Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δεν τρώει τίποτα , τρομερά κακοφάγο παιδί!


Recommended Posts

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Επίσης το έχω κάνει κι εγώ αυτό με το κολατσιο στην θάλασσα, είναι πιο δεκτικός μετά το μπάνιο σε νέες γευσεις όπως σε εκδρομες ή στις διακοπες ακόμα όταν τρωμε στο μπαλκονι. Βασικά ή αλλαγή νομίζω πως τον δελεάζει. 

 

Είναι απίστευτο πόσο διαφορετικά είναι! Η δικιά μας όταν είμαστε εκτός σπιτιού ή σε άλλο σπίτι ή ακόμα κι όταν έχει έρθει κόσμος στο σπίτι παρασύρεται από τα ερεθίσματα, παίζει, γελάει, κάνει τρελιτσες, δεν συγκεντρώνεται να φάει τόσο προσηλωμένα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 507
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα σας! Χωρίς να ξέρω αν απευθύνομαι σο κατάλληλο θέμα θα ήθελα την  βοήθεια σας. Ή κόρη μου κλείνει τα 4 σε λιγο καιρό. Γενικά από μικρή έτρωγε τα πάντα (και όταν λέω τα πάντα εννοώ ότι τρώμε εμείς σαν οικογενεια-μπαμιρς πχ δεν έχει φάει ποτέ καθώς δεν τις τρώμε ούτε εγ  ούτε ο άντρας μου.) Μεγαλώνοντας άρχισε να "κοβει" αρχής γενομένης από το αυγό. Ούτε βραστό ούτε τηγανητό πλέον. Οπότε σταμάτησα κι εγώ να το φτιάχνω. Έπρεπε κατά τη γνώμη σας να συνεχίσω να το προσφέρω και ας μην το τρώει; και αυτό για πόσο καιρο; (ρωτάω για να μην κάνω τα ίδια λάθη στην δεύτερη που τώρα είναι 3 μηνων). Υπάρχουν κάποια φαγητά τα οποία έτρωγε και τρώει σταθερά. Υπάρχουν και άλλα που ενώ τρελαινόταν πλέον δεν τα θέλει καθόλου (ψάρια, ψαρόσουπα και κρεατοσουπα.) Και οκ αυτά είναι της ηλικίας. Όμως έχω καταλήξει να μαγειρεύω μόνο ο.τι τρώει. Και αν πχ εμείς φάμε ψάρι, είτε θα της φτιάξω έναν τραχανά είτε θα της δώσω το ψάρι με τα βλητα πχ γνωρίζοντας ότι θα φάει μόνο τα βλητα. Τι κάνω τοτε; τα μαζεύω και πάμε στο επόμενο γεύμα ή της ξανασερβιρω το φαγητό το απογευμα; γιατί εγώ περνάω στο επόμενο γεύμα συνήθως. Επίσης έχω καταλήξει να περιορίσω τις σαλάτες μπας και φάει το φαγητό. Και βλέπω ότι αν δεν φτιάξω σαλάτα θα φαει πιο πολύ από το φαγητό. Αλλιώς λίγο να μην της αρέσει μπορεί να την βγάλει μόνο με σαλάτα.. Να πω επισγς οτι με την "δωροδοκία" ρπίσης μπορεί να φάει πολύ περισσότερο απ .ότι θα έτρωγε αλλά πλέον της το έχω κόψει καθώς διάβασα ότι είναι λάθος. Και τελος, τον τελευταίο καιρό μετά τη γέννηση της δεύτερης μου ζητάει να την ταΐσω. Υποκυπτω Ή οχι;

Link to comment
Share on other sites

On 3/7/2020 at 3:45 ΠΜ, asda είπε:

Καλησπέρα σας! Χωρίς να ξέρω αν απευθύνομαι σο κατάλληλο θέμα θα ήθελα την  βοήθεια σας. Ή κόρη μου κλείνει τα 4 σε λιγο καιρό. Γενικά από μικρή έτρωγε τα πάντα (και όταν λέω τα πάντα εννοώ ότι τρώμε εμείς σαν οικογενεια-μπαμιρς πχ δεν έχει φάει ποτέ καθώς δεν τις τρώμε ούτε εγ  ούτε ο άντρας μου.) Μεγαλώνοντας άρχισε να "κοβει" αρχής γενομένης από το αυγό. Ούτε βραστό ούτε τηγανητό πλέον. Οπότε σταμάτησα κι εγώ να το φτιάχνω. Έπρεπε κατά τη γνώμη σας να συνεχίσω να το προσφέρω και ας μην το τρώει; και αυτό για πόσο καιρο; (ρωτάω για να μην κάνω τα ίδια λάθη στην δεύτερη που τώρα είναι 3 μηνων). Υπάρχουν κάποια φαγητά τα οποία έτρωγε και τρώει σταθερά. Υπάρχουν και άλλα που ενώ τρελαινόταν πλέον δεν τα θέλει καθόλου (ψάρια, ψαρόσουπα και κρεατοσουπα.) Και οκ αυτά είναι της ηλικίας. Όμως έχω καταλήξει να μαγειρεύω μόνο ο.τι τρώει. Και αν πχ εμείς φάμε ψάρι, είτε θα της φτιάξω έναν τραχανά είτε θα της δώσω το ψάρι με τα βλητα πχ γνωρίζοντας ότι θα φάει μόνο τα βλητα. Τι κάνω τοτε; τα μαζεύω και πάμε στο επόμενο γεύμα ή της ξανασερβιρω το φαγητό το απογευμα; γιατί εγώ περνάω στο επόμενο γεύμα συνήθως. Επίσης έχω καταλήξει να περιορίσω τις σαλάτες μπας και φάει το φαγητό. Και βλέπω ότι αν δεν φτιάξω σαλάτα θα φαει πιο πολύ από το φαγητό. Αλλιώς λίγο να μην της αρέσει μπορεί να την βγάλει μόνο με σαλάτα.. Να πω επισγς οτι με την "δωροδοκία" ρπίσης μπορεί να φάει πολύ περισσότερο απ .ότι θα έτρωγε αλλά πλέον της το έχω κόψει καθώς διάβασα ότι είναι λάθος. Και τελος, τον τελευταίο καιρό μετά τη γέννηση της δεύτερης μου ζητάει να την ταΐσω. Υποκυπτω Ή οχι;

 

Προσωπικα μου φαινεται λογικο λιγα φαγητα να μην της αρεσουν, ολοι εχουμε φαγητα που σιχαινομαστε. Αν δηλαδη δεν της αρεσει το βραστο αυγο, η η σουπα με το ψαρι, ειναι λογικο να δωσεις κατι αλλο. Αν ομως αρχισει να γινεται συστηματικα σε πολλα πραγματα, και μαλιστα που μεχρι προσφατα ετρωγε, εγω θα επεμενα να τα σερβιρω και δε θα εκανα δευτερο φαγητο. Το να φαει περισσοτερο κατι στο πιατο της, ας πουμε λιγο ψαρι και πολλα χορτα η λιγη ντοματα και πιο πολυ μπιφτεκι, δεν το βρισκω κακο, αρκει να μην καταληγει να αφηνει συστηματικα ας πουμε το ψαρι, και να ψαχνει μετα πο λιγο ψωμι για να χορτασει. Αν δεν ειναι συστηματικο ναζι, και αν τρωει κατι, θα εδινα το επομενο γευμα, αλλα αν δεν εχει φαει καθολου, το μαζευω και το δινω αργοτερα που θα πεινασει το παιδι περισσοτερο. Δηλαδη, δν εχω πει ποτε "δεν εφαγες ολο το ψαρι, δε θα φας φρουτο το απογευμα" αλλα αν απλα κοιταει το ψαρι μιση ωρα χωρις να το ακουμπησει, θα πω "βλεπω δεν πεινας, θα το φας αργοτερα"

Link to comment
Share on other sites

On 3/7/2020 at 3:45 ΠΜ, asda είπε:

Καλησπέρα σας! Χωρίς να ξέρω αν απευθύνομαι σο κατάλληλο θέμα θα ήθελα την  βοήθεια σας. Ή κόρη μου κλείνει τα 4 σε λιγο καιρό. Γενικά από μικρή έτρωγε τα πάντα (και όταν λέω τα πάντα εννοώ ότι τρώμε εμείς σαν οικογενεια-μπαμιρς πχ δεν έχει φάει ποτέ καθώς δεν τις τρώμε ούτε εγ  ούτε ο άντρας μου.) Μεγαλώνοντας άρχισε να "κοβει" αρχής γενομένης από το αυγό. Ούτε βραστό ούτε τηγανητό πλέον. Οπότε σταμάτησα κι εγώ να το φτιάχνω. Έπρεπε κατά τη γνώμη σας να συνεχίσω να το προσφέρω και ας μην το τρώει; και αυτό για πόσο καιρο; (ρωτάω για να μην κάνω τα ίδια λάθη στην δεύτερη που τώρα είναι 3 μηνων). Υπάρχουν κάποια φαγητά τα οποία έτρωγε και τρώει σταθερά. Υπάρχουν και άλλα που ενώ τρελαινόταν πλέον δεν τα θέλει καθόλου (ψάρια, ψαρόσουπα και κρεατοσουπα.) Και οκ αυτά είναι της ηλικίας. Όμως έχω καταλήξει να μαγειρεύω μόνο ο.τι τρώει. Και αν πχ εμείς φάμε ψάρι, είτε θα της φτιάξω έναν τραχανά είτε θα της δώσω το ψάρι με τα βλητα πχ γνωρίζοντας ότι θα φάει μόνο τα βλητα. Τι κάνω τοτε; τα μαζεύω και πάμε στο επόμενο γεύμα ή της ξανασερβιρω το φαγητό το απογευμα; γιατί εγώ περνάω στο επόμενο γεύμα συνήθως. Επίσης έχω καταλήξει να περιορίσω τις σαλάτες μπας και φάει το φαγητό. Και βλέπω ότι αν δεν φτιάξω σαλάτα θα φαει πιο πολύ από το φαγητό. Αλλιώς λίγο να μην της αρέσει μπορεί να την βγάλει μόνο με σαλάτα.. Να πω επισγς οτι με την "δωροδοκία" ρπίσης μπορεί να φάει πολύ περισσότερο απ .ότι θα έτρωγε αλλά πλέον της το έχω κόψει καθώς διάβασα ότι είναι λάθος. Και τελος, τον τελευταίο καιρό μετά τη γέννηση της δεύτερης μου ζητάει να την ταΐσω. Υποκυπτω Ή οχι;

Η ηλικία βοηθαει για να διαβάσετε σχετικά βιβλία κ να μιλήσετε για τα θρεπτικά συστατικά των φαγητων

Να συμμετέχει στις αγορές, τι θα μαγειρέψετε, στην προετοιμασια

Το αυγο πχ εμεις το τρωμε πιο πολύ ομελετα, κ αυγοφετες(οχι μεσημεριανό) 

Την δωροδοκία δ θα την έκανα, αλλά λέω πχ αν φας κ αλλο κρεας θα σου βάλω κ αλλη σαλάτα. Δλδ έχω βάλει λιγο στο πιάτο τους, κ θα ξαναβάλω αν φανε φαι

Προσωπική γνώμη, καλυτερα θα ήταν να μην πισωγυρισεις στο να την ταΐζεις. Σιγουρα είναι λόγω του μωρου, οποτε θα εστιαζα σε άλλη στιγμή να την περιποιηθω

Αν έχεις καταλήξει ότι δ τρωει καθόλου ψάρι, σε οποιαδήποτε μορφή τότε δ θα επεμενα κ σίγουρα θα έφτιαχνα κτ αλλο

Link to comment
Share on other sites

On 3/7/2020 at 3:45 ΠΜ, asda είπε:

Καλησπέρα σας! Χωρίς να ξέρω αν απευθύνομαι σο κατάλληλο θέμα θα ήθελα την  βοήθεια σας. Ή κόρη μου κλείνει τα 4 σε λιγο καιρό. Γενικά από μικρή έτρωγε τα πάντα (και όταν λέω τα πάντα εννοώ ότι τρώμε εμείς σαν οικογενεια-μπαμιρς πχ δεν έχει φάει ποτέ καθώς δεν τις τρώμε ούτε εγ  ούτε ο άντρας μου.) Μεγαλώνοντας άρχισε να "κοβει" αρχής γενομένης από το αυγό. Ούτε βραστό ούτε τηγανητό πλέον. Οπότε σταμάτησα κι εγώ να το φτιάχνω. Έπρεπε κατά τη γνώμη σας να συνεχίσω να το προσφέρω και ας μην το τρώει; και αυτό για πόσο καιρο; (ρωτάω για να μην κάνω τα ίδια λάθη στην δεύτερη που τώρα είναι 3 μηνων). Υπάρχουν κάποια φαγητά τα οποία έτρωγε και τρώει σταθερά. Υπάρχουν και άλλα που ενώ τρελαινόταν πλέον δεν τα θέλει καθόλου (ψάρια, ψαρόσουπα και κρεατοσουπα.) Και οκ αυτά είναι της ηλικίας. Όμως έχω καταλήξει να μαγειρεύω μόνο ο.τι τρώει. Και αν πχ εμείς φάμε ψάρι, είτε θα της φτιάξω έναν τραχανά είτε θα της δώσω το ψάρι με τα βλητα πχ γνωρίζοντας ότι θα φάει μόνο τα βλητα. Τι κάνω τοτε; τα μαζεύω και πάμε στο επόμενο γεύμα ή της ξανασερβιρω το φαγητό το απογευμα; γιατί εγώ περνάω στο επόμενο γεύμα συνήθως. Επίσης έχω καταλήξει να περιορίσω τις σαλάτες μπας και φάει το φαγητό. Και βλέπω ότι αν δεν φτιάξω σαλάτα θα φαει πιο πολύ από το φαγητό. Αλλιώς λί μην της αρέσει μπορεί να την βγάλει μόνο με σαλάτα.. Να πω επισγς οτι με την "δωροδοκία" ρπίσης μπορεί να φάει πολύ περισσότερο απ .ότι θα έτρωγε αλλά πλέον της το έχω κόψει καθώς διάβασα ότι είναι λάθος. Και τελος, τον τελευταίο καιρό μετά τη γέννηση της δεύτερης μου ζητάει να την ταΐσω. Υποκυπτω Ή οχι;

Καταρχάς είναι πολύ ευχάριστο που τρώει σαλάτες, συνήθως τα παιδιά δεν την ακουμπούν καν. Τα λαχανικά είναι πλούσια σε βιταμίνες και φυτικές ινες. 

 

 Εγω επειδή θα ήθελα να τρώει ωμές κ βραστες σαλάτες ο γιος μου που είναι τρισιμιση προφανώς δεν θα τις περιοριζα αν έτρωγε αλλά θα τις εμπλουτιζα και με άλλα υλικά. Πχ με διάφορες σως γιαουρτιού, μουστάρδα μέλι, τυρι σε κύβους ή τριμμενο, ή κρέας σε κυβακια,  ή αυγό σε ροδελες, ή ψαρι χωρίς κόκκαλα (το καλύτερο για μένα στην σαλάτα είναι το σαλάχι).

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

14 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

 

Προσωπικα μου φαινεται λογικο λιγα φαγητα να μην της αρεσουν, ολοι εχουμε φαγητα που σιχαινομαστε. Αν δηλαδη δεν της αρεσει το βραστο αυγο, η η σουπα με το ψαρι, ειναι λογικο να δωσεις κατι αλλο. Αν ομως αρχισει να γινεται συστηματικα σε πολλα πραγματα, και μαλιστα που μεχρι προσφατα ετρωγε, εγω θα επεμενα να τα σερβιρω και δε θα εκανα δευτερο φαγητο. Το να φαει περισσοτερο κατι στο πιατο της, ας πουμε λιγο ψαρι και πολλα χορτα η λιγη ντοματα και πιο πολυ μπιφτεκι, δεν το βρισκω κακο, αρκει να μην καταληγει να αφηνει συστηματικα ας πουμε το ψαρι, και να ψαχνει μετα πο λιγο ψωμι για να χορτασει. Αν δεν ειναι συστηματικο ναζι, και αν τρωει κατι, θα εδινα το επομενο γευμα, αλλα αν δεν εχει φαει καθολου, το μαζευω και το δινω αργοτερα που θα πεινασει το παιδι περισσοτερο. Δηλαδη, δν εχω πει ποτε "δεν εφαγες ολο το ψαρι, δε θα φας φρουτο το απογευμα" αλλα αν απλα κοιταει το ψαρι μιση ωρα χωρις να το ακουμπησει, θα πω "βλεπω δεν πεινας, θα το φας αργοτερα"

Ναι δεν το συζητώ είναι λογικό να μην της αρέσουν κάποια. Αλλά είναι λογικό εκεί που τα έτρωγε όλα τώρα να έχει κόψει πάνω από τα μισα; και επίσης 2ιχα συνηθίσει να τρώει οσο υπήρχε στο πιατο της ίσως γι'αυτό είχα αυτή την "απαιτηση". Δεν έχει τύχει δηλαδή το δεύτερο. Να μην ακουμπήσει καθόλου το φαΐ. Στα φασολάκια πχ(που είναι βέβαια από αυτά που δεν της αρέσουν) θα φάει τις πατάτες και τα καρότα. Τα φασολάκια θα τα δοκιμάσει και τα φτύνει. Τα δοκιμάζει όμως κάθε φορά. Οπότε δεν επιμένω στο να τα φάει. Ευχαριστώ πολύ για την απαντηση

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

Η ηλικία βοηθαει για να διαβάσετε σχετικά βιβλία κ να μιλήσετε για τα θρεπτικά συστατικά των φαγητων

Να συμμετέχει στις αγορές, τι θα μαγειρέψετε, στην προετοιμασια

Το αυγο πχ εμεις το τρωμε πιο πολύ ομελετα, κ αυγοφετες(οχι μεσημεριανό) 

Την δωροδοκία δ θα την έκανα, αλλά λέω πχ αν φας κ αλλο κρεας θα σου βάλω κ αλλη σαλάτα. Δλδ έχω βάλει λιγο στο πιάτο τους, κ θα ξαναβάλω αν φανε φαι

Προσωπική γνώμη, καλυτερα θα ήταν να μην πισωγυρισεις στο να την ταΐζεις. Σιγουρα είναι λόγω του μωρου, οποτε θα εστιαζα σε άλλη στιγμή να την περιποιηθω

Αν έχεις καταλήξει ότι δ τρωει καθόλου ψάρι, σε οποιαδήποτε μορφή τότε δ θα επεμενα κ σίγουρα θα έφτιαχνα κτ αλλο

Μήπως έχεις κάποιο σχετικό βιβλίο να μου προτεινεις;

Στις αγορές συμμετέχει. Ειδικά στη λαϊκή, πάμε μαζί κάθε βδομάδα. Θα δοκιμάσει ό.τι φρούτο της δώσουν, και συζητάμε τι θα φτιάξουμε με τα λαχανικά.στο μαγείρεμα συμμετέχει όσο μπορεί και εάν θέλει. Συνήθως της αρέσει να ασχολείται με τα λιγότερο χρονοβόρα (pancakes μπανάνας, κεικ, στο αυγολέμονο κλπ). 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Καταρχάς είναι πολύ ευχάριστο που τρώει σαλάτες, συνήθως τα παιδιά δεν την ακουμπούν καν. Τα λαχανικά είναι πλούσια σε βιταμίνες και φυτικές ινες. 

 

 Εγω επειδή θα ήθελα να τρώει ωμές κ βραστες σαλάτες ο γιος μου που είναι τρισιμιση προφανώς δεν θα τις περιοριζα αν έτρωγε αλλά θα τις εμπλουτιζα και με άλλα υλικά. Πχ με διάφορες σως γιαουρτιού, μουστάρδα μέλι, τυρι σε κύβους ή τριμμενο, ή κρέας σε κυβακια,  ή αυγό σε ροδελες, ή ψαρι χωρίς κόκκαλα (το καλύτερο για μένα στην σαλάτα είναι το σαλάχι).

 

Σαλαχι ε; δεν έχω φα2ι ποτέ.. τις σαλάτες τρωει μεχρι 3 υλικα συνηθως. Πχ ντομάτα αγγούρι παξιμάδι. Ή μαρούλι καρότο ντονατινια. Ειδικά στις χειμωνιάτικα αν βάλω παραπάνω υλικά και δη μη λαχανικό θα ξεχωρίσει μόνο αυτά που θέλει. Τις σως δεν τις τρωει καθόλου. Μόνο λάδι βάζω. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, asda είπε:

Σαλαχι ε; δεν έχω φα2ι ποτέ.. τις σαλάτες τρωει μεχρι 3 υλικα συνηθως. Πχ ντομάτα αγγούρι παξιμάδι. Ή μαρούλι καρότο ντονατινια. Ειδικά στις χειμωνιάτικα αν βάλω παραπάνω υλικά και δη μη λαχανικό θα ξεχωρίσει μόνο αυτά που θέλει. Τις σως δεν τις τρωει καθόλου. Μόνο λάδι βάζω. 

Το σαλάχι δεν έχει μικρά κοκκαλακια αλλά πιο χοντρά κ ευδιάκριτα που καθαρίζονται πολύ εύκολα. Γίνεται σαλάτα βραστό αλλά προσφέρεται κ τηγανιτό. Ο μικρός μου το προτιμά αλλά τρώει γενικά τα ψάρια. 

 

Δεν είναι κακο να ξεχωρίζει τα λαχανικά που τρώει απ την σαλάτα. Μόνο που βλέπει τα υπόλοιπα που της προσφέρονται αν δεν αναγουλιαζει υπάρχουν πιθανότητες να τα φάει. 

Ο δικός μου γιος τρώει μόνο αγγούρι αλλά έφαγε τόσο πολυ τους τελευταίους μήνες που το βαρέθηκε, τώρα του βάζω κ ντομάτα κ φέτα μαζί με το αγγούρι κ τσιμπα και τα άλλα. 

 

Σως κ ο δικός μου δεν τρώει αλλά το πρότεινα γιατί μπορεί να ήταν στα γούστα της κόρης σου. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, asda είπε:

Μήπως έχεις κάποιο σχετικό βιβλίο να μου προτεινεις;

Στις αγορές συμμετέχει. Ειδικά στη λαϊκή, πάμε μαζί κάθε βδομάδα. Θα δοκιμάσει ό.τι φρούτο της δώσουν, και συζητάμε τι θα φτιάξουμε με τα λαχανικά.στο μαγείρεμα συμμετέχει όσο μπορεί και εάν θέλει. Συνήθως της αρέσει να ασχολείται με τα λιγότερο χρονοβόρα (pancakes μπανάνας, κεικ, στο αυγολέμονο κλπ). 

Όχι δυστυχώς δ συγκρατώ τίτλους, εχουμε δανειστεί κ απο βιβλιοθήκη. Πχ είχαμε ένα με μια πριγκίπισσα που δ δοκίμαζε νέα φαγητα, άρεσε πολύ στην κορη μου κ φέτος δοκίμασε πολλά άλλα δ νομιζω οτι εσεις έχετε τέτοιο θεμα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα!!!εχω μια κορουλα 23 μηνων η οποια αποθηλαζει μονη φυσιολογικα χωρις καμια πιεση απο εμενα.ολα καλα λοιπον με το θεμα θηλασμου αποθηλασμου.το θεμα μου ειναι αλλο ομως!!!εκει που ετρωγε οταν ηταν π.χ. 15μηνων φαγητα δυσκολα οπως τουρλου μπαμιες φασολακια τωρα που ειναι μεγαλυτερη ουτε καν!!!αλλαζουν ετσι τα γλυκουλια μου?ολα τους?ακουω αλλες μανουλες που ταϊζουν τα παιδια τους αυτα που θελουν τα ιδια,δηλ πατατες τηγανιτες σουβλακια μπιφτεκια κτλ εγω ειμαι της αποψης ομως πως αν δεν μαθει απο μικρουλα να τρωει τα παντα κ συνηθισει στα ιδια κ τα ιδια θα εχει θεματα οπως δυσκοιλιοτητα κ μονοτονο στυλ διατροφης.ενω τρωει ωμα κρεμμυδια πιπεριες καροτα προσφατα δοκιμασε φασολακι κ γλυκοπατατα κ κολοκυθι παρακαλω!επειδη την εχω παντα μαζι μου οταν μαγειρευω της αρεσει κ ολο κατι μασουλαει.φτανοντας λοιπον μπροστα της το μαγειρεμενο φαγητο δε το τρωει το κραταει στο στομα κ αρνειται....μα γιατι??αφου το χειμωνα ετρωγε κ ηταν μια χαρα.μηπως παιζει ρολο που εχουμε καλοκαιρακι κ δεν εχει ορεξη?θελω να πιστευω πως φταιει αυτο.ή γενικως θα αλλαζει κ μια θα θελει μια δε θα θελει καποια φαγητα?με λιγα λογια ειναι κατι που κανουν ολα τα παιδακια αυτο?ευχαριστω πολυ κ συγνωμη αν σας κουρασα με το μεγαλο κειμενο μου.:)

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, Sif είπε:

Καλησπερα!!!εχω μια κορουλα 23 μηνων η οποια αποθηλαζει μονη φυσιολογικα χωρις καμια πιεση απο εμενα.ολα καλα λοιπον με το θεμα θηλασμου αποθηλασμου.το θεμα μου ειναι αλλο ομως!!!εκει που ετρωγε οταν ηταν π.χ. 15μηνων φαγητα δυσκολα οπως τουρλου μπαμιες φασολακια τωρα που ειναι μεγαλυτερη ουτε καν!!!αλλαζουν ετσι τα γλυκουλια μου?ολα τους?ακουω αλλες μανουλες που ταϊζουν τα παιδια τους αυτα που θελουν τα ιδια,δηλ πατατες τηγανιτες σουβλακια μπιφτεκια κτλ εγω ειμαι της αποψης ομως πως αν δεν μαθει απο μικρουλα να τρωει τα παντα κ συνηθισει στα ιδια κ τα ιδια θα εχει θεματα οπως δυσκοιλιοτητα κ μονοτονο στυλ διατροφης.ενω τρωει ωμα κρεμμυδια πιπεριες καροτα προσφατα δοκιμασε φασολακι κ γλυκοπατατα κ κολοκυθι παρακαλω!επειδη την εχω παντα μαζι μου οταν μαγειρευω της αρεσει κ ολο κατι μασουλαει.φτανοντας λοιπον μπροστα της το μαγειρεμενο φαγητο δε το τρωει το κραταει στο στομα κ αρνειται....μα γιατι??αφου το χειμωνα ετρωγε κ ηταν μια χαρα.μηπως παιζει ρολο που εχουμε καλοκαιρακι κ δεν εχει ορεξη?θελω να πιστευω πως φταιει αυτο.ή γενικως θα αλλαζει κ μια θα θελει μια δε θα θελει καποια φαγητα?με λιγα λογια ειναι κατι που κανουν ολα τα παιδακια αυτο?ευχαριστω πολυ κ συγνωμη αν σας κουρασα με το μεγαλο κειμενο μου.:)

Βεβαιως κ είναι φάση που συμβαίνει σε όλα τα παιδιά, μία τρώνε κάτι που δεν ήθελαν, μία απεχθάνονται κάτι που τσάκιζαν, μες στο πρόγραμμα είναι ολα.

 

Φαίνεται πως εχει μία υγιή σχέση με το φαγητό κ δέχεται να δοκιμάζει νέες γεύσεις. Εγώ στην θέση σου δεν θα εφτιαχνα μόνο αυτά που τρώει αλλά θα επεμενα στο οικογενειακό διατροφολογίο.

 Προσπάθησε να κρατας μία απόσταση μεταξύ των γευμάτων πχ 2.5-3 ώρες ώστε να πειναει. Άνοιξε της την όρεξη με λίγες μπουκιες από κατι που τρώει πχ σαλάτα, ψωμάκι κ στην συνέχεια πρόσφερε το κυριως. Πρόσφερε κ συνοδευτικά που θα φάει μαζί με το φαγητό πχ τυρακι με τα φασολάκια, ψωμί αν θες κάποιο βρασμένο λαχανικό ή ώμο. 

 

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ για την απαντηση.εχετε δικιο για τα συνοδευτικα κ τη σαλατουλα.τα δοκιμαζω σιγα σιγα κ βλεπω πως της αρεσουν αρκετα.της εβρασα αυγο κ το εφαγε με τυρι φετα κ ντοματουλα.νομιζω οτι ειναι κ αναλογα μετη διαθεση της.αν ειναι κακοκεφη ή δεν ειχε καλο υπνο ή οτιδηποτε αλλο σε γενικες γραμμες δε δειχνει ιδιο ενδιαφερον για φαγητο π.χ. κατι που της αρεσε τις προηγουμενες εβδομαδες.μαγειρευω π.χ. τουρλου για την οικογενεια κ θα φαει κ η μικρη.δεν ειχα τετοιο θεμα ετρωγε.απλα καποιες φορες δε θελει αρνειται αυτο που της αρεσε αλλες φορες.κ 3 ωρες περνανε κ 4 αλλα αν δε θελει κ δεν προκειται να το φαει.οποτε σ αυτη τη φαση αναγκαστικα χανουμε το προγραμμα κ θα κανω καμια σουπα ή τραχανα κατι τελοσπαντων που θα φαει ευκολα.σκεφτηκα πως κι εγω καποιες στιγμες ειμαι ετσι κ ολοι μας.απλα δεν εχει παντα την ιδια διαθεση κ την ιδια ορεξη!!!συγνωμη κ παλι για το τεραστιο κειμενο καληνυχτα ☺☺

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Sif είπε:

Σκεφτηκα πως κι εγω καποιες στιγμες ειμαι ετσι κ ολοι μας.απλα δεν εχει παντα την ιδια διαθεση κ την ιδια ορεξη!!!συγνωμη κ παλι για το τεραστιο κειμενο καληνυχτα

Πολύ σωστά, δεν έχουμε πάντα την ίδια όρεξη ειτε γιατί είχαμε μία κουραστική μέρα, είτε λόγο ζέστης είτε λόγο ακεφιας. 

  Εγω βλέπω μία καλή σχέση με το φαγητό που δεν υπάρχει λόγος ιδιαίτερης ανησυχίας. Επίσης όταν στο τραπέζι προσφέρονται υγιεινές επιλογές δεν πειράζει (για μενα) το παιδί να φάει πχ το μισό του πιάτο ή και λιγότερο και να συμπληρώσει απ τα υπόλοιπα συνοδευτικά. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σε όλους.

Έχω ένα θέμα με τον μικρό μου που πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω.

Δεν τρώει καθόλου λαχανικά! Τρώει με το ζόρι λίγο κοτόπουλο, λίγο έως καθόλου χοιρινό(στο μεγαλύτερο ποσοστό καθόλου) λίγο έως καθόλου ψάρι(στο μεγαλύτερο ποσοστό καθόλου). 

Τρώει φακές στο μεγαλύτερο ποσοστό αρκετά ευχάριστα και όχι με το ζόρι.

 

Πρόγραμμα εβδομάδας στο περίπου.

1-2 φορές όσπριο κατά προτίμηση φακές γιατί ξέρω ότι θα της φάει.

1-2 κοτόπουλο 

1 χοιρινό, μπορεί κ καθόλου να μην μαγειρέψω.

1 ψάρι

1-2 λαχανικά

1 ζυμαρικό.

Κοτόπουλο χοιρινό η ψάρι συνοδεύεται με μακαρόνια ή πάτα η ρύζι.

Ξανά λέω στο περίπου.

 

Ο Μικρός μου 3,5 ετών τρώει μόνο μακαρόνια, πατάτες τηγανητές όπου τηγανίζω μια φορά την εβδομάδα, κ φακές.

Λαχανικά καθόλου. Από λαχανικά μαγειρεύω φασολάκια, αρακά, μπάμιες σπανακόρυζο.

Δεν θέλει τίποτα! 

 

Δεν τρώει επίσης ντομάτα αγγούρι κολοκυθάκια μελιτζάνες ότι είναι σε λαχανικό. Κ επίσης ούτε φρούτα.

Κάνα καρπούζι... Καμία Μπάνα κανένα μήλο... Αλλά από κάνα......

Αυτό έχει εδώ κ έναν χρόνο στο περίπου. Πάντα ήταν παιδί που έτρωγε λίγο κ με το ζόρι.

Κάποιεςφορές τα καταφέρνω αλλά δύσκολα, κ τρώει λίγο.! Τώρα εδώ κ δύο βδομάδες τίποτα. Έκανα μπάμιες, έκανα αρακά φασολάκια τίποτα. Ούτε μια κουταλιά.

Τι να κάνω;;;

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησε να χρησιμοποιήσεις αυτά που τρώει ώστε να κρύψεις πράγματα και να κανείς συνδυασμούς, πχ ρίξε καρότο στις φακές, κρύψε λαχανικά στον κιμά ή στην σάλτσα για μακαρόνια, φτιάξε μαφιν με φρούτα ή λαχανικά κλπ. Παράλληλα, συνέχισε να προσπαθείς χωρίς πίεση, πχ βάλε του πρώτα λίγο αγγουράκι στο πιάτο και πες του να το φάει μέχρι να του φέρεις το φαγητό, βάλε του λίγο αρακά μαζί με το κρέας του κλπ

Link to comment
Share on other sites

Just now, λιλουμ είπε:

Καλησπέρα σε όλους.

Έχω ένα θέμα με τον μικρό μου που πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω.

Δεν τρώει καθόλου λαχανικά! Τρώει με το ζόρι λίγο κοτόπουλο, λίγο έως καθόλου χοιρινό(στο μεγαλύτερο ποσοστό καθόλου) λίγο έως καθόλου ψάρι(στο μεγαλύτερο ποσοστό καθόλου). 

Τρώει φακές στο μεγαλύτερο ποσοστό αρκετά ευχάριστα και όχι με το ζόρι.

 

Πρόγραμμα εβδομάδας στο περίπου.

1-2 φορές όσπριο κατά προτίμηση φακές γιατί ξέρω ότι θα της φάει.

1-2 κοτόπουλο 

1 χοιρινό, μπορεί κ καθόλου να μην μαγειρέψω.

1 ψάρι

1-2 λαχανικά

1 ζυμαρικό.

Κοτόπουλο χοιρινό η ψάρι συνοδεύεται με μακαρόνια ή πάτα η ρύζι.

Ξανά λέω στο περίπου.

 

Ο Μικρός μου 3,5 ετών τρώει μόνο μακαρόνια, πατάτες τηγανητές όπου τηγανίζω μια φορά την εβδομάδα, κ φακές.

Λαχανικά καθόλου. Από λαχανικά μαγειρεύω φασολάκια, αρακά, μπάμιες σπανακόρυζο.

Δεν θέλει τίποτα! 

 

Δεν τρώει επίσης ντομάτα αγγούρι κολοκυθάκια μελιτζάνες ότι είναι σε λαχανικό. Κ επίσης ούτε φρούτα.

Κάνα καρπούζι... Καμία Μπάνα κανένα μήλο... Αλλά από κάνα......

Αυτό έχει εδώ κ έναν χρόνο στο περίπου. Πάντα ήταν παιδί που έτρωγε λίγο κ με το ζόρι.

Κάποιεςφορές τα καταφέρνω αλλά δύσκολα, κ τρώει λίγο.! Τώρα εδώ κ δύο βδομάδες τίποτα. Έκανα μπάμιες, έκανα αρακά φασολάκια τίποτα. Ούτε μια κουταλιά.

Τι να κάνω;;;

Μπιφτέκια τρώει; εκεί μπορείς να κρύψεις πολλά λαχανικά κ να τα φτιάξεις με όλα τα κρέατα σχεδόν μοσχάρι κοτόπουλο αρνί κατσίκι χοιρινό.. Μήπως δεν του αρέσει το κρέας κοκκινιστό η λσδερο κ το προτιμάει ποιο στεγνο να το κάνεις στη γκριλιερα πχ κ να το κόβεις σε πολύ μικρά κομμάτια; κοτομπουκιες η σνίτσελ; πίτες; 

Στα λαχανικά εγώ θα πρότεινα να παρουσιάζεις ένα τη φορά μέχρι να το συνηθίσει τα παιδιά μπορεί να πάρει κ 10 με 15 φορές να δουν κάτι μέχρι να το συνηθίσουν.. Μπορείς να χρησιμοποιείς κ τα πιάτα με τα χωρίσματα κ να έχεις σε διαφορετικές θέσεις το φαγητό πχ αλλού τα μακαρόνια στην άλλη θέση ο κιμάς στην άλλη θέση η ντομάτα.. 

Πηγαίνετε μαζί να ψωνίζετε κ να τον βάζεις να διαλεγει εκείνος φρούτα κ λαχανικά; επίσης μπορείς να τον βάζεις στη κουζίνα να σε βοηθάει αρέσει πολύ στα παιδιά κ αυτό.. 

Επίσης μπορείτε να κάνετε ένα παιχνίδι με το ουράνιο τόξο να πείτε πια φρούτα κ λαχανικά έχουν τα χρώματα του ουράνιου τόξου.. Κ κάθε φορά που θα φάει κάποιο φρούτο ή λαχανικό από το διαφορετικό χρώμα του ουράνιου τόξου να το ζωγραφίζετσι 

Θέλω να πιστεύω ότι βοήθησα έστω κ λίγο ξέρω πόσο δύσκολο είναι το παιδί να είναι επιλεκτικό στο φαγητό... 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, λιλουμ είπε:

Καλησπέρα σε όλους.

Έχω ένα θέμα με τον μικρό μου που πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω.

Δεν τρώει καθόλου λαχανικά! Τρώει με το ζόρι λίγο κοτόπουλο, λίγο έως καθόλου χοιρινό(στο μεγαλύτερο ποσοστό καθόλου) λίγο έως καθόλου ψάρι(στο μεγαλύτερο ποσοστό καθόλου). 

Τρώει φακές στο μεγαλύτερο ποσοστό αρκετά ευχάριστα και όχι με το ζόρι.

 

Πρόγραμμα εβδομάδας στο περίπου.

1-2 φορές όσπριο κατά προτίμηση φακές γιατί ξέρω ότι θα της φάει.

1-2 κοτόπουλο 

1 χοιρινό, μπορεί κ καθόλου να μην μαγειρέψω.

1 ψάρι

1-2 λαχανικά

1 ζυμαρικό.

Κοτόπουλο χοιρινό η ψάρι συνοδεύεται με μακαρόνια ή πάτα η ρύζι.

Ξανά λέω στο περίπου.

 

Ο Μικρός μου 3,5 ετών τρώει μόνο μακαρόνια, πατάτες τηγανητές όπου τηγανίζω μια φορά την εβδομάδα, κ φακές.

Λαχανικά καθόλου. Από λαχανικά μαγειρεύω φασολάκια, αρακά, μπάμιες σπανακόρυζο.

Δεν θέλει τίποτα! 

 

Δεν τρώει επίσης ντομάτα αγγούρι κολοκυθάκια μελιτζάνες ότι είναι σε λαχανικό. Κ επίσης ούτε φρούτα.

Κάνα καρπούζι... Καμία Μπάνα κανένα μήλο... Αλλά από κάνα......

Αυτό έχει εδώ κ έναν χρόνο στο περίπου. Πάντα ήταν παιδί που έτρωγε λίγο κ με το ζόρι.

Κάποιεςφορές τα καταφέρνω αλλά δύσκολα, κ τρώει λίγο.! Τώρα εδώ κ δύο βδομάδες τίποτα. Έκανα μπάμιες, έκανα αρακά φασολάκια τίποτα. Ούτε μια κουταλιά.

Τι να κάνω;;;

Θα συμφωνησω κι εγώ για τα κρυμμένα λαχανικά στα μπιφτέκια/κεφτεδες πχ μπορείς να βάλεις στο μπλέντερ κρεμμύδι καρότο κολοκύθι μελιτζάνα λίγο ντοματα πιπερια. Γευστικά είναι το ίδιο ίσως και πιο νόστιμα ανάλογα τα γούστα. Το ίδιο και στα μακαρόνια με κιμά. Τρώει μόνος ή τον ταιζεις? 

 

Εμένα φέτος(επίσης τρισιμησι) έφαγε κολοκυθοανθους γιατί είναι το λουλουδακι απ το κολοκύθι, μελιτζάνες ιμάμ με κρεμμύδια στο φούρνο γιατί ήταν βαρκουλες. Γενικά τρώει γεμιστά που τα γεμίζουμε μαζί και τους βάζουμε καπέλα, μπάμιες γιατί δεν του αρέσουν τα φασολάκια. Του έδωσα φασολάκια χωρίς να πω τι είναι ρωταω σου αρέσει λέει ναι και από τότε τρώει και φασολάκια!

 

Επίσης συνοδευω με φέτα τα φαγητά που δεν συμπαθει και τελικά τα τρώει.

 

Με τα φρούτα έχω κι εγώ μεγάλο θέμα. Δεν τρωει σχεδόν τίποτα, έκοψε προπολλου και την φρουτοκρεμα ... άστα. 

 

Μόνο καρπούζι τρώει γιατί τον έπεισα με χίλια παρακάλια να φάει μία φορά την καρδιά(το εσωτερικό τμήμα χωρίς κουκούτσια που είναι συνήθως πιο γλυκό) και του άρεσε. Οπότε το απόγευμα του δίνω απαραίτητα λίγο καρπούζι όσο είναι ακόμα ή εποχή του. 

 

Το συμπέρασμα για μένα είναι πως θέλει τρόπο, πολύ φαντασια, μαγείρεμα μαζί με το παιδί και να τους δίνουμε να δοκιμάζουν συνέχεια βρίσκοντας τα κουμπιά τους.  

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Deena είπε:

Προσπάθησε να χρησιμοποιήσεις αυτά που τρώει ώστε να κρύψεις πράγματα και να κανείς συνδυασμούς, πχ ρίξε καρότο στις φακές, κρύψε λαχανικά στον κιμά ή στην σάλτσα για μακαρόνια, φτιάξε μαφιν με φρούτα ή λαχανικά κλπ. Παράλληλα, συνέχισε να προσπαθείς χωρίς πίεση, πχ βάλε του πρώτα λίγο αγγουράκι στο πιάτο και πες του να το φάει μέχρι να του φέρεις το φαγητό, βάλε του λίγο αρακά μαζί με το κρέας του κλπ

 

Όταν μαγειρεύω φακές βάζω στο μουλτι καρότο, πράσινη κ κόκκινη πιπεριά. Έτσι κ δει κομμάτι π.χ καρότο δεν θα το φάει! 

Δεν τρώει κεφτεδάκια ούτε μπιφτέκια. Οπότε δεν μπορώ κάτι να κρύψω...

Δεν θα φάει το αγγούρι του μέχρι να βάλω στο πιάτο της φακές. Δεν θα το βάλει απλά στην άκρη το αγγούρι, θα το πετάξει! 

Έχω δοκιμάσει μαζί με το κοτόπουλο να δώσω μπάμιες η αρακα. Θα μου φάει με το ζόρι το κοτόπουλο. Από της μπάμιες τίποτα.

9 ώρες πρίν, xaroumenh mama είπε:

Μπιφτέκια τρώει; εκεί μπορείς να κρύψεις πολλά λαχανικά κ να τα φτιάξεις με όλα τα κρέατα σχεδόν μοσχάρι κοτόπουλο αρνί κατσίκι χοιρινό.. Μήπως δεν του αρέσει το κρέας κοκκινιστό η λσδερο κ το προτιμάει ποιο στεγνο να το κάνεις στη γκριλιερα πχ κ να το κόβεις σε πολύ μικρά κομμάτια; κοτομπουκιες η σνίτσελ; πίτες; 

Στα λαχανικά εγώ θα πρότεινα να παρουσιάζεις ένα τη φορά μέχρι να το συνηθίσει τα παιδιά μπορεί να πάρει κ 10 με 15 φορές να δουν κάτι μέχρι να το συνηθίσουν.. Μπορείς να χρησιμοποιείς κ τα πιάτα με τα χωρίσματα κ να έχεις σε διαφορετικές θέσεις το φαγητό πχ αλλού τα μακαρόνια στην άλλη θέση ο κιμάς στην άλλη θέση η ντομάτα.. 

Πηγαίνετε μαζί να ψωνίζετε κ να τον βάζεις να διαλεγει εκείνος φρούτα κ λαχανικά; επίσης μπορείς να τον βάζεις στη κουζίνα να σε βοηθάει αρέσει πολύ στα παιδιά κ αυτό.. 

Επίσης μπορείτε να κάνετε ένα παιχνίδι με το ουράνιο τόξο να πείτε πια φρούτα κ λαχανικά έχουν τα χρώματα του ουράνιου τόξου.. Κ κάθε φορά που θα φάει κάποιο φρούτο ή λαχανικό από το διαφορετικό χρώμα του ουράνιου τόξου να το ζωγραφίζετσι 

Θέλω να πιστεύω ότι βοήθησα έστω κ λίγο ξέρω πόσο δύσκολο είναι το παιδί να είναι επιλεκτικό στο φαγητό... 

Τον έχω βάλει μαζί μου να μαγειρέψουμε αλλά τίποτα. Τον έχω βάλει να διαλέξει τι θέλει να μαγειρέψουμε, τίποτα. 

 

5 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Θα συμφωνησω κι εγώ για τα κρυμμένα λαχανικά στα μπιφτέκια/κεφτεδες πχ μπορείς να βάλεις στο μπλέντερ κρεμμύδι καρότο κολοκύθι μελιτζάνα λίγο ντοματα πιπερια. Γευστικά είναι το ίδιο ίσως και πιο νόστιμα ανάλογα τα γούστα. Το ίδιο και στα μακαρόνια με κιμά. Τρώει μόνος ή τον ταιζεις? 

 

Εμένα φέτος(επίσης τρισιμησι) έφαγε κολοκυθοανθους γιατί είναι το λουλουδακι απ το κολοκύθι, μελιτζάνες ιμάμ με κρεμμύδια στο φούρνο γιατί ήταν βαρκουλες. Γενικά τρώει γεμιστά που τα γεμίζουμε μαζί και τους βάζουμε καπέλα, μπάμιες γιατί δεν του αρέσουν τα φασολάκια. Του έδωσα φασολάκια χωρίς να πω τι είναι ρωταω σου αρέσει λέει ναι και από τότε τρώει και φασολάκια!

 

Επίσης συνοδευω με φέτα τα φαγητά που δεν συμπαθει και τελικά τα τρώει.

 

Με τα φρούτα έχω κι εγώ μεγάλο θέμα. Δεν τρωει σχεδόν τίποτα, έκοψε προπολλου και την φρουτοκρεμα ... άστα. 

 

Μόνο καρπούζι τρώει γιατί τον έπεισα με χίλια παρακάλια να φάει μία φορά την καρδιά(το εσωτερικό τμήμα χωρίς κουκούτσια που είναι συνήθως πιο γλυκό) και του άρεσε. Οπότε το απόγευμα του δίνω απαραίτητα λίγο καρπούζι όσο είναι ακόμα ή εποχή του. 

 

Το συμπέρασμα για μένα είναι πως θέλει τρόπο, πολύ φαντασια, μαγείρεμα μαζί με το παιδί και να τους δίνουμε να δοκιμάζουν συνέχεια βρίσκοντας τα κουμπιά τους.  

Δεν πείθεται ούτε με ουράνιο τόξο ούτε με βαρκούλες...

Είναι αρκετά δύσκολος.

Για να καταλάβετε.

Έχω λέμε π.χ αρακά. Μπορεί να με πάρει κ δύο ώρες για να τον πείσω να ανοίξει το στόμα του. Κ σίγουρα θα μου πάρει μια ώρα για να φάει έστω μια μικρή ποσότητα. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, λιλουμ είπε:

Έχω λέμε π.χ αρακά. Μπορεί να με πάρει κ δύο ώρες για να τον πείσω να ανοίξει το στόμα του. Κ σίγουρα θα μου πάρει μια ώρα για να φάει έστω μια μικρή ποσότητα. 

 

Eπειδή δεν είνια πια βρέφος, θα το συνέχιζα έστω κι έτσι. Το ένα μου παιδί κάπου στα 2-3 σταμάτησε να τρώει λαχανικά και έκανα κάτι παρόμοιο, και μας έπαιρνε ώρες, ή βγάζαμε ξανά και ξανά το ίδιο γεύμα. Είχαμε κλάματα, αλλά τελικά έμαθε να τρώει κάποια λαχανικά, έστω τα βασικά τομάτα-αγγούρι-καρότο-αρακά-φασολάκια-μαρούλι Παρομοίως με τα φρούτα, και ποτέ δεν έφαγε μερικά, αλλά είναι λίγα, π.χ. πεπόνι δεν έφαγε ποτέ, αλλά οκ, δεν πειράζει για 2-3. Θεωρώ ότι καλύτερα που ταλαιπωρηθήκαμε κάποιους μήνες, παρά να έπαιρνε βιταμίνες και να μην έτρωγε τα μισά φαγητά (ο ανιψιός μου στην ίδια ηλικία σταμάτησε φρούτα και λαχανικά και δεν τα ξαναέφαγε ποτέ, οι γονείς απλά έκαναν υπομονή να περάσει, ε είναι πια ενήλικας, δεν τρώει κανένα φυτό ουσιαστικά).

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, λιλουμ είπε:

Δεν πείθεται ούτε με ουράνιο τόξο ούτε με βαρκούλες...

Είναι αρκετά δύσκολος.

Για να καταλάβετε.

Έχω λέμε π.χ αρακά. Μπορεί να με πάρει κ δύο ώρες για να τον πείσω να ανοίξει το στόμα του. Κ σίγουρα θα μου πάρει μια ώρα για να φάει έστω μια μικρή ποσότητα. 

 

Θα συμφωνησω με την @ΑΡΓΚ. Αν όλα τα παραπάνω δεν πιάνουν δεν βλέπω άλλη λύση απ το να προσφέρεις συνέχεια το ίδιο φαγητό. Το έχω κάνει κάποια περίοδο που έπρεπε να βελτίωσω κ να εμπλουτισω την διατροφή του σε φυτικές ίνες λόγο δυσκοιλιότητας. Την πρώτη μέρα αρνιόταν να φάει για δύο ώρες απ την ώρα φαγητού, σύνολο πέντε νηστικός. Την δεύτερη μέρα αρνιόταν για μία ώρα. Την τρίτη ήρθε στην ώρα του. 

 

Είναι δύσκολο για το γονιό να βλέπει το παιδί να μην τρώει αλλά για λίγες ώρες δεν έγινε κάτι αν ο σκοπός είναι να βελτιωθεί μία κατάσταση. Πλέον μαγειρευω ένα φαγητό κ όσο φάει, δεν κάνω ιδιαίτερα αλλά βγάζω κ συνοδευτικά πχ κ μισο πιάτο φασόλια να φάει κ να συμπληρώσει με τυρί, σαλάτα ή ψωμάκι εγώ είμαι καλυμμένη. 

 

Τρώτε ολοι μαζί οικογενειακά ή δεν βολευουν οι ώρες?

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, λιλουμ είπε:

 

Όταν μαγειρεύω φακές βάζω στο μουλτι καρότο, πράσινη κ κόκκινη πιπεριά. Έτσι κ δει κομμάτι π.χ καρότο δεν θα το φάει! 

Δεν τρώει κεφτεδάκια ούτε μπιφτέκια. Οπότε δεν μπορώ κάτι να κρύψω...

Δεν θα φάει το αγγούρι του μέχρι να βάλω στο πιάτο της φακές. Δεν θα το βάλει απλά στην άκρη το αγγούρι, θα το πετάξει! 

Έχω δοκιμάσει μαζί με το κοτόπουλο να δώσω μπάμιες η αρακα. Θα μου φάει με το ζόρι το κοτόπουλο. Από της μπάμιες τίποτα.

Τον έχω βάλει μαζί μου να μαγειρέψουμε αλλά τίποτα. Τον έχω βάλει να διαλέξει τι θέλει να μαγειρέψουμε, τίποτα. 

 

Δεν πείθεται ούτε με ουράνιο τόξο ούτε με βαρκούλες...

Είναι αρκετά δύσκολος.

Για να καταλάβετε.

Έχω λέμε π.χ αρακά. Μπορεί να με πάρει κ δύο ώρες για να τον πείσω να ανοίξει το στόμα του. Κ σίγουρα θα μου πάρει μια ώρα για να φάει έστω μια μικρή ποσότητα. 

 

 

Εγώ θα σου πρότεινα τότε πιατάκια με τις θέσεις να του ξεχωρίζεις τα φαγητά... Κ να προσπαθείς με ένα τη φορά μέχρι να το συνηθίσει δε χρειάζεται να το μπερδεύεις με τα υπόλοιπα.. 

Ο γιος μου κάνει εργοθεραπειες κ τον τελευταίο μήνα ξεκίνησαν να εντασουν το φαγητό στο πρόγραμμα λοιπόν ξεκίνησαν με αγγούρι.. Τη πρώτη φορά του το έδωσε μόνο να το πιάσει... Τη δεύτερη φορά του το εβαλε με άλλα φαγητά που ξέρει πως τα τρώει κ είδε πως όταν ήταν στο πιάτο το αγγούρι δεν επερνε ούτε από τα άλλα να φάει που τα έτρωγε... Την επόμενη φορά έκαναν τους Ινδιάνους έκοψαν τις φλούδες από το καρπούζι κ τις κολλούσαν στο μέτωπο.. Κ την άλλη φορά έκαναν τα κομμάτια από το αγγούρι ρόδα κ τα έκαναν βόλτες πάνω στο σώμα... Με όλα αυτά κατάφερε πριν μερικές μέρες τουλάχιστον να δαγκώσει ένα πολύ μικρό κομμάτι κ να το φάει. 

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έκανα μπάμιες. Είχα κ κοτόπουλο από εχθές. 

Τον ρώτησα τι θα ήθελε να μαγειρέψουμε. Συγκεκριμένα έβγαλα από την κατάψυξη την σακούλα με τον αρακά της μπάμιες το σπανακόρυζο κ τα φασολάκια. Μου είπε μπάμιες.

Έβαλα σε πιάτο με θέσεις. Στο ένα το κοτόπουλο στο άλλο μπάμιες κ στο τρίτο ντομάτα.

Έφαγε ελάχιστο κοτόπουλο. Τέσσερις μπάμιες (μετρημένες παρακαλώ!)  Κ καθόλου ντομάτα. Κάναμε 1,5 ώρα για να φάει.

Μετά έφαγε μισή φέτα ψωμί.

Πολλές φορές αποφεύγω το ψωμί. Γιατί του κόβει την όρεξη. 

 Δεν είναι εφικτό πάντα να τρώμε μαζί.

Κ να τονίσω κάτι ακόμα.

Χωρίς να δοκιμάσει λέει όχι, δεν μου αρέσει. Δεν είναι ότι τρώει κ δεν του αρέσει.

Μου έτυχε να παρακαλώ να φάει κάτι κ όταν άρχισε του άρεσε μετά.

Δηλαδή Έτυχε να κάνω κοτόπουλο όταν τον έπεισα μετά από 1 ώρα να φάει, μου είπε ααα μαμά μου αρέσει το κοτόπουλο.

Επεξεργάστηκαν by λιλουμ
Link to comment
Share on other sites

Just now, λιλουμ είπε:

Σήμερα έκανα μπάμιες. Είχα κ κοτόπουλο από εχθές. 

Τον ρώτησα τι θα ήθελε να μαγειρέψουμε. Συγκεκριμένα έβγαλα από την κατάψυξη την σακούλα με τον αρακά της μπάμιες το σπανακόρυζο κ τα φασολάκια. Μου είπε μπάμιες.

Έβαλα σε πιάτο με θέσεις. Στο ένα το κοτόπουλο στο άλλο μπάμιες κ στο τρίτο ντομάτα.

Έφαγε ελάχιστο κοτόπουλο. Τέσσερις μπάμιες (μετρημένες παρακαλώ!)  Κ καθόλου ντομάτα. Κάναμε 1,5 ώρα για να φάει.

Μετά έφαγε μισή φέτα ψωμί.

Πολλές φορές αποφεύγω το ψωμί. Γιατί του κόβει την όρεξη. 

 Δεν είναι εφικτό πάντα να τρώμε μαζί.

Κ να τονίσω κάτι ακόμα.

Χωρίς να δοκιμάσει λέει όχι, δεν μου αρέσει. Δεν είναι ότι τρώει κ δεν του αρέσει.

Μου έτυχε να παρακαλώ να φάει κάτι κ όταν άρχισε του άρεσε μετά.

Δηλαδή Έτυχε να κάνω κοτόπουλο όταν τον έπεισα μετά από 1 ώρα να φάει, μου είπε ααα μαμά μου αρέσει το κοτόπουλο.

Λογικό να λέει πως κάτι δε του αρέσει χωρίς να το έχει δοκιμάσει γιατί δε του αρέσει αυτό που βλέπει.. Δε ξέρω νομίζω κ εμείς που πλέον είμαστε ενήλικες έχουμε περάσει τη φάση να μη θέλουμε να φάμε κάτι επειδή δε μας αρέσει έτσι όπως το βλέπουμε.. Εγώ θυμάμαι παντζάρι έφαγα 20 χρόνων δε μου άρεσε αυτό το χρώμα που έβλεπα πλέον το παντζάρι μαρεσει πολύ αλλά όταν τα παιδιά μου ήταν μικρά δε τους το έβαζα στις λάχανο σούπες τους γιατί δε μου ταίριαζε αυτό το Μπορντό χρώμα στο φαγητό.. 

Για να φάει ένα παιδί κάτι πρώτα εξασκεί το οπτικό κομμάτι (αυτό που βλέπει δηλαδή) μετά  την αφή για να το πιάσει την όσφρηση (μπορεί να μη του αρέσει η μυρωδιά) κ μετά τη γεύση... 

Γιαυτό θέλουν χρόνο για να εξικιωθουν με μια τροφή... 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...