Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δεν τρώει τίποτα , τρομερά κακοφάγο παιδί!


Recommended Posts

Να μαι παλι!!!!

Σας ελειψα;:mrgreen:

 

Αχ κοριτσια,εχω ενα αγορακι 32 μηνων,πανεξυπνο,καλοβολο....

ΑΛΛΑ ΚΑΚΟΦΑΓΟ!!!!!!!!!

το πρωι θα πιει 250-270μλ γαλα.

Κατα τις 11μιση του δινω τα φρουτα(2-3) αλεσμενα φυσικα γιατι δεν τα τρωει με τιποτα αλλιως. (Και τωρα εχει αρχισει να μην τα τρωει ουτε ετσι.....)

Κατα τις 2 του δινω φαγητο,με χιλια ζορια ψιλοτρωει.......

Απογευματινο κατα τις 6-6μιση που θα ξυπνησει, κανενα γιαουρτακι-κρεμα-αυγο...αυτα ειναι τα μονα που και παλι με πιεση θα φαει.(ενα απο ολα.....ε!)

Μετα αλλα 250-270 μλ γαλα και νανι.

Το θεμα ειναι οτι δεν τρωει πολλα....δεν υπαρχει ποικιλια.

Τωρα τελευταια περασε ιωση,πυωδη αμυγδαλιτιδα (11 μερες πριν)και τωρα δεν τρωει τιποτα.Με τα χιλια ζορια να φαει και κυριως σουπες...που κι αυτες τωρα τις εχει βαρεθει.....:?

Και το μονιμο μας προβλημμα;...Ο εμετος,που τον κανει πανευκολα......

Απο στερεες,μακαρονια-ρυζι κτλ,τρωει 2-3 μπουκιες και μετα το κραταει στο στομα πολυ ωρα!!!!!!!

 

Αν μπορουσατε να με βοηθησετε με το θεμα φαγητο θα σας ημουν υποχρεη.

Επισης θα ηθελα τη γνωμη ενως ειδικού,αν γινετε!!!!

 

Κοριτσακια εαν εχετε περασει κατι παρομοιο με το παιδι σας,Βοηθηστε με!!!!!!!!!

Ο θησαυρος μας ειναι ολη μας η ζωη!!!!:p11/06/2009:p

 

Θεούλη μου....βοήθησε μας........

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 507
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Και νομίζεις ότι είσαι η μόνη? Τα έχω περάσει και εγώ αυτά με την μεγάλη μου η οποία τώρα κοντεύει τα 7 και ακόμα δεν τρώει τα περισσότερα φαγητά, όπως πχ λαχανικά και όσπρια. Περάσαμε και εμείς τη φάση του να τρέφεται σχεδόν μόνο με γάλα και κρέμα βανίλια (νομίζω στα 2,5 ήτανε), να μην δοκιμάζει τίποτα, να αρνείται οτιδήποτε καινούριο. Τώρα στα 7 της πλέον, ξεκίνησε και να δοκιμάζει -ύστερα βέβαια από πολλά παρακάλια-και να τρώει μεγαλύτερες ποσότητες και ποικιλία. Είχα δοκιμάσει τα πάντα, είχα πετάξει πολλά φαγητά, είχα ρίξει ΤΟ κλάμα αλλά τίποτα. Σιγά σιγά και όταν κυρίως ξεκίνησε προνήπιο άρχισε να αλλάζει. Η γιατρός μου είχε πει ότι αφού είναι οκ στα κιλά της να μην ανησυχώ, να την αφήσω και κάποια στιγμή από μόνη της θα αρχίσει να ζητάει. Ετσι και έγινε. Εμετούς εμείς δεν είχαμε βέβαια, εσείς γιατί? Μάλλον το κάνει από εκβιασμό όταν δεν θέλει. Κέικ, ψωμί βούτυρο μέλι, κουλουράκι, λίγο ψωμί με λάδι και ντομάτα ( η δικιά μου συγκεκριμένα με αυτό μεγάλωσε) έχεις δοκιμάσει να δώσεις? Κάτι απ΄όλα θα καταφέρεις, έστω και λίγο. Εμείς επίσης λέγαμε και πολλά παραμύθια και ιστορίες από το μυαλό μου την ώρα του φαγητού και κάτι καταφέρναμε να βάλουμε στο στόμα. Μην απελπίζεσαι, τα πέρασα και σε καταλαβαίνω και νομίζω ότι όσο περνάει ο καιρός θα φτιάχνουν τα πράγματα. Περιττό πάντως να σου πω ότι εμείς τα φρούτα τα λιώνουμε ακόμα όλα μαζί και τα πίνει με το καλαμάκι, το προτιμώ πάντως από το να μην τρώει καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Linav Ευχαριστω για την απαντηση.

Βασικα με τους εμετους ταλαιπωρουμαστε παντα οταν εχει ιωση και μεχρι να αναρρωσει πληρως ,κανει πανευκολα.....μετα το ξεχναει......

Αλλα μεχρι να το ξεχασει.......:confused::confused::confused::confused:

Αυτο το διαστημα αρνειται να φαει ψωμια-ζυμες και γενικα στερεες τροφες.....

Οταν με δει να τρωω εγω κατι,ερχεται μου ζηταει...δαγκωνει μια δυο μπουκιες και μετα τιποτα......

Δεν ξερω τι να πω......ευτυχως πινει γαλα.....

 

Παντως μου κανει εντυπωση που και η δικια σου,στην ιδια ηλικια περνουσε την ιδια φαση..!!!

Και απο οτι καταλαβα,γενικα ειναι κακοφαγο παιδακι η κορουλα σου ε;

 

Πωπω,τι τραβαμε να τα μεγαλωσουμε......

Γερα να ειναι και που θα παει,θα στρωσει το θεμα φαγητο!!!!

Ο θησαυρος μας ειναι ολη μας η ζωη!!!!:p11/06/2009:p

 

Θεούλη μου....βοήθησε μας........

Link to comment
Share on other sites

Ηταν και είναι κακόφαγη, με το παραμικρό σταματάει και δεν θέλει να ζοριστεί καθόλου. Από κιλά πώς πάει ο δικός σου? Εγώ πάντως σε κάποια φάση όταν πλέον έβλεπα ότι το παιδί δεν τρώει σωστά και την ψιλοταλαιπωρούσαν και οι ιώσεις λόγω παιδικού, ρώτησα την παιδίατρο και μου έδωσε ένα σιροπάκι με βιταμίνες για να πάρει λίγο τα επάνω της. Στο λέω αυτό αν νομίζεις ότι είναι αδυνατούλης, αρρωσταίνει και δεν παίρνει βιταμίνες.

Link to comment
Share on other sites

Στην ιδια κατηγορία ειναι και μενα ο γιος μου.Εκλεισε 2,5 χρονων και η ζυγαρια εχει κολλήσει εδω και μήνες πανω κατω στα 10,500 κιλά.Τρωει με τα χιλια ζόρια.Ακόμα και τις σκατολιχουδιες που μπορει να του φερει κανεναν θα τα ανοιξει ολα και μπορει να δαγκωσει μια μπουκιτσα και να τα παρατήσει μετα.Αυτο βεβαια δεν με χαλάει γιατι δεν θα θελα ενω δεν τρωει φαγητο να τρωει γλυκά και βλακειες.Γάλα πινει απο καμια 200αρια γραμμαρια το πρωι-μεσημερι-βραδυ.Αλλες φορες μπορει και λιγότερο.Με ανησυχει πολύ αυτο αλλα του καναμε και εξετασεις και βγήκαν πολύ καλες.Να φανταστειτε οτι ειχε πολυ καλό σιδηρο και αιματοκρίτη.Τωρα του δινουμε και κατι βιταμινες που μας εγραψε η παιδιατρός.Για να δουμε.... Ελπιζω οτι αν παει παιδικό φετος το Σεπτεμβρη μπορει να αλλαξει αυτο.Ισωσ αν βλεπει οτι τρωνε και αλλα παιδακια να ξεγελιεται και να τρωει και αυτος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ηταν και είναι κακόφαγη, με το παραμικρό σταματάει και δεν θέλει να ζοριστεί καθόλου. Από κιλά πώς πάει ο δικός σου? Εγώ πάντως σε κάποια φάση όταν πλέον έβλεπα ότι το παιδί δεν τρώει σωστά και την ψιλοταλαιπωρούσαν και οι ιώσεις λόγω παιδικού, ρώτησα την παιδίατρο και μου έδωσε ένα σιροπάκι με βιταμίνες για να πάρει λίγο τα επάνω της. Στο λέω αυτό αν νομίζεις ότι είναι αδυνατούλης, αρρωσταίνει και δεν παίρνει βιταμίνες.

 

Στην ιδια κατηγορία ειναι και μενα ο γιος μου.Εκλεισε 2,5 χρονων και η ζυγαρια εχει κολλήσει εδω και μήνες πανω κατω στα 10,500 κιλά.Τρωει με τα χιλια ζόρια.Ακόμα και τις σκατολιχουδιες που μπορει να του φερει κανεναν θα τα ανοιξει ολα και μπορει να δαγκωσει μια μπουκιτσα και να τα παρατήσει μετα.Αυτο βεβαια δεν με χαλάει γιατι δεν θα θελα ενω δεν τρωει φαγητο να τρωει γλυκά και βλακειες.Γάλα πινει απο καμια 200αρια γραμμαρια το πρωι-μεσημερι-βραδυ.Αλλες φορες μπορει και λιγότερο.Με ανησυχει πολύ αυτο αλλα του καναμε και εξετασεις και βγήκαν πολύ καλες.Να φανταστειτε οτι ειχε πολυ καλό σιδηρο και αιματοκρίτη.Τωρα του δινουμε και κατι βιταμινες που μας εγραψε η παιδιατρός.Για να δουμε.... Ελπιζω οτι αν παει παιδικό φετος το Σεπτεμβρη μπορει να αλλαξει αυτο.Ισωσ αν βλεπει οτι τρωνε και αλλα παιδακια να ξεγελιεται και να τρωει και αυτος.

 

Ακριβως το ιδιο κι εμενα ο μικρος..ουτε λυχουδιες δεν τρωει,την σοκολστα δε,ουτε που την εχει δοκιμασει...:shock::shock:

Ασε το προβλημμα με το μεσημεριανο......αφου δεν τρωει,τι να του φτιαχνω;

Σημερα ας πουμε εψησα αρνακι κι εβαλα ρυζακι μπας και φαει....αλλα δεν νομιζω.Μαλλον θα ξανα αρχισω να του δινω συμπληρωμα γαλα παλι το μεσημερι......

 

Κοριτσια,ο δικος μου ειναι 12,500 στα κιλα....αλλα κι αυτα τα βαλαμε απο το πολυ ζορισμα στο φαγητο.

 

Και μενα μου εδωσε η παιδιατρος βιταμινες,εχουμε 5 μερες σημερα που τις παιρνουμε,αλλα δεν ειδα καμια αλλαγη.Πηρα τηλ χθες την παιδιατρο και την ρωτησα ποτε θα αρχισουν να φερνουν αποτελεσματα και μου ειπε οτι πρεπει να πιει ολο το μπουκαλι....:shock:..καλα κρασια δλδ!!!!!!!

Εμενα μου εδωσε το Farmaton kidi.Εσεις ποιες δινετε;

Ο θησαυρος μας ειναι ολη μας η ζωη!!!!:p11/06/2009:p

 

Θεούλη μου....βοήθησε μας........

Link to comment
Share on other sites

Dwraki επειδή αρνείται όπως λες τις στερεές τροφές, άμα του φτιάξεις κανά ρυζόγαλο αντί για γάλα ας πούμε, βράσεις κουάκερ με λάδι, τραχανά, καμιά σούπα και αλέσεις μέσα το κρέας για να μην το καταλαβαίνει? Αν δεις πάντως ότι δεν πιάνει τίποτα, άστον και δίνε του ό,τι και όσο σου ζητάει. Εγώ πλέον από ένα σημείο και έπειτα σταμάτησα να ασχολούμαι, εντάξει, δεν είπαμε να αφήσεις το παιδί να πεθάνει από την πείνα, αλλά σταμάτησα να την κυνηγάω σε όλο το σπίτι, να κλαίω και να κάνω τον καραγκιόζη για να φάει, τόσο πολύ είχα κουραστεί. Θα δεις που από μόνος του κάποια στιγμή θα σου ζητήσει. Περνάει τη φάση του και τί να κάνουμε και εμείς οι γονείς, λουζόμαστε τις όποιες ιδιοτροπίες και παραξενιές τους. ΥΠΟΜΟΝΗ!

Link to comment
Share on other sites

μια απο τα ίδια και εμείς. Το πήρα απόφαση μετά απο 2 χρόνια. Το μόνο που προσπαθώ (με πολύ κόπο βέβαια ) είναι να τρώει κάθε μέρα έστω και λίγη πρωτείνη. Δηλαδή 2 κουταλιές οπωσδήποτε. Επίσης με έχει σώσει ο πουρές της πατάτας στον οποίο βάζω και λίγο κοτόπουλο και τον τρώει ευχάριστα. Και εμείς περάσαμε τις φάσεις του τραχανά. Τώρα τον βαρέθηκε. Φρούτα ? Μόνο σε χυμό και αυτό μόνο πορτοκάλι, μανταρίνι . Πλέον έκοψα και τα παιχνίδια την ώρα του φαγητού γιατί κατάλαβα ότι μόνο κακό του κάνω με τον να τον ξεγελάω για να φάει και ας τρώει πλέον το 1/3 απο αυτό που έτρωγε. Του διαβάζω παραμύθια ή λέμε ιστορίες. Και τελικά κατέληξα και εγώ ότι ένα παιδί που πεινάει θα φάει. Φυσικά δεν πρέπει να το αφήσεις και εντελώς μόνο του, θα κάνεις την προσπάθεια σου με τρόπο και όσο φάει. Του ξεκίνησα και εγώ σιροπάκι. Το minadex multi vitamin. Φαντάζομαι ότι θα θέλει 2 εβδομάδες για να δώ αποτελέσματα.

Lr4cp2.pngIP5up2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 7 χρόνια μετά...

Ο γιος μου σχεδον δυο ετων εδώ και κάποιους μήνες παρουσιάζει επιλεκτικότητα στο φαγητο του και σε αυτη τη φαση εχει αποκλείσει το κρεας και το ψαρι (το ψαρι ειναι πρόσφατο, ελπιζω παροδικό, κρεας τρωει κιμα ακομα ευτυχως κ μεχρι προσφατα ετρωγε κ λευκα κρεατα κοκκινιστα). 

 

Απο οταν ξεκινησε τις στερεες ηταν πολυ καλοφαγος κ με ενδιαφερον για την τροφή, 10 μηνων ειχε ηδη αρχισει να τρωει κομματια, τρώει μόνος από τότε, αρχικά με βοηθεια κ έπειτα χωρις, δεν δέχεται να τον ταΐσεις. Σαν οικογενεια εχουμε αυστηρό προγραμμα που πολλοι θεωρουν υπερβολικο, δεν τρωει γλυκα, αλατι, τυποποιημενα τροφιμα, ψωμι μονο δικο μας εκτος εν ειμαστε σε ταβερνα, ζυμαρικα το πολυ μια φορα την εβδομαδα κλπ. Δηλαδη δεν μπορω να βρω τι μπορει να τον εκανε να μη θελει ολοκλγρη ομαδα τροφων. Ουτε τρωει ενδιαμεσα γευματα. Πρωι γαλα, φρουτο  κ αυγο, μεσημερι φαγητο, απογευμα γιαουρτι κ ξηρους καρπους κ βραδυ γαλα, αυτο ειναι το προγραμμα του. 

 

Περιμενουμε να βγουν δυο κυνόδοντες, κατι που θα μπορουσε να ειναι αιτια. Η αλλη αλλαγη ειναι οτι γυρισα στη διυλεια αλλα δεν εχει δειξει αλλα δειγματα αναστάτωσης κ επισης ηδη απο πριν ειχε αρχισει να κοβει τροφες. 

 

Θεμα μάσηςης ή υφής δεν τπαρχει γιατι κρεας σε ίνες τρωει εδω κ πανω απο χρονο. Η αληθεια ομως ειναι οτι συχνα ηθελε λιγο σπρώξιμο στο να φαει κρεας ή ψαρι, του εδινα εγω λιγες μπουκιές κ μετα συνέχιζε ομως απι τοτε που σταματησε να δεχεται ταισμα ετρωγε μονος του. 

 

Οι αποριες που εχω ειναι: πώς χειριζόμαστε κατι τετοιο; Αν δεν φαει κρεας ειναι μερες που τρωει μονο πατάτα σαλατα κ τυρι. Αν δεν βαλω πατατα θα φαει μονο σαλατα; Αυτο δεν ειναι γευμα αλλα δεν εχει κ λογικη να τρωει πατατες για να μην μεινει νηστικός. Τη μεθοδο να μην προσφέρω τιποτα αλλο μεχρι να φαει το μεσημεριανο τη φοβαμαι λιγο. Ιδεες για θρεπτικά γευματα χωρις κρεας κ χωρις ζυμαρικα ή προϊόντα αλευριού εχετε; 

Link to comment
Share on other sites

Μπροκολο στο φουρνο με τυρακι, αυγο, γαλα, φρεσκο κρεμμυδακι και εγω προσθετω και λιγο κειλ

 

Σουπα με φασολια, γλυκοπατατα, φινοκιο, κρεμμυδακι, λεμονατο

 

Μπορεις να δινεις φυστικοβουτυρο ή βουτυτα ξηρων καρπων με μελι που εχουν πρωτεινη και ω3

 

Μην πανικοβαλλεσαι επειδη δεν τρωει κρεας. Μπορει να φαει μια σπανακοπιτα για μεσημερι. Μπορεις να παρεις μακαρονια απο αλευρι φακης ή ρεβυθιου αν θελεις μια αλλαγη...Χορτοσουπες με κολοκυθα, κειλ, πατατουλες, καροτακι, σελινοριζα και τοσα αλλα λαχανικα! και μπορεις παντα να προσθεσεις κατι απο την οικογενεια των φασολιων....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πϊτες θέλω να αποφύγω γιατί δεν θε΄λω πάλι άλευρα. Σπανακόρυζο τρώει έτσι κι αλλιώς. Όσπρια τρώει γενικά, φασολάδα εχουμε καιρο να κάνουμε γιατί την έχουμε για πιο χειμωνιάτικη, αλλά υποθέτω θα την ξαναφάει, πέρσι του άρεσε πολύ. Επίσης του αρέσουν οι ζωμοί από ψάρι ή κοτόπουλο, όχι βελουτέ σούπα όμως, απλώς το ζωμό. ΕΛπίζω ότι κάποιο θρεπτικό συστατικό από το κρέας κ τα λαχανικά που βράζω έχει περάσει κι εκεί. Ξηρούς καρπούς τρώει σε τρίμματα. Τα βούτυρα χωρίς ψωμί πώς αλλιώς μπορώ να τα δώσω; Μέλι σε αυτή τη φάση δεν δίνω γιατί δεν θέλω γλυκαντικά σε αυτή τη φάση, δεν πιστεύω ότι θα ωφελήσει να ξέρει ότι υπάρχουν γλυκές γεύσεις διαθέσιμες, τρώει ήδη αρκετά φρούτα.

 

Γενικά με απασχολεί αυτό σαν παρακαταθήκη για το μέλλον. Το ότι τώρα έκοψε το κρέας και το ψάρι, δεν σημαίνει ότι θα μείνει μόνο σε αυτά. Αύριο  μπορεί να μη θέλει τις φακές (όντως τον τελευταίο καιρό τρώει αισθητά λιγότερες από παλιότερα) ή το μπρόκολο (επίσης το λάτρευε και τώρα τρώει απλά όσο του βάζω και αν του ξαναπροσφέρω ενώ πεινάει δεν θέλει). Τη λογική ότι δεν έφαγε μεσημεριανό, αλλά δεν πειράζει έφαγε ψωμί κ τυρί, δεν τη θέλω. Αλλά δεν θέλω και τη λογική ότι δεν θα φτιάχνω αυτά που του αρέσουν μόνο. Ούτε έχω όρεξη να μαγειρεύω διπλά φαγητά κάθε μέρα. 

Επίσης μη γελάσετε αλλά έχω επηρεαστεί πολύ από τη γνωστή ομάδα που έχουμε αναφέρει πολλές φορές που επιμένουν για τον κίνδυνο του εθισμού στο άμυλο και λένε ότι μπορεί να το πάθει και από ελάχιστες ποσότητες. Φοβάμαι ότι ο δικός μου έχει πάθει κατι τέτοιο και είναι πολύ απογοητευτικό να έχουμε τόσο σωστή διατροφή και να εθίστηκε στο άμυλο από τη μία φέτα ψωμί τη μέρα και κάποιες διάσπαρτες αμυλούχες τροφές 1 φορά την εβδομάδα. ΠΡαγματικά είμαι ένα βήμα πριν να εξαφανίσω από το σπίτι οτιδήποτε σε ψωμί, ζυμαρικό, ρύζι κ πατάτα υπάρχει. Εντωμεταξύ λέει και ο αρακάς ακόμα, που ο μικρός τρελαίνεται, έχει άμυλο, όπως και τα όσπρια. Αλλά αν είναι έτσι πρέπει να τα εξαφανίσω όλα και να δίνω μόνο λαχανικά και τυρί. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Επίσης μη γελάσετε αλλά έχω επηρεαστεί πολύ από τη γνωστή ομάδα που έχουμε αναφέρει πολλές φορές που επιμένουν για τον κίνδυνο του εθισμού στο άμυλο και λένε ότι μπορεί να το πάθει και από ελάχιστες ποσότητες. Φοβάμαι ότι ο δικός μου έχει πάθει κατι τέτοιο και είναι πολύ απογοητευτικό να έχουμε τόσο σωστή διατροφή και να εθίστηκε στο άμυλο από τη μία φέτα ψωμί τη μέρα και κάποιες διάσπαρτες αμυλούχες τροφές 1 φορά την εβδομάδα. ΠΡαγματικά είμαι ένα βήμα πριν να εξαφανίσω από το σπίτι οτιδήποτε σε ψωμί, ζυμαρικό, ρύζι κ πατάτα υπάρχει. Εντωμεταξύ λέει και ο αρακάς ακόμα, που ο μικρός τρελαίνεται, έχει άμυλο, όπως και τα όσπρια. Αλλά αν είναι έτσι πρέπει να τα εξαφανίσω όλα και να δίνω μόνο λαχανικά και τυρί.

 

Με τι ιδιοτητα ακριβως τα γραφουν αυτα και με ποια κριτηρια εσυ τα παιρνεις σαν δεδομενα και τα κανεις πραξη? Δεν εχω fb δεν ετυχε ακομη να μπω στην ομαδα να δω πως τα στηριζουν ολα αυτα για αυτο σε ρωταω...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Ο γιος μου σχεδον δυο ετων εδώ και κάποιους μήνες παρουσιάζει επιλεκτικότητα στο φαγητο του και σε αυτη τη φαση εχει αποκλείσει το κρεας και το ψαρι (το ψαρι ειναι πρόσφατο, ελπιζω παροδικό, κρεας τρωει κιμα ακομα ευτυχως κ μεχρι προσφατα ετρωγε κ λευκα κρεατα κοκκινιστα). 

 

Απο οταν ξεκινησε τις στερεες ηταν πολυ καλοφαγος κ με ενδιαφερον για την τροφή, 10 μηνων ειχε ηδη αρχισει να τρωει κομματια, τρώει μόνος από τότε, αρχικά με βοηθεια κ έπειτα χωρις, δεν δέχεται να τον ταΐσεις. Σαν οικογενεια εχουμε αυστηρό προγραμμα που πολλοι θεωρουν υπερβολικο, δεν τρωει γλυκα, αλατι, τυποποιημενα τροφιμα, ψωμι μονο δικο μας εκτος εν ειμαστε σε ταβερνα, ζυμαρικα το πολυ μια φορα την εβδομαδα κλπ. Δηλαδη δεν μπορω να βρω τι μπορει να τον εκανε να μη θελει ολοκλγρη ομαδα τροφων. Ουτε τρωει ενδιαμεσα γευματα. Πρωι γαλα, φρουτο  κ αυγο, μεσημερι φαγητο, απογευμα γιαουρτι κ ξηρους καρπους κ βραδυ γαλα, αυτο ειναι το προγραμμα του. 

 

Περιμενουμε να βγουν δυο κυνόδοντες, κατι που θα μπορουσε να ειναι αιτια. Η αλλη αλλαγη ειναι οτι γυρισα στη διυλεια αλλα δεν εχει δειξει αλλα δειγματα αναστάτωσης κ επισης ηδη απο πριν ειχε αρχισει να κοβει τροφες. 

 

Θεμα μάσηςης ή υφής δεν τπαρχει γιατι κρεας σε ίνες τρωει εδω κ πανω απο χρονο. Η αληθεια ομως ειναι οτι συχνα ηθελε λιγο σπρώξιμο στο να φαει κρεας ή ψαρι, του εδινα εγω λιγες μπουκιές κ μετα συνέχιζε ομως απι τοτε που σταματησε να δεχεται ταισμα ετρωγε μονος του. 

 

Οι αποριες που εχω ειναι: πώς χειριζόμαστε κατι τετοιο; Αν δεν φαει κρεας ειναι μερες που τρωει μονο πατάτα σαλατα κ τυρι. Αν δεν βαλω πατατα θα φαει μονο σαλατα; Αυτο δεν ειναι γευμα αλλα δεν εχει κ λογικη να τρωει πατατες για να μην μεινει νηστικός. Τη μεθοδο να μην προσφέρω τιποτα αλλο μεχρι να φαει το μεσημεριανο τη φοβαμαι λιγο. Ιδεες για θρεπτικά γευματα χωρις κρεας κ χωρις ζυμαρικα ή προϊόντα αλευριού εχετε; 

Κάθε μέρα μαγειρεύεις κρεας; η με τα λαδερα κ οσπρια όχι; 

Ε οχι κ να κόψεις τελειως πατατα, ρυζι, μακαρονια, πιστευω θα τα κάνεις χειροτερα

Δ θεωρώ ότι ένα γεύμα που δ εχει κρεας δ ειναι πλήρες, πολλοί είναι βιγκαν. Αν ο σίδηρος-αιματοκρίτης είναι καλός μην ανησυχείς. Ισως έχει κάποια σχέση με τους κυνοδοντες. Είναι πολύ καλό που του αρέσουν οι ζωμοί, φυσικά κ περνανε θρεπτικά συστατικά, ειδικα αν βράζεις λιπαρά κρέατα κ κοκκαλα

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

Κάθε μέρα μαγειρεύεις κρεας; η με τα λαδερα κ οσπρια όχι; 

Ε οχι κ να κόψεις τελειως πατατα, ρυζι, μακαρονια, πιστευω θα τα κάνεις χειροτερα

Δ θεωρώ ότι ένα γεύμα που δ εχει κρεας δ ειναι πλήρες, πολλοί είναι βιγκαν. Αν ο σίδηρος-αιματοκρίτης είναι καλός μην ανησυχείς. Ισως έχει κάποια σχέση με τους κυνοδοντες. Είναι πολύ καλό που του αρέσουν οι ζωμοί, φυσικά κ περνανε θρεπτικά συστατικά, ειδικα αν βράζεις λιπαρά κρέατα κ κοκκαλα

Όχι δεν κάνω πια κάθε μέρα. Πάνω που θα τα αραίωνα, τα έκοψε τελείως. Γενικά το πλάνο μας είναι δυο μέρες ψάρι (μόνο αυτό που γίνεται σούπα προτιμούσε), δυο μέρες κρέας (κοκκινιστό ή μπιφτέκι), μία όσπριο και δυο μέρες λαδερό (που τώρα πια έιναι μόνο αρακάς) ή σπανακόρυζο. Στο περίπου και το δικό μας έτσι είναι απλώς εμείς συνήθως τρώμε δύο όσπρια και μία κρέας. ΕΞετάσεις η παιδίατρος δεν μας έχει βάλει να κάνουμε, βασικά επειδή είναι πολύ δύσκολη η εξέτασή του μας είχε πει παλιότερα ότι αφού τρώει, δεν πειράζει μην τον ταλαιπωρήσουμε και με αιμοληψία. Τώρα όμως έχουν αλλάξει τα δεδομένα και δεν ξέρω. 

 

Εντάξει δεν θεωρώ πλήρες γεύμα αυτό που έχει μόνο κρέας. ΌΜως αν εμείς πχ κάνουμε κρέας στο φούρνο με πατάτες κ κάποια σαλάτα κ δν φάει κρέας, θα φάει απλά πατάτες και σαλάτα και τυρί; Αυτό δεν μου φαίνεται κ πολύ πλήρες. Δηλαδή αν σκεφτείς ότι έτσι όπως έχει γίνει, τρώει μια μέρα όσπρια, ίσως μια μέρα ένα μπιφτέκι, δυο μέρες αρακά ή σπανακόρυζο και μετά τη μέρα του ψαριού θα φάει πάλι την πατάτα κ τη σούπα κ κάποιο λαχανικό. Ε δεν μου φαίνεται κ πολύ πλήρες όλο αυτό σαν βασικό γεύμα. ΤΟ μόνο καλό είνα ότι γενικά έχει ποικιλία από φρύτα, αυγά, γαλακτοκομικά, ξηρούς καρπούς κ λαχανικά. Να ελπίζω έτσι ότι απλώς κάποια μέρα επειδή το βλέπει θα το φάει;

Just now, Anna3011 είπε:

ις απόψεις μου για τη γνωστή ομάδα τις έχω εκφράσει και παλιότερα. Νομίζω εσύ η ίδια έλεγες επίσης ότι είναι μέσα στην υπερβολή και γελούσαμε. Αυτές με το συκώτι στα μάφιν και τα 20 αυγά την εβδομάδα δεν είναι; Να υποθέσω ότι αν το δικό σου παιδί εθίστηκε στο άμυλο με 1 φέτα σπιτικό ψωμί τη μέρα και μακαρόνια 1 φορά την εβδομάδα όλα τα υπόλοιπα πρέπει να τα πάμε άμεσα σε κέντρο απεξάρτησης. Φιλική συμβουλή: σταμάτα να διαβάζεις και να ανησυχείς τόσο για όλα. Όχι τόσο για σένα, για το παιδί!

Ναι αυτές λέω. ΕΝτάξει κρέατα δεν θε΄λω να κρύψω. ΕΙδικά σε γλυκό μάφιν. Χαχαχαχα! Αλλά ότι το άμυλο εθίζει, ισχύει, δεν μπορώ να φανταστώ όμως ότι με τόσο αραιή χρήση του προκάλεσε τόσο μεγάλο θέμα. 

Just now, Fenia27 είπε:

 

Με τι ιδιοτητα ακριβως τα γραφουν αυτα και με ποια κριτηρια εσυ τα παιρνεις σαν δεδομενα και τα κανεις πραξη? Δεν εχω fb δεν ετυχε ακομη να μπω στην ομαδα να δω πως τα στηριζουν ολα αυτα για αυτο σε ρωταω...

κάποια στιγμή θα μας κάνουν θέμα που σχολιάζουμε άσχετο σάιτ αλλά τέλος πάντων. βασίζονται σε πηγές. δεν ξέρω αν είναι μονόπλευρη η ενημξέρωσή τους ή αν μεγαλοποιούν τα επιστημονικά δεδομένα. ότι οι τροφές που έχουν άμυλο γενικά εθίζουν πάντως ισχύει. αλλά δεν ξέρω αν είναι όντως τόσο πιθανό να σε κάνει αυτό να απορρίπτεις άλλες γεύσεις. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να σου πω την αλήθεια ή πρώτη μου απάντηση θα ήταν ότι τα βαρέθηκε. Ψάξε καμια ιδιαίτερη συνταγή, μην φοβηθείς μπαχαρικα, δ ξερω κ τον τρόπο που μαγειρευεις

Αν οι εξετάσεις, που καλο ειναι να κάνετε, είναι καλές, κατά τα άλλα τρωει ισορροπημένα, εγω δ θα ανησυχουσα

Εννοειται μαγειρεύεις κανονικά 1-2ψαρι,2-3κρεας κ αν θελει θα φαει

Πχ εφόσον ετρωγε πολύ βραστό ψάρι, δοκιμασε τώρα ψητα. Μαλάκια έχετε δοκιμάσει; συκώτι; γλυκοξινες γεύσεις; το χοιρινό παει πολυ με αποξηραμενα. Κουρκουμα; κατσικι; πάπια; γαλοπούλα; 

Κρεας γτ μονο μπιφτέκι κ κοκκινιστα;

Γτ μόνο αρακα κ σπανακορυζο; τα αλλα δ τα τρωει; φασολακια, μπαμιες, μπριαμ, γεμιστά, λαχανορυζο, πρασορυζο, κολοκυθάκια γεμιστά, λαχανοντολμαδες, σαρμαδακια με αμπελοφυλλα, τύπου παππουτσακι, η κρεας με μελιτζάνες, τύπου μουσακά η λαζανια, δ χρειαζεται η μπεσαμελ, κ αντί για λαζανια βαζεις φέτες κολοκυθακι. Λόγω εποχής κίτρινη κολοκύθα. Τελευταία βάζω Φλωρίνης μέσα στα οσπρια μας αρεσει πολυ, η κανω οσπριαδα. Μπιφτεκια οσπριων η λαχανικών. Με μελιτζάνα, κολοκυθοκεφτεδες, η με διαφορά όπως αρακα, καλαμποκι

Link to comment
Share on other sites

Γενικά κάνουμε όλα τα κρεατα, κοτοπουλο μοσχαρι χοιρινό κατσικι κουνελι. Κοκκινιστα, λεμονάτα, στο φουρνο. Τωρα τελευταια ετρωγε μονο τα κοκκινιστα. 

 

Φασολακια κ μπάμιες τα ετρωγε κ δν τα θελει πια. μπριαμ κ μελιτζανες δεν δεχτηκε ποτε να δοκιμασει. Τα αλλα που μου λες ειτε δεν τα τρωμε εμεις πχ γιουβαρλακια ή λαχανορυζο αλλα ετσι κι αλλιως ειναι παραλλαγές των ίδιων συστατικών. σπανακορυζο το ξανω με πρασο ετσι  κι αλλιως. Μπιφτεκια οσπρίων δν υπαρχει λογος να κανω αφου τρωει οσπρια. Θα μπορουσαμε διαφορα θαλασσινά αλλα θελαμε να αποφύγουμε τα κατεψυγμένα για το παιδι. 

 

Το να αλλαξω τροπο μαγειρέματος δεν θα οφελήσει, αφου δεν τα αγγίζει καν. Αν τα δοκίμαζε μπορει να βοηθουσε αυτο αλλα δεν καταδέχεται να τα αγγίξει. τα αγγίζει μονο για να τα ξεχωρισει αν τυχον του τα εχω ανακατέψει με κατι αλλο (σε καποια φαση ετσι τα ετρωγε). Γι αυτο ειμαι σε αδιεξοδο

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

κάποια στιγμή θα μας κάνουν θέμα που σχολιάζουμε άσχετο σάιτ αλλά τέλος πάντων. βασίζονται σε πηγές. δεν ξέρω αν είναι μονόπλευρη η ενημξέρωσή τους ή αν μεγαλοποιούν τα επιστημονικά δεδομένα. ότι οι τροφές που έχουν άμυλο γενικά εθίζουν πάντως ισχύει. αλλά δεν ξέρω αν είναι όντως τόσο πιθανό να σε κάνει αυτό να απορρίπτεις άλλες γεύσεις. 

 

Να ξερεις παντως οτι οι ερευνες πολυ ευκολα παραποιουνται απο καποιον που θελει να παρουσιασει κατι και να αφησει εκτος αυτο που δεν του κανει, να μεγαλοποιησει καποιο συμπερασμα κτλ και το προβλημα με τις ερευνες και πως αυτες παρουσιαζονται οχι μονο απο διαφορους αλλα και απο τα media ειναι οτι ο κοσμος δεν θα ψαξει να βρει την αυτουσια ερευνα, και ακομη και αν την διαβασει δεν μπορει να καταλαβει αν η συλλογη, ο τροπος αναλυσης κτλ των δεδομενων ηταν αντικειμενικος. Επισης κατι πολυ σημαντικο ειναι ποιος εκανε την ερευνα και αν ειχε "σπονσορα" δηλαδη conflict of interest με συνεπεια bias στα αποτελεσματα...

 

Αν δεν μελετησεις μονη σου λοιπον μην υιοθετεις την καθε αποψη. Το πιο ασφαλες ειναι να διαβαζεις ερευνες ή "συμπερασματα" απο αντικειμενικους οργανισμους/πανεπιστημια και οχι απο τυχαιες ομαδες fb...Παντως ειναι πλεον ξεκαθαρο οτι το κοκκινο κρεας εχει καταχωρηθει σαν Α2 καρκινογονο. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Fenia27 είπε:

 

Να ξερεις παντως οτι οι ερευνες πολυ ευκολα παραποιουνται απο καποιον που θελει να παρουσιασει κατι και να αφησει εκτος αυτο που δεν του κανει, να μεγαλοποιησει καποιο συμπερασμα κτλ και το προβλημα με τις ερευνες και πως αυτες παρουσιαζονται οχι μονο απο διαφορους αλλα και απο τα media ειναι οτι ο κοσμος δεν θα ψαξει να βρει την αυτουσια ερευνα, και ακομη και αν την διαβασει δεν μπορει να καταλαβει αν η συλλογη, ο τροπος αναλυσης κτλ των δεδομενων ηταν αντικειμενικος. Επισης κατι πολυ σημαντικο ειναι ποιος εκανε την ερευνα και αν ειχε "σπονσορα" δηλαδη conflict of interest με συνεπεια bias στα αποτελεσματα...

 

Αν δεν μελετησεις μονη σου λοιπον μην υιοθετεις την καθε αποψη. Το πιο ασφαλες ειναι να διαβαζεις ερευνες ή "συμπερασματα" απο αντικειμενικους οργανισμους/πανεπιστημια και οχι απο τυχαιες ομαδες fb...Παντως ειναι πλεον ξεκαθαρο οτι το κοκκινο κρεας εχει καταχωρηθει σαν Α2 καρκινογονο. 

Και να μελετήσω μόνη μου ακριβως οπως λες δεν εχει νοημα αφου γενικα δεν γνωριζω το υπόβαθρο καθε μελέτης ουτε εχω τις γνωσεις ουτε τον χρονο. Οπως κ να εχει ομως εχω ενα παιδι που έχει αποκλείσει μια ολόκληρη βασικότατη διατροφική ομάδα κ εχει περιορισει αρκετα την ποικιλια λαχανικών κ τείνει να τρέφεται κυρίως με αμυλούχες τροφες οποτε όλο αυτο δεν θελει καμια ιδιαιτερη γνωση για να καταλαβω οτι πρεπει να μας θορυβησει. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Και να μελετήσω μόνη μου ακριβως οπως λες δεν εχει νοημα αφου γενικα δεν γνωριζω το υπόβαθρο καθε μελέτης ουτε εχω τις γνωσεις ουτε τον χρονο. Οπως κ να εχει ομως εχω ενα παιδι που έχει αποκλείσει μια ολόκληρη βασικότατη διατροφική ομάδα κ εχει περιορισει αρκετα την ποικιλια λαχανικών κ τείνει να τρέφεται κυρίως με αμυλούχες τροφες οποτε όλο αυτο δεν θελει καμια ιδιαιτερη γνωση για να καταλαβω οτι πρεπει να μας θορυβησει. 

Νομιζω υπερβάλεις. Μόνη σου είπες ότι τρώει μια φέτα ψωμί την ημέρα, κ μια φορα την εβδομάδα μακαρονια

Εγω τρωω πολυ άμυλο, κ η κορη μου το ίδιο, ναι είναι εθιστικο, αλλα ευτυχως τρωμε κ αλλα

Εγω πιστευω θα βοηθήσει να μαγειρέψεις κ κτ διαφορετικο. Κ για σας για την ποικιλια, αλλα μπορει κ να του κεντρίσει το ενδιαφέρον. Στην οψη, το αρωμα

Πραγματικά δ εχεις επιλεκτικό παιδι στο φαγητο. Μια χαρά τρωει. Συζητα στο επόμενο ραντεβού με την παιδιατρο την άρνηση στο κρεας

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Και να μελετήσω μόνη μου ακριβως οπως λες δεν εχει νοημα αφου γενικα δεν γνωριζω το υπόβαθρο καθε μελέτης ουτε εχω τις γνωσεις ουτε τον χρονο. Οπως κ να εχει ομως εχω ενα παιδι που έχει αποκλείσει μια ολόκληρη βασικότατη διατροφική ομάδα κ εχει περιορισει αρκετα την ποικιλια λαχανικών κ τείνει να τρέφεται κυρίως με αμυλούχες τροφες οποτε όλο αυτο δεν θελει καμια ιδιαιτερη γνωση για να καταλαβω οτι πρεπει να μας θορυβησει. 

 

Στην θεση σου λοιπον, θα ξεκινουσα να μελεταω προσεκτικα τις υπολοιπες κατηγοριες τροφων, ωστε να αντιληφθεις τι προσφερει η καθε τροφη ξεχωριστα και συνδυαστικα. Μια καλη αρχη ειναι τα χορτοφαγικα μενου. Μπορεις να φερεις ποικιλια και θρεπτικα συστατικα στο πιατο του παιδιου σου. Εμεις τρωμε πλεον μια φορα κρεας και μια φορα ψαρι την εβδομαδα. Δεν σου λεω να κανεις το ιδιο. Απλα το κρεας πλεον γινεται ολο και πιο ξεκαθαρο οτι δεν κανει καλο (για οσους δηλαδη δεν ειναι ξεκαθαρο ακομη). Επισης τα ολικης αλεσης δημητριακα ειναι πολυ καλα για τον οργανισμο μας. Απλα ιδεες σου δινω και ισως να αρχισεις να μελετας και μονη σου καποια πραγματα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Fenia27 είπε:

 

Στην θεση σου λοιπον, θα ξεκινουσα να μελεταω προσεκτικα τις υπολοιπες κατηγοριες τροφων, ωστε να αντιληφθεις τι προσφερει η καθε τροφη ξεχωριστα και συνδυαστικα. Μια καλη αρχη ειναι τα χορτοφαγικα μενου. Μπορεις να φερεις ποικιλια και θρεπτικα συστατικα στο πιατο του παιδιου σου. Εμεις τρωμε πλεον μια φορα κρεας και μια φορα ψαρι την εβδομαδα. Δεν σου λεω να κανεις το ιδιο. Απλα το κρεας πλεον γινεται ολο και πιο ξεκαθαρο οτι δεν κανει καλο (για οσους δηλαδη δεν ειναι ξεκαθαρο ακομη). Επισης τα ολικης αλεσης δημητριακα ειναι πολυ καλα για τον οργανισμο μας. Απλα ιδεες σου δινω και ισως να αρχισεις να μελετας και μονη σου καποια πραγματα. 

Ψωμί ολικής τρώει καθημερινά ζυμωμένο από εμένα. Κ κριθαρακι οταν τρωει ολικης ειναι κ οι πιτες με ολικης φυλλο. Το θεμα μου δεν είναι γενικά το τι θα φτιάξω, είναι ότι έχει περιορίσει την ποικιλία πρώτον κ δεύτερον ότι άρχισε τις ιδιορρυθμίες κ αυτό κάπως πρέπει να το κόψω!!! Σε βάθος χρόνου φυσικα θα ανησυχήσω κ για τον σιδηρο που δεν απορροφάται εξισου καλα απο τις φυτικές πηγες. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Fenia27 είπε:

 

Στην θεση σου λοιπον, θα ξεκινουσα να μελεταω προσεκτικα τις υπολοιπες κατηγοριες τροφων, ωστε να αντιληφθεις τι προσφερει η καθε τροφη ξεχωριστα και συνδυαστικα. Μια καλη αρχη ειναι τα χορτοφαγικα μενου. Μπορεις να φερεις ποικιλια και θρεπτικα συστατικα στο πιατο του παιδιου σου. Εμεις τρωμε πλεον μια φορα κρεας και μια φορα ψαρι την εβδομαδα. Δεν σου λεω να κανεις το ιδιο. Απλα το κρεας πλεον γινεται ολο και πιο ξεκαθαρο οτι δεν κανει καλο (για οσους δηλαδη δεν ειναι ξεκαθαρο ακομη). Επισης τα ολικης αλεσης δημητριακα ειναι πολυ καλα για τον οργανισμο μας. Απλα ιδεες σου δινω και ισως να αρχισεις να μελετας και μονη σου καποια πραγματα. 

Θα συμφωνήσω. Μια φορά την εβδομάδα κρεας κ μια ψάρι είναι μια χαρα

Πρωτεινη δ εχει μονο το κρεας

Πάρε ιδέες από βιγκαν διατροφή, οχι για να γίνει βιγκαν ο μικρος, αλλα τουλ όσο αρνείται το κρεας να είναι ένα πλήρες κ χορταστικο γευμα

Ούτε όλοι οι υδατανθρακες είναι κακοι

Just now, Έσπερος είπε:

Ψωμί ολικής τρώει καθημερινά ζυμωμένο από εμένα. Κ κριθαρακι οταν τρωει ολικης ειναι κ οι πιτες με ολικης φυλλο. Το θεμα μου δεν είναι γενικά το τι θα φτιάξω, είναι ότι έχει περιορίσει την ποικιλία πρώτον κ δεύτερον ότι άρχισε τις ιδιορρυθμίες κ αυτό κάπως πρέπει να το κόψω!!! Σε βάθος χρόνου φυσικα θα ανησυχήσω κ για τον σιδηρο που δεν απορροφάται εξισου καλα απο τις φυτικές πηγες. 

Μπορει να ειναι φάση η της ηλικίας κ να το ξεπερασει μόνος 

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

Νομιζω υπερβάλεις. Μόνη σου είπες ότι τρώει μια φέτα ψωμί την ημέρα, κ μια φορα την εβδομάδα μακαρονια

Εγω τρωω πολυ άμυλο, κ η κορη μου το ίδιο, ναι είναι εθιστικο, αλλα ευτυχως τρωμε κ αλλα

Εγω πιστευω θα βοηθήσει να μαγειρέψεις κ κτ διαφορετικο. Κ για σας για την ποικιλια, αλλα μπορει κ να του κεντρίσει το ενδιαφέρον. Στην οψη, το αρωμα

Πραγματικά δ εχεις επιλεκτικό παιδι στο φαγητο. Μια χαρά τρωει. Συζητα στο επόμενο ραντεβού με την παιδιατρο την άρνηση στο κρεας

 Ε δεν το λες κ μια χαρά το να τρώει ούτε τα μισά από τα διαθέσιμα λαχανικά κ καθόλου κρέας ή ψαρι! Η γιατρος ειπε τα κλασικα:δοντια, φαση, διακοσμήσετε το πιατο κλπ κ θα περασει. Σε δυο επισκεψεις αυτα.

 

Η αληθεια ειναι οτι δεν εχω καμια ορεξη να μαθω καινουργια φαγητα. Οπως εχω ξαναγράψει δεν ειναι το φορτε μου. ασχολειται κ ο αντρας μου που μου έμαθε όσα κάνω κ κάνει κ κάποια παραπάνω αλλά ούτε εκείνος έχει διάθεση νομίζω να μαθει κ αλλα. δεν μας λειπει η ποικιλια γενθκα. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...