Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δεν τρώει τίποτα , τρομερά κακοφάγο παιδί!


Recommended Posts

2 ώρες πρίν, elenip είπε:

 

Μπορείς να κάνεις συνδυασμούς γεύσεων, αλλά όπως σου είπαν και τα άλλα κορίτσια, πρέπει να του προσφέρεις νέες γεύσεις. Αυτό δεν σημαίνει ότι αυτές οι νέες γεύσεις θα είναι αν

Με τις νέες γευσεις, πέραν του ότι δεν ξέρω να μαγειρεύω παρα μονο όσα μου έμαθε ο άντρας μου (που δεν έχει διάθεση να μάθει να κάνει κάτι άλλο γιατί είναι της παραδοςιακης μαγειρικής κ έτσι κι αλλιώς κάνει κάποια από τα μαγειρέματα της εβδομαδας) έχω το θέμα ότι από τότε που κάναμε τις περισσότερες εισαγωγές, σπάνια δοκιμάζει κάτι νέο. Οπότε δεν έχει νόημα να κάνω κάτι για να μην το φαει. Κι εγω θα αγχωθώ κι εκεινος θα παρει παλι το μηνυμα οτι μπορει να τοτ προσφέρω κ να μην τρωει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 507
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

18 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Πάντως εγώ με αιματοκρίτη στα τάρταρα ως έγκυος, με φουλ συμπληρώματα κ πολύ σπανάκι κ φακές κ βιταμίνη C κλπ, δεν κατάφερα τίποτα. Κατω από 30 ήμουν. Μετά που έβγαζα γάλα κ έτρωγα καθε μέρα κρέας για να έχω ενέργεια, και χωρίς πολλά λαχανικά λόγω εντερικών του μικρού, χωρίς συμπλήρωμα, τον ανέβασα σε φυσιολογικές τιμές. 

ΟΚ ας πούμε ότι είναι έτσι. Στην πράξη τι κάνουμε. Λέμε ότι αυτό είναι το φαγητό κ αν δεν θες τρως ψωμοτύρι; ΓΙατί το να αφήνουμε νήπια νηστικά υποθέτω είναι σχεδόν κακοποιητικό, έτσι δεν είναι; Αλλά και το να φτιάχνουμε ιδιαίτερα φαγητά ούτε αυτό είναι σωστό.

Δεν ξέρω κι ο άντρας μου δεν προβληματίζεται για την πατατα κλπ. Κ γελαει με την ιδεα του εθισμού. Τις αλλες μορφές τις εχω σκεφτει. Ψαρομπιφτεκια βρηκα μια συνταγη. μεγαλος μπελας βεβαια ολο αυτο κ σιχαινομαι το μαγειρεμα. αλλα δεν ειναι κ παντα δεκτικός στο να δοκιμασει. πχ ρεβυθομπιφτεκια ειχα κανει πριν απο λιγες μερες, δεν τα ηθελε ουτε να τα αγγίξει ενω τα ρεβύθια τα λατρευει. Κ δεν ξερω κιολας, ας πουμε κανω Ψαρομπιφτεκια, θα του πω τι ειναι ή θα του το δωσω χωρις σχολια; γιατι σιγουρα θα ρωτησει κ αν του πω ψαρι προφανως δεν θα το φάει. 

 

Αλλα κολπα πάντως δεν πιάνουν. δοκιμάσαμε να μας ταΐσει, δοκιμάσαμε να παίζουμε με το πιρούνι, να τα δινουμε απο το πιατο μας απευθεθας, τιποτα. κ θυμωνει κιολας οταν καταλαβει οτι ασχολουμαστε με συγκεκριμενη τροφή που δεν τη θελει. Η εσχάτη λυση ειναι το μαγειρεμα μαζι που μου ακουγεται πολυ δυσκολο. Εχει βοηθησει αραγε κανεναν; 

Να σου πω τι έκανα κ κάνω εγώ στον γιο μου όταν ξεκίνησε να γίνεται επιλεκτικός στο φαγητό του εκεί κάπου στα δύο κ εμένα πάντα είχα στο τραπέζι ένα φαγητό που ξέρω πως του αρέσει .. η κάποιες φορές μου ζητούσε κάτι συγκεκριμένο κ του το έφτιαχνα αν πάλι υπήρχε μέρα που δεν ήθελε να φάει απλά έτρωγε μετά το επόμενο γεύμα λίγο ποιο νωρίς αν πεινούσε ποιο νωρίς .. γενικά στο μεγάλο μου γιο πιάνει όταν κάτι δε το θέλει να σταματάω να του το δίνω ένα διάστημα κ να το ξανά εμφανγσω μετά από δύο εβδομάδες πχ .. 

Αλλά γενικά οι γεύσεις τους αλλάζουν συνέχεια ένα διάστημα έτρωγε πατάτες τηγανιτές τώρα δε τις θέλει καθόλου .. μέχρι πέρυσι το τυρί τριμμένο του το έβαζα σε μπολ κ το έτρωγε με το κουτάκι τώρα δε το θέλει .. πέρυσι ξεκίνησε δειλά δειλά να τρώει μέλι πάνω σε φρυγανιά το γιαούρτι το έτρωγε σκέτο κ δεν ήθελε τίποτα μέσα  κ σήμερα μετά το σχολείο έφαγε ένα κεσεδάκι γιαούρτι με τρεις κουταλιές μέλι ( υπερβολικό οι τρεις κουταλιές αλλά αν έχεις παιδιά που είναι επιλεκτικά κανείς κ λίγο πως δε βλέπεις για να φάνε όπως αναφέρθηκε κ παραπάνω ) γιατί ο δικός μου έχει κόψει το γάλα πλέον δε τρώει τυρί .. δε τρώει μπρόκολο( μέχρι τους 18 μήνες το λάτρευε)  δε τρώει σπανάκι δε τρώει ψάρι .. μακαρόνια σταθερή αξία αλλά δε τρώει ούτε κριθαράκι ούτε βίδες πένες κ όλες αυτές τις παραλλαγές . Κ ο δικός μου πέρυσι με τον σταθμό δοκίμασε φαγητά που δεν έτρωγε όπως αρακά .. στο σπίτι δε το τρώει όμως ακόμα κ στο σχολείο του έβαλα λίγο αρακά μαζι με ρύζι αλλά τον αρακά τον είχε αφήσει .. αν κ σκέφτομαι μια μέρα να του δώσω στο σχολείο αρακά κοκκινιστό με πατάτες να δω μήπως το φάει .. κρέας δεν έτρωγε καθόλου τώρα περίπου ένα εξάμηνο ξεκίνησε να τρώει μπιφτέκια κ του αρέσουν πάρα πολύ .. έχει τύχει πάλι στο σχολείο να του βάλω αν έχω μαγειρέψει κρέας στο φούρνο με πατάτες λίγο κρέας κομμένο μικρό μικρό κ αυτό πάλι το είχε παραμερίσει . Σε εμάς βοήθησε πάρα πολύ να με βοηθαει στη μαγείρεμα κ δοκίμασε νέα φαγητά ....26 μηνών ήταν όταν τον έκανα βοηθω .. πλέον το έχει βαρεθεί αλλά έχει κ γεμάτο πρόγραμμα κ κουράζεται .. ευκαιρία να βρεις κάποιες εύκολες συνταγές κ να τις φτιάξετε παρέα ίσως έτσι κ εσένα να σου κινήσει το ενδιαφέρον η μαγειρική αν ενθουσιαστεί κ ο γιος σου ..

Γενικά νιώθω πως προσπαθείς να καλύψεις τις δικές σου ανάγκες πάνω στο πλάνο που έχεις στο μυαλό σου για το παιδί κ δεν υπολογίζεις μάλλον επειδή είναι μικρός ότι κ εκείνος έχει τις δικές του προτιμήσεις .. ΕΙΝΑΙ ΠΑΙΔΙ Κ ΝΗΠΙΟ ΟΜΩΣ  τώρα μαθαίνει κ γνωρίζει τον κόσμο χρειάζεται ερεθίσματα κ ποικιλία κάτι σίγουρα δε θα του αρέσει κάτι μπορεί να του αρέσει όμως διαφορετικά όπως το υπολογίζεις εσύ  ..!!!

Link to comment
Share on other sites

On 11/11/2019 at 10:03 ΜΜ, Έσπερος είπε:

 

Επίσης μη γελάσετε αλλά έχω επηρεαστεί πολύ από τη γνωστή ομάδα που έχουμε αναφέρει πολλές φορές που επιμένουν για τον κίνδυνο του εθισμού στο άμυλο και λένε ότι μπορεί να το πάθει και από ελάχιστες ποσότητες. Φοβάμαι ότι ο δικός μου έχει πάθει κατι τέτοιο και είναι πολύ απογοητευτικό να έχουμε τόσο σωστή διατροφή και να εθίστηκε στο άμυλο από τη μία φέτα ψωμί τη μέρα και κάποιες διάσπαρτες αμυλούχες τροφές 1 φορά την εβδομάδα. ΠΡαγματικά είμαι ένα βήμα πριν να εξαφανίσω από το σπίτι οτιδήποτε σε ψωμί, ζυμαρικό, ρύζι κ πατάτα υπάρχει. Εντωμεταξύ λέει και ο αρακάς ακόμα, που ο μικρός τρελαίνεται, έχει άμυλο, όπως και τα όσπρια. Αλλά αν είναι έτσι πρέπει να τα εξαφανίσω όλα και να δίνω μόνο λαχανικά και τυρί. 

 

Δεν έχω την παραμικρη ιδέα σε ποιον είναι γνωστή και για ποια ομάδα μιλάς αλλά ακούγεται για κλάματα και όχι για γέλια. Χωρίς υπερβολή, αν ειλικρινά τα πιστεύεις αυτά, θα σου έλεγα να απευθυνθείς σε ειδικό σε θέματα διατροφής, γιατί είναι κρίμα το παιδί να βασανίζεται έτσι και μάλλον να στερείται και βασικά θρεπτικά συστατικά, για μία μπαορύφα. Σόρρυ για την έκφραση, αλλά δεν υπάρχει άλλη που να χαρακτηρίζει αυτή τη θεωρία. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Με τις νέες γευσεις, πέραν του ότι δεν ξέρω να μαγειρεύω παρα μονο όσα μου έμαθε ο άντρας μου (που δεν έχει διάθεση να μάθει να κάνει κάτι άλλο γιατί είναι της παραδοςιακης μαγειρικής κ έτσι κι αλλιώς κάνει κάποια από τα μαγειρέματα της εβδομαδας) έχω το θέμα ότι από τότε που κάναμε τις περισσότερες εισαγωγές, σπάνια δοκιμάζει κάτι νέο. Οπότε δεν έχει νόημα να κάνω κάτι για να μην το φαει. Κι εγω θα αγχωθώ κι εκεινος θα παρει παλι το μηνυμα οτι μπορει να τοτ προσφέρω κ να μην τρωει.

 

Το να μαγειρευεις όσα τρώει το παιδι, για να μην τα αρνηθεί, δεν σημαίνει ότι έχεις ένα καλόφαγο παιδί ή ότι του περνάς το μήνυμα που θες αλλά ακριβώς το αντίθετο. 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Δεν θεωρώ ότι είναι φτωχό σε ποικιλία. Τρώει απ όλα τα φρούτα, τρώει (έτρωγε τέλος πάντων) 4-5 διαφορετικά είδη κρέατος μαγειρεμένα με διαφορετικούς τρόπους, αρκετά λαχανικά, γιαούρτι χωρίς να χρειάζεται να καταφεύγω  σε προσθήκες για να νοστιμίσει. Έκοψε τα αλεσμένα όταν έπρεπε να τα κόψει, έφαγε από πολύ νωρίς φαγητό κανονικά μαγειρεμένο κ όχι νερόβραστο, τρώει μόνος του χωρίς τάισμα κ χωρίς απόσπαση προσοχής. Συγγνώμη άλλα άλλα παιδάκια τρώνε μόνο advance, δεν έχουν φάει άλλο κρέας εκτός από μοσχάρι κ κοτόπουλο κ ζητάνε συνέχεια μακαρόνια, αν εμείς δεν έχουμε ποικιλία σ αυτούς τους γονείς τι θα λέγατε; 

 

Εγώ έχω ταλαιπωρηθεί πολύ με αυξομειώσεις στο βάρος μου από τις σαβούρες που έτρωγα μικρή και από μια γενικά κακή στάση απέναντι στο φαγητό που είχαμε ως οικογένεια. Ακόμα κ τώρα αναστενάζω από απόγοήτευση όταν έχουμε φαγητά που δεν θεωρώ πολύ ωραία και έκανα μεγάλο αγώνα να μη μου αρέσουν μόνο τα μακαρόνια και τα σφολιατοειδή των φούρνων. Λογικό δεν είναι να θέλω το παιδί μου να τρώει απ όλα;

 

Όλοι μεταφέρουμε στα παιδιά τα δικά μας απωθημένα, θες το μπαλέτο που δεν κάναμε, θες την καριέρα που δεν πετύχαμε, θες ένα άθλημα, κάτι, συνειδητά ή μη. Αν όμως φτάνεις στο σημείο να έχεις τόσο κακή σχέση με το φαγητό που ελέγχεις αυστηρά κάθε μπουκιά ενός δίχρονου, ίσως είναι η στιγμή να μιλήσεις με έναν ειδικό και να αντιμετωπίσεις το πρόβλημα εκεί που υπάρχει, στη δική σου σχέση με το φαγητό και την εικόνα για το σώμα σου, και να μπορέσεις να αφήσεις το παιδί να χτίσει μία υγιή σχέσ με το φαγητό. 

Είναι μοιραίο αυτός ο υπερβολικός έλεγχος να αποτύχει και να οδηγήσει σε κακή σχέση με το φαγητό, πάντα έτσι γίνεται, φυσικά και δεν είσαι η πρώτη μαμά που βγάζει ένα τέτοιο απωθημένο στο φαγητό των παιδιών.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

5 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Το γιαούρτι όμως ολοκληρο το κεσεδάκι είναι ένα πλήρες γεύμα. πόσες φέτες μέλι με ταχίνι (το οποίο σιχαίνομαι βασικά) πρέεπι να του δώσω για να ισοδυναμεί; δεν είναι το ίδιο. 

Μα βρε κορίτσι μου, σοβαρά μετράς τι θα φάει σχεδόν 2 ετών; Θα φάει όσο θέλει μέχρι να χορτάσει. Τόσο απλά. Και μερικές μέρες θα φάει πιο πολύ ψωμί, μερικές πιο πολλά φρούτα, και αλλες πιο πολύ γιαούρτι. Όπως και όλοι μας.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρόλαβα να τα διαβάσω όλα, αλλά συμπερασματικά καταλαβαίνω πως οι περισσότερες ναι μεν της προτείνετε διάφορες τροφές, από την άλλη της λέτε πως δεν τρέχει και τίποτα που δεν τρώει κρέας τώρα κι ας τρώει μόνο αμυλούχες τροφές, αφού αυτά ζητάει.

 

Αλήθεια τώρα δεν τρέχει?

 

Άσχετα με τις υπερβολές της fbΟμάδας όπως έχουν οοοόλες αυτές οι ομάδες και που κακώς τις παρακολουθούμε αν  στεναχωριόμαστε και δεν μπορούμε να φιλτράρουμε, να πάρουμε ότι μας χρειάζεται ατομικά ως γονείς και τα άλλα να τα κατατάξουμε εκεί που τους αξίζει, θεωρώ πως δημιουργείται πολύ κακιά συνήθεια αν αντί για φαγητό  που αρνείται να φάει, εμείς για να φάει έστω και κάτι προσφέρουμε ψωμί με τυρί ή γιαούρτι ή γενικά σνακ. 

 

Προφανώς δεν θα φάει κάτι με το ζόρι, όμως η εναλλακτική για ΚΥΡΙΩΣ ΓΕΥΜΑ δεν θα πρέπει να είναι κάτι σκέτο αμυλούχο, καλώς ή κακώς ναι είναι πιο ωραίες οι τροφές αυτές και τις συνηθίζουν  τα παιδιά και δεν τρώνε άλλες μετά. Βασικά όχι μόνο τα παιδιά. Κι εγώ αν μπορούσα και δεν πάχαινα θα μπορούσα να σαβουριάζω όλη μέρα μακαρόνια, ψωμιά και γλυκά. Τα παιδιά δεν έχουν την κριτική ικανότητα να καταλάβουν τι πρέπει και τι δεν πρέπει να τρώμε. 

 

Προσωπικά έχουμε γραμμή στο σπίτι μας πως αν δεν φάμε το φαγητό μας δεν τρώμε ψωμιά, σνακ και γλυκά. Δεν θα φάει το ψωμί του χωρίς το φαγητό του, δεν θα φάει τα μακαρόνια χωρίς το κιμά, δεν θα φάει το ρύζι χωρίς το κρέας. Αυτό δεν γίνεται σαν τιμωρία, είναι κάτι που μεγαλώνοντας το θεωρεί δεδομένο και με σεβασμό πάντα στα γούστα του και στις προτιμήσεις του. Εναλλακτική σε φαγητό που δεν του αρέσει θα του φτιάξω ομελέτα ή θα έχω κάποια πίτα πχ κοτόπιτα, σπανακόπιτα και θα φάει από αυτή.  

 

Θα περάσουν διαστήματα που θα έχει "κακομάθει" σε μη υγιεινές τροφές όπως τώρα που έλειπα στο μαιευτήριο και χρειάστηκαν λίγες μέρες προσαρμογής για να επανέλθει, να τρώει δηλαδή κανονικά το φαγητό του κι από εκεί και πέρα ότι άλλο θέλει να φάει, σε υγιεινό πλαίσιο κυρίως. Κι όταν λέμε υγιεινό πλαίσιο, δεν στερείται το παιδί τίποτα, φροντίζω να του φτιάχνω διάφορα και αλμυρά και γλυκά. 

 

Το πρόβλημα δεν είναι η μία φέτα ψωμί που θα φάει την ημέρα, το πρόβλημα είναι όταν δεν τρώει τίποτα άλλο μετά και όσο οι μέρες περνούν, αναζητά περισσότερο το ψωμί κι όλο και λιγότερο το φαγητό.

 

Τα παιδιά περνούν φάσεις, εμείς προσφέρουμε, δίνουμε εναλλακτικές και ας φάει λίγο,  χωρίς πίεση, δεν τρέχει τίποτα Θα περάσει η φάση, σε όλες μας έχει συμβεί και θα ξανασυμβεί. Το άγχος δεν βοηθά.

 

Όπως καταλαβαίνεις Εσπερος εγώ δεν θεωρω υπερβολικό που σε προβληματίζει το ότι έκοψε το κρέας.

 

Θεωρώ όμως υπερβολικό το ότι αγχώνεσαι για τα πάντα! Μπαίνω αραιά και που στο φόρουμ και πάντα υπάρχει κάποιο νέο θέμα να σε προβληματίζει.
Μήπως θα έπρεπε να σε προβληματίσει το ότι σε προβληματίζουν τόσο πολύ όλα?? Μήπως θα έπρεπε να μειωθεί αυτός ο απόλυτος έλεγχος και το πρόγραμμα σε όλα?

Με αγάπη από μαμά προς μαμά, έχεις σκεφτεί ποτέ πως έχεις συνεχώς άγχος για κάτι και ίσως πρέπει να κάνεις κάτι και γι αυτό?

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! 

Δεν της είπε καμία να δίνει σκέτο άμυλο, ίσα ίσα της είπαμε να αραιώσει το κρέας, τουλάχιστον με τη μορφή που δεν του αρέσει. Να δώσει περισσότερο κιμά, να το κρύψει κάπου κλπ. Και γενικά να αυξήσει τις εναλλαγές, πχ όχι κάθε απόγευμα γιαούρτι αυστηρά, αφού μπορεί να το βαρεθεί. Εκεί είπαμε να μπεί κάποιες μέρες ένα ψωμάκι με κάτι. Ή και κάποιο άλλο απογευματινό. 

Link to comment
Share on other sites

Είπα οτι δόθηκαν εναλλακτικές,  εκεί που συνοπτικά διαφωνώ νομίζω  είναι πως εγώ δεν θα πρόσφερα ψωμί ή γιαούρτι για απογευματινό αν δεν είχε φάει φαγητό το μεσημέρι. Θα πρόσφερα πάλι φαγητό,  είτε αυτό που είχαμε στο οικογενειακό τραπέζι είτε κατι άλλο,  φαγητό όμως,  όχι σνακ.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, marakiz είπε:

Είπα οτι δόθηκαν εναλλακτικές,  εκεί που συνοπτικά διαφωνώ νομίζω  είναι πως εγώ δεν θα πρόσφερα ψωμί ή γιαούρτι για απογευματινό αν δεν είχε φάει φαγητό το μεσημέρι. Θα πρόσφερα πάλι φαγητό,  είτε αυτό που είχαμε στο οικογενειακό τραπέζι είτε κατι άλλο,  φαγητό όμως,  όχι σνακ.

Συμφωνώ σε αυτό! Δεν ξέρω τί θα έκανα βέβαια αν το παιδάκι έτρωγε το φαγητό πλην του κρέατος, πχ ανέφερε η Esperos ότι μπορεί να φάει το τυρί, τα φασολάκια αλλά όχι το κρέας.. δεν ξέρω.. ανάλογα την ποσότητα και τη συχνότητα που θα συνέβαινε αυτό

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, marakiz είπε:

Δεν πρόλαβα να τα διαβάσω όλα, αλλά συμπερασματικά καταλαβαίνω πως οι περισσότερες ναι μεν της προτείνετε διάφορες τροφές, από την άλλη της λέτε πως δεν τρέχει και τίποτα που δεν τρώει κρέας τώρα κι ας τρώει μόνο αμυλούχες τροφές, αφού αυτά ζητάει.

 

Αλήθεια τώρα δεν τρέχει?

 

 

Εγώ πρότεινα να καλύπτει το κρέας (με σούπες, με σάλτσες, ψιλοκομμένο κτλ) αλλά δεν θέλει να του δίνει στα κρυφά.

Επίσης δεν έχει κόψει εντελώς το κρέας. Πχ τρώει κιμάδες.

Τώρα αν υπάρξει μια περίοδος που το μειώσει στο ελάχιστο, αυτή η περίοδος θα είναι παροδική. Εφόσον το παιδί γενικά τρώει καλά, δεν θα έπρεπε να την ανησυχεί, ούτε να το πιέσει υπερβολικά γιατί θα έχει το αντίθετο αποτέλεσμα.

 

Just now, marakiz είπε:

Είπα οτι δόθηκαν εναλλακτικές,  εκεί που συνοπτικά διαφωνώ νομίζω  είναι πως εγώ δεν θα πρόσφερα ψωμί ή γιαούρτι για απογευματινό αν δεν είχε φάει φαγητό το μεσημέρι. Θα πρόσφερα πάλι φαγητό,  είτε αυτό που είχαμε στο οικογενειακό τραπέζι είτε κατι άλλο,  φαγητό όμως,  όχι σνακ.

 

Σε αυτό συμφωνώ. Το να τρώει μόνο γιαούρτι και γάλα τα απογεύματα δεν το θεωρώ σωστό. Μπορεί να του ξαναπροσφέρει κυρίως γεύμα και όσο φάει, χωρίς πίεση. Αλλά δεν το ζητάει το παιδί από ό,τι κατάλαβα. Η Έσπερος του δίνει μόνο γαλακτοκομικά.

Link to comment
Share on other sites

Να το πιέσει σίγουρα όχι,  αν και με το άγχος που έχει σίγουρα το πιέζει πιθανόν και ασυνείδητα. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Έσπερος said:

Με τις νέες γευσεις, πέραν του ότι δεν ξέρω να μαγειρεύω παρα μονο όσα μου έμαθε ο άντρας μου (που δεν έχει διάθεση να μάθει να κάνει κάτι άλλο γιατί είναι της παραδοςιακης μαγειρικής κ έτσι κι αλλιώς κάνει κάποια από τα μαγειρέματα της εβδομαδας) έχω το θέμα ότι από τότε που κάναμε τις περισσότερες εισαγωγές, σπάνια δοκιμάζει κάτι νέο. Οπότε δεν έχει νόημα να κάνω κάτι για να μην το φαει. Κι εγω θα αγχωθώ κι εκεινος θα παρει παλι το μηνυμα οτι μπορει να τοτ προσφέρω κ να μην τρωει.

 

Έσπερος μου, σε αγαπάω σε εκτιμάω αλλά τώρα ήρθε η ώρα να σε μαλώσω (=κράξω) :D

τι πάει να πει μαρή δεν ξέρω να μαγειρεύω? άμα περιμένεις από τον άντρα σου (σορρυ δεν τον ξέρω και τον άνθρωπο) να φάτε σαν άνθρωποι σώθηκες!

Και σου μιλάει άτομο που η κουζίνα έπαιζε διακοσμητικό ρόλο σπίτι όταν παντρεύτηκε!

Θα κάτσεις να βρεις συνταγές για παιδιά, να τα κάνεις και λίγο πιο χιουμοριστικά, π.χ. στο μπιφτεκάκι πάνω "ζωγραφίζεις" μία φατσούλα με τυράκι, ντοματούλα κλπ να το κάνεις πιο δεκτικό... φτιάξε του μακαρονάκι με κιμά (το άμυλο μην το βγάλεις από την διατροφή)..

Το point είναι το παιδί να τρώει το φαγητό του με όρεξη και όχι με άγχος. Αν δει ότι αγχώνεσαι εσύ τώρα και αυτός θα βγάζει άρνηση.

Πόσο φασολάκι μαρή να φάει το παιδί?? άλλαξτο με κάτι άλλο, θες μπάμπιες, θες μπρόκολο, κουνουπίδι, κλπ κλπ.. κάνε αντικαταστάσεις με τρόφιμα όμως της ίδιας ομάδας!!

Δεν γίνεται να θέλεις και την πίτα (χωρίς άμυλο) ολόκληρη και το παιδί χορτάτο!

Τα αγαθά κόποις κτώνται!!

Δεν θέλει τρόπο θέλει κόπο!! :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Just now, elenip είπε:

 

Έσπερος μου, σε αγαπάω σε εκτιμάω αλλά τώρα ήρθε η ώρα να σε μαλώσω (=κράξω) :D

τι πάει να πει μαρή δεν ξέρω να μαγειρεύω? άμα περιμένεις από τον άντρα σου (σορρυ δεν τον ξέρω και τον άνθρωπο) να φάτε σαν άνθρωποι σώθηκες!

Και σου μιλάει άτομο που η κουζίνα έπαιζε διακοσμητικό ρόλο σπίτι όταν παντρεύτηκε!

Θα κάτσεις να βρεις συνταγές για παιδιά, να τα κάνεις και λίγο πιο χιουμοριστικά, π.χ. στο μπιφτεκάκι πάνω "ζωγραφίζεις" μία φατσούλα με τυράκι, ντοματούλα κλπ να το κάνεις πιο δεκτικό... φτιάξε του μακαρονάκι με κιμά (το άμυλο μην το βγάλεις από την διατροφή)..

Το point είναι το παιδί να τρώει το φαγητό του με όρεξη και όχι με άγχος. Αν δει ότι αγχώνεσαι εσύ τώρα και αυτός θα βγάζει άρνηση.

Πόσο φασολάκι μαρή να φάει το παιδί?? άλλαξτο με κάτι άλλο, θες μπάμπιες, θες μπρόκολο, κουνουπίδι, κλπ κλπ.. κάνε αντικαταστάσεις με τρόφιμα όμως της ίδιας ομάδας!!

Δεν γίνεται να θέλεις και την πίτα (χωρίς άμυλο) ολόκληρη και το παιδί χορτάτο!

Τα αγαθά κόποις κτώνται!!

Δεν θέλει τρόπο θέλει κόπο!! :mrgreen:

 

Μ αρέσεις! !!

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@vtgian η ομάδα αυτή όπως έγραψα κι έχω γράψει πολλές φορές στο φόρουμ έχει την υπερβολή που έχουν όλες οι ομάδες στο φβ. Εγώ στην ομάδα παραμένω γιατί εκτός από τις άπειρες υπερβολές βρίσκω ωραίες, εύκολες και υγιεινές συνταγές. Φιλτράρω δηλαδή και κρατάω ότι χρειάζομαι. Η Έσπερος δεν μπορεί να το κάνει αυτό και πρέπει να απέχει γιατί αγχώνεται, κάτι που επίσης της έχω γράψει πολλές φορές, τόσες που μπορεί να μου γράψει στο τέλος "κι εσύ τι ζόρι τραβάς?". :mrgreen:

 

2 χρονών δεν είναι μωρό να τρώει το ίδιο φαγητό μεσημέρι/απόγευμα, αλλά εξακολουθεί να είναι προτεραιότητα το φαγητό. Πρέπει να τρώει φαγητό πρώτα για να τρώει μετά όλα τα υπόλοιπα που χρειάζεται ένα παιδί. Για τα υπόλοιπα που γράφεις σχετικά με την ποικιλία και τις εναλλακτικές συμφωνώ.

 

Θέλω να γράψω πολλά και ίσως βοηθητικά ως προς την Έσπερος σχετικά με την ποικιλία και τις εναλλακτικές που μπορεί να προσφέρει, ασχολούμαι πάρα πολύ με τη διατροφή του παιδιού μου και ότι έχω κάνει μέχρι τώρα με έχει δικαιώσει, δυστυχώς όμως δεν έχω χρόνο να γράψω καθώς συνήθως πλέον κρατάω στο ένα χέρι το λεχούδι και στο άλλο χέρι κάποιον μπάτμαν να παίζω με τον μεγάλο. :P 

 

Οπότε καλή συνέχεια κορίτσια και Έσπερος take it easy λίγο.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, marakiz said:

@vtgian η ομάδα αυτή όπως έγραψα κι έχω γράψει πολλές φορές στο φόρουμ έχει την υπερβολή που έχουν όλες οι ομάδες στο φβ. Εγώ στην ομάδα παραμένω γιατί εκτός από τις άπειρες υπερβολές βρίσκω ωραίες, εύκολες και υγιεινές συνταγές. Φιλτράρω δηλαδή και κρατάω ότι χρειάζομαι. Η Έσπερος δεν μπορεί να το κάνει αυτό και πρέπει να απέχει γιατί αγχώνεται, κάτι που επίσης της έχω γράψει πολλές φορές, τόσες που μπορεί να μου γράψει στο τέλος "κι εσύ τι ζόρι τραβάς?". :mrgreen:

 

2 χρονών δεν είναι μωρό να τρώει το ίδιο φαγητό μεσημέρι/απόγευμα, αλλά εξακολουθεί να είναι προτεραιότητα το φαγητό. Πρέπει να τρώει φαγητό πρώτα για να τρώει μετά όλα τα υπόλοιπα που χρειάζεται ένα παιδί. Για τα υπόλοιπα που γράφεις σχετικά με την ποικιλία και τις εναλλακτικές συμφωνώ.

 

Θέλω να γράψω πολλά και ίσως βοηθητικά ως προς την Έσπερος σχετικά με την ποικιλία και τις εναλλακτικές που μπορεί να προσφέρει, ασχολούμαι πάρα πολύ με τη διατροφή του παιδιού μου και ότι έχω κάνει μέχρι τώρα με έχει δικαιώσει, δυστυχώς όμως δεν έχω χρόνο να γράψω καθώς συνήθως πλέον κρατάω στο ένα χέρι το λεχούδι και στο άλλο χέρι κάποιον μπάτμαν να παίζω με τον μεγάλο. :P 

 

Οπότε καλή συνέχεια κορίτσια και Έσπερος take it easy λίγο.

 

Σε αυτή την ομάδα πρέπει οπωσδήποτε να γίνω μέλος!! :mrgreen::mrgreen:

 

Εσπερος, είναι αυτό που λέει η marakiz, πως σε ότι διαβάζουμε ειδικά στο διαδίκτυο πρέπει να φιλτράρουμε την πληροφορία. Και δεν είναι απαραίτητο ότι πρέπει να έχουμε επιστημονικό υπόβαθρο για να το κάνουμε γιατί συνήθως σε τέτοιες ομάδες κανείς δεν έχει επιστημονικό υπόβαθρο για να υποστηρίξει όσα γράφει! Τουτέστιν ο καθένας γράφει ότι θέλει κυρίως με την ιδιότητα της μανούλας! Και εάν παρεπιπτόντως έχει παρακολουθήσει και κανένα σεμινάριο, κοτσάρει εκεί και μία "πιστοποίηση" για να κάνει εντύπωση!

Η πιστοποίηση από το επιστημονικό υπόβαθρο απέχει όσο το γιαουρτάκι advance που αναφέρθηκε με το βιολογικό!

 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , elenip είπε:

 

Έσπερος μου, σε αγαπάω σε εκτιμάω αλλά τώρα ήρθε η ώρα να σε μαλώσω (=κράξω) :D

τι πάει να πει μαρή δεν ξέρω να μαγειρεύω? άμα περιμένεις από τον άντρα σου (σορρυ δεν τον ξέρω και τον άνθρωπο) να φάτε σαν άνθρωποι σώθηκες!

Και σου μιλάει άτομο που η κουζίνα έπαιζε διακοσμητικό ρόλο σπίτι όταν παντρεύτηκε!

Θα κάτσεις να βρεις συνταγές για παιδιά, να τα κάνεις και λίγο πιο χιουμοριστικά, π.χ. στο μπιφτεκάκι πάνω "ζωγραφίζεις" μία φατσούλα με τυράκι, ντοματούλα κλπ να το κάνεις πιο δεκτικό... φτιάξε του μακαρονάκι με κιμά (το άμυλο μην το βγάλεις από την διατροφή)..

Το point είναι το παιδί να τρώει το φαγητό του με όρεξη και όχι με άγχος. Αν δει ότι αγχώνεσαι εσύ τώρα και αυτός θα βγάζει άρνηση.

Πόσο φασολάκι μαρή να φάει το παιδί?? άλλαξτο με κάτι άλλο, θες μπάμπιες, θες μπρόκολο, κουνουπίδι, κλπ κλπ.. κάνε αντικαταστάσεις με τρόφιμα όμως της ίδιας ομάδας!!

Δεν γίνεται να θέλεις και την πίτα (χωρίς άμυλο) ολόκληρη και το παιδί χορτάτο!

Τα αγαθά κόποις κτώνται!!

Δεν θέλει τρόπο θέλει κόπο!! :mrgreen:

Χαχα έχεις πλάκα! Εντάξει είμαι γαϊδούρα με το μαγείρεμα, δεν το συζητώ. Γλυκά φτιάχνω μόνη μου από συνταγές. Ο άντρας μου τα μαγειρεύει όλα (δλδ το βαισκό παραδοσιακό μενού ενός ελληνικού σπιτιού) αλλά το βασικό πρόβλημα είναι ότι δεν μπορώ να βασιστώ στον προγραμματισμό σε αυτόν. Δλδ καθημερινές δεν το χει πολύ με το να στρωθεί να μαγειρέψει οπότε τα κάνω εγώ. Αλλά να μάθει κάτι καινούργιο δεν υπάρχει περίπτωση ούτε να δοκιμάσει κάποιο συνδυασμό πχ αν έφτιαχνα μια τάρτα λαχανικών δεν θα ενθουσιαζόταν. Είναι του πιο παραδοσιακού. Διακόσμηση πιάτου δοκιμ΄ζω τώρα τελευταία αν κ δεν το χω με τα καλλιτεχνικά. 

1 ώρα πρίν, marakiz είπε:

Δεν πρόλαβα να τα διαβάσω όλα, αλλά συμπερασματικά καταλαβαίνω πως οι περισσότερες ναι μεν της προτείνετε διάφορες τροφές, από την άλλη της λέτε πως δεν τρέχει και τίποτα που δεν τρώει κρέας τώρα κι ας τρώει μόνο αμυλούχες τροφές, αφού αυτά ζητάει.

 

Αλήθεια τώρα δεν τρέχει?

 

Άσχετα με τις υπερβολές της fbΟμάδας όπως έχουν οοοόλες αυτές οι ομάδες και που κακώς τις παρακολουθούμε αν  στεναχωριόμαστε και δεν μπορούμε να φιλτράρουμε, να πάρουμε ότι μας χρειάζεται ατομικά ως γονείς και τα άλλα να τα κατατάξουμε εκεί που τους αξίζει, θεωρώ πως δημιουργείται πολύ κακιά συνήθεια αν αντί για φαγητό  που αρνείται να φάει, εμείς για να φάει έστω και κάτι προσφέρουμε ψωμί με τυρί ή γιαούρτι ή γενικά σνακ. 

 

Προφανώς δεν θα φάει κάτι με το ζόρι, όμως η εναλλακτική για ΚΥΡΙΩΣ ΓΕΥΜΑ δεν θα πρέπει να είναι κάτι σκέτο αμυλούχο, καλώς ή κακώς ναι είναι πιο ωραίες οι τροφές αυτές και τις συνηθίζουν  τα παιδιά και δεν τρώνε άλλες μετά. Βασικά όχι μόνο τα παιδιά. Κι εγώ αν μπορούσα και δεν πάχαινα θα μπορούσα να σαβουριάζω όλη μέρα μακαρόνια, ψωμιά και γλυκά. Τα παιδιά δεν έχουν την κριτική ικανότητα να καταλάβουν τι πρέπει και τι δεν πρέπει να τρώμε. 

 

Προσωπικά έχουμε γραμμή στο σπίτι μας πως αν δεν φάμε το φαγητό μας δεν τρώμε ψωμιά, σνακ και γλυκά. Δεν θα φάει το ψωμί του χωρίς το φαγητό του, δεν θα φάει τα μακαρόνια χωρίς το κιμά, δεν θα φάει το ρύζι χωρίς το κρέας. Αυτό δεν γίνεται σαν τιμωρία, είναι κάτι που μεγαλώνοντας το θεωρεί δεδομένο και με σεβασμό πάντα στα γούστα του και στις προτιμήσεις του. Εναλλακτική σε φαγητό που δεν του αρέσει θα του φτιάξω ομελέτα ή θα έχω κάποια πίτα πχ κοτόπιτα, σπανακόπιτα και θα φάει από αυτή.  

 

Θα περάσουν διαστήματα που θα έχει "κακομάθει" σε μη υγιεινές τροφές όπως τώρα που έλειπα στο μαιευτήριο και χρειάστηκαν λίγες μέρες προσαρμογής για να επανέλθει, να τρώει δηλαδή κανονικά το φαγητό του κι από εκεί και πέρα ότι άλλο θέλει να φάει, σε υγιεινό πλαίσιο κυρίως. Κι όταν λέμε υγιεινό πλαίσιο, δεν στερείται το παιδί τίποτα, φροντίζω να του φτιάχνω διάφορα και αλμυρά και γλυκά. 

 

Το πρόβλημα δεν είναι η μία φέτα ψωμί που θα φάει την ημέρα, το πρόβλημα είναι όταν δεν τρώει τίποτα άλλο μετά και όσο οι μέρες περνούν, αναζητά περισσότερο το ψωμί κι όλο και λιγότερο το φαγητό.

 

Τα παιδιά περνούν φάσεις, εμείς προσφέρουμε, δίνουμε εναλλακτικές και ας φάει λίγο,  χωρίς πίεση, δεν τρέχει τίποτα Θα περάσει η φάση, σε όλες μας έχει συμβεί και θα ξανασυμβεί. Το άγχος δεν βοηθά.

 

Όπως καταλαβαίνεις Εσπερος εγώ δεν θεωρω υπερβολικό που σε προβληματίζει το ότι έκοψε το κρέας.

 

Θεωρώ όμως υπερβολικό το ότι αγχώνεσαι για τα πάντα! Μπαίνω αραιά και που στο φόρουμ και πάντα υπάρχει κάποιο νέο θέμα να σε προβληματίζει.
Μήπως θα έπρεπε να σε προβληματίσει το ότι σε προβληματίζουν τόσο πολύ όλα?? Μήπως θα έπρεπε να μειωθεί αυτός ο απόλυτος έλεγχος και το πρόγραμμα σε όλα?

Με αγάπη από μαμά προς μαμά, έχεις σκεφτεί ποτέ πως έχεις συνεχώς άγχος για κάτι και ίσως πρέπει να κάνεις κάτι και γι αυτό?

Βασικά έτσι όπως τα λες τα σκέφτομαι απλώς τα γράφω πιο αγχωμένα. Ναι όντως το point μου είναι ότι θέλω να είναι σαφές ότι το βασικό μας φαγητό είναι αυτό και ότι δεν είναι οκ να πούμε ότι επειδή πχ μας αρέσουν οι πατάτες ή το μπρόκολο (για να μη λέτε ότι εω θέμα με το άμυλο) θα φάμε μόνο αυτά κ όχι το κοτόπουλο ας πούμε. Γι αυτό έλεγα να περιορίσω τα αμυλώδη μήπως κ του λείψει αυτή η εναλλακτική. Αυτό αναρωτιέμαι πώς ακριβώς θα περάσω. Φάση είναι αν κόψει 1-2 πράγματα, τώρα έχει κόψει τα μισά από αυτά που έτρωγε, γι αυτό προβληματίζομαι. Το ότι βαρέθηκε το καρότο κ τη σελινόριζα πχ το καταλαβαίνω, τα είχε συνέχεια στο πιάτο του από 7 μηνών. Να βαρεθεί το ένα είδος κρέατος ή τον έναν τρόπο μαγειρέματος το καταλαβαίνω. Αλλά εδώ αρχίζει κ απορρίπτει πιο πολλά. Χθες ξεχώριζε το ρύζι από το σπανακόρυζο κ έτρωγε μόνο το ρύζι. Αλλά τέλος πάντων χθες φύτρωσε κ ε΄νας κυνόδοντας κ δεν έδωσα σημασία. Ο άντρας μου δεν θεωρεί αναγκαίο να αλλάξουμε διαιτολόγιο (εννοώ κ τρόπο μαγειρέματος ή παρουσίασης), πιστεύει απλά ότι θα του περάσει η φάση γιατί ήδη δείχνει ότι πεινάει, ζηταει συνέχεια φρούτα! Εγώ γενικά έχω σκεφτεί να κάνω κ καμιά πιτούλα κ τέτοια αλλά η αλήθιεα είναι ότι δεν θέλω άλλο μαγείρεμα κ άλλο νεροχύτη. Αλλά τέλος πάντων αν είναι για το καλό του παιδιού θα κοιτάξω να φτιάξω κανένα πιο εύκολο σνακ αλλά να έινια σνακ τύπου φαγητού, με υλικά εννοώ του μεσημεριανού. 

 

Ότνως αγχώνομαι για πολλά, αλλά είναι τόσα πολλά αυτά που πρέπει να προσέξουμε, δεν μπορώ να τα περιορίσω. Ο άντρας μου αγχώνεται μόνο μην κολλήσει κάτι ή μη μας αντιδράσει σε τίποτα λόγω καταπίεσης. Εγώ αγχώνομαι για όλα τα άλλα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

Χαχα έχεις πλάκα! Εντάξει είμαι γαϊδούρα με το μαγείρεμα, δεν το συζητώ. Γλυκά φτιάχνω μόνη μου από συνταγές. Ο άντρας μου τα μαγειρεύει όλα (δλδ το βαισκό παραδοσιακό μενού ενός ελληνικού σπιτιού) αλλά το βασικό πρόβλημα είναι ότι δεν μπορώ να βασιστώ στον προγραμματισμό σε αυτόν. Δλδ καθημερινές δεν το χει πολύ με το να στρωθεί να μαγειρέψει οπότε τα κάνω εγώ. Αλλά να μάθει κάτι καινούργιο δεν υπάρχει περίπτωση ούτε να δοκιμάσει κάποιο συνδυασμό πχ αν έφτιαχνα μια τάρτα λαχανικών δεν θα ενθουσιαζόταν. Είναι του πιο παραδοσιακού. Διακόσμηση πιάτου δοκιμ΄ζω τώρα τελευταία αν κ δεν το χω με τα καλλιτεχνικά. 

 

Μωρέ επειδή και εγώ δεν το είχα με την κουζίνα τις μυρίζομαι αμέσως τις ακαμάτρες :mrgreen:

Εφόσον μαγειρεύει ο σύζυγος και φτιάχνει π.χ. παστίτσιο μπορεί να κρατήσει μακαρονάκια και κιμά ξεχωριστά και το παιδί να φάει αυτό εάν δεν θέλει το παστίστιο.

Εάν μαγειρεύει π.χ. φακές (λέω εγώ τώρα παραδοσιακό μενού) μπορεί προς το τέλος να κρατήσει κάποιες σε κατσαρολάκι ξεχωριστό και να ρίξει μέσα ρύζι που το φακόρυζο και πολύ θρεπιτικό είναι και το τρώνε όλα τα παιδάκια.

Δες τι υλικά χρησιμοποιεί για το μαγείρεμα και δες αν μπορεί από αυτά να τα κάνει μία παραλλαγή για το παιδί.

Εάν δεν μπορεί να κάνει παραλλαγή ο ίδιος ή δεν θέλει ή βαριέται ήρθε η ώρα να πιάσεις κουτάλα με το χέρι!! :D

Link to comment
Share on other sites

Just now, elenip είπε:

Μωρέ επειδή και εγώ δεν το είχα με την κουζίνα τις μυρίζομαι αμέσως τις ακαμάτρες :mrgreen:

Άντε καλέ που θα με πεις ακαμάτρα! Πήγαινε στο άλλο θέμα που λέμε για την οργάνωση σπιτιού να δεις τι κάνω!

 

Εγώ μαγειρεύω για την εβδομαδα. Ο άντρας μου κάνει το σ/κ κ ίσως κανένα έξτρα μεζεδάκι για μας κανένα βράδυ. Τα βασικά φαγητά της ελληνικής κουζίνας τα κάνω. Απλώς δεν το χω πολύ με πειραματισμούς. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

Άντε καλέ που θα με πεις ακαμάτρα! Πήγαινε στο άλλο θέμα που λέμε για την οργάνωση σπιτιού να δεις τι κάνω!

 

Εγώ μαγειρεύω για την εβδομαδα. Ο άντρας μου κάνει το σ/κ κ ίσως κανένα έξτρα μεζεδάκι για μας κανένα βράδυ. Τα βασικά φαγητά της ελληνικής κουζίνας τα κάνω. Απλώς δεν το χω πολύ με πειραματισμούς. 

 

Το διάβασα εν τάχει και θα τοποθετηθώ και επ' αυτού. Μαρή από το άγχος ή μάλλον από τα άγχη σου έχεις γλύψει το σπίτι!! :shock:

Τα πρώτα χρόνια των παιδιών αυτές οι κουρτίνες του σπιτού είχαν πλυθεί ούτε και εγώ ξέρω πόσες φορές στο σπίτι, μόνο κουδούνια δεν χτύπαγα να κάνω και τα δίπλα διαμερίσματα.

Εσπερος δεν πας καλά! στο λέω εγώ που ούτε εγώ πήγαινα καλά!! :D

Link to comment
Share on other sites

Just now, elenip είπε:

 

Το διάβασα εν τάχει και θα τοποθετηθώ και επ' αυτού. Μαρή από το άγχος ή μάλλον από τα άγχη σου έχεις γλύψει το σπίτι!! :shock:

Τα πρώτα χρόνια των παιδιών αυτές οι κουρτίνες του σπιτού είχαν πλυθεί ούτε και εγώ ξέρω πόσες φορές στο σπίτι, μόνο κουδούνια δεν χτύπαγα να κάνω και τα δίπλα διαμερίσματα.

Εσπερος δεν πας καλά! στο λέω εγώ που ούτε εγώ πήγαινα καλά!! :D

Ποιες κουρτίνες καλέ, που σκουπίζει τα χέρια του μετά το φαγητό! Ευτυχώς είναι εμπριμέ. Αλήθεια το σπίτι μου είναι βρώμικο. Σκουπίζω για να μη γίνω ρεζίλι. Τα τζάμια μου έχουν μια στρώση αλμύρας επάνω από την έξω μεριά κ δαχτυλιές μέσα κ τα συρτάρια κ τα ντουλάπια κ τα πλυντήρια έχουν δαχτυλιές που παίζει ο μικρός. Απλώς εύχομαι να είχα πιο σκούρα πλακάκια μήπως κ κάποιες στάμπες δεν φαίνονταν.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

Ποιες κουρτίνες καλέ, που σκουπίζει τα χέρια του μετά το φαγητό! Ευτυχώς είναι εμπριμέ. Αλήθεια το σπίτι μου είναι βρώμικο. Σκουπίζω για να μη γίνω ρεζίλι. Τα τζάμια μου έχουν μια στρώση αλμύρας επάνω από την έξω μεριά κ δαχτυλιές μέσα κ τα συρτάρια κ τα ντουλάπια κ τα πλυντήρια έχουν δαχτυλιές που παίζει ο μικρός. Απλώς εύχομαι να είχα πιο σκούρα πλακάκια μήπως κ κάποιες στάμπες δεν φαίνονταν.

 

Όλα τα σπίτια που έχουν μικρά παιδιά κάπως έτσι είναι και 10 φορές την ημέρα να σκουπίσεις 10 φορές θα λερωθεί το σπίτι, είναι μικρούλης ακόμη!

Link to comment
Share on other sites

Just now, elenip είπε:

 

Όλα τα σπίτια που έχουν μικρά παιδιά κάπως έτσι είναι και 10 φορές την ημέρα να σκουπίσεις 10 φορές θα λερωθεί το σπίτι, είναι μικρούλης ακόμη!

Τώρα αν σου πω ότι πιο πολύ λερώνω εγώ στο μαγείρεμα παρά το παιδί όταν τρώει; Όπως κ να χει όμως από τη στιγμή που μπαίνει κοπέλα στο σπίιτ δεν γίνεται να μην είναι καθαρό κ να γίνομαι ρεζίλι. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

Τώρα αν σου πω ότι πιο πολύ λερώνω εγώ στο μαγείρεμα παρά το παιδί όταν τρώει; Όπως κ να χει όμως από τη στιγμή που μπαίνει κοπέλα στο σπίιτ δεν γίνεται να μην είναι καθαρό κ να γίνομαι ρεζίλι. 

 

To πιστεύω!!! Η κοπέλα εννοείς που έχεις για το παιδί? έλα ρε συ, σιγά μην γίνεσαι ρεζίλι, δεν λέω να είναι αχούρι το σπίτι αλλά και να μην σκουπίσεις μία μέρα δεν έγινε και κάτι. Αν πέσει κάτι κάτω (αν ρίξεις εσύ εννοώ όχι το παιδί, χαχα) βάλε εκεί λίγο το σκουπάκι και είσαι οκ.

Σοβαρά τώρα, επειδή γράφουμε σε πολλά θέματα άλλες φορές συμφωνούμε άλλες φορές διαφωνούμε, μου δίνεις την αίσθηση πως για κάποιο λόγο, όλους θες να τους έχεις ευχαριστημένους, όλα να τα έχεις στην εντέλεια, όλοι είναι σε προτεραιότητα πλην του εαυτού σου, "φοβάσαι" μην κάνεις κάτι λάθος ή μην δυσαρεστήσεις κάποιον.

Χαλάρωσε ρε συ λίγο, μην είσαι συνεχώς στην τσίτα. Να έχεις άγχος για σοβαρά ζητήματα όχι για αυτά τα χαζά τα καθημερινά! Αυτή την εντύπωση έχω αποκτήσει, μπορεί να κάνω και λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...