Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δεν τρώει τίποτα , τρομερά κακοφάγο παιδί!


Recommended Posts

Συγνώμη που θα το πώ, παίρνω το θάρρος επειδή υποθέτω ότι για να γράφεις εδώ, θέλεις να ακούσεις απόψεις..

Σου λέμε απόψεις, τις οποίες αντικρούεις με τα δικά σου επιχειρήματα, τα οποία προφανώς σε έχουν οδηγήσει στις επιλογές που έχεις κάνει, όπως κάνουμε όλοι μας.

Όταν όμως γράφεις τους προβληματισμούς σου αλλά συγχρόνως αντικρούεις όοοολες τις απόψεις που έχεις ακούσει εδώ μέσα, που είναι και πάρα πολλές, σημαίνει ότι θα μείνεις στην αρχική σου στάση και δεν πρόκειται να αλλάξεις τίποτα! Νιώθω ότι ούτε καν ανοίγεις λίγο τα αυτιά σου σε αυτά που λέμε, δεν φιλτράρεις καν για να κρατήσεις έστω κάποια στοιχεία. Οκ, δικαίωμά σου προφανώς, αλλά τότε ποιός ο λόγος για προβληματισμό; όλα είναι σωστά και καλά..!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 507
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

20 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

Βασικά δ ειναι γιαουρτι με πολτοποιημενο παντζαρι είναι τριμμενο, όπως αγγουράκι σε τζατζίκι, με σκόρδο κ ξύδι

Μάλλον θα το πολτοποιησω γιατί στον μικρό μου δεν αρέσει να βρίσκει κομμάτια μες στο γιαούρτι, θα το κάνω σαν σως-συνοδευτικο. Σαν τζατζίκι θα το κάνω αν κάνουμε σπιτικά σουβλάκια που τρώει την πίτα χωρίς να ψάχνει τι έχει μεσα! Ωραία ιδέα πάντως! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, marakiz είπε:

 

Κακώς περιορίζεις το παιδί τόσο πολύ.

Είσαι λάθος.

Στο λέμε τόσα άτομα διαφορετικά.

Δεν σου βαράει κανένα καμπανάκι???

Ξαναδιάβασε το νήμα, έχεις πάρει τόσες προτάσεις, κράτα οτι σου ταιριάζει και πορέψου. 

Αν δεν πειστείς ότι  είσαι λάθος δεν πρόκειται να δεις βελτιωση πουθενά.

 

Βασικα προσπαθω να δικαιολογησω το σκεπτικό μου γιατι νομιζω με εχετε παρεξηγήσει. Δεν το κανω ουτε για ελεγχο ουτε για να του στερήσω τη χαρα του φαγητου ουτε απο τεμπελιά. απλως εχουμε πολυ αγχος μην βγει το παιδι κακοφαγο κ μην εχει προβληματα υγειας κ προσπαθουμε να αποφυγουμε λαθη που θα οδηγήσουν σε κακές διατροφικές συνηθειες.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Βασικα προσπαθω να δικαιολογησω το σκεπτικό μου γιατι νομιζω με εχετε παρεξηγήσει. Δεν το κανω ουτε για ελεγχο ουτε για να του στερήσω τη χαρα του φαγητου ουτε απο τεμπελιά. απλως εχουμε πολυ αγχος μην βγει το παιδι κακοφαγο κ μην εχει προβληματα υγειας κ προσπαθουμε να αποφυγουμε λαθη που θα οδηγήσουν σε κακές διατροφικές συνηθειες.

 

Για να ακριβολογούμε το κάνεις ΚΥΡΙΩΣ γιατί φοβάσαι μη γίνει κακόφαγο και μετά ισχύουν κ ολα τα αλλα λίγο πολύ. Θα το κάνεις κακόφαγο πάντως αν δεν ξεκολλήσεις.

 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, marakiz είπε:

 

Για να ακριβολογούμε το κάνεις ΚΥΡΙΩΣ γιατί φοβάσαι μη γίνει κακόφαγο και μετά ισχύουν κ ολα τα αλλα λίγο πολύ. Θα το κάνεις κακόφαγο πάντως αν δεν ξεκολλήσεις.

 

Σωστά! και στην τελική @Έσπερος ας βγεί και κακόφαγο! και τί θα γίνει?? υποθέτω ότι τεράαααστιο ποσοστό νηπίων είναι κακόφαγο! απ'το να αρρωστήσεις εσύ από το άγχος σου...καλύτερα να μην τρώει σωστά! 

πράγμα το οποίο βέβαια δεν πιστεύω ότι θα συμβεί, γιατί ακόμα κι αν χαλαρώσεις, πάντα θα κάνεις ό,τι καλύτερο για να τρώει σωστά, είμαι σίγουρη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα κάνω προσπάθειες αλλα κ χθες πχ που εφαγε λιγη ψαροκροκετα σκεφτηκα απο τη μια ωραια που ηθελε να το δοκιμασει, απο την αλλη ομως φοβηθηκα κ μηπως μετα δεν θελει να ξαναφαει ψαρι στην κανονικη μορφη του. 

Link to comment
Share on other sites

Έσπερος καταλαβαίνω ακριβώς τι εννοείς όμως κακόφαγο θα γίνει το παιδί αν συνεχίσεις να του ''επιβάλεις'' τι θα φάει και δεν ακούσεις και λίγο την δική του επιθυμία.

Στο φαγητό όλοι θέλουμε αλλαγές, ακομα και σουβλάκι να τρώγαμε κάθε μέρα κάποια στιγμή θα το βαριόμασταν!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Θα κάνω προσπάθειες αλλα κ χθες πχ που εφαγε λιγη ψαροκροκετα σκεφτηκα απο τη μια ωραια που ηθελε να το δοκιμασει, απο την αλλη ομως φοβηθηκα κ μηπως μετα δεν θελει να ξαναφαει ψαρι στην κανονικη μορφη του. 

Δεν έλεγες ότι έχει κόψει το ψάρι στην κανονική μορφή;;; άρα κερδισμένη βγήκες! άσε που τα παιδιά περνάνε διαφορετικές φάσεις κάθε εβδομάδα, στο φαγητό, στον ύπνο, στο παιχνίδι, στα κέφια. Αν δεν το έχεις ζήσει ακόμα, σου'ρχεται σύντομα.. οπότε μπορεί την άλλη εβδομάδα να φάει ψάρι με μεγάλη χαρά..!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Βασικα προσπαθω να δικαιολογησω το σκεπτικό μου γιατι νομιζω με εχετε παρεξηγήσει. Δεν το κανω ουτε για ελεγχο ουτε για να του στερήσω τη χαρα του φαγητου ουτε απο τεμπελιά. απλως εχουμε πολυ αγχος μην βγει το παιδι κακοφαγο κ μην εχει προβληματα υγειας κ προσπαθουμε να αποφυγουμε λαθη που θα οδηγήσουν σε κακές διατροφικές συνηθειες.

Πάντως είναι πολύ πιθανό να βαρέθηκε τα ίδια φαγητά, την ίδια γεύση, την ίδια σειρά κ να μην έχει καμία σχέση με εθισμο στο άμυλο, αλλά να προτιμά τέτοιες τροφές γιατί δεν του δίνονται συχνά. 

 

Στην θέση σου μετά το εμβόλιο των δύο θα έκανα εισαγωγές σε θαλασσινά, θα τα εντασσα στο εβδομαδιαίο πρόγραμμα, θα δοκιμαζα κ διαφορετικά φαγητά όπως χοιρινό πρασοσελινο, σουπιες με σπανάκι, μοσχάρι με κολοκύθι και καρότο αυγολεμονο. Βασικά υπάρχουν πολλές επιλογές. 

 

Το παιδί είχε καλές διατροφικές συνήθειες, τρώει μόνος του που είναι πολυ σημαντικό γιατί ελεγχει το τι και το ποσό θέλει να φάει.

 

Ένα καλό διατροφολογιο χαρακτηρίζεται και απ την ποικιλία,

θα δουλευα κι αυτό στην θέση σου, και προπάντων χωρίς άγχος που να μεταδίδεται στο παιδί. 

Just now, Έσπερος είπε:

Θα κάνω προσπάθειες αλλα κ χθες πχ που εφαγε λιγη ψαροκροκετα σκεφτηκα απο τη μια ωραια που ηθελε να το δοκιμασει, απο την αλλη ομως φοβηθηκα κ μηπως μετα δεν θελει να ξαναφαει ψαρι στην κανονικη μορφη του. 

Η κανονική μορφή του ποια ειναι? Εμείς τρωμε ψητά, τηγανητά, με σάλτσα στην κατσαρόλα, με σάλτσα στο φούρνο, σε σούπα, σε ψαροκεφτεδες, πλακί, με ωμή ή βραστή σαλατα. Κάθε φορά θα κάνω και κάτι διαφορετικό για να μην βαριομαστε εμείς οι ενήλικες και να δοκιμαζουμε κι άλλες γεύσεις αλλά στην ουσία ψάρι τρωμε! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος είπε:

Βασικα προσπαθω να δικαιολογησω το σκεπτικό μου γιατι νομιζω με εχετε παρεξηγήσει. Δεν το κανω ουτε για ελεγχο ουτε για να του στερήσω τη χαρα του φαγητου ουτε απο τεμπελιά. απλως εχουμε πολυ αγχος μην βγει το παιδι κακοφαγο κ μην εχει προβληματα υγειας κ προσπαθουμε να αποφυγουμε λαθη που θα οδηγήσουν σε κακές διατροφικές συνηθειες.

Το παιδί θα βγει κακόφαγο και με πολύ κακή σχέση με το φαγητό. Ντετερμινιστικά. Γιατί δεν έχετε υγιή προσέγγιση στο φαγητό. Το φαγητό δεν είναι πηγή άγχους. Αν για εσάς είναι, το παιχνίδι θα χαθεί.

 

Γενικότερα δεν ξέρω πόσο υπερβάλεις στους προβληματισμούς σου εδώ, αλλά αν νιώθεις τα μισά από όσα γράφεις, θα σου έλεγα να απευθυνθείς σε ειδικό, γιατί χάνεις την παιδική ηλικία του μικρού, και αυτό δε διορθώνεται μετά.

Τα παιδιά στην ηλικία του γιου σου, τρώνε μία χαρά και μιράντα με το πρωινό τους γάλα, και κρέπα με μερέντα δοκιμάζουν σε μία έξοδο, και σουβλάκι θα τσιμπήσουν από τους γονεις σε μία πλατεία το καλοκαίρι, και θα βαρυστομαχιάσουν από μελομακάρονα στο σπίτι της γιαγιάς τα Χριστούγεννα. Και αυτό δεν σημαίνει ότι θα τρέφονται με σκουπίδια, θα φάνε και το κοτόπουλο, και την ντομάτα και τις φακές καθημερινά. Μπορεί να έχουν φάσεις, μπορεί τελικά να μην φάνε ποτέ κάτι ό,τι μα ό,τι και να κάνεις. Αλλά το μέσο παιδί, όχι το μέσο παραμελημένο παχύσαρκο παιδί, αλλά το μέσο υγιές παιδάκι, θα δοκιμάσει, θα συμμετέχει στο τραπέζι των μεγάλων, και όπως και οι μεγάλοι, θα έχει προτιμήσεις και καλές μέρες και κακές μέρες, και θα κάνει τις ατασθαλείες του μία στο τόσο.

 

Το αγαπημένο μου συνοδευτικό είναι το ρύζι, πάντα μαγείρευα πολύ ρύζι. Η κόρη μου έχει να δοκιμάσει από όταν ήταν τριών, το βρίσκει απαίσιο. Όχι γιατί δεν το έμαθε, αλλά γιατί είναι ξεχωριστός άνθρωπος, με δικές της προτιμήσεις.

Το αγαπημένο μου λαχανικό είναι η μελιτζάνα, ήταν πάντα στο μενού με πολλούς τρόπους. Ο μικρός μου μετά τα 4-5 δεν ξανάφαγε, δεν του αρέσει. Και ας την είχε συνηθίσει.

Λατρέυω το συκώτι, μαγειρεύω μία φορά τη βδομάδα. Κανένα παιδί μου δεν έχει πειστεί να φάει πάνω από μισή πηρουνιά και ας έχουν εξοικειωθεί από μωρά. 

Και τα τρία μου παιδιά τρελαίνονται για βραστά αυγά. Είναι ένα φαγητό που σιχαίνομαι, και ως μωρά τους το έδινα όχι συχνά, και με γκριμάτσες αηδίας, με αναγουλιάζει και η σκέψη. Και όμως, μάντεψε: είναι ξεχωριστοί άνθρωποι, και μεγαλώνοντας το ζητάνε γιατί τους αρέσει. Το ιδιο και η φέτα που επίσης τη σιχαίνομαι: τη ζητάνε μόνα τους και τη σερβίρουν μόνα τους, ούτε να την ακουμπήσω δε θέλω.

Δεν μπορείς να ελέγξεις τη γεύση,το γούστο ή την προσωπικότητα του παιδιού σου. Μπορείς να καταστρέψεις όμως τη σχέση σου μαζί του προσπαθώντα.ς

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Εντάξει πέραν του ότι εγώ  μπλοκάρω με τις αλλαγές προγράμματος, στη διατροφη το βλέπω λίγο συμπεριφοριστικά. Ότι δηλαδή αν μάθει να τρώει συγκεκριμένα πράγματα, δεν θα ζητάει τα άλλα. Ή μάλλον ότι αν συνηθίσει να τρώει αυτά που του αρέσουν μπορεί μετά να μην του αρέσουν τα άλλα πχ αν φάει μπανάνα το απόγευμα, μετά δεν θα φάει όλο το γιαούρτι άρα θα χάσει τα θρεπτικά του γιαουρτιού και ίσως μετά σκεφτεί ότι η μπανάνα του αρέσει πιο πολύ κ μετά αρχίσει να περιορίζει το γιαούρτι κλπ. Κάπως έτσι το έχω στο μυαλό μου ότι πάει. 

Μα έτσι κ αλλιώς άρχισαν να μην του αρέσουν τα αλλα. Κ αφου δ του δινεις κ αυτα που ζητάει μένει "νηστικός". Υπάρχουν κ αλλα θρεπτικά γευματα εκτός από το γιαουρτι. Κ η μπανάνα πχ εχει αλλα που επίσης πρέπει να παρει

4 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Υποχρεωτικό με  ποια έννοια; Απλώς θεωρώ σημαντικό να μην ξεσυνηθίσει το γιαούρτι, είναι ένα πολύ θρεπτικό και υγιεινό γεύμα. Γάλα πίνει αλλά θέλω να το περιορίσω σιγά σιγά, το γάλα εξάλλου δεν προσφέρει και πολλά σε σχέση με το γιαούρτι ή το τυρί. Εξάλλου φρούτα τρώει το πρωί.

Απλα ετσι βαρέθηκε το γιαουρτι. Γτ πρέπει το πρωι να φαει μόνο φρουτα; 

Η κορη μου δ εφαγε ποτέ γιαουρτι, υγιέστατο, καλοφαγη, κ μια χαρα στην αναπτυξη

4 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Βασικα προσπαθω να δικαιολογησω το σκεπτικό μου γιατι νομιζω με εχετε παρεξηγήσει. Δεν το κανω ουτε για ελεγχο ουτε για να του στερήσω τη χαρα του φαγητου ουτε απο τεμπελιά. απλως εχουμε πολυ αγχος μην βγει το παιδι κακοφαγο κ μην εχει προβληματα υγειας κ προσπαθουμε να αποφυγουμε λαθη που θα οδηγήσουν σε κακές διατροφικές συνηθειες.

Για έλεγχο το κανεις. Λόγω του δικού σου άγχους. Απλα με τις επιλογές που κάνετε δ ξερω αν θα έχετε το αποτέλεσμα που θελετε

4 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Θα κάνω προσπάθειες αλλα κ χθες πχ που εφαγε λιγη ψαροκροκετα σκεφτηκα απο τη μια ωραια που ηθελε να το δοκιμασει, απο την αλλη ομως φοβηθηκα κ μηπως μετα δεν θελει να ξαναφαει ψαρι στην κανονικη μορφη του. 

Θα συμφωνήσω με την μαμα ανέστη. Ποια είναι η κανονική μορφή; γτ εγω ξερω υπάρχει τηγανητό, ψητό, βραστο, σούπα, πλακί, στα κάρβουνα, στον ατμό, πανε, σε μπιφτεκια. Ολα κανονικές μορφές είναι. Κ αν το τηγάνι είναι με μετρο, ολα τα αλλα μπορούν να είναι το ίδιο συχνα

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Βασικα προσπαθω να δικαιολογησω το σκεπτικό μου γιατι νομιζω με εχετε παρεξηγήσει. Δεν το κανω ουτε για ελεγχο ουτε για να του στερήσω τη χαρα του φαγητου ουτε απο τεμπελιά. απλως εχουμε πολυ αγχος μην βγει το παιδι κακοφαγο κ μην εχει προβληματα υγειας κ προσπαθουμε να αποφυγουμε λαθη που θα οδηγήσουν σε κακές διατροφικές συνηθειες.

 

Από την εμπειρία μου ως μαμά :mrgreen:, έχω καταλάβει ότι δεν εξαρτώνται όλα από τους γονείς. Δεν είναι όλα θέματα σωστής ή λάθος διαχείρισης των γονιών. Το παιδί μεγαλώνοντας θα αναπτύξει τα δικά του γούστα-προτιμήσεις, τις δικές του συνήθειες, θα έρθει σε επαφή και με εξωτερικούς παράγοντες (πέραν των γονιών) και θα επηρεαστεί και από εκεί, θα λάβει διάφορα ερεθίσματα, θα αναπτύξει δικό του χαρακτήρα και σίγουρα θα περάσει από διάφορες φάσεις που θα είναι παροδικές.

πχ αν τώρα μειώσει το γιαούρτι που τόσο φοβάσαι, δεν σημαίνει ότι αυτό θα κρατήσει για μια ζωή.

 

Πέρασα και εγώ από τέτοιους προβληματισμούς-όχι για τη διατροφή αλλά για άλλα θέματα- και κατάλαβα πως ό,τι και αν κάνω, μερικές φορές είναι η ιδιοσυγκρασία του παιδιού διαφορετική, δεν μπορώ να το βάλω στα κουτάκια που θέλω και η πολλή πίεση μπορεί να φέρει και τα αντίθετα αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλά όλα τα παιδιά σχεδόν είναι κακόφαγα, όπως και οι περισσότεροι ενήλικες. Γιατί εσείς βρε κορίτσια τί διατροφή κάνετε? Οι περισσότεροι από εμάς, τρώμε από συχνά εώς συνέχεια γλυκά, ψωμιά, λιπαρά, αλατισμένα, τυροπιτοειδή,  αλκοόλ, βαριά φαγητά με σάλτσες κτλ. Λίγοι είναι αυτοί που κάνουν αυστηρά υγιεινή διατροφή. 

Εσπερος μην αγχώνεσαι, ότι και να κάνεις, στο τέλος το παιδί σου θα αποκτήσει μέσες άκρες τις δικές σας διατροφικές συνήθειες. Σαν τα μούτρα μας τα κάνουμε! 

Link to comment
Share on other sites

@ΑΡΓΚ σ ενα πραγμα εχεις δικιο. Η αλήθεια είναι οτι θεωρώ οτι ολοι ακολουθούν αυτα που λενε οι ομαδες στις οποιες ειναι μελη. Τελικα διαπιστώνω οτι ακομα κ οι φιλες που με εβαλαν στις ομαδες, δεν ακολουθούν τιποτα πιστα ή κ καθολου. Εμενα βεβαια μου εχει δημιουργηθεί ενα μεγαλο αγχος για τις συνθηκες υπνου, τις οθόνες (πραγματα για τα οποία ενίοτε τσακώνομαι με τον αντρα μου), το φαγητο, το savoir vivre στην παιδική χαρά, το αν θα πρέπει το παιδί να επαναλάβει το προνήπιο επειδη γεννηθηκε Δεκεμβρη κ πολλα αλλα κ οντως δεν με βοηθαει ολο αυτο. 

 

Κατα τ αλλα ομως τοση απενοχοποίηση για γλυκα δεν εχω συναντήσει στο περιβαλλον μου. Δεν ξέρω κανέναν που να δίνει γλυκά σε παιδί κάτω των δυο ετών. Προϊόντα με κρυφη ζαχαρη ή αλατι που εμεις δεν δινουμε, οντως ξερω.

Αλλα το οτι τα δίνουν άλλοι δεν με επηρεάζει σε κάτι. Αφού κ εμείς επισήμως στο σπίτι δεν τρωμε κατα το δυνατον μη σπιτικές ζύμες, γλυκα, χυμούς κράκερ κλπ, (οι δικες μου παρασπονδίες ειναι κατάλοιπο του παρελθοντος, επισήμως τα εχω αποκηρύξει επομένως δεν υπάρχει λογος να τα δωσω στο παιδι μου. Αν κ οποτε τα φαει απο αλλου ειναι αλλο μελλοντικό θεμα. Γενικα παντως ολο γκρινια ακουω απο γονεις που τα παιδια τους ζητανε τα γλυκα κ τα προτιμουν απο τα φρουτα. Δεν εχω ακουσει κανεναν να λεει οτι δεν πειραζει που τα εμαθε, μαλλον το αντιθετο.

 

 

Το αρνί στο σπανακορυζο ειναι ισως μπλιαχ αλλα σκεφτηκα οτι οπως το τρωει στο κριθαρακι θα ηταν μια ευκαιρια. Το ψαροζουμο θα αντικαθιστούσα με βελουτε σουπα οπως την τρωμε εμεις αλλα δεν το θελει, τι να κανω. Ειναι το πλησιέστερο σε ψαρι που τρωει αυτη τη στιγμη. Σαν τρελός κανει για τους ζωμους. 

 

Σημερα παντως εφαγε κοτόπουλακι χωρις να το κρύψω καπου. Ετσι σκετο κ μετα του εδωσα τη συνοδεια. 

 

Το τρελο σεναριο που ειχα σκεφτει ηταν μηπως δεν θελει κρεας κ ψαρι επειδη τα βλεπει ζωντανά. Τα ψαρια οχι ζωντανά αλλα ολοκληρα στον παγκο του ψαρά ή στο σπίτι πριν μαγειρευτούν! Αλλα μαλλον δεν παιζει κατι προς το παρον γιατι σημερα του ειπα κανονικα οτι εχουμε κοτοπουλο κ το εφαγε.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

@ΑΡΓΚ σ ενα πραγμα εχεις δικιο. Η αλήθεια είναι οτι θεωρώ οτι ολοι ακολουθούν αυτα που λενε οι ομαδες στις οποιες ειναι μελη. Τελικα διαπιστώνω οτι ακομα κ οι φιλες που με εβαλαν στις ομαδες, δεν ακολουθούν τιποτα πιστα ή κ καθολου. Εμενα βεβαια μου εχει δημιουργηθεί ενα μεγαλο αγχος για τις συνθηκες υπνου, τις οθόνες (πραγματα για τα οποία ενίοτε τσακώνομαι με τον αντρα μου), το φαγητο, το savoir vivre στην παιδική χαρά, το αν θα πρέπει το παιδί να επαναλάβει το προνήπιο επειδη γεννηθηκε Δεκεμβρη κ πολλα αλλα κ οντως δεν με βοηθαει ολο αυτο. 

 

 

 

Αν είναι να πάμε με προσωπικές ιστορίες, δεν ξέρω κανέναν, από φίλους, συγγενείς, και γονείς φίλων των παιδιών, που να μην έδινε τα παντα στο παιδί του μετά τον χρόνο. Δεν μιλάω για το τι λένε ότι κάνουν. Για το τι πραγματικά κάνουν. Που το βλέπεις στις παρέες, στα σπίτια, στην παιδική χαρά, στα οικογενειακά τραπέζια. 

Μπορεί να λέει κανείς "δε δίνω γλυκά" αλλά να εννοεί ότι δεν τα δίνει με το τσουβάλι, και να θεωρεί ότι δεν πιάνεται το πτι-μπερ που θα φάει το παιδί με το γάλα, ή το μέλι στο γιαούρτι το απόγευμα. Παρομοίως το "το παιδί τρώει μόνο σπιτικό φαγητό" μπορεί μια χαρά να σημαίνει ότι εξαιρείται το σουβλάκι που τρώμε μαζί με τους γείτονες κάθε Σαββατόβραδο στην πλατεία, ή οι γιορτές που τρώμε έξω, ή όταν έχουμε καλεσμένους και παίρνουμε πίτσες.

Το διαδίκτυο, και ακόμη και το τι λέμε σε γνωστούς, δεν είναι πάντα ακριβώς αυτό που ο άλλος ερμηνεύει, και καλές προθέσεις να υπάρχουν.

15 χρόνια σε παιδικές χαρές, παιδότοπους και σπίτια φίλων, δεν έχω δει ακόμη αυτόν το γονιό που θα προσφέρουν στο ενός έτους παιδί του ένα μπισκότο και θα αρνηθεί. Τώρα μπορεί επειδή ο ίδιος άνθρωπος δεν τα αγοράζει καθημερινα να λέει ότι "δε δίνουμε μπισκότα στο παιδί", δεν είναι ψέματα, απλα υπονοεί το "κατά κανόνα" ;)

Ούτε γονείς να ζητάνε να επαναλάβει τάξη το υγιές παιδί τους έχω γνωρίσει, ούτε να αγωνιούν για τους τρόπους στην παιδική χαρά. 

Χρειάζεσαι επαφή με τη μέση μαμά της περιοχής σου, να ηρεμήσεις και εσύ και το παιδί.

Link to comment
Share on other sites

Δ νομιζω να παίζει αυτό, τα δικά μου κ στο χασάπικο τα εχουν δει κ.συνεχιζουν να τρωνε. Τα περισσότερα παιδιά θα το περάσουν λιγο μεγαλύτερα, σαν την κορη μου πχ, με την κότα-κοτοπουλάκι, τα αυγά κλπ μικρα ζωων

Υδατανθρακες θα μπορούσαμε να τρώμε κ λιγότερους, αλλα προσπαθώ τουλ να είναι σπιτικα. Όπως κ τα γλυκά μας. Μετα τον χρονο δίνω με μετρο μπισκοτα-κεικ, προτιμώ όχι με ζάχαρη αλλα σιγουρα φαγανε στα δυο. Κ τρωμε γλυκά, οχι καθε μερα. Από τα πιο "περίεργα πράγματα" που μου έχει πει η μεγάλη είναι ότι προτιμα τα σταφύλια από τα γλειφιντζουρια:shock:

Είχαμε ενημέρωση στον παιδικο, θα έβρισκες μεγάλη παρηγοριά, γτ οι περισσότεροι αγχώνονται που δ τρωνε τπτ τα παιδια τους, κάποια ούτε στο σπιτι, κ πολλα δ μιλάνε. Κ οι περισσότεροι είπαν ότι αποφεύγουν τα γλυκά, αλλα δ τους ενοχλεί κάποιο κέρασμα στο σχολειο πχ

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

αλλα δ τους ενοχλεί κάποιο κέρασμα στο σχολειο πχ

ούτε εμένα με ενοχλεί το κέρασμα στο σχολείο. σιγα πια ποςες φορες θα τυχει. γενικα θεωρω αντικοινωνικό να αρνείσαι κερασμα σε γιορτές κ φωνάζω στον αντρα μου να μην λεει οχι οταν του προσφερουν γλυκο, μπορει να μου το δινει εμενα εξαλλου κ οντως καποιες φορες το κανει. Εγω αρνούμαι μονο τις ρυζογκοφρετες που εχουν κατι συναδελφοι στο γραφειο γιατι ειπαμε υγιεινη διατροφη αλλα αυτο το πραγμα μου μοιαζει με χαρτόνι!!! Επισης αρνούμαι τα φρουτα γιατι δν μ αρεσουν! Αλλα τα μπισκοτάκια ως επιβράβευση σε νηπιαγωγεία με ενοχλουν κ με εκπλήσσει οταν ακουω να τα δινουν κ παιδιατροι. Η δικια μας εχει ζελεδακια με βιταμίνη υποτίθεται αλλά παντα μας ρωταει κ έπειδη συνηθως έχουμε κάτι σε φρουτο μαζι λεει καλυτερα να του δωσουμε αυτο. 

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως τα κεράσματα σε παιδικό και νηπιαγωγείο μου κακοφαίνονται γιατί τα θεωρώ υπερβολικά συχνά. Εμάς κάνουν και γενέθλια μέσα οπότε σχεδόν κάθε εβδομάδα κάποιος γιορτάζει (όνομα ή γέννηση) και κερνάνε γλυκά και χυμούς και επιπλέον μας βάζουν και στην τσάντα για το σπίτι. Αν βάλεις και αυτά που μας δίνουν οι γύρω στην παιδική χαρά και δεν μπορείς να τα αρνείσαι συνέχεια (πατατάκια, μπισκότα, καραμέλες), βάλεις και αυτά που κατά διαστήματα ζητάει και αυτός (κυρίως συσκευασμένους χυμούς), τελικά σχεδόν δεν περνάει μέρα χωρίς να φάει από μία σαβουρίτσα.  Μέχρι τα 3 του που πήγε παιδικό δεν έτρωγε σχεδόν ποτέ τίποτα τυποποιημένο εκτός από τα παιδικά γιαούρτια και τα μπισκότα που μας κέρναγαν στην παιδική χαρά (μάστιγα αυτά τα μπισκότα!). Δεν τα ζήταγε κιόλας. Τώρα βλέπω ότι αρχίζει η κατάσταση και ξεφεύγει (για τα δικά μου δεδομένα). Βέβαια σε σχέση με αυτά που βλέπω γύρω μου ο δικός μου κάνει σχετικά καλή διατροφή. Τρώει όμως και αυτός πολλούς υδατάνθρακες, τους ζητάει. Νομίζω όμως αυτό ότι είναι φυσιολογικό αφού χρειάζεται ενέργεια. Άλλωστε οι υδατάνθρακες είναι στη βάση της διατροφικής πυραμίδας.  

Link to comment
Share on other sites

Εκτος απο μια μαμα δλδ που ειπε οτι δίνουν στην μικρή της, άνω των 3,καθε μερα κτ όπως μια καραμέλα, οι υπόλοιποι είπαν όχι κάθε μέρα, αλλά επειδή κ συνηθως κάποιος θα μας προσφερει

Επειδη στον μικρο τα βαζουν στην τσάντα τουλ τα καθυστερώ λιγο, κ ευτυχως κ η μεγάλη καμια φορα τα φέρνει σπίτι αντί να τα μασουλησει ολα

Φυσικα κ πλέον είναι σε ηλικία που ζητάνε, αν είναι πρωί η δ φαγανε μεσημερι ξέρουν ότι δ πρόκειται, όσο κ αν ζητάνε. 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

Εκτος απο μια μαμα δλδ που ειπε οτι δίνουν στην μικρή της, άνω των 3,καθε μερα κτ όπως μια καραμέλα, οι υπόλοιποι είπαν όχι κάθε μέρα, αλλά επειδή κ συνηθως κάποιος θα μας προσφερει

Επειδη στον μικρο τα βαζουν στην τσάντα τουλ τα καθυστερώ λιγο, κ ευτυχως κ η μεγάλη καμια φορα τα φέρνει σπίτι αντί να τα μασουλησει ολα

Φυσικα κ πλέον είναι σε ηλικία που ζητάνε, αν είναι πρωί η δ φαγανε μεσημερι ξέρουν ότι δ πρόκειται, όσο κ αν ζητάνε. 

 

Είναι άλλο το τι λέμε μπροστά σε άλλους γονείς, και άλλο το τι κάνουμε. 

Θα το καταλάβετε όταν μεγαλώσουν λίγο τα παιδιά.

Ξέρετε πόσοι γονείς έχουν "τόσο έξυπνα παιδιά, ιδιοφυία στα μαθηματικά" που τα παιδιά παίρνουν 15 με το ζόρι, "εμένα από τα 5 μόνο του μελετάει, είναι πολύ τακτικό παιδί" και κάθε μεσημέρι βλέπεις το παιδί να μπαίνει στο κέντρο μελέτης, "εμείς το έχουμε μάθει αρχές από μικρό, ποτέ δε λέει ούτε βλάκα κάποιον" και το παιδί το βλέπεις στην πλατεία να ουρλιάζει τα ακατανόμαστα , "τόοσο αυστηρούς κανόνες που μόνο ΣΚ παίζει ηλεκτρονικά μισή ώρα σύνολο" κι ό,τι ώρα μέσα στη βδομάδα και να τύχει να μπει το δικό σου το παιδί Online το άλλο κατά σύμπτωση πάντα είναι εκεί κλπ κλπ. Οι περισσοτεροι γονείς θέλουν να φαίνονται "σωστοί" στους ξένους. Σε παρέες των 2-3 ατόμων, ακούς και βλέπεις μία εντελώς άλλη ιστορία. Στον παιδικό το θέμα είναι το πόσο σωστά τρώει, και τι ωραία μοιράζεται τα παιχνίδια του, μετά τα μαθήματα, οι ικανότητες στα σπορ και η σχέση με τα ηλεκτρονικά.Δε λέω ότι όλοι λένε ψέματα, προς Θεού, αλλά οι περισσότεροι τα φουσκώνουν μπροστά σε κοινό, και συνηθως εγκαταλείπουν τον ανταγωνισμό μετά το Γυμνάσιο. 

Link to comment
Share on other sites

On 18/11/2019 at 1:15 ΠΜ, Lenia16 είπε:

Εσάς έχουν χαλάσει σε όλες τα δόντια σας κ φορατε μασέλα; Μήπως είστε όλες παχύσαρκες; Μήπως από τότε που δοκιμάσατε γλυκό τρώτε τις τουρτες με τα κιλά καθημερινα κ κόψατε το κανονικό φαι; Έχετε μήπως πάθει διαβήτη τύπου 2; Για να ξέρω τι με περιμενει δλδ. Γιατί από ότι φαίνεται είμαι η μόνη που της δίνω κ ετοιμάζομαι για την πυρά 

 

:) χαχα...πάντως εγώ έχω όλα αυτά μαζί! Πλην της παχυσαρκίας.

Στη δευτέρα δημοτικού 7 σφραγίσματα και συνέχισα έτσι μέχρι το πανεπιστήμιο, σφραγίσματα επί σφραγισμάτων.

Τρώω (ή μάλλον έτρωγα) το παγωτό με τα κιλά. Κυριολεκτικά κρατούσα όλο μου το παιδικό χαρτζιλίκι και το κατανάλωνα σε καθημερινή κατανάλωση σοκολατοειδών του περιπτέρου - παρόλα αυτά, δεν μου αρέσουν οι τούρτες.

Δεν έκοψα το κανονικό φαί, γιατί δεν το έτρωγα ποτέ. Πάντοτε ελάχιστα ίχνη κρέατος και φαϊ θεωρούσα τις πατάτες, το ρύζι, τη ντοματοσαλάτα....αυτά.

Έπαθα διαβήτη τύπου 2, χωρίς να είμαι παχύσαρκη (και γι'αυτό δεν μου γινόταν διάγνωση νωρίτερα, μιας και οι ενδοκρινολογοι θεωρούσαν ότι είναι ΑΔΥΝΑΤΟ να έχω διαβήτη, αφού δεν είμαι παχυά.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...