Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Περί ευθύνης...


ζώπυρον

Recommended Posts

Προφανώς αστειεύτηκα... :?:-?:?:roll::roll::roll:

Αντιλαμβάνομαι ότι με όλα αυτά που συμβαίνουν έχουμε χάσει και το χιούμορ μας αλλά... μην τρελαθούμε κιόλας!!

σου ζητω συγνωμη.δεν το καταλαβα..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 261
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Λοιπόν, μετά από πολύ ψάξιμο, νομίζω ότι η λύση της λευκής ψήφου είναι σωστή. Διαβάστε κατ' αρχάς εδώ και θα βάλω και άλλα λινκς.

 

http://www.pyles.tv/Forums.aspx?forumid=3&threadid=19746

 

Αυτό που εγώ κατάλαβα είναι το εξης:

Οι λευκοί ψήφοι δεν προσμετρώνται ουτε στα έγκυρα ούτε στα άκυρα. Είναι μία κατηγορία από μόνη της. Το λευκό ψηφοδέλτιο είναι άρνηση όλων των υπαρχόντων κομμάτων, μικρών και μεγάλων. Προσέξτε: άρνηση των κομμάτων, όχι του πολιτικού συστήματος.

Εάν τα λευκά είναι κάτω από 50% έχουν την αξία τους, αλλά δεν συνυπολογίζονται στην κατανομή των εδρών, οπότε ας πούμε ότι είναι "άχρηστα".

Η αλήθεια είναι ότι πουθενά δεν γράφεται τι θα συμβεί αν τα λευκά είναι 50%+1, ΑΛΛΑ....

Είναι σαφες στο σύνταγμα ότι ο πρόεδρος της δημοκρατίας πρέπει να εξασφαλίζει ότι στις εκλογές εκφράζεται η λαική κυριαρχία. Σε αντίθετη περίπτωση είναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ να διαλύσει τα υπάρχοντα κόμματα. Το 50%+1 είναι σαφές ότι δείχνει πως η λαική κυριαρχία δεν συμφωνεί με κανένα από τα κόμματα. Αρα?

Ίσως λοιπόν θα έπρεπε όλοι να σκεφτούμε στα σοβαρά την περίπτωση του λευκού. Όχι της αποχής, διότι η αποχή είναι κάτι "παράνομο", το οποίο δεν λαμβάνεται υπόψιν. Το λευκό όμως είναι άποψη.

 

Ιδού λοιπόν πού θα μπορούσε να είναι χρήσιμος ο Βενιζέλου. :mrgreen: Ως συνταγματολόγος, να μας δώσει μια απάντηση πάνω σε αυτό.

 

Mariab, διαψεύδεις την πρόβλεψη του προηγούμενου ποστ μου και σε ευχαριστώ πολύ για αυτό. :D

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν μίλησα για αποχή ως λύση. Είπα ότι εγώ προσωπικά δεν έχω ψηφίσει εδώ και πολύ καιρό γιατί σε κανέναν από αυτούς δεν μπορώ να δώσω την ψήφο μου. Η λύση είπα είναι να απομακρυνθούν.

 

Αλλά εφόσον η λύση της ψήφου σε μικρά κόμματα πάλι ευνοεί τα μεγάλα όπως είναι φτιαγμένος ο νόμος, γιατί το συζητάμε ακόμη ως ενδεχόμενο;

 

Και κάτι τελευταίο: μην θεωρείς απαραίτητα ότι μόνο τα κομματόσκυλα θα ψηφίσουν τα μεγάλα κόμματα. Να θυμίσω ότι όταν το ΠΑΣΟΚ ζήτησε από τους "φίλους" του να εκλέξουν έναν νέο αρχηγό για το κόμμα, ο κόσμος δεν ψήφισε το Βενιζέλο, έτσι για ανανέωση βρε αδερφέ, αλλά επέλεξε τον με όνομα βαρύ σαν ιστορία Παπανδρέου... αυτό για μένα λέει πολλά για το πώς ψηφίζει ο κόσμος...

Συμφωνώ και εγώ εδώ.Εχω γράψει και σε αντίστοιχο θέμα ότι δεν είναι σκόπος να τιμωρήσω εναν που δεν μου κάνει ψηφίζοντας κάποιον σε νορμάλ συνθήκες δεν θα ψηφιζα ποτέ από ιδεολογικής άποψης..Οπότε θα απέχω και το θεωρώ περισσότερο υπευθυνο από το να δώσω μια ακόμα λάθος ψήφο.

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, μετά από πολύ ψάξιμο, νομίζω ότι η λύση της λευκής ψήφου είναι σωστή. Διαβάστε κατ' αρχάς εδώ και θα βάλω και άλλα λινκς.

 

http://www.pyles.tv/Forums.aspx?forumid=3&threadid=19746

 

Αυτό που εγώ κατάλαβα είναι το εξης:

Οι λευκοί ψήφοι δεν προσμετρώνται ουτε στα έγκυρα ούτε στα άκυρα. Είναι μία κατηγορία από μόνη της. Το λευκό ψηφοδέλτιο είναι άρνηση όλων των υπαρχόντων κομμάτων, μικρών και μεγάλων. Προσέξτε: άρνηση των κομμάτων, όχι του πολιτικού συστήματος.

Εάν τα λευκά είναι κάτω από 50% έχουν την αξία τους, αλλά δεν συνυπολογίζονται στην κατανομή των εδρών, οπότε ας πούμε ότι είναι "άχρηστα".

Η αλήθεια είναι ότι πουθενά δεν γράφεται τι θα συμβεί αν τα λευκά είναι 50%+1, ΑΛΛΑ....

Είναι σαφες στο σύνταγμα ότι ο πρόεδρος της δημοκρατίας πρέπει να εξασφαλίζει ότι στις εκλογές εκφράζεται η λαική κυριαρχία. Σε αντίθετη περίπτωση είναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ να διαλύσει τα υπάρχοντα κόμματα. Το 50%+1 είναι σαφές ότι δείχνει πως η λαική κυριαρχία δεν συμφωνεί με κανένα από τα κόμματα. Αρα?

Ίσως λοιπόν θα έπρεπε όλοι να σκεφτούμε στα σοβαρά την περίπτωση του λευκού. Όχι της αποχής, διότι η αποχή είναι κάτι "παράνομο", το οποίο δεν λαμβάνεται υπόψιν. Το λευκό όμως είναι άποψη.

Αναρτησα εχθες το ιδιο(σε αλλο θεμα) και το διεγραψα αμεσως μετα αφου διαβασα τον ιδιο το νομο Δεν το αναφερει πουθενα ο νομος

Ψαξε κι εσυ και αν βρεις κατι να το αναρτησεις

 

Η μονη αναφορα στα λευκα(που βρηκα) ειναι η παρακατω

ΝΟΜΟΣ 3434/2006 - ΦΕΚ 21/Α'/7.2.2006Αρθρο 1

 

Λευκά ψηφοδέλτια

 

Κατά την αληθή έννοια των διατάξεων της παρ. 4 του άρθρου 4 και των άρθρων 5, 6, 7 και 8 του ν. 3231/2004 (ΦΕΚ 45 Α'), κατά τη σύνταξη, ανά εκλογική περιφέρεια, των πινάκων αποτελεσμάτων από τα αρμόδια δικαστήρια, κατά την κατανομή των εδρών, καθώς και για τον καθορισμό του εκλογικού μέτρου, τα λευκά ψηφοδέλτια δεν προσμετρώνται στα έγκυρα.

p7z6p3.pngsQqep3.png
Link to comment
Share on other sites

Τον τρόπο δεν ακούσαμε από κανέναν - κι ούτε θα τον ακούσουμε, κατά τα φαινόμενα. Κάθε φορά που φτάνει εκεί η συζήτηση, υπεκφυγές και αοριστολογίες.

 

 

Η αποχή δεν είναι η λύση. Το λευκό και το άκυρο δεν είναι η λύση. Η ψήφος μικρών κομμάτων δεν είναι η λύση. Ποια είναι η λύση, σε μια χώρα που χρησιμοποιεί δημοκρατικές διαδικασίες εκλογής? Το πρακτικό μέρος του ζητήματος θέλω να μάθω, τη (σωστή) θεωρία περί απομάκρυνσης την ξέρω κι εγώ.

 

πρακτικά και χωρίς αοριστολογίες λοιπόν

για μένα η λύση θα ήταν...

 

στην παρούσα φάση και για όσο διάστημα υπάρχει η μετέωρη κατάσταση της χώρας να γίνεται δημοψήφισμα για τις μεγάλες αποφάσεις "τύπου μνημόνιο"

 

και να ακολουθείται το αποτέλεσμα του δημοψηφίσματος...

τίποτα άλλο...

 

οι μικροκομματικές διαφορές δεν έχουν λόγο..οι πολίτες έχουν λόγο και δυστυχώς όπως αποδεικνύεται οι ΄"εκλεγμένοι" εκπρόσωποί τους δεν τους εκπροσωπούν..

 

αυτό...θα ήθελα εγώ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τελικά θέλει ψαξιμο το θεμα το λευκο

Μπορει να ειναι οπως τα λεει η mariab

Σίγουρα θέλει απλά επειδή τους έχει φοβηθεί το μάτι μου σκέφτομαι 'κατσε μην αλλάξουν κανεναν εκλογικό νόμο για τα λευκά''...Οπως και να έχει το περίμενουν και οι 2 μεγάλοι...Αμα δούμε να αλλάζει τελευταια στιγμή και να είναι κυβερνών κόμμα κάποιο με 20% μην μας κάνει εντύπωση...

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Link to comment
Share on other sites

Αναρτησα εχθες το ιδιο(σε αλλο θεμα) και το διεγραψα αμεσως μετα αφου διαβασα τον ιδιο το νομο Δεν το αναφερει πουθενα ο νομος

Ψαξε κι εσυ και αν βρεις κατι να το αναρτησεις

 

Η μονη αναφορα στα λευκα(που βρηκα) ειναι η παρακατω

ΝΟΜΟΣ 3434/2006 - ΦΕΚ 21/Α'/7.2.2006Αρθρο 1

 

Λευκά ψηφοδέλτια

 

Κατά την αληθή έννοια των διατάξεων της παρ. 4 του άρθρου 4 και των άρθρων 5, 6, 7 και 8 του ν. 3231/2004 (ΦΕΚ 45 Α'), κατά τη σύνταξη, ανά εκλογική περιφέρεια, των πινάκων αποτελεσμάτων από τα αρμόδια δικαστήρια, κατά την κατανομή των εδρών, καθώς και για τον καθορισμό του εκλογικού μέτρου, τα λευκά ψηφοδέλτια δεν προσμετρώνται στα έγκυρα.

 

Αυτό που λες όντως ισχύει. Στην κατανομή των εδρών δεν λαμβάνονται υπόψην τα λευκά. Στο λινκ που ανήρτησα δεν αμφισβητείται αυτό. Αυτό που λεν εκεί είναι ότι εάν τα λευκά ειναι 50%+1 ΔΕΝ γίνεται κατανομή εδρών, διότι είναι προφανές ότι η λαική κυριαρχία δηλώνει την αντίθεσ'η της σε ΟΛΑ τα κόμματα.

 

Οπως το θέτει και ένας από τους γράφοντες είναι σαν να κάνεις δημοψήφισμα. Εάν το λευκό είναι κάτω από 50% "χάνει" και δεν λαμβάνεται υπόψην. Εάν είναι πάνω από 50% "κερδίζει" και δεν λαμβάνονται υπόψην τα άλλα ψηφόδέλτια. Δεν προχωράμε σε κατανομή εδρών, αλλά διαλύονται τα κόμματα που συμμετείχαν στις εκλογές.

 

Εάν διαβάσετε αυτά που γράφουν, η λογική είναι σωστή. Αυτό που δεν γνωρίζω είναι εάν ο πρόεδρος της δημοκρατίας θα υποχρεωθεί να αναγνωρίσει το 50%+1 σαν λαική εντολή ή θα προτιμήσει να το αγνοήσει. Αυτό βέβαια ακούγεται λίγο σαν πραξικόπημα από τη μεριά του πρ. της Δημοκρατίας, αλλά είναι απίθανο να συμβεί?

 

Ειλικρινά, δεν ξέρω τι συμβαίνει, μου φαίνεται όμως ότι το λευκό είναι προτιμότερο από την αποχή, η οποία σίγουρα δεν μπορεί να επιφέρει κάποια αλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

Για το τι μπορεί να γίνει στο μέλλον καθώς και την άποψή μου για το λευκό/αποχή, θα τα γράψω κάποια στιγμή γιατί αυτή την στιγμή δεν έχω χρόνο κι αυτά δεν αναλύονται σε λίγες γραμμές.

 

Το θέμα είναι : Τώρα τι γίνεται? Καταλαβαίνουμε τι ζούμε? Η κοροιδία κι ο εμπαιγμός δεν έχουν όρια - http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=122340&catid=9

 

Τι περιμένουμε για ν' απαιτήσουμε δημοψήφισμα (πολύ σωστά maan) ή εκλογές?

 

Που είναι οι άνθρωποι του πνεύματος, οι ακαδημαικοί, οι συγγραφείς, οι καλλιτέχνες, οι αθλητές, οι ολυμπιονίκες, οι οικονομολόγοι, οι ανεξάρτητοι τεχνοκράτες, οι... οι... οι... οι... οι... οι... ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΙ ΚΟΜΜΑΤΙΚΩΝ ΑΓΚΥΛΩΣΕΩΝ

 

ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ να κάνουν μια ειρηνική πορεία στο κέντρο, να μιλήσουν στα ξένα δίκτυα, να υπογράψουν διαμαρτυρίες, να αφυπνήσουν / συμβουλεύσουν / ενθαρρύνουν όλους εμάς? Να σταματήσουν τον αρνητικό χρόνο που τρέχει εναντίον μας μέχρι να δούμε ψύχραιμα τι θα κάνουμε?

 

Μάλλον αμπελοφιλοσοφούν από τον καναπέ τους ενώ ο Τιτανικός έχει πέσει ήδη στο παγόβουνο. Άντε, το πολύ πολύ να παραιτηθούν του μισθού τους, ως ένδειξη συμπαράστασης και διαμαρτυρίας...

Link to comment
Share on other sites

Για το τι μπορεί να γίνει στο μέλλον καθώς και την άποψή μου για το λευκό/αποχή, θα τα γράψω κάποια στιγμή γιατί αυτή την στιγμή δεν έχω χρόνο κι αυτά δεν αναλύονται σε λίγες γραμμές.

 

Το θέμα είναι : Τώρα τι γίνεται? Καταλαβαίνουμε τι ζούμε? Η κοροιδία κι ο εμπαιγμός δεν έχουν όρια - http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=122340&catid=9

 

Τι περιμένουμε για ν' απαιτήσουμε δημοψήφισμα (πολύ σωστά maan) ή εκλογές?

 

Που είναι οι άνθρωποι του πνεύματος, οι ακαδημαικοί, οι συγγραφείς, οι καλλιτέχνες, οι αθλητές, οι ολυμπιονίκες, οι οικονομολόγοι, οι ανεξάρτητοι τεχνοκράτες, οι... οι... οι... οι... οι... οι... ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΙ ΚΟΜΜΑΤΙΚΩΝ ΑΓΚΥΛΩΣΕΩΝ

 

ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ να κάνουν μια ειρηνική πορεία στο κέντρο, να μιλήσουν στα ξένα δίκτυα, να υπογράψουν διαμαρτυρίες, να αφυπνήσουν / συμβουλεύσουν / ενθαρρύνουν όλους εμάς? Να σταματήσουν τον αρνητικό χρόνο που τρέχει εναντίον μας μέχρι να δούμε ψύχραιμα τι θα κάνουμε?

 

Μάλλον αμπελοφιλοσοφούν από τον καναπέ τους ενώ ο Τιτανικός έχει πέσει ήδη στο παγόβουνο. Άντε, το πολύ πολύ να παραιτηθούν του μισθού τους, ως ένδειξη συμπαράστασης και διαμαρτυρίας...

 

Σωστά, οι άλλοι πάντα ας βγάλουν το φίδι από την τρύπα. Και είναι και κακοί που δεν το κάνουν...

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ερχεται νέος νόμος για τις διαδηλώσεις

 

 

15 Φεβρουαρίου 2012, 16:54 » tsantiri-gr » νομος, διαδηλωσεων, κυβερνηση, παγκαλος

pagalos2.jpg« Ερχεται νέος νόμος για τις διαδηλώσεις »

 

Από τη σημερινή διϋπουργική συνεδρίαση που έγινε υπό τον αντιπρόεδρο της κυβέρνησης Θ. Πάγκαλο έγινε γνωστό πως αλλάζει η νομοθεσία τόσο για τους όρους και τις προϋποθέσεις πραγματοποίησης διαδηλώσεων στα αστικά κέντρα, όσο και για τη θεσμοθέτηση κυρώσεων εξαιτίας καταστροφών στη διάρκεια των διαδηλώσεων.

 

Συζητήθηκε και το θέμα των αποζημιώσεων στις επιχειρήσεις που επλήγησαν από τους βανδαλισμούς την Κυριακή, όπως και η αποκατάσταση των δημοσίων χώρων.

 

Στη συνεδρίαση μετείχαν, πέραν των συναρμοδίων υπουργών, ο αρχηγός του Πυροσβεστικού Σώματος, ο πρόεδρος του Εμπορικού-Βιομηχανικού Επιμελητηρίου Αθηνών και εκπρόσωποι του Δήμου Αθηναίων και της περιφέρειας Αττικής.

 

 

 

Αναδημοσίευση από: www.tsantiri.gr

 

 

χμ...σε λίγο μου φαίνεται θα αρχίσει και η απαγόρευση της κυκλοφορίας...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί, εσύ όταν λες αυτό (και άλλα παρόμοια ποστ σου, αυτό βρήκα πιο εύκαιρο)

Εγώ δεν μίλησα για αποχή ως λύση. Είπα ότι εγώ προσωπικά δεν έχω ψηφίσει εδώ και πολύ καιρό γιατί σε κανέναν από αυτούς δεν μπορώ να δώσω την ψήφο μου. Η λύση είπα είναι να απομακρυνθούν.

σε ποιους αναφέρεσαι? Από τους άλλους δεν περιμένεις να το κάνουν? Ή έχεις σκοπό να αναλάβεις ιδιωτική πρωτοβουλία? Και τον τρόπο εξακολουθείς να μην τον εξηγείς.

 

Μίλησα πριν για υπεκφυγές και αοριστολογία. Προσθέτω και τα στρεψόδικα, παραπειστικά επιχειρήματα.

 

Σε αντίθεση με τις συμμετέχουσες που κάνουν σοβαρή συζήτηση και που με κάνουν, προσωπικά, να αναλογίζομαι πολύ σοβαρά τις προτάσεις τους - γιατί θέλω εδώ να κάνω μια διευκρίνηση, η ψήφος μικρού κόμματος δεν είναι η απόλυτη λύση για μένα, απλά, σύμφωνα με όσα είχα αναλογιστεί, η πιο πρόσφορη μέθοδος προς κάποια αλλαγή, κι αν υπάρχει κάποια πιο πρόσφορη, θα είμαι κάτι περισσότερο από πρόθυμη να την ακολουθήσω.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί, εσύ όταν λες αυτό (και άλλα παρόμοια ποστ σου, αυτό βρήκα πιο εύκαιρο)

 

σε ποιους αναφέρεσαι? Από τους άλλους δεν περιμένεις να το κάνουν? Ή έχεις σκοπό να αναλάβεις ιδιωτική πρωτοβουλία? Και τον τρόπο εξακολουθείς να μην τον εξηγείς.

 

Μίλησα πριν για υπεκφυγές και αοριστολογία. Προσθέτω και τα στρεψόδικα, παραπειστικά επιχειρήματα.

 

Σε αντίθεση με τις συμμετέχουσες που κάνουν σοβαρή συζήτηση και που με κάνουν, προσωπικά, να αναλογίζομαι πολύ σοβαρά τις προτάσεις τους - γιατί θέλω εδώ να κάνω μια διευκρίνηση, η ψήφος μικρού κόμματος δεν είναι η απόλυτη λύση για μένα, απλά, σύμφωνα με όσα είχα αναλογιστεί, η πιο πρόσφορη μέθοδος προς κάποια αλλαγή, κι αν υπάρχει κάποια πιο πρόσφορη, θα είμαι κάτι περισσότερο από πρόθυμη να την ακολουθήσω.

 

Εγώ είπα τι έχω κάνει στο παρελθόν και για ποιο λόγο. Ούτε προέτρεψα κάποιον να κάνει το ίδιο, ούτε ζήτησα από τον ελληνικό λαό να ασπαστεί τις ιδέες μου. Είπα ότι ΕΓΩ θέλω να απομακρυνθούν. Τρόποι υπάρχουν, ανέφερα μερικούς ενδεικτικά που κατέβηκαν από το κεφάλι μου, ανέφερα άλλους που έχουν καταγραφεί και ιστορικά, δεν σας κάνει κανένας. Θα συσκεφτώ λοιπόν με το επιτελείο μου και την επόμενη φορά που θα τολμήσω να μπω σε αυτό το τόσο σοβαρό θρεντ θα κατεβάσω ολοκληρωμένο σχέδιο Α με πλήρεις προτάσεις και σχέδιο Β σε περίπτωση αποτυχίας του πρώτου.

 

Δεν έλαβα όμως απάντηση σε ένα καίριο ερώτημά μου: εφόσον το πλήρως καταρτισμένο σχέδιο της ψήφου σε μικρά κόμματα δεν εφαρμόζεται πρακτικά βάσει εκλογικού νόμου, γιατί επιμένουμε να το προωθούμε; θα πετύχει κάτι;

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Δεν έλαβα όμως απάντηση σε ένα καίριο ερώτημά μου: εφόσον το πλήρως καταρτισμένο σχέδιο της ψήφου σε μικρά κόμματα δεν εφαρμόζεται πρακτικά βάσει εκλογικού νόμου, γιατί επιμένουμε να το προωθούμε; θα πετύχει κάτι;

Το ψάχνουμε τι θα εχει καλυτερο αποτελεσμα

Σιγουρα δεν ειναι η αποχη

Παιζει να ειναι τελικα το λευκο

Παιζει να ειναι και η ψηφιση μικρου κοινοβουλευτικου ομως κομματος

Θελει προσεκτικη αναγνωση εκλογικου νομου (του ιδιου του νομου οχι ερμηνειες τριτων )

p7z6p3.pngsQqep3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

......

Δεν έλαβα όμως απάντηση σε ένα καίριο ερώτημά μου: εφόσον το πλήρως καταρτισμένο σχέδιο της ψήφου σε μικρά κόμματα δεν εφαρμόζεται πρακτικά βάσει εκλογικού νόμου, γιατί επιμένουμε να το προωθούμε; θα πετύχει κάτι;

 

Νομίζω ότι μέσα σε αυτό το φόρουμ δεν "προωθείται". ΑΠλώς, επειδή κανείς μας δεν είναι τόσο ψαγμενος με τα των εκλογικών νόμων αναφέρεται ως μία πιθανή διέξοδος, η οποία όμως τελικά όλοι λιγο πολύ συμφωνούμε ότι τελικά δεν προσφέρει και πολλά. Το να συζητούμε τις εναλλακτικές δεν είναι κακό. Το να λεμε γενικά και αόριστα ότι θέλουμε να τους διώξουμε είναι κάτι στο οποίο όλες συμφωνούμε και συζητάμε το πώς.

Δεν περιμένει κανείς από εσένα να κατεβάσεις ολοκληρωμένη πολιτική πρόταση. Εχω όμως την αίσθηση ότι όλοι εδώ μέσα αισθανόμαστε ότι ο χρόνος πιέζει και δεν έχουμε πια περιθώρια για γενικότητες. Σαφώς και δεν περιμένουμε από εσένα τη σούπερ πρόταση. Αν την έχεις βεβαια δεν θα σου πούμε και όχι:lol::lol:

Εν πάσει περιπτώσει και επί του πρακτέου, η ιδέα της λευκής ψηφου που αναφέρεται παραπάνω πώς σου φαίνεται?

Link to comment
Share on other sites

Το ψάχνουμε τι θα εχει καλυτερο αποτελεσμα

Σιγουρα δεν ειναι η αποχη

Παιζει να ειναι τελικα το λευκο

Παιζει να ειναι και η ψηφιση μικρου κοινοβουλευτικου ομως κομματος

Θελει προσεκτικη αναγνωση εκλογικου νομου (του ιδιου του νομου οχι ερμηνειες τριτων )

 

Εχεις δίκιο. Πρεπει να διαβάσουμε το νόμο. Αυτό που φοβάμαι βέβαια είναι ότι θα βγάλουμε τα μάτια μας και δεν θα βγάλουμε άκρη με τα παραθυράκια.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι μέσα σε αυτό το φόρουμ δεν "προωθείται". ΑΠλώς, επειδή κανείς μας δεν είναι τόσο ψαγμενος με τα των εκλογικών νόμων αναφέρεται ως μία πιθανή διέξοδος, η οποία όμως τελικά όλοι λιγο πολύ συμφωνούμε ότι τελικά δεν προσφέρει και πολλά. Το να συζητούμε τις εναλλακτικές δεν είναι κακό. Το να λεμε γενικά και αόριστα ότι θέλουμε να τους διώξουμε είναι κάτι στο οποίο όλες συμφωνούμε και συζητάμε το πώς.

Δεν περιμένει κανείς από εσένα να κατεβάσεις ολοκληρωμένη πολιτική πρόταση. Εχω όμως την αίσθηση ότι όλοι εδώ μέσα αισθανόμαστε ότι ο χρόνος πιέζει και δεν έχουμε πια περιθώρια για γενικότητες. Σαφώς και δεν περιμένουμε από εσένα τη σούπερ πρόταση. Αν την έχεις βεβαια δεν θα σου πούμε και όχι:lol::lol:

Εν πάσει περιπτώσει και επί του πρακτέου, η ιδέα της λευκής ψηφου που αναφέρεται παραπάνω πώς σου φαίνεται?

 

Αυτό που λέω εμμέσως πλην σαφώς είναι ότι οι εκλογές δεν πρόκειται να έχουν ποτέ αποτέλεσμα υπέρ του κόσμου, γιατί το σύστημά τους είναι έτσι φτιαγμένο που να ευνοεί τα (μεγάλα) κόμματα. Το λευκό μπορεί να είναι μια λύση, αλλά το θέμα είναι τι γίνεται μετά. Ξαναπάμε σε εκλογές με τα ίδια πρόσωπα; Δώρο άδωρο για μένα. Για μένα μια λύση θα ήταν όπως είπα οι ομάδες ειδικών ανά τομέα, υπό την εποπτεία του ΠτΔ και μετρήσιμα κριτήρια επίδοσης για την κάθε μία. Δεν είναι ιδανικό σχέδιο το ξαναλέω, απλά επιμένω ότι δεν γίνεται πλέον να συνεχίσουν τα ίδια άτομα. Κι ένα ακόμη πιο τραβηγμένο σχέδιο είναι στο πλαίσιο του διακανονισμού των χρεών μας να ζητήσουμε από τους εταίρους κάποιους συμβούλους ενδεχομένως ή βοήθεια στο να καθοριστούν κάποιοι πολύ πρώτοι στόχοι ανάπτυξης. Πώς έφεραν την τρόικα για τα οικονομικά, κάτι τέτοιο, αλλά με στόχο την ανάπτυξη πλέον. Κι αυτό θα δείξει παράλληλα και προς τις διεθνείς αγορές ότι η Ευρώπη κάνει συντονισμένες κινήσεις για να μην καταρρεύσει, οπότε θα βοηθήσει κι αυτό μακροπρόθεσμα.

 

Το να ψηφίσω τους κυνηγούς, να μπουν στη βουλή, να μην έχει αυτοδυναμία κάποιο από τα μεγάλα κόμματα και τελικά απλά να συνεργαστούν και να μου βάζουν στο σβέρκο και τα ανθρωπάρια του ΛΑΟΣ δεν το χωράει η συνείδησή μου χεχε. Για όσους είναι ήδη στη Βουλή ή έχουν περάσει από αυτή (π.χ. Κουβέλης) τους θεωρώ συνυπεύθυνους και δεν μπορώ να τους δώσω και επιβράβευση με το να τους ψηφίσω.

 

Και κάτι άλλο, όσο παραμένουν αυτοί οι πολιτικοί, δεν μας παίρνει και κανείς στα σοβαρά έξω, γιατί όλοι ξέρουν γιατί πχιότητα (μην ξεχνάμε και το Σημίτη) μιλάμε...

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λέω εμμέσως πλην σαφώς είναι ότι οι εκλογές δεν πρόκειται να έχουν ποτέ αποτέλεσμα υπέρ του κόσμου, γιατί το σύστημά τους είναι έτσι φτιαγμένο που να ευνοεί τα (μεγάλα) κόμματα. Το λευκό μπορεί να είναι μια λύση, αλλά το θέμα είναι τι γίνεται μετά. Ξαναπάμε σε εκλογές με τα ίδια πρόσωπα; Δώρο άδωρο για μένα. Για μένα μια λύση θα ήταν όπως είπα οι ομάδες ειδικών ανά τομέα, υπό την εποπτεία του ΠτΔ και μετρήσιμα κριτήρια επίδοσης για την κάθε μία. Δεν είναι ιδανικό σχέδιο το ξαναλέω, απλά επιμένω ότι δεν γίνεται πλέον να συνεχίσουν τα ίδια άτομα. Κι ένα ακόμη πιο τραβηγμένο σχέδιο είναι στο πλαίσιο του διακανονισμού των χρεών μας να ζητήσουμε από τους εταίρους κάποιους συμβούλους ενδεχομένως ή βοήθεια στο να καθοριστούν κάποιοι πολύ πρώτοι στόχοι ανάπτυξης. Πώς έφεραν την τρόικα για τα οικονομικά, κάτι τέτοιο, αλλά με στόχο την ανάπτυξη πλέον. Κι αυτό θα δείξει παράλληλα και προς τις διεθνείς αγορές ότι η Ευρώπη κάνει συντονισμένες κινήσεις για να μην καταρρεύσει, οπότε θα βοηθήσει κι αυτό μακροπρόθεσμα.

 

Το να ψηφίσω τους κυνηγούς, να μπουν στη βουλή, να μην έχει αυτοδυναμία κάποιο από τα μεγάλα κόμματα και τελικά απλά να συνεργαστούν και να μου βάζουν στο σβέρκο και τα ανθρωπάρια του ΛΑΟΣ δεν το χωράει η συνείδησή μου χεχε. Για όσους είναι ήδη στη Βουλή ή έχουν περάσει από αυτή (π.χ. Κουβέλης) τους θεωρώ συνυπεύθυνους και δεν μπορώ να τους δώσω και επιβράβευση με το να τους ψηφίσω.

 

Και κάτι άλλο, όσο παραμένουν αυτοί οι πολιτικοί, δεν μας παίρνει και κανείς στα σοβαρά έξω, γιατί όλοι ξέρουν γιατί πχιότητα (μην ξεχνάμε και το Σημίτη) μιλάμε...

 

Κατ' αρχάς, αν ερμηνεύω σωστά αυτό που διαβάζω, εάν τα λευκά είναι 50%+1 τότε τα υπάρχοντα κόμματα υποχρεωτικά διαλύονται, οπότε δεν συμμετέχουν στις επόμενες εκλογές. Προφανώς και θα συμμετέχουν κάποια από τα ίδια πρόσωπα, όπως άλλωστε είναι φυσικό. Δεν μπορεί να υπάρχει παρθενογένεση. 10 εκατομμύρια άνθρωποι είμαστε όλοι λι όλοι.

 

Όπως έχω γράψει και πιο πάνω, προσωπικά διαφωνώ με τις κυβερνήσεις τεχνοκρατών. Οι αποφάσεις διακυβερνησης της χώρας πρέπει να είναι πολιτικές. Αλλωστε και ο πρόεδρος της δημοκρατίας δεν έχει προέλθει από παρθενογένεση. Προέρχεται από συγκεκριμένο πολιτικό χώρο και συγκεκριμένο κόμμα. Είναι προφανές ότι ο "συντονισμός" αναπόφευκτα θα έχει συγκεκριμένη πολιτική γραμμή.

 

Για το να αφήσουμε τους φίλους μας τους Ευρωπαίους (και δανειστές μας παρεπιπτόντως) να μας διακυβερνήσουν έμμεσα έστω και προσωρινά μέσω επιτρόπων και ειδικών, καλά δεν το συζητώ. Κατ' αρχάς είναι προφανές ότι αυτοί οι άνθρωποι δεν θα ενδιαφερθούν για τη δική μας αναμόρφωση και αναδιάρθρωση, αλλά για το οικονομικό συμφέρον των χωρών τους. Αυτό δεν είναι κατακριτέο, είναι νομοτελειακό. Πώς αλλιώς θα γίνει? Αυτός που του χρωστάς χρήματα τι νομίζεις ότι θα θέσει σαν προτεραιότητα? Επιπλέον, για να το πούμε με το όνομά του, αυτό λέγεται παραχώρηση κυριαρχικών δικαιωμάτων, κάτι που εγώ δεν είμαι καθόλου πρόθυμη να προσυπογράψω. Να πω την αλήθεια, προτιμώ να βλέπω στη βουλή τους Έλληνες του ΛΑΟΣ παρά Άγγλους, Γάλλους, Γερμανούς και Πορτογάλους (λέμε τώρα).

 

Τέλος, για το τι ακριβώς πρέπει να κάνουμε για να μας πάρει η Ευρώπη στα σοβαρά, νομίζω ότι η απάντηση είναι απλή: Πρέπει να είμαστε σοβαροί. Όχι υποχωρητικοί, όχι να υποχωρούμε στα πάντα, αλλά το ακριβώς αντίθετο. Να βάζουμε όρια και να τα τηρούμε. Μόνο τότε σε παίρνει κάποιος στα σοβαρά. Κατά τα άλλα, μην αυταπατάσαι. Οι Έλληνες πολιτικό μια χαρά τους κάνουν στην Ευρώπη. Πιστεύεις ότι θέλουν να τους αλλάξουμε? Πού θα βρούν καλύτερους?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τις εκλογικές έδρες το καταλαβαίνω. Αυτό που έχω ρωτήσει και σε άλλο φόρουμ και περιμένω απάντηση είναι το σχόλιο που έχω διαβάσει ότι όταν τα λευκά είναι 50% η "λαική κυριαρχία" υποδηλώνει ότι η πλειψηφία δεν θέλει κανένα κόμμα, άρα δεν γίνεται καθόλου κατανομή εδρών.

Η αλήθεια είναι ότι αν δεν συμβαίνει αυτό, τότε ποιος ο ρόλος του λευκού?

Για αυτό ψάχνω να βρω απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

81366274.jpg

78419573.jpg

 

πηγή : aegeantimes.gr

Επομενως ο εκλογικος νομος δεν λεει τιποτα για το τι θα συμβει αν τα λευκα ειναι πανω απο 50 τοις εκατο

Ισως μετα θα πρεπει να κινητοποιηθουν οι πολιτες που ψηφισαν λευκο και να απευθυνθουν στη δικαιοσυνη την ελληνικη και ισως την ευρωπαικη βαση αλλων αρθρων του συνταγματος

Δηλαδη...τζιφος η δουλεια (αν ισχυουν αυτα που λεω)

p7z6p3.pngsQqep3.png
Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τις εκλογικές έδρες το καταλαβαίνω. Αυτό που έχω ρωτήσει και σε άλλο φόρουμ και περιμένω απάντηση είναι το σχόλιο που έχω διαβάσει ότι όταν τα λευκά είναι 50% η "λαική κυριαρχία" υποδηλώνει ότι η πλειψηφία δεν θέλει κανένα κόμμα, άρα δεν γίνεται καθόλου κατανομή εδρών.

Η αλήθεια είναι ότι αν δεν συμβαίνει αυτό, τότε ποιος ο ρόλος του λευκού?

Για αυτό ψάχνω να βρω απάντηση.

 

To link που παρέθεσες σε προηγούμενο ποστ mariab, εκφράζει μια προσωπική άποψη ενός ατόμου ότι θα έπρεπε να κυρήξει τις εκλογές άκυρες ο πρόεδρος της δημοκρατίας αν το λευκό είναι πάνω από 50%. Δεν υπάρχει πουθενά τέτοια πρόβλεψη ή νόμος. Απλά ο γράφων περιγράφει τι θα ΗΘΕΛΕ ο ίδιος να γίνει.

 

Ο ρόλος του λευκού είναι να δοθεί η δυνατότητα σε κάποιον να μην ψηφίσει κανέναν από τους υποψηφίους (εφόσον η ψήφος θεωρείται υποχρεωτική).

 

Το σκεπτικό ότι οι εκλογές με λευκά άνω του 50% θα πρέπει να είναι άκυρες γιατί έτσι η Βουλή δεν θα εκφράζει τη λαϊκή βούληση, δεν στέκει, γιατί ούτως ή άλλως μέσω του εκλογικού νόμου η Βουλή δεν εκφράζει τη λαϊκή βούληση με ανάλογο τρόπο... Π.χ. δεν βγαίνει κυβέρνηση με πάνω από 50%, τα μικρότερα κόμματα δεν εκπροσωπούνται στη βουλή ανάλογα με τις ψήφους που έλαβαν, κ.λπ.

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...