Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Πράσινα κακά για 1 μήνα, χαμηλό βάρος! Βοηθήστε με!

Recommended Posts

Γειά σας,

αν και μελος του φορουμ για χρόνια είναι η πρώτη φορά που δημιουργώ θέμα. Είμαι πολύ στενοχωρημένη! Θηλάζω αποκλειστικά το δεύτερο παιδάκι μου (κοριτσάκι), που είναι 2,5 μηνών (γεννηθηκε στις 07/12/2011). Εδώ και περίπου έναν μήνα τα κακά της έχουν γίνει πράσινα και οι κενώσεις της αν και αραιες, 1-2 φορές την ημέρα, είναι εκρηκτικές. Το πρόβλημα είναι το γεγονός ότι το βάρος που βάζει όσο πάει και μειώνεται.

Λοιπόν θα χρησιμοποιήσω τη φόρμα της Αγγλαϊας για να σας δώσω ολες τισ πληροφορίες:

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος 39η

Β. Το φύλο του βρέφους :κορίτσι

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ)

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία. Επισκληρίδιος

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη. Ναι εμφάνισε, μεγ. τιμή:10,5. ελ. τιμή¨9.8

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο. οχι

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

07/12/11 Γέννηση 3340

10/12/11 (έξοδος από μαιευτήριο) 3140

19/12/11 3560

04/01/12 4020

01/02//12 4860

17/02/12 5060

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο. 8-10

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει: σε όλα

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα ΟΧΙ

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο)

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία. ΟΧΙ

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο

7β. ποιες ώρες αντλείτεκαι

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει.

Βρέχει 6-7

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο 1-2 (κάποιες φορές κάνει κάθε 2 ημέρες)

10. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη....

Η μικρή είναι πού ήσυχο μωρό και χαρούμενο. Όταν πραγματικά πεινάει κλαίει δυνατά, αλλά μόνο τότε (αν για κάποιο λόγο π.χ. καθυστερήσω να την ταίσω). Αυτό που έγινε τον τελευταίο μήνα είναι ότι το ένα στήθος μου είχε μαγαλώσει ασσύμετρα και παρατηρούσα ότι όσο και να θηλαζε η μικρή δεν άδειαζε και το γάλα ήταν διάφανο. Το αλλο στήθος ήταν πιο μικρό και μετά από 5 λεπτά το παρατούσε. Όταν ομως συνειδητοποίησα ότι έχω μάλλον υπερπαραγωγή (πριν από 5 ημέρες) την έβαζα να θηλάσει 2-3 φορές από το μικρό στήθος και καταφερα να αυξήσω την παραγωγή από εκεί.

Τα κακά έγιναν πιό κίτρινα αλλά και πάλι έχουμε πράσινα. Επίσης η γλωσσιτσα της μικρής είναι άσπρη και εγώ έχω ένα άσπρο στίγμα στο στήθος μου. Μπορεί να ειναι καντιντίαση και να οφείλεται σε αυτό η χαμηλή πρόσληψη βάρους?

Επίσης, πόσο ανησυχητικό είναι ότι πήρε μόνο 200 γρ μέσα σε 17 ημέρες?

Αν συνεχίσει να μη βάζει βάρος πρέπει να δώσω συμπλήρωμα?

Σορυ για το σεντόνι αλλά είμαι πραγματικά σε απόγνωση. Όποια μπορεί ας μου απαντήσει και αν έχει χρόνο και η Αγλαϊα θα το εκτιμούσα να μου πει τη γνώμη της.

Ευχαριστώωω.

Διαφημίσεις

Το βάρος του μωρου είναι πολυ καλο. Την συνολική πορεία θα κοιτάς κι όχι μεμονωμένες μέρες. Ακολουθεί την καμπύλη γεννησεως της.

Για την υπερπαραγωγη μπορείς να δοκιμασεις να δίνεις ένα στήθος σε κάθε γεύμα. Αν αυτο κανεις ήδη δώσε το ίδιο στήθος για δυο γεύματα. Παρακολουθείς τα κακα και ανάλογα πράττεις.

Τα κακα έχουν βλεννες;

Για την καντιντα δεν ξέρω να σου πω αλλα νομίζω οτι δεν θα ήταν μόνο η γλώσσα άσπρη, νομίζω θα είχε άσπρα στίγματα μέσα στο στόμα.

1Xckp3.png

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Κοίταξα την καμπύλη ανάπτυξης του μωρού σου! το μωρό σου έχει το ιδανικό βάρος για την εβδομάδα γέννησής του! Έχεις τις καμπύλες ανάπτυξης; θα σε βοηθούσε να βλέπεις από κει αν βάζει βάρος φυσιολογικά. Επίσης από τις πάνες του φαίνεται ότι τρέφεται κανονικά. Δε θα φάει περισσότερο αν φάει ξένο γάλα

Μήπως θήλαζες πιο συχνά από το μαστό που μεγάλωσε; Το γάλα από εκείνο το μαστό είναι διάφανο επειδή έχει υπερπαραγωγή. Δοκίμασε να θηλάζεις λιγότερο από αυτόν και περισσότερο από τον άλλο μέχρι να έρθουν στην ίδια παραγωγή περίπου.

Σκέφτομαι σωστά = νιώθω καλά

Κορίτσια ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Τα νεότερα μας είναι οτι τα κακά έχουν βελτιωθεί. Τις περισσότερες φορές έχουν ένα κτιρινοπράσινο χρώμα. Χθες είχαμε και μια φορά καταπράσινα. Νινα-νανα έχω εφαρμόσει την τεχνική του να δίνω το ίδιο στήθος για 2 ή και περισσότερα γεύματα και τώρα το στήθος είναι πιο ισσοροπημένο (το κάνω αυτό την τελευταία εβδομάδα). Οπάλ, ναι μάλλον έδινα πιο πολυ το μαστό που μεγάλωσε τελικά. Η ροή από εκεί ήταν πιο καλή και έπεσα στην παγίδα. Να ρωτήσω και κάτι άλλο, αν τα πράσινα κακά οφείλονται τελικά σε υπερπαραγωγή και αυτό ας υποθέσουμε ότι διορθώνεται θα πρέπει τα κακάκια να γίνουν μουσταρδί όλες τις φορές?

Νινα-νανα τα κακά της ναι έχουν βλέννες σχεδόν πάντα, ακόμη κ τώρα που το χρώμα τους είναι πιο κίτρινο. τι δηλώνει αυτο, αλλεργία??

Οπαλ η αλήθεια είναι ότι κοίταζα τις καμπύλες ανάπτυξης αλλά από το αγγλικό βιβλιάριο της (μιας και είμαστε Αγγλία) και σύμφωνα με αυτές είναι κάτω από το μέσο όρο και έχει καθοδική πορεία. Βέβαια τα αγγλάκια ίσως να είναι πιο ευτραφή, τι να πω!! Τώρα που κοίταξα το ελληνικό βιβλιάριο είδα ότι είναι στο μέσο όρο.

Και πάλι ευχαριστώ πολυυυυ πολυυυυ για τις απαντήσεις. Θα ενημερώσω για την πορεία μας!

ναι μπορει να σημαινει αλλεργια κ το πρωτο που αποκλειεις απο τη διατροφη σου ειναι το αγελαδινο γαλα, σε καθε μορφη κ σε οποιαδηποτε ποσοτητα (ακομα κ μπισκοτα με ιχνη). αν παλι υποψιαζεσαι καντιντιαση, αφαιρεις ζαχαρη κ αλευρι απο τη διατροφη σου αλλα δεν ξερω να σε συμβουλεψω με περισσοτερες λεπτομερειες σε αυτο..

μην ανησυχεις, η υπερπαραγωγη, η αλλεργια ακομα κ η καντιντιαση ειναι ολα αντιμετωπισιμα. ελπιζω ομως να σου απαντησει καποιος που θα καταλαβει τι ακριβως συμβαινει, καθως αν επιμενουν τα πρασινα κακα κ υπαρχει μειωση βαρους πρεπει να το δεις πολυ συντομα.

Διαφημίσεις

• Επιστημονική συνεργ.
Να ρωτήσω και κάτι άλλο, αν τα πράσινα κακά οφείλονται τελικά σε υπερπαραγωγή και αυτό ας υποθέσουμε ότι διορθώνεται θα πρέπει τα κακάκια να γίνουν μουσταρδί όλες τις φορές?

θα πρέπει να είναι σχεδόν πάντα κίτρινα (περιστασιακά το χρώμα μπορεί να αλλάξει από κόκκινες κυρίως χρωστικές και να γίνουν πορτοκαλί, πχ από τις κόκκινες πιπεριές)

Νινα-νανα τα κακά της ναι έχουν βλέννες σχεδόν πάντα, ακόμη κ τώρα που το χρώμα τους είναι πιο κίτρινο. τι δηλώνει αυτο, αλλεργία??

Αλλεργία

Οπαλ η αλήθεια είναι ότι κοίταζα τις καμπύλες ανάπτυξης αλλά από το αγγλικό βιβλιάριο της (μιας και είμαστε Αγγλία) και σύμφωνα με αυτές είναι κάτω από το μέσο όρο και έχει καθοδική πορεία. Βέβαια τα αγγλάκια ίσως να είναι πιο ευτραφή, τι να πω!! Τώρα που κοίταξα το ελληνικό βιβλιάριο είδα ότι είναι στο μέσο όρο.

Γενικά οι νότιοι (Έλληνες, Ιταλοί και Γάλλοι του Νότου, Ισπανοί) είναι πιο μικρόσωμοι.

Σύμβουλος Γαλουχίας IBCLC

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μυνημάτων του Χρήστη

Η αναφορά για την συμβατότητα ενός φαρμάκου με τον θηλασμό ή όχι, απο μέλη ή επιστημονικούς συνεργάτες του φόρουμ της ΕΕΕΓ, ΔΕΝ αποτελεί συνταγογράφηση, προτροπή ή αποτροπή της λήψης του φαρμάκου. Ο μόνος αρμόδιος για κάτι τέτοιο είναι ο επαγγελματίας υγείας που σας παρακολουθεί. Εάν επιθυμείτε να καταναλώσετε συμπληρώματα διατροφής, απαραιτήτως συμβουλευτείτε τον επαγγελματία υγείας που σας παρακολουθεί: Ο συνδυασμός συμπληρωμάτων διατροφής ή η υπερβολική κατανάλωσή τους μπορεί να είναι επικίνδυνος.

Πραγματικά! Σήμερα κοιτούσα ένα ταμπελακι απο μια φόρμα Adidas που έκαναν δώρο στην μικρη και έλεγε νουμερο 12-18 μηνών ενω για Αγγλία το έδινε 9-12! Απίστευτο!

1Xckp3.png

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Γειά σας και πάλι. Συγνώμη για την καθυστέρηση αλλά έλλειπα και δεν μπορεσα να απαντησω στα μυνήματα σας. Πρώτα πρώτα να σας ευχαριστήσω όλες που μπήκατε στον κόπο να ου απαντήσετε! Πραγματικά ευχαριστώ. Αυτο το φόρουμ με έιχε βοηθήσει να θηλάσω αποκλειστικα και το γιο μου (τότε δεν είχα αρκετο γάλα, αλλά ο μικρός έπαιρνε βάρος, τώρα έχω το αντίθετο:) αλλά και τώρα να αναγνωρίσω σημάδια ότι κάτι δεν πάει καλα. Την ίδια στιγμή που όλοι με καθησύχαζαν ότι αφού το μωρό είναι ήσυχο δεν θα πρέπει να ανησυχώ με τη μικρή αυξηση του βάρους της!

Αγλαϊα θέλω να ευχαριστήσω και εσένα που ξέκλεψες λίγο χρόνο να μου απαντήσεις. Ξέρω ότι πολλές μανούλες περιμένουν τα φώτα σου. Η συμβολή σου στη σωστή ενημέρωση και κατ' επέκταση ενθάρρυνση των μαμάδων να θηλάσουν είναι πολύτιμη. Σ' ευχαριστούμε.

ναι μπορει να σημαινει αλλεργια κ το πρωτο που αποκλειεις απο τη διατροφη σου ειναι το αγελαδινο γαλα, σε καθε μορφη κ σε οποιαδηποτε ποσοτητα (ακομα κ μπισκοτα με ιχνη). αν παλι υποψιαζεσαι καντιντιαση, αφαιρεις ζαχαρη κ αλευρι απο τη διατροφη σου αλλα δεν ξερω να σε συμβουλεψω με περισσοτερες λεπτομερειες σε αυτο..

μην ανησυχεις, η υπερπαραγωγη, η αλλεργια ακομα κ η καντιντιαση ειναι ολα αντιμετωπισιμα. ελπιζω ομως να σου απαντησει καποιος που θα καταλαβει τι ακριβως συμβαινει, καθως αν επιμενουν τα πρασινα κακα κ υπαρχει μειωση βαρους πρεπει να το δεις πολυ συντομα.

Νταφ, ήδη από σήμερα έκοψα τα γαλακτοκομικά και το μοσχάρι. Να δούε αν θα φύγουν οι βλέννες και το κυριότερο αν θα βάλει βάρος.

Πραγματικά! Σήμερα κοιτούσα ένα ταμπελακι απο μια φόρμα Adidas που έκαναν δώρο στην μικρη και έλεγε νουμερο 12-18 μηνών ενω για Αγγλία το έδινε 9-12! Απίστευτο!

Χαχα, δεν είναι να απορείς, αν βγείς μια βόλτα εξω στην Αγγλία θα καταλάβεις για τι διαφορά μεγέθους μιλάμε!!! Και υψους αλλά κυρίως βάρους!

Φιλιά πολλά και θα ενημερώνω.

Καλησπερα!

Ο γιατρος μου μου ειχε πει οτι το πρασινο χρωμα στα κακα δεν ειναι κατι το ανησυχητικο απλα εχει να κανει με ποσο γρηγορη ειναι η διαδικασια, απο το ταισμα μεχρι την αφοδευση. Ελπιζω να βοηθησα!

Να ενημερώσω ότι μόλις ζύγισα τη μικρή μου και έβαλε 320 γρ σε 10 ημέρες!!! Είμαι πολύ χαρούμενη! Τελικά για το βάρος έφταιγε η υπερπαραγωγή και μόλις ρυθμίστηκε αυτό όλα καλά! Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω την Αγλαϊα και όποια άλλη μαμά γνωρίζει είναι το εξής: Επειδή τα κακά δεχνουν να έχουν κάποιες βλέννες μέσα και όχι τους συνηθισμένους κόκους άρχισα αποχή από γαλακτοκομικά εδώ και μια εβδομάδα. Το χρώμα όμως είναι κιτρινο-μουσταρδί και η μικρή δείχνει να μην έχει ενοχλήσεις στην κοιλιακή χώρα, είναι γεικα χαρούμενη. Μπορεί να υπάρχει αλλεργία με μόνο σύμπτωμα τις βλέννες? Ή μήπως τσαμπα λιμοκτονώ?

Ευχαριστώ πολύ!!!

Διαφημίσεις

Να ενημερώσω ότι μόλις ζύγισα τη μικρή μου και έβαλε 320 γρ σε 10 ημέρες!!! Είμαι πολύ χαρούμενη! Τελικά για το βάρος έφταιγε η υπερπαραγωγή και μόλις ρυθμίστηκε αυτό όλα καλά! Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω την Αγλαϊα και όποια άλλη μαμά γνωρίζει είναι το εξής: Επειδή τα κακά δεχνουν να έχουν κάποιες βλέννες μέσα και όχι τους συνηθισμένους κόκους άρχισα αποχή από γαλακτοκομικά εδώ και μια εβδομάδα. Το χρώμα όμως είναι κιτρινο-μουσταρδί και η μικρή δείχνει να μην έχει ενοχλήσεις στην κοιλιακή χώρα, είναι γεικα χαρούμενη. Μπορεί να υπάρχει αλλεργία με μόνο σύμπτωμα τις βλέννες? Ή μήπως τσαμπα λιμοκτονώ?

Ευχαριστώ πολύ!!!

Υπαρχει! Στη δικια μου αυτο ήταν το σύμπτωμα. Μετα απο 2 μήνες απο την εμφάνιση της βλεννας είχε αιματακι που και που.

1Xckp3.png

Franz Kafka