Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δεν τρώει τίποτα , τρομερά κακοφάγο παιδί!


Recommended Posts

Νομίζω πως είναι η εξαίρεση παιδιών που εκεί στην ηλικία των 2 χρόνων δε γίνονται επιλεκτικά με το φαγητο τους .. στη πλειοψηφία τα ποιο πολλά παιδιά αλλαζουν πάρα πολλές φορές τις προτιμήσεις τους στο φαγητό  εδώ κ εμείς οι ενήλικες το παθαίνουμε αυτό .

Στη δική σας περίπτωση πιστεύω ότι χρειάζεται να προσφέρεις ποιο πολλές επιλογές κ ναι γιατί να μη φάει μπιφτέκι οσπρίων η κολοκυθοκεφτέδες η ντοματοκεφτεδες η οτιδήποτε τέλος πάντων διαφορετικό να του κινήσει το ενδιαφέρον .. πολλά παιδιά δε το θέλουν το κρέας είτε για την υφή είτε για την γεύση είτε γιατί το βαρέθηκαν υπάρχουν όμως πολλές επιλογές που μπορούν να το φάνε 

Κ όσο μεγαλώνει θα δεις κ άλλες αλλαγές στις προτιμήσεις του στα φαγητά για να είσαι προετημασμενη δλδ μπορεί να υπάρξουν κ περίοδοι που μπορεί να θέλει να τρώει μόνο ένα η να μη θέλει να τρώει καθόλου όλα αυτά είναι μέσα στο πρόγραμμα όμως κ με κατανόηση κ υπομονή θα ξεπεραστούν. ..!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 507
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Έσπερος είπε:

 Ε δεν το λες κ μια χαρά το να τρώει ούτε τα μισά από τα διαθέσιμα λαχανικά κ καθόλου κρέας ή ψαρι! Η γιατρος ειπε τα κλασικα:δοντια, φαση, διακοσμήσετε το πιατο κλπ κ θα περασει. Σε δυο επισκεψεις αυτα.

 

Η αληθεια ειναι οτι δεν εχω καμια ορεξη να μαθω καινουργια φαγητα. Οπως εχω ξαναγράψει δεν ειναι το φορτε μου. ασχολειται κ ο αντρας μου που μου έμαθε όσα κάνω κ κάνει κ κάποια παραπάνω αλλά ούτε εκείνος έχει διάθεση νομίζω να μαθει κ αλλα. δεν μας λειπει η ποικιλια γενθκα. 

Αυτό με τα λαχανικά θα κοίταζα πιο πολύ εγω. Θες να γράψεις τι τρωει; 

Επισης τρωει αυγο, οσπρια, φρούτα, γαλακτοκομικα

Απλα για σχεδόν δύο χρόνια, κανενα διμηνο δ γινεται αυτό; είχατε ένα μενού με αρκετό κρεας. Κ γενικα δες λίγο το μενού σας μην παραέχει πρωτεΐνη, κ κάπου μπουχτησε λιγο

Εχω συνηθισει αλλιώς, μου αρέσουν οι ξένες κουζίνες, έχω μεν καλοφαγα παιδιά αλλά που βαριούνται εύκολα, με αποτέλεσμα να το ψάχνω αρκετά με νέες συνταγες

Αλλα κάθε παιδί κ οικογένεια είναι διαφορετικοί, οποτε θα βρείτε κτ που θα σας ταιριάξει. Ο ανηψιος μου περνάει μια φάση, που προσωπικά θεωρώ κράτησε πολύ, κ δ τον πιέζουν για κρεας. Τρωει καμια σούπα κ κτ με κιμά μια φορα την εβδομάδα. Εγω θα το χειριζομουν διαφορετικά, οποτε εσύ θα βρεις κτ που θα πιάσει στο δικό σου παιδι

Link to comment
Share on other sites

Just now, Macgyver είπε:

@Έσπερος αυτό που περιγράφεις το ξέρεις ότι είναι πάθηση ; Ονομάζεται ορθορεξια και κατατάσσεται στο ίδιο επίπεδο με τη βουλιμία και την ανορεξία. 
Δεν κόβουμε τρόφιμα από τα παιδιά εκτός κι αν υπάρχει αλλεργια. Είναι απαραίτητο το άμυλο για τον οργανισμό μας. Ο παιδίατρος το ξέρει ότι εφαρμόζεις τέτοιο προγραμμα ; Ουσιαστικά φουλ πρωτεϊνική διατροφή ; 

Κοιτά δεν έχω κόψει ακόμα τίποτα. Κι ετσι οπως τα περιόρισε ολα, τρωει κ3-4 φορες την εβδ. πατατες ή ρυζι ή ζυμαρικό χωρια το καθημερινο ψωμακι. Δεν το λες κ λιγο τοσο άμυλο. Το θεμα ομως ειναι: τρωει οπως τρωει μεσημερι, απογευμα τρωει γιαουρτι οχι παντα ολο, δινω κ τυρι, μετα καμια φορα ζηταει ψωμι. Μηπως εκει να μην του δινω καθολου ψωμι για να καταλαβει οτι μπορει να φαει αυτο που απέρριψε; ή αλλο θεμα. δεν τρωει φασολακια πχ. Υεμένης φτιάχνω κανονικά εμας, τα βάζω μπροστά του κ καταλήγει να φάει ψωμοτύρι ή τα αφήνω για λίγο στην ακρη παρουσιάζοντας τα ως συνοδευτικό πχ σε κατι που τρωει σιγουρα, μηπως τα ξαναβάλει ετσι στο μενου; πιο πολυ συμπεριφορικα το λεω,  παρα ως προς το κομματι των θρεπτικών συστατικών. δλδ η ψυχολογια με ενδιαφερει περισσοτερο. 

 

Φουλ πρωτεΐνη διναμε μεχρι τον 1,5 χρονο. Μετα το κοψαμε. Τώρα την παιρνει καθημερινα απο το γιαουρτι (το μισο μονο τωρα πια αλλα ευτυχως τρωει την πέτσα), το αυγο (3-4 την εβδομαδα), το τυρι κ το όσπριο που απ οσο ξερω έχει κάποια ποσότητα. όποτε εντάξει από αυτό καλυμμένοι ειμαστε ακομα.

Just now, vicky86 είπε:
Just now, Έσπερος είπε:

Αυτό με τα λαχανικά θα κοίταζα πιο πολύ εγω. Θες να γράψεις τι τρω

Μπρόκολο κ κουνουπιδι, σπανακι κ πρασο, αρακα, στα κοκκινιστα εχει μεσα πιπεριές, δεν τις τρωει πάντα. πατζαρια ετρωγε, εχουμε καιρο να κανουμε κ δεν ξερω. αμπέλοφασουλα, διαφορα χόρτα. εχει κοψει απο καιρο καροτο κ σελινοριζα. 

 

Εγω με το φαγητο εχω χαλαρη σχεση, βασικα μ αρεσουν κρεατα ζυμαρικα, όσπρια, μελιτζάνες σε κάθε μορφή κ σοανακορθζο  κ εχω συνηθισει να τρωω σαν φαρμακο τα ψαρια, τα φασολακια κλπ αλλά γενικά δεν με νοιαζει τι θα φαω, κ με σαλατα ειμαι ευχαριστημενη κ με βραστή πατατα κ με τραχανα. Δεν με νοιαζει γενικως. κ μια παστα να μου φερεις γοα μεσημερι, ευχαριστημενη θα ειμσι. οποτε ακολουθώ αυτα που αρεσουν στον αντρα μου που ειναι της παραδοσιακής κουζινας. Πραγματικα το να μου πεις να ασχοληθω με αλλη συνταγη ειναι βασανιστηριο!!!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Σε βάθος χρόνου φυσικα θα ανησυχήσω κ για τον σιδηρο που δεν απορροφάται εξισου καλα απο τις φυτικές πηγες. 

 

Μεγαλος μυθος. Οντως απορροφατε καλυτερα αλλα δνε αποβαλλεται οταν δεν τον χρειαζομαστε. Επισης μελετες εχουν δειξει οτι ο αιμικος σιδηρος ευθυνεται για τις λεγομενες ελευθερες ριζες, και αυξανει κιολας τις καρδιακες παθησεις ειναι δηλαδη πιθανως καρκινογονος..Η καλυτερη πηγη σιδηρου με αλλα λογια ειναι ο μη αιμικος φυτικος σιδηρος ο οποιος αποβαλλεται απο τον οργανισμο οταν δεν χρειαζεται. Κακο δεν κανει, μονο καλο με λιγο βιταμινη C για να τον βοηθησουμε. 

Link to comment
Share on other sites

Έσπερος μου φαίνεται υπερβολικό όλο αυτό που συζητάμε με το άμυλο. Έχω μπει κι εγώ λίγο στο τρυπάκι αλλά δεν το παίρνω τόσο σοβαρά. Δλδ αν κάποια μέρα φάει η μικρή πολλές αμυλουχες τροφες και δε φάει από τις υπόλοιπες ομάδες πολλά πράγματα, την επόμενη θα  προσφέρω τροφές από άλλες ομάδες περισσότερο.  Είπαμε όλα με μέτρο αλλά όλα χρειάζονται. Επισης να ρωτήσω κάτι. Λέτε ότι το άμυλο εθιζει και σε κάνει να θέλεις να φας περισσότερες αμυλουχες τροφες. Οκ. Αυτό δε σημαίνει όμως ότι δε θα φας και κάτι άλλο. Έτσι δεν ειναι ή κάνω λάθος;  πάντως κι εγώ θα δοκίμαζα κάποιες καινούριες γεύσεις. Ίσως το ψάρι σε μορφή κροκετας, κρέας μαγειρεμένο έτσι ώστε να μη μοιάζει με κρέας κτλ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Fenia27 είπε:

 

Μεγαλος μυθος. Οντως απορροφατε καλυτερα αλλα δνε αποβαλλεται οταν δεν τον χρειαζομαστε. Επισης μελετες εχουν δειξει οτι ο αιμικος σιδηρος ευθυνεται για τις λεγομενες ελευθερες ριζες, και αυξανει κιολας τις καρδιακες παθησεις ειναι δηλαδη πιθανως καρκινογονος..Η καλυτερη πηγη σιδηρου με αλλα λογια ειναι ο μη αιμικος φυτικος σιδηρος ο οποιος αποβαλλεται απο τον οργανισμο οταν δεν χρειαζεται. Κακο δεν κανει, μονο καλο με λιγο βιταμινη C για να τον βοηθησουμε. 

Πάντως εγώ με αιματοκρίτη στα τάρταρα ως έγκυος, με φουλ συμπληρώματα κ πολύ σπανάκι κ φακές κ βιταμίνη C κλπ, δεν κατάφερα τίποτα. Κατω από 30 ήμουν. Μετά που έβγαζα γάλα κ έτρωγα καθε μέρα κρέας για να έχω ενέργεια, και χωρίς πολλά λαχανικά λόγω εντερικών του μικρού, χωρίς συμπλήρωμα, τον ανέβασα σε φυσιολογικές τιμές. 

Just now, xaroumenh mama είπε:

Νομίζω πως είναι η εξαίρεση παιδιών που εκεί στην ηλικία των 2 χρόνων δε γίνονται επιλεκτικά με το φαγητο τους .. στη πλειοψηφία τα ποιο πολλά παιδιά αλλαζουν πάρα πολλές φορές τις προτιμήσεις τους στο φαγητό  εδώ κ εμείς οι ενήλικες το παθαίνουμε αυτό .

Στη δική σας περίπτωση πιστεύω ότι χρειάζεται να προσφέρεις ποιο πολλές επιλογές κ ναι γιατί να μη φάει μπιφτέκι οσπρίων η κολοκυθοκεφτέδες η ντοματοκεφτεδες η οτιδήποτε τέλος πάντων διαφορετικό να του κινήσει το ενδιαφέρον .. πολλά παιδιά δε το θέλουν το κρέας είτε για την υφή είτε για την γεύση είτε γιατί το βαρέθηκαν υπάρχουν όμως πολλές επιλογές που μπορούν να το φάνε 

Κ όσο μεγαλώνει θα δεις κ άλλες αλλαγές στις προτιμήσεις του στα φαγητά για να είσαι προετημασμενη δλδ μπορεί να υπάρξουν κ περίοδοι που μπορεί να θέλει να τρώει μόνο ένα η να μη θέλει να τρώει καθόλου όλα αυτά είναι μέσα στο πρόγραμμα όμως κ με κατανόηση κ υπομονή θα ξεπεραστούν. ..!!

ΟΚ ας πούμε ότι είναι έτσι. Στην πράξη τι κάνουμε. Λέμε ότι αυτό είναι το φαγητό κ αν δεν θες τρως ψωμοτύρι; ΓΙατί το να αφήνουμε νήπια νηστικά υποθέτω είναι σχεδόν κακοποιητικό, έτσι δεν είναι; Αλλά και το να φτιάχνουμε ιδιαίτερα φαγητά ούτε αυτό είναι σωστό.

Just now, Astrien είπε:

Έσπερος μου φαίνεται υπερβολικό όλο αυτό που συζητάμε με το άμυλο. Έχω μπει κι εγώ λίγο στο τρυπάκι αλλά δεν το παίρνω τόσο σοβαρά. Δλδ αν κάποια μέρα φάει η μικρή πολλές αμυλουχες τροφες και δε φάει από τις υπόλοιπες ομάδες πολλά πράγματα, την επόμενη θα  προσφέρω τροφές από άλλες ομάδες περισσότερο.  Είπαμε όλα με μέτρο αλλά όλα χρειάζονται. Επισης να ρωτήσω κάτι. Λέτε ότι το άμυλο εθιζει και σε κάνει να θέλεις να φας περισσότερες αμυλουχες τροφες. Οκ. Αυτό δε σημαίνει όμως ότι δε θα φας και κάτι άλλο. Έτσι δεν ειναι ή κάνω λάθος;  πάντως κι εγώ θα δοκίμαζα κάποιες καινούριες γεύσεις. Ίσως το ψάρι σε μορφή κροκετας, κρέας μαγειρεμένο έτσι ώστε να μη μοιάζει με κρέας κτλ

Δεν ξέρω κι ο άντρας μου δεν προβληματίζεται για την πατατα κλπ. Κ γελαει με την ιδεα του εθισμού. Τις αλλες μορφές τις εχω σκεφτει. Ψαρομπιφτεκια βρηκα μια συνταγη. μεγαλος μπελας βεβαια ολο αυτο κ σιχαινομαι το μαγειρεμα. αλλα δεν ειναι κ παντα δεκτικός στο να δοκιμασει. πχ ρεβυθομπιφτεκια ειχα κανει πριν απο λιγες μερες, δεν τα ηθελε ουτε να τα αγγίξει ενω τα ρεβύθια τα λατρευει. Κ δεν ξερω κιολας, ας πουμε κανω Ψαρομπιφτεκια, θα του πω τι ειναι ή θα του το δωσω χωρις σχολια; γιατι σιγουρα θα ρωτησει κ αν του πω ψαρι προφανως δεν θα το φάει. 

 

Αλλα κολπα πάντως δεν πιάνουν. δοκιμάσαμε να μας ταΐσει, δοκιμάσαμε να παίζουμε με το πιρούνι, να τα δινουμε απο το πιατο μας απευθεθας, τιποτα. κ θυμωνει κιολας οταν καταλαβει οτι ασχολουμαστε με συγκεκριμενη τροφή που δεν τη θελει. Η εσχάτη λυση ειναι το μαγειρεμα μαζι που μου ακουγεται πολυ δυσκολο. Εχει βοηθησει αραγε κανεναν; 

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το μαγειρεμα μαζί βοηθαει απίστευτα. Κάθε φορά που θα πάρω μαζί τα παιδια να φτιάξουν κτ μετα θα το φανε γτ συνέβαλαν σε αυτό. Επίσης η μεγάλη παει σε κεντρο απασχόλησης κ κάνουν κ μαγειρικη. Δοκίμασε πολλά νέα πράγματα εκεί, φανταζομαι επειδή ντρεπεται:mrgreen:

Το να φαει 3φορες την εβδομάδα συνοδευτικό υδατανθρακα εμενα δ μου φαίνεται πολύ. Αλλιώς δ βγαίνουν τα φαγητά. Δλδ μια ρυζι, μια πατατες, μια μακαρονια

Τελευταία κάνουμε πολύ συχνά αρακα με κοτόπουλο στο φούρνο, βάζω κ καροτάκια-πράσα δίπλα, κοκκινιστο μοσχάρι με φασολακια, η κοτοπουλο με φασολακια, η φασολακια σαν συνοδευτικό με ψαρι(ταιριάζουν πιο πολύ με τόνο, σολωμό.φασολακια αυτά τα στρογγυλά, απλα βραστά η ψητα) 

Στα ψαρομπιφτεκια θα πεις αυτό ακριβώς. Σήμερα θα φαμε ένα καινούριο φαγητο(με λιγο ενθουσιασμό), μοιάζει με μπιφτεκια αλλα δ εχει κρεας, αλλα ψάρι!! 

Εγω στο μεσημεριανό τραπέζι αν δ δω να έχουν φάει τουλ το μισο φαι, ψωμί δ βγάζω. Ακριβώς για να μην φανε μόνο ψωμοτύρι. 2χρ είναι νομίζω θα του έλεγα, κ θα περίμενα να καταλαβει, ότι αυτό είναι το φαγητο, αν δ θελει να φαει θα αρκεστεί σε σαλάτα κ τυρι κ ενδεχομένως να φαει το υπόλοιπο για βραδυ

Δ θα του το εκανα με τις μελιτζάνες που λες ότι δ εχει φαει ποτέ, αλλά με φαγητα που συνήθως τρωει. Όταν θα ξαναπεινασει προσφέρεις το μεσημεριανό αν δ εφαγε καθόλου, ποσο θα επιμείνεις σε αυτό η πόσο γρήγορα θα δωσεις άλλη εναλλακτική εξαρταται από εσενα

Σαν απογευματινο μόνο γιαουρτι τρωει; αν δώσεις τυρι λογικο μου ακούγεται να ζητήσει ψωμι

Ντοματα, αγγούρι, μαρούλι, λάχανο, καλαμποκι κολοκυθακι, μανιτάρια, σπαράγγια, ραπανάκια, χόρτα τρωει; 

Καλα για το καροτο δ θα με απασχολούσε καθόλου, μπαίνει τριμμενο παντου

Αμα ρωτήσεις την κορη μου πιπεριες δ τρωει, αλλο που μέσα στα φαγητά έχω σχεδόν παντα:Pδ την ενοχλεί η γεύση γτ την ξέρει κ ετρωγε από μικρή, μάλιστα ερχοταν κ ζητουσε ωμές, ενώ τώρα βγάζει πιο πολλές παραξενιες

Πχ παράδειγμα τα φασολακια, μια φορά θα τα κάνεις απλά, θα φαει μόνο πατατα, άλλη φούρνου με κοτόπουλο, αν δ φαει τπτ από τα δύο για μεσημερι εγω θα επεμενα σε ένα από τα δύο για βραδυ, κ ας ήταν το κρεας μέσα σε αραβική πχ

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

Σαν απογευματινο μόνο γιαουρτι τρωει; αν δώσεις τυρι λογικο μου ακούγεται να ζητήσει ψωμι

Ντοματα, αγγούρι, μαρούλι, λάχανο, καλαμποκι κολοκυθακι, μανιτάρια, σπαράγγια, ραπανάκια, χόρτα τρωει; 

Ναι γιαούρτι κ ξηρούς καρπους κ επειδη τωρα τελευταια δεν τρωει ουτε το μισό κεσεδάκι, δίνω κ τυρι. Το ψωμί το τρώει ασχέτως αυτού, δεν του έχουμε δώσει ποτέ τον συνδυασμό για να τα ζητήσει μαζί. 

 

Αγγουροντοματα εφαγε καποιες φορες κ μετα το σταματησε. Αλλα δεν ειναι κ της εποχης. Λάχανο δεν τρωμε εμεις, καροτο τριμμενο εχω δωσει δεν το ηθελε, μαρουλι μας βλεπει συνεχεια να τρώμε αλλά δεν συγκινείται, κολοκύθι δεν τρώμε αλλά του έχω προσφέρει κ δεν το θέλει, καλαμπόκι έχω βάλει κάποιες φορές στο φαγητο του αλλα δεν το χρησιμοποιουμε γενικα, σπαράγγια κ ραπανάκι δεν εχω φαει ουτε εγω ποτε κ δεν ξέρω να τα κάνω, χόρτα τρώει, μανιτάρια παρολο που τα τρωμε πολυ δεν του εχουμε δωσει ακομα. Με την επιμονη παντως δεν εχω καταφερει κατι, μια φορα επεμεινα κ μετα θυμωσε κ δεν εφαγε ούτε το γιαούρτι. Το ξανα προσφέρω ή το αφηνω εκει που παιζΕΙ να το βλέπει αλλά σπάνια έχει ασχοληθεί. 

 

Νομίζω πάντως ότι έχει πάρει κάτι από το άγχος μου κ ισως εχει ακουσει κ συζητησεις με τρίτους που εχω ξεχαστεί νομιΟντας οτι δεν καταλαβαινει πια. 

 

Πρακτικά αυτό με το μαγείρεμα πώς γίνεται; Χωρις learning tower πώς μπορει να γινει; γιατί ο άντρας μου δεν θέλει να πάρουμε. Περα απο ξεπλυμα λαχανικών δεν εχει κανει ποτε αλλοτε κατι.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Στην ηλικια των 2 ετων,το παιδι της κουμπαράς μου εκοψε εντελως το κρεας.Τρεφοταν μονο με φακες, φασολια γενικα οσπρια και αντε λιγα μακαρονια η κανα αυγο στο τσακιρ κεφι.Ματαια η φιλη μου προσπαθουσε να κρυψει λιγο κιμα στις φακες η λίγο ψαρι.Δεν ετρωγε ουτε πατατες τηγανητες.Αρχικα η παιδιατρος ειπε οκ αστον να τρώει οτι θελει φαση περναει. Μονο που αρχισε να μενει πισω στην αναπτυξη.Δεν επαιρνε το απαιτούμενο ύψος και ηταν και αναιμικος. Πηρε και παιρνει πολυβιταμινες.Η φαση αυτη ακομα κραταει μονο που τωρα τρωει μπιφτεκια.Αλλο κρεας οχι.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά νομιζω οτι παίζει το να βαρέθηκε η απλα ελέγχει τα όρια στο θέμα του φαγητού, ειδικα αφου βλέπει ότι εκεί σε ενοχλει. Πάντως εγώ θα βαριόμουν κάθε μέρα γιαουρτι

Δ ξερω, εσύ ξέρεις τι θέλεις κ αντέχεις να κανεις. Υπομονή; πίεση; που λες ότι δ πιάνει. Δοκιμές με νέα φαγητα; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγώ νομίζω ότι είναι πια σε μία ηλικία που πρέπει να είστε πιο χαλαροί με το θέμα του φαγητού. όχι κάθε μέρα γιαούρτι ή με πρόγραμμα το αυγό κλπ όπως παλιά.

@Έσπερος έγραψες προηγουμένως ότι δεν δίνεις μέλι για να μη μάθει γλυκές γεύσεις. το μέλι κάνει καλό! γιατί να μη μάθει με μέτρο ότι υπάρχουν γλυκές γεύσεις; ψωμάκι με μέλι είναι πολύ ωραίο απογευματινό, αντί για γιαούρτι κάποιες φορές. κάποια μέρα μπορεί να πιεί και φυσικό χυμό πορτοκάλι ή ανάμεικτο αν έχεις τέτοια δυνατότητα. και ας μη φάει και φρούτο, αν πιει ανάμικτο. ας φάει και ένα γλυκό μια φορά την εβδομάδα, και τί έγινε;; η στέρηση θα έχει χειρότερα αποτελέσματα... ας φάει και σουβλάκι απ'έξω μια στο τόσο. πρέπει να αρχίσετε να τον αντιμετωπίζετε σαν παιδάκι πια, όχι σαν μωρό που έχει περιορισμούς στο φαγητό του. όλα με μέτρο, και θα ισορροπήσει. και ναι, σίγουρα θα αποκλείσει και πράγματα, όπως σίγουρα θα αλλάζει συχνά και διάφορες συνήθειες από εδώ και πέρα, όχι μόνο στο φαγητό.

Επεξεργάστηκαν by irin
Link to comment
Share on other sites

@Έσπερος στάνταρ το παιδί έχει καταλάβει ότι τσιτώνεις με το θέμα και τείνει να μετατρέψει το φαγητό σε όπλο στο παιχνίδι εξουσίας, είναι κάτι ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΥΝΗΘΙΣΜΕΝΟ για τις ηλικίες αυτές, μην το αφήσεις να χρονίσει.

 

Χαλαρά και χωρίς πίεση συνέχισε να προσφέρεις κρέας 2-3 φορές την εβδομάδα, δεν νομίζω ότι χρειάζεται και περισσότερο. Μην του βάζεις μεγάλη ποσότητα κρέας και αποθαρρύνεται, και 3-4 μπουκιές να φάει, μια χαρά είναι. Μία από αυτές τις φορές που προσφέρεις κρέας ας είναι σε μορφή κιμά. Εγώ σε αντίστοιχη ηλικία, σε φάσεις παραξενιάς από τα παιδιά (ναι...όλα τα παιδιά μπουχτίζουν το κρέας κάποια στιγμή) τους έλεγα ότι θα φάνε πρώτα λίγο κρέας και μετά θα τους δώσω και πατάτα/ρύζι/ψωμί κ.λπ.

 

Με το disclaimer ότι εγώ προσωπικά δεν είμαι καλή μαγείρισα και δεν μου αρέσει καθόλου, θα πρότεινα επίσης να "παίξεις" λίγο με τον τρόπο μαγειρέματος/σερβιρίσματος του κρέατος, δηλαδή φτιάξε σουβλάκια με το χοιρινό ή το κοτόπουλο και ψήσε τα στο φούρνο ή στα κάρβουνα, φτιάξε κοτομπουκιές και ψαροκροκέτες (κοτομπουκιές πουλάνε έτοιμες και τα κρεοπωλεία, δεν θα σου μιλήσω για τις κατεψυγμένες γιατί θα πάθεις πανικό!!!!), ζεμάτισε κυβάκια κοτόπουλου και σέρβιρέ τα σαν topping σε πιτσάκια ή πεϊνιρλάκια κ.λπ. Βασικό επίσης : μην τσιγκουνεύεσαι τα μπαχαρικά (το αναφέρω γιατί θυμάμαι παλιά που έλεγες ότι δεν δίνεις αλάτι).

 

Σε πολύ δύσκολες περιόδους εγώ επίσης πολτοποιούσα π.χ. το κοκκινιστό και χρησιμοποιούσα την "σάλτσα" για να φτιάξω σουφλέ, με ζυμαρικά ή ψωμί και τυριά στο φούρνο.

 

Link to comment
Share on other sites

Εάν δ πάρετε learning tower ένας τρόπος υπάρχει για να βοηθάει στην κουζίνα, στα γόνατα η όρθιος στις απλές καρεκλες

Εγω εχω βάλει τον μικρο κ σε σκαπακι σαν αυτά που χρησιμοποιούνται για το μπανιο

Εχω εναν πάγκο χαμηλό, ετυχε.αλλα στην αναγκη μπισκοτα θα κανω κ στην τραπεζαρια, πχ τώρα τις γιορτες για να το χαρουν

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν προβληματίζομαι με αυτά που διαβάζω για το δικό σου παιδί @Έσπερος. Και ο δικός μου πέρασε μία φάση άρνησης. Απλά περίμενα να περάσει και όντως πέρασε μόνη της. Δεν έδωσα καμία σημασία. Τώρα στον παιδικό τρώει τα πάντα, στο σπίτι μπορεί να γίνει πιο επιλεκτικός. Αλλά αφού οι εξετάσεις και η ανάπτυξή του είναι εντάξει, αφού οι κενώσεις είναι φυσιολογικές και το ανοσοποιητικό μας είναι δυνατό, δεν αγχώνομαι κι ας θελήσει να φάει για δύο μέρες σερί πατάτες τηγανιτές πχ . 

Link to comment
Share on other sites

Mπορείς να κρύψεις κρέας και σε σάλτσα για σπιτική πίτσα! Δηλαδή, ας γίνει λίγο πιο "παιχνιδιάρικο" το φαγητό του. Η πίτσα με σάλτσα φρέσκιας ντομάτας, τυράκι, μανιτάρια, πιπεριά και όοοοτι άλλο φανταστείς, είναι μια χαρά!! θα φάει και κρέας και λαχανικά...και το σουβλάκι... τζατζίκι ή γιαούρτι, κρεατάκι, ντομάτα... 

Εγώ καμιά φορά τα βάζω στον πάγκο, στην απέναντι πλευρά από αυτή της εστίας που ανάβει, και βάζουν τα μπαχαρικά μέσα, πετάνε ένα φύλλο δάφνης, πατάνε το κουμπί στο multi (έτσι άλλωστε σταμάτησαν να φοβούνται τον θόρυβο του multi). Σε καρέκλες αποφεύγω να τα ανεβάζω, γιατί μετά το δένουν και ανεβαίνουν συνέχεια όρθια σε καρέκλες ή τις μεταφέρουν κοντά στον πάγκο για να σκαρφαλώσουν και χάνεται ο έλεγχος. τους έχω κανόνα ότι δεν σηκωνόμαστε όρθιοι στις καρέκλες (προφανώς δεν τον τηρούν πάντα, στην προσπάθεια είμαστε...) και ότι όταν είναι ασφαλές τους βάζω εγώ στον πάγκο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δε θα σχολιάσω για την άρνηση γιατί όλα σχεδόν την περνάνε. Αλλά θα επιμένεις με καλό τρόπο, εννοώ θα μαγειρεύεις όπως μαγειρεύεις κ θα τρώει όσο θέλει. Αυτά για τα αμυλα κ τα μέλια μου ακούγονται απλά αστεία, συγνώμη. Τώρα, για τη στέρηση, δεν ξέρω αν το έχω ξαναπεί αλλά μέχρι την πρώτη γυμνασίου η μάνα μου δεν είχε βάλει ποτέ στο σπίτι μας μερέντα, δεν ήξερα καν τι είναι, γιατί ήμουν φαγανη γενικά κ είχα μια τάση παχύνσης οπότε ότι μπορούσε το απέφευγε. Μέχρι που με φιλοξενησε μια φίλη μου κ η μαμά της μας έβγαλε ψωμι με μερέντα. Μετά αγόραζα μόνη μου απτό σούπερ μάρκετ κ έτρωγα κάθε μέρα, μπορεί κ για έξι μήνες συνεχεια. Δε θα το ξεχάσω ποτέ. Η στέρηση φέρνει τα αντίθετα αποτελέσματα. Το παιδι είναι άνθρωπος Έσπερος δεν είναι ρομπότ.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 είπε:

Δε θα σχολιάσω για την άρνηση γιατί όλα σχεδόν την περνάνε. Αλλά θα επιμένεις με καλό τρόπο, εννοώ θα μαγειρεύεις όπως μαγειρεύεις κ θα τρώει όσο θέλει. Αυτά για τα αμυλα κ τα μέλια μου ακούγονται απλά αστεία, συγνώμη. Τώρα, για τη στέρηση, δεν ξέρω αν το έχω ξαναπεί αλλά μέχρι την πρώτη γυμνασίου η μάνα μου δεν είχε βάλει ποτέ στο σπίτι μας μερέντα, δεν ήξερα καν τι είναι, γιατί ήμουν φαγανη γενικά κ είχα μια τάση παχύνσης οπότε ότι μπορούσε το απέφευγε. Μέχρι που με φιλοξενησε μια φίλη μου κ η μαμά της μας έβγαλε ψωμι με μερέντα. Μετά αγόραζα μόνη μου απτό σούπερ μάρκετ κ έτρωγα κάθε μέρα, μπορεί κ για έξι μήνες συνεχεια. Δε θα το ξεχάσω ποτέ. Η στέρηση φέρνει τα αντίθετα αποτελέσματα. Το παιδι είναι άνθρωπος Έσπερος δεν είναι ρομπότ.

Αυτό ακριβώς. Επίσης, έτυχε να ζει το παιδάκι σε "αποστειρωμένο" περιβάλλον, με την έννοια ότι δεν πάει σχολείο, δεν έχει μεγαλύτερο αδερφάκι, δεν πηγαίνει σε άλλα σπίτια να το κεράσουν κάτι... αν δεν τύχαιναν όλα αυτά, η διατροφή του θα ήταν πολύ διαφορετική. Οκ, καλό αυτό, δεν λέω, αλλά ας μην πάμε στα άκρα, γιατί θα πάει κάποια στιγμή σχολείο ή σε παιδικό πάρτυ και θα ανοίξουν οι ορίζοντες σε αυτά τα θέματα.. και θα πέσει με τα μούτρα!

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Ο γιος μου σχεδον δυο ετων εδώ και κάποιους μήνες παρουσιάζει επιλεκτικότητα στο φαγητο του και σε αυτη τη φαση εχει αποκλείσει το κρεας και το ψαρι (το ψαρι ειναι πρόσφατο, ελπιζω παροδικό, κρεας τρωει κιμα ακομα ευτυχως κ μεχρι προσφατα ετρωγε κ λευκα κρεατα κοκκινιστα). 

 

Οι αποριες που εχω ειναι: πώς χειριζόμαστε κατι τετοιο; Αν δεν φαει κρεας ειναι μερες που τρωει μονο πατάτα σαλατα κ τυρι. Αν δεν βαλω πατατα θα φαει μονο σαλατα; Αυτο δεν ειναι γευμα αλλα δεν εχει κ λογικη να τρωει πατατες για να μην μεινει νηστικός. Τη μεθοδο να μην προσφέρω τιποτα αλλο μεχρι να φαει το μεσημεριανο τη φοβαμαι λιγο. Ιδεες για θρεπτικά γευματα χωρις κρεας κ χωρις ζυμαρικα ή προϊόντα αλευριού εχετε; 

 

Όσο μεγαλώνουν περνάνε φάσεις και παρουσιάζουν προτιμήσεις... Άλλες παροδικές, άλλες μόνιμες.

 

Μπορεί να τρώει το κρέας του σε μορφή κιμά ή σε πολύ μικρά κομματάκια μέσα στο φαγητό, ώστε να μην μπορεί να τα ξεχωρίσει. Δηλαδή αν του δώσεις κοτόπουλο με πατάτες, μπορεί να διαλέξει τις πατάτες. Αν όμως του δώσεις πχ κοτόσουπα με πολύ μικρά κομματάκια κοτόπουλο μέσα δεν θα μπορεί να τα ξεχωρίσει.

 

Σε καμία περίπτωση να μην τον πιέζεις. Δεν συμφωνώ και εγώ με την μέθοδο που λες...

 

Γεύματα χωρίς κρέας και χωρίς ζυμαρικά είναι πχ τα όσπρια... Φακές, ρεβύθια κτλ

13 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

 

Επίσης μη γελάσετε αλλά έχω επηρεαστεί πολύ από τη γνωστή ομάδα που έχουμε αναφέρει πολλές φορές που επιμένουν για τον κίνδυνο του εθισμού στο άμυλο και λένε ότι μπορεί να το πάθει και από ελάχιστες ποσότητες. Φοβάμαι ότι ο δικός μου έχει πάθει κατι τέτοιο και είναι πολύ απογοητευτικό να έχουμε τόσο σωστή διατροφή και να εθίστηκε στο άμυλο από τη μία φέτα ψωμί τη μέρα και κάποιες διάσπαρτες αμυλούχες τροφές 1 φορά την εβδομάδα. ΠΡαγματικά είμαι ένα βήμα πριν να εξαφανίσω από το σπίτι οτιδήποτε σε ψωμί, ζυμαρικό, ρύζι κ πατάτα υπάρχει. Εντωμεταξύ λέει και ο αρακάς ακόμα, που ο μικρός τρελαίνεται, έχει άμυλο, όπως και τα όσπρια. Αλλά αν είναι έτσι πρέπει να τα εξαφανίσω όλα και να δίνω μόνο λαχανικά και τυρί. 

 

Μην κάνεις πειράματα με τη διατροφή του παιδιού σου.

Να τρώει από όλα, να υπάρχει ποικιλία στη διατροφή του και να τρώει σπιτικά και όχι επεξεργασμένα τρόφιμα όσο γίνεται. 

Είναι δυνατόν να κόψεις εντελώς το άμυλο στο παιδί; 

Link to comment
Share on other sites

Ανέφερα τελευταία στην παιδίατρο για την άποψη που ακούγεται ότι το άμυλο δεν έχει καμία αξία και ότι προκαλεί εθισμό και με έκραξε! Μου είπε ότι τα παιδάκια πρέπει να τρώνε απ'όλα και ότι το άμυλο δίνει ενέργεια και βοηθάει και στο μυαλό, στη συγκέντρωση κλπ

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Έσπερος said:

Επίσης μη γελάσετε αλλά έχω επηρεαστεί πολύ από τη γνωστή ομάδα που έχουμε αναφέρει πολλές φορές που επιμένουν για τον κίνδυνο του εθισμού στο άμυλο και λένε ότι μπορεί να το πάθει και από ελάχιστες ποσότητες. Φοβάμαι ότι ο δικός μου έχει πάθει κατι τέτοιο και είναι πολύ απογοητευτικό να έχουμε τόσο σωστή διατροφή και να εθίστηκε στο άμυλο από τη μία φέτα ψωμί τη μέρα και κάποιες διάσπαρτες αμυλούχες τροφές 1 φορά την εβδομάδα. ΠΡαγματικά είμαι ένα βήμα πριν να εξαφανίσω από το σπίτι οτιδήποτε σε ψωμί, ζυμαρικό, ρύζι κ πατάτα υπάρχει. Εντωμεταξύ λέει και ο αρακάς ακόμα, που ο μικρός τρελαίνεται, έχει άμυλο, όπως και τα όσπρια. Αλλά αν είναι έτσι πρέπει να τα εξαφανίσω όλα και να δίνω μόνο λαχανικά και τυρί. 

 

Δεν θα γέλαγα ποτέ με κάτι που αφορά την σωστή ανάπτυξη ενός παιδιού! Δεν ξέρω ποια είναι η γνωστή ομάδα, αλλά σου δίνω μία συμβουλή ως παρακαταθήκη για το μέλλον, πως για σοβαρά θέματα που αφορούν την ανάπτυξη του παιδιού σου, μην επηρεάζεσαι από άσχετους!! Εδώ θα πάρεις γνώμες για την διατροφή που ακολουθεί η κάθε μητέρα για το παιδί της. ΓΝΩΜΕΣ είναι δεν σημαίνει ότι είναι και σωστές.

Το θέμα  της διατροφής θα πρέπει να το συζητήσεις με έναν ειδικό (παιδίατρο, διατροφολόγο κλπ) όχι με κάποιον που το παίζει ειδικός γιατί διάβασε κάτι ή ακόμη χειρότερα νομίζει ότι κατάλαβε τι διάβασε. Αυτό πριν αρχίσεις να αποκλείεις ολόκληρες διατροφικές ομάδες από το διαιτολόγιο του παιδιού!  

Στο φόρουμ έχουν γραφτεί άπειρα θέματα για την διατροφή των παιδιών και κοινός παρανομαστής όλων είναι πως τα παιδιά περνάνε διάφορες φάσεις. Πχ δεν πίνουν γάλα, δεν τρώνε ψάρι για αρκετό χρονικό διάστημα, φαγητά που τους άρεσαν δεν τα τρώνε, τρώνε άλλα που δεν τα έτρωγαν στο παρελθόν.

 

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα ενδεικτικά το παρακάτω για το μέλι (έμεινα εκεί γιατί μου φάνηκε κουλό ένα παιδί άνω των 12 μηνών να μην τρώει μέλι):

"Το μέλι έχει μια σειρά από διατροφικά οφέλη που το μωρό μπορεί να απολαύσει μετά την ηλικία των 12 μηνών. Περιέχει ιχνοστοιχεία: ένζυμα, αμινοξέα, μεταλλικά στοιχεία, αντιοξειδωτικά.

Το μέλι αποτελείται από 70-80% από σάκχαρα, κυρίως γλυκόζη και φρουκτόζη και έχει μεγάλη θρεπτική αξία, αφού απορροφάται άμεσα από τον ανθρώπινο οργανισμό (1 κουταλιά της σούπας μέλι αποδίδει στον οργανισμό 64Κcal). Έχουν αναγνωρισθεί πάνω από 180 διαφορετικές ουσίες στο μέλι που το καθιστούν πολύτιμη τροφή. Περιέχει νερό σε ποσοστό 16%, οργανικά οξέα (δεκαοκτώ τον αριθμό), πρωτεΐνες και αμινοξέα, μεταλλικά στοιχεία σε μικρές ποσότητες (κάλιο, ασβέστιο, μαγνήσιο, σίδηρο κ.ά.), ένζυμα, συμπλέγματα πρωτεϊνών, βιταμίνες (Β2, Β6, C, D, E, παντοθενικό οξύ, φολικό οξύ κ.ά), φυσικές αρωματικές ουσίες κ.ά."

Επίσης, μπορείς να του δώσεις ταχίνι! Κι αυτό είναι πολύ θρεπτικό και πολλοί το συνδυάζουν με το μέλι πάνω σε ψωμί.

Επιπλέον, μπορείς να φτιάχνεις γλυκά - κέικ κλπ με μέλι αντί για ζάχαρη, κλασσική παραλλαγή που κάνουν οι μαμάδες, ώστε και να τρώει το παιδάκι κάποια γλυκά και να είναι συγχρόνως υγιεινά. Αν και εγώ προσωπικά δίνω και ζάχαρη με μέτρο στην ηλικία των 2...

Επεξεργάστηκαν by irin
Link to comment
Share on other sites

Εγώ να ρωτήσω κάτι: θυμάστε την πυραμίδα της διατροφής, που έχουν μέσα όλα τα βιβλία; Η βάση της ήταν το άμυλο. Η τροφή που έπρεπε να καταναλώνεται περισσότερο από όλες. Γιατί τώρα τόσος καημός να καταργηθεί το άμυλο, ειδικά από τη διατροφή των μικρών παιδιών; :confused:

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lisbet είπε:

Εγώ να ρωτήσω κάτι: θυμάστε την πυραμίδα της διατροφής, που έχουν μέσα όλα τα βιβλία; Η βάση της ήταν το άμυλο. Η τροφή που έπρεπε να καταναλώνεται περισσότερο από όλες. Γιατί τώρα τόσος καημός να καταργηθεί το άμυλο, ειδικά από τη διατροφή των μικρών παιδιών; :confused:

Τί μου θύμισες τώρα!!!! Στο νηπιαγωγείο του γιου μου είχαν μια τέτοια πυραμίδα σε μακέτα μέσα στην αίθουσα....να προσπαθώ εγώ να τον πείσω να τρώει περισσότερα λαχανικά από μακαρόνια και ψωμί και να μου λέει αυτός "Λάθος μαμά, κάτω - κάτω στην πυραμίδα είναι το ψωμί, είναι πιο σημαντικό".

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

Τί μου θύμισες τώρα!!!! Στο νηπιαγωγείο του γιου μου είχαν μια τέτοια πυραμίδα σε μακέτα μέσα στην αίθουσα....να προσπαθώ εγώ να τον πείσω να τρώει περισσότερα λαχανικά από μακαρόνια και ψωμί και να μου λέει αυτός "Λάθος μαμά, κάτω - κάτω στην πυραμίδα είναι το ψωμί, είναι πιο σημαντικό".

Κι εγώ εκεί έχω μείνει...παρεμπιπτόντως τα δικά μου τρώνε πιο πολλά λαχανικά, νομίζω, παρά άμυλο, έτσι από μόνα τους και το είχα έννοια! Τι παιδιά είναι αυτά που προτιμάνε το σπανακόρυζο από τις τηγανητές πατάτες;;; Γενικώς από τις πατάτες δλδ. Ούτε πίτες, ούτε τσουρέκια, ούτε ρύζι με ευχαρίστηση...μακαρόνια με μέτρο. Μόνο μπουγάτσα και κέηκ ευχαρίστως.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...