Zuzunaki

Πόσο εφικτό είναι τριήμερο με μωρό 3 μηνών σε ξενοδοχείο στην Αράχωβα;

Recommended Posts

παιδιά γεια σας, έπεσε μια ιδέα από την παρέα για τριήμερο στην Αράχωβα. Εμείς έχουμε το μωρό που είναι 3.5 μηνών και η κατάσταση φυσικά δεν είναι εύκολη. εμένα προσωπικά μου φαίνεται σχεδόν αδύνατο να πάμε εκεί, και να μείνουμε στο ξενοδοχείο γιατί σκέφτομαι τι πρέπει να κουβαλήσω και τρομάζω. Επίσης, το χιονοδρομικό έχει χίόνι που σημαίνει αρκετό κρύο. Ο άντρας μου επιμένει να πάμε και ότι πρέπει να μάθουμε το μωρό από μικρό να συνηθίζει στα ταξίδια. Σε αυτό συμφωνώ, μήπως όμως έιναι πολύ μικρό για τέτοια ταλαιπωρία;;; Εδώ μια βόλτα στο Μωλ πάμε και βγαίνει εκτός προγράμματος ( φαγητού, ύπνου κλπ)...τη γνώμη σας

Διαφημίσεις

Με την κόρη μου 3 μηνών πήγαμε οδικώς θεσ/κη για 4 ημέρες λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων του συζύγου.

Δεν κουβάλησα τίποτα εκτός από αλλαξιές του μωρού και σεντονάκια μια και θήλαζακαι το ξενοδοχείο είχε κρεβατάκι.

Το πρόβλημα δεν είναι το ταξίδι καθεαυτό αλλά το ότι είναι φυσικά και λογικά αδύνατο να ακολουθήσετε το πρόγραμμα μιας παρέας εάν οι υπόλοιποι δεν βρίσκονται σε ανάλογη φάση με εσάς. Θα πρέπει να αποδεχτείτε το γεγονός ότι θα πρέπει πρωτίστως να εξυπηρετείτε το πρόγραμμα ενός μωρού τόσο μικρού οσο το δικό σας και μετά να ακολουθείτε τους άλλους.Αυτό είναι κατι που θα πρέπει να είναι αυτονόητο για όλους τους γονείς νέους ή όχι.

Ειδικά με το χιονοδρομικό στην αραχωβα, οι συνθήκες είναι χάλια στη καφετέρια όχι λόγω κρύου αλλά με το ντουμάνι που επικρατεί από τα τσιγάρα.

Πηγαίνετε λοιπόν και καλά να περάσετε! Αλλά να έχετε υπόψη ότι θα περάσετε καλύτερα αν σεβαστείτε πρώτα τις ανάγκες της δικής σας οικογένειας , όπως εσείς επιλέξατε να τη φτιάξετε, και μετά τα θέλω μιας παρέας που λίγο ή πολύ βρίσκονται σε άλλη φάση και έχουν άλλους περιορισμούς.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Η Ρεα τα λέει τέλεια.

Όπως το κόβω εγώ. Ή θα ταλαιπωρηθείς εσύ ή το μωράκι.

Και να βγει εκτός προγράμματος (προσωπικά δεν με πειράζει) αλλά να το έχεις σε κάπνα (με τίποτα τόσο μικρό).

Εγώ δεν θα πέρναγα καλά γιατί θα το σκεφτόμουνα συνέχεια.

Μπορείς αν θέλεις να τη βγάλεις στο ξενοδοχείο κάποιες ωρίτσες και ο σύζυγος να ακολουθήσει την παρέα.

95Jqp2.png

Τα παιδιά δεν θέλουν ψυχολόγο. Γονείς θέλουν!!!

θα συμφωνησω αρκετα με οτι ειπανε οι προηγουμενες μανουλιτσες,

απλα εγω στο τελος δεν θα πηγαινα.....

και εγω εχω μια κορουλα 5,5 μηνων....και εγω φαν του σκι και ο αντρας μου επισης...ομως ξερω οτι ειχα δικα μου τοσα χρονια για να πηγαινω για σκι και θα εχω αλλα τοσα...ακομα ξερω οτι αν δεν ειναι καλα και αν δεν περναει καλα η μικρη μου δεν περναω και εγω...συμφωνω μεν στα ταξιδια με τα παιδια αλλα.....ειναι ακομα μωρουλια....

απλα υπαρχει πιθανοτητα να μην περασει κανενας στο τελος καλα....μπορει και ναι....και οχι τιποτα αλλο κριμα το κουβαλημα και τα εξοδα!!....

θα εχετε πολυ χρονο να κανετε πολλα πραγματα με το παιδακι σας...μην βιαζεστε!!!....εκτος και αν δεν σε πειραζει να το ρισκαρεις...την γμωμη μας ζητησες!!!!...οτι και να κανεις καλα να περνας!!!!....:P

Εγω κοριτσια ειμαι υπερ των τα3ιδιων με παιδια και μωρακια μικρα . Και μια χαρα θα περασετε πιστευω και εντα3ει δεν τρεχει και τιποτα να αλλα3ετε και λιγο το προγραμμα για λιγες μερες . Το κρυο δεν το θεωρω καν ανασταλτικο παραγοντα , τα δικα μου τα εχω βγαλει σε χιονια και παγωνιες απο νεογεννητα και μια χαρα ητανε . Μολις γυρησαμε απο γαλλια ντισνειλαντ (εννοειτε παντα μαζι μετα μικρα ) οπου πετυχαμε το πιο κρυο 5ημερο στη γαλλια , σας πληροφορω οτι μεσα στην ντισνειλαντ ειδαμε μεχρι και μωρα 4-5 μηνων να εχουνε . Μην μασατε παρτε μαζι το μωρακι , πηγαιντε με την παρεα σας και οπου μπορειτε ακολουθειτε οπου δεν μπορειτε πατε οι 3 σας καμια βολτιτσα η πεινετε κανα καφεδακι στο ξενοδοχειο .

Εδω εμεις λεμε του χρονου να 3αναπαμε ντισνευλαντ με τα 2 παιδακια μας και το νεογεννητο (πρωτα Ο Θεος να γεννηθει και να πανε ολα καλα ) .

QRyOp2.png

να πατε! εμεις απο40 ημερων αρχισαμε τα ταξιδια κ οταν ηταν 2,5 μηνων πηγαμε κ διακοπες,μια χαρα θα ειστε,οργανωση θελει ωστε να μημν σας δυσκολεψει τιποτα ''πρακτικο'', κ καλη διαθεση.

Συμφωνώ με τη viki35. Κι εμείς τη δικιά μας συνέχεια στα ταξίδια την έχουμε. Έχει γράψει πολλα χιλιόμετρα απο 50 ημερών και αντιδράει τέλεια στα ταξίδια. Το λέω αυτο γιατί έχω δει πολλα μωρα να αντιδρούν πολυ άσχημα στις αλλαγές γιατί δεν ήταν συνηθισμένα.

Καταρχάς 3,5 μηνών δεν έχει καν προγραμμα και κοιμάται εύκολα και παντού! Μετα δυσκολεύουν τα πράγματα όταν αρχίζουν οι στερεές κι όταν αρχίζουν να κοιμούνται για μεσημέρι 2 ώρες και μόνο στο κρεβάτι τους και χωρίς φασαρία!!!

Γι αυτο πάτε τώρα! Το μόνο που σίγουρα δε θα είναι εύκολο είναι να ακολουθείς την παρέα 100%. Και στην πορεία θα το δεις ότι οι οικογενειακές διακοπές ή οι διακοπές με ζευγάρια με παιδιά θα βολεψουν πιο πολυ.

1Xckp3.png

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

παιδιά γεια σας, έπεσε μια ιδέα από την παρέα για τριήμερο στην Αράχωβα.

H υπόλοιπη παρέα σε τι φάση βρίσκεται; Είναι χωρίς παιδιά ή έχουν λίγο μεγαλύτερα παιδάκια; Γιατί αν δεν έχουν παιδιά, πολύ φοβάμαι ότι σας κάλεσαν χωρίς να αντιλαμβάνονται τους περιορισμούς που έχει ένα βρέφος. Και ίσως σας βγει ξινό.

H υπόλοιπη παρέα σε τι φάση βρίσκεται; Είναι χωρίς παιδιά ή έχουν λίγο μεγαλύτερα παιδάκια; Γιατί αν δεν έχουν παιδιά, πολύ φοβάμαι ότι σας κάλεσαν χωρίς να αντιλαμβάνονται τους περιορισμούς που έχει ένα βρέφος. Και ίσως σας βγει ξινό.

συμφωνω με την newbie αν δεν υπαρχουν αλλα παιδιακια στην παρεα ειναι ποιο δυσκολο!!

εγω οταν η κορη μου ηταν 2 μηνων την πηρα και μαζι με τα μεγαλα μου(5χρ. και 2χρ.) και τον αντρα μου πηγαμε απο Κερκυρα στην Ναουσα και περασαμε ενα 3ημερο φανταστικο!!!!

αλλα στην παρεα ειχαν και αλλοι παιδακια οποτε μπορουσαμε να τα βρουμε!!!

εγω ειχα μαζι μου και καροτσι και μαρσιπο(με βολεψε παααααααρα πολυ) και μην νομιζεις οτι θες και παρα πολλα πραγματα,αν εκει που θα μεινετε ειναι "ανθρωπος"θα σε εισαι μια χαρα!!!!!

να πας και να περασεις οσο καλυτερα μπορεις!!!

apHGp3.png

Κι εμεις είμαστε υπέρ των ταξιδιών και λάτρεις της Αράχωβας!!!Αλλά θα σου έλεγα να το ξανασκεφτείς...Δεν είναι μόνο η κάπνα, η ταλαιπωρία από το πόσα πράγματα θα χρειάζεσαι και η στεναχώρια που εκ των πραγμάτων δεν θα μπορείς να ακολουθήσεις κάποια πράγματα...Είναι το κρύο...Αν σου αρρωστήσει ή κρυωσει, σε τέτοια μικρή ηλικία ίσως είναι πολύ επιζήμιο για την μετέπειτα ζωή του...Κι επίσης εχεις σκεφτεί πως θα κινείστε με το καρότσι στα τόσο στενά πεζοδρόμια της Αράχωβας??? Θα σου έλεγα να πάτε εκδρομη, αλλά ίσωσ να μενατε κάπου πιο ήσυχα, στο Γαλαξίδι πχ...Να κάνει και η παρέα σας μια μικρή παραχώρηση στο νέο μέλος της!!!

Διαφημίσεις

Εγω κοριτσια ειμαι υπερ των τα3ιδιων με παιδια και μωρακια μικρα . Και μια χαρα θα περασετε πιστευω και εντα3ει δεν τρεχει και τιποτα να αλλα3ετε και λιγο το προγραμμα για λιγες μερες . Το κρυο δεν το θεωρω καν ανασταλτικο παραγοντα , τα δικα μου τα εχω βγαλει σε χιονια και παγωνιες απο νεογεννητα και μια χαρα ητανε . Μολις γυρησαμε απο γαλλια ντισνειλαντ (εννοειτε παντα μαζι μετα μικρα ) οπου πετυχαμε το πιο κρυο 5ημερο στη γαλλια , σας πληροφορω οτι μεσα στην ντισνειλαντ ειδαμε μεχρι και μωρα 4-5 μηνων να εχουνε . Μην μασατε παρτε μαζι το μωρακι , πηγαιντε με την παρεα σας και οπου μπορειτε ακολουθειτε οπου δεν μπορειτε πατε οι 3 σας καμια βολτιτσα η πεινετε κανα καφεδακι στο ξενοδοχειο .

Εδω εμεις λεμε του χρονου να 3αναπαμε ντισνευλαντ με τα 2 παιδακια μας και το νεογεννητο (πρωτα Ο Θεος να γεννηθει και να πανε ολα καλα ) .

Viki θα μπορούσες να μου πεις μιας και πήγες eurodisney, σε τι ηλικία πιστεύεις ότι είναι καλύτερα να την επισκεφτούμε; Είναι δηλαδή και για μικρούλια 2-3 χρονών ή καλύτερα πιο μεγάλα;

Στο θέμα μας τώρα...και εγώ είμαι υπερ των ταξιδιών και έχουμε κάνει και με την μικρούλα μας εκτός από τα εντός Ελλάδος και ταξίδι στο εξωτερικό όταν ήταν ενός έτους και ήταν πολύ ωραία! ΑΛΛΑ είμασταν μόνοι μας και βρίσκαμε το πρόγραμμά μας στην πορεία..δεν περιοριζόμασταν από τις ανάγκες μιας παρέας...Το πιο σημαντικό όμως που θα με προβλημάτιζε δεν είναι το κρύο αλλά η κάπνα όπως είπαν και τα κορίτσια πιο πάνω! Αν η παρέα δεν έχει παιδιά και κατ'επέκταση καπνίζει θα είναι συνέχεια σε εστιατόρια και καφέ που καπνίζουν..το χειμώνα δυστυχώς στο Ελλάντα αυτό είναι πολύ πρόβλημα.....

Κατά τ'αλλα ειδικά αν θηλάζεις, δεν χρειάζεται να κουβαλήσεις και πολλά πράγματα...τα περισσότερα ξενοδοχεία έχουν παρκοκρέββατο!

Καλημερα και απο μενα.Ας πω και εγω την γνωμη μου.Γενικα συμφωνω με τις κοπελες.Αλλα ειχαμε παει επισκεψει σε ενα σπιτι για γενεθλια και την ειχα βαλει την μιρκη σε ενα δωματιο να κοιμαται και εμεις καθομασταν στο σαλονι.Αλλα ξυπνησε και επειδη δεν ειχε ξαναπαει της ηταν ξενος ο χωρος δεν μπορουσε να ξανακοιμηθει ενω νισταζε παρα πολυ με αποτελεσμα εγω να καθομαι στο δωματιο μονη μου και οι αλλοι στο σαλονι να διασκεδαζουν.Και θα προτειμουσα απλα να μην πηγαινα καθολου.

Και εγω την μικρη μου 2 μηνων σχεδον την βγαζω εξω με τα κρυα αλλα δεν μπορεις να το εχεις συνεχεια εξω τοσο μικρο.Σε καφετερεια δεν γινεται γιατι καπνιζουν ολοι.Και νομιζω οτι και να πατε εσυ θα εισαι κλεισμενη στο ξενοδοχειο με ενα μωρο και ολοι οι αλλοι θα διασκεδαζουν εξω.Η κοπελα που λεει οτι πηγαν στη ντισνειλαντ να σειμηωσω οτι εκει απαγορευεται παντου το καπνισμα και εχει πιο καλες συνθηκες γενικα και μπορεις παντου να το παρεις το μωρο.Εγω μενω εικοση λεπτα απο το χιονοδρομικο και δεν μπορω να παω γιατι και δεν μπορω να κανω αυτο που θελω αλλα και δεν μπορω να το κραταω το μωρο στην ολη καπνα εκει μεσα.Αν τουλαχιστον ειχε ζεστη γενικα και μπορουσα να το βγαλω ανετα εξω ναι αλλα τωρα εχει αρκετο κρυο ακομα.

Προσωπικα δεν θα το ρισκαρα και για το μωρο και για μενα τοσο νωρις.Και αμα θελει ο αντρας σου να παει τοσο πολυ ας παει μονος του.Αλλιως σκεφτητε καπου αλλου που μπορειτε να πατε εστω και οι τρεις σας μονο που θα ειστε ανετα ολοι.

aRjHp3.pngiD6Np3.png

Eμεις ημασταν στην αραχωβα στις γιορτες οπου η μπεμπα ηταν 2,5 μηνων.

Η αληθεια ειναι οτι βγηκαμε λιγο εκτος προγραμματος αλλα αυτη ειναι για εμας η εννοια των διακοπων.Πηγαμε κ χιονοδρομικο, ντυμενη βεβαια πολυ καλα, κ δεν αντιμετωπισαμε προβλημα.Αυτο που μ αρεσε ειναι οτι ειδα πολλα μωρακια σε μαρσιπο ντυμενα αρκουδακια να λιαζονται στο χιονι.

Οσο για την καπνα, ναι ηταν ενα αγκαθι , αλλα φροντιζα κ πηγαιναμε πιο νωρις για φαγητο(πχ στις 1 το μεσημερι) κ σε καφετεριες με λιγοτερο κοσμο.

Η εδρα μας ηταν λιγο παραεξω σε αγροκτημα κ περναγαμε αρκετες ωρες εκει γιατι παιζανε τα μεγαλα.

Οσο για τα πραγματα της, ναι εκανα μετακομιση:D αλλα δεν ειχα προβλημα το εχω συνηθισει με 3 παιδια.

tyazp2.png

C9SDp2.png

Και το κοριτσακι μας ηρθε στις 10/10/11.

Εγω κουράστηκα μόνο που σκέφτηκα ότι για 3 μέρες , με τόσο κρύο κ τόσο μικρό μωρο θες να πας Αράχωβα. Σίγουρα δεν είναι λύση να κλειστουμε μέσα, αλλά για 3 μέρες για μένα δεν αξίζει να ξεσηκωθω. Βγαίνει το παιδι εκτός προγράμματος κ αν και οι άλλοι δεν έχουν παιδια, δεν μπορούν να καταλάβουν τί περνάς. Το καλοκαίρι μου φαίνονται πιο εύκολες οι μετακινήσεις. Πάντως κανε ότι αισθάνεσαι...

παιδιά γεια σας, έπεσε μια ιδέα από την παρέα για τριήμερο στην Αράχωβα. Εμείς έχουμε το μωρό που είναι 3.5 μηνών και η κατάσταση φυσικά δεν είναι εύκολη. εμένα προσωπικά μου φαίνεται σχεδόν αδύνατο να πάμε εκεί, και να μείνουμε στο ξενοδοχείο γιατί σκέφτομαι τι πρέπει να κουβαλήσω και τρομάζω. Επίσης, το χιονοδρομικό έχει χίόνι που σημαίνει αρκετό κρύο. Ο άντρας μου επιμένει να πάμε και ότι πρέπει να μάθουμε το μωρό από μικρό να συνηθίζει στα ταξίδια. Σε αυτό συμφωνώ, μήπως όμως έιναι πολύ μικρό για τέτοια ταλαιπωρία;;; Εδώ μια βόλτα στο Μωλ πάμε και βγαίνει εκτός προγράμματος ( φαγητού, ύπνου κλπ)...τη γνώμη σας

Πηρα περσι το γιο μου 5 μηνων και πηγαμε καιμακτσαλαν , θηλαζα οποτε εκτος απο αλλαξιες και σεντονακια δεν χρειαστηκε τπτ αλλο. Νομιζω οτι ολα εξαρτωνται απο εσενα , αν το κανεις κεφι να πας , τοτε να πας , το μωρο περναει καλα οταν ειναι με τη μαμα του. Η καπνα ειναι κατι που δεν μπορεις να το αποφυγεις(δεν καταλαβαινω γιατι υπαρχει ο νομος αφου δεν εφαρμοζεται πουθενα) οποτε το παιρνεις αποφαση οτι θα ειναι για 3 μερες μονο. Το γεγονος οτι οι υπολοιποι δεν εχουν παιδια , δεν ειναι αρνητικο παντα , σκεψου οτι θα μπορεσουν και αυτοι να σε βοηθησουν , οι γυναικες της παρεας , σε εμας τουλαχιστον αυτο εγινε.

Αν υπαρχει θετικη σκεψη ολα γινονται , να σου πω για το τελος , οτι και φετος τα χριστουγεννα πηγα που το μωρο ηταν 17 μηνων:(,περσι ηταν 100 φορες καλυτερα!!!

Διαφημίσεις

Να θεσω καποια ερωτηματα για προβληματισμο....

Η παρεα έχει αλλα μικρά παιδιά;;;

Θα πάτε αποκλειστικά για σκι ή για βολτα γενικοτέρα;;;

θα μένετε σε διαμέρισματακι ή σε ξενοδοχείο;;;

Αν ολοκληρη η παρέα πάει για σκι αυτό σημαινει για μένα πολύ πρωινό ξύπνημα και παραμονή στο χιονοδρομικό τουλαχιστον για 4-5 ώρες...Αυτο και μόνο που το σκεφτομαι με τοσο μικρό μωρό ανατριχιάζω. Θεωρώ οτι οι παροχές του συγκεκριμένου χιονοδρομικού ειναι το λιγότερο Kids unfriendly:cool:..Είναι γεμάτο κάπνα, δεν έχει καλή θέρμανση δεν έχει τις περισότερες φορές την στοιχειώδη καθαριότητα στις τουαλέτες..δεν έχει αλαξιέρα...Θα πρέπει για τόσες ώρες να παρεις καρότσι μάλλον...αρκετα δύσκολη η μετακίνηση του καροτσιού στο αβγό. Αν πέσετε σε μέρα με καλό καιρό θα έχετε επίσης μεγάλες αναμονές σε ουρές για να ανεβείτε.

Η αράχωβα επίσης δεν ενδύκνειται καθόλου για καρότσι με τα ανύπαρκτα πεζοδρόμια της...σχεδόν όλα τα ξενόδοχεια έχουν πολύ μικρά δωμάτια και ανύπαρκτα επίσης λόμπι...για να μην πιάσω τα εστιατόρια έτσι;;;:D:D...γεμάτα καπνα, πολυκοσμία και χωρίς ιδιαίτερους χώρους για καρότσια κτλ...

Δεν θέλω να σε αποθαρύνω αλλα από την μια το θεωρώ τρομερή ταλαιπωρία για εσάς πρωτίστως και απο την άλλη το να κρυώσει το μωρό σε τόσο μικρή ηλικία ειναι αρκετά επικύνδινο.

Και για να μην πέσετε να με φάτε...λατρεύω την αράχωβα και το σκι αλλά η μικρή φέτος στα 5 της ανέβηκε για πρώτη φορά (περάσαμε καταπληκτικά :D).

Σε αυτή την ηλικία τα μωρά δεν "συνηθίζουν τα ταξίδια", απλά ταλαιπωρούνται από την αλλαγή περιβάλλοντος. Για μένα, αυτό που θα με ανησυχούσε περισσότερο και από τον καπνό και από το κρύο, είναι η επαφή με 1002 μικρόβια και η πιθανότητα να γυρίσουμε πίσω με κάποια ίωση, βρογχιολίτιδα ή πνευμονία. Θα πήγαινα μόνο σε περίπτωση που είχαμε κλείσει δωμάτιο σε κατάλυμμα φιλικό προς τα παιδιά, να έχω τουλάχιστον έναν άνετο χώρο για μένα και το μωρό, ώστε να περνάμε καλά όσο οι άλλοι κάνουν σκι. Επίσης θεωρώ απαραίτητο τον μάρσιππο γιατί το καροτσάκι δύσκολα θα βολέψει στους δρόμους της Αράχωβας.

Viki θα μπορούσες να μου πεις μιας και πήγες eurodisney, σε τι ηλικία πιστεύεις ότι είναι καλύτερα να την επισκεφτούμε; Είναι δηλαδή και για μικρούλια 2-3 χρονών ή καλύτερα πιο μεγάλα;

Να σου πω , μια χαρα ηλικια τα κοβω και τα δικα σου, εμεις περυσι ειχαμε παει βερολινο και τα δικα μας ητανε περιπου στην ηλικια των δικων σου . Ο αδελφος του αντρα μου πηγαινοερχονται ντισνευλαντ καθε χρονο απο τοτε που τα παιδια τους ηταν 1 και 2 ετων και μια χαρα περνανε . Τελικα δεν νομιζω οτι εχει να κανει με την ηλικια , σου ειπα εκει ειδα και γονεις με 2-3 παιδια και το 3ο εντελως νεογεννητο ,εχει να κανει μαλλον με τη διαθεση και ποσο ανετος εισαι .

QRyOp2.png

Να σου πω , μια χαρα ηλικια τα κοβω και τα δικα σου, εμεις περυσι ειχαμε παει βερολινο και τα δικα μας ητανε περιπου στην ηλικια των δικων σου . Ο αδελφος του αντρα μου πηγαινοερχονται ντισνευλαντ καθε χρονο απο τοτε που τα παιδια τους ηταν 1 και 2 ετων και μια χαρα περνανε . Τελικα δεν νομιζω οτι εχει να κανει με την ηλικια , σου ειπα εκει ειδα και γονεις με 2-3 παιδια και το 3ο εντελως νεογεννητο ,εχει να κανει μαλλον με τη διαθεση και ποσο ανετος εισαι .

Έτσι! Υπάρχουν γονείς που δεν το παίρνουν απόφαση να πανε μέχρι το Λουτρακι ή τη Χαλικιδα. Υπάρχουν κι άλλοι που μέχρι το μωρο τους να γίνει 5,5 μηνών έχουν παει Καραιβικη με καταμαραν, Κολομβια, Αλγερία (απο Θεσσαλονίκη με 3 αεροπλάνα), Συρία αλλα και σε πιο εφικτούς προορισμούς όπως Κρήτη, Σαντορίνη, Εύβοια, Σιφνο κι αλλου. Ξέρω γονείς και των δυο κατηγοριών! Και έχω δει παιδια και των δυο κατηγοριών. Προτιμώ της δεύτερης κατηγορίας! ;)

1Xckp3.png

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

viki θα ήθελα και εγώ να σε ρωτήσω κάτι για disney επειδή πάνε χρόνια που είχαμε πάει και δεν θυμάμαι.Στα παιχνίδια μέσα στο πάρκο από τι ύψος και πάνω επιτρέπεται η συμμετοχή των παιδιών ?

Εγώ είμαι της άποψης ότι αν το μωράκι έχει το φαγητό του, τη ζεστούλα του με τα κατάλληλα ρούχα δεν ταλαιπωρούνται καθόλου...

rQGhp3.png

Δεν πιστεύω ότι υπάρχει ζήτημα προσαρμοστικότητας ενός μωρού 3,5 μηνών αλλά των γονιών του!

Το θέμα είναι εσείς πως μπορείτε να οργανώσετε τη μέρα σας σε οποιαδήποτε εκδρομή και το παιδί σας θα σας ακολουθήσει! Εκτός φυσικά από καταστάσεις που είναι ανθυιγεινές για το μωράκι (όπως π.χ. ένας κλειστός χώρος καπνιζόντων). Κατά τα άλλα ούτε το κρύο ούτε η απόσταση θα το βγάλει από το πρόγραμμα του και θα το ενοχλήσει... Αρκεί βέβαια να είναι καλά ντυμένο! Δηλαδή τα μωρά στις πιο κρύες χώρες τι κάνουν; Είναι άρρωστα συνέχεια;

Εμείς πήγαμε το καλοκαίρι στην Τήνο με μωρό 3 μηνών και 2 μήνες αργότερα ταξιδέψαμε όλοι μαζί για Βερολίνο! Θέλει σίγουρα λίγο καλύτερο προγραμματισμό και ίσως περισσότερες αποσκευές (αν και εγώ θήλαζα και δεν πήρα τίποτα άλλο εκτός από ρουχαλάκια και πάνες...) αλλά αν το κάνεις συνειδητοποιημένα, δεν υπάρχει περίπτωση να το μετανιώσεις!

Η δική μου γνώμη είναι ότι πρέπει να το κάνετε! Α! Και να μην ξεχάσεις με τίποτα τον μάρσιπο! Είναι super για βόλτες με το μωράκι σου στα σοκάκια της Αράχωβας! Καλά να περάσετε!

viki θα ήθελα και εγώ να σε ρωτήσω κάτι για disney επειδή πάνε χρόνια που είχαμε πάει και δεν θυμάμαι.Στα παιχνίδια μέσα στο πάρκο από τι ύψος και πάνω επιτρέπεται η συμμετοχή των παιδιών ?

Βασικα αυτο με το υψος ειναι στο διπλα παρκο στα walt disney studios αλλα οι περιορισμοι ειναι για πολυ μικρα παιδακια , η κορη μου που ειναι 3,5 σε 1-2 μονο δεν μπορεσε να ανεβει , τα αλλα επιτρεπονται .Δεν εχει σε ολα , στα λιγο πιο αποτομα παιχνιδια . Με το πιτσιρικα ανεβηκαμε σε ενα παιχνιδι που σε πηγαινει πανω κατω 20 οροφους και νομιζεις οτι θα φυγεις απο τη θεση (εγκυος εγω ) , αρχησαμε τσιριζαμε και οι 2 , ειχε πολυ πλακα .

QRyOp2.png

zuzunaki καλησπερα, συμφωνω εν μερη με ολα αυτα που ειπαν τα κοριτσια....

οτι θα ηταν πολυ ωραια , οτι μπορει να σε βοηθησουν και οι αλλες κοπελες με το μωρο, ολα αυτα οκ....

αλλα οτι θα ξεκουραστεις ή οτι θα το ευχαριτηθεις σε αυτο διαφωνω!!!!

καταρχην που θα το πας το παιδι 3,5 μηνων μεσα στα κρυα και στα χιονια????

και αν σου κολλησει κατι, αν κρυωσει????τι θα το κανεις μετα???

θα πηγαινουν οι αλλοι στο χιονοδρομικο....και εσυ θα καθεσαι στο σαλε με το καροτσι???μεσα στην καπνα και μεσα στην μουσικη και την βαβουρα????

το παιδακι αυτο πως θα ηρεμησει????

ή θα καθεσαι ολη μερα στο ξενοδοχειο και θα περιμενεις ποτε θα κατεβουν για να πατε να φατε????

πωπω και μονο που τα σκεφτομαι ....κουραστηκα!!!!

αν κρυωσει και ανεβασει πυρετο???τι θα το κανεις????

δεν ξερω μπορει να ακουγομαι υπερβολικη........αλλα εγω προσωπικα με 3,5 μηνων παιδι μεσα στον χειμωνα,δεν θα κουνιομουν να παω πουθενα!!!

η αποφαση ειναι δικη σου καθαρα...ουτε του αντρα σου....γιατι οι αντρες δεν τα σκεφτονται αυτα...δεν φτανει μεχρι εκει το μυαλο τους, τα εχουν ολα χυμα αρκει να μην χαλασουν την βολη τους!!!!

τι παει να πει να μαθαινει???? 3,5 μηνων τι να μαθει????να κανει σκι????ή να μαθει να τρωει στις ταβερνες????

zuzunaki καλησπερα, συμφωνω εν μερη με ολα αυτα που ειπαν τα κοριτσια....

οτι θα ηταν πολυ ωραια , οτι μπορει να σε βοηθησουν και οι αλλες κοπελες με το μωρο, ολα αυτα οκ....

αλλα οτι θα ξεκουραστεις ή οτι θα το ευχαριτηθεις σε αυτο διαφωνω!!!!

καταρχην που θα το πας το παιδι 3,5 μηνων μεσα στα κρυα και στα χιονια????

και αν σου κολλησει κατι, αν κρυωσει????τι θα το κανεις μετα???

θα πηγαινουν οι αλλοι στο χιονοδρομικο....και εσυ θα καθεσαι στο σαλε με το καροτσι???μεσα στην καπνα και μεσα στην μουσικη και την βαβουρα????

το παιδακι αυτο πως θα ηρεμησει????

ή θα καθεσαι ολη μερα στο ξενοδοχειο και θα περιμενεις ποτε θα κατεβουν για να πατε να φατε????

πωπω και μονο που τα σκεφτομαι ....κουραστηκα!!!!

αν κρυωσει και ανεβασει πυρετο???τι θα το κανεις????

δεν ξερω μπορει να ακουγομαι υπερβολικη........αλλα εγω προσωπικα με 3,5 μηνων παιδι μεσα στον χειμωνα,δεν θα κουνιομουν να παω πουθενα!!!

η αποφαση ειναι δικη σου καθαρα...ουτε του αντρα σου....γιατι οι αντρες δεν τα σκεφτονται αυτα...δεν φτανει μεχρι εκει το μυαλο τους, τα εχουν ολα χυμα αρκει να μην χαλασουν την βολη τους!!!!

τι παει να πει να μαθαινει???? 3,5 μηνων τι να μαθει????να κανει σκι????ή να μαθει να τρωει στις ταβερνες????

μάλλον θα συμφωνήσω!! αν η υπόλοιπη παρέα δεν έχει παιδιά, δύσκολα θα κατανοήσουν τις ανάγκες του παιδιού και δύσκολα κι εσύ θα μπορέσεις να ακολουθήσεις τις δραστηριότητές τους.

0qYJp3.png 

Καταρχήν κ μόνο που το σκέφτεσαι, σημαίνει ότι έχεις ενδοιασμούς. Εγω τον δικό μου 40 ημερών τον πήγα διακοπές αλλά ήταν καλοκαίρι. Τον χειμώνα κυκλοφορούν ιωσεις, υπάρχει κλεισούρα κτλ. αν πιστεύεις πάντως ότι θα περάσεις καλά κ θα ξεφυγεις λίγο, κάντο!!!!

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα