Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

γιατι να δωσω ρυζαλευρο στον 5ο μηνα?


Recommended Posts

να αντλήσεις γάλα για κρέμα δεν χρειαζεται και το ρυζάλευρο είναι νομίζω περιττό. Μπορείς να δώσεις ένα βρεφικό γιαουρτάκι χωρίς ζάχαρη κτλ. να δεις πώς το ανέχεται. Αν δεν το βγάλει και του αρέσει γιατί όχι;

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 57
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

κάπου μου είχε πει η αγλαια να δίνουμε φρουτοκρεμα ή χορτοσουπα νομίζω αν θυμάμαι καλά για απογευματινό.

σε 7 μηνων μωρο που σας εγραψα που τρωει δεκατιανο φρουτοκρεμα κ μεσημερινο 2 μερες κοτοσουπα-2 χορτοσουπα-2 κρεατοσουπα τι να δινω το απογευμα;χρειαζεται 7 μηνων 3ο γευμα ή να θηλάζω στη θεση του;αν ναι να δινω φρουτοκρεμα ή χορτοσουπα;

αγλαια σε παρακαλώ τα φωτα σου!το θηλαστρο μου χαλασε...λεφτα δεν παιζουν για αλλο....για να φτιαχνω με γαλατακι μου τις κρεμες..

s0g0p2.png

5wRrp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

τελικα σημερα που επισκεφτηκαμε την παιδιατρο μας για την τυπικη εξεταση και εμβολιο μου εδωσε οδηγιες για την πρωτη τροφη.

Μου ειπε να ξεκινησω σε μια εβδομαδα με ριζαλευρο καθε απογευμα και στην συνεχεια να προσθεσω φρουτοκρεμα για δεκατιανο.

Οταν την ρωτησα αν παχαινει γιατι ο μπεμπης ειναι ηδη 9 κιλα , μου ειπε οτι αλλα παιδακια τα παχαινει και αλλα οχι:!::!::!::!:

Γιουρτακι ποτε μπορω να δωσω? εχω μπερδευτει.

Δηλαδη μεχρι τον επομενο μηνα που θα ξαναπαμε θα του δινω ριζαλευρο και φρουτοκρεμα?

r1OMp3.png

ts7Bp3.png

Link to comment
Share on other sites

Στα θέματα που έχουν να κάνουν με την διατροφή των μικρών μας, πιστεύω ότι θα πρέπει πρώτα να απευθυνόμαστε στην παιδίατρο. Όχι στα φόρουμ, όχι σε συμβούλους θηλασμού, η κάθε παιδίατρος ξέρει τί είναι απαραίτητο και τί όχι για το κάθε παιδάκι και μάλιστα άλλα μπορεί να πει η δική μου για το δικό μου μωρό, άλλα κάποια άλλη για άλλο μωράκι. Τό κάθε μωράκι παρακολουθείται από εξειδικευμένο παιδίατρο, δεν μπορούμε εδώ να δίνουμε διατροφικές συμβουλές για μωρό 6 μηνών!!! Ούτε αυτό που κάνουμε στο δικό μας παιδί είναι απαραίτητα καλό για κάποιο άλλο παιδάκι, οι παιδίατροι ξέρουν καλύτερα!!

Link to comment
Share on other sites

τελικα σημερα που επισκεφτηκαμε την παιδιατρο μας για την τυπικη εξεταση και εμβολιο μου εδωσε οδηγιες για την πρωτη τροφη.

Μου ειπε να ξεκινησω σε μια εβδομαδα με ριζαλευρο καθε απογευμα και στην συνεχεια να προσθεσω φρουτοκρεμα για δεκατιανο.

Οταν την ρωτησα αν παχαινει γιατι ο μπεμπης ειναι ηδη 9 κιλα , μου ειπε οτι αλλα παιδακια τα παχαινει και αλλα οχι:!::!::!::!:

Γιουρτακι ποτε μπορω να δωσω? εχω μπερδευτει.

Δηλαδη μεχρι τον επομενο μηνα που θα ξαναπαμε θα του δινω ριζαλευρο και φρουτοκρεμα?

 

Ειναι στο χέρι σου αν θέλεις να δώσεις στο παιδι σου φρέσκες σπιτικές και υγιεινές τροφές ή αν θα δώσεις κονσέρβες (ετοιμες κρεμες)!

Απο ΚΑΝΕΝΑΝ επίσημο οργανισμο υγείας δεν συστήνεται το ρυζαλευρο! Το μωρο χρειάζεται τροφές πλούσιες σε σίδηρο κι όχι κούφιες θερμίδες.

Διάβασε κι εδω: http://pediatros-thes.gr/άρθρα/έτοιμες-βρεφικές-κρέμες-υγειινές/

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ειναι στο χέρι σου αν θέλεις να δώσεις στο παιδι σου φρέσκες σπιτικές και υγιεινές τροφές ή αν θα δώσεις κονσέρβες (ετοιμες κρεμες)!

Απο ΚΑΝΕΝΑΝ επίσημο οργανισμο υγείας δεν συστήνεται το ρυζαλευρο! Το μωρο χρειάζεται τροφές πλούσιες σε σίδηρο κι όχι κούφιες θερμίδες.

Διάβασε κι εδω: http://pediatros-thes.gr/άρθρα/έτοιμες-βρεφικές-κρέμες-υγειινές/

ξερεις για το ποτε πρεπει να δωσω δημητριακα κ τι;

s0g0p2.png

5wRrp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

tweety θα σου πω την δική μου άποψη χωρις να θελω να προσβαλλω καμια κοπελα που εχει καταθεσει εδω την αποψη της. Η δικη μου κορη ειναι πλεον 26 μηνών και την θηλαζα μεχρι 20 μηνων. Ο δικος μας παιδιατρος μας ειχε συστησει την εισαγωγη στερεας απο τον 4ο με κρεμα βανιλια. Γενικοτερα θα μπορουσα να πω οτι τις τις συμβουλες που αφορουσαν την διατροφη δεν τις ακολουθησαμε πιστα, το ψαχναμε πρωτα λιγο το θεμα. Λοιπον εμεις αποφασισαμε να μην δωσουμε καμια επεξεργασμενη τροφη μεχρι 1 ετους. Δηλαδη, ουτε την κρεμα βανιλια δωσαμε, ουτε ρυζαλευρο ουτε φρουτοκρεμα σε σκονη ουτε φαριν λακτε ουτε κρεμα μπανανα μπισκοτοκρεμα κτλ. Η μικρη ηταν λαιμαργη και εδειχνε ετοιμη για στερεα τροφη απο τον 5ο μηνα περιπου οποτε ξεκινησαμε με φρουτα. Το γευμα της κρεμας βανιλιας που ειχε δοθει οδηγια να την δινουμε το απογευμα εγω το αντικαθιστουσα με θηλασμο. Στον 6 ξεκινησαμε πατατα κολοκυθακι καροτο αλεσμμένα και συνεχισαμε με φρουτα στον 7 μηνα μπηκε το κρεας στον 8 κοτοπουλο και οσπρια και στον χρονο πανω το ψαρι. Δεν λεω οτι τα παιδια μας δεν θα φανε ποτε τροφες με συντηρητικα και επεξεργασμενα, μεγαλωνοντας μεσα στο προγραμμα ειναι ολα. Αλλα γιατι να φορτωνουμε τον οργανισμο τους με συντηρητικα απο τοσο μικρα?ρωταει καποιαο κοπελα παραπανω γιατι το δινουν το ρυζαλευρο και τι νοημα εχει. Με τι νομιζετε οτι πλουτιζουν οι εταιρειες σαν την νεστλε?Γιατι να δωσουμε στα παιδια μας τροφες με ζάχαρη και με επεξεργασμενα αρωματα μπανανς μπισκοτου βανιλιας κτλ?Τι θα πει ι οτι ειναι εμπλουτισμενα με βιταμινες και σιδηρα και ξερω εγω τι αλλο?το παιδι μας με μια ισορροπημενη διατροφη μπορει να παρει ολα τα θρεπτικα συστατικα που χρειαζεται, φρουτα λαχανικα κρεας. Δε δεχομαι την αποψη "αφου ολοι το δινουν για καποιο λογο το δινουν". Ωραια και τι θα πει αυτο?γιατι δεν ειμαστε λιγο πιο σκεπτικοι και δεν προβληματιζομαστε γαιτι οι παιδιατροι συστηνουν αυτες τις τροφες?σκεφτηκατε ποτε τι μιζες παιρνουν?δεν προβληματιζεστε γιατι ο παιδιατρος μπορει να σας συστηνει συγκεκριμενες μαρκες γάλακτος η κρεμας?Μπαινοντας εδω σε ξκαποιες σελιδες και συζητωντας με πολλες μητερες ειδα οτι πολλα μωρακια απεκτησαν δυσκοιλιοτητα μετα την εισαγωγη του ρυζαλευρου και αλλεργικες αντιδρασεις. Ενταξει, μπορει να μην ειναι πολυ συχνο το φαινομενο αλλα και παλι τι σημαινει αυτο?Μη φανταστειτε, και η δικη μου μητερα ακομα και τωρα θεωρει"εγκλημα" που δεν διναμε στην κορη μας τετοιες κρεμες, επισςη χωρις να το θελει για ενα διαστημα λιγων μηνων σαμποταρε την επιθυμια μου να θηλασω αποκλειστικα γιατι "το παιδι το αφηνεις νηστικο και πειναει, δωστου κι ενα μπουκαλι", και με τετοιες οδηγιες δεν μπορειτε να φανταστειτε ποσο πολυ ταλαιπωρηθηκα μεχρι να πετυχω τον αποκλειστικο θηλασμο.Συμπερασματικα αυτο που θελω να πω ειναι οτι καλο ειναι σε οτι αφορα την διατροφη των παιδιων μας να ειμαστε λιγο πιο υποψιασμενοι και να το ψαχνουμε λιγο το θεμα, και οχι να δινουμε το ταδε προιον επειδη τοδινουν ολοι, το εδιναν και οι μαμαδες μας κτλ. Επισης νομιζω οτι αξιζει να αναφερω εδω και κατι που διαβασα σχετικα προσφατα. Ξερετε οτι οι καμπυλες των βιβλιαριων των παιδιων μας ειναι "πειραγμενες"?τι εννοω με αυτο ενα παιδι κανονικο παρουσιαζεται ως πιο αδυνατο για να εχουν οι παιδιατροι πατημα και αφορμη να συνταγογραφουν κρεμες (γιατι το ξερετε οτι λογω ζαχαρης παχαινουν) και αυξητικες ορμονες και ειδικα γαλατα και και και....Ειχε γινει και ρεπορταζ πριν ενα χρόνο περίπου με το σχετικο θεμα. Τελικα αυτο που θελω να πω ειναι οτι καλο ειναι να το ψαχνουμε λιγο το πραγμα σε σχεση με την διατροφη όσο τα παιδια μας ειναι τοσο μικρα και τα συμπληρωματα και τα εμπλουτισμενα γαλατα και τις κρεμες προτου να αποφασισουμε. Μετα μεγαλωνουν και πως να τους αρνηθεις ολες τις λιχουδιες που τους κατακλυζουν?τα παντα με μετρο...

 

Μετα απο 3 χρονια βεβαια, αλλα και παλι οτι καλυτερο εχω διαβασει...

Λες και τα εβγαλες απο το δικο μου μυαλο...

Ευγε!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...