Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δεν τρώει τίποτα , τρομερά κακοφάγο παιδί!


Recommended Posts

Just now, marakiz είπε:

δυστυχώς όμως δεν έχω χρόνο να γράψω καθώς συνήθως πλέον κρατάω στο ένα χέρι το λεχούδι και στο άλλο χέρι κάποιον μπάτμαν να παίζω με τον μεγάλο. :P 

Να σας ζησει το μωρακι σας! Να χαιρεσαι τα παιδάκια σου, να τα καμαρώνεις!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 507
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

3 ώρες πρίν, marakiz είπε:

Δεν πρόλαβα να τα διαβάσω όλα, αλλά συμπερασματικά καταλαβαίνω πως οι περισσότερες ναι μεν της προτείνετε διάφορες τροφές, από την άλλη της λέτε πως δεν τρέχει και τίποτα που δεν τρώει κρέας τώρα κι ας τρώει μόνο αμυλούχες τροφές, αφού αυτά ζητάει.

 

Αλήθεια τώρα δεν τρέχει?

 

Άσχετα με τις υπερβολές της fbΟμάδας όπως έχουν οοοόλες αυτές οι ομάδες και που κακώς τις παρακολουθούμε αν  στεναχωριόμαστε και δεν μπορούμε να φιλτράρουμε, να πάρουμε ότι μας χρειάζεται ατομικά ως γονείς και τα άλλα να τα κατατάξουμε εκεί που τους αξίζει, θεωρώ πως δημιουργείται πολύ κακιά συνήθεια αν αντί για φαγητό  που αρνείται να φάει, εμείς για να φάει έστω και κάτι προσφέρουμε ψωμί με τυρί ή γιαούρτι ή γενικά σνακ. 

 

Προφανώς δεν θα φάει κάτι με το ζόρι, όμως η εναλλακτική για ΚΥΡΙΩΣ ΓΕΥΜΑ δεν θα πρέπει να είναι κάτι σκέτο αμυλούχο, καλώς ή κακώς ναι είναι πιο ωραίες οι τροφές αυτές και τις συνηθίζουν  τα παιδιά και δεν τρώνε άλλες μετά. Βασικά όχι μόνο τα παιδιά. Κι εγώ αν μπορούσα και δεν πάχαινα θα μπορούσα να σαβουριάζω όλη μέρα μακαρόνια, ψωμιά και γλυκά. Τα παιδιά δεν έχουν την κριτική ικανότητα να καταλάβουν τι πρέπει και τι δεν πρέπει να τρώμε. 

 

Προσωπικά έχουμε γραμμή στο σπίτι μας πως αν δεν φάμε το φαγητό μας δεν τρώμε ψωμιά, σνακ και γλυκά. Δεν θα φάει το ψωμί του χωρίς το φαγητό του, δεν θα φάει τα μακαρόνια χωρίς το κιμά, δεν θα φάει το ρύζι χωρίς το κρέας. Αυτό δεν γίνεται σαν τιμωρία, είναι κάτι που μεγαλώνοντας το θεωρεί δεδομένο και με σεβασμό πάντα στα γούστα του και στις προτιμήσεις του. Εναλλακτική σε φαγητό που δεν του αρέσει θα του φτιάξω ομελέτα ή θα έχω κάποια πίτα πχ κοτόπιτα, σπανακόπιτα και θα φάει από αυτή.  

 

Θα περάσουν διαστήματα που θα έχει "κακομάθει" σε μη υγιεινές τροφές όπως τώρα που έλειπα στο μαιευτήριο και χρειάστηκαν λίγες μέρες προσαρμογής για να επανέλθει, να τρώει δηλαδή κανονικά το φαγητό του κι από εκεί και πέρα ότι άλλο θέλει να φάει, σε υγιεινό πλαίσιο κυρίως. Κι όταν λέμε υγιεινό πλαίσιο, δεν στερείται το παιδί τίποτα, φροντίζω να του φτιάχνω διάφορα και αλμυρά και γλυκά. 

 

Το πρόβλημα δεν είναι η μία φέτα ψωμί που θα φάει την ημέρα, το πρόβλημα είναι όταν δεν τρώει τίποτα άλλο μετά και όσο οι μέρες περνούν, αναζητά περισσότερο το ψωμί κι όλο και λιγότερο το φαγητό.

 

Τα παιδιά περνούν φάσεις, εμείς προσφέρουμε, δίνουμε εναλλακτικές και ας φάει λίγο,  χωρίς πίεση, δεν τρέχει τίποτα Θα περάσει η φάση, σε όλες μας έχει συμβεί και θα ξανασυμβεί. Το άγχος δεν βοηθά.

 

Όπως καταλαβαίνεις Εσπερος εγώ δεν θεωρω υπερβολικό που σε προβληματίζει το ότι έκοψε το κρέας.

 

Θεωρώ όμως υπερβολικό το ότι αγχώνεσαι για τα πάντα! Μπαίνω αραιά και που στο φόρουμ και πάντα υπάρχει κάποιο νέο θέμα να σε προβληματίζει.
Μήπως θα έπρεπε να σε προβληματίσει το ότι σε προβληματίζουν τόσο πολύ όλα?? Μήπως θα έπρεπε να μειωθεί αυτός ο απόλυτος έλεγχος και το πρόγραμμα σε όλα?

Με αγάπη από μαμά προς μαμά, έχεις σκεφτεί ποτέ πως έχεις συνεχώς άγχος για κάτι και ίσως πρέπει να κάνεις κάτι και γι αυτό?

Επειδη παρακολουθώ το θέμα από την αρχή κ συμμετέχω, οχι δ της είπαμε να κάνει αυτό που λες. Ισα ισα γενικα συμφωνώ μαζί σου 

2 ώρες πρίν, irin είπε:

Συμφωνώ σε αυτό! Δεν ξέρω τί θα έκανα βέβαια αν το παιδάκι έτρωγε το φαγητό πλην του κρέατος, πχ ανέφερε η Esperos ότι μπορεί να φάει το τυρί, τα φασολάκια αλλά όχι το κρέας.. δεν ξέρω.. ανάλογα την ποσότητα και τη συχνότητα που θα συνέβαινε αυτό

Κ γω το πρότεινα αυτό μαρακιζ.στην τελική αν εφαγε τα γύρω γύρω κ άφησε το κρεας, για απογευματινό δινεις κρεας. Κοτοπιτα. Κιμοπιτα. Μακαρονια με κιμά, ένα σπιτικό μπέργκερ, η μία αραβική με κοτόπουλο, αρκεί να μην φάει μόνο το ψωμί από το μπεργκερ

Link to comment
Share on other sites

Μαρακιζ θα συμφωνήσω ότι προτεραιότητα εχει το φαγητο αλλα μπορεις να δωσεις εναλλακτικά κτ ισοδύναμο για απογευμα. Το γιαουρτι δ ειναι

Εσπερος μην κόψεις κ τον υδατανθρακα που δίνεις γτ τουλ από αυτα που λες δ ειναι σε υπερβολικό βαθμο

Link to comment
Share on other sites

Έσπερος μαφιν με συκώτι δοκίμασες; Σαν σνακ στο παιχνίδι στον κήπο στην παραλία στα πάρτυ στις εκδηλώσεις στις εκδρομές 

:unsure::lol:

Θα επανέλθω να σου πω ιδέες να φάει κρέας είχαμε το ίδιο θέμα 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Just now, λουκουμαδάκι είπε:

Έσπερος μαφιν με συκώτι δοκίμασες; Σαν σνακ στο παιχνίδι στον κήπο στην παραλία στα πάρτυ στις εκδηλώσεις στις εκδρομές 

:unsure::lol:

Θα επανέλθω να σου πω ιδέες να φάει κρέας είχαμε το ίδιο θέμα 

Δεν έχω αλεύρι ταπιόκας, γι αυτο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, vtgian είπε:

Αν δεν είχες ήδη βάλει αυγό και συκώτι στη φρουτόκρεμα, το έχεις χάσει το παιχνίδι... :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Αυγό στην αρχή που δεν ήθελε το ασπράδι είχα ανακατέψει στο μεσημεριανό, βασικά για να ολοκληρώσω την εισαγωγή. αλλα ζήτημα αν το έκανα αυτό για 4-5 μερες. Ειλικρινά αυτό με τη φρουτόκρεμα ποτέ δεν το καταλαβα, το συκώτι ας μην το σχολιασω. 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, marakiz είπε:

Είπα οτι δόθηκαν εναλλακτικές,  εκεί που συνοπτικά διαφωνώ νομίζω  είναι πως εγώ δεν θα πρόσφερα ψωμί ή γιαούρτι για απογευματινό αν δεν είχε φάει φαγητό το μεσημέρι. Θα πρόσφερα πάλι φαγητό,  είτε αυτό που είχαμε στο οικογενειακό τραπέζι είτε κατι άλλο,  φαγητό όμως,  όχι σνακ.

Λογικό αυτό, δε λέει κανείς όχι νομίζω. Αλλά το παιδί θέλει λίγη ποικιλία. Δεν είναι δυνατό να μην επιτρέπεται να συνοδεύσει τα κεφτεδάκια με λίγο ψωμί, ή να μην μπορεί να έχει το κοκκινιστό μακαρόνια σαν γαρνιτούρα ή να θεωρείς την κοτόπιτα εθιστικό  junk food. Αυτό λέμε νομίζω

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη αλλά συμφωνώ με την @Έσπερος

Και εγώ ακολουθώ αυτήν την ομάδα στο fb και άνοιξαν τα μάτια μου αλλιώς από 6 μηνών θα έτρωγε το παιδί Μιράντα και μπισκότοκρεμα.

Η ομάδα ακολουθεί τον εθνικό διατροφικό οδηγό και τον Π.Ο.Υ., και δεν δίνει συμβουλές από αυτά που έτρωγε η δεν έτρωγε το παιδί της κουμπαράς της τρίτης τους ξαδέρφης.

Επίσης μεγαλύτερη Μπαρούφα από το : δωσε στο παιδί ζάχαρη γιατί θα μεγαλώσει και θα πέσει με τα μούτρα δεν υπάρχει. Δεν στηρίζεται επιστημονικά αυτό.

Εγώ μεγάλωσα με ζάχαρη και ακόμα με τα μούτρα πεφτω

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ζάντενα είπε:

Συγγνώμη αλλά συμφωνώ με την @Έσπερος

Και εγώ ακολουθώ αυτήν την ομάδα στο fb και άνοιξαν τα μάτια μου αλλιώς από 6 μηνών θα έτρωγε το παιδί Μιράντα και μπισκότοκρεμα.

Η ομάδα ακολουθεί τον εθνικό διατροφικό οδηγό και τον Π.Ο.Υ., και δεν δίνει συμβουλές από αυτά που έτρωγε η δεν έτρωγε το παιδί της κουμπαράς της τρίτης τους ξαδέρφης.

Επίσης μεγαλύτερη Μπαρούφα από το : δωσε στο παιδί ζάχαρη γιατί θα μεγαλώσει και θα πέσει με τα μούτρα δεν υπάρχει. Δεν στηρίζεται επιστημονικά αυτό.

Εγώ μεγάλωσα με ζάχαρη και ακόμα με τα μούτρα πεφτω

Κοιτά εγώ δεν ακολουθώ την ομάδα γιατί κάποια πράγματα κανουν μπαμ πχ δεν καταλαβαινω το μίσος για τα οσπρια. αλλα για τα  άμυλα το βλεπω στο παιδι μου, μολις χαλάρωσα λιγο κ αρχισα το ψωμι κ την πατατα ή το κριθαρακι πιο συστηματικα μεσα στην εβδομαδα, αρχισε να τρωει πρωτα αυτα κ μετα το κρεας, κ σταδιακά να τα προτιμά. Δεν ξέρω αν είναι μόνιμος εθισμός, δεν ξερω σν πρεπει να τα εξάλειψω, αλλα τη συνδεση τη βλεπω. Για τα γλυκα καταλαβαινω οτι μπορει να ειναι δίκοπο μαχαίρι αλλά έχω πει πολλές φορές ότι έχω άντρα μου μεγάλωσε χωρίς γλυκά, κρουασάν, τοστ, σφολιατοειδη κ οχι δεν επεσε με τα μουτρα, γλυκα τρωει πολυ επιλεκτικά μονο καποια σπιτικα ή απο ζαχαροπλαστεία που μοιάζουν σπιτικά. ζήτημα αν φάει γλυκό 5 φορές το χρόνο. Όποτε έχοντας αυτό κ αλλά ανάλογα παραδείγματα, ειμαι πρόθυμη να παρω το ρισκο. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος είπε:

Κοιτά εγώ δεν ακολουθώ την ομάδα γιατί κάποια πράγματα κανουν μπαμ πχ δεν καταλαβαινω το μίσος για τα οσπρια. αλλα για τα  άμυλα το βλεπω στο παιδι μου, μολις χαλάρωσα λιγο κ αρχισα το ψωμι κ την πατατα ή το κριθαρακι πιο συστηματικα μεσα στην εβδομαδα, αρχισε να τρωει πρωτα αυτα κ μετα το κρεας, κ σταδιακά να τα προτιμά. Δεν ξέρω αν είναι μόνιμος εθισμός, δεν ξερω σν πρεπει να τα εξάλειψω, αλλα τη συνδεση τη βλεπω. Για τα γλυκα καταλαβαινω οτι μπορει να ειναι δίκοπο μαχαίρι αλλά έχω πει πολλές φορές ότι έχω άντρα μου μεγάλωσε χωρίς γλυκά, κρουασάν, τοστ, σφολιατοειδη κ οχι δεν επεσε με τα μουτρα, γλυκα τρωει πολυ επιλεκτικά μονο καποια σπιτικα ή απο ζαχαροπλαστεία που μοιάζουν σπιτικά. ζήτημα αν φάει γλυκό 5 φορές το χρόνο. Όποτε έχοντας αυτό κ αλλά ανάλογα παραδείγματα, ειμαι πρόθυμη να παρω το ρισκο. 

 

Κοίτα και εγώ δε φυτρώνω τις φακές, αλλα ένα 80% της φιλοσοφίας το εφαρμόζω.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ζάντενα είπε:

Συγγνώμη αλλά συμφωνώ με την @Έσπερος

Και εγώ ακολουθώ αυτήν την ομάδα στο fb και άνοιξαν τα μάτια μου αλλιώς από 6 μηνών θα έτρωγε το παιδί Μιράντα και μπισκότοκρεμα.

Η ομάδα ακολουθεί τον εθνικό διατροφικό οδηγό και τον Π.Ο.Υ., και δεν δίνει συμβουλές από αυτά που έτρωγε η δεν έτρωγε το παιδί της κουμπαράς της τρίτης τους ξαδέρφης.

Επίσης μεγαλύτερη Μπαρούφα από το : δωσε στο παιδί ζάχαρη γιατί θα μεγαλώσει και θα πέσει με τα μούτρα δεν υπάρχει. Δεν στηρίζεται επιστημονικά αυτό.

Εγώ μεγάλωσα με ζάχαρη και ακόμα με τα μούτρα πεφτω

 Εσυ δηλαδή περίμενες αυτή τηνα ομάδα να σου ανοίξει τα μάτια? Ο παιδίατρος σου δεν σου μίλησε ποτέ για την ζάχαρη? Σου είπενα δώσεις στο παιδί Μιράντα?

 

Και με συγχωρείς. ..Από ότι γράφουν οι κοπελες εδω χωρίς να έχω μπει στην εν λόγω ομάδα αποκλείουν τα άμυλα από την διατροφή. ..Αυτό λέει ο εθνικος διατροφικός οδηγός?  Η μήπως λέει καθημερινά κρέας?  Μήπως να τον διαβάσεις ?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 28 λεπτά , Ζάντενα είπε:

Συγγνώμη αλλά συμφωνώ με την @Έσπερος

Και εγώ ακολουθώ αυτήν την ομάδα στο fb και άνοιξαν τα μάτια μου αλλιώς από 6 μηνών θα έτρωγε το παιδί Μιράντα και μπισκότοκρεμα.

Η ομάδα ακολουθεί τον εθνικό διατροφικό οδηγό και τον Π.Ο.Υ., και δεν δίνει συμβουλές από αυτά που έτρωγε η δεν έτρωγε το παιδί της κουμπαράς της τρίτης τους ξαδέρφης.

Επίσης μεγαλύτερη Μπαρούφα από το : δωσε στο παιδί ζάχαρη γιατί θα μεγαλώσει και θα πέσει με τα μούτρα δεν υπάρχει. Δεν στηρίζεται επιστημονικά αυτό.

Εγώ μεγάλωσα με ζάχαρη και ακόμα με τα μούτρα πεφτω

Δηλαδη οποια μαμα δεν ειναι στην ομαδα ή δεν ειναι των ακρων,δινει απο εξι μηνων μερεντα και δινει και ζαχαρη για να μεγαλωσει;;;!!

Link to comment
Share on other sites

@Έσπερος ακριβώς τις ίδιες διατροφικές διαδρομές έκανε και η κόρη μου. Αρχισε πολύ καλά, καθόλου αλεσμένα, μέχρι το έτος πολύ μεγάλη ποικιλία τροφών και όσπρια και λαχανικά και κρέατα και σούπες και φρούτα κι ότι θες. Ανεξάρτητη να τρώει μόνη της ακόμη και τις σούπες. Τρεις φορές τη μέρα μπάνιο χρειαζόταν αλλά έτρωγε μόνη της. Και σταδιακά άρχισε να ελαχιστοποιεί και πρώτα πρώτα να απομακρύνεται από το κρεας, δευτερευόντως από το ψάρι, πλέον από οτιδήποτε.

 

Είχαμε κι έχουμε κι εμείς περιορισμό στη ζάχαρη και τα αρτοσκευάσματα, αλλά όχι αποκλεισμό.

 

Δυστυχώς, όταν το τραπέζι έχει απ' όλα τα καλά του τυπικού ελληνικού τραπεζιού, θα φάει το ψωμί και τη σαλάτα. Αν δεν έχει ψωμί, μόνο τη σαλάτα. Εχει όμως πολύ καιρό που σταδιακά ελαχιστοποιεί πολύ τις ποσότητες και έχει καταλήξει να τρώει λίγες μπουκιές, να χορταίνει και μετά από 1 ώρα να πεινάει και να ζητάει να φάει και να βαριέται εύκολα, να μασάει δύσκολα, να φτύνει ένα κρέας που έχει μασήσει αρκετά, αλλά δεν της έρχεται καλά να το καταπιεί κ.α. 

 

Εγώ εχω καταλήξει στα εξής: Αν προσφέρω ποικιλία, θα διαλέξει το ψωμί, ίσως και την σαλάτα. Αρα δεν θα φάει ποικιλία, αλλά καταλήγει σε μονοφαγία. Το δοκίμασα όλο το καλοκαίρι που ήμασταν με παππούδες και ήταν πλήρης αποτυχία. 

 

Προσπαθώ να τρώει πρωινό κι όχι δεκατιανό και μόλις πεινάσει να της δώσω το κυρίως γεύμα. Προσπαθώ να δίνω φαγητό και όχι σνακ. Προσπαθώ να μην υπάρχει ψωμί και πίτες κτλ στο σπίτι, μιας και θα φάει ζάχαρη κι αλέυρι στις τούρτες (παρτυ και οικογενειακές μαζώξεις) και από παπουδογιαγιάδες που χαίρονται να τη βλέπουν με την πάστα στο χέρι.(είναι και πολύ πολύ αδύνατη και θεωρούν πως όσο σκουπίδι και να φάει, δεν πειράζει, μιας και στο μυαλό τους, ο μόνος κίνδυνος από κακή διατροφή είναι να παχύνεις - την έλλειψη θρέψης, δεν την έχουν στα υπόψην)

 

Τέλος προσπαθώ να καταλάβω πώς αισθάνεται και τί την ενοχλεί (βλέπω ρεψίματα, λόξιγκα και κινήσεις σαν παλινδρόμηση) και δεν την καταπιέζω να φάει. 

 

Γενικά προσπαθώ, χωρίς ιδιαίτερη επιτυχία.

 

Ελπίζω να έχεις καλύτερη τύχη ;)

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Fenia27 είπε:

 Εσυ δηλαδή περίμενες αυτή τηνα ομάδα να σου ανοίξει τα μάτια? Ο παιδίατρος σου δεν σου μίλησε ποτέ για την ζάχαρη? Σου είπενα δώσεις στο παιδί Μιράντα?

 

Και με συγχωρείς. ..Από ότι γράφουν οι κοπελες εδω χωρίς να έχω μπει στην εν λόγω ομάδα αποκλείουν τα άμυλα από την διατροφή. ..Αυτό λέει ο εθνικος διατροφικός οδηγός?  Η μήπως λέει καθημερινά κρέας?  Μήπως να τον διαβάσεις ?

 

Πρώτη φορά ακούς παιδίατρο να προτείνει σκονοκρεμα και Μιράντα? Εγώ 8 στα 10 παιδάκια που ξέρω με αυτά μεγαλώνουν.

Με συγχωρείς αλλά μην έχεις άποψη αν δεν έχεις μπει στην εν λόγω ομάδα, μια χαρά δίνουν και τοστακια κ ζυμαρικά κ πίτες.

Αυτά.

5 ώρες πρίν, irin είπε:

Δηλαδη οποια μαμα δεν ειναι στην ομαδα ή δεν ειναι των ακρων,δινει απο εξι μηνων μερεντα και δινει και ζαχαρη για να μεγαλωσει;;;!!

 

Τα άκρα που ακριβώς τα είδατε?

Είναι γονεϊκή ευθύνη τι θα δώσετε στο παιδί σας και μπράβο σας αν δεν δίνετε σκόνες και ησασταν τόσο ενημερωμένη από την αρχή των στερεών. Πείτε μας και την πηγή που ενημερώθηκατε αν θέλετε, να  την έχουμε υπόψη γιατί εγώ σας είπα τη δική μου.Για Μερέντα ποιος σας μίλησε?

Στο θέμα τώρα @Έσπερος πιστεύω ότι το παιδί σου περνάει φάση. Και εμένα εκεί που έτρωγε τα πάντα άρχισε να κόβει τροφές όπως μοσχάρι και σούπες, συνέχισα να προσφέρω και τώρα ξανατρωει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@vtgian  εμένα προσωπικά μου είναι πιο εύκολο να κοιτάω εκεί 

παρά να ανατρέχω στο αρχείο του Π.Ο.Υ. και του Ε.Δ.Ο. 

Το βιβλιο Παπαβεντση το έχεις διαβάσει? Εγώ έχω όλα τα βιβλία του, το συγκεκριμένο περί διατροφής εχει χρόνια που έχει γραφτεί και προτείνει ρυζαλευρο-φαριν λάκτε, ενω αν πας τώρα στο ιατρείο του δε θα στα προτείνει. Επισης ο διατροφικος οδηγος αναθεωρειται ανά διαστήματα, δεν είναι ο ίδιος με του '90

Τέλος κάπου σε χάνω, μια χαρά βλεπω συνταγές εκεί με ζυμαρικά κ αλευρά, σιρόπι αγαύης δεν προτείνουν και ούτε βρώμη τόσο φανατικά.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σε όλες τις μαμάδες και μπαμπάδες που "πέφτουν με τα μούτρα" σε οτιδήποτε "κακό": έχετε ακούσε τη φράση "κάνε ό,τι λέω και όχι ό,τι κάνω";

Ε, εννοείται ότι είναι ειρωνική και δεν πιάνει :) 

Και επειδή η συζήτηση εδώ αφορά κυρίως μαμάδες πολύ μικρών παιδιών, για να ακούσετε και τι έρχεται μετά, όταν το παιδί μεγαλώσει λίγο, θα τρώει όπως τρώτε, όχι όπως θα θέλατε να τρώτε. Αν μία οικογένεια θέλει να μην ξαναφάει ψωμί ή μακαρόνια, δεκτό. Ότι για τα επόμενα 18 χρόνια, ο γονιός θα κρύβει από το παιδί το γεγονός ότι του αρέσει η μερέντα και η τυρόπιτα, είναι αστείο. Ούτε αν το παιδί 2 και 3 χρόνια τρώει μπρόκολο σημαίνει ότι στα 10 του όταν η μαμά παραγγέλνει πίτσα , του μικρού θα του έχει γίνει δεύτερη φύση το λαχανικό.

Πολλές μαμάδες έπαθαν υστερία με τη διατροφή του μωρού. Κρατά 1,2,3 άντε 4 χρόνια. Το παιδί μαθαίνει με το παράδειγμα. Σε μία οικογένεια που τρώει σαλάτες και γιαούρτι, δεν μπαίνει το δίλημμα τι να φάει το παιδί, γιατί αυτό είναι το φυσιολογικό. Όταν οι γονείς τρώνε τυρόπιτα από το φούρνο και κέικ σοκολάτα με τον καφέ, τα περί κεχριού και κινόας, σε λίγα χρόνια θα είναι ένα αποτυχημένο πείραμα, που ανάλογα με τον χαρακτήρα της κάθε μαμάς, ή θα προσπαθεί να το ξεχάσει, ή θα γελάει που το σκέφτηκε.

Τα παιδιά που έχουν καλή διατροφή και ισορροπημένη, είναι αυτά που την ίδια διατροφή έχει όλη η οικογένεια.

Εκ πείρας, αντί για υπερανάλυση της αξίας του φαγόπυρου έναντι της βρώμης για το μωρό, μία προσπάθεια έστω και μικρών αλλαγών των συνηθειών όλης της οικογένειας προς το πιο υγιεινό, είναι απείρως αποτελεσματικότερη σε βάθος χρόνου.  

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ζάντενα είπε:

 

Πρώτη φορά ακούς παιδίατρο να προτείνει σκονοκρεμα και Μιράντα? Εγώ 8 στα 10 παιδάκια που ξέρω με αυτά μεγαλώνουν.

Με συγχωρείς αλλά μην έχεις άποψη αν δεν έχεις μπει στην εν λόγω ομάδα, μια χαρά δίνουν και τοστακια κ ζυμαρικά κ πίτες.

Αυτά.

 

Τα άκρα που ακριβώς τα είδατε?

Είναι γονεϊκή ευθύνη τι θα δώσετε στο παιδί σας και μπράβο σας αν δεν δίνετε σκόνες και ησασταν τόσο ενημερωμένη από την αρχή των στερεών. Πείτε μας και την πηγή που ενημερώθηκατε αν θέλετε, να  την έχουμε υπόψη γιατί εγώ σας είπα τη δική μου.Για Μερέντα ποιος σας μίλησε?

Στο θέμα τώρα @Έσπερος πιστεύω ότι το παιδί σου περνάει φάση. Και εμένα εκεί που έτρωγε τα πάντα άρχισε να κόβει τροφές όπως μοσχάρι και σούπες, συνέχισα να προσφέρω και τώρα ξανατρωει.

Συγνώμη, μιράντα εννοούσα και έγραψα μερέντα... μάλλον μερέντα θα ήθελα να έτρωγα εκείνη την ώρα! χαχα. 

Ενημερώθηκα από παιδιάτρους και από διάβασμα στο ίντερνετ. Γενικά είμαι της άποψης, από μία ηλικία και μετά, τα πάντα με μέτρο. Πριν το έτος αυστηρά με τις οδηγίες του παιδιάτρου, που με 2-3 παιδιάτρους που είχα μιλήσει έλεγαν σταδιακά να ξεκινήσει να τρώει από το φαγητό μας, χωρίς αλάτι, ζάχαρη και μέλι. Μετά το έτος χαλαρώνουμε λίγο, μετά τα δύο έτη επιτρέπεται και αλάτι και ζάχαρη προφανώς με μέτρο. Και γενικά όλα τα είδη τροφών έχουν κάτι να δώσουν, άλλα περισσότερο άλλα λιγότερο, αλλά τα παιδιά καλό είναι να τρώνε απ'όλα. Πλήρες γεύμα...

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, marakiz said:

 

, δυστυχώς όμως δεν έχω χρόνο να γράψω καθώς συνήθως πλέον κρατάω στο ένα χέρι το λεχούδι και στο άλλο χέρι κάποιον μπάτμαν να παίζω με τον μεγάλο. :P

Να σου ζήσει !!!

 

Τώρα στα περί διατροφής εγώ γενικότερα δεν τον πίεσα ποτέ να φάει, φυσικά και πέρασε φάσεις αφαγίας και μάλιστα και εμένα στο μοσχάρι το είχε βγάλει, δεν επέμεινα, μαγείρευα κανονικά και σιγά σιγά του πέρασε. Να σημειώσω όμως πως έχω ένα παιδί πολύ πολύ βολικό στο φαγητό και με έπαιρνε να το κάνω αυτό καθώς προτιμάει να φάει κάτι που δεν του αρέσει από το να πεινάει.

Σχετικά με την ποιότητα της διατροφής του δεν θα το αναλύσω γιατί ειλικρινά δεν μπορώ τις ακραίες απόψεις. Ο καθένας μας επιλέγει για την διατροφή του παιδιού του αυτό που εκείνος θεωρεί καλύτερο, από εκεί και έπειτα θα συμφωνήσω πως οι δαιμονοποιήσεις δεν χρειάζονται.

Link to comment
Share on other sites

Vtgian δεν ισχύουν αυτά που γράφεις,  ίσως ισχυαν παλιά στην ομάδα γιατί όπως ειπες εχεις φυγει χρονια. Καταρχάς την αγαυη την απαγορευουν δια ροπαλου,  όχι να την προτείνουν κιόλας.  Μέλι προτείνουν κανονικότατα όπως και ζάχαρη καρύδας,  έχει άπειρες συνταγές.  Και ψωμί,  μακαρόνια κλπ επίσης τρώνε κανονικα απλά δαιμονοποιουν το να φαγωθούν οι τροφες αυτές χωρίς συνοδεία πρωτεΐνης.  

 

Δεν εχω διαθεση να την υπερασπιστώ φυσικά. Εμένα η ομάδα αυτή με ενοχλεί για την απολυτότητα και την αγένεια όταν ειπώνεται κάτι εκτός φιλοσοφίας της.  Και κάποιες υπερβολές όπως το ότι ξεκινούν τις στερεές με ζωμό κρέατος, κάτι που προκύπτει εντελώς από δική τους σκέψη και προτροπή. Όμως μένω για τις πληροφορίες και για τις συνταγές,  έχω πάρει άπειρες ιδέες και συνεχίζω και παίρνω. Δεν θα κάτσω να ασχοληθώ με τις wanna be γκουρού που την έχουν δει λόγω δημοτικοτητας προφανώς όπως γράφεις κι εσύ.  

 

Παιδιά τα σοσιαλ είναι τρομαχτικα.  Οι άνθρωποι βρίσκουν ευκαιρία να γίνουν "κάποιοι" μέσα από εκεί κι αυτό είναι λυπηρο και τρομακτικό  (αλλά και άλλο θέμα συζήτησης)

 

 

 

Ευχαριστω πολυυυυ κορίτσια για τις ευχες! ! 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για ποια ομάδα λέτε, ούτε συμμετέχω σε ομάδες στο fb.

Αυτό που ξέρω είναι ότι ο καθένας μπορεί να φτιάξει μια ομάδα και να γράφει εκεί μέσα ό,τι θέλει  ή να προωθεί ό,τι θέλει και να το στολίσει με τον μανδύα του ειδικού, ή του ενημερωμένου/ψαγμένου κτλ. Οπότε δεν θα μπορούσα ποτέ να βασιστώ σε ομάδες για σημαντικά θέματα.

Just now, vtgian είπε:

 

@Έσπερος μη νομίζεις, και εγώ το έκανα αυτό με το αυγό στη φρουτοκρεμα. Φυσικά δεν την έτρωγε και μόλις δοκίμασα κατάλαβα και το γιατί. Το παιδί μου δεν τρώει αυγό, πάει και τελείωσε. Σε καμία μορφή, με κανένα τρόπο. Το αν θα μας στοιχήσει μερικές μονάδες ΙQ τι να κάνω, θα το υποστώ :D

 

 

Έβαζα και εγώ αυγό στη φρουτόκρεμα και τελικά σιχάθηκε και τα δύο... Και τα φρούτα και το αυγό... Πέρασε ένα διάστημα που σταμάτησα να κάνω πειράματα και ευτυχώς επανήλθε, τουλάχιστον ως προς το αυγό... Τώρα κάνω προσπάθεια για να μην τρώει συνέχεια αυγά... Με τα φρούτα δυσκολεύομαι, αλλά τουλάχιστον τα πίνει σε χυμό.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή τις περισσότερες φορές η αντίδραση στο φαγητό είναι στην πραγματικότητα τεστ ορίων από το παιδί, μια τακτική που με έχει βοηθήσει εμένα, ειδικά σε περιόδους που έχει επέλθει χαλάρωση στην διατροφή για διάφορους λόγους, είναι να φτιάχνω συγκεκριμένο πρόγραμμα γευμάτων μαζί με τα παιδιά (εντάξει, αυτό γίνεται φυσικά σε λίγο μεγαλύτερες ηλικίες, εγώ το ξεκίνησα από τα 4).

 

Κάθε Σ/Κ συμφωνούμε και γράφουμε σε έναν πίνακα όλα τα γεύματα του κάθε παιδιού για όλη την εργάσιμη εβδομάδα. Το πρωινό τους πριν φύγουν για το σχολείο (βοηθάει και στο να μην υπάρχει διαπραγμάτευση κάθε πρωί για το τί θέλουν να φάνε), το κολατσιό που θα πάρουν στο σχολείο (μεσημεριανό τρώνε του σχολείου), ποια μέρα θα φάνε κάποια λιχουδιά για απογευματινό, τί θα φάνε για βράδυ κ.λπ.

 

Νιώθουν - πιστεύω - ότι υπολογίζεται έτσι η γνώμη τους και ακόμα και τα δύσκολα φαγητά τα δέχονται πιο εύκολα εφόσον έχουν τα ίδια αποφασίσει πότε θα τα φάνε. Εννοείται ότι βοηθάει και στον προγραμματισμό στα ψώνια.

 

Επίσης, τα Σ/Κ αφηνόμαστε στην ευελιξία χωρίς τύψεις!!!

Επεξεργάστηκαν by Deena
Link to comment
Share on other sites

Just now, marakiz είπε:

Vtgian δεν ισχύουν αυτά που γράφεις,  ίσως ισχυαν παλιά στην ομάδα γιατί όπως ειπες εχεις φυγει χρονια. Καταρχάς την αγαυη την απαγορευουν δια ροπαλου,  όχι να την προτείνουν κιόλας.  Μέλι προτείνουν κανονικότατα όπως και ζάχαρη καρύδας,  έχει άπειρες συνταγές.  Και ψωμί,  μακαρόνια κλπ επίσης τρώνε κανονικα απλά δαιμονοποιουν το να φαγωθούν οι τροφες αυτές χωρίς συνοδεία πρωτεΐνης.  

 

Δεν εχω διαθεση να την υπερασπιστώ φυσικά. Εμένα η ομάδα αυτή με ενοχλεί για την απολυτότητα και την αγένεια όταν ειπώνεται κάτι εκτός φιλοσοφίας της.  Και κάποιες υπερβολές όπως το ότι ξεκινούν τις στερεές με ζωμό κρέατος, κάτι που προκύπτει εντελώς από δική τους σκέψη και προτροπή. Όμως μένω για τις πληροφορίες και για τις συνταγές,  έχω πάρει άπειρες ιδέες και συνεχίζω και παίρνω. Δεν θα κάτσω να ασχοληθώ με τις wanna be γκουρού που την έχουν δει λόγω δημοτικοτητας προφανώς όπως γράφεις κι εσύ.  

 

Παιδιά τα σοσιαλ είναι τρομαχτικα.  Οι άνθρωποι βρίσκουν ευκαιρία να γίνουν "κάποιοι" μέσα από εκεί κι αυτό είναι λυπηρο και τρομακτικό  (αλλά και άλλο θέμα συζήτησης)

 

 

 

Ευχαριστω πολυυυυ κορίτσια για τις ευχες! ! 

 

Προφανώς όπως αλλάζουν οι διατροφικοί οδηγοί, αλλάζουν και οι "κατευθύνσεις" της εν λόγω ομάδας κατά πως φαίνεται. 

Έχω τουλάχιστον 2 χρόνια που έφυγα και είχα ξεκινήσει να την παρακολουθώ πριν γεννήσω (άρα 5 χρόνια πριν). Τότε και η αγαυη επιτρεπτή ήταν και έδιναν και αναλογίες για χρήση της σε γλυκά. Το μέλι ήταν στη μαύρη λίστα, θυμάμαι διαχειρίστρια να επιμένει ότι διατροφικά είναι άχρηστο. Το να πρέπει να βάζεις παντού πρωτεϊνη είναι προβληματικό από μόνο του. Το να απορρίπτεις τα όσπρια αν δεν είναι φυτρωμένα επίσης. Τότε προτείνανε βρασμένη βρώμη (φυσικά μουλιασμένη πρώτα με ορό γιαουρτιού ή λεμόνι, αλλιώς είναι για πέταμα) με μήλο για κρέμα μωρού. 

 

Έχω διαβάσει νεότερη έκδοση του βιβλίου του Παπαβέντση (που δε μιλάει για φαριν λακτέ) και τις δημοσιεύσεις του στην ιστοσελίδα του. Το faepaidimou.gr είναι επίσης σχετικά καλός και ισορροπημένος ιστότοπος ενημέρωσης. 

 

Τελος πάντων, προσωπικά προτιμώ να ενημερώνομαι από ανθρώπους που έχουν σπουδάσει το αντικείμενο και όχι ομάδες που μια λένε έτσι και μια αλλιώς.

 

@marakiz όλο το ξεχνάω η χαζή, να σου ζήσει κοπέλα μου, να χαίρεσαι την όμορφη οικογένειά σου! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, vtgian είπε:

 

 

Έχω διαβάσει νεότερη έκδοση του βιβλίου του Παπαβέντση (που δε μιλάει για φαριν λακτέ) και τις δημοσιεύσεις του στην ιστοσελίδα του. Το faepaidimou.gr είναι επίσης σχετικά καλός και ισορροπημένος ιστότοπος ενημέρωσης. 

 

Ωραίο το site! δεν το ήξερα!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...