Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Περί ευθύνης...


ζώπυρον

Recommended Posts

Μία "λύση" θα μπορούσε να είναι η εξής:

 

Για να πάρει μία εταιρεία μία δουλειά όπως π.χ. τη διαχείριση και παρακολούθηση ενός έργου, κατεβαίνει σε διαγωνισμό όπου παρουσιάζει τον σκοπό της, τη μεθοδολογία της, τα αποτελέσματα τα οποία περιμένει να πετύχει και το πως θα διατηρήσει αυτά τα αποτελέσματα.

 

Αυτές οι προτάσεις λοιπόν αξιολογούνται και όποιος έχει τα υψηλότερα αποτελέσματα παίρνει τη δουλειά.

 

Κατά τη διάρκεια του έργου παρακολουθείται και αξιολογειται, και σε περίπτωση όπου διαπιστώνεται ότι δεν κάνει αυτά που καλείται να κάνει, τότε απομακρύνεται.

 

Κάτι τέτοιο θα μπορούσε - με αρκετές μετατροπές φυσικά - να γίνει και στην περίπτωση της διακυβέρνησης της χώρας.

 

Όχι σοσιαλιστές vs φιλελεύθερων νς κομμουνιστών νς ακροδεξιών κλπ.

 

Αλλά μία πρόταση διαχείρισης έναντι μίας άλλης.

 

Αυτό θα μπορούσε να γίνει ξεχωριστά για τα κομμάτια τα οποία αφορούν τη χώρα.

 

Δλδ, η παιδεία να ανεξαρτητοποιηθεί από κομματικούς ιδεολογισμούς (είδαμε που έχουμε καταντήσει... ) και να σχηματιστεί μία ανεξάρτητη επιτροπή η οποία θα έχει ένα πρόγραμμα 10ετές - 15ετές για να αναμορφώσει τα σχολεία, την ύλη, τον τρόπο διδασκαλίας, τα βιβλία και στην τελική να ξέρουμε τι είδους πολίτες θέλουμε να γίνουν τα παιδιά μας.

 

Να εισάγουν μαθήματα όπως νοηματική (για να σπάσει το φράγμα επικοινωνίας ανάμεσα σε ακούοντες και μη ακούοντες), πρώτων βοηθειών και άλλα πολλά τα οποία δεν έχω χώρο εδώ να αναφέρω, τα οποία θα βοηθήσουν τα παιδιά να ανοίξουν τους ορίζοντές τους κι όχι να τα βάλουν σε καλούπια.

 

Αντιστοίχως άλλη ομάδα να αναλάβει το θέμα της εξωτερικής πολιτικής, άλλη το θέμα της αξιοποίησης των φυσικών πηγών ενέργειας (που έχουμε μπόλικες μπόλικες ), άλλη ομάδα να αναλάβει την αξιοποίηση του τουρισμού κοκ.

 

Το κάθε ένα πρόγραμμα να παρουσιάζεται στους πολίτες οι οποίοι πρέπει ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ να έχουν έναν ουσιαστικά ενεργό ρόλο στη διακυβέρνηση της χώρας και να μη ψηφίζουν κάποιον μόνο και μόνο επειδή έτσι έμαθαν από το σπίτι τους, ή επειδή ελπίζουν σε μία θεσούλα.

 

Μετά την παρουσίαση κλπ οι πολίτες να ψηφίζουν αυτό το οποίο θεωρούν ότι τους συμφέρει καλύτερα όχι μόνο βραχυπρόθεσμα αλλά και μακροπρόθεσμα.

 

Βέβαια μιλάμε για τεράστιες αλλαγές και ίσως ουτοπικές προτάσεις, αλλά θεωρώ ότι από εδώ και πέρα κάπως έτσι θα ήταν καλύτερο να προχωρήσουμε.

 

Άλλωστε ως Ελλάδα μασάμε συνεχώς την καραμέλα ότι έχουμε δώσει τον πολιτισμό στον κόσμο, ας τους αποδείξουμε ότι μπορούμε να πάμε τη δημοκρατία ακόμα παραπέρα.

 

Ο ιδιωτικός τομέας - όταν ένα κράτος στέκεται γερά στα πόδια του - είναι ένα δυνατό χαρτί το οποίο έχει τη δυνατότητα να παρέχει μεγάλες ευκαιρίες.

 

Αυτά τα ολίγα προς το παρόν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 261
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Παρακολουθώ με ενδιαφέρον την κουβέντα....

Μια παρατηρηση μόνο σχετικά με τους "κουκουλοφόρους", επειδή κάποιος ανέφερε λίγο πιο πάνω τους συναδερφους μου της Μαρφιν:

Επειδή την ημέρα εκείνη δούλευα και εγώ σε κτήριο της τράπεζας που κάψανε, τα εζησα πρωτο χέρι και είδα στα μάτια τους μυστήριους κουκουλοφόρους. Να οω να μην τρώμε το παραμύθι του καθενός για κουκουλοφόρους-μπάτσους ή παρακρατικούς ή εντεταλμένους.Οι θεωρίες συνομωσίας έχουν ενδιαφέρον, βολεύουν πολλούς και αποπροσανατολίζουν απο τα σημαντικά θέματα.

Εκείνοι οι "κουκουλοφόροι" βγήκαν με λοστάρια και καδρόνια και σφυριά μέσα από την ομάδα του ΠΑΜΕ (όχι δεν λεω οτι ήταν δικοί τους) και ήταν παιδάκια 16αρικα τα οποία αφού έκαψαν και εσπασαν μετά τράβηξα φωτό τα κατορθώματα τους με ακριβά κινητα.

Δεν ξέρω αν η "συσταση" των κουκουλοφόρων αλλάζει απο συγκεντρωση σε συγκεντρωση, αλλά ούτε οι χθεσινοι (50% αλλοδαποί) φανταζομαι οτι ήταν αστυνομικοί με πολιτικά. Ούτε ο πιτσιρικάς που τελικά την πλήρωσε με την ζωή του το 2008 και η παρέα του μου φανηκε για παρακρατικός....

Είναι άτομα λογής λογής που χαίρονται στην αναμπουμπούλα.Παιδάρέλια που πάνε για τον χαβαλέ (αντι για γήπεδο) ή νομίζουν οτι κάνουν επανάσταση, αλλοδαποί ή κλεφτρόνια που κάνουν πλιάτσικο σε μαγαζιά, ακραία στοιχεία που κάνουν αυτό που ξέρουν καλά.Ολα ατομα που ....στην αναμπουμπούλα χαίρονται!

Πρέπει να πάψουμε να δίνουμε τόσο βάρος και (για να φτάσω σε αυτό που λέτε) να βρούμε πιο αποτελεσματικούς τρόπους διαμαρτηρίας.

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Είναι άτομα λογής λογής που χαίρονται στην αναμπουμπούλα.Παιδάρέλια που πάνε για τον χαβαλέ (αντι για γήπεδο) ή νομίζουν οτι κάνουν επανάσταση, αλλοδαποί ή κλεφτρόνια που κάνουν πλιάτσικο σε μαγαζιά, ακραία στοιχεία που κάνουν αυτό που ξέρουν καλά.Ολα ατομα που ....στην αναμπουμπούλα χαίρονται!

Πρέπει να πάψουμε να δίνουμε τόσο βάρος και (για να φτάσω σε αυτό που λέτε) να βρούμε πιο αποτελεσματικούς τρόπους διαμαρτηρίας.

 

Πρέπει να συμφωνήσω.

Link to comment
Share on other sites

@Luce, συμφωνώ με όλα τα ποστ σου, όπως και με πολλά από αυτά που λέει η tzitzikaki123 και άλλες κοπέλες. Δεν κάνω quote σε αυτά που συμφωνώ για να μη βαραίνω τα thread, εστιάζω κυρίως εκεί που διαφωνώ. Το λέω αυτό γιατί κάπου φαίνεται σαν να κόλλησα σε προσωπική συζήτηση με ένα-δύο συγκεκριμένα άτομα, χωρίς να είναι αυτή η πρόθεσή μου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν συμφωνώ με την άποψη ότι οι κουκουλοφόροι δεν είναι εντεταλμένοι, βαλτοί κλπ. Τους βλέπω ως μισθοφόρους που δρουν βάσει σχεδίου και όχι άτακτα, με φοβερή οργάνωση, πώς 300 ας πούμε άτομα εφοδιαζότανε σταθερά με μολότωφ και πήγαιναν στη νομική όπου παρασκευαζότανε οι μολότωφ, έπαιρναν εφόδια και οδηγίες και πήγαιναν σε ομάδες συντεταγμένα να χτυπήσουν συγκεκριμένους στόχους. Αυτοί δεν μου φαίνεται ότι αντιδρούσαν ως όχλος 16ρηδων ή αλλοδαπών, αλλιώς θα περιοριζότανε απλά στο πλιάτσικο και όχι στην διάλυση της διαδήλωσης, αλλά ως συντεταγμένη ομάδα με συγκεκριμένους στόχους.

 

Αν άφηναν τις διαδηλώσεις ελεύθερες πόσα εκατομμύρια κόσμος θα μαζευότανε στο σύνταγμα αν δεν φοβόταν το ξύλο και τον χημικό πόλεμο; Ποιόν εξυπηρετούν οι ομάδες αυτές; Σκεφτείτε το λίγο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@Luce, συμφωνώ με όλα τα ποστ σου, όπως και με πολλά από αυτά που λέει η tzitzikaki123 και άλλες κοπέλες. Δεν κάνω quote σε αυτά που συμφωνώ για να μη βαραίνω τα thread, εστιάζω κυρίως εκεί που διαφωνώ. Το λέω αυτό γιατί κάπου φαίνεται σαν να κόλλησα σε προσωπική συζήτηση με ένα-δύο συγκεκριμένα άτομα, χωρίς να είναι αυτή η πρόθεσή μου.

Σε ευχαριστώ, κι εγώ το ίδιο κάνω, αλλιώς θα έπρεπε να λέω συνέχεια συμφωνώ απόλυτα, έχεις δίκιο κλπ.;)

Link to comment
Share on other sites

οκ θα συμφωνήσω πως η σύσταση των κουκουλοφόρων μπορεί να ποικίλλει αλλά συμφέρει κάποιους να διαιωνίζεται αυτή η κατάσταση.Πόσες φορές δεν έχουμε βγει απ'τα ρούχα μας να βλέποντας μετρημένα άτομανα σπάνε και να καίνε και τα ματ να παρακολουθούν αμέτοχα.Δεν είναι προφανές πως το κάνουν για να φοβίσουν τον κόσμο να κατέβει στις διαδηλώσεις?

Ποιον άλλο τρόπο έχουμε ν'αγωνιστούμε?Κι εγώ μαζί σας αν έχετε κάποιον πιο αποτελεσματικό τρόπο.Απ'την στιγμή όμως που δεν πέφτει άλλη εφαρμόσιμη πρόταση στο τραπέζι ,αυτός είναι ο μόνος τρόπος που μας έχει απομείνει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν συμφωνώ με την άποψη ότι οι κουκουλοφόροι δεν είναι εντεταλμένοι, βαλτοί κλπ. Τους βλέπω ως μισθοφόρους που δρουν βάσει σχεδίου και όχι άτακτα, με φοβερή οργάνωση, πώς 300 ας πούμε άτομα εφοδιαζότανε σταθερά με μολότωφ και πήγαιναν στη νομική όπου παρασκευαζότανε οι μολότωφ, έπαιρναν εφόδια και οδηγίες και πήγαιναν σε ομάδες συντεταγμένα να χτυπήσουν συγκεκριμένους στόχους. Αυτοί δεν μου φαίνεται ότι αντιδρούσαν ως όχλος 16ρηδων ή αλλοδαπών, αλλιώς θα περιοριζότανε απλά στο πλιάτσικο και όχι στην διάλυση της διαδήλωσης, αλλά ως συντεταγμένη ομάδα με συγκεκριμένους στόχους.

 

Αν άφηναν τις διαδηλώσεις ελεύθερες πόσα εκατομμύρια κόσμος θα μαζευότανε στο σύνταγμα αν δεν φοβόταν το ξύλο και τον χημικό πόλεμο; Ποιόν εξυπηρετούν οι ομάδες αυτές; Σκεφτείτε το λίγο!

Δεν λέω οτι δεν υπαρχουν και αυτοί μέσα στην αγέλη!

Το έγραψα και παραπάνω.Μεσα σε όλους υπάρχουν και ακραία στοιχεία που έχουν κάποιου είδους οργάνωση (μεταξύ τους) και εξυπηρετούν κάποιους δικους τους σκοπούς (την αναμπουμπούλα -κατά την άποψη μου).

Διαβάσατε οτι πριν την συγκέντρωση ζήτησαν χρήματα από τους μαγαζάτορες για να μην τους κάψουν τις περιουσίες?Ούτε σε αυτό βλέπω συνομωσία, είναι άλλη κατηγορία πολύ πιο....πεζή.

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Διαβάσατε οτι πριν την συγκέντρωση ζήτησαν χρήματα από τους μαγαζάτορες για να μην τους κάψουν τις περιουσίες?Ούτε σε αυτό βλέπω συνομωσία, είναι άλλη κατηγορία πολύ πιο....πεζή.

 

 

απλώς μαφία...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Aν οι κουκουλοφόροι είναι αγέλη... τί να πω. Είναι πολύ έξυπνη και οργανωμένη αγέλη. Και γιατί είναι τόσο δύσκολο να συληφθούν έστω κάποιοι από την αγελη τόσα χρόνια? ΑΥΤΗ είναι η δουλειά της αστυνομίας, γι αυτό πληρώνονται αυτόν τον έστω πενιχρό μισθό κι όχι για να μας πνίγουν στα χημκά πετώντας τα αδιακρίτως και αναίτια σε νέους γέρους και παιδιά...

 

Πάντως βλέπω πως για μια ακόμη φορά η "αγέλη" έκανε καλά τη δουλειά της... ο κόσμος όλος την επόμενη μέρα συζητάει γι αυτούς... αποπροσανατολισμός επετεύχθει! (δεν μιλώ για τη συγκεκριμένη συζήτηση που κάνουμε εδώ, μιλώ γενικά).

Evolve or Dissolve

 

Μάταιοι είναι οι αγώνες που δεν δόθηκαν ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Αξιοποιηση φυσικων πορων(βρηκαν πετρελαιο κλπ κ εχουν ηδη ξεκινησει εταιριες τις εργασιες)

Δημοπρατησε τα εργα υποδομης κ οδοποιηας.(ξενες εταιριες)

Πάω στοιχημα οτι αν έρθουν ξένες εταιρείες να ερευνησουν ή να εκμεταλλευθουν το πετρελαιο που ενδεχομενως υπάρχει στην Ελλάδα, εμείς θα μιλήσουμε για ξεπουλημα του εθνικού μας πλουτου και μπλα μπλα μπλα :rolleyes:

Όσο για τα έργα υποδομής, κάποια τα έχει δώσει σε ελληνικές εταιρείες :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Aν οι κουκουλοφόροι είναι αγέλη... τί να πω. Είναι πολύ έξυπνη και οργανωμένη αγέλη. Και γιατί είναι τόσο δύσκολο να συληφθούν έστω κάποιοι από την αγελη τόσα χρόνια? ΑΥΤΗ είναι η δουλειά της αστυνομίας, γι αυτό πληρώνονται αυτόν τον έστω πενιχρό μισθό κι όχι για να μας πνίγουν στα χημκά πετώντας τα αδιακρίτως και αναίτια σε νέους γέρους και παιδιά...

 

Μα είναι απλό..διότι αυτή η αγέλη εξυπηρετεί κάποια συμφέροντα.;)

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Aν οι κουκουλοφόροι είναι αγέλη... τί να πω. Είναι πολύ έξυπνη και οργανωμένη αγέλη. Και γιατί είναι τόσο δύσκολο να συληφθούν έστω κάποιοι από την αγελη τόσα χρόνια? ΑΥΤΗ είναι η δουλειά της αστυνομίας, γι αυτό πληρώνονται αυτόν τον έστω πενιχρό μισθό κι όχι για να μας πνίγουν στα χημκά πετώντας τα αδιακρίτως και αναίτια σε νέους γέρους και παιδιά...

 

Πάντως βλέπω πως για μια ακόμη φορά η "αγέλη" έκανε καλά τη δουλειά της... ο κόσμος όλος την επόμενη μέρα συζητάει γι αυτούς... αποπροσανατολισμός επετεύχθει! (δεν μιλώ για τη συγκεκριμένη συζήτηση που κάνουμε εδώ, μιλώ γενικά).

 

ποτε επιτελους θα καταλαβουμε οτι δ ε ν υ π α ρ χ ο υ ν ακραια ταραχοποια στοιχεια. ειναι Ο Ρ Γ Α Ν Ω Μ Ε Ν Ο Ι και υπαρχουν εντολες. καθε φορα.

περνανε νομοσχεδια για την παιδια, οι "κουκουλοφοροι" καινε το πανεπιστημιο, ολοι κολλανε εκει μετα ξεχναμε το νομοσχεδιο.

ψηφιζανε τοτε το μνημονιο, οι "κουκουλοφοροι" καιγαν την Αθηνα. παλι το ιδιο μετα ολοι μιλαγαν για τους κουκουλοφορους.

ΜΕ ΤΟ ΜΝΗΜΟΝΙΟ 2 ΠΕΧΤΗΚΕ ΕΝΑ ΘΡΙΛΕΡ ΕΞΑΠΑΤΗΣΗΣ ΤΟΥ ΛΑΟΥ ΑΠΟ ΚΑΝΑΛΙΑ ΚΑΙ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ και φυσικα οι "κουκουλοφοροι" ηταν εκει. και φυσικα χτες το βραδυ ο ΣΚΑΙ το ΜΕΓΚΑ η ΝΕΤ (κι αλλοι απλα αυτοι το παρακαναν) αντι να εχουν θεμα της μερας το μνημονιο και τα νεα μετρα που θα μας ΘΑΨΟΥΝ ειχαν θεμα της ημερσας "ΚΑΗΚΕ Η ΑΘΗΝΑ!!!!" ΠΑΡΑΠΛΑΝΗΣΗ. ΤΡΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΤΩΝ ΤΑΡΑΧΟΠΟΙΩΝ ΤΡΑΜΠΟΥΚΩΝ (ΟΠΩΣ ΤΟΥΣ ΑΠΟΚΑΛΟΥΝ ΤΑ ΚΑΝΑΛΙΑ ΟΤΑΝ ΕΞΟΡΓΙΖΟΝΤΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΤΑΠΑΤΗΣΗ ΤΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ) :

1. οταν μας περνανε στην βουλη κατι , αυτοι να σπανε τα παντα για να εχουν μετα τα καναλια μια ετοιμη καραμελα την επομενη να πιπιλανε ωστε να μην δινει κανεις την πρεπουσα σημασια στην εκαστοτε απατη.

2. να παρουσιαζουν καθε πορεια με την ιδια εικονα. καταστροφη. και οχι μονο για αυτο. αλλα και για να την διαλυουν στην τελικη.

3. ωστε οταν εγω πχ πω στην γυναικα μου παω να διαδηλωσω να μου λεει "οχιιι πανο μου θα γινει το ενα θα γινει το αλλο μεινε σπιτι κ.ο.κ το ιδιο κανουν γονεις σε παιδια κ.ο.κ"

σε οποιον φαινοντε ολα αυτα αστεια η απλοικα εγω λεω ας μηνυπεραναλυουμε τα πραγματα για ταραχοποια στοιχεια περιθοριοποιημενα και φτιαχνουμε ψυχολογικα προφιλ "κουκουλοφορων κτλ". η αληθεια ειναι απλη ειτε μας αρεσει ειτε οχι.

Link to comment
Share on other sites

Μα είναι απλό..διότι αυτή η αγέλη εξυπηρετεί κάποια συμφέροντα.;)

 

Εμ, αυτό λέω κι εγώ...:wink:

Evolve or Dissolve

 

Μάταιοι είναι οι αγώνες που δεν δόθηκαν ποτέ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ποτε επιτελους θα καταλαβουμε οτι δ ε ν υ π α ρ χ ο υ ν ακραια ταραχοποια στοιχεια. ειναι Ο Ρ Γ Α Ν Ω Μ Ε Ν Ο Ι και υπαρχουν εντολες. καθε φορα.

περνανε νομοσχεδια για την παιδια, οι "κουκουλοφοροι" καινε το πανεπιστημιο, ολοι κολλανε εκει μετα ξεχναμε το νομοσχεδιο.

ψηφιζανε τοτε το μνημονιο, οι "κουκουλοφοροι" καιγαν την Αθηνα. παλι το ιδιο μετα ολοι μιλαγαν για τους κουκουλοφορους.

ΜΕ ΤΟ ΜΝΗΜΟΝΙΟ 2 ΠΕΧΤΗΚΕ ΕΝΑ ΘΡΙΛΕΡ ΕΞΑΠΑΤΗΣΗΣ ΤΟΥ ΛΑΟΥ ΑΠΟ ΚΑΝΑΛΙΑ ΚΑΙ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ και φυσικα οι "κουκουλοφοροι" ηταν εκει. και φυσικα χτες το βραδυ ο ΣΚΑΙ το ΜΕΓΚΑ η ΝΕΤ (κι αλλοι απλα αυτοι το παρακαναν) αντι να εχουν θεμα της μερας το μνημονιο και τα νεα μετρα που θα μας ΘΑΨΟΥΝ ειχαν θεμα της ημερσας "ΚΑΗΚΕ Η ΑΘΗΝΑ!!!!" ΠΑΡΑΠΛΑΝΗΣΗ. ΤΡΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΤΩΝ ΤΑΡΑΧΟΠΟΙΩΝ ΤΡΑΜΠΟΥΚΩΝ (ΟΠΩΣ ΤΟΥΣ ΑΠΟΚΑΛΟΥΝ ΤΑ ΚΑΝΑΛΙΑ ΟΤΑΝ ΕΞΟΡΓΙΖΟΝΤΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΤΑΠΑΤΗΣΗ ΤΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ) :

1. οταν μας περνανε στην βουλη κατι , αυτοι να σπανε τα παντα για να εχουν μετα τα καναλια μια ετοιμη καραμελα την επομενη να πιπιλανε ωστε να μην δινει κανεις την πρεπουσα σημασια στην εκαστοτε απατη.

2. να παρουσιαζουν καθε πορεια με την ιδια εικονα. καταστροφη. και οχι μονο για αυτο. αλλα και για να την διαλυουν στην τελικη.

3. ωστε οταν εγω πχ πω στην γυναικα μου παω να διαδηλωσω να μου λεει "οχιιι πανο μου θα γινει το ενα θα γινει το αλλο μεινε σπιτι κ.ο.κ το ιδιο κανουν γονεις σε παιδια κ.ο.κ"

σε οποιον φαινοντε ολα αυτα αστεια η απλοικα εγω λεω ας μηνυπεραναλυουμε τα πραγματα για ταραχοποια στοιχεια περιθοριοποιημενα και φτιαχνουμε ψυχολογικα προφιλ "κουκουλοφορων κτλ". η αληθεια ειναι απλη ειτε μας αρεσει ειτε οχι.

 

Καλέ το ίδιο λέμε, μη βαράς...:-D Ειρωνικά τους αποκάλεσα αγέλη...

Evolve or Dissolve

 

Μάταιοι είναι οι αγώνες που δεν δόθηκαν ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Aν οι κουκουλοφόροι είναι αγέλη... τί να πω. Είναι πολύ έξυπνη και οργανωμένη αγέλη. Και γιατί είναι τόσο δύσκολο να συληφθούν έστω κάποιοι από την αγελη τόσα χρόνια? ΑΥΤΗ είναι η δουλειά της αστυνομίας, γι αυτό πληρώνονται αυτόν τον έστω πενιχρό μισθό κι όχι για να μας πνίγουν στα χημκά πετώντας τα αδιακρίτως και αναίτια σε νέους γέρους και παιδιά...

 

Πάντως βλέπω πως για μια ακόμη φορά η "αγέλη" έκανε καλά τη δουλειά της... ο κόσμος όλος την επόμενη μέρα συζητάει γι αυτούς... αποπροσανατολισμός επετεύχθει! (δεν μιλώ για τη συγκεκριμένη συζήτηση που κάνουμε εδώ, μιλώ γενικά).

Η δική μου άποψη είναι οτι δεν θέλουν (βλέπε πολιτικό κόστος). Επίσης πολλές φορές που η αστυνομία επιχειρησε ....πολλοί έπεσαν να τους φάνε.Θυμάστε πριν χρόνια με "γερη σκούπα" σε τέτοια αγέλη κουκουλοφόρων? Τρέχαν μετά μπαμπάδες "βορείων προαστείων" με μεγαλοδικηγόρους και τα παιδάκια βγήκαν σε χρόνο dt.

Εγώ θα ήμουν υπερ μια αστυνομίας που τέτοια υποκείμενα (είτε είναι ακραία στοιχεία, είτε κλεφτρόνια ,είτε καλόπαιδα) θα τα τσάκωναν επι τόπου και θα τα έκαναν τόπι στο ξύλο. Πόσοι όμως θα έβγαιναν την ίδια μέρα να τους κατακρίνουν??

Η χθεσινή εικόνα με την σιωπηλή καθιστική διαμαρτηρία έξω από τα καμμένα μαγαζιά είναι νομίζω πιο αντιπροσωπευτική εικόνα (ασχετως αποτελεσματικότητας)

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites

http://http://www.youtube.com/watch?v=nliOB4U0UyU&feature=related

 

Πουλημένοι πουλημένοι

Άλλη στράτα δεν σας μένει

Μνήμα σας προσμένει

Κάσα καρφωμένη.

 

Για τους πουλημένους

Βόλι δεν χαλάμε

Με πέτρες και κοτρόνια

Τους πετροβολάμε.

 

Πουλημένοι πουλημένοι

Άλλη ώρα δε σας μένει

Μνήμα σας προσμένει

Κάσα αφορισμένη.

 

Και για όλους ίδια

Θα 'χετε κονάκι

Λακκούβες με σκουπίδια

Κι απάνω τους κοράκι.

 

Όλοι οι πουλημένοι

Είστε καταραμένοι

Απ' την δική μας τη γενιά

Από εργάτη ποιητή

Κι από γραφιά.

 

παντα επικαιρος ο ξυλουρης...

εξαιρετικα αφιερωμενο στους μεσσιες μας αλλα και στους τζαμπα μαγκες των 6000ευρω..

Link to comment
Share on other sites

Η χθεσινή εικόνα με την σιωπηλή καθιστική διαμαρτηρία έξω από τα καμμένα μαγαζιά είναι νομίζω πιο αντιπροσωπευτική εικόνα (ασχετως αποτελεσματικότητας)

 

Τώρα εγώ θα το πω κι ας πέσετε να με φάτε κάποιοι... Σαφώς και δεν χάρηκα για τα μαγαζιά που καταστράφηκαν, πάλι εργαζόμενοι που θα μείνουν στο δρόμο θα την πληρώσουν (ήδη το calzedonia και το intimissimi που κάηκαν, δε σκοπεύουν λέει οι εταιρίες να τα ξανανοιξουν= 11 κοπέλες στο δρόμο), ΑΛΛΑ πιο πολύ με καίει αυτό:

 

"..ηταν περιπου 10 και 20 οταν στην Μητροπολεως που βρισκομασταν ακουστηκαν οι θορυβοι απο τα παπακια των ΔΕΛΤΑδων καθως κατεβαιναν πετωντας κροτου λαμψης πανω στο πληθος πριν αρχισουν να τους εμβολιζουν. Αρχισε ενα απιστευτο κυνηγητο και προλαβαμε να χωθουμε οπως οπως στην εισοδο μιας πολυκατοικας. Δυστυχως στην ακριβως απεναντι στοα μια κοπελα που ολοφανερα εμοιαζε να μην ειχε ξανακατεβει σε πορεια χωθηκε εκει για να γλυτωσει απο την επιθεση. Γιναμε αυτοπτες μαρτυρες του πιο αγριου ξυλοδαρμου γυναικας απο ανανδρα καθαρματα με ρομποκοπικη στολη...η γυναικα ουρλιαζε απο τους πονους κι εκεινοι συνεχιζαν να την χτυπουν αψηφωντας τις ικεσιες της να την αφησουν να φυγει...κι εμεις δεν μπορουσαμε να κανουμε τιποτα.....αυτο με καιει εμενα σημερα. "

 

Αυτά είναι τα λόγια της ξαδέρφης μου και μιας φίλης μου που είμασταν μαζί στο σύνταγμα την κυριακή. Εγώ έφυγα μόλις 5 λεπτά (κυριολεκτικά) πριν...

 

ΑΥΤΟ ΜΕ ΚΑΙΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ...

Evolve or Dissolve

 

Μάταιοι είναι οι αγώνες που δεν δόθηκαν ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Όσο για τους κουραδόμαγκες κουκουλοφόρους που ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ, ΕΔΩ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ καταστρέφουν την Αθήνα και αποπροσανατολίζουν τον κόσμο για να μη βλέπει τις λαοθάλασσες που διαμαρτύρονται, όσο η Ελλ. Αστυνομία δεν τους μαζευει, η γνώμη μου θα είναι η εξής:

 

xxx-1.jpg[/img]

 

Ας με διαψεύσουν επιτέλους!!!

 

Αυτά, δεν θέλω να καταχραστώ άλλο το χώρο του thread...

Evolve or Dissolve

 

Μάταιοι είναι οι αγώνες που δεν δόθηκαν ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

πρι λίγο καιρό είχε βγει ένα άρθρο πως κάποιοι προνομιούχοι αγοράζουν μαζικά, κτίρια στο κέντρο.Μήπως είναι θεωρία συνομωσίας πως τους βολεύουν τα έκτροπα ώστε να αδειάσει το κέντρο και να τα πάρουν μισοτιμής?Δεν σας βάζει καθόλου σε υποψίες πως επιλέχθηκαν να παραδωθούν στην πυρά μόνο διατηρητέα?

Link to comment
Share on other sites

Nikolekaki, δεν εχεις αδικο για αυτά που γράφεις.... είναι λυπηρό(δεν μπορώ απο την δουλειά να δω την φωτό δυστυχως). Ομως και πάλι ,εμένα η σκέψη μου πάει στην κατάντια μας. και όταν λέω "μας" ,μας βάζω όλους μέσα, γιατί και οι αστυνομικοί (καλοι-κακοί) και οι κουραδόμαγκες, και οι πολιτικοί και ο λαός που υποφέρει αποτελούμε την σημερινή εικόνα της Ελλάδας.

Το σημαντικότερο θέμα μας συτην την στιγμή δεν είναι τα ποιοτικά χαρακτηριστικά των "κουκουλοφόρων".Ξεστρατίσαμε από το θέμα μας.

Για να ξαναγυρίσω, λοιπόν, εγώ σκέφτομαι το εξής: μήπως πρέπει να αναλογιστούμε την ευθύνη που κουβαλάμε όλοι μας(στο βάρος που αναλογεί στον καθέναν μας)? Και από εκεί και πέρα να δουμε πως μπορούμε και πρέπει να δρασουμε....

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Πρώτα απ' όλα να μην ξαναδώσουμε διψήφια ποσοστά σε ΓΑΠ ή Σαμαρά... θα αυτοπυρποληθώ... Θα ήταν μια καλή αρχή να πετάξουμε από πάνω μας τη σαπίλα... (αυτό θα σημαίνει αυτόματα ότι την βγαζουμε κι από μέσα μας σιγά σιγά...)

 

Αν δεν καταλάβουν οι πολίτες που χρόνια πουλουσαν την ψήφο τους επι πινακίου φακής ότι πια αυτό δεν τους σώζει... καμιά καινούργια αρχή δεν μπορεί να γίνει. Για να ζητάμε εξυγίανση του κράτους, πρέπει να εξυγιάνουμε τους πολίτες αυτού...

Evolve or Dissolve

 

Μάταιοι είναι οι αγώνες που δεν δόθηκαν ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...