παπί

Πότε φαίνεται σάκος; Θα σκάσω από την αγωνία..!!!

Recommended Posts

On 7/10/2021 at 4:59 ΜΜ, mama16 είπε:

Λίγο καθυστερημένα φάνηκε το μνμ σου οπότε τώρα θα έχεις πάει ήδη... Κ νομίζω ότι τώρα θα φαίνεται κανονικά.. 

Όλα να πάνε καλά σου εύχομαι κ να έχεις μια καλή κ τελειομηνη κύηση!

Εχω πολύ άγχος μακαρι να μπορούσα να το ακούω κάθε μερα τωρα δεν εχω παει ακομα στο γιατρό πρεπει να του παω την Πέμπτη τις εξετάσεις και μετά να μου κλείσει ραντεβού για να δω παλι το μπεμπε.. ανυπομονώ σαν τρελή να ξανα ακούσω την καρδουλα του 

• Μου αρέσει 1

Διαφημίσεις

On 18/10/2021 at 7:34 ΜΜ, Στέλλα Κώστας είπε:

Τελικα ακουσα την καρδουλα του 6 βδομαδων και 4 μερών αλλα παλι αγχώνομαι... δεν εχω κανενα περίεργο συμπτώματα παρα μονο που και που μερικά ποναλακια κατω χαμηλα ... αλλα εχω πονο στη μέση..  τωρα λογικά πρέπει να είμαι στη 8 εβδομάδα αλλα παλι αγχώνομαι μεχρι να περασει το πρώτο τρίμηνο γιατι ειμαι 38 χρόνων...

είναι φυσιολογικό που αγχώνεσαι αλλά κοίτα να το κοντρολαρεισ..αυτό που οι έγκυες είναι μέσ' την ευτυχία μόνο στις ταινίες συμβαίνει..γενικά να μιλασ στον γιατρό σου για ότι σε αγχωνει κ για τα συμπτώματα που νιώθεις για να σε ηρεμεί...το ότι δεν έχεισ πχ αναγουλεσ καούρες κλπ δεν σημαίνει κατι αρνητικό..τα πινάκια χαμηλά είναι γιατί μεγαλώνει η μήτρα .οι πόνοι στη μέση φυσιολογικοί..σ' όλη την εγκυμοσύνη κρατά στενή επαφή με τον γιατρό σου ακόμη κ αν κάτι σου φαίνεται αθωο δεν είναι κακό να τον ρωτάς σε κάθε ραντεβού..

Έχει πολλά στάδια κ πολλούς μήνες η εγκυμοσύνη..κ πολλές εξετασεισ επίσης..εσύ να σκέφτεσαι θετικά..κ εγώ στα 38 γέννησα το 2ο..δεν είσαι ούτε μεγάλη αλλά ούτε κ μικρή..να έχεις έμπειρο γιατρό για να μπορεί να σε καθοδηγεί..κ να είναι έμπειρος για να διαχειρίζεται δύσκολες καταστάσεις..να ξερεισ πως στα χέρια του δεν έχεισ να φοβηθεισ τίποτα...

Με το καλό να κρατήσεις το μωράκι σου αγκαλιά....

• Ευχαριστώ! 1

On 12/10/2021 at 12:50 ΠΜ, renia85 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!!

Το Σάββατο 25/9 έκανα χοριακη και βγήκε 183. Στις 30/9 έκανα πάλι χοριακη και βγήκε 1853

και προγεστερόνη που  βγήκε 7,37. Ο γιατρός είπε ότι είναι πολύ καλή η χοριακη αλλά η προγεστερόνη χαμηλή . Μετά από δύο μέρες είχα αίμα κόκκινο και ξεκίνησα utrogestan. Στις 7/10 ξαναέκανα χοριακη και βγήκε 2139. Ανέβηκε αλλά πολύ λίγο δηλαδή.. Σε τρεις μέρες δηλαδή στις 14/10 θα πάω στο γιατρό να δούμε αν υπάρχει σάκος. Εσείς τι πιστεύετε? Λέτε να το έχασα? Είμαι πολύ στενοχωρημένη και απογοητευμένη. Να σημειώσω ότι έκανα εξωσωματική. Πείτε μου τη γνώμη σας γιατί θα τρελαθώ..

Κοπέλα μου τι έγινε?? Πεσ μασ πως πήγαν όλα καλά.....

On 19/10/2021 at 10:27 ΜΜ, tzenaki1982 είπε:

Κοπέλα μου τι έγινε?? Πεσ μασ πως πήγαν όλα καλά.....

@tzenaki1982 δυστυχώς ήταν παλίνδρομη κύηση και δεν προχώρησε. Έκανα απόξεση... Στενοχωρήθηκα παρά πολύ!! Είχε γίνει με εξωσωματική και τώρα φοβάμαι μήπως δεν μπορέσω να τά καταφέρω να αποκτήσω ένα μωράκι που τόσο πολύ θέλω.  Μετά την απόξεση ξέρεις αν είναι εύκολο να συλλάβεις ή δεν παίζει κανένα ρόλο? Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον, εσύ σε τι φάση είσαι?

On 25/10/2021 at 10:42 ΠΜ, renia85 είπε:

@tzenaki1982 δυστυχώς ήταν παλίνδρομη κύηση και δεν προχώρησε. Έκανα απόξεση... Στενοχωρήθηκα παρά πολύ!! Είχε γίνει με εξωσωματική και τώρα φοβάμαι μήπως δεν μπορέσω να τά καταφέρω να αποκτήσω ένα μωράκι που τόσο πολύ θέλω.  Μετά την απόξεση ξέρεις αν είναι εύκολο να συλλάβεις ή δεν παίζει κανένα ρόλο? Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον, εσύ σε τι φάση είσαι?

Λυπάμαι πολύ για αυτό που βίωσες .... Το έχω ζήσει κι εγώ, πριν κάνω την κόρη μου.... Λένε πως όντως μετά από αποξεση ή αποβολή η γυναίκα μένει έγκυος πιο εύκολα...  Εγώ οντως, έμεινα έγκυος με την 1η αφότου μας έδωσε το οκ ο γυναικολόγος...

Προσπάθησε να μαζέψεις τα κομμάτια σου και κάνε την επόμενη προσπάθεια το συντομότερο δυνατόν!!!! Να είσαι σίγουρη πως θα πάρεις στην αγκαλιά σου μωρό!!!! Έχεις όλη τη θετική μου σκέψη!!!

On 25/10/2021 at 10:42 ΠΜ, renia85 είπε:

Οπωσ οι περισσότερες εδω είχα κ εγώ τισ ατυχίες μου..η 1 η εγκυμοσύνη ήταν εξωμήτριο.κ μου το αφαίρεσαν με τη σάλπιγγα μαζί..

Μετά ακολούθησε μεγάλο αγχοσ μέχρι τελικά.να αποκτήσω τα παιδιά μου....

Κ ομωσ με 1 σάλπιγγα κ τα κατάφερα...κ εσύ θα τα καταφέρεις....ευτυχώς τα περισσότερα.λυνομται..Υπαρχουν πολλοί τρόποι..

Μην το βάζεις κάτω.....θα τα καταφέρεις...

Κ να μασ στείλεις μην να μασ το πεισ όταν με το καλό συμβεί για να χαρούμε να όλοι μαζί...

On 27/10/2021 at 10:52 ΜΜ, tzenaki1982 είπε:

Οπωσ οι περισσότερες εδω είχα κ εγώ τισ ατυχίες μου..η 1 η εγκυμοσύνη ήταν εξωμήτριο.κ μου το αφαίρεσαν με τη σάλπιγγα μαζί..

Κ ομωσ με 1 σάλπιγγα κ τα κατάφερα...κ εσύ θα τα καταφέρεις....ευτυχώς τα περισσότερα.λυνομται..Υπαρχουν πολλοί τρόποι..

Κ να μασ στείλεις μην να μασ το πεισ όταν με το καλό συμβεί για να χαρούμε να όλοι μαζί...

Χαίρομαι πολύ που τα κατάφερες @tzenaki1982 . Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Ελπίζω να τα καταφέρω και εγώ.. ο καρυωτυπος δεν μας έδειξε ότι είναι τυχαία χρωμόσωμικη ανωμαλία για αυτό ο γιατρός μου είπε ότι πρέπει να κάνω υστεροσκοπηση... Δεν ξέρω τι να κάνω... Έχω ταλαιπωρηθεί παρά πολύ και αναρωτιέμαι τι μπορεί να δείξει η υστεροσκοπηση... Ανησυχώ μήπως έχω κάποιο θέμα και τόσο καιρό δεν το ξέρουμε...

On 26/10/2021 at 8:26 ΜΜ, anemoni1989 είπε:

Λυπάμαι πολύ για αυτό που βίωσες .... Το έχω ζήσει κι εγώ, πριν κάνω την κόρη μου.... Λένε πως όντως μετά από αποξεση ή αποβολή η γυναίκα μένει έγκυος πιο εύκολα...  Εγώ οντως, έμεινα έγκυος με την 1η αφότου μας έδωσε το οκ ο γυναικολόγος...

Προσπάθησε να μαζέψεις τα κομμάτια σου και κάνε την επόμενη προσπάθεια το συντομότερο δυνατόν!!!! Να είσαι σίγουρη πως θα πάρεις στην αγκαλιά σου μωρό!!!! Έχεις όλη τη θετική μου σκέψη!!!

@anemoni1989 σε ευχαριστώ τοσο πολύ για τη θετική ενέργεια που μου έδωσες!! Δυστυχώς στον καρυωτυπο δεν βρέθηκε κάποια τυχαία χρωμόσωμικη ανωμαλία οπότε πρέπει να γίνει υστεροσκοπηση για να εξετάσει ο γιατρός αν υπάρχει κάποιο άλλο θέμα.. είμαι πολύ αγχωμενη και στενοχωρημένη αλλά προσπαθώ να μην το βάζω κάτω.. ελπίζω να μη βρεθεί κάποιο πρόβλημα. Χαίρομαι πολύ που έκανες το μωράκι σου!! Ελπίζω σύντομα να έρθει και το δικό μου!!

On 27/10/2021 at 10:52 ΜΜ, tzenaki1982 είπε:

@tzenaki1982 Πόσο χαίρομαι για εσένα που τα κατάφερες!!! Δε ξέρεις πόση δύναμη μου έδωσες!

Μετά την απόξεση έκανα υστεροσκοπηση και περιμένουμε τα αποτελέσματα..  ανατομικά δεν είδε κάτι ο γιατρός αλλά έστειλε δείγμα για διερεύνηση.. θα δούμε αν θα δείξει κάτι... Έχω αγχωθει (δε στο κρύβω) για το ποιο μπορεί να είναι το αποτέλεσμα... 

On 2/1/2022 at 3:47 ΠΜ, renia85 είπε:

@tzenaki1982 Πόσο χαίρομαι για εσένα που τα κατάφερες!!! Δε ξέρεις πόση δύναμη μου έδωσες!

Μετά την απόξεση έκανα υστεροσκοπηση και περιμένουμε τα αποτελέσματα..  ανατομικά δεν είδε κάτι ο γιατρός αλλά έστειλε δείγμα για διερεύνηση.. θα δούμε αν θα δείξει κάτι... Έχω αγχωθει (δε στο κρύβω) για το ποιο μπορεί να είναι το αποτέλεσμα... 

Αν υπάρχει κάποιο θέμα καλύτερα να το μάθεις για να ξέρεις πως να το αντιμετωπίσεις..να βλέπεις την θετική πλευρά των πραγμάτων...επισησ κ μόνο το γεγονός πωσ καταφερεσ να μείνεις έγκυος ακόμη κ αν παλινδρόμησε  είναι θετικό..θα έρθει η στιγμή που θα τα καταφέρετε...

Μην απογοητεύεσαθ

Διαφημίσεις

On 5/1/2022 at 11:31 ΜΜ, tzenaki1982 είπε:

Αν υπάρχει κάποιο θέμα καλύτερα να το μάθεις για να ξέρεις πως να το αντιμετωπίσεις..να βλέπεις την θετική πλευρά των πραγμάτων...επισησ κ μόνο το γεγονός πωσ καταφερεσ να μείνεις έγκυος ακόμη κ αν παλινδρόμησε  είναι θετικό..θα έρθει η στιγμή που θα τα καταφέρετε...

Μην απογοητεύεσαθ

@tzenaki1982 ευχαριστώ πολύ, μου δίνεις κουράγιο. Και εγώ πιστεύω ότι είναι θετικό το ότι πέτυχε η εξωσωματική έστω και αν παλινδρόμησε η εγκυμοσύνη... Ελπίζω να πάνε όλα καλά ❤️

• Μου αρέσει 1

On 7/1/2022 at 12:37 ΠΜ, renia85 είπε:

@tzenaki1982 ευχαριστώ πολύ, μου δίνεις κουράγιο. Και εγώ πιστεύω ότι είναι θετικό το ότι πέτυχε η εξωσωματική έστω και αν παλινδρόμησε η εγκυμοσύνη... Ελπίζω να πάνε όλα καλά ❤️

Θα πάνε κοπέλα μου..να σκέφτεσαι θετικά κ να προσεύχεσαι...

On 9/1/2022 at 12:12 ΠΜ, tzenaki1982 είπε:

Θα πάνε κοπέλα μου..να σκέφτεσαι θετικά κ να προσεύχεσαι...

Ευχαριστώ πολύ!! Να είσαι καλά!! Σκέφτομαι τέλη Μαρτίου να πάω πάλι για εξωσωματική!! Ελπίζω να πάνε όλα καλά!!

• Μου αρέσει 1

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

• Σύνδεση/Εγγραφή

Για να μπορέσετε να απαντήσετε σε ερωτήματα ή να ρωτήσετε τα μέλη κάποιο νέο ερώτημα είναι απαραίτητο να εγγραφείτε! Είναι εύκολο & δωρεάν! 

• Similar Content

• Από Elma09,
        Αν ο γιατρός σας βρήκε τον αμνιακό σάκο σας μεγαλύτερο από όσο θα έπρεπε να είναι για την ηλικία της κύησης, ρίξτε μια ματιά στην ιστορία μου παρακάτω, πριν απογοητευτείτε!!
        Το ξέρω ότι είναι βαρετά μεγάλη η ιστορία μου:D, αλλά λίγες μέρες πριν, που είχα το ζόρι μου, έψαχνα απεγνωσμένα στο internet μια βαρετά μεγάλη ιστορία, που θα μου έδινε απαντήσεις και ελπίδες! Την καταθέτω, λοιπόν, για να υπάρχει στη διάθεση κάθε υποψήφιας μανούλας:

Τελευταία περίοδος στις 20 Ιανουαρίου.
        19-2-13 η πρώτη χοριακή με 537,8 μονάδες
        25-2-13 η δεύτερη χοριακή με 7.538 μονάδες
        1-3-13 η τρίτη χοριακή με 20.713 μονάδες

Στις 29-2 πήγαμε πρώτη φορά στον γυναικολόγο(θεωρητικά τελείωνε η 6η βδομάδα) και μου έκανε υπέρηχο. Κοιτούσε, ξανακοιτούσε...και μου είπε "αυτός ο αμνιακός σάκος που βλέπω δεν αντιστοιχεί στην περίοδο του Ιανουαρίου, αλλά στην περίοδο του Δεκεμβρίου".
        Τουτέστιν, κατά τα λεγόμενα του γιατρού (99,9% σίγουρος):
        μετά την περίοδο της 25ης Δεκεμβρίου, έμεινα έγκυος.
        Στις 20 Ιανουαρίου είχα περίοδο, αλλά αυτό δεν ήταν περίοδος, ήταν επαπειλούμενη. Προφανώς δεν προχώρησε η εγκυμοσύνη και φτάσαμε στο σήμερα. Μου είπε να κάνω ξανά χοριακή (όπως και έκανα, το αποτέλεσμα της οποίας ήταν οι 20.713 μονάδες).
        "Αν η χοριακή είναι πιο πεσμένη (φυσικά θα σου ξανακάνω υπέρηχο), τότε μιλάμε για παλλίνδρομη κύηση και μπαίνεις για απόξεση.Αν η χοριακή ανέβει πάλι πολύ, τότε θα γίνει απόξεση και θα σταλεί το εύρημα για βιοψία, για να εξετάσουν αν πρόκειται για μύλη κύηση.Σε μια τέτοια περίπτωση, θα πρέπει να ακολουθήσεις και φαρμακευτική αγωγή ή ό,τι άλλο χρειαστεί", τάδε έφη ο γιατρός...

4-3-2013

Ξαναπηγαίνουμε στον γιατρό.Συνεχίζει να μετράει τον αμνιακό σάκο πολύ μεγαλύτερο (ενώ βασει τελευταίας περιόδου θα έπρεπε να είμαι 6 εβδομάδων και 1 μέρας).Τον ρωτάω τί ηλικία έχει το έμβρυο, που είναι μέσα. Δεν μου απαντάει σε αυτό, αλλά μου λέει ότι αυτή η χοριακή σε συνδυασμό με αυτόν τον σάκο και την μη ύπαρξη καρδιακού παλμού σημαίνουν παλλίνδρομη κύηση.Ετσι μου είπε να προχωρήσουμε άμεσα σε απόξεση.Του είπα πως θα τον πάρω τηλέφωνο (γιατί ήδη είχα κανονίσει άλλο ραντεβού σε άλλον γιατρό).
        Στο καπάκι πηγαίνουμε στον άλλον γιατρό. Πριν ξεκινήσουμε τον υπέρηχο (πάντα με δεδομένο ότι είμαι βάσει περιόδου στην 6η βδομάδα +1 μέρα) μου είπε: "φυσικά μην περιμένεις να ακούσουμε καρδιακό παλμό σ΄αυτήν την εβδομάδα!Κάποιες φορές ακούμε στο τέλος της,αλλά σπάνια". Και ξεκινάει τον υπέρηχο και μου λέει:
        " Οντως ο αμνιακός σάκος είναι πιο μεγάλος, όμως το έμβρυο μέσα έχει τη σωστή ηλικία: 6 βδομάδων. Υπάρχει ενδεχόμενο να είναι η εξής περίπτωση (μου έχουν τύχει άλλες 3 τέτοιες περιπτώσεις, που γλίτωσαν στο τσαφ την απόξεση και προχώρησε κανονικά η εγκυμοσύνη τους): η κύηση να ξεκίνησε δίδυμη.Σ΄αυτήν την περίπτωση οι 2 σάκοι είναι τόσο κοντά που φαίνονται σαν ένας μεγάλος. Εν συνεχεία το ένα έμβρυο παλινδρομεί, φεύγει ο σάκος του, μικραίνει η εικόνα πια του αμνιακού σάκου και συνεχίζει η κύηση με το άλλο έμβρυο. Μύλη κύηση δεν παίζει να υπάρχει, γιατί θα υπήρχε συγκεκριμένη εικόνα στον υπέρηχο. Αρα, προσωπική μου γνώμη είναι ότι αξίζει με 1000 να περιμένουμε να το ξαναδούμε σε μια βδομάδα και να μην κάνετε ακόμα απόξεση!" .
        Κάποια στιγμή σε μια λήψη του υπέρηχου ο μεγάλος αμνιακός σάκος διαχωρίστηκε στα 2 και εκεί μας είπε: " αν είμαστε σ΄αυτήν την περίπτωση, όπως βλέπετε υπάρχει ένας μικρός σάκος που προφανώς συρρικνώνεται και ένας 2ος μεγέθους 6 βδομάδων με έμβρυο 6 βδομάδων! Δεν θέλω να σας δώσω ελπίδες, αλλά θέλω να σας δω την άλλη Δευτέρα"

11-3-2013 (η άλλη Δευτέρα)
        πήγαμε ξανά στον γιατρό.
        Ο σάκος είναι πια στο σωστό μέγεθος.
        Το έμβρυο επίσης στο σωστό μέγεθος
        Ο καρδιακός παλμός στο φουλ...

Συμπέρασμα: οπωσδήποτε 2η γνώμη γιατρού!!
        Θα οδηγούνταν σε απόξεση τόσο άδικα ένα έμβρυο, που τουλάχιστον μέχρι τώρα (γιατί φυσικά δεν μπορούμε να ξέρουμε τη συνέχεια της εγκυμοσύνης) τα πάει μια χαρά!!!
      • Από real thing,
        τελευταια περιοδος 19 μαιου.πιθανη συλληψη απο 29 μεχρι 2 ιουνιου.χοριακη την προηγουμενη δευτερα 188.το πρωι πηγα σε ενα γιατρο και μου ειπε οτ ειναι πολυ μικρος ο σακος με τις ημερομηνιες συλληψης που του δωσα.και οτι αν η χοριακη δεν ανεβει τουλαχιστον 1200 δεν παμε καλα.παμε για παλλινδρομη.εκανα χοριακη 3900.παω σε αλλο γιατρο μετα,τα βισκει ολα φυσιολογικα.επισης ο πρωτος μου εκανε κοιλιακο υπερηχο.τι λετε?θα παω την τεταρτη στον δευτερο.τι λετε>εχω τρελαθει..ευχαριστω
      • Από anemoni1989,
        Καλησπέρα!! Εχω μια μικρη 7 μηνων, η οποια ακομα δεν μιλαει ΚΑΘΟΛΟΥ!!! Ουτε μα, ουτε μπα, ουτε τιποτα!! Αντιλαμβανεται τα παντα, οταν της λες κατι εχει αρχισει και καταλαβαινει, οταν της τραγουδαω κουπεπε ή της λεμς "ελα, ελα"  κανει τις αντίστοιχες κινησεις με το χέρι, αλλα δεν λεει τιποτα!!! Και με εχουν ολοι (συγγενεις) αγχωσει οτι θα αργησει να μιλησει και πως κακως δεν της μιλαω μπεμπεκιστικα αλλα της τα λεω ολοκληρα και φταιω εγω που δεν λεει κατι ακομα, ενω αλλα μωρα μιλανε... Βεβαια στην πορεια αποδεικνυεται πως δεν μιλανε, αλλα μπαμπαλιζουν, αλλα ξερετε πως ειναι οι γονεις και συγγενεις... Ακομα και το μπρμπρμπρ το θεωρουν ομιλια... 
        Εγω πιστευω ειναι πολυ μικρη ακομα και πως δεν ειναι κακο να της μιλαω σωστα (πχ φαγητό αντί για μαμ, βολτα αντι για ατα κοκ) αλλα εχω αγχωθει δεν σας κρυβω.. Η παιδιατρος συμμεριζεται την δικη μ γνωμη και μαλιστα μ τονισε πως επειδη εχει δωσει βαση στην κινηση (βηματιζει μονη της με υποστήριξη εδω και 15 μερες ηδη) μπορεί σε αυτό τον τομεα να καθυστερησει... 
        Εσας ποτε μιλησαν τα παιδάκια σας?? Συνειδητα εννοω... Οχι τς ηχους που παραγουν ασυναισθητα... 
        Ευχαριστώ!!!
        Εν τ μεταξυ ξεχασα να αναφέρω πως οτι βλακεια ακουσει (μπρρρρ, πρρρρρ, γκγκγκ και ηχους με τη γλωσα) τα αντιγραφει αμεσως και τα επαναλαμβανει!!! Αρα δεν τίθεται θεμα ακοης... Απλα αρνείται να μιλησει!!! 
      • Από anna1703,
        Καλησπέρα! Έχω ένα αγοράκι 9 μηνών που μέσα στη μέρα παράλληλα με το θηλασμό τρώει 3 ή 4 γεύματα στερεές τροφές πια. Θηλάζει όποτε και όσο θέλει και αυτό ποικίλλει από μέρα σε μέρα. Δηλαδή μπορεί μια μέρα να θηλάσει 2 φορές και μια άλλη 8. Η ερώτηση μου είναι η εξής: Η περίοδός μου δεν έχει επανέλθει ακόμη και αναρωτιέμαι πρέπει να σταματήσω εντελώς να θηλάζω για να μου έρθει; Απ'ότι φαίνεται η μετάβαση στις στερεές από τον αποκλειστικό δεν ήταν αρκετή για να επανέλθει.Ρωτάω γιατί μετά το χρόνο θα θέλαμε να προσπαθήσουμε για δεύτερο παιδάκι και δεν θέλω να σταματήσω ακόμη να θηλάζω. Εσείς τι εμπειρίες έχετε;
      • Από tozdel,
        γειά σας και πάλι!!

μήπως μπορείτε να μου πείτε τι καινούριο κάνει ένα μωρό και πότε??

πχ χαμογελάει περίπου στον μήνα.

μιλάει - την δική του γλώσσα - πότε???

όταν μπρούμητα μπορεί να γυρίσει ανάσκελα πότε???

όταν μπρούμητα ανασηκώνει και τον θώρακα πότε???

μήπως σας ζητάω πολλά??? συγχωρέστε με!!! αλλά όπου διαβάζω τα γράφουν κάπως γενικά, ανά τρίμηνο κλπ.

επίσης πότε βλέπουν καθαρά, σε τί απόσταση?? χρώματα???

• Από spitogata,
        Καλημέρα σας, ποιος μπορεί να μου απαντήσει από ποια εβδομάδα και μετά ακούς την καρδιά του μωρού να χτυπάει?? Είμαι 6 εμδομάδων + αλλά ο γιατρός μου δεν άκουσε τον χτύπο της καρδιάς του. Μου είπε να κάνω μία β χοριακή και να ξαναπάω την άλλη εβδομάδα να ξανακάνουμε υπέρηχο αλλά με έχει φάει η αγωνία....
      • Από renik,
        ο μικρός μου είναι 18 μηνών, ενώ τα καταλαβαίνει όλα δεν πολυμιλάει, λέει κάποια πράγματα αλλά όχι κακά ή τσίσα αλλά αν του πω όταν κάνει κακά "τι κάνεις κυριάκο στο βρακάκι σου" μου λέει "κακά" τα τσίσα ακόμα όμως ούτε που τα έχουμε συλλαβήσει το πρόβλημα μου είναι αν είναι ώρα να του ξεκινήσω την διαδικασία να τα κόψουμε γιατί είναι 18 μηνών και βολεύει μιας και είναι καλοκαίρι ή είναι πολύ μικρός ακόμα.εσείς σε ποια ηλικία ξεκινήσατε την διαδικασία και πως?δεν έχω ιδέα πως να το ξεκινήσω!!του έβαλα χθες το γιογιό να κάτσει αλλά ούτε να κάτσει δεν ήθελε..δεν τον πίεσα καθόλου μην το πάρει στραβά!καμιά ιδέα?
      • Από φουλα27,
        Καλησπερα σε ολες τις μανουλες αλλα και στις μη...παρα μια βδομαδα κλεινουμε τον 7ο μηνα!!!!!Ω ναι μεγαλωσε το αντρακι μου!!!!!!Καθημερινα ανακαλυπτουμε και κατι καινουργιο και εχουμε τρελαθει οικογενειακως...το μονο που ηθελα να ρωτησω ειναι για τα ποδαρακια σε ποια ηλικια ξεκινανε να τα πατανε καλα?επισης οταν τον βαζω να καθεται,πραγμα που δεν του αρεσει και πολυ,δεν στηριζει το σωμα του πολυ καλα....εσεις μανουλες που εχετε μεγαλυτερα πααιδακια???