Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δεν τρώει τίποτα , τρομερά κακοφάγο παιδί!


Recommended Posts

Just now, λιλουμ είπε:

Σήμερα έκανα μπάμιες. Είχα κ κοτόπουλο από εχθές. 

Τον ρώτησα τι θα ήθελε να μαγειρέψουμε. Συγκεκριμένα έβγαλα από την κατάψυξη την σακούλα με τον αρακά της μπάμιες το σπανακόρυζο κ τα φασολάκια. Μου είπε μπάμιες.

Έβαλα σε πιάτο με θέσεις. Στο ένα το κοτόπουλο στο άλλο μπάμιες κ στο τρίτο ντομάτα.

Έφαγε ελάχιστο κοτόπουλο. Τέσσερις μπάμιες (μετρημένες παρακαλώ!)  Κ καθόλου ντομάτα. Κάναμε 1,5 ώρα για να φάει.

Μετά έφαγε μισή φέτα ψωμί.

Πολλές φορές αποφεύγω το ψωμί. Γιατί του κόβει την όρεξη. 

 Δεν είναι εφικτό πάντα να τρώμε μαζί.

Κ να τονίσω κάτι ακόμα.

Χωρίς να δοκιμάσει λέει όχι, δεν μου αρέσει. Δεν είναι ότι α.σε.ρωτρώει κ δεν του αρέσει.

Μου έτυχε να παρακαλώ να φάει κάτι κ όταν άρχισε του άρεσε μετά.

Δηλαδή Έτυχε να κάνω κοτόπουλο όταν τον έπεισα μετά από 1 ώρα να φάει, μου είπε ααα μαμά μου αρέσει το κοτόπουλο.

Να.σε.ρωτησω τρώει μόνος ή τον ταιζεις? Αν δεν φάει σου ζητά αλλο φαγητό που τρώει πχ ψωμοτυρι, μπισκότο, γιαουρτι? 

 

Τα γεύματα του πόσο απέχουν χρονικά? Ανάμεσα τσιμπολογαει? Στις καμπυλες ανάπτυξης πως είναι? 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 507
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

19 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Θα συμφωνησω κι εγώ για τα κρυμμένα λαχανικά στα μπιφτέκια/κεφτεδες πχ μπορείς να βάλεις στο μπλέντερ κρεμμύδι καρότο κολοκύθι μελιτζάνα λίγο ντοματα πιπερια. Γευστικά είναι το ίδιο ίσως και πιο νόστιμα ανάλογα τα γούστα. Το ίδιο και στα μακαρόνια με κιμά. Τρώει μόνος ή τον ταιζεις? 

 

Εμένα φέτος(επίσης τρισιμησι) έφαγε κολοκυθοανθους γιατί είναι το λουλουδακι απ το κολοκύθι, μελιτζάνες ιμάμ με κρεμμύδια στο φούρνο γιατί ήταν βαρκουλες. Γενικά τρώει γεμιστά που τα γεμίζουμε μαζί και τους βάζουμε καπέλα, μπάμιες γιατί δεν του αρέσουν τα φασολάκια. Του έδωσα φασολάκια χωρίς να πω τι είναι ρωταω σου αρέσει λέει ναι και από τότε τρώει και φασολάκια!

 

Επίσης συνοδευω με φέτα τα φαγητά που δεν συμπαθει και τελικά τα τρώει.

 

Με τα φρούτα έχω κι εγώ μεγάλο θέμα. Δεν τρωει σχεδόν τίποτα, έκοψε προπολλου και την φρουτοκρεμα ... άστα. 

 

Μόνο καρπούζι τρώει γιατί τον έπεισα με χίλια παρακάλια να φάει μία φορά την καρδιά(το εσωτερικό τμήμα χωρίς κουκούτσια που είναι συνήθως πιο γλυκό) και του άρεσε. Οπότε το απόγευμα του δίνω απαραίτητα λίγο καρπούζι όσο είναι ακόμα ή εποχή του. 

 

Το συμπέρασμα για μένα είναι πως θέλει τρόπο, πολύ φαντασια, μαγείρεμα μαζί με το παιδί και να τους δίνουμε να δοκιμάζουν συνέχεια βρίσκοντας τα κουμπιά τους.  

Διαβάζοντας αυτό που γράφεις πως δε τρώει φρούτα μου ήρθε κ μια άλλη ιδέα δε θυμάμαι αν την έχω ξανά ακούσει η έχω έμπνευση τώρα :lol: απλά έχω καταλάβει πως σου αρέσουν αυτά κ το έχεις.. Να έκανες ένα παιχνίδι με κλειστά μάτια, να το έκλεινες τα μάτια κ να του έβαζες κομματάκια από φαγητά μπροστά, σε εσάς φρούτα κ κάτι που ξέρεις πως του αρέσει κ  να προσπαθούσε να μαντέψει τι είναι κ να το δοκιμάσει; 

Νομίζω στις εργοθεραπειες το εχουν κάνει αλλά με τις υφές :-? τέλος πάντων δεν έχει σημασία ίσως σαν παιχνίδι σε κάποιο από τα παιδιά αρέσει αυτό.... 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 44 λεπτά , λιλουμ είπε:

Συγκεκριμένα έβγαλα από την κατάψυξη την σακούλα με τον αρακά της μπάμιες το σπανακόρυζο κ τα φασολάκια. Μου είπε μπάμιες.

Προσπαθησε να προτεινεις για επιλογη 2 γευματα, οχι παραπανω. "Αρακα ή μπαμιες;" ή "Σπανακορυζο ή φασολακια;"

 

πρίν από 46 λεπτά , λιλουμ είπε:

Χωρίς να δοκιμάσει λέει όχι, δεν μου αρέσει. Δεν είναι ότι τρώει κ δεν του αρέσει.

 Μου έτυχε να παρακαλώ να φάει κάτι κ όταν άρχισε του άρεσε μετά.

Δηλαδή Έτυχε να κάνω κοτόπουλο όταν τον έπεισα μετά από 1 ώρα να φάει, μου είπε ααα μαμά μου αρέσει το κοτόπουλο.

Δεν νομιζω να υπαρχει παιδι που στην νηπιακη ηλικια να μην πει οτι δεν του αρεσει κατι ενω δεν το εχει δοκιμασει. Εδω το κανουν οι μεγαλοι, τα παιδια δεν θα το κανουν;:wink:

 

Γενικως, συμφωνω με την @ΑΡΓΚ.

 
Link to comment
Share on other sites

Just now, xaroumenh mama είπε:

Διαβάζοντας αυτό που γράφεις πως δε τρώει φρούτα μου ήρθε κ μια άλλη ιδέα δε θυμάμαι αν την έχω ξανά ακούσει η έχω έμπνευση τώρα :lol: απλά έχω καταλάβει πως σου αρέσουν αυτά κ το έχεις.. Να έκανες ένα παιχνίδι με κλειστά μάτια, να το έκλεινες τα μάτια κ να του έβαζες κομματάκια από φαγητά μπροστά, σε εσάς φρούτα κ κάτι που ξέρεις πως του αρέσει κ  να προσπαθούσε να μαντέψει τι είναι κ να το δοκιμάσει; 

Νομίζω στις εργοθεραπειες το εχουν κάνει αλλά με τις υφές :-? τέλος πάντων δεν έχει σημασία ίσως σαν παιχνίδι σε κάποιο από τα παιδιά αρέσει αυτό.... 

Δεν χανω κάτι να το δοκιμάσω, ίσως έτσι δοκιμασει καποιο φρούτο και να του αρέσει σαν γεύση! Σε ευχαριστώ!  Είναι πράγματι πολύ καλή ιδέα!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τον δίνω να φάει. 

Εάν πω έλα να φάμε κ βάλω κ για εμένα κ για τον άντρα μου

Καταλήγουμε να τρώμε με τον άντρα μου κ το ζουζούνι να παίζει.

Μετά παρακαλάω συνέχεια να έρθει ή τρέχω από πίσω του για να φάει.

Εάν δεν φάει καθόλου μετά από αρκετή ώρα θα μου πει θέλω κάτι να φάω. Εννοείται ότι δεν δίνω κάτι άλλο. Δεν θα μαγειρέψω π.χ μακαρόνια επειδή ξέρω ότι του αρέσουν. Θα επιμείνω στο λαχανικό. Μόνος του θα φάει μόνο ότι του αρέσει. Μακαρόνια, πατάτες.

 

Τα κιλά του είναι λίγα όπως κ στο ύψος είναι στης χαμηλότερες καμπύλες!

Γι'αυτό έχω σκάσει κιόλας. Το ένα έχεις ένα παιδί που είναι στης χαμηλότερες καμπύλες δεν γίνεται να μην προσπαθείς συνέχεια να βρεις τρόπο για να φάει.

Δεν πίνει κ γάλα. Οπότε προσπαθώ σε κάθε γεύμα να υπάρχει τυρί.

Προσπαθώ να δίνω στο πρωινό μέλι ή ταχίνι, το ταχίνι μου είπαν ότι έχει αρκετό ασβέστιο.

 

Κ για το γάλα δοκίμασα τα πάντα. Δημητριακά απλά η κ σοκολατένια, γάλα με κακάο.

Για άλλους είναι αδιανόητο να δίνω γάλα με κακάο. Για εμένα που δεν πίνει λέω μακάρι να του αρέσει έστω κ έτσι.

Δυστυχώς δεν το θέλει ούτε έτσι. 

 

Οπότε έχω συνέχεια σπίτι τυρί κασέρι γιαούρτι. Δεν τρώει πάντα γαλακτοκομικά αλλά το προσπαθώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

4 ώρες πρίν, λιλουμ είπε:

Εγώ τον δίνω να φάει. 

Εάν πω έλα να φάμε κ βάλω κ για εμένα κ για τον άντρα μου

Καταλήγουμε να τρώμε με τον άντρα μου κ το ζουζούνι να παίζει.

Μετά παρακαλάω συνέχεια να έρθει ή τρέχω από πίσω του για να φάει.

Εάν δεν φάει καθόλου μετά από αρκετή ώρα θα μου πει θέλω κάτι να φάω. Εννοείται ότι δεν δίνω κάτι άλλο. Δεν θα μαγειρέψω π.χ μακαρόνια επειδή ξέρω ότι του αρέσουν. Θα επιμείνω στο λαχανικό. Μόνος του θα φάει μόνο ότι του αρέσει. Μακαρόνια, πατάτες.

 

Τα κιλά του είναι λίγα όπως κ στο ύψος είναι στης χαμηλότερες καμπύλες!

Γι'αυτό έχω σκάσει κιόλας. Το ένα έχεις ένα παιδί που είναι στης χαμηλότερες καμπύλες δεν γίνεται να μην προσπαθείς συνέχεια να βρεις τρόπο για να φάει.

Δεν πίνει κ γάλα. Οπότε προσπαθώ σε κάθε γεύμα να υπάρχει τυρί.

Προσπαθώ να δίνω στο πρωινό μέλι ή ταχίνι, το ταχίνι μου είπαν ότι έχει αρκετό ασβέστιο.

 

Κ για το γάλα δοκίμασα τα πάντα. Δημητριακά απλά η κ σοκολατένια, γάλα με κακάο.

Για άλλους είναι αδιανόητο να δίνω γάλα με κακάο. Για εμένα που δεν πίνει λέω μακάρι να του αρέσει έστω κ έτσι.

Δυστυχώς δεν το θέλει ούτε έτσι. 

 

Οπότε έχω συνέχεια σπίτι τυρί κασέρι γιαούρτι. Δεν τρώει πάντα γαλακτοκομικά αλλά το προσπαθώ.

Κατάλαβα είναι πολύ δύσκολο παιδί στο φαγητό. Καταλαβαίνω και τις παραχωρήσεις που κάνεις, μακάρι να έπιαναν τόπο.

 

Εμεις τρωμε όλοι μαζι όταν βολευει του δινω κι εκείνου πιρουνακι να τσιμπα τυρί ή αγγούρι κ τον ταιζω κι εγω όταν έχουμε φαγητο που δεν του αρέσει πχ φασολάδα. Αλλιώς τρώει μονος του. Πάντως με το οικογενειακό τραπέζι εχει δοκιμασει αρκετά φαγητά βλέποντας εμάς να τρώμε κ μετά είτε του αρεσαν ή τα απέρριψε.  

 

Μαζί με τυριά δεν τρωει κ λαχανικα, πχ στην ίδια πιρούνια λίγο τυρί κ κολοκύθι/μελιτζάνα? Ουτε τηγανητά ούτε στο φουρνο? 

 

 

 

Μακάρι να μπορούσα να σε βοηθήσω περισσότερο!

 

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τις ιδιορρυθμίες στο φαγητό (πολύ ήπιες σε σχέση με αυτα που διαβάζω εδώ), εγώ έχω καταλήξει στο εξής:

 

στις ομάδες τροφίμων που τρώει γενικά, δεν ασχολούμαι με μεμονωμένα φαγητά που δεν τρώει ακόμα κ αν είναι αγαπημένα μας. Πχ δεν θέλει μελιτζάνες στο φούρνο (κάτι μεταξύ μπριάμ και τουρλού που κάνουμε). Δεν σκάω γιατί τρώει γενικά λαχανικά και όσπρια. Εκείνη τη μέρα του φτιάχνω μπιφτέκι γιατί έτσι κ αλλιώς τρώει παραπάνω κρέας από εμάς.

 

Σε αυτά που κατά καιρούς αποκλείει πλήρως πχ ψάρι και ψητό κρέας (δηλαδή όχι κρέας με σάλτσα ανακατεμένο με ζυμαρικά), επιμένω. Δηλαδή όταν τα φτιάχνω για όλους (ψάρι δυο φορές την εβδομάδα, ψητό κρέας συνήθως κάθε 15), τα σερβίρω κ σ εκείνον. Δεν επιμένω να φάει με το ζόρι, είναι πολυ πιθανό να φάει μόνο πατάτα και λαχανικά ή σούπα και να μην αγγίξει την πρωτεΐνη, όμως αυτό θέλω να το βλέπει τακτικά στο τραπέζι και κάνω και κάποια κουβέντα. Δεν θα κανω κουβέντα δηλαδή για το αν είναι σημαντικές οι μπαμιες ή το μπριάμ, αλλά θα κάνω για το ψάρι και το κρέας. Με αυτήν την μέθοδο, άλλες φορές τα τρώει χωρίς να πούμε τίποτα, άλλες φορές δοκιμάζει και το αφήνει, άλλες φορές δεν το αγγίζει. ΤΙς ωμές σαλάτες, ενώ τρώει λαχανικά, δεν τις θέλει, αλλά του βάζω πάντα μπροστάτ του. Τουλάχιστον ξέρει ότι υπάρχει στάνταρ στη διατροφή της οικογένειας.

 

Επίσης πράγματα που θέλουμε να δοκιμάσει από το οικογενειακό τραπέζι και δεν τα θέλει (δεν δοκιμάζει εύκολα φαγητά, ενώ πχ δοκιμάζει φρούτα), δεν τα παρουσιάζουμε στο κύριο γεύμα, ή τα παρουσιάζουμε μαζί με κάτι που θα φάει σίγουρα πχ μπιφτεκι. Τα παρουσιάζουμε στο απογευματινοβραδινό, που έχει έτσι κ αλλιώς και τα δικά του που τρώει στάνταρ και παίρνει ό,τι άλλο θέλει από το τραπέζι. Δεν έχει πιάσει κάτι μέχρι τώρα αλλά με γλιτώνει από το άγχος αν θα φάει, αν δεν θα φάει, αν θα δώσω εναλλακτική κλπ. 

 

Θα έλεγα δηλαδή να εστιάσεις σε κάποια συγκεκριμένα που θεωρείς σημαντικά είτε λόγω αξίας είτε επειδή τα έχετε συχνά στο τραπέζι. Μην ανοίξεις πολλά μέτωπα με πολλά φαγητά ταυτόχρονα. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...