Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΓΚΥΟΣ ΚΑΙ ΠΑΧΥΣΑΡΚΗ


magdalena2012

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 108
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Έλενα θα πρέπει μάλλον να επισκεφθείς έναν διαιτολόγο. Εαν μπορείς κάνε και μόνη σου μία προσπάθεια για σωστή διατροφή. Λίγο πολύ όλες ξέρουμε τι δεν πρέπει να τρώμε. Και είκοσι λεπτά περπάτημα την ημέρα θα σε βοηθήσει. Κι εξώ ξεκίνησα έχοντας αρκετά παραπανίσια κιλά. 1,76 ύψος και στην πρώτη επίσκεψη στον γυναικολόγω ήμουν 87,6. Τώρα είμαι 33 εβδομάδων και 4 ημερών και 89 κιλά. Δεν έκανα διατροφή. Τρώω απ όλα, απλά ακόμα δουλέυω και η δουλειά μου απαιτεί να είναι σε κίνηση.

2sCXp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες!!!

 

Γράφτηκα για να προστεθώ και γω στο club. Είμαι έγκυος 7w 4d και 103 κιλά. Από τότε που έμαθα ότι είμαι ξανά έγκυος με έχει πιάσει ένας ψιλοπανικός. Έχασα 1 κιλό αλλά κάθε μέρα είμαι λίγο πάνω λίγο κάτω, αλλά εκεί κοντά στα 103. Στην πρώτη εγκυμοσύνη επειδή ο τότε γιατρός μου μου είχε συστήσει να χάσω βάρος προκειμένου να βοηθήσω στην σύλληψη, με δίαιτα από μόνη μου και αρκετή γυμναστική είχα πέσει από τα 104 στα 89,5 όπου και έμεινα έγκυος. Μετά, αν και δεν έτρωγα και πάρα πολύ, αλλά συνήθως το βράδυ, και μέχρι που γέννησα έβαλα 13 κιλά και γέννησα στα 103. Και τώρα 3 χρόνια μετά, τα κατάφερα και είμαι στα ίδια!!:( Μετά τα Χριστούγεννα ξέφυγα και από τα 96-97 που κυμαινόμουν όλα αυτά τα χρόνια μετά τη γέννα εκτοξεύτηκα και κόλλησα στα 103. Ο σημερινός γιατρός μου στην πρώτη επίσκεψη δε μου φώναξε και το εκτίμησα...Μου έφτανε ο δικός μου φόβος...Έχω αγχωθεί φοβερά και αναρωτιέμαι αν θα καταφέρω να μείνω στα ίδια κιλά μέχρι να γεννήσω και να μη βάλω καθόλου βάρος αν προσέξω λίγο τη διατροφή μου. Κατά τα άλλα καλά...Σε λίγες ώρες έχω το επόμενο ραντεβού μου για να ακούσουμε καρδούλα...Ευχηθείτε μου καλή τύχη Please!!!!!Να ξέρετε ότι σας νιώθω και συμπαραστεκομαι στο πρόβλημα σας!!

[URL="http://lilypie.com/"][IMG]http://lmtf.lilypie.com/YQbzp3.png[/IMG][/URL]

[url=http://lilypie.com][img]http://lb4f.lilypie.com/uJK3p3.png[/img][/url]
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

γεια σας κοριτσια,ανηκω κι εγω στο κλαμπ!στην πρωτη μου εγκυμοσυνη ξεκινησα 95 και πηρα 13 κιλα εκ των οποιων τα 4 λογω θυροειδη που παρουσιαστηκε και μεχρι να ελεγχθει και στο τελος ειχα χασει και 1.τωρα στο δευτερο ξεκινησα 91 και τωρα 10 εβδομαδων δεν εχω παρει ακομα.δεν προσεχω ιδιαιτερα απλα δεν μπορω να φαω και αυτο ειναι καλο!!ο γιατρος ομως ουτε τοτε ουτε τωρα με ζορισε ιδιαιτερα,πολυ ευγενικος και γλυκος θα ελεγα

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο σου Marie Που κατάφερες να χάσεις τα κιλά από την πρώτη εγκυμοσύνη και ξεκίνησες από ένα πολύ ικανοποιητικό βάρος...Και εγώ έτσι ήθελα, αλλά δεν τα κατάφερα...Αφέθηκα...

 

Αύριο μπαίνω 18η βδομάδα(πως πέρασαν οι μέρες...) και έχω βάλει 3 κιλά...Στο πρώτο τρίμηνο δεν έβαλα καθόλου...Και ξαφνικά στις διακοπές μέσα σε 2 βδομάδες, τσουπ, άρχισε να ανεβαίνει η ζυγαριά...Και δεν έτρωγα και πολύ η καημένη...Ο γιατρός την περασμένη βδομάδα που πήγα μου είπε ότι πρέπει να προσέξω λίγο.. Πρέπει να σοβαρευτώ και να κάνω αυστηρή δίαιτα. Δεν το βλέπω να χάνω, αλλά τουλάχιστον να μπαίνουν με μέτρο από δω και πέρα...

[URL="http://lilypie.com/"][IMG]http://lmtf.lilypie.com/YQbzp3.png[/IMG][/URL]

[url=http://lilypie.com][img]http://lb4f.lilypie.com/uJK3p3.png[/img][/url]
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσάκι μου ξεκινησα την εγκυμοσυνη μου με πολλα περισσοτερα κιλα απο σενα...

 

Όχι μονο δεν επαθα τιποτα, ΟΛΕΣ οι εξετασεις εβγαιναν καθαρες και ουτε διαβητη κυησης εκανα...

 

Εκτος αυτου στις 9 εβδομαδες ξεκινησαν οι εμετοι οι απιστευτοι και δεν σταματησαν μεχρι τη μερα που γεννησα...Εκανα μεχρι 12-13 την μερα και φυσικα ουτε λόγος για συπμπληρωματα αφου μου εφερναν αναγουλα και τα εβγαζα (μονο μια βιταμινη με το ζορι επινα για την εγκυμοσυνη, την οποια προσπαθουσα να κρατησω μενυχια και δοντια, μερικες φορες δεν τα καταφερνα)....Σε πληροφορω ΟΛΑ πηγαν καλα και ημασταν υγιεστατοι και εγω και το μωράκι μου...

 

Αποτελεσμα μπηκα να φερω στον κόσμο το μωρό με ΜΕΙΟΝ 14 κιλα απο την εναρξη της εγκυμοσυνης μου...

 

Μην βαζεις τονε εαυτο σου σε αυτο το τρυπακι, μην αγχωνεσε πριν δεις το πρόβλημα γιατι μπορει να μην υπάρξει ΠΟΤΕ πρόβλημα...

 

Σου ευχομαι μια καλη τελειομηνη εγκυμοσυνη....Να προσέχεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εγώ ξεκινάω την εγκυμοσύνη μου με 84 κιλά και ύψος 1.70m. Όπως καταλαβαίνετε το τρώω το φαγητό μου όλο και τα γλυκά που το συνοδεύουν! Ο γιατρός μου είπε πως θα πρέπει να βάζω ένα κιλό το μήνα και 3,5 κιλά το μωρό, σύνολο στο τέλος της εγκυμοσύνης 13 κιλά, το πολύ 14!!!Και μου είπε να τρώω ψητά και χορταρικά!Και γω το έχω ρίξει στα βραστά χόρτα και τα ψητά!Εννοείται έκοψα τους καφέδες και όλα τα τσιμπολογήματα που έκανα τρώγοντας χαζομαρούλες. Έχω βέβαια αδυναμία στα γλυκά και κρατιέμαι με το ζόρι!Ας ελπίσουμε ότι θα τα καταφέρουμε!

igdpp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Nancy82 γενικά είναι προτιμότερο να φάμε μια μπριζόλα μοσχαρίσια στη σκάρα , παρά ενα πιάτο σκέτα μακαρόνια !!!!!

 

Διάβασα όλα τα σχόλιά σας και ανακουφίστηκα! Είμαι 90 κιλά (πήρα 10 το τελευταιο 2μηνο!)

Εχει μεινει στο μυαλό μου , πως φταινε τα παραπανίσια κιλά μου που δεν θα συλλάβω..

Σκέφτομαι πως η κοιλιά μου πιέζει το αναπαραγωγικό σύστημα και μπορει να κάνω ζημιά!

Προσπαθώ να χάσω βάρος, αλλά κάθε μήνα έρχεται η απογοητευση μαζι με την περιοδο και βουρ στο γλυκό...

Εχω αγχος για το οτι δεν θα συλλάβω λογω των κιλων, και παίρνω κιλά γιατι δεν συλλαμβανω...

Καθε αρχη του κυκλου ειμαι πισω στο μηδεν...

CAzNp2.png
Link to comment
Share on other sites

ξεκινησα την εγκυμοσυνη μου 106κιλα.απο την αρχη ειχα διατροφολογο και μου εδινε διατροφη.την τηρουσα αλλα εκανα και λιγες παρασπονδιες:lol:στον 7 εκανα διαβητη οπου πλεον ο διαβητολογος μου εδωσε διατροφη.γεννησα 110 κιλα.ολα πηγαν μια χαρα.ενα μηνα μετα χωρις να κανω τιποτα ημουν στα 97 και τωρα στα 90.μην ανχωνεστε εγω δεν ειχα ανχωθει δεν με ειχε τρομοκρατησει ο γιατρος μου και ολα πηγαν καλα.απολαυστε τις εγκυμοσυνες σας

an1cJQh-Sf-0000MzAwMTUxNGR8MzYyNTI5NTlhfA.gifline_line_typew7_beg_d_typew7_time_1260594000_text_c5dfece1f3f4e520f0e1edf4f1e5ecddedefe9.gif
Link to comment
Share on other sites

Χρύσα σε ευχαριστώ πάρα ποολύ για την απάντηση!

Η αλήθεια είναι πως οταν μια γυναίκα καθυστερεί να μείνει έγκυος, αρχιζει να σκέφτεται τα πάντα και να βρίσκει αιτίες!

 

Αν είχα μείνει έγκυος με τη μια τώρα δεν θα με απασχολούσε πιθανον!

Αλλά αντί να κάτσω να κάνω τη διατροφή μου και να νιώσω καλύτερα, εγώ στεναχωριέμαι και τη χαλάω!

CAzNp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Pegky κοπέλα μου κι εγώ το ίδιο πίστευα. Ότι λόγω των κιλών θα δυσκολευόμουν. :( Διάβαζα και στο ιντερνετ διάφορα και με άγχωνε περισσότερο.:mad: Περίπου ένα χρόνο είχαμε ελεύθερα επαφές με τον άντρα μου αλλά όχι στοχευμένα. Δεν παρακολουθούσα μέρες, ωορηξία και τα σχετικά και δεν το έφερε η τύχη να μείνω έγκυος.Το τελευταίο διάστημα πριν μείνω έγκυος είχα αρχίσει να αγχώνομαι ακόμη πιο πολύ!Σε σημείο να μου γίνεται εμμονή.:mad: Όταν είχα τελευταία φορά περίοδο διάβασα για τα τεστ ωορηξίας. Και τελευταία στιγμή παρήγγειλα μέσω ίντερνετ κάποια. Δεν ήθελα να ακριβοπληρώσω του φαρμακείου. Πήρα μέσω ιντερνετ γιατί ήταν πολύ πιο οικονομικά και είπα να τα δοκιμάσω πιο πολύ για πλάκα! Γιατί διάβαζα ότι σε αρκετές κοπέλες δεν έδειξαν τίποτα! Όμως η πλάκα έπιασε!!!!:-D:grin::-D Τα τεστ δούλεψαν και έδειξαν πότε είχα ωορηξία! Ήρθαμε σε επαφή το διήμερο εκείνο της ωορηξίας (την οποία για πρώτη φορά κατάλαβα πότε μου συνέβη, μιας και ήμουν υποψιασμένη) και τώρα μέσα μου μεγαλώνει ένα μικρό σποράκι, που παρακαλάω μέρα και νύχτα να κρατηθεί, να μεγαλώσει και να το κρατήσω στην αγκαλιά μου! Οπότε μην απογοητεύεσαι. Αν θέλεις να χάσεις κιλά, καν το για σένα!Και ξέρω ότι είναι δύσκολο γιατί έχω κάνει άπειρες δίαιτες!Και πάντα έπαιρνα κάποια κιλά πίσω. Το μωράκι όταν είναι να έρθει, θα έρθει. Απλά όταν έχουμε παραπανίσια κιλά, προσέχουμε πολύ περισσότερο όταν μείνουμε έγκυοι.Και δεν ξέρω αν έχεις δοκιμάσει και τεστάκι ωορηξίας αλλά αν όχι, για μένα καν'το. Διάλεξε ποιο ταιριάζει σε σένα, μιας και υπάρχουν αρκετές επιλογές και δοκίμασέ το! Μακάρι σύντομα να ακούσουμε ότι περιμένεις κι εσύ μωράκι!:wink::)

igdpp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα στα 94 και είμαι 104 (στις 31 εβδομάδες κύησης)! Μη σκας καθόλου! Δεν θα πεθάνεις ούτε θα πάθει κάτι το μωρό σου καλή μου!

Αν μπορείς ακολούθησε και στην εγγυμοσύνη τις συμβουλές του διαιτολόγου σου (εγώ δεν τα κατάφερα όπως βλέπεις από τα 10 κιλά που πήρα) :D

Στο εξής δεν θα πάρω άλλα πολλά πιστεύω γιατί έκοψα τα γλυκά, τη ζάχαρη, το μέλι λόγω διαβήτη κύησης.

Συγχαρητήρια και απόλαυσε την εγγυμοσύνη σου, μετά θα έχεις όλο το χρόνο να φτιάξεις το σώμα σου! Για το καλό του μωρού πρέπει να τρέφεσαι σωστά, μη πέσεις σε στερήσεις! Φιλιά!

το μωρό χαίρει άκρας υγείας, φτου φτου, κι γω το ίδιο. Ολες οι εξετάσεις τις κύησης ήταν τέλειες εκτός από τον διαβήτη που αντιμετωπίστηκε με διατροφή (δεν είναι καν διαβήτης αλλά προδιαβήτης). Και είχαμε πιάσει το μωρό με τη μία!

Αυτό στο γράφω μήνες μετά το πρώτο μήνυμα μου για να δείς την...συνέχεια! Ολα καλά λοιπόν θα πάνε και με σένα! Φιλιά!

Ελπίζω να είστε όλες οι παχύσαρκες εγγυούλες καλά στην ψυχολογία σας, είναι σημαντική!

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Nancy82 γενικά είναι προτιμότερο να φάμε μια μπριζόλα μοσχαρίσια στη σκάρα , παρά ενα πιάτο σκέτα μακαρόνια !!!!!

 

Διάβασα όλα τα σχόλιά σας και ανακουφίστηκα! Είμαι 90 κιλά (πήρα 10 το τελευταιο 2μηνο!)

Εχει μεινει στο μυαλό μου , πως φταινε τα παραπανίσια κιλά μου που δεν θα συλλάβω..

Σκέφτομαι πως η κοιλιά μου πιέζει το αναπαραγωγικό σύστημα και μπορει να κάνω ζημιά!

Προσπαθώ να χάσω βάρος, αλλά κάθε μήνα έρχεται η απογοητευση μαζι με την περιοδο και βουρ στο γλυκό...

Εχω αγχος για το οτι δεν θα συλλάβω λογω των κιλων, και παίρνω κιλά γιατι δεν συλλαμβανω...

Καθε αρχη του κυκλου ειμαι πισω στο μηδεν...

σπάσε τον κύκλο. Είναι όπως το τσιγάρο, κάθε φορά που καπνίζεις νιώθεις τύψεις που κάπνισες και καπνίζεις κι άλλο από τις τύψεις. Μπορείς εναλλακτικά να...το κόψεις! Πρίν βάλουμε μπρος για μωρό έκοψα και το τσιγάρο (γιαυτό στα λέω αυτά). Σε όλες τις εξαρτήσεις βοηθά η ψυχολογία. Κι επειδή συνήθως δημιουργούν κύκλους που μας παγιδεύουν αρκεί να σπάσεις ένα κρίκο της αλυσίδας, να βγείς από τον κύκλο! Είναι τόσο απλό αφού και το κάνεις που θα εκπλαγείς!

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

μια ιδέα, παραδειγματίσου πχ από τα δικά μου κιλά, το ότι έμεινα κατευθείαν έγγυος και είχα τέλεια κύηση, και "πείσου" πως έτσι είναι. Τότε η ψυχολογία σου θα φτιάξει, δεν θα τρώς επειδή δεν μένεις έγγυος γιατί θα αποσυνδέσεις το φαγητό και το πάχος σου από την αδυναμία σύλληψης. Θα αρχίσεις να τρέφεσαι πιο σωστά, γιατί όχι και να γυμνάζεσαι, και το παιδί θα έρθει. Πιο γρήγορα από όσο φαντάζεσαι!

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τα εμψυχωτικά σας μηνύματα!

 

Nancy82 έχω πάρει και εγώ από αυτά τα τεστάκια, τα χρησιμοποιω, με βοήθησαν να γνωρίσω καλυτερα τον κύκλο μου. Προσπαθούμε στις γόνιμες μερες, αλλά...

 

Θα το πάρω απόφαση, θα βάλω ένα μικρό στόχο , όπως τα 5 κιλά.

Και κάθε μήνα που δεν θα έρχεται το μωράκι θα έχω μια ευκαιρία να χάσω άλλα 5 κιλά.

 

Έτσι τουλάχιστον και να μην μενω έγκυος, θα εχω σιγά-σιγά καλύτερο βάρος και θα μου φύγει και αυτή η εμμονή!

 

dimmi ειναι όπως τα γράφεις ακριβώς τα πράγματα! Εχω παγιδευτεί σε έναν κύκλο και όσο δεν γίνεται αυτό που τόσο εύχομαι , ειναι λες και τιμωρώ τον αυτό μου τρώγοντας περισσότερο. Δυστυχώς έχω και τον ατιμούλικο τον άντρα μου που με βάζει συνέχεια σε πειρασμους! Και να φανταστεις πως θα είμαι εγώ αυτη που σαν κανονικό στρατιωτάκι , μόλις μάθω πως είμαι έγκυος, θα ακολουθησει διατροφη κατα γράμμα!

 

Ας είναι η σημερινή μέρα ένα καινούργιο ξεκίνημα!

Μου δώσατε δύναμη!

CAzNp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

pegky μου γεια σου!

 

Και γω θα σου πω να μην αγχωνεσαι με τα κιλά...

Η αλήθεια είναι από τους γιατρούς που γύρισα πριν μείνω έγκυος ότι όλοι μου έλεγαν ότι πρέπει να χάσω λίγο βάρος για να βοηθήσω την κατάσταση. Ναι, ίσως έχουν κάποιο δίκιο ως ένα σημείο αλλά χωρίς αυτό να σημαίνει ότι αν είμαι παχύσαρκη αυτός θα είναι και ο μοναδικός λόγος που δε μένω έγκυος... Αν και έκανα σιγά σιγά προσπάθεια και από τα 104 έπεσα στα 90 με λίγη προσοχή στη διατροφή και καθημερινό σχεδόν περπάτημα, εγώ δεν πιστεύω ότι είναι αυτό που με βοήθησε...Έκανα και γω καιρό να μείνω έγκυος και πέρασα από πολλά στάδια προσπαθειών...Η εγκυμοσύνη επιτεύχθηκε το μήνα ακριβώς που αποφασίσαμε με τον άντρα μου ότι δε θα το σκεφτούμε και θα κάνουμε τις διακοπές μας σας να μην υπήρξε ποτέ αυτό το πρόβλημα...Άρα εγώ θεωρώ ότι ήταν θέμα άγχους...Ένα θα σου πω...Στο δεύτερο που είμαι τώρα έγκυος, έμεινα έγκυος στον τρίτο μήνα προσπαθειών όπου τους προηγούμενους δύο είχα επαφές 2 φορές στις γόνιμες μέρες και στον τρίτο (και τυχερό :D) με μια μόνο επαφή και μάλιστα στο τέλος των γόνιμων ημερών και αυτό γιορτάζοντας μια επέτειο, όχι έχοντας σαν αυτοσκοπό την αναπαραγωγή...Δεν το πίστευα όταν είδα το θετικό τεστ. Α, και στη δεύτερη εγκυμοσύνη έμεινα έγκυος στα 104 κιλά...Στα λέω αυτά για να ξεαγχωθείς...Αν ήταν οι παχύσαρκες γυναίκες να μην έγκυες τότε....άστα να πάνε...Απλά πιστεύω πολύ στο ότι θέλει προσοχή μετά κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης για να μην επιβαρυνθεί ο οργανισμός μας αλλά και η διαδικασία γέννας...Το θέμα είναι να μην υπάρχει άλλο πρόβλημα υγείας που να εμποδίζει...Αλλά σχεδόν όλα πια αντιμετωπίζονται!

 

Χαλάρωσε, ξεκίνα σιγά σιγά την διατροφούλα σου, πάρε τον αντρούλη σου αν μπορείς και βγείτε το βραδάκι έναν περίπατο...Και να δεις που όλα θα πάνε καλά και σύντομα θα μας πεις τα ευχάριστα...

[URL="http://lilypie.com/"][IMG]http://lmtf.lilypie.com/YQbzp3.png[/IMG][/URL]

[url=http://lilypie.com][img]http://lb4f.lilypie.com/uJK3p3.png[/img][/url]
Link to comment
Share on other sites

nk81 από όταν βρήκα αυτό το φορουμ και έπεσα πάνω στα μηνύματά σας, συνέβη κάτι! Ξαφνικά άρχισα να παρακολουθώ όσες μητέρες πετύχαινα με μικρό παιδί, και ξαφνικά συνειδητοποίησα πως 90% ήταν υπέρβαρες!

 

Άρα τι στο καλό; Και εκέινες είχαν παραπάνω κιλά , αλλά τα παιδάκια τους ήταν υγιέστατα!

 

Πρέπει να το βγάλω από το μυαλό μου και όπως είπε και η dimmi, να χάσω βάρος για μένα..

 

 

Αλήθεια, γεννήσατε με φυσιολογικό τοκετό; και αν όχι, οφειλόταν στα παραπάνω κιλά;

CAzNp2.png
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα...

 

pegky μου εγώ γέννησα πρόωρα στις 32 βδομάδες επειδή σπάσανε τα νερά και με καισαρική γιατί ο γιατρός είδε ότι δεν είχα κάνει καθόλου διαστολή και το μωρό πρόωρο χωρίς τις ενέσεις για τους πνεύμονες δεν ήθελε να το πιέσουμε με ένα φυσιολογικό τοκετό που μπορούσε όπως είπε να πάρει πολλές ώρες..

 

Το ότι γέννησα πρόωρα δεν μπορώ να ξέρω αν οφείλεται στα κιλά μου. Θα σου πω όμως τα εξής.. Είχα αιμορραγίες από την αρχή της εγκυμοσύνης. Παρόλα αυτά έκανα τις δουλειές του σπιτιού κανονικά, ήμουν καπνίστρια, τις τελευταίες μέρες πριν γεννήσω κανονίσανε βάφτιση κοντινοί συγγενείς σε άλλη πόλη και ταλαιπωρήθηκα πολύ με το πήγαινε έλα...Οπότε, ίσως όπως καταλαβαίνεις να ήταν πολλοί οι παράγοντες που έπαιξαν ρόλο...

[URL="http://lilypie.com/"][IMG]http://lmtf.lilypie.com/YQbzp3.png[/IMG][/URL]

[url=http://lilypie.com][img]http://lb4f.lilypie.com/uJK3p3.png[/img][/url]
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

εγώ κορίτσια έφτασα στο τέλος. αύριο μπαίνω με καισαρική (λόγω μυωπίας και λέιζερ όχι κάτι άλλο). ευτυχώς πήγαν όλα καλά. είχα αρχίσει 97 κιλά (αφού είχα χάσει 5 σε διαιτολόγο) και τελικά χωρίς καμία προσπάθεια πήρα 9 κιλά. έκανα διαβήτη, έπαιρνα 10 μονάδες ινσουλίνη τη μέρα αλλά μη λέω και ψέμματα δεν έκανα καμία διατροφή. και γλυκά έτρωγα και απόλα. αν και ποτέ δεν μου ανέβηκε το ζάχαρο από γλυκά όσο περίεργο και αν ακούγετε. τσπ με λίγα λόγια θέλω να πω πως όλο αυτό τον καιρό τελικά αγχωνόμουνα τσάμπα. όπως και μάλλον τώρα τσάμπα αγχώνομαι ακόμα και για το πως θα με μεταφέρουν από το χειρουργικό τραπέζι τόση που είμαι. εγκυμοσύνη χωρίς άγχος δε νομίζω ότι υπάρχει αλλά ας αγχωνόμαστε όσο γίνεται λιγότερο. ελπίζω να τα χάσω πάλι τα κιλά και να συνεχίσω να χάνω και άλλα. να είστε καλά όλες σας και με το καλό. και ρίχτε και καμιά ευχή και για μένα αύριο. και υπόσχομαι όταν γυρίσω να γράψω την ιστορία καισαρικής μιας χοντρής με ΚΑΘΕ λεπτομέρεια.

Link to comment
Share on other sites

εγώ κορίτσια έφτασα στο τέλος. αύριο μπαίνω με καισαρική (λόγω μυωπίας και λέιζερ όχι κάτι άλλο). ευτυχώς πήγαν όλα καλά. είχα αρχίσει 97 κιλά (αφού είχα χάσει 5 σε διαιτολόγο) και τελικά χωρίς καμία προσπάθεια πήρα 9 κιλά. έκανα διαβήτη, έπαιρνα 10 μονάδες ινσουλίνη τη μέρα αλλά μη λέω και ψέμματα δεν έκανα καμία διατροφή. και γλυκά έτρωγα και απόλα. αν και ποτέ δεν μου ανέβηκε το ζάχαρο από γλυκά όσο περίεργο και αν ακούγετε. τσπ με λίγα λόγια θέλω να πω πως όλο αυτό τον καιρό τελικά αγχωνόμουνα τσάμπα. όπως και μάλλον τώρα τσάμπα αγχώνομαι ακόμα και για το πως θα με μεταφέρουν από το χειρουργικό τραπέζι τόση που είμαι. εγκυμοσύνη χωρίς άγχος δε νομίζω ότι υπάρχει αλλά ας αγχωνόμαστε όσο γίνεται λιγότερο. ελπίζω να τα χάσω πάλι τα κιλά και να συνεχίσω να χάνω και άλλα. να είστε καλά όλες σας και με το καλό. και ρίχτε και καμιά ευχή και για μένα αύριο. και υπόσχομαι όταν γυρίσω να γράψω την ιστορία καισαρικής μιας χοντρής με ΚΑΘΕ λεπτομέρεια.

 

Με το καλό! Η Παναγιά μαζί σου και καλή ανάρρωση από την καισαρική!

Link to comment
Share on other sites

εγώ κορίτσια έφτασα στο τέλος. αύριο μπαίνω με καισαρική (λόγω μυωπίας και λέιζερ όχι κάτι άλλο). ευτυχώς πήγαν όλα καλά. είχα αρχίσει 97 κιλά (αφού είχα χάσει 5 σε διαιτολόγο) και τελικά χωρίς καμία προσπάθεια πήρα 9 κιλά. έκανα διαβήτη, έπαιρνα 10 μονάδες ινσουλίνη τη μέρα αλλά μη λέω και ψέμματα δεν έκανα καμία διατροφή. και γλυκά έτρωγα και απόλα. αν και ποτέ δεν μου ανέβηκε το ζάχαρο από γλυκά όσο περίεργο και αν ακούγετε. τσπ με λίγα λόγια θέλω να πω πως όλο αυτό τον καιρό τελικά αγχωνόμουνα τσάμπα. όπως και μάλλον τώρα τσάμπα αγχώνομαι ακόμα και για το πως θα με μεταφέρουν από το χειρουργικό τραπέζι τόση που είμαι. εγκυμοσύνη χωρίς άγχος δε νομίζω ότι υπάρχει αλλά ας αγχωνόμαστε όσο γίνεται λιγότερο. ελπίζω να τα χάσω πάλι τα κιλά και να συνεχίσω να χάνω και άλλα. να είστε καλά όλες σας και με το καλό. και ρίχτε και καμιά ευχή και για μένα αύριο. και υπόσχομαι όταν γυρίσω να γράψω την ιστορία καισαρικής μιας χοντρής με ΚΑΘΕ λεπτομέρεια.
γιατί μιλάς τόσο απαξιωτικά για τον εαυτό σου? Να προσέξεις μετά μη σου γυρίσει όλο αυτό σε κατάθλιψη. Δεν είναι καθόλου εύκολα με μωρό παιδί και τέτοια διάθεση. Θα πρέπει να είσαι σε θέση να σε προστατέψεις, δε θα το κάνει άλλος για σένα, και το μόνο εύκολο είναι να είσαι χάλια μετά τη γέννα, δε θέλει και πολύ!

Με το καλό να το κρατήσεις αγγαλίτσα το μωράκι σας, και σου εύχομαι στο εξής μόνο ομορφιά να βλέπεις στον εαυτό σου, και ειδικά στο σώμα σου που τόσο άξια έφερε εις πέρας την εγγυμοσύνη του παιδιού σου.

Τα κιλά άστα στην άκρη, καλύτερα να υιοθετήσεις άλλη στάση ζωής και τα κιλά θα φύγουν με θετική σκέψη και χαρά. Φιλιά και θα σε διαβάζω!

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

εγώ κορίτσια έφτασα στο τέλος. αύριο μπαίνω με καισαρική (λόγω μυωπίας και λέιζερ όχι κάτι άλλο). ευτυχώς πήγαν όλα καλά. είχα αρχίσει 97 κιλά (αφού είχα χάσει 5 σε διαιτολόγο) και τελικά χωρίς καμία προσπάθεια πήρα 9 κιλά. έκανα διαβήτη, έπαιρνα 10 μονάδες ινσουλίνη τη μέρα αλλά μη λέω και ψέμματα δεν έκανα καμία διατροφή. και γλυκά έτρωγα και απόλα. αν και ποτέ δεν μου ανέβηκε το ζάχαρο από γλυκά όσο περίεργο και αν ακούγετε. τσπ με λίγα λόγια θέλω να πω πως όλο αυτό τον καιρό τελικά αγχωνόμουνα τσάμπα. όπως και μάλλον τώρα τσάμπα αγχώνομαι ακόμα και για το πως θα με μεταφέρουν από το χειρουργικό τραπέζι τόση που είμαι. εγκυμοσύνη χωρίς άγχος δε νομίζω ότι υπάρχει αλλά ας αγχωνόμαστε όσο γίνεται λιγότερο. ελπίζω να τα χάσω πάλι τα κιλά και να συνεχίσω να χάνω και άλλα. να είστε καλά όλες σας και με το καλό. και ρίχτε και καμιά ευχή και για μένα αύριο. και υπόσχομαι όταν γυρίσω να γράψω την ιστορία καισαρικής μιας χοντρής με ΚΑΘΕ λεπτομέρεια.

 

Μακάρι να σου πάνε όοολα καλα!!!!! Με το καλό το μωράκι σου!

Περιμένουμε πως και πως να μας πεις την εμπειρία σου!!

Ειμαι σιγουρη πως το μωρό σου θα σου δώσει δύναμη και κουράγιο για όλα!

 

Εγώ κορίτσια το πήρα απόφαση! Δεν το βάζω κάτω! Θα τα καταφέρω! Πηγα σε διαιτολόγο και όποτε έρθει το μπεμπε!

Θα προσπαθουμε χωρις να αγχωνόμαστε!

Αν καταφέρω να τα χάσω όλα;;; Δεν πιστευω! Μαλλον θα με προλάβει το μωράκι, τωρα πια το πιστευω, αλλά θα συνεχίσω διατροφή και κατα τη διάρκεια και μετα τον τοκετο!

 

Παντως στα βαφτίσια θα είμαι πιο αδύνατη απο πριν την εγκυμοσύνη χχαχαχαχα :D:D:D

CAzNp2.png
Link to comment
Share on other sites

μόλις γύρισα από το νοσοκομείο. με στείλανε πριν από λίγο έκτακτα για εξετάσεις για να μην αργούμε αύριο. καρδιογράφημα, αίμα ούρα όλα οκ. μπαίνει μέσα και η προισταμένη αφού με είχαν πόση ώρα σε ένα δωμάτιο γδυτή με μια ρόμπα και μου λέει...

πωπω μια ζουμπουρλίδικη! είσαι η 2η που βλέπω σήμερα. πως αν δεις ένα ούφο λες πωπω είδα και ένα ούφο σήμερα.. τσπ δεν μπορώ να πω καλή ήταν αλλά δεν ξέρω νομίζω ότι αύριο που θα πάω θα γίνω ρόμπα. επίσης απαντήστε κάποια που έχει γεννήσει σύντομα αν είναι δυνατόν μπας και κοιμηθώ και λίγο. στο κρεβάτι στο δωμάτιο κρεμάνε μπροστά ταμπέλα με το ιστορικό και τα κιλά μας? να το βλέπει όποιος μπαίνει???? αν γίνει και αυτό θα πεθάνω λέμε. α και το άλλο. μου είχε δώσει ο πρώτος ενδοκρινολόγος να παίρνω 1 τ4 των 25 κάθε πρωί αλλά εγώ δεν ήξερα καν ότι είναι για θυροειδή. και σήμερα τους είπα δεν έχω θυροειδή και μετά τους λέω για το τ4 και φυσικά με περάσανε για τρελή. τσπ. όποια μπορεί ας απαντήσει για το ταμπελάκι στο κρεβάτι..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...