτα, ο γιος της είναι περίπου 2μιση χρονών, καλό όμως θα ήταν να ρωτήσεις την παιδίατρό σου. Εγώ αν βρώ μύκητα και φτιάξω θα της δώσω, αν το πιεί έχει καλώς.

Πάντως ξέρω περιπτώσεις που φτιάχνουν με το γάλα απο το κεφίρ μέχρι και τυρί, άλλωστε η ίδια η κοπέλα που άνοιξε το thread μας δίνει συνταγές.

Για να μη σας κουράζω, αν μάθω κάτι θα σας πω!

 

(Οφ τόπικ, Μαμά Λευτεράκη γέννησες????)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

Οντως το κεφίρ μυρίζει κάπως... Εχω φίλη φανατική με το κεφίρ, αλλά δυστυχώς στην εγκυμοσύνη την πειραζε και το σταμάτησε.

θα την ρωτήσω όμως αν έχει καποιο μαγαζι υπόψη της που να πουλάει τον μύκητα, εδώ στην περιοχή έχουμε αρκετά μινι μάρκετ ρωσσοποντίων, ίσως βρούμε.

Age, ρωτάς απο ποιά ηλικια μπορούμε να το δίνουμε, η μαμά του Λευτεράκη που του το δίνει και δεν έχει πάθει τίποτα, ο γιος της είναι περίπου 2μιση χρονών, καλό όμως θα ήταν να ρωτήσεις την παιδίατρό σου. Εγώ αν βρώ μύκητα και φτιάξω θα της δώσω, αν το πιεί έχει καλώς.

Πάντως ξέρω περιπτώσεις που φτιάχνουν με το γάλα απο το κεφίρ μέχρι και τυρί, άλλωστε η ίδια η κοπέλα που άνοιξε το thread μας δίνει συνταγές.

Για να μη σας κουράζω, αν μάθω κάτι θα σας πω!

 

(Οφ τόπικ, Μαμά Λευτεράκη γέννησες????)

 

Αν βρεις τον μυκητα πες μας απο που να τον παρουμε!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εμένα μου έδωσε η Βέρα και έχω να σας δώσω. Πιστεύω ότι φτάνουν. Στείλτε μου πμ.

 

Μαρία110610 εγώ νόμιζα ότι το βάζεις σε γάλα εκτός ψυγείου για 24 ώρες για να γίνει το κεφίρ. Λάθος το ξέρω?

Επίσης γιατί δεν πρέπει να το πιάσουμε? Παθαίνουμε κάτι?

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Και εξω απο το ψυγειο επιτυχανεται η λειτουργεια απλα μεσα στο ψυγειο δεν αναπτυσονται αλλοι μυκητες θερμοφιλοι!

Για να μην σε μπερδευω με επιστημονικες ονομασιες και τετοια αυτο παθαινει κατι μονο αν ερθει σε επαφη με μεταλικο στοιχειο καταστρεφεται!

Εμεις παθαινουμε ζημια αν δεν ξερουμε σωστες συνθηκες παρασκευης του!

Αν το πιανεις με τα χερια σου του μεταφερεις ιους και μικροβια τα οποια αναπτυσονται μαζι του εσυ μπορει να μην μπορεις να τα δεις αλλα μπορεις να παθεις ζημια!

Αρα απλα θελει να τηρουμε καποιες συνθηκες υγειηνης!

Ας πουμε αν επαιρνες φετα και ειχε φτιαχτεια απο ενα τυροκομο με γυμνα χερια ειναι σιγουρο οτι θα υπηρχε ενα μικροβιακο φορτιο σε αυτη ικανο να σε κανει να νοσησεις!

Δεν θελω να σας τρομαξω αλλα αυτο ειναι το σωστο αλλωστε ειπαμε το κεφιρ ειναι βακιλος δεν μπορεις λοιπον να αποστειρωσεις το παρασκευασμα!

Το ηδη αποστειρωμενο γαλα που χρησιμοποιεις για το κεφιρ αν το αφηνεις εξω απο το ψυγειο αναπτυσσονται μικροοργανισμοι εμεις θελουμε μονο τα καλα στοιχεια του κεφιρ!

Εμενα οι επιστημονικες μου γνωσεις φτανουν μεχρι εκει συμβουλευτικα μιλαω τωρα ο καθενα κανει οτι θελει!

Link to comment
Share on other sites

Kορίτσια ο μικρός πηγαίνει δύσκολα στην τουαλέτα... κάθε 3 ημέρες. τι μέλι στο γάλα τι φασολάδες. εχει φοβηθεί διότι κάποιες φορές πόνεσε ο πωπούλης. Να το δοκιμάσω να δουμέ τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...