Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Περί ευθύνης...


ζώπυρον

Recommended Posts

H κάθε αγέλη έχει για αρχηγό έναν έξυπνο λύκο που οργανώνει την επίθεση και το κυνήγι. Με τίποτε δεν με πείθει κανείς ότι δεν είναι οργανωμένοι και βαλτοί οι κουκουλοφόροι. Ο Σαμαράς είπε ότι θα τους κατεβάσει την κουκούλα και θα τους αποκαλύψει. Μα οι κουκουλοφόροι έδρασαν ανενόχλητοι επί ΝΔ, κανένας ποτέ και καμιά κυβέρνηση δεν τους ενόχλησε! Θα κάνει ο Σαμαράς τώρα την αρχή; Η συγκεκριμένη δήλωση μου θυμίζει το λεφτά υπάρχουν!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 261
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πρώτα απ' όλα να μην ξαναδώσουμε διψήφια ποσοστά σε ΓΑΠ ή Σαμαρά... θα αυτοπυρποληθώ... Θα ήταν μια καλή αρχή να πετάξουμε από πάνω μας τη σαπίλα... (αυτό θα σημαίνει αυτόματα ότι την βγαζουμε κι από μέσα μας σιγά σιγά...)

 

Αν δεν καταλάβουν οι πολίτες που χρόνια πουλουσαν την ψήφο τους επι πινακίου φακής ότι πια αυτό δεν τους σώζει... καμιά καινούργια αρχή δεν μπορεί να γίνει. Για να ζητάμε εξυγίανση του κράτους, πρέπει να εξυγιάνουμε τους πολίτες αυτού...

Θα ήταν μια καλή αρχή, αλλά δεν είμαι τόσο αισιοδοξη .....Μακάρι!

Θα ήθελα να δω ένα νεο πρόσωπο που θα με γεμίσει ελπίδα, οτι μπορεί να κάνει μια (μικρή έστω) προσπάθεια για πραγματική αλλαγή.

Οποιος μου δώσει μια λύση για το τι να ψηφίσω -χωρίς να ντρέπομαι- κερδίζει το υπόλοιπο του μισθού μου αυτόν τον μήνα!! :mrgreen:

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μμμμ... για να σκεφτώ...

Είσαι καπνίστρια? Προτείνω "Καπνιστικές Ομάδες για την Τέχνη και την Εικαστική Συγκρότηση"

Δεν είσαι? Τότε "Ουράνιο Τόξο" (κόμμα).

Κόμματα υπάρχουν πολλά. Ψήφος όμως μία!

Τον κέρδισα τον μισθό???? :lol::lol::lol:

Evolve or Dissolve

 

Μάταιοι είναι οι αγώνες που δεν δόθηκαν ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως παιδιά δε γίνεται να με βιάζει κάποιος κατ'εξακολούθησιν και μετά ο ίδιος να είναι ο δικαστής που θα δικάσει το βιαστή. Γιατί το πιο πιθανό είναι να πει πως τα ήθελα, πως είμαι διεφθαρμένη, πως στην πραγματικότητα εγώ το προκάλεσα. Με λίγα λόγια: "μαζί τα φάγαμε"!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει το απτό παράδειγμα της Ιταλίας. Τεχνοκράτες μέχρι να σταθεροποιηθούν τα πράγματα...

 

Οι οποίοι θα επιλέγονται μέσα από ποιά διαδικασία; Μια και απ'όσα διάβασα απαξιώνεις τις εκλογές....

 

Έτσι όπως έχει διαμορφωθεί η σημερινή κατάσταση, για μένα προσωπικά το μη χείρον βέλτιστο δεν είναι λύση, αλλά μπάλωμα... και δεν θα ήθελα αν με ρωτούσε το παιδί μου να απαντήσω "ε, τι να έκανα, από τους 10 βλάκες που είχα μπροστά μου διάλεξα το λιγότερο βλάκα και είπα αυτός ας με κυβερνήσει".

 

Αν η απάντηση ήταν ''άφησα τους άλλους να αποφασίσουν ποιός βλακας θα μας κυβερνήσει'' θα ένοιωθες καλύτερα;

 

Και στην Αργεντινή άλλωστε που πολλοί την παραλληλίζουν με την περίπτωσή μας, βγήκαν στους δρόμους και απαίτησαν και κατάφεραν να φύγει το ΔΝΤ. Προσωπικά αδυνατώ να καταλάβω πώς μπορεί να βοηθήσει το κάψιμο του Συντάγματος σε μια πραγματική αλλαγή στην κατάσταση, αλλά προφανώς τείνει να καθιερωθεί ως έθιμο, αντίστοιχο της Guy Fawkes night στην Αγγλία.

 

Ναι και στην Αργεντινή, της οποίας τα βήματα ακολουθούμε κατα πόδας βγήκαν στους δρόμους και έκαψαν και λεηλάτησαν επίσης. Δεν λέω ότι κάτι τέτοιο είναι σωστό, αλλά ότι είναι αναμενόμενο αποτέλεσμα της πολιτικής που ακολουθήθηκε και εκεί και εδώ. Α, και τι έννοείς ότι κατάφεραν να διώξουν το ΔΝΤ; Η χώρα χρεοκόπησε, ΑΦΟΥ είχε προσφύγει στο ΔΝΤ, το νόμισμα υποτιμήθηκε, χιλιάδες Αργεντινοί αναγκάστηκαν να μετάναστεύσουν αφού είδαν τις περιουσίες τους να εξαφανίζονται μέσα σε μια νύχτα.

 

 

Να με συμπαθάς αλλά δεν θέλω καθόλου να πάει προς τα αριστερά το πράγμα, γιατί:.

1. θέλω ατομική ιδιοκτησία. Ποιό αριστερό κόμμα είναι υπέρ της ατομικής ιδιοκτησίας; Το ΚΚΕ δεν είναι. Τα άλλα αριστερά κόμματα δεν λένε καθαρά τι θέλουν

2. ΔΕΝ θέλω άλλο κράτος. Είδαμε ο κρατισμός που μας έφερε. Τι λένε τα αριστερά κόμματα; Περισσότερο κράτος. Όχι απλά περισσότερο κοινωνικό κράτος, αλλά περισσότερους κρατικούς υπαλλήλους. Εγώ λοιπόν θεωρώ ότι μπορείς να έχεις μια χαρά κοινωνικό κράτος με πολύ λίγους κρατικούς υπαλλήλους. Το ΚΚΕ μαλιστα λέει απλά κρατικοποίηση των πάντων. Συγνώμη αλλά το φρούτο αυτό το είχανε δοκιμάσει στις ανατολικές χώρες. Εκεί ο κόσμος πεινούσε.

3. ΘΕΛΩ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ. Άσχετα με το τί φωνάζουν τα αριστερά κόμματα, ΔΕΝ θέλουν δημοκρατία. Το ΚΚΕ καθαρά λέει ότι πρέπει να έχουμε δικατορία του προλεταριάτου, άρα καμία δημοκρατία, ελευθερία έκφρασης κτλ. Άλλωστε φαίνεται πόσο δημοκρατικά αντιμετωπίζει το ΠΑΜΕ τα θέματα. Τα άλλα αριστερά κόμματα τα μασάνε. Τι θέλει ο Τσίπρας άν βγεί πρωθυπουργός; Θα καταλύσει το δημοκρατικό πολίτευμα;

4. Ποιά η θέση των αριστερών κομμάτων για την φοροδιαφυγή, τη φορολογία εισοδήματος, τους έμμεσους φόρους, την επιχειρηματικότητα, την ιδιωτική πρωτοβουλία, την αειφόρο ανάπτυξη, την πράσινη ανάπτυξη (δεν αναφέρομαι στα συνθήματα....έχουν οι οικολόγοι πολιτική για την εγχώρια παραγόμενη βιομάζα, ή θέλουν εισαγώμενα φωτοβολταϊκά; )

5. Ποιά η αριστερή πολιτική για την υγεία; Γιατί το "Johns Hopkings" από το οποίο προέρχονται ένα σωρό επιτεύγματα είναι ιδιωτικό; Που πάνε οι αριστεροί όταν έχουν πρόβλημα; Στο ΕΣΥ ή μήπως στα ιδιωτικά νοσοκομεία των ΒΠ; Προφανως το ΕΣΥ είναι για τους άλλους....Το αποτέλεσμα της αριστερής πολιτικής του ΠΑΣΟΚ είναι το ΕΣΥ, ας μην οτ ξεχνάμε.

6. Ποιά η πολιτική για τις συντάξεις των αριστερών κομμάτων; Είναι δίκαιο να παίρνουν όλοι την ίδια σύνταξη; Εγώ το βρίσκω άδικο. Όποιος πληρώνει εισφορές να παίρνει και σύνταξη. Δεν πληρώνεις εισφορές γιατί είσαι φοροφυγάς, να μην πάρεις σύνταξη.

7. Ποιά η πολιτική των αριστερών κομμάτων για την παιδεία; Γιατί στέλνουν τα παιδιά τους σε ιδιωτικά σχολεία; Σαφώς και αν όλα τα σχολεία ήταν όπως η παλιά Σχολή Αναβρύτων, τότε δεν θα είχαμε ανάγκη τα ιδιωτικά σχολεία. Ποιά η πολιτική για τα Πανεπιστήμια; Γιατί να απαγορεύονται τα ιδιωτικά Πανεπιστήμια εντός του Ελλαδικού χώρου, τη στιγμή που ένα σωρό γιαλαντζί κουμουνιστές σπουδάζουν στην Αγγλία;

8. Ποιά η πολιτική των αριστερών κομμάτων για την μετανάστευση. Θα πρέπει να αφήνουμε τους λαθρομετανάστες να εγκληματούν, να παίρνουν τις δουλειές με μαύρη εργασία, να κανουν διακίνηση ναρκωτικών; Ποιά η πολιτική για το trafficking που πάει μαζί με τους λαθρομετανάστες; Μήπως κάποια στιγμή τα αριστερά κόμματα πρέπει να σοβαρευτούν και να ενδιαφερθούν και για τους Έλληνες; Μετά όμως μας φταίει η Χρυσή Αυγή που πουλάει προστασία στην περιοχή του Αγ. Παντελεήμονα. Γιατί το ΠΑΜΕ ή ο ΣΥΡΙΖΑ δεν προστατεύουν τους Έλληνες αλλά τους λαθρομετανάστες;

 

Έχουμε όλοι την πιπίλα "πρέπει να πάει αριστερα"

Για καθίστε να δείτε τι σημαίνει αυτό πρώτα και μετά να τα λέτε.

 

Γνήσιος αριστερός σημαίνει ότι δεν ξέρει η έννοια "δικό μου" σε τίποτα, αυτό θέλετε; Αν ναι ξεκινείστε να ζείτε εσείς έτσι πρώτα.

 

Α και να μην συγκρίνουμε τους δικούς μας αριστερούς με τους αριστερούς των άλλων χωρών. Και ο Χριστόφιας κουμμουνιστής λέει ότι είναι, αλλά είναι πιο δεξιός από την Χρυσή Αυγή. Ξέρετε γιατί; Γιατί βάζει πάνω απ όλα το συμφέρον των Κυπρίων και όχι των λαθρομεταναστών.

 

Συγνώμη αλλά οι απόψεις σου για την αριστερά είναι λίγο...εμφυλιοπολεμικές. Φυσικά και έχουν προγράμματα τα μικρά κόμματα, ορίστε το πρόγραμμα της ΔΗΜΑΡ για την οικονομία http://dimokratikiaristera.gr/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=154&Itemid=235 και το πρόγραμμα του ΣΥΡΙΖΑ http://www.syriza.gr/index.php?option=com_k2&view=item&layout=item&id=617&Itemid=170

 

Ασχέτως αν συμφωνείς ή όχι, δεν σκοπεύουν να σου πάρουν το σπίτι!!!

 

Τέλος, επειδή έγινε συζήτηση για το σύνταγμα και παρόλο που πιστεύω ότι είναι απ'όλους γνωστό θα παραθέσω το γνωστό τελευταίο άρθρο του, έτσι για την ιστορία....

 

'Αρθρο 120: (Ακροτελεύτια διάταξη)

 

1. Tο Σύνταγμα αυτό, που ψηφίστηκε από την E΄ Aναθεωρητική Bουλή των Eλλήνων, υπογράφεται από τον Πρόεδρό της, δημοσιεύεται από τον προσωρινό Πρόεδρο της Δημοκρατίας στην Eφημερίδα της Kυβερνήσεως, με διάταγμα που προσυπογράφεται από το Yπουργικό Συμβούλιο και αρχίζει να ισχύει από τις ένδεκα Iουνίου 1975.

2. O σεβασμός στο Σύνταγμα και τους νόμους που συμφωνούν με αυτό και η αφοσίωση στην Πατρίδα και τη Δημοκρατία αποτελούν θεμελιώδη υποχρέωση όλων των Eλλήνων.

3. O σφετερισμός, με οποιονδήποτε τρόπο, της λαϊκής κυριαρχίας και των εξουσιών που απορρέουν από αυτή διώκεται μόλις αποκατασταθεί η νόμιμη εξουσία, οπότε αρχίζει και η παραγραφή του εγκλήματος.

4. H τήρηση του Συντάγματος επαφίεται στον πατριωτισμό των Eλλήνων, που δικαιούνται και υποχρεούνται να αντιστέκονται με κάθε μέσο εναντίον οποιουδήποτε επιχειρεί να το καταλύσει με τη βία.»

 

 

 

Καθώς και ένα ακόμα ενδιαφέρον άρθρο σχετικά με την καταπάτηση του....

http://xronika05.blogspot.com/2012/02/blog-post_13.html

df306542d5.pngbb1d25814b.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πρέπει, αλλά δεν υπάρχει, εξ όσων γνωρίζω. Και πρέπει να υπάρξει στο άμεσο μέλλον, συμφωνώ. Για να υπάρξει, πρέπει να υπάρξει αναθεώρηση του Συντάγματος. Για να υπάρξει αναθεώρηση του Συντάγματος, πρέπει να κινήσουν τη διαδικασία οι βουλευτές. Για να ενδιαφερθούν βουλευτές να κινήσουν τη διαδικασία, πρέπει να έχουν λάβει εντολή από το λαό, του οποίου να χαίρουν εμπιστοσύνης. Καταλαβαίνεις πώς πάει η αλληλουχία? Ναι, καλά να πάθουμε, δε διαφωνώ. Αλλά μέχρι πότε να μείνουμε σε αυτό? Κι αν δεν πάμε να ψηφίσουμε, με ποιον τρόπο να το αλλάξουμε?

 

Επειδή έχουν μπερδευτεί λίγο αυτά που λέω, να κάνω μια εν τάχει συνόψιση της άποψής μου: η βασική αιτία του προβλήματος για μένα είναι ότι τα τελευταία 40 περίπου χρόνια, αναπτύχθηκε μια κατάσταση όπου όλη η δραστηριότητα της χώρας στηριζόταν στους πολιτικούς και στο κράτος. Με αποτέλεσμα να διογκωθεί ο δημόσιος τομέας σε υπηρεσίες και υπαλλήλους (με περισσότερα προνόμια από τους υπόλοιπους), από την άλλη ακόμη και οι ιδιωτικές εταιρείες να επιδιώκουν να συνεργάζονται πάντα με το δημόσιο (γιατί οι υπερτιμολογήσεις και οι μίζες πήγαιναν σύννεφο) και γενικά όλοι να στηρίζονται από τη μία στα κονέ με τους πολιτικούς κι από την άλλη στις δουλειές με το δημόσιο.

 

Πολλοί τώρα λένε "μα εγώ δεν έφαγα" κι αυτό μπορεί να ισχύει από την άποψη ότι δεν έκλεψαν οι ίδιοι, αλλά ο μισθός τους κατά πάσα πιθανότητα ήταν προϊόν απομύζησης του δημοσίου με κάποιο τρόπο.

 

όπως καταλαβαίνετε ένα τέτοιο μοντέλο δεν μπορεί να συντηρηθεί για πολύ και τώρα ήρθε η ώρα να πληρώσουμε τη νύφη. Εφόσον κατέρρευσε το κράτος, καταρρέει και η κρατικοδίαιτη οικονομία μας. Σε συνδυασμό με το γεγονός ότι τόσο καιρό κοροϊδεύαμε στεγνά τους εταίρους, αντλήσαμε ένα σωρό κονδύλια από αυτούς και δεν προχωρήσαμε σε καμία ανάπτυξη, λογικό είναι να είναι διστακτικοί να μας βοηθήσουν και να μας στρέφουν στο ΔΝΤ.

 

Το ΔΝΤ όπως έγραψα και πιο πάνω έχει αυτή τη μεθοδολογία που βασίζεται στις περικοπές. Κι αυτοί οικονομολόγοι είναι και οι θεωρίες περί οικονομίας είναι πάμπολλες και καμία δεν έχει αποδειχτεί να έχει 100% επιτυχία. Δεν σημαίνει ότι έχουν τη χρυσή λύση στα προβλήματά μας. Από τη στιγμή που τους φωνάζεις να μπουν στη μέση, ξέρεις ότι θα σε γονατίσουν (απλά αυτό προφανώς δεν ειπώθηκε ποτέ στο λαό). Αυτή τη στιγμή όμως, είναι οι μόνοι που δέχονται να μας δανείσουν, καλώς ή κακώς.

 

Επίσης, για το ενδεχόμενο της χρεωκοπίας, μην ξεχνάτε ότι μια κατάρρευση της Ελλάδας θα συμπαρασύρει ίσως κι άλλες χώρες της Ε.Ε. κι αυτό θα προκαλέσει πάλι παγκόσμια οικονομική κρίση, η οποία μακροπρόθεσμα πάλι θα μας βλάψει και θα μας κάτσει χειρότερα. Η Αργεντινή ευνοήθηκε κι από μια πολύ καλή διεθνή συγκυρία και ανέκαμψε γρήγορα, εμείς αν πέσουμε μέσα σε παγκόσμια ύφεση και με τα μηδαμινά μέσα που διαθέτουμε θα κάνουμε να δούμε άσπρη μέρα αιώνες (εκτός κι αν έρθει η επόμενη εποχή των παγετώνων πρώτα).

 

Τώρα για το πώς αντιμετωπίζεται η κατάσταση στο εσωτερικό, προσωπικά δεν ανέχομαι να με κυβερνάνε ένα μάτσο άχρηστοι, ο κόσμος πρέπει να αιτηθεί να απομακρυνθούν. Συμφωνώ με το μοντέλο που προτείνει η pilarin, ομάδες ειδικών να φροντίζουν κι από έναν τομέα. Αξιόλογοι άνθρωποι υπάρχουν και μπορούν να αξιοποιηθούν. Ας διαλυθεί η βουλή και ας αναθέσουν στον ΠτΔ να σχηματίσει τέτοιες ομάδες. Όποιος δεν καταφέρνει να παράγει έργο θα απομακρύνεται. Και μη μου πεις πάλι Αγγελίνα "μα πώς, δεν υπάρχει νομιμοποίηση κλπ" desperate times call for desperate measures. Και στην τελική σε μια οποιαδήποτε επιχείρηση, όποιος δεν παράγει και κλέβει απομακρύνεται. Εμείς γιατί πρέπει να τους φάμε στη μάπα μια ζωή;

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχουν μπερδευτεί λίγο αυτά που λέω, να κάνω μια εν τάχει συνόψιση της άποψής μου: η βασική αιτία του προβλήματος για μένα είναι ότι τα τελευταία 40 περίπου χρόνια, αναπτύχθηκε μια κατάσταση όπου όλη η δραστηριότητα της χώρας στηριζόταν στους πολιτικούς και στο κράτος. Με αποτέλεσμα να διογκωθεί ο δημόσιος τομέας σε υπηρεσίες και υπαλλήλους (με περισσότερα προνόμια από τους υπόλοιπους), από την άλλη ακόμη και οι ιδιωτικές εταιρείες να επιδιώκουν να συνεργάζονται πάντα με το δημόσιο (γιατί οι υπερτιμολογήσεις και οι μίζες πήγαιναν σύννεφο) και γενικά όλοι να στηρίζονται από τη μία στα κονέ με τους πολιτικούς κι από την άλλη στις δουλειές με το δημόσιο.

 

Πολλοί τώρα λένε "μα εγώ δεν έφαγα" κι αυτό μπορεί να ισχύει από την άποψη ότι δεν έκλεψαν οι ίδιοι, αλλά ο μισθός τους κατά πάσα πιθανότητα ήταν προϊόν απομύζησης του δημοσίου με κάποιο τρόπο.

 

όπως καταλαβαίνετε ένα τέτοιο μοντέλο δεν μπορεί να συντηρηθεί για πολύ και τώρα ήρθε η ώρα να πληρώσουμε τη νύφη. Εφόσον κατέρρευσε το κράτος, καταρρέει και η κρατικοδίαιτη οικονομία μας. Σε συνδυασμό με το γεγονός ότι τόσο καιρό κοροϊδεύαμε στεγνά τους εταίρους, αντλήσαμε ένα σωρό κονδύλια από αυτούς και δεν προχωρήσαμε σε καμία ανάπτυξη, λογικό είναι να είναι διστακτικοί να μας βοηθήσουν και να μας στρέφουν στο ΔΝΤ.

 

Το ΔΝΤ όπως έγραψα και πιο πάνω έχει αυτή τη μεθοδολογία που βασίζεται στις περικοπές. Κι αυτοί οικονομολόγοι είναι και οι θεωρίες περί οικονομίας είναι πάμπολλες και καμία δεν έχει αποδειχτεί να έχει 100% επιτυχία. Δεν σημαίνει ότι έχουν τη χρυσή λύση στα προβλήματά μας. Από τη στιγμή που τους φωνάζεις να μπουν στη μέση, ξέρεις ότι θα σε γονατίσουν (απλά αυτό προφανώς δεν ειπώθηκε ποτέ στο λαό). Αυτή τη στιγμή όμως, είναι οι μόνοι που δέχονται να μας δανείσουν, καλώς ή κακώς.

 

Επίσης, για το ενδεχόμενο της χρεωκοπίας, μην ξεχνάτε ότι μια κατάρρευση της Ελλάδας θα συμπαρασύρει ίσως κι άλλες χώρες της Ε.Ε. κι αυτό θα προκαλέσει πάλι παγκόσμια οικονομική κρίση, η οποία μακροπρόθεσμα πάλι θα μας βλάψει και θα μας κάτσει χειρότερα. Η Αργεντινή ευνοήθηκε κι από μια πολύ καλή διεθνή συγκυρία και ανέκαμψε γρήγορα, εμείς αν πέσουμε μέσα σε παγκόσμια ύφεση και με τα μηδαμινά μέσα που διαθέτουμε θα κάνουμε να δούμε άσπρη μέρα αιώνες (εκτός κι αν έρθει η επόμενη εποχή των παγετώνων πρώτα).

 

Τώρα για το πώς αντιμετωπίζεται η κατάσταση στο εσωτερικό, προσωπικά δεν ανέχομαι να με κυβερνάνε ένα μάτσο άχρηστοι, ο κόσμος πρέπει να αιτηθεί να απομακρυνθούν. Συμφωνώ με το μοντέλο που προτείνει η pilarin, ομάδες ειδικών να φροντίζουν κι από έναν τομέα. Αξιόλογοι άνθρωποι υπάρχουν και μπορούν να αξιοποιηθούν. Ας διαλυθεί η βουλή και ας αναθέσουν στον ΠτΔ να σχηματίσει τέτοιες ομάδες. Όποιος δεν καταφέρνει να παράγει έργο θα απομακρύνεται. Και μη μου πεις πάλι Αγγελίνα "μα πώς, δεν υπάρχει νομιμοποίηση κλπ" desperate times call for desperate measures. Και στην τελική σε μια οποιαδήποτε επιχείρηση, όποιος δεν παράγει και κλέβει απομακρύνεται. Εμείς γιατί πρέπει να τους φάμε στη μάπα μια ζωή;

 

συμφωνω σε ολα,,,

Link to comment
Share on other sites

Ποιος ομως θα ορισει και θα ελεγχει αυτες τις ειδικες ομαδες για το αν κανουν καλα το εργο τους; Καποιες άλλες "ομαδες ελεγχου";

Τον λαο απ οτι καταλαβαινω τον εχεις βγαλει απ εξω..εκτός και αν δεν καταλαβα καλα

p7z6p3.pngsQqep3.png
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή η αλλαγή θα προέλθει απο τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας που εξέλεξαν οι ανάξιοι βουλευτές; Δεν καταλαβαίνω τη λογική σου, αν και συμφώνησα με αρκετά από αυτά που έγραψες.

df306542d5.pngbb1d25814b.png

Link to comment
Share on other sites

...θεωρώ ότι πρέπει να υπάρχει κάποια πρόβλεψη για το τι γίνεται όταν το ποσοστό αποχής στις εκλογές υπερβαίνει ένα χ όριο. Δεν μπορεί π.χ. το 70% της χώρας να μην ψηφίζει και να μην τρέχει τίποτε, ειδικά με δεδομένο ότι η ψήφος είναι υποχρεωτική. ...

 

Μπορεί να μην υπάρχει πρόβλεψη γιατί ο νομοθέτης δεν σκέφτηκε ότι μπορεί το 70 % του πληθυσμού να αποφασίσει να παρανομήσει ταυτοχρονα. Είναι σαφές βέβαια ότι σε κάθε περίπτωση ο νομοθέτης θα προτιμούσε να μέινει θολο το τι θα μπορούσε να συμβεί σε αυτήν την περίπτωση.

 

Υπάρχει το απτό παράδειγμα της Ιταλίας. Τεχνοκράτες μέχρι να σταθεροποιηθούν τα πράγματα....

 

Εγώ δεν συμφωνώ με την λύση των τεχνοκρατών. Οι αποφάσεις πρέπει να είναι πολιτικές και η εφαρμογή τους τεχνοκρατική. Ας πούμε ότι εσύ και εγώ συμφωνούμε ότι πρέπει να πεσει το κόστος παραγωγής. Η πολιτική μας τοποθέτηση θα καθορίσει τον τρόπο που θα επιλέξουμε να το υλοποιήσουμε, αν για παράδειγμα αποφασίσουμε να περικόψουμε τους μισθούς ή να περικόψουμε κάποια άλλα λειτουργικά έξοδα (τυχαίο, απλοικό παράδειγμα). Από την στιγμή όμως που θα πάρουμε την πολιτική απόφαση, η εφαρμογή θα πρέπει να γίνει με τεχνοκρατικούς όρους, με την έννοια της σωστής μελέτης και εφαρμογής.

Κατά τα άλλα και ο Παπαδήμος τεχνοκράτης είναι και πετυχημένος μάλιστα. Και λοιπόν?

 

Μην θεωρείς ότι ο λαός τους έδωσε δύναμη, απλά ο λαός τσίμπησε τα δολώματά τους ;)

 

Χωρίς παρεξήγηση, δεν μου αρέσει να ακούω αυτό το ψιλοσνομπίστικο "ο λαός τσίμπησε, ο λαός παρασύρθηκε, κλπ". Ξεχνάμε ότι ο "λαός" είμαστε εμείς και δεν θεωρώ ότι εγώ είμαι η γάτα και όοοολοι οι υπόλοιποι απλώς άγωνται και φέρονται.

 

Μόλις είδα ότι και τα τρία quotes που παρέθεσα ήταν από την kinka. ΓΙα να μην υπάρχει παρεξήγηση, είναι τυχαίο. Υπήρχαν παρόμοιες τοποθετήσεις και από άλλα μέλη, απλώς έτυχε να επιλεξω τα δικά σου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρε παιδιά ειλικρινά απορώ με αυτά που διαβάζω εδώ πέρα! Λέω κάτι τόσο παράλογο στο ότι όλοι αυτοί που τα τελευταία χρόνια έκλεψαν και δεν τιμωρήθηκαν, δεν παρήγαγαν κανένα έργο και ενεπλάκησαν σε μικρότερα ή μεγαλύτερα σκάνδαλα, πρέπει να απομακρυνθούν; Αν είχατε μια επιχείρηση και είχατε 5 τέτοιους υπαλλήλους, θα κοιτούσατε ποιος έκλεψε λιγότερο να τον κρατήσετε ή θα τους σουτάρατε όλους μαζί;

 

Μου ζητάτε να σας καταστρώσω ένα επιτελικό σχέδιο με κάθε λεπτομέρεια για το πώς θα επέλθει κάθαρση και θα λειτουργήσει η χώρα από εδώ και πέρα. Σας αναφέρω κάποιες λύσεις, οι οποίες σαφώς και δεν είναι ιδανικές. Θέλω να πιστεύω ότι αν υπήρχε μια εύκολη λύση για τη χώρα, δεν θα περίμεναν ΕΜΕΝΑ να την καταστρώσω σε ένα φόρουμ :D:D. Αυτό που μου αναγνωρίζω όμως είναι ότι προσπαθώ να σκεφτώ το διαφορετικό, κι όχι απλά να πορευτώ με τους λιγότερο κλέφτες από τους κλέφτες.

 

Μου λέτε ότι είναι ανέφικτο. Κι όμως δεν είναι, γιατί στη σύγχρονη ελληνική ιστορία η βουλή έχει καταλυθεί αρκετές φορές, όπως επίσης έχει διωχθεί ένας βασιλιάς, μια χούντα κλπ. Αυτούς τους 300 δλδ που ΕΜΕΙΣ τους εκλέξαμε και δεν μας τους επέβαλαν (όπως αυτούς που προανέφερα), δεν μπορούμε με κανένα τρόπο να τους ξεφορτωθούμε;

 

Αντιπροτείνετε να ψηφίζουμε μικρά κόμματα. Όπως εξηγεί κι άλλη συμφορουμίτισσα σε σχετικό θέμα, αυτό δεν βοηθάει σε τίποτε, αντίθετα ευνοεί τα μεγάλα κόμματα. Και όπως πολύ σωστά παρατήρησε, αυτή τη στιγμή τι γίνεται στην ουσία; ΠΑΣΟΚ και ΝΔ συνεργάζονται, χώνουν και το ΛΑΟΣ στη μέση, πετάνε κι έναν τεχνοκράτη για τα μάτια του κόσμου και ΓΕΛΑΝΕ ΣΤΑ ΜΟΥΤΡΑ ΣΑΣ. Δεν αναρωτιέστε γιατί κόπτονται όλοι για την εξουσία, σε μια συγκυρία τόσο άσχημη, όπου είναι καλύτερα να είσαι τραβεστί στη Συγγρού παρά πολιτικός; Προφανώς και τα οφέλη εξακολουθούν να είναι πολλά. Σταυρώστε τους λοιπόν, να τους επιβραβεύσετε για την καλή τους συμπεριφορά.

 

Μου κάνει πραγματικά εντύπωση που είστε διατεθειμένοι να συνεχίσετε με αυτούς τους ανθρώπους... Ε τι να πω μετά από αυτά, ψηφίστε το κόμμα της Ντόρας, κι αυτή μικρή εξωκοινοβουλευτική είναι!!!!

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

όσο για το "λαός", εγώ προσωπικά δεν θέλω να λέγομαι λαός αλλά πολίτης. Από εκεί και πέρα, κι αυτοί που τσίμπησαν δεν ήταν αθώοι που παρασύρθηκαν, ήξεραν πολύ καλά τι κάνουν

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

όσο για το "λαός", εγώ προσωπικά δεν θέλω να λέγομαι λαός αλλά πολίτης. Από εκεί και πέρα, κι αυτοί που τσίμπησαν δεν ήταν αθώοι που παρασύρθηκαν, ήξεραν πολύ καλά τι κάνουν

 

α ρε κινκα α ρε κινκα ποσο δικιο εχεις

Link to comment
Share on other sites

Προς MYRTO: Δηλαδή θέλεις να μου πεις ότι δεν έχεις ακούσει ποτέ την Παπαρήγα να μιλάει για "λαϊκή κυριαρχία"; Αν όχι καλύτερα να ακούς περισσότερες ειδήσεις και μετά ας μιλήσουμε πάλι για εμφυλιοπολεμικές απόψεις

Link to comment
Share on other sites

μου άρεσε το οικονομικό πρόγραμμα της ΔΗΜΑΡ:

1. Διεύρυνση της φορολογικής βάσης: Το ίδιο δεν έλεγε το 2009 και ο ΓΑΠ; Σε τι διαφέρει δηλαδή ο Κουβέλης;

2. Ηλεκτρονική Διακυβέρνηση: Μα ήδη υπάρχει υπουργείο! Τι καλύτερο θα κάνει ο Κουβέλης;

3. 40% ΦΠΑ στα είδη πολυτελείας!!!!! Αντί για μείωση των 3 συντελεστών, θα βάλει 5 συντελεστές!!!! Αυτό θα πει απλοποίηση της έμμεσης φορολογίας!

4. Δραστικός περιορισμός του παραεμπορίου: Πως θα γίνει αυτό; Με μία νομοθετική ρύθμιση;

5"Απαλλαγή από όσες επιχειρήσεις του δημοσίου δεν συντρέχει λόγος να ευρίσκονται υπό τον έλεγχό του, μετά από κατά περίπτωση αντιμετώπιση και με διαφανείς διαδικασίες.": Δηλαδή; ποιές είναι αυτές;

 

Δεν είδα πουθενά πολιτική για την ενέργεια, για τις ΑΠΕ, για την προσέλκυση άμεσων ξένων επενδύσεων

 

Παρόλα αυτά, οι περισσότεροι από εδώ μέσα θεωρείτε ότι αυτός είναι το μέλλον...και να μην ξεχνάμε την κόρη του ε; Μήπως την βόλεψε και αυτός στη Βουλή;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

...ας απέχουμε ομαδικά λοιπόν κι ας αφήσουμε τα κομματόσκυλα να ψηφίσουν ΚΑΙ για μας. There lies our salvation. Εκεί να δείτε γέλια που έχουν να πέσουν. Μέχρι και στο Διδυμότειχο θα χρειαστεί να κοιμηθούν με ωτασπίδες οι ευσυνείδητοι και υπεύθυνοι πολίτες, τη βραδιά των εκλογών.

Link to comment
Share on other sites

...ας απέχουμε ομαδικά λοιπόν κι ας αφήσουμε τα κομματόσκυλα να ψηφίσουν ΚΑΙ για μας. There lies our salvation. Εκεί να δείτε γέλια που έχουν να πέσουν. Μέχρι και στο Διδυμότειχο θα χρειαστεί να κοιμηθούν με ωτασπίδες οι ευσυνείδητοι και υπεύθυνοι πολίτες, τη βραδιά των εκλογών.

 

Εγώ δεν μίλησα για αποχή ως λύση. Είπα ότι εγώ προσωπικά δεν έχω ψηφίσει εδώ και πολύ καιρό γιατί σε κανέναν από αυτούς δεν μπορώ να δώσω την ψήφο μου. Η λύση είπα είναι να απομακρυνθούν.

 

Αλλά εφόσον η λύση της ψήφου σε μικρά κόμματα πάλι ευνοεί τα μεγάλα όπως είναι φτιαγμένος ο νόμος, γιατί το συζητάμε ακόμη ως ενδεχόμενο;

 

Και κάτι τελευταίο: μην θεωρείς απαραίτητα ότι μόνο τα κομματόσκυλα θα ψηφίσουν τα μεγάλα κόμματα. Να θυμίσω ότι όταν το ΠΑΣΟΚ ζήτησε από τους "φίλους" του να εκλέξουν έναν νέο αρχηγό για το κόμμα, ο κόσμος δεν ψήφισε το Βενιζέλο, έτσι για ανανέωση βρε αδερφέ, αλλά επέλεξε τον με όνομα βαρύ σαν ιστορία Παπανδρέου... αυτό για μένα λέει πολλά για το πώς ψηφίζει ο κόσμος...

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Δεν στα παράθεσα για να κάνουμε συζήτηση αλλά επειδή είπες ότι δεν έχουν πρόγραμμα.

Όσον αφορά στο ΚΚΕ, ναι είναι ένα κομμάτι της αριστεράς που εγώ το θεωρώ απαρχαιωμένο ούτε όμως κι αυτό έχει στις προγραμματικές του θέσεις την κατάργηση της ατομικής ιδιοκτησίας.

Τέλος ως προς την ενημέρωση μου μην ανησυχείς, φροντίζω να ενημερώνομαι και προφανώς όχι μόνο από τις ειδήσεις.

Α, το πρόγραμμα της ΔΗΜΑΡ που παρέθεσα αφορά μόνο τα οικονομικά, υπάρχουν και κείμενα για άλλους τομείς.

df306542d5.pngbb1d25814b.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν στα παράθεσα για να κάνουμε συζήτηση αλλά επειδή είπες ότι δεν έχουν πρόγραμμα.

Όσον αφορά στο ΚΚΕ, ναι είναι ένα κομμάτι της αριστεράς που εγώ το θεωρώ απαρχαιωμένο. Ένα κομμάτι όμως.

Τέλος ως προς την ενημέρωση μου μην ανησυχείς, φροντίζω να ενημερώνομαι και προφανώς όχι μόνο από τις ειδήσεις.

Α, το πρόγραμμα της ΔΗΜΑΡ που παρέθεσα αφορά μόνο τα οικονομικά, υπάρχουν και κείμενα για άλλους τομείς.

 

Ωραία, εσύ δηλαδή συμφωνείς με το οικονομικό της πρόγραμμα;

Η ενέργεια είναι ο τομέας με τη μεγαλύτερη συμβολή στο ΑΕΠ μαζί με τον τουρισμό.

Ένα κόμμα που στο οικονομικό του πρόγραμμα δεν έχει απλά τη μισή οικονομία (ενέργεια - τουρισμό) για μένα είναι τυχοδιωκτικό.

 

Α, για το καμποτάζ άραγε τι λέει η ΔΗΜΑΡ; Προστατεύει τα κομματόσκυλα της ΠΝΟ ή είναι υπέρ της άρσης του καμποταζ;

Link to comment
Share on other sites

Δεν είσαι? Τότε "Ουράνιο Τόξο" (κόμμα).

Κόμματα υπάρχουν πολλά. Ψήφος όμως μία!

Τον κέρδισα τον μισθό???? :lol::lol::lol:

νικολετακι ουτε για αναφορα αυτο το "κομμα". ειναι καποιοι που με εδρα την φλωρινα το παιζουν σλαβομακεδονες και θελουν να αναγνωριστουν ως "μακεδονικη μειονοτητα" στην ελλαδα!ε, μην τρελαθουμε κιολας!!

τα υπολοιπα κοριτσια:προσπαθω να σας διαβασω.λιγο ελειψα και μου πηρατε φορα:lol:

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι ο συνήγορος του Κουβέλη ξέρεις. Διάβασα το πρόγραμμα της Δημάρ καθώς και του Σύριζα αλλά και του ΚΚΕ, ω ναι!

Υπάρχουν πράγματα με τα οποία συμφωνώ και άλλα που με βρίσκουν αντίθετη.

Ευελπιστώ όταν έρθει η στιγμή να ψηφίσω, ΑΝ έρθει, να τα ζυγίσω και να ψηφίσω ότι ανταποκρίνεται περισσότερο στα πιστεύω μου. Πείτε με ρομαντική, πείτε με χαζή, εγώ δε θα πάψω να πιστεύω ότι ακόμα κι αν η ισχύς της είναι μικρή ή μηδαμινή, πρέπει να χρησιμοποιήσω την ψήφο μου.

df306542d5.pngbb1d25814b.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι ο συνήγορος του Κουβέλη ξέρεις. Διάβασα το πρόγραμμα της Δημάρ καθώς και του Σύριζα αλλά και του ΚΚΕ, ω ναι!

Υπάρχουν πράγματα με τα οποία συμφωνώ και άλλα που με βρίσκουν αντίθετη.

Ευελπιστώ όταν έρθει η στιγμή να ψηφίσω, ΑΝ έρθει, να τα ζυγίσω και να ψηφίσω ότι ανταποκρίνεται περισσότερο στα πιστεύω μου. Πείτε με ρομαντική, πείτε με χαζή, εγώ δε θα πάψω να πιστεύω ότι ακόμα κι αν η ισχύς της είναι μικρή ή μηδαμινή, πρέπει να χρησιμοποιήσω την ψήφο μου.

 

Aυτό ακριβώς, τίποτα άλλο (που έλεγε κι ο παράγοντας Εδεσσαϊκού :mrgreen:).

Link to comment
Share on other sites

νικολετακι ουτε για αναφορα αυτο το "κομμα". ειναι καποιοι που με εδρα την φλωρινα το παιζουν σλαβομακεδονες και θελουν να αναγνωριστουν ως "μακεδονικη μειονοτητα" στην ελλαδα!ε, μην τρελαθουμε κιολας!!

τα υπολοιπα κοριτσια:προσπαθω να σας διαβασω.λιγο ελειψα και μου πηρατε φορα:lol:

 

Προφανώς αστειεύτηκα... :?:-?:?:roll::roll::roll:

Αντιλαμβάνομαι ότι με όλα αυτά που συμβαίνουν έχουμε χάσει και το χιούμορ μας αλλά... μην τρελαθούμε κιόλας!!

Evolve or Dissolve

 

Μάταιοι είναι οι αγώνες που δεν δόθηκαν ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, μετά από πολύ ψάξιμο, νομίζω ότι η λύση της λευκής ψήφου είναι σωστή. Διαβάστε κατ' αρχάς εδώ και θα βάλω και άλλα λινκς.

 

http://www.pyles.tv/Forums.aspx?forumid=3&threadid=19746

 

Αυτό που εγώ κατάλαβα είναι το εξης:

Οι λευκοί ψήφοι δεν προσμετρώνται ουτε στα έγκυρα ούτε στα άκυρα. Είναι μία κατηγορία από μόνη της. Το λευκό ψηφοδέλτιο είναι άρνηση όλων των υπαρχόντων κομμάτων, μικρών και μεγάλων. Προσέξτε: άρνηση των κομμάτων, όχι του πολιτικού συστήματος.

Εάν τα λευκά είναι κάτω από 50% έχουν την αξία τους, αλλά δεν συνυπολογίζονται στην κατανομή των εδρών, οπότε ας πούμε ότι είναι "άχρηστα".

Η αλήθεια είναι ότι πουθενά δεν γράφεται τι θα συμβεί αν τα λευκά είναι 50%+1, ΑΛΛΑ....

Είναι σαφες στο σύνταγμα ότι ο πρόεδρος της δημοκρατίας πρέπει να εξασφαλίζει ότι στις εκλογές εκφράζεται η λαική κυριαρχία. Σε αντίθετη περίπτωση είναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ να διαλύσει τα υπάρχοντα κόμματα. Το 50%+1 είναι σαφές ότι δείχνει πως η λαική κυριαρχία δεν συμφωνεί με κανένα από τα κόμματα. Αρα?

Ίσως λοιπόν θα έπρεπε όλοι να σκεφτούμε στα σοβαρά την περίπτωση του λευκού. Όχι της αποχής, διότι η αποχή είναι κάτι "παράνομο", το οποίο δεν λαμβάνεται υπόψιν. Το λευκό όμως είναι άποψη.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν μίλησα για αποχή ως λύση. Είπα ότι εγώ προσωπικά δεν έχω ψηφίσει εδώ και πολύ καιρό γιατί σε κανέναν από αυτούς δεν μπορώ να δώσω την ψήφο μου. Η λύση είπα είναι να απομακρυνθούν.

 

Αυτό το ακούσαμε πάμπολλες φορές και από εσένα και από άλλους συμμετέχοντες. Τον τρόπο δεν ακούσαμε από κανέναν - κι ούτε θα τον ακούσουμε, κατά τα φαινόμενα. Κάθε φορά που φτάνει εκεί η συζήτηση, υπεκφυγές και αοριστολογίες.

 

 

Η αποχή δεν είναι η λύση. Το λευκό και το άκυρο δεν είναι η λύση. Η ψήφος μικρών κομμάτων δεν είναι η λύση. Ποια είναι η λύση, σε μια χώρα που χρησιμοποιεί δημοκρατικές διαδικασίες εκλογής? Το πρακτικό μέρος του ζητήματος θέλω να μάθω, τη (σωστή) θεωρία περί απομάκρυνσης την ξέρω κι εγώ.

 

Το να απορρίπτουμε κάτι που είναι εφικτό να γίνει - γιατί το να πάμε όλοι στις προσεχείς εκλογές και να ψηφίσουμε ένα μικρό κόμμα, είναι κάτι το απολύτως εφικτό, ασχέτως εντελώς με το αν είναι πιθανό - χωρίς να έχουμε να αντιπροτείνουμε κάτι άλλο εξίσου εφικτό στη θέση του, λέγεται στείρα κριτική, κατά την άποψή μου.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...