Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δεν τρώει τίποτα , τρομερά κακοφάγο παιδί!


Recommended Posts

Ανοίξαμε πολλά θέματα μαζί. Το θέμα δεν είναι αν θα φάει μέλι ή γλυκά ή πίτσα, αυτά αν θέλω τα φτιάχνω. βασικά δεν θέλω να μπω στη λογική να κρύψω κρέας κάπου, ο σκοπός είναι να το τρώει επειδή υπάρχει στο τραπέζι. Αν προκύψει θέμα σιδήρου, θα το κρύψω. Ελπίζω ότι λόγω του ότι ήταν καλόφαγος, δεν θα υπάρχει. Γλυκά στο σπίτι φτιάχνουμε σε κάποιες γιορτές, μέχρι τώρα όντως δεν του έχω δώσει, τα Χριστούγεννα μπορεί να φάει κάποια γλυκά, αλλά το να φτιάξω επι τούτου γλυκό ενώ δεν θα το έφτιαχνα για εμάς, σε ένα παιδί που δεν το έχει γνωρίσει από αλλού, μου φαίνεται περιττό. 

 

ΓΙα όσες ιστορίες ακούμε με παιδάκια που έπεσαν με τα μούτρα σε κάτι που τους στερούσαν, έχω να αφηγηθώ άλλες τόσες για άτομα ( ο άντρας μου πρώτα πρώτα) που έμαθαν από το σπίτι τους να τρώνε υγιεινά και απλώς απέρριπταν οτιδήποτε άλλο γιατί τους πείραζε, τουςανακάτευε, τους φαινόταν βαρύ ή οχι τόσο νόστιμο. Εξάλλου δεν καταλαβαίνω σε τι θα βοηθήσει το να μην είναι επιλεκτικό, το να τρώει γλυκά έστω κ σπιτικά μια φορά την εβδομάδα. 

 

ΓΙαούρτι κάθε μέρα του δίνω γιατί του αρέσει. Γενικώς τρελαίνεται γι αυτό, περνάει κάποιες φάσεις που δεν το τρώει όλο απλώς τώρα έπεσε μαζί με τα άλλα κ το σχολιάζω. Αλλιώς δεν ασχολήθηκα ποτέ. Αν έχει κάτι που του αρέσει από το μεσημεριανό, του ξαναδίνω και το βράδυ. Εξάλλου το γιαούρτι είναι αρκετά θρεπτικό, αν είναι να το αντικαταστήσω με κάτι θα ήθελα να είναι ανάλογης θρεπτικής αξίας. 

 

Μπαχαρικά και μυρωδικά χρησιμοποιούμε. Μπαχαρικά όχι τόσα πολλά γιατί δεν τα τρώμε από μόνοι μας, μυρωδικά όμως δεν τα φοβόμαστε, από την αρχή σχεδόν τα χρησιμοποιώ. Άλλο το αλάτι. 

Just now, erin0000 είπε:

Αν όμως του δώσεις πχ κοτόσουπα με πολύ μικρά κομματάκια κοτόπουλο μέσα δεν θα μπορεί να τα ξεχωρίσει.

 

Το ψάρι από την ψαρόσουπα το φτύνει. Επίσης μπορεί να ξεχωρίσει πολύ μικρά κομμάτια κρέατος από το κριθαράκι κ να φάει μόνο το κριθαράκι. Και ναμην το ξεχωρίσει με το μάτι κ το χέρι, το φτύνει μόλις μπει στο στόμα του. 

 

1 hour ago, Deena είπε:

Χαλαρά και χωρίς πίεση συνέχισε να προσφέρεις κρέας 2-3 φορές την εβδομάδα, δεν νομίζω ότι χρειάζεται και περισσότερο. Μην του βάζεις μεγάλη ποσότητα κρέας και αποθαρρύνεται, και 3-4 μπουκιές να φάει, μια χαρά είναι. Μία από αυτές τις φορές που προσφέρεις κρέας ας είναι σε μορφή κιμά.

Μα δεν το αγγίζει καν, αυτό είναι το ΄θεμα! 

 

1 hour ago, Deena είπε:

τους έλεγα ότι θα φάνε πρώτα λίγο κρέας και μετά θα τους δώσω και πατάτα/ρύζι/ψωμί κ.λπ.

Αυτό το έχω σκεφτεί, κάποιες φορές όντως ΄έδινα πρώτα το κρέας για να μην βολευτεί με τη συνοδεία. Αλλά δεν το συζητούσα, δεν ξέρω, φοβάμαι μήπωςπεράσει η σύνδεση ότι το κρέας / ψάρι είναι κάτι που πρέπει να φάει για να με ευχαριστήσει κ σαν προϋπόθεση για να φάει το άλλο, κ τελικά πάρει η πατάτα ή οτιδήποτε άλλο τον χαρακτήρα του πραγματικά επιθυμητού φαγητού. Τέλος πάτνων δεν ξέρω πώς να το διατυπώσω αυτό, κάπως μην είναι σαν ανταμοιβή, όωπς λένε ότι δεν είνα ωραίο να λέμε στα παιδιά να φάνε το φαγητό τους για να φάνε μετά παγωτό. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 507
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Έσπερος είπε:

Ανοίξαμε πολλά θέματα μαζί. Το θέμα δεν είναι αν θα φάει μέλι ή γλυκά ή πίτσα, αυτά αν θέλω τα φτιάχνω. βασικά δεν θέλω να μπω στη λογική να κρύψω κρέας κάπου, ο σκοπός είναι να το τρώει επειδή υπάρχει στο τραπέζι. Αν προκύψει θέμα σιδήρου, θα το κρύψω. Ελπίζω ότι λόγω του ότι ήταν καλόφαγος, δεν θα υπάρχει. Γλυκά στο σπίτι φτιάχνουμε σε κάποιες γιορτές, μέχρι τώρα όντως δεν του έχω δώσει, τα Χριστούγεννα μπορεί να φάει κάποια γλυκά, αλλά το να φτιάξω επι τούτου γλυκό ενώ δεν θα το έφτιαχνα για εμάς, σε ένα παιδί που δεν το έχει γνωρίσει από αλλού, μου φαίνεται περιττό. 

 

ΓΙα όσες ιστορίες ακούμε με παιδάκια που έπεσαν με τα μούτρα σε κάτι που τους στερούσαν, έχω να αφηγηθώ άλλες τόσες για άτομα ( ο άντρας μου πρώτα πρώτα) που έμαθαν από το σπίτι τους να τρώνε υγιεινά και απλώς απέρριπταν οτιδήποτε άλλο γιατί τους πείραζε, τουςανακάτευε, τους φαινόταν βαρύ ή οχι τόσο νόστιμο. Εξάλλου δεν καταλαβαίνω σε τι θα βοηθήσει το να μην είναι επιλεκτικό, το να τρώει γλυκά έστω κ σπιτικά μια φορά την εβδομάδα. 

 

ΓΙαούρτι κάθε μέρα του δίνω γιατί του αρέσει. Γενικώς τρελαίνεται γι αυτό, περνάει κάποιες φάσεις που δεν το τρώει όλο απλώς τώρα έπεσε μαζί με τα άλλα κ το σχολιάζω. Αλλιώς δεν ασχολήθηκα ποτέ. Αν έχει κάτι που του αρέσει από το μεσημεριανό, του ξαναδίνω και το βράδυ. Εξάλλου το γιαούρτι είναι αρκετά θρεπτικό, αν είναι να το αντικαταστήσω με κάτι θα ήθελα να είναι ανάλογης θρεπτικής αξίας. 

 

Μπαχαρικά και μυρωδικά χρησιμοποιούμε. Μπαχαρικά όχι τόσα πολλά γιατί δεν τα τρώμε από μόνοι μας, μυρωδικά όμως δεν τα φοβόμαστε, από την αρχή σχεδόν τα χρησιμοποιώ. Άλλο το αλάτι. 

Το ψάρι από την ψαρόσουπα το φτύνει. Επίσης μπορεί να ξεχωρίσει πολύ μικρά κομμάτια κρέατος από το κριθαράκι κ να φάει μόνο το κριθαράκι. Και ναμην το ξεχωρίσει με το μάτι κ το χέρι, το φτύνει μόλις μπει στο στόμα του. 

 

Μα δεν το αγγίζει καν, αυτό είναι το ΄θεμα! 

 

Αυτό το έχω σκεφτεί, κάποιες φορές όντως ΄έδινα πρώτα το κρέας για να μην βολευτεί με τη συνοδεία. Αλλά δεν το συζητούσα, δεν ξέρω, φοβάμαι μήπωςπεράσει η σύνδεση ότι το κρέας / ψάρι είναι κάτι που πρέπει να φάει για να με ευχαριστήσει κ σαν προϋπόθεση για να φάει το άλλο, κ τελικά πάρει η πατάτα ή οτιδήποτε άλλο τον χαρακτήρα του πραγματικά επιθυμητού φαγητού. Τέλος πάτνων δεν ξέρω πώς να το διατυπώσω αυτό, κάπως μην είναι σαν ανταμοιβή, όωπς λένε ότι δεν είνα ωραίο να λέμε στα παιδιά να φάνε το φαγητό τους για να φάνε μετά παγωτό. 

 

Προσωπικά το θέμα μέλι-πίτσα κλπ το ανέφερα, όχι για να κρύψεις υποχρεωτικά κρέας στην πίτσα, αλλά για να ξεφύγετε από τα καθημερινά που μπορεί να τα έχει βαρεθεί. πχ. αντί για γιαούρτι καθημερινά,ακόμα κι αν του αρέσει, να φάει κάποιο άλλο σνακ, εξίσου οφέλιμο, όπως ταχίνι, μέλι ή οτιδήποτε άλλο σκεφτείς. Και είναι ευκαιρία να του λείψει το γιαούρτι για να ξαναπέσει με τα μούτρα. Πίτσα ή κάτι άλλο, για να έχει ποικιλία, αλλά να παραμένει υγιεινό.

Υ.Γ. κάποια στιγμή μου είχε πει η παιδίατρος να μη δίνω κάθε μέρα γιαούρτι γιατί το ασβέστιό του ήταν κοντά στο πάνω όριο και να μην πάθει υπερασβέστωση (δεν κατάλαβα για ποιό λόγο είναι κακό, ξαφνιάστηκα)

Link to comment
Share on other sites

Αχ αυτή η ομάδα στο fb θα έπρεπε να έχει κλείσει πολύ καιρό τώρα! Και λόγω φανατισμού και λόγω παραπληροφόρησης.

Τα άμυλα αποτελούν βασική πηγή ενέργειας και είναι απαραίτητα στα παιδιά! Η πυραμίδα των τροφών παραμένει η ίδια και είναι και η βάση της μεσογειακής μας διατροφής. 

 

@esperos αυτό που περιγράφεις είναι πολύ συνηθισμένο σε αυτή την ηλικία. Επειδή όμως πέρα από τα χίλια δύο άλλα πράγματα που σε αγχώνουν, σε αγχώνει και η διατροφή, πήγαινε σε έναν διατροφολόγο-διαιτολόγο που να έχει ασχοληθεί με παιδική διατροφή να σου λύσει όλες τις απορίες και μην ακούς τη κάθε μια που αυτοαναγορεύεται σε ειδική επειδή διαβάζει (και ανάθεμα αν καταλαβαίνει τι διαβάζει) ό,τι μελέτη βγαίνει. 

Πάντως να ξέρεις ότι αλλάζουν και οι προτιμήσεις και φυσικά κάποιες υφές δεν τις ανέχονται από ένα σημείο και μετά. Εμένα πχ έτρωγε πιάτα με ψαρόσουπα και τώρα την αηδιάζει. Ψητό όμως το ψάρι το τσακίζει. Μπιφτέκι τρώει αλλά κιμά στα μακαρόνια δε θέλει και τόσο. Τρελαίνεται για συκώτι, αυγό ούτε ζωγραφιστό. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, irin είπε:

Υ.Γ. κάποια στιγμή μου είχε πει η παιδίατρος να μη δίνω κάθε μέρα γιαούρτι γιατί το ασβέστιό του ήταν κοντά στο πάνω όριο και να μην πάθει υπερασβέστωση (δεν κατάλαβα για ποιό λόγο είναι κακό, ξαφνιάστηκα)

Ναι έχω διαβάσει κ εγώ ότι τα γαλακτοκομικά έχουν ένα άνω όριο. 500γρ τη μέρα. Κι εμείς οριακά τα ξεπερνούσαμε όταν έτρωγε όλο το γιαούρτι, γι αυτό κ σε αυτές τις φάσεις δεν του έδινα τυρί. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Ανοίξαμε πολλά θέματα μαζί. Το θέμα δεν είναι αν θα φάει μέλι ή γλυκά ή πίτσα, αυτά αν θέλω τα φτιάχνω. βασικά δεν θέλω να μπω στη λογική να κρύψω κρέας κάπου, ο σκοπός είναι να το τρώει επειδή υπάρχει στο τραπέζι. Αν προκύψει θέμα σιδήρου, θα το κρύψω. Ελπίζω ότι λόγω του ότι ήταν καλόφαγος, δεν θα υπάρχει. Γλυκά στο σπίτι φτιάχνουμε σε κάποιες γιορτές, μέχρι τώρα όντως δεν του έχω δώσει, τα Χριστούγεννα μπορεί να φάει κάποια γλυκά, αλλά το να φτιάξω επι τούτου γλυκό ενώ δεν θα το έφτιαχνα για εμάς, σε ένα παιδί που δεν το έχει γνωρίσει από αλλού, μου φαίνεται περιττό. 

 

ΓΙα όσες ιστορίες ακούμε με παιδάκια που έπεσαν με τα μούτρα σε κάτι που τους στερούσαν, έχω να αφηγηθώ άλλες τόσες για άτομα ( ο άντρας μου πρώτα πρώτα) που έμαθαν από το σπίτι τους να τρώνε υγιεινά και απλώς απέρριπταν οτιδήποτε άλλο γιατί τους πείραζε, τουςανακάτευε, τους φαινόταν βαρύ ή οχι τόσο νόστιμο. Εξάλλου δεν καταλαβαίνω σε τι θα βοηθήσει το να μην είναι επιλεκτικό, το να τρώει γλυκά έστω κ σπιτικά μια φορά την εβδομάδα. 

 

ΓΙαούρτι κάθε μέρα του δίνω γιατί του αρέσει. Γενικώς τρελαίνεται γι αυτό, περνάει κάποιες φάσεις που δεν το τρώει όλο απλώς τώρα έπεσε μαζί με τα άλλα κ το σχολιάζω. Αλλιώς δεν ασχολήθηκα ποτέ. Αν έχει κάτι που του αρέσει από το μεσημεριανό, του ξαναδίνω και το βράδυ. Εξάλλου το γιαούρτι είναι αρκετά θρεπτικό, αν είναι να το αντικαταστήσω με κάτι θα ήθελα να είναι ανάλογης θρεπτικής αξίας. 

 

Μπαχαρικά και μυρωδικά χρησιμοποιούμε. Μπαχαρικά όχι τόσα πολλά γιατί δεν τα τρώμε από μόνοι μας, μυρωδικά όμως δεν τα φοβόμαστε, από την αρχή σχεδόν τα χρησιμοποιώ. Άλλο το αλάτι. 

Το ψάρι από την ψαρόσουπα το φτύνει. Επίσης μπορεί να ξεχωρίσει πολύ μικρά κομμάτια κρέατος από το κριθαράκι κ να φάει μόνο το κριθαράκι. Και ναμην το ξεχωρίσει με το μάτι κ το χέρι, το φτύνει μόλις μπει στο στόμα του. 

 

Μα δεν το αγγίζει καν, αυτό είναι το ΄θεμα! 

 

Αυτό το έχω σκεφτεί, κάποιες φορές όντως ΄έδινα πρώτα το κρέας για να μην βολευτεί με τη συνοδεία. Αλλά δεν το συζητούσα, δεν ξέρω, φοβάμαι μήπωςπεράσει η σύνδεση ότι το κρέας / ψάρι είναι κάτι που πρέπει να φάει για να με ευχαριστήσει κ σαν προϋπόθεση για να φάει το άλλο, κ τελικά πάρει η πατάτα ή οτιδήποτε άλλο τον χαρακτήρα του πραγματικά επιθυμητού φαγητού. Τέλος πάτνων δεν ξέρω πώς να το διατυπώσω αυτό, κάπως μην είναι σαν ανταμοιβή, όωπς λένε ότι δεν είνα ωραίο να λέμε στα παιδιά να φάνε το φαγητό τους για να φάνε μετά παγωτό. 

Οταν έχεις κακοφαγο παιδακι πραγματικά με μεγάλη χαρά θα του δωσεις αν όχι παγωτο μια φέτα κεικ για γλυκο για απογευμα, αν φαει το φαγητο του:mrgreen:

Επειδη ακριβώς το γιαουρτι το τρωει, αλλα μερικές φορές όχι όλο, εμενα μου δείχνει ότι βαριέται κάθε μέρα το ίδιο

Δ νομιζω οτι αν του δωσεις πρώτα το κρεας θα το φάει για να σε ευχαριστησει

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, irin είπε:

αντί για γιαούρτι καθημερινά,ακόμα κι αν του αρέσει, να φάει κάποιο άλλο σνακ, εξίσου οφέλιμο, όπως ταχίνι, μέλι ή οτιδήποτε άλλο σκεφτείς. Και είναι ευκαιρία να του λείψει το γιαούρτι για να ξαναπέσει με τα μούτρα. 

Το γιαούρτι όμως ολοκληρο το κεσεδάκι είναι ένα πλήρες γεύμα. πόσες φέτες μέλι με ταχίνι (το οποίο σιχαίνομαι βασικά) πρέεπι να του δώσω για να ισοδυναμεί; δεν είναι το ίδιο. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Αυτό το έχω σκεφτεί, κάποιες φορές όντως ΄έδινα πρώτα το κρέας για να μην βολευτεί με τη συνοδεία. Αλλά δεν το συζητούσα, δεν ξέρω, φοβάμαι μήπωςπεράσει η σύνδεση ότι το κρέας / ψάρι είναι κάτι που πρέπει να φάει για να με ευχαριστήσει κ σαν προϋπόθεση για να φάει το άλλο, κ τελικά πάρει η πατάτα ή οτιδήποτε άλλο τον χαρακτήρα του πραγματικά επιθυμητού φαγητού. Τέλος πάτνων δεν ξέρω πώς να το διατυπώσω αυτό, κάπως μην είναι σαν ανταμοιβή, όωπς λένε ότι δεν είνα ωραίο να λέμε στα παιδιά να φάνε το φαγητό τους για να φάνε μετά παγωτό. 

 

Το καταλαβαίνω, το θέμα είναι ότι ποιο φαγητό θα είναι περισσότερο ή λιγότερο επιθυμητό στο παιδί μας δεν περνάει τόσο από το χέρι μας όσο φανταζόμαστε. Φυσικά και είναι λογικό κάποια πράγματα να του αρέσουν περισσότερο, αν όντως καταλήξει να είναι ένα παιδί που δεν πολυτρελλαίνεται για το κρέας δεν μπορείς στην πραγματικότητα να το προδιαγράψεις ή να το επηρεάσεις εσύ, ο ρόλος σου είναι να επιμείνεις στην σωστή διατροφή, στο ότι πρέπει να τρώμε από όλες τις διατροφικές ομάδες έστω από λίγο, ότι δεν βάζουμε φαγητό στο τραπέζι για να το πετάμε μετά.

 

Στο πλαίσιο αυτό, φυσικά μπορείς να επιμείνεις ότι κρέας πρέπει να τρώμε π.χ. 2-3 φορές την εβδομάδα, αυτό είναι το γεύμα και αν δεν φαγωθεί δεν έχει κάτι άλλο και ας το τρώει σιχτιρίζοντας που λέει ο λόγος.

 

Όσον αφορα στο παγωτό, υπάρχει και η άλλη ανάγνωση ή μάλλον ένας άλλος τρόπος με τον οποίο μπορείς να πεις το ίδιο πράγμα, π.χ. "Λυπάμαι αλλά το γλυκό το τρώμε ως επιδόρπιο μετά το φαγητό, χωρίς φαγητό επιδόρπιο δεν έχει". Που είναι το κακό σε κάτι τέτοιο?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή βρε κορίτσια εσείς το παίρνετε τόσο χαλαρά το θέμα; Αν ας πούμε βγάλετε φασολάκια με πατάτες κ τυρί κ φάει μόνο τις πατάτες κ το τυρί είστε ευχαριστημένες; Ή μάλλον θεωρείτε ότι το παιδί σας έχει καλυφθεί θρεπτικά; Δεν το λέω ειρωνικά απλώς αναρωτιέμαι. 

Link to comment
Share on other sites

Αν δ το κανει κάθε φορά επί ένα μήνα εγω δ εχω θεμα

Μία φετα ψωμι με ταχινι κ μέλι, η φυστικοβουτυρο μια χαρα ειναι για απογευμα(μετά εμείς τρωμε κ βραδινο) 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Δηλαδή βρε κορίτσια εσείς το παίρνετε τόσο χαλαρά το θέμα; Αν ας πούμε βγάλετε φασολάκια με πατάτες κ τυρί κ φάει μόνο τις πατάτες κ το τυρί είστε ευχαριστημένες; Ή μάλλον θεωρείτε ότι το παιδί σας έχει καλυφθεί θρεπτικά; Δεν το λέω ειρωνικά απλώς αναρωτιέμαι. 

Όχι τόσο χαλαρά. Ξέρω ότι κάποια δεν τα θέλουν καθόλου, οπότε τα αποφεύγω, και κάποια άλλα τους αρέσουν αλλά κάνουν τα δύσκολα, οπότε εκεί δεν κάνω έκπτωση. Αλλά αν κάποια μέρα δεν φάνε αυτό που ήθελα, το επόμενο γεύμα θα φροντίσω να τους αρέσει περισσότερο. Χωρίς να το παραδεχτώ φυσικά σε αυτά.

Αλλά ναι, μία φέτα ψωμί με ταχίνι και μέλι είναι πολύ πλήρης τροφή για απογευματινό. Ούτε εμένα μου αρέσει, μην τους το πείς ποτέ..!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος είπε:

Δηλαδή βρε κορίτσια εσείς το παίρνετε τόσο χαλαρά το θέμα; Αν ας πούμε βγάλετε φασολάκια με πατάτες κ τυρί κ φάει μόνο τις πατάτες κ το τυρί είστε ευχαριστημένες; Ή μάλλον θεωρείτε ότι το παιδί σας έχει καλυφθεί θρεπτικά; Δεν το λέω ειρωνικά απλώς αναρωτιέμαι. 

 

Ευχαριστημένη δεν θα είμαι, δεν θα τρελλαθώ κιόλας.

 

Αν αντί για φασοκάκια προτιμά τον αρακά ή το μπριάμ, δεν θα προβληματισθώ ούτε θα κατααγχωθώ, θα δίνω για μήνες μόνο αρακά για λαδερό και κάποια στιγμή είναι σίγουρο ότι θα τα ξαναφάει τα φασολάκια.

 

Τα δικά μου για παράδειγμα κατά καιρούς :

  • Έτρωγαν μοσχάρι μόνο σε κιμά
  • Έτρωγαν κοτόπουλο μόνο σε κοτομπουκιές
  • Από ψάρι έτρωγαν μόνο σολωμό
  • Έτρωγαν μόνο αγγούρι από σαλατικά, ακόμα και μέσα στο χειμώνα
  • Έτρωγαν φακές μόνο σε φακόρυζο

Είναι πλέον 5 και 7, θα φάνε πλέον από όλα, αν έχουν την επιλογή βέβαια θα ζητήσουν μακαρόνια αλλά δεν θα στηλώσουν πόδια αρνούμενα οποιοδήποτε φαγητό.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω ότι αν είσαι αρκετά μπερδεμένη η αγχωμένη ένας διατροφολόγος θα σου λύσει τις αποριες

Εδώ απλα γράφουμε προσωπικές απόψεις σαν μαμαδες κ τι βολεψε εμας

Κάποια άλλα πράγματα που κάνουμε εμείς. Η κορη μου περνάει μια φάση που λεει οτι αγαπημένο φαγητο της είναι οι φακες, θα μπορούσε να τρωει ανετα τουλ δυο φορες την εβδομάδα,σε όλους μας αρέσουν αλλα ακριβώς για να μην μπουχτησουμε μια τις κάνω απλες, μια σε οσπριαδα, μια σε μπιφτεκια, μια με τζιντζερ κ Καρυ, παίρνω κόκκινες γενικα ποικιλια

Επισης τους αρεσει πολυ όταν κάνουμε ετοιματζιδικα φαγητα, πχ πίτσα, ψήνουμε πίτες κ σουβλάκια, αραβικές με κοτόπουλο, κοτομπουκιες με πατατες, ετσι περνανε οι μερες κ δ γκρινιάζουν για τα ρεβυθια, φασολακια, κλπ πιο καθημερινα

Link to comment
Share on other sites

Just now, vtgian είπε:

Αχ αυτή η ομάδα στο fb θα έπρεπε να έχει κλείσει πολύ καιρό τώρα! Και λόγω φανατισμού και λόγω παραπληροφόρησης.

Τα άμυλα αποτελούν βασική πηγή ενέργειας και είναι απαραίτητα στα παιδιά! Η πυραμίδα των τροφών παραμένει η ίδια και είναι και η βάση της μεσογειακής μας διατροφής. 

 Ωραία, ευχαριστώ για τη διευκρίνηση! Δεν ξέρω για ποια ομάδα μιλάτε, αλλά δε νομίζω κιόλας ότι θέλω να μάθω. :mrgreen: 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Δηλαδή βρε κορίτσια εσείς το παίρνετε τόσο χαλαρά το θέμα; Αν ας πούμε βγάλετε φασολάκια με πατάτες κ τυρί κ φάει μόνο τις πατάτες κ το τυρί είστε ευχαριστημένες; Ή μάλλον θεωρείτε ότι το παιδί σας έχει καλυφθεί θρεπτικά; Δεν το λέω ειρωνικά απλώς αναρωτιέμαι. 

Μα δε νομίζω ότι δήλωσε καμία ευχαριστημένη όταν το παιδί της απορρίπτει τροφές. Εσύ όμως βρίσκεσαι σε πανικό και δε βλέπω διάθεση να προσπαθήσεις να εντάξεις κάτι διαφορετικό στη διατροφή του παιδιού σε περίπτωση που ο λόγος άρνησης είναι ότι βαρέθηκε τα ίδια και τα ίδια. Αντιθέτως σου φαίνεται πιό λογικό να περιορίσεις ακόμα περισσότερο το ήδη φτωχό για την ηλικία του σε ποικλία μενού. Θα στο ξαναπώ, το φαγητό είναι και απόλαυση, δεν είναι μόνο τρόπος επιβίωσης. Αντιλαμβάνομαι ότι λόγω χαρακτήρα θες ένα παιδάκι που τρώει ότι του προσφέρεις, κοιμάται τις ωρες που του έχεις ορίσει και δε ζητά τίποτα διαφορετικό μέσα στη μέρα, όμως αυτό το πρόβλημα πρέπει να το διαχειριστείς κάποια στιγμή. Συγγνώμη που πάω αλλού την κουβέντα αλλά σε διαβάζω κατά καιρούς μέσα στο άγχος και αναρωτιέμαι πότε θα ηρεμήσεις να χαρείς το παιδάκι σου.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna3011 είπε:

Μα δε νομίζω ότι δήλωσε καμία ευχαριστημένη όταν το παιδί της απορρίπτει τροφές. Εσύ όμως βρίσκεσαι σε πανικό και δε βλέπω διάθεση να προσπαθήσεις να εντάξεις κάτι διαφορετικό στη διατροφή του παιδιού σε περίπτωση που ο λόγος άρνησης είναι ότι βαρέθηκε τα ίδια και τα ίδια. Αντιθέτως σου φαίνεται πιό λογικό να περιορίσεις ακόμα περισσότερο το ήδη φτωχό για την ηλικία του σε ποικλία μενού. Θα στο ξαναπώ, το φαγητό είναι και απόλαυση, δεν είναι μόνο τρόπος επιβίωσης. Αντιλαμβάνομαι ότι λόγω χαρακτήρα θες ένα παιδάκι που τρώει ότι του προσφέρεις, κοιμάται τις ωρες που του έχεις ορίσει και δε ζητά τίποτα διαφορετικό μέσα στη μέρα, όμως αυτό το πρόβλημα πρέπει να το διαχειριστείς κάποια στιγμή. Συγγνώμη που πάω αλλού την κουβέντα αλλά σε διαβάζω κατά καιρούς μέσα στο άγχος και αναρωτιέμαι πότε θα ηρεμήσεις να χαρείς το παιδάκι σου.

Δεν θεωρώ ότι είναι φτωχό σε ποικιλία. Τρώει απ όλα τα φρούτα, τρώει (έτρωγε τέλος πάντων) 4-5 διαφορετικά είδη κρέατος μαγειρεμένα με διαφορετικούς τρόπους, αρκετά λαχανικά, γιαούρτι χωρίς να χρειάζεται να καταφεύγω  σε προσθήκες για να νοστιμίσει. Έκοψε τα αλεσμένα όταν έπρεπε να τα κόψει, έφαγε από πολύ νωρίς φαγητό κανονικά μαγειρεμένο κ όχι νερόβραστο, τρώει μόνος του χωρίς τάισμα κ χωρίς απόσπαση προσοχής. Συγγνώμη άλλα άλλα παιδάκια τρώνε μόνο advance, δεν έχουν φάει άλλο κρέας εκτός από μοσχάρι κ κοτόπουλο κ ζητάνε συνέχεια μακαρόνια, αν εμείς δεν έχουμε ποικιλία σ αυτούς τους γονείς τι θα λέγατε; 

 

Εγώ έχω ταλαιπωρηθεί πολύ με αυξομειώσεις στο βάρος μου από τις σαβούρες που έτρωγα μικρή και από μια γενικά κακή στάση απέναντι στο φαγητό που είχαμε ως οικογένεια. Ακόμα κ τώρα αναστενάζω από απόγοήτευση όταν έχουμε φαγητά που δεν θεωρώ πολύ ωραία και έκανα μεγάλο αγώνα να μη μου αρέσουν μόνο τα μακαρόνια και τα σφολιατοειδή των φούρνων. Λογικό δεν είναι να θέλω το παιδί μου να τρώει απ όλα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος είπε:

Δεν θεωρώ ότι είναι φτωχό σε ποικιλία. Τρώει απ όλα τα φρούτα, τρώει (έτρωγε τέλος πάντων) 4-5 διαφορετικά είδη κρέατος μαγειρεμένα με διαφορετικούς τρόπους, αρκετά λαχανικά, γιαούρτι χωρίς να χρειάζεται να καταφεύγω  σε προσθήκες για να νοστιμίσει. Έκοψε τα αλεσμένα όταν έπρεπε να τα κόψει, έφαγε από πολύ νωρίς φαγητό κανονικά μαγειρεμένο κ όχι νερόβραστο, τρώει μόνος του χωρίς τάισμα κ χωρίς απόσπαση προσοχής. Συγγνώμη άλλα άλλα παιδάκια τρώνε μόνο advance, δεν έχουν φάει άλλο κρέας εκτός από μοσχάρι κ κοτόπουλο κ ζητάνε συνέχεια μακαρόνια, αν εμείς δεν έχουμε ποικιλία σ αυτούς τους γονείς τι θα λέγατε; 

 

Εγώ έχω ταλαιπωρηθεί πολύ με αυξομειώσεις στο βάρος μου από τις σαβούρες που έτρωγα μικρή και από μια γενικά κακή στάση απέναντι στο φαγητό που είχαμε ως οικογένεια. Ακόμα κ τώρα αναστενάζω από απόγοήτευση όταν έχουμε φαγητά που δεν θεωρώ πολύ ωραία και έκανα μεγάλο αγώνα να μη μου αρέσουν μόνο τα μακαρόνια και τα σφολιατοειδή των φούρνων. Λογικό δεν είναι να θέλω το παιδί μου να τρώει απ όλα;

 

Είναι σίγουρο ότι το παιδί σου δεν θα φάει σαβούρες, δεν θα τις έχει δηλαδή ως βασική διατροφική επιλογή, κάποια στιγμή θα φάει όπως όλα τα παιδιά. Το παιδί είναι εμφανές ότι έχει καλές βάσεις στην διατροφή του, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα περάσει τις φάσεις του, νομίζω ότι αυτό λίγο σε μπλοκάρει, ότι δηλαδή νιώθεις ότι τα έχεις κάνει όλα όπως πρέπει και παρ'όλα αυτά το παιδί δείχνει δείγματα παραξενιάς στο φαγητό.

 

Είναι όμως απόλυτα φυσιολογικό, δεν υπάρχει παιδί που δεν το περνάει, μην τρελλαίνεσαι. Φυσικά και θα ξαναφάει κρέας κάποια στιγμή, το πιθανότερο αφού χαλαρώσεις και σταματήσει να βλέπει ότι μπορεί να σε χειριστεί με την άρνησή του. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Δεν θεωρώ ότι είναι φτωχό σε ποικιλία. Τρώει απ όλα τα φρούτα, τρώει (έτρωγε τέλος πάντων) 4-5 διαφορετικά είδη κρέατος μαγειρεμένα με διαφορετικούς τρόπους, αρκετά λαχανικά, γιαούρτι χωρίς να χρειάζεται να καταφεύγω  σε προσθήκες για να νοστιμίσει. Έκοψε τα αλεσμένα όταν έπρεπε να τα κόψει, έφαγε από πολύ νωρίς φαγητό κανονικά μαγειρεμένο κ όχι νερόβραστο, τρώει μόνος του χωρίς τάισμα κ χωρίς απόσπαση προσοχής. Συγγνώμη άλλα άλλα παιδάκια τρώνε μόνο advance, δεν έχουν φάει άλλο κρέας εκτός από μοσχάρι κ κοτόπουλο κ ζητάνε συνέχεια μακαρόνια, αν εμείς δεν έχουμε ποικιλία σ αυτούς τους γονείς τι θα λέγατε; 

 

Εγώ έχω ταλαιπωρηθεί πολύ με αυξομειώσεις στο βάρος μου από τις σαβούρες που έτρωγα μικρή και από μια γενικά κακή στάση απέναντι στο φαγητό που είχαμε ως οικογένεια. Ακόμα κ τώρα αναστενάζω από απόγοήτευση όταν έχουμε φαγητά που δεν θεωρώ πολύ ωραία και έκανα μεγάλο αγώνα να μη μου αρέσουν μόνο τα μακαρόνια και τα σφολιατοειδή των φούρνων. Λογικό δεν είναι να θέλω το παιδί μου να τρώει απ όλα;

 

Αν ξαναδιαβάσεις τι έγραψες στην πρώτη σου παράγραφο, θα καταλάβεις γιατί το πρόβλημα είναι το άγχος σου και όχι η διατροφική συμπεριφορά του παιδιού. Έχεις ένα παιδί που τρώει καλύτερα από πολλά, τελεία. Αν για μεγάλο διάστημα σου σταματήσει να τρώει τα περισσότερα από όσα έτρωγε, αν αλλάξει η διάθεσή του, αν σταματήσει να αναπτύσσεται, τότε ναι. Μέχρι τότε σταμάτα να ψειρίζεις τη μαιμού :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Δεν θεωρώ ότι είναι φτωχό σε ποικιλία. Τρώει απ όλα τα φρούτα, τρώει (έτρωγε τέλος πάντων) 4-5 διαφορετικά είδη κρέατος μαγειρεμένα με διαφορετικούς τρόπους, αρκετά λαχανικά, γιαούρτι χωρίς να χρειάζεται να καταφεύγω  σε προσθήκες για να νοστιμίσει. Έκοψε τα αλεσμένα όταν έπρεπε να τα κόψει, έφαγε από πολύ νωρίς φαγητό κανονικά μαγειρεμένο κ όχι νερόβραστο, τρώει μόνος του χωρίς τάισμα κ χωρίς απόσπαση προσοχής. Συγγνώμη άλλα άλλα παιδάκια τρώνε μόνο advance, δεν έχουν φάει άλλο κρέας εκτός από μοσχάρι κ κοτόπουλο κ ζητάνε συνέχεια μακαρόνια, αν εμείς δεν έχουμε ποικιλία σ αυτούς τους γονείς τι θα λέγατε; 

 

Εγώ έχω ταλαιπωρηθεί πολύ με αυξομειώσεις στο βάρος μου από τις σαβούρες που έτρωγα μικρή και από μια γενικά κακή στάση απέναντι στο φαγητό που είχαμε ως οικογένεια. Ακόμα κ τώρα αναστενάζω από απόγοήτευση όταν έχουμε φαγητά που δεν θεωρώ πολύ ωραία και έκανα μεγάλο αγώνα να μη μου αρέσουν μόνο τα μακαρόνια και τα σφολιατοειδή των φούρνων. Λογικό δεν είναι να θέλω το παιδί μου να τρώει απ όλα;

Όταν λέω φτωχό σε ποικιλία εννοώ φτωχό σε εναλλακτικές. Προφανώς και κάνεις ότι μπορείς προκειμένου να προσφέρεις ότι πιο υγειινό μπορείς, αυτό δεν αμφισβητείται. Όμως: το παιδί είναι 2 ετών και τρώει από το μεσημέρι και μετα μόνο γιαούρτι και γάλα, το πρόγραμμα είναι ιδιαίτερα προβλέψιμο, καμία αλλαγή, καμία έξτρα νοστιμιά για να σπάσει η μονοτονία. Προφανώς έχει βαρεθεί καθώς το ένα κεσεδάκι έγινε μισό και πιθανότατα να το απορρίψει και αυτό σε λίγο, ήδη άρχισε να απορρίπτει διάφορα. Εσύ από την άλλη φρικάρεις στην αντικατάσταση για κάποιες μέρες του γιαουρτιού από ψωμάκι με μέλι ή ταχίνι μήπως και χαθεί στη ζυγαριά του μυαλού σου ένα μέρος θρεπτικής αξίας. Αυτό εννοώ όταν μιλάω για υπερβολή. 

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως, συμφωνώ με την Deena, έχεις ένα παιδί που ως τώρα έχει πολυ καλες βάσεις για την διατροφη, κ ως τώρα αρκετή ποικιλια(αν κ πραγματικά δ μπορω να δεχτώ μόνο γιαουρτι για απογευμα). Υπομονή κ καποια στιγμη θα επιστρέψει στις καλές του διατροφικές συνηθειες

Προσπάθησε να δουλέψεις λιγο εσύ πως αντιμετωπίζεις τα εκτός προγράμματος, γτ αυτό είναι νομίζω που σε αγχώνει, κ με τα παιδια αυτά είναι σχεδόν μονιμα

Νομιζω η μονοτονία που έγραψε η Άννα είναι πιο σωστό, δ ειναι περιορισμένο το μενού του, λιγο μονότονο, τουλ για μενα,ναι

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

μπλοκάρει, ότι δηλαδή νιώθεις ότι τα έχεις κάνει όλα όπως πρέπει και παρ'όλα αυτά το παιδί δείχνει δείγματα παραξενιάς στο φαγητό.

ναι η αλήθεια είναι ότι αυτό με μπλοκάρει γιατί δεν πολλους τομεις δεν μπορω να πω οτι τα εχω κανει ολα οπως πρεπει αλλα αυτο οντως με εχει απογοητεύσει πολυ γιατι πραγματικα ασχοληθηκα πολυ, το φρόντισα πολυ, ειχαμε ενα καλο ξεκίνημα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

ναι η αλήθεια είναι ότι αυτό με μπλοκάρει γιατί δεν πολλους τομεις δεν μπορω να πω οτι τα εχω κανει ολα οπως πρεπει αλλα αυτο οντως με εχει απογοητεύσει πολυ γιατι πραγματικα ασχοληθηκα πολυ, το φρόντισα πολυ, ειχαμε ενα καλο ξεκίνημα. 

 

Eσπερος θα συμφωνήσω με τα κορίτσια πως όταν τα παιδιά αρχίζουν να περιορίζουν την ποικιλία τροφών τότε πρέπει να τους αυξήσουμε αυτή την ποικιλία όχι να την μειώσουμε. Παίρνεις όλη την γκάμα των λαχανικών και λες ότι τρώει τα μισά, ως μητέρα σου λέω ότι και πολλά τρώει!! εμάς από σαλάτα παίζει μόνο αγγούρι χειμώνα καλοκαίρι όπως έγραψε και η Deena....

επίσης, μην απορρίπτεις τροφές... έγραψες για το μέλι ότι δεν θεωρείς ότι θα του προσφέρει κάτι πέρα από την γλυκύτητα, σου παρατέθηκε άρθρο με τα οφέλη του, δες το λίγο.

Ψάρι είσαι τυχερή αν τρώει 2 φορές την εβδομάδα, εγώ θυμάμαι σε αυτή την ηλικία μία φορά την εβδομάδα τρώγαμε, τώρα ούτε να το μυρίσουν!

Το φαγητό είναι ένα από τα δύσκολα θέματα που έχουν να αντιμετωπίσουν όλες οι μαμάδες. Εάν επιμείνεις να τρώει κάποια πράγματα θα σου γυρίσει μπουμερανγκ.

Μπορείς να του φτιάξεις και μπεργκεράκια σπιτικά, με δικό σου ψωμί, μπιφτέκι ζυμωμένο όπως το φτιάχνεις, συν το μαρουλάκι και την ντομάτα και το τυρί!

Μπορείς να κάνεις συνδυασμούς γεύσεων, αλλά όπως σου είπαν και τα άλλα κορίτσια, πρέπει να του προσφέρεις νέες γεύσεις. Αυτό δεν σημαίνει ότι αυτές οι νέες γεύσεις θα είναι ανθυγιεινές..

Link to comment
Share on other sites

Επίσης το να κρύψεις πχ το κρέας κάπου, δεν θα το κάνεις για να τον ξεγελάσεις. Συμφωνώ ότι ο σκοπός είναι να το τρώει φανερά. Όμως, μπορεί για λίγο να του λείψει, αν το δίνεις κρυφά, και μετά όταν το ξαναδεί να το φάει με νέα όρεξη. Συν ότι δεν θα έχει ξεχάσει τη γεύση, γιατί θα τη νιώθει λίγο στα κρυφά..

Link to comment
Share on other sites

Πάντως και ο απολυτος αποκλεισμός μη ή λιγοτερο θρεπτικών τροφών έχει τα αντίθετα αποτελέσματα. Εγώ ακομα κ τώρα τσακιζω τα πατατακια! Όταν ήμουν φοιτήτρια τα αγόραζα με την πρώτη ευκαιρία και πλέον πραγματικά προσπαθώ να πεισω τον εαυτό μου να μην αγοραζει. Όταν τρώω δίνω και στον μικρό να δοκιμάσει για να μην νιώθει πως του απαγορεύεται να φάει και πεσει με τα μούτρα στο μέλλον. 

 

Εσπερος για την ερώτηση αν είμαι ευχαριστημένη αν δεν φάει κρέας και προτιμήσει τα υπόλοιπα θα σου πω πως δεν ειμαι αλλά νιώθω καλα αν φαει μία μπουκιά και συμπληρώσει με ντοματουλα, αγγούρι, τυρί, ψωμάκι που βοηθούν τα έντερακι του. Θα έχεις καταλάβει πως εστιαζω περισσότερο στην λήψη φυτικών ινών λόγο δυσκοιλιότητας. 

 

Το μαγείρεμα μαζί με το παιδί όπως και το φύτεμα λαχανικών για όσους έχουν την δυνατότητα είναι δύο τρόποι για να δοκιμάσουν νέες γεύσεις τα παιδιά. Εγώ τον βάζω σε καρεκλα ή στο σκαμπο απ το μπάνιο. Θα πλύνει λαχανικα, θα ρίξει αλάτι, ριγανη, θα βάλει κομμένα λαχανικά στο ταψί, θα πλάσει κεφτέδες, θα παίξει με το ζυμαρι κ τον πλάστη, θα ανακατεψει την γέμιση, θα την βάλει στα γεμιστά με το κουτάλι κτλ. Και πλέον από μόνος του θα θελήσει να δοκιμάσει το φαγητό που "εφτιαξε".

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Πάντως και ο απολυτος αποκλεισμός μη ή λιγοτερο θρεπτικών τροφών έχει τα αντίθετα αποτελέσματα. Εγώ ακομα κ τώρα τσακιζω τα πατατακια! Όταν ήμουν φοιτήτρια τα αγόραζα με την πρώτη ευκαιρία και πλέον πραγματικά προσπαθώ να πεισω τον εαυτό μου να μην αγοραζει. Όταν τρώω δίνω και στον μικρό να δοκιμάσει για να μην νιώθει πως του απαγορεύεται να φάει και πεσει με τα μούτρα στο μέλλον. 

 

Εσπερος για την ερώτηση αν είμαι ευχαριστημένη αν δεν φάει κρέας και προτιμήσει τα υπόλοιπα θα σου πω πως δεν ειμαι αλλά νιώθω καλα αν φαει μία μπουκιά και συμπληρώσει με ντοματουλα, αγγούρι, τυρί, ψωμάκι που βοηθούν τα έντερακι του. Θα έχεις καταλάβει πως εστιαζω περισσότερο στην λήψη φυτικών ινών λόγο δυσκοιλιότητας. 

 

Το μαγείρεμα μαζί με το παιδί όπως και το φύτεμα λαχανικών για όσους έχουν την δυνατότητα είναι δύο τρόποι για να δοκιμάσουν νέες γεύσεις τα παιδιά. Εγώ τον βάζω σε καρεκλα ή στο σκαμπο απ το μπάνιο. Θα πλύνει λαχανικα, θα ρίξει αλάτι, ριγανη, θα βάλει κομμένα λαχανικά στο ταψί, θα πλάσει κεφτέδες, θα παίξει με το ζυμαρι κ τον πλάστη, θα ανακατεψει την γέμιση, θα την βάλει στα γεμιστά με το κουτάλι κτλ. Και πλέον από μόνος του θα θελήσει να δοκιμάσει το φαγητό που "εφτιαξε".

Της δικιάς μου της αρέσει να βουτάει το ψωμί στο λάδι της σαλάτας (ψωμί της δίνω αφού φάει το μισό φαγητό), και από εκεί και πέρα της δίνω όσο ψωμί ζητήσει γιατί με ενδιαφέρει να τρώει το ελαιόλαδο και για το έντερο, και γενικότερα!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...