Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δεν τρώει τίποτα , τρομερά κακοφάγο παιδί!


Recommended Posts

Ρε συ εσπερο μου πρέπει να χαλαρώσεις λίγο... 

Γιατί δεν αφήνεις τον μπέμπη σου στη κοπέλα ένα μονοημερακι να πάτε Καμμια βόλτα με τον άντρα σου, καλό θα σας κανει.. Κι εσένα ειδικά. Σταμάτα να τα αναλυεις ολα, θα τρελαθείς με την πολλή αναλυση! Θα τρελαθείς μεταφορικά εννοώ, άσε και μερικά στην τύχη τους.. Με όλη τη συμπαθεια που σου έχω, στα έχω πει και κατ ιδίαν.. 

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 507
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δεν έχει σημασία τι κάνουν οι άλλοι, αλλά τι εξυπηρετεί εσάς. Αν σας εξυπηρετεί ο μεσημεριανος ύπνος, τότε καλώς παρατείνετε την ώρα του βραδινού. Εμείς - πέραν των μικρών - δεν κοιμόμαστε μεσημέρι, οπότε μέχρι τις εννέα τα παιδιά έχουν κοιμηθεί. Και παρόλο που έχουμε πρόγραμμα, φυσικά και θα τύχει να κοιμηθούν νωρίτερα ή αργότερα, κάποιο σαββατοκύριακο να ξενυχτησουν, επειδή έχουμε μια συντροφιά - τα μεγάλα δηλαδή, γιατί τα μικρά δεν αντέχουν ακόμα.

 

Σκέψου απλά ποιες μάχες αξίζει να δώσεις. Η ζωή δεν είναι κουτάκια που τα κάνεις τσεκ, είναι στιγμές που πρέπει να τις ζεις.

Ο τρόπος που σε αντιμετωπίζει η ζωή είναι ένας ανελέητος καθρέφτης του τρόπου που εσύ αντιμετωπίζεις τη ζωή.

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω κ για τον άμυλο ο μεγάλος μου γιος ήθελε ένα διάστημα το απόγευμα κύριος να τρώει μόνο πατάτες τιγανιτες κ μακαρόνια εναλλάξ το καθένα πατάτες τηγανιτές έχει να φάει πάνω από δυο τρεις μήνες δε θυμάμαι ακριβώς κ μακαρόνια αν δεν έχουν κιμά πλέον ούτε να τα δει προτιμάει να κοιμηθεί νηστικός ένα πράμα δε ξέρω πως να το περιγράψω.. Βέβαια άμυλο τρώει αλλά δεν είναι τόσο φαν όσο ήταν πέρυσι.. Ειναι οι ηλικιες που θέλουν το χρόνο τους.. 

Κ να πω κ εγω τη δικη μου αμαρτία το πιστεύω ότι όσο δίνεις σε κάποιον φαγητό που του αρέσει συνέχεια το βαριέται κάποια στιγμή το βλέπω κ από τους φαντάρους που όταν σταματάνε το στρατό εχουν ιδιορθθμιρς σε κάποια φαγητά όλοι τις ίδιες περίπου... Κ κάποιες φορές το ακολουθώ κ αυτό δλδ να δίνω συνέχεια κάτι που ξέρω πως του αρέσει κ έτσι καποια στιγμή το βαριέται.. <_<

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, irin είπε:

Βάζε στον αρακή ή τα φασολάκια ένα κομμάτι κρέας. Ακόμα κι αν τελικά δεν το φάει, θα έχουν βράσει μαζί.

Σωστά. Άλλωστε το ζουμί έχει περισσοτερη σημασία άποτι το κρέας. Εμένα αν δε θέλει κρέας και βαριέται να το μάσησει της δίνω τη σούπα με το ρύζι, μια χαρά ικανοποιημένη ΕΙΜΑΙ ε και ολο και κάποιο κομματάκι κρέας θα φαει. Εσπερο έχεις να δεις πολλά ακόμα και πολλές ιδιόρρυθμιες οπότε κρατα δυνάμεις!! Τώρα αρχίζουν τα δύσκολα, αλλά εντάξει μωρέ καλά ναναι κι όλα θα γίνουν :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Αννα 35 είπε:

μάχες αξίζει να δώσεις. Η ζωή δεν είναι κουτάκια που τα κάνεις τσεκ, είναι στιγμές που πρέπει να τις ζεις.

Τη μάχη του ύπνου στις 9 την εχασα κ το αποδέχτηκα. παλευω για το 9.30 αλλα δημιουργει εκνευρισμο σ εμενα κ αργει κ το παιδι κ μαλλον δεν εχει νοημα, ισως ιταν μεγαλωσει η μερα που θα κουραζεται πιο πολυ το απογευμα, κοιμαται πιο νψρις. δέχτηκα οτι αυτο το προγραμμα εχει κ καποια θετικα, προσάρμοσα τις δουλειες μ για να μην εχουμε εκκρεμοτητες μετα τις 10 που κοιμαται, περνανε χρονο χαλαρα μπαμπας κ γιος γιατι ο αντρας μου δεν μπορει να ειναι με το ρολοι συνεχεια, δεν ειναι και τοσο τραγικο, αν και την αγωνια αν ειναι καλο για την υγεια του την εχω λιγο.

Just now, xaroumenh mama είπε:

Κ να πω κ εγω τη δικη μου αμαρτία το πιστεύω ότι όσο δίνεις σε κάποιον φαγητό που του αρέσει συνέχεια το βαριέται κάποια στιγμή το βλέπω κ από τους φαντάρους που όταν σταματάνε το στρατό εχουν ιδιορθθμιρς σε κάποια φαγητά όλοι τις ίδιες περίπου... Κ κάποιες φορές το ακολουθώ κ αυτό δλδ να δίνω συνέχεια κάτι που ξέρω πως του αρέσει κ έτσι καποια στιγμή το βαριέται.. <_<

εμεις πολλες φορες του διναμε συχνα αυτα που του αρεσουν πολυ για να το χαρει κ ηταν λαθος τελικα γιατι ετσι δεν τον εξοικειωςαμε με ποικιλια σε καποιες αλλες τροφες. δεν είχαμε σκεφτεί ότι μπορεί να βαρεθεί κάτι. εγώ αυτά π μ αρέσουν δεν τα βαριέμαι πάντως. αντίθετα αν έχω συνηθίσει να τρώω κάτι κάθε μέρα, μου λείπει αν δεν το φάω, το πρωινο μου πχ ειναι το ιδιο καθε μερα (γαλα με δημητριακα κ ψωμι με βουτυρο κ μελι ή μαρμελαδα), δν το βαριέμαι κ δεν το αλλάζω!

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Τη μάχη του ύπνου στις 9 την εχασα κ το αποδέχτηκα. παλευω για το 9.30 αλλα δημιουργει εκνευρισμο σ εμενα κ αργει κ το παιδι κ μαλλον δεν εχει νοημα, ισως ιταν μεγαλωσει η μερα που θα κουραζεται πιο πολυ το απογευμα, κοιμαται πιο νψρις. δέχτηκα οτι αυτο το προγραμμα εχει κ καποια θετικα, προσάρμοσα τις δουλειες μ για να μην εχουμε εκκρεμοτητες μετα τις 10 που κοιμαται, περνανε χρονο χαλαρα μπαμπας κ γιος γιατι ο αντρας μου δεν μπορει να ειναι με το ρολοι συνεχεια, δεν ειναι και τοσο τραγικο, αν και την αγωνια αν ειναι καλο για την υγεια του την εχω λιγο.

εμεις πολλες φορες του διναμε συχνα αυτα που του αρεσουν πολυ για να το χαρει κ ηταν λαθος τελικα γιατι ετσι δεν τον εξοικειωςαμε με ποικιλια σε καποιες αλλες τροφες. δεν είχαμε σκεφτεί ότι μπορεί να βαρεθεί κάτι. εγώ αυτά π μ αρέσουν δεν τα βαριέμαι πάντως. αντίθετα αν έχω συνηθίσει να τρώω κάτι κάθε μέρα, μου λείπει αν δεν το φάω, το πρωινο μου πχ ειναι το ιδιο καθε μερα (γαλα με δημητριακα κ ψωμι με βουτυρο κ μελι ή μαρμελαδα), δν το βαριέμαι κ δεν το αλλάζω!

Αν για  μια βδομάδα τρως πρωί μεσημέρι βράδυ μόνο γάλα με δημητριακά μπορεί να τα βαρεθείς.. Γιατί ο μικρός σου μπορεί να περάσει κ τη φάση που να θέλει πχ να τρώει ομελέτα σε όλα τα γεύματα του.. Έτσι για αντίδραση σε λίγο καιρό που θα καταλάβει ακόμα περισσότερο τις δυνάμεις του.... 

Πάντως εμείς οικογενειακος περάσαμε μια γαστρεντεριτιδα κ για μια βδομάδα το φαγητό που έφτιαχνα ήταν ρύζι πατάτες.. Κ δε θέλω να ξανά δω ρύζι κ βραστή πατάτα μπροστα μου..(Κ παρεμπιπτόντως στο ρύζι έχω τρελή αδυναμία..) 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

Άρα εσεις έχετε αυτό το μενού στον μικρο γτ ειναι σε δίαιτα; :confused:

Κανένας από όλους όσους σου έχουν απαντήσει δ θεωρεί τους υδατάνθρακες τόσο επιβαρυντικους όσο εσύ. Γι αυτό τους έχουμε κ σαν συνοδευτικό 3-4φορες την εβδομάδα, ας μου επιτραπεί η γενίκευση. Γι αυτό κ ειναι στη βάση της τροφικής αλυσιδας

Χαχα οχι δεν τον εχουμε σε δίαιτα, αυτο είναι το σίγουρο. ο άντρας μου έτσι κι αλλιώς του δίνει κ ψωμι παραπανω κ πατατες κ δεν κεω τιποτα στο τραπεζι αναγκαστικα. εμεις παντως πατατες ή ρυζι ή ζυμαρικα εχουμε μονο συνοδευτικα στο κρεας δυο φορες την εβδομάδα άντε και κανένα ριζότο ή σπανακορυζο ή καμία άλλη μακαρονάδα. αλλα μπορει να φαμε και κρεας με λαχανικα χωρις υδατάνθρακες πχ μπιφτεκια με μπρόκολο ή μανιτάρια, κρέας στα κάρβουνα με τζατζίκι κ σαλάτα. ετσι κατα μεσο ορο θα ελεγα 2-3 φορες την εβδομαδα βαζουμε. ψωμί βέβαια κάθε μέρα κι εγώ κ δημητριακά το πρωί κ ισως τραχανα το βραδυ. δεν ειναι οτι τους αποφευγουμε κιολας, αλλα στον μικρο βασικα φοβαμαι μηπως προτιμήσει αυτα κ οχι αλλα, που οντως εχει γινει, γι αυτο κι εχω σκασει. 

Link to comment
Share on other sites

Οποτε από ότι βλέπω εσεις τρώτε πολύ παραπανω:Pγτ εμεις δ τρωμε με το φαγητο το μεσημερι, εκτος αν κάνω κτ τύπου σουβλάκια με πιτες

Πλάκα κανω

Αλλα βλέπεις ότι εσύ μπορεί να φας δημητριακα η ψωμι το πρωι, ψωμί η πατατα η ρυζι η μακαρονια για μεσημερι, τραχανα για βραδυ κ τι κάνεις θέμα για λιγο παραπανω υδατανθρακα στο παιδι

Το παιδι σου δ εχει εθιστεί στους υδατάνθρακες. Δ τους προτιμα από τις άλλες τροφές, ισως να του λείπουν κιολας. Η απλα περνάει μια φάση όπως όλα τα παιδια

Το αντιμετωπίζεις όπως κ την αλλη φορα. Υπομονη, βαθιές ανάσες-διαλογισμός όταν τον βλεπεις να αποφεύγει κρεας πχ, συνεχίζεις να προσφέρεις διαφορά σε ποικιλία κ καμια νέα ιδέα κ θα περασει κ αυτο

Link to comment
Share on other sites

@Έσπερος εθισμό στη ζάχαρη ξέρω ότι υπάρχει, εθισμό στους υδατάνθρακες όχι. Πάντως κ τα φρούτα κ τα λαχανικά υδατάνθρακες περιέχουν. Κ εγώ στην οικογένεια μου πάντα θυμάμαι το κρέας να το συνοδεύουμε με πατάτες ή ρύζι η κριθαράκι κλπ.. Σκέτο κρέας γιατί να φας? Κ στις δίαιτες ακόμα αν υπάρχει σκέτο το κρέας με τη σαλάτα πολλές φορές θα μπει κ 1 φετουλα ψωμί (εκτός αν είναι πολύ περιορισμένων θερμίδων) που κ πάλι αν αναλογιστείς ότι το μεγαλύτερο ποσοστό κανονικά είναι από υδατάνθρακες χρειάζονται κ αυτοί. Κ όπως είπαν πιο πάνω μεγαλώνοντας ακόμα κ να μην έχει πολύ ποικιλία στα φαγητά θα αλλάξουν οι διατροφικές του συνήθειες. Εγώ όταν ήμουν μικρή δεν έτρωγα τπτ, τώρα που μεγάλωσα ότι κ να μου βάλεις στο πιάτο το τρώω, δεν έχω προτιμήσεις κλπ. Αδύνατη ήμουν από μικρή, αδύνατη παραμένω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

20 ώρες πρίν, irin είπε:

Καλαμπόκι τρώει;

 

Να ρωτήσω κάτι; Όλες, όχι εσένα Έσπερος προσωπικά, οκ, να δίνετε τα καλά κρέατα, τα χειροποίητα ψωμιά κλπ. Αλλά αν πχ μία φορά το μήνα φάει μία μικρή αραβική πίτα, σαν πίτσα, που μπορεί να μην τη φάει καν ολόκληρη, τί θα συμβεί;; Ένα κουλούρι θεσσαλονίκης από το φούρνο κλπ.. είναι τόσο κακό;

Το αυγό ελευθέρας βοσκής απευθείας από το κοτέτσι, εμένα μου το έχει απαγορεύσει η παιδίατρος, γιατί δεν μπορείς ποτέ να είσαι σίγουρος τί ακριβώς έφαγε η κότα, εκτός αν είναι δικιά σου και την παρακολουθείς..  Το παστεριωμένο εγκρίνει.. Δεν ξέρω καλώς ή κακώς, εγώ πάντως παίρνω βιολογικά από το σουπερ μάρκετ, ή πλέον ούτε καν βιολογικά.. έχω χαλαρώσει ως προς αυτό.

Παστίτσιο γιατί όχι; γιατί δηλαδή να εξασφαλιστεί πρώτα το κρέας το σκέτο; άλλη μέρα το ένα,άλλη το άλλο, δεν συνδέονται.. Δεν ξέρει το παιδί ότι έφαγε μοσχάρι και στις 2 περιπτώσεις..

Ο δικός μου είναι τρία πλέον και απ τα δυο τρώει ό,τι τρωμε. Και αραβική και έτοιμα σφολιατοειδη απ το φούρνο όταν παίρνω εγώ παίρνω και για κείνον, και σουβλάκι και μπισκοτα! Δεν του περιοριζω τίποτα παρά μόνο την ποσότητα, δηλαδή δεν θα τον αφήσω να φάει δύο σοκολάτες την ίδια μέρα.  

 

Τρώει κανονικά το μεσημεριανό του, ότι και αν χω και αν δεν του πολύ αρέσει θα φάει δύο κουταλιές και θα προτιμήσει την σαλατα, το τυρακι, το ψωμί, τα συνοδευτικά.  

 

Αλήθεια @Έσπερος πως καταφερνεις και βγάζεις εβδομαδιαίο πρόγραμμα χωρίς αμυλουχες τροφές? Μου φαίνεται αρκετά δύσκολο. Προσπάθησα να μπω στην θέση σου και αδυνατω να βρω τόσα φαγητά για μεσημεριανό και βραδυνό!

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Αλήθεια @Έσπερος πως καταφερνεις και βγάζεις εβδομαδιαίο πρόγραμμα χωρίς αμυλουχες τροφές? Μου φαίνεται αρκετά δύσκολο. Προσπάθησα να μπω στην θέση σου και αδυνατω να βρω τόσα φαγητά για μεσημεριανό και βραδυνό!

Το δικό μας πρόγραμμα, ασχέτως παιδιού δηλαδή, έχει 2 φορες όσπρια, 2 λαδερό χωρίς πατάτα (δλδ δεν βάζω πατάτα στον αρακά ή τα φασολάκια, όχι από ιδεολογία, δεν μας αρέσει ιδιαίτερα, και το μπριάμ το παραλλάσσω και βάζω κολοκύθι και μελιτζάνα και πολλά λαχανικά και όχι πατάτα) και τις υπόλοιπες κρέας ή ψάρι. Το ψάρι αν δεν είναι ψαρόσουπα, το τρώμε με σαλάτα, συνήθως βραστή. Το κρέας συχνά με πατάτα ή ζυμαρικά αλλά και σκέτο με λαχανικά, πχ μπαμιες με κοτόπουλο, ή μπιφτέκι με μανιτάρια, ή ψητό στα κάρβουνα με σαλάτα. Τις περισσότερες εβδομάδες  υπάρχει μια μέρα αντί για κάτι από τα παραπάνω, ριζότο ή σπανακόρυζο ή ζυμαρικό με σάλτσα. Βραδυνό τρώμε ή το μεσημεριανό, ή σαλάτα, εγώ καμιά φορά τραχανά ή κριθαράκι με τυρί. Για μας μια χαρά βγαίνει πρόγραμμα με αυτή τη ποσότητα αμύλου. Μπορεί να περάσει κ βδομάδα και να φάμε άμυλο μια φορά μόνο, και κάποια άλλη να φάμε 4 φορές, δεν βάζω και πρόγραμμα. Ανάλογα με την εποχή και τα διαθέσιμα προϊόντα. Δεν μας πειράζει κιόλας να φάμε δυο μέρες το ίδιο φαγητό, οπότε μαγειρεύω μεγάλες ποσότητες για να φτάνουν και να μην΄εχω κάθε μέρα το άγχος για τα ψώνια και το μαγείρεμα.

 

Ο μικρός μέχρι πριν από 6 μήνες έτρωγε κάθε μέρα κρέας ή ψάρι μαζί με λαδερό ή όσπριο και 1 φορά άντε δύο το πολύ με άμυλο. Δηλαδή έτρωγε πχ μοσχάρι λεμονάτο με αρακά ή κοκκινιστό κοτόπουλο με φασολάκια ή φακές, χοιρινό με σέλινο, κάποιο κρέας λεμονάτο με ρεβύθια, και πολλά άλλα. Εϊχα πάρει και πια΄τα με χωρίσματα, έβαζα την κάθε ομάδα σε άλλη θέση, και έτρωγε απ όλα το καθένα όμως ανεξάρτητα, δεν χρειαζόταν να τα ανακατέψω για να ξεγελαστεί. Πολύ άνετα έβγαινε τέτοιο πρόγραμμα, και μια φορά θα έβαζα κάτι με ζυμαρικό ή το κλασικό κρέας με πατάτες στο φούρνο. Αν συγκρίνεις δηλαδή τι έτρωγε πριν από 6 μήνες σε σχέση με τώρα, είναι τεράστια ή διαφορά, και τονίζω ότι και πριν από 6 μήνες έτρωγε μόνος του ενεργητικά, δεν χρειάστηκε να τον τα΅Ισω ή να του αποσπάσω την προσοχή. Απλώς αν καθυστερούσε λίγο το κρέας, του έδινα μια δυο μπουκίτσες εγώ και συνέχιζε μόνος του. Γι αυτό μου φαίνεται τόσο πολύ άσχημο το τι τρώει τώρα, αν το συγκρίνω με το μενού λίγους μήνες πριν. 

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Τρώει κανονικά το μεσημεριανό του, ότι και αν χω και αν δεν του πολύ αρέσει θα φάει δύο κουταλιές και θα προτιμήσει την σαλατα, το τυρακι, το ψωμί, τα συνοδευτικά.  

ΑΥτό λοιπόν εγώ όταν συμβαίνει, το λέω ότι δεν έφαγε. Πχ προχθές είχαμε μπιφτέκι και μπρόκολο, έφαγε μόνο μπρόκολο (ένα μικρό μπρόκολο ολόκληρο μόνος του!!!!!), ψωμί και τυρί, κι εγώ είπα ότι πάει το παιδί σήμερα δεν έφαγε φαγητό.... και το απόγευμα του έδωσα μακαρόνια με κιμά που είχαν μείνει από την προηγούμενη, έτσι για να ησυχάσω ότι έφαγε κάτι κανονικό. και στο ενδιαμεσο έγραψα εδώ την απελπισία μου. Τελείως διαφορετικές οπτικές!!!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 είπε:

Καλά κόψε κάτι :P

εντάξει στο συγκεκριμένο πράγμα αναφέρομαι. όχι σοβαρά δεν βάζουμε πρόγραμμα, το πολύ πολύ αν πέσουν πολλά τέτοια μαζεμένα, να πούμε ότι το παρακάναμε αυτή τη βδομάδα με την πατάτα κ τα ζυμαρικά και να κόψουμε κάτι την επόμενη. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

ΑΥτό λοιπόν εγώ όταν συμβαίνει, το λέω ότι δεν έφαγε. Πχ προχθές είχαμε μπιφτέκι και μπρόκολο, έφαγε μόνο μπρόκολο (ένα μικρό μπρόκολο ολόκληρο μόνος του!!!!!), ψωμί και τυρί, κι εγώ είπα ότι πάει το παιδί σήμερα δεν έφαγε φαγητό.... και το απόγευμα του έδωσα μακαρόνια με κιμά που είχαν μείνει από την προηγούμενη, έτσι για να ησυχάσω ότι έφαγε κάτι κανονικό. και στο ενδιαμεσο έγραψα εδώ την απελπισία μου. Τελείως διαφορετικές οπτικές!!!!

Ναι είναι διαφορετικές οι οπτικές γιατί είναι διαφορετικές και οι συνήθειες. Εγώ απ τον ενάμιση χρόνο δινω και βραδυνό. Έτσι αν δεν φάει καλά το μεσημέρι ξέρω πως θα φάει το βράδυ οπότε δεν θα μείνει νηστικός. Το δικο μας βραδυνό έχει σχεδόν πάντα άμυλο, δηλαδή δίνω τραχανά, τοστ, πατάτες με τυρί, σάντουιτς με αγγούρι και ντομάτα, σπανακοπιτα. Αν έχω απ το μέσημερι φρικασέ, παστίτσιο, μπριαμ, φασολάκια κτλ δίνω αυτό αλλιώς έχω τις παραπάνω εναλλακτικές. 

 

Επίσης το έχω ξαναγράψει εγώ δίνω προτεραιότητα τις φυτικές ίνες λόγο παλιάς δυσκοιλιότητας. 

 

Απ την άλλη ένα ολόκληρο μπρόκολο πλούσιο σε φυτικές, φολικό, ασβέστιο και δεν θυμαμαι τι άλλο, με τυρί και ψωμί για μένα είναι πλήρες γευμα.

 

Μηπως το βραδυνό να σε βοηθούσε ? 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Μηπως το βραδυνό να σε βοηθούσε ? 

Αυτό που δεν έφαγε μεσημέρι,ποτέ δεν το τρώει βράδυ. Γενικά έχω καταλάβει ότι χορταίνει αρκετά μέσα στη μέρα γιατί τρώει και αρκετά φρούτα το πρωί και καλή ποσότητα μεσημεριανού. Δηλαδή προσφέρω διάφορα αλλά δεν θέλει. Το απόγευμα τρώει μισό κεσεδάκι γιαούρτι περιπου με ξηρούς καρπούς, αν δεν έχει φάει πολύ μεσημεριανό ίσως φάει παραπάνω, ή κάτι σε αυγό, ή ντάκο (στο περίπου ντάκο γιατί δεν τρώει ντομάτα), βγάζω και κάποιο λαχανικό από τη σαλάτα πχ μπρόκολο ή παντζάρι και καμιά φορά τρώει λίγο κι απ αυτό, ή δίνω καμιά μεριδούλα από τα αγαπημένα του μεσημεριανά αν έχει περισσέψει, αλλά και πάλι αυτά τα τρώει γύρω στις 6-6.30, δεν ζητάει κάτι άλλο, το πολύ πολύ να ζητήσει λίγο ψωμάκι κ να φάει δυο μπουκιές ή δυο δαγκωματιές από την μπανάνα. το να βάλω βραδυνό και να είναι πάλι άμυλο, πείτε με επίμονη, πείτε ό,τι θέλετε, το βρίσκω περιττό. προτιμώ αυτά που δίνω. αν με πιάσει προκοπή θα κάνω και καμιά πιτούλα ή κάτι άλλο για να τρώει και περισσότερα λαχανικά.

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Απ την άλλη ένα ολόκληρο μπρόκολο πλούσιο σε φυτικές, φολικό, ασβέστιο και δεν θυμαμαι τι άλλο, με τυρί και ψωμί για μένα είναι πλήρες γευμα.

Δεν λέω ότι είναι κούφιες θερμίδες, αλλά αν εκείνη τη μέρα έχουμε κανονίσει ότι θα φάει μενού με πρωτεΐνη και σίδηρο, και δεν το φάει, το θεωρώ έλλειψη, ειδικά όταν αυτό επαναλαμβάνεται για καιρό. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Αυτό που δεν έφαγε μεσημέρι,ποτέ δεν το τρώει βράδυ. Γενικά έχω καταλάβει ότι χορταίνει αρκετά μέσα στη μέρα γιατί τρώει και αρκετά φρούτα το πρωί και καλή ποσότητα μεσημεριανού. Δηλαδή προσφέρω διάφορα αλλά δεν θέλει. Το απόγευμα τρώει μισό κεσεδάκι γιαούρτι περιπου με ξηρούς καρπούς, αν δεν έχει φάει πολύ μεσημεριανό ίσως φάει παραπάνω, ή κάτι σε αυγό, ή ντάκο (στο περίπου ντάκο γιατί δεν τρώει ντομάτα), βγάζω και κάποιο λαχανικό από τη σαλάτα πχ μπρόκολο ή παντζάρι και καμιά φορά τρώει λίγο κι απ αυτό, ή δίνω καμιά μεριδούλα από τα αγαπημένα του μεσημεριανά αν έχει περισσέψει, αλλά και πάλι αυτά τα τρώει γύρω στις 6-6.30, δεν ζητάει κάτι άλλο, το πολύ πολύ να ζητήσει λίγο ψωμάκι κ να φάει δυο μπουκιές ή δυο δαγκωματιές από την μπανάνα. το να βάλω βραδυνό και να είναι πάλι άμυλο, πείτε με επίμονη, πείτε ό,τι θέλετε, το βρίσκω περιττό. προτιμώ αυτά που δίνω. αν με πιάσει προκοπή θα κάνω και καμιά πιτούλα ή κάτι άλλο για να τρώει και περισσότερα λαχανικά.

Το πρότεινα γιατί βλέπω πως έχεις  ανασφαλεια με το μεσημεριανό που δεν τρώει, κατά πως κρινεις γιατί εμένα μου φαίνεται το παράδειγμα πιο πάνω κανονικό γεύμα. 

 

Στην τελική εσύ ξέρεις καλύτερα τι σας ταιριαζει! 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Το πρότεινα γιατί βλέπω πως έχεις  ανασφαλεια με το μεσημεριανό που δεν τρώει, κατά πως κρινεις γιατί εμένα μου φαίνεται το παράδειγμα πιο πάνω κανονικό γεύμα. 

 

Στην τελική εσύ ξέρεις καλύτερα τι σας ταιριαζει! 

 

ναι κατάλαβα πώς το εννοείς. αν έτρωγε μικρές ποσότητες το μεσημέρι ή δεν έτρωγε κ  επαρκή λαχανικα ή οσπρια, σιγουρα θα εκανα κ το βραδυ τραχανα σε ζωμό κρέατος ή πατατες με καποιο λαχανικο ή κατι οντως πιο κοντα σε κυριως γευμα. αλλα τωρα αν εξαιρεσεις τις μερες που αφηνει το κρεας ή το ψαρι, δεν εχω θεμα με το κυριως γευμα*, οποτε μου αρκει αυτο που δινω το απογευμα, του προσφερει κατι διαφορετικο. σημερα πχ ειχαμε αρακα, εφαγε περισσοτερο απο εμενα κ δεν ασχοληθηκε ουτε με το τυρι ουτε με το ψωμι (ενω εγω εφαγα περισσοτερο ψωμοτύρι παρα αρακα). οποτε δεν θα πω οτι δεν εφαγε, δεν με νοιαζει που ηταν σκετο λαχανικό, αυτο ηταν το γευμα μας, το τίμησε και με το παραπανω, ειμαι ευχαριστημενη. 

 

*δεν εχω θεμα εννοω οτι γενικα τρωει αυτα που κανονιζουμε, θα ηθελα να τρωει κ άλλα φαγητα αλλα δεν ειναι αυτο το επειγον

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , Έσπερος είπε:

 

Δεν λέω ότι είναι κούφιες θερμίδες, αλλά αν εκείνη τη μέρα έχουμε κανονίσει ότι θα φάει μενού με πρωτεΐνη και σίδηρο, και δεν το φάει, το θεωρώ έλλειψη, ειδικά όταν αυτό επαναλαμβάνεται για καιρό. 

Καθαρά κ μονο πάνω σε αυτό. Τα φασολια, οι φακες λ, ο αρακάς, γενικα οσπρια, οι σταφιδες, το αυγο, το σπανακι στα ίδια γραμμάρια τροφίμου έχουν παραπάνω σιδηρο από το μοσχάρι, ενώ οι ξηροί καρποί το μισο από το μοσχάρι. Στην τελική έχει έλλειψη; 

Μπορει να γίνει vegan:lol:

Καταλαβαίνω ότι έχει αλλάξει πολύ, αλλά αντικειμενικά με τον μέσο όρο των διχρονων, δ εχεις κακοφαγο παιδακι. Δ μπορεις να φανταστείς τι θα πει κακοφαγο παιδακια

Απλα προτίμησε όχι γαλακτοκομικα με τροφές που έχουν σιδηρο, οχι αιμικο. Κ να συνδυάζονται με βιτ c, αν το θέμα είναι ο σίδηρος. Που δ ξερω αν χρειάζεται κιολας

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

εννοω οτι γενικα τρωει αυτα που κανονιζουμε, θα ηθελα να τρωει κ άλλα φαγητα αλλα δεν ειναι αυτο το επειγον

Κοιταξε τα άλλα φαγητά πρέπει να τα μαγειρευεις συχνά για να πεις πως όντως δεν ανοιγεται σε νέες γεύσεις ή δεν του αρέσουν. 

  Εγώ έχω προσπαθήσει άπειρες φορές και με τεχνάσματα να φάει αυγό ομελετα όπως και φασολάκια. 

  Το συμπέρασμα είναι πως την ομελέτα δεν την πάει καθόλου ενω τα φασολάκια πια τα τρώει άνετα γιατί είδε πως του αρέσουν.  Δεν μπορώ να πω το ίδιο για τα ρεβίθια που είναι ένα φαγητό που δεν το τρώει γιατι δεν το φτιάχνω συχνά. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 46 λεπτά , vicky86 είπε:
3 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Καθαρά κ μονο πάνω σε αυτό. Τα φασολια, οι φακες λ, ο αρακάς, γενικα οσπρια, οι σταφιδες, το αυγο, το σπανακι στα ίδια γραμμάρια τροφίμου έχουν παραπάνω σιδηρο από το μοσχάρι, ενώ οι ξηροί καρποί το μισο από το μοσχάρι. Στην τελική έχει έλλειψη; 

προ καιρου δεν ειχε ελλειψη. παντως εχω διαβασει οτι δεν απορροφάται εξισου ευκολα ο αι μικος κ ο μη αιμικος. αλλα οπως κ να το κανουμε, το κρεας κ το ψαρι ειναι κι αυτα βασικα τροφιμα. δεν μπορω να παρω αψήφιστα τις δυσκολιες στην κατανάλωση τους. 

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Κοιταξε τα άλλα φαγητά πρέπει να τα μαγειρευεις συχνά για να πεις πως όντως δεν ανοιγεται σε νέες γεύσεις ή δεν του αρέσουν. 

  Εγώ έχω προσπαθήσει άπειρες φορές και με τεχνάσματα να φάει αυγό ομελετα όπως και φασολάκια. 

  Το συμπέρασμα είναι πως την ομελέτα δεν την πάει καθόλου ενω τα φασολάκια πια τα τρώει άνετα γιατί είδε πως του αρέσουν.  Δεν μπορώ να πω το ίδιο για τα ρεβίθια που είναι ένα φαγητό που δεν το τρώει γιατι δεν το φτιάχνω συχνά. 

για φαγητά που δεν φτθαχνουμε συχνά δεν έχω προσδοκίες. τα φασολάκια πχ που ποτε τρώει ποτε δεν τρωει (εχει μηνες να φαει), θα μπορουσα να τα ξανω συχνα. εμεις ομως τα κανουμε χωρις πατατα. αρα αν τα παρουσιάσω ετσθ, θα φαει ψωμοτύρι, αν βαλω κ πατατα, θα φαει την πατατα. απο το τιποτα βεβαια, καλυτερη η πατάτα με τη σάλτσα για να συνηθίζει κ τη γευση που περναει απο το φασολάκι. αυτο οντως θα μπορουσα να το κανω τακτικα κ λογικα θα εχει αποτελεσμα κ δεν θα τρωμε κ εμεις συνεχεια αρακα για λαδερο!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Δεν ξέρω αν ταιριάζει εδώ ή απορία μου αλλά δεν βρήκα θέμα σχετικοτερο. 

 

Εδώ και κάποιες μέρες ο μικρός μου, 3 + 4 μηνών, την ώρα του φαγητού δειχνει απέχθεια για κάποια τρόφιμα που δεν τρώει ο ιδιος αλλα βρίσκονται πάνω στο τραπεζι πχ λαχανοσαλατα, ελιές, ρωσική, κρασι. Στρεφει αλλού το βλέμμα, κλείνει ενίοτε τα ματια, αναγουλιαζει κάποιες φορές ή γυρνά το σώμα του απ την ανάποδη κατεύθυνσή. Να πω αν έχει σημασία, πως τρώει κατά κύριο λόγο μονος του ιδίως φαγητά που του αρέσουν, ειδάλλως τρώει το αγγούρι, το τυρακι, το ψωμάκι του ή ότι του αρεσει και τον ταιζω εγω παράλληλα. 

 

Πως να αντιμετωπισω την απέχθεια που δειχνει? Έχω απομακρύνει φαγητά απ το τραπέζι αλλά σκέφτομαι πως έτσι του  δίνω την εντυπωση πως έχει λόγο να αποστρέφεται. Έχω επιμείνει πως δεν χρειάζεται να φάει αλλά τα φαγητά θα μείνουν εκει και κατεληξε να φύγει με κλάματα. Κάνω πως δεν καταλαβαίνω τι έχει και συνεχίζει να αποστρέφεται. Του εξηγω με ηρεμία πως και αυτά φαγακια είναι και δεν χρειάζεται να τα φάει αν δεν θελει και μου λέει ήρεμα πως δεν του αρέσουν. Σας έχει τύχει κάτι αντίστοιχο? Τι κάνατε τελικα? 

 

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια δ μου εχει τυχει σε αυτην την ηλικια. Η μεγάλη το κανει ότι ακούσει μετά 4που για κάποιο λόγο εκείνη την ώρα της φαίνεται χαλια κάνει ιουυυ... Με αηδία στην φατσα. Κ παρασέρνει κ τον μικρο κ το λεει κ εκείνος σε πράγματα που εκείνος τρωει πχ γιαουρτι. Αυτό της λεω απλα, το έβγαλα για εμένα κ τον μπαμπα, δ χρειαζεται να το φας, δ το έβαλα στο πιάτο σου, το πολύ να το πάω στην άκρη του τραπεζιου

Δ δίνω σημασία γτ καμια φορα λέει έτσι αλλά τρωει κανονικα

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Δεν ξέρω αν ταιριάζει εδώ ή απορία μου αλλά δεν βρήκα θέμα σχετικοτερο. 

 

Εδώ και κάποιες μέρες ο μικρός μου, 3 + 4 μηνών, την ώρα του φαγητού δειχνει απέχθεια για κάποια τρόφιμα που δεν τρώει ο ιδιος αλλα βρίσκονται πάνω στο τραπεζι πχ λαχανοσαλατα, ελιές, ρωσική, κρασι. Στρεφει αλλού το βλέμμα, κλείνει ενίοτε τα ματια, αναγουλιαζει κάποιες φορές ή γυρνά το σώμα του απ την ανάποδη κατεύθυνσή. Να πω αν έχει σημασία, πως τρώει κατά κύριο λόγο μονος του ιδίως φαγητά που του αρέσουν, ειδάλλως τρώει το αγγούρι, το τυρακι, το ψωμάκι του ή ότι του αρεσει και τον ταιζω εγω παράλληλα. 

 

Πως να αντιμετωπισω την απέχθεια που δειχνει? Έχω απομακρύνει φαγητά απ το τραπέζι αλλά σκέφτομαι πως έτσι του  δίνω την εντυπωση πως έχει λόγο να αποστρέφεται. Έχω επιμείνει πως δεν χρειάζεται να φάει αλλά τα φαγητά θα μείνουν εκει και κατεληξε να φύγει με κλάματα. Κάνω πως δεν καταλαβαίνω τι έχει και συνεχίζει να αποστρέφεται. Του εξηγω με ηρεμία πως και αυτά φαγακια είναι και δεν χρειάζεται να τα φάει αν δεν θελει και μου λέει ήρεμα πως δεν του αρέσουν. Σας έχει τύχει κάτι αντίστοιχο? Τι κάνατε τελικα? 

 

Είναι σε ηλικία που ακόμα εξερευνούν τον εαυτό τους κ βλέπουν τη τους αρέσει κ τι όχι.. Σε αυτή την ηλικία περνάνε πολλές φάσεις τα παιδιά πιστεύω ότι θα περάσει.. Γενικά δε πιστεύω ότι κάνεις λαθως που βγάζεις το φαγητό από το τραπέζι ιδικά αν δείχνει πως τον αναγουλιαζει (σεβεσε την επιλογή του) μπορείς να του δείχνεις άλλες στιγμές μέσα στην ημέρα τη ρωσική σαλάτα η τη λάχανο σαλάτα η κ το κρασί για να το μαθαίνει οπτικά κ να το συνιθιζει ότι είναι φαγητά που υπάρχουν στο τραπέζι προσπαθώ να σκεφτώ ένα παράδειγμα κ από εμάς που είμαστε ενήλικες πχ πως θα νιωθαμε να τρώμε σε ένα τραπέζι που δεν ειναι καθαρό η αν είμαστε στην εξοχή αν έχει κουτσουλιές θα μας σπετρεπε αυτή η εικόνα στο να φάμε.. Κάπως έτσι βλέπουν κ τα παιδιά ένα φαγητό που δε τους αρέσει οπτικά ως αιδιαστικο κ τους αποτρέπει στο να φάνε  κ φεύγουν καλά κάνεις κ το συζητάς μαζί του τον βοηθάς να το κατανοήσει..!!! 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...