marchalina

Γιατι πρέπει να ψηφίζουμε

Recommended Posts

Ακολουθεί το άρθρο από το MyBike:

Με απλά λόγια:

ΟΣΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΤΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΑΠΟΧΗΣ/ΛΕΥΚΩΝ/ΑΚΥΡΩΝ, ΤΟΣΟ ΛΙΓΟΤΕΡΕΣ ΨΗΦΟΥΣ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΚΟΜΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΧΗΜΑΤΙΣΕΙ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ.

Με ανάλυση:

Πολλοί αγανακτισμένοι ψηφοφόροι αποφασίζουν να ψηφίσουν άκυρο ή λευκό ή ακόμα και να μην πάνε στις κάλπες, με σκοπό να ʽʼτιμωρήσουνʼʼ τα μεγάλα κυρίως κόμματα, ως υπεύθυνα για την κατάντια της χώρας.

Στην πραγματικότητα αυτό είναι το μεγαλύτερο ΔΩΡΟ που μπορούν να κάνουν στα δύο μεγάλα κόμματα. Στις παρακάτω γραμμές θα εξηγήσω όσο πιο απλά γίνεται, ώστε να μην έχει κανείς αμφιβολία, γιατί τα δύο μεγάλα κόμματαΠΑΡΑΚΑΛΑΝΕ να υπάρχει μεγάλο ποσοστό Λευκών/Άκυρων/Αποχής, ώστε να αυξήσουν τα δικά τους ποσοστά.

1 - Αν υποθέσουμε ότι το σύνολο των ψηφοφόρων είναι 100 (ποσοστό 100%)

2 - Με τον ισχύοντα εκλογικό νόμο, για να σχηματίσει ένα κόμμα αυτοδύναμη κυβέρνηση, χρειάζεται να συγκεντρώσει ποσοστό μεγαλύτερο του 42% από τα ΕΓΚΥΡΑ ψηφοδέλτια. Να το ψηφίσουν δηλαδή στο παράδειγμά μας 43 άτομα.

3 - Τόσο η ΝΔ όσο και το ΠΑΣΟΚ έχουν μια σταθερή βάση ψηφοφόρων (κομματόσκυλα που θα τα ψήφιζαν ακόμα και αν γύριζε η γη ανάποδα, της τάξης του 20% περίπου το κάθε ένα. Με αυτά τα δεδομένα, όποιο κόμμα κατορθώσει να πείσει άλλους 23 ψηφοφόρους να το ψηφίσουν,συγκεντρώνει το ποσοστό που απαιτείται και σχηματίζει κυβέρνηση.

4 - Αν τώρα από τους 100 ψηφοφόρους του συνόλου, οι 25 δεν πάνε να ψηφίσουν, έχουμε αποχή 25%.

5 - Από τους 75 που πάνε στις κάλπες:

Α -οι 8 ψηφίζουν λευκό

Β- Οι 7 ζωγραφίζουν μία μούντζα στο ψηφοδέλτιο πριν το ρίξουν (άκυρο).

Έχουμε λοιπόν ποσοστό 15% λευκά/άκυρα

6 - Αυτό σημαίνει ότι τα έγκυρα ψηφοδέλτια είναι 60 από τα 100 άτομα του συνόλου.

7 - Το 42% του 60 είναι 26. Οι 20 οπαδοί του κάθε κόμματος θα τα ψηφίσουν ότι και αν γίνει.

Επομένως,όποιο κόμμα μαζέψει ΜΟΝΟ άλλες 6 (ολογράφως ΕΞΙ) ψήφους σχηματίζει κυβέρνηση!

8 - Στην περίπτωση δηλαδή, που δεν έχουμε αποχη/λευκά/άκυρα, το πρώτο κόμμα χρειάζεται να πείσει 23ακόμα ψηφοφόρους να το ψηφίσουν,

ενώ στη δεύτερη περίπτωση με ποσοστό 25% αποχή και 15% λευκά/άκυρα, χρειάζεται μόνο 6!

ΔΗΛΑΔΗ:

ΟΣΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΤΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΑΠΟΧΗΣ/ΛΕΥΚΩΝ/ΑΚΥΡΩΝ, ΤΟΣΟ ΛΙΓΟΤΕΡΕΣ ΨΗΦΟΥΣ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΚΟΜΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΧΗΜΑΤΙΣΕΙ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ!

Πόσο λιγότερες;

Σύμφωνα με στοιχεία του Υπουργείου Εσωτερικών, οι εγγεγραμμένοι ψηφοφόροι για το 2009 ήταν 9.933.385.

1 - Το 42% αυτών είναι 4.172.022.

2 - Με τα ποσοστά του προηγούμενου παραδείγματος 25% αποχή και 15% λευκά/άκυρα το 42% γίνεται 2.503.213 !!!

3 -Δηλαδή το πρώτο κόμμα χρειάζεται να μαζέψει 1.668.809 λιγότερες ψήφους!!!

(Στην πράξη λόγω του εκλογικού συστήματος – κατανομή εδρών, εκλογικές περιφέρειες κλπ.– είναι ακόμα λιγότερες!!!)

Σκεφτείτε το λοιπόν ξανά όσοι σκέφτεστε να ρίξετε λευκό, άκυρο ή να μην ψηφίσετε καθόλου !

Εκτός αν δεν σας πειράζει να αποφασίσουν 2 εκατομμύρια οπαδοί του ενός ή του άλλου κόμματος, ΠΟΙΟΣ θα κυβερνήσει τα 10 εκατομμύρια των Ελλήνων!

Πώς να εκφράσετε τη διαμαρτυρία σας;

Ψηφίστε οποιοδήποτε μικρό κόμμα ! Aν αυτό το κόμμα έχει ελπίδες και καταφέρει να μπει στην κοινοβουλευτική ομάδα που απαρτίζει τους 300 ΑΚΟΜΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ !

Μη δώσετε κι άλλη ευκαιρία στους ανεπάγγελτους, με μόνο προσόν το όνομα του πατέρα ή του θείου τους, να σας εκμεταλλευτούν για άλλη μια φορά, για να ικανοποιήσουν τους χρηματοδότες και τους φίλους τους.

Δώστε στη βουλή τη δύναμη που πρέπει να έχει. Τη δύναμη να εκπροσωπεί όλες τις κοινωνικές τάξεις!

Εκτός αν είσαστε πολυεκατομμυριούχος εργολάβος δημοσίων έργων, οπότε ψηφίστε ΝΔ ή ΠΑΣΟΚ ή και τίποτα απολύτως.

Δεν έχει σημασία τι θα διαλέξετε, το ίδιο είναι.

p7z6p3.pngsQqep3.png

Διαφημίσεις

ΟΣΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΤΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΑΠΟΧΗΣ/ΛΕΥΚΩΝ/ΑΚΥΡΩΝ, ΤΟΣΟ ΛΙΓΟΤΕΡΕΣ ΨΗΦΟΥΣ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΚΟΜΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΧΗΜΑΤΙΣΕΙ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ.

αυτο ακριβως. αυτοι που διαφημιζαν την αποχη ηξεραν τι εκαναν.

Παιδιά όλοι είμαστε πολύ εκνευρισμένοι και οι περισσοτεροι θα γουσταραμε τρελλα να απεχουμε ή να ριξουμε λευκο ή ακυρο

οχι ομωσ τωρα που καιγομαστε

να μην τους κανουμε τη χαρη

ας ψηφίσουμε κάτι και ας μην μας εκφραζει και τοσο

ΟΧΙ ΛΕΥΚΟ ΑΚΥΡΟ ΚΑΙ ΑΠΟΧΗ ΣΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ

ας το διαδωσουμε όπως μπορουμε

p7z6p3.pngsQqep3.png

Παιδιά όλοι είμαστε πολύ εκνευρισμένοι και οι περισσοτεροι θα γουσταραμε τρελλα να απεχουμε ή να ριξουμε λευκο ή ακυρο

οχι ομωσ τωρα που καιγομαστε

να μην τους κανουμε τη χαρη

ας ψηφίσουμε κάτι και ας μην μας εκφραζει και τοσο

ΟΧΙ ΛΕΥΚΟ ΑΚΥΡΟ ΚΑΙ ΑΠΟΧΗ ΣΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ

ας το διαδωσουμε όπως μπορουμε

p7z6p3.pngsQqep3.png

Λυπάμαι αλλά δεν συμφωνώ.

Βρίσκω το κείμενο εντελώς αφελές.

Ο κόσμος που απέχει από τις εκλογές συνειδητά, απέχει γιατί δεν τον εκφράζει κανένα κόμμα, ούτε μεγάλο, ούτε μικρό.

Αν τον εξέφραζε ένα μικρό κόμμα, απλά θα πήγαινε και θα το ψήφιζε...δεν θα απείχε.

Διαφωνώ με τη λογική να ψηφίζεις κάποιο κόμμα που δεν σε εκφράζει απλά γιατί είναι μικρό και γιατί έτσι θα χρειαστεί τάχα μου περισσότερες ψήφους το μεγάλο για να σχηματίσει κυβέρνηση. Οι πολιτικοί μας μας έχουν αποδείξει ότι για χάρη της εξουσίας μια χαρά μπορούν να συνεργαστούν οι μεν με τους δε και έχουμε άλλωστε δει συμπράξεις και στο παρελθόν και σήμερα.

Καταλαβαίνω ότι για τους οπαδούς των μικρών κομμάτων θα είναι ευχάριστο να δουν το κόμμα που τους εκφράζει να συμμετέχει σε μια συγκυβέρνηση μαζί με κάποιο μεγάλο κόμμα.

Αν όμως δεν με εκφράζει η ιδεολογία κάποιου μικρού κόμματος ή σιχαίνομαι τους πολιτικούς του το ίδιο με τους πολιτικούς του μεγάλου κόμματος.... τι ακριβώς θα με ικανοποιήσει με όλη αυτή την κατάσταση;

.....δε νομίζω τάκη....

και οι δυο 'πλευρες' ειναι λογικες. Και εγω σε διαφορες κουβεντες που γινονται ομολογω οτι δεν ξερω τι να κανω. Αλλα περιμενω μεχρι τελευταια στιγμη, λεω μηπως....μηπως ρε φιλε βρεθει καποιο κομμα που να εμπνεει λιγο εμπιστοσυνη. Γιατι απο 'αερα', μπουχτισαμε.....

''δεν ξέρω τι αξίζει πιο πολύ, η ειρήνη ή η αγωνία της ψυχής μας...'

Λυπάμαι αλλά δεν συμφωνώ.

Βρίσκω το κείμενο εντελώς αφελές.

Ο κόσμος που απέχει από τις εκλογές συνειδητά, απέχει γιατί δεν τον εκφράζει κανένα κόμμα, ούτε μεγάλο, ούτε μικρό.

Αν τον εξέφραζε ένα μικρό κόμμα, απλά θα πήγαινε και θα το ψήφιζε...δεν θα απείχε.

Διαφωνώ με τη λογική να ψηφίζεις κάποιο κόμμα που δεν σε εκφράζει απλά γιατί είναι μικρό και γιατί έτσι θα χρειαστεί τάχα μου περισσότερες ψήφους το μεγάλο για να σχηματίσει κυβέρνηση. Οι πολιτικοί μας μας έχουν αποδείξει ότι για χάρη της εξουσίας μια χαρά μπορούν να συνεργαστούν οι μεν με τους δε και έχουμε άλλωστε δει συμπράξεις και στο παρελθόν και σήμερα.

Καταλαβαίνω ότι για τους οπαδούς των μικρών κομμάτων θα είναι ευχάριστο να δουν το κόμμα που τους εκφράζει να συμμετέχει σε μια συγκυβέρνηση μαζί με κάποιο μεγάλο κόμμα.

Αν όμως δεν με εκφράζει η ιδεολογία κάποιου μικρού κόμματος ή σιχαίνομαι τους πολιτικούς του το ίδιο με τους πολιτικούς του μεγάλου κόμματος.... τι ακριβώς θα με ικανοποιήσει με όλη αυτή την κατάσταση;

ακριβώς αυτά μπήκα να γράψω...

να μην επαναλαμβάνομαι...

να συμπληρώσω μόνο...

για μένα η συνειδητή αποχή είναι η πλήρης απαξίωση του υπάρχοντος πολιτικού σκηνικού κ ένας από τους τρόπους ανατροπής του...

προσωπικά νιώθω την αποχή μου, ως τον μοναδικό τρόπο να αντισταθώ στο ξεπούλημα και τον εξευτελισμό της χώρας..επειδή η αποχή μου είναι πολιτική πράξη κ όχι απάθεια.

Αν το λευκο το ακυρο και η αποχη αποτυπονοταν στα αποτελεσματα με κενες θεσεις στο κοινοβουλιο τοτε θα συμφωνουσα

Οταν ομως η δικη μου αποχη το δικο μου λευκο μετραει υπερ του πρωτου κομματος και ειδικα σε στιγμες κρισιμες που η αυτοδυναμια "παιζεται" θα ψαξω και θα βρω κάτι να μου ταιριαζει

p7z6p3.pngsQqep3.png

Αν το λευκο το ακυρο και η αποχη αποτυπονοταν στα αποτελεσματα με κενες θεσεις στο κοινοβουλιο τοτε θα συμφωνουσα

Οταν ομως η δικη μου αποχη το δικο μου λευκο μετραει υπερ του πρωτου κομματος και ειδικα σε στιγμες κρισιμες που η αυτοδυναμια "παιζεται" θα ψαξω και θα βρω κάτι να μου ταιριαζει

Ακριβώς!!

Αν δεν ψηφίζουμε είναι σα να ψηφίσαμε το πρώτο κόμμα.

Άραγε αυτό σας εκφράζει?

Διαφημίσεις

Εγώ δεν το βρίσκω αφελές το κείμενο. Είναι απλά γραμμένο, ναι, ίσως και με πρόθεση εντυπωσιασμού, αλλά αυτά που λέει είναι 100% Η ΑΛΗΘΕΙΑ.

Κορίτσια, καταλάβετε ένα πράγμα: ακόμα κι αν η αποχή φτάσει σε ύψη δυσθεώρητα και πρωτοφανή, δεν πρόκειται να ιδρώσει το αυτί κανενός. Λέτε να έχει κανείς από αυτούς την ευαισθησία να σκεφτεί "πω πω, με τόσα λευκά και άκυρα, μας απαξιώνει ο ελληνικός λαός, τι να κάνουμε για να ξανακερδίσουμε την εμπιστοσύνη του?" Αυτά είναι όνειρα θερινής νυκτός. Άμα είχαν τη στοιχειώδη συνείδηση και συναίσθηση του χρέους τους απέναντι στους ψηφοφόρους τους, δεν θα είχαμε φτάσει ποτέ εδώ που φτάσαμε. Οπότε ο μοναδικός δρόμος μας είναι να τους εμποδίσουμε να σχηματίσουν κυβέρνηση. Και πώς μπορεί να γίνει αυτό? Μόνο ψηφίζοντας ένα μικρό κόμμα, τύπου οικολόγους, κυνηγους κλπ και όχι κοινοβουλευτικό (ΣΥΡΙΖΑ, ΛΑΟΣ κλπ), που στάνταρ θα συνεργαστεί με τους μεγάλους και θα δημιουργηθεί κυβέρνηση στο άψε-σβήσε. Όσο πιο διεσπασμένες οι ψήφοι, τόσο το καλύτερο. Αν θέλετε να στείλετε να μήνυμα που θα ακουστεί, αυτός είναι ο μόνος δρόμος. Δυστυχώς. Διότι έχουν φροντίσει να ψηφίσουν εκλογικό νόμο που να τους καλύπτει σε ΚΑΘΕ άλλη περίπτωση.

Τώρα, αν κάποιος επιμένει στο λευκό-άκυρο, δικαίωμά του, φυσικά...αλλά καλά είναι να πάει να το ρίξει, έχοντας τη συναίσθηση ότι παίζει ακριβώς το παιχνίδι τους κι όχι με την ψευδαίσθηση της αντίστασης.

sK6ep3.pngEnQrp3.png

Για μένα η αποχή είναι πολιτική θέση.

Το να ψηφίσω τους κυνηγούς π.χ. (που είμαι και εντελώς κατά του κυνηγιού δηλαδή :roll::roll:) όχι γιατί συμφωνώ μαζί τους αλλά για να μην βγουν οι "άλλοι" δεν το θεωρώ υπεύθυνη πολιτική στάση. Δική μου άποψη, βέβαια.

Απλά πιστεύω ότι τόσα χρόνια ο λαός ψηφίζει ανίκανους και διεφθαρμένους πολιτικούς για τον ίδιο ακριβώς αφελή λόγο. Θυμάμαι ανθρώπους να ψηφίζουν το πασόκ για να φύγει η ΝΔ (όχι δηλαδή γιατί συμφωνούσαν με το πασόκ αλλά γιατί διαφωνούσαν με τη ΝΔ). Μετά να ψηφίζουν τη ΝΔ, όχι γιατί συμφωνούσαν με τις θέσεις της αλλά για να τιμωρήσουν το ΠΑΣΟΚ. Και πάει λέγοντας.

Εγώ διαφωνώ με αυτό το σκεπτικό γιατί στην ουσία ενισχύει το υπάρχον διεφραρμένο πολιτικό σύστημα και στέλνει στη Βουλή ανθρώπους που κανονικά δεν θα έπρεπε να ψηφίζει κανένας νοήμων άνθρωπος....

Αν κάποιον τον εκφράζει το πασόκ, η νδ, η χρυσή αυγή, η δημοκρατική αριστερά, το ΚΚΕ, ο σύριζα, το ΛΑΟΣ, η Μπακογιάννη ή οι ...κυνηγοί, είναι δικαίωμά του να τους ψηφίσει και καλά θα κάνει...

Αν κάποιον όμως δεν τον εκφράζει κάποιο από αυτά τα κόμματα είναι ανεύθυνο να ψηφίσει κάποιο από αυτά και να στείλει στη βουλή ανθρώπους με τους οποίους δεν συμφωνεί, απλά και μόνο για να εμποδίσει ένα άλλο κόμμα να βγει (που μάλλον δεν θα το εμποδίσει κιόλας).

.....δε νομίζω τάκη....

Άρα, τι προτείνετε? Μέχρι να βρεθούν οι απόλυτα ικανοί κι έντιμοι πολιτικοί, τι να κάνουμε?

Εγώ πάντως δεν είμαι τόσο αισιόδοξη οτι θα υπάρξουν ποτέ τέτοιοι πολιτικοί.

Όχι οτι ελπίζω οτι θα βρεθούν λίγο καλύτεροι από αυτούς που έχουμε.

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Άρα, τι προτείνετε? Μέχρι να βρεθούν οι απόλυτα ικανοί κι έντιμοι πολιτικοί, τι να κάνουμε?

Nα απέχουμε μήπως ως μέσο απαξίωσης και να βοηθήσουμε τους δολοφόνους του έθνους να παίξουν περαιτέρω παιχνίδια στις πλάτες μας βγαίνοντας πρώτοι εναλλάξ; Ζω μόνο για εκείνη την ημέρα που η ΝΔ και το ΠΑΣΟΚ θα βρίσκονται εκτός κυβέρνησης κι αν είναι δυνατόν εκτός κοινοβολίου. Μήπως κι έρθει κάποιος πιο έντιμος να μας κυβερνήσει, κάποιος πιο ακέραιος! Όνειρο θερινής νυκτός; Μπορεί!

Διαφημίσεις

η αποχη δεν ειναι πολιτικη εκφραση. ναι , οκ και γω προσωπικα δεν γουσταρω κανενα απο τα κομματα της βουλης, αλλα και δεν με εκφραζει κανενα απο τα υπολοιπα(ειναι ακριβως τα ιδια με νδ και πασοκ). αλλα, δειτε το και απο την αλλη. με τρελο προμοσιον διαφημιστηκε η αποχη, δεν ασχοληθηκε ο κοσμος και ψηφισαν οι οργανωμενοι οπαδοι. αυτο μας εκφραζει?αυτο δεν μας προσβαλει?

καλως η κακως αυτος ειναι ο εκλογικος νομος. εμεις λογω θεσης δεν μπορουμε να τον αλλαξουμε. μπορουμε ομως να τους αλλαξουμε τα φωτα με το να ψηφισουμε μικρα κομματα που δεν ειναι στην βουλη. μπορει να ειναι και οι κυνηγοι μπορει και η ενωση γυναικων ελλαδος(τυχαια παραδειγματα).

ο ενεργος πολιτης, για μενα , δεν απεχει. το παλευει εστω και με τους κανονες του συστηματος καμια φορα..

υγ.συγνωμη αν ηταν καπως το υφος μου σε καποια σημεια. ετοιμαζομαι να παω στο συνταγμα και ειμαι καπως φορτισμενη..

τουλάχιστον δεν θα λερώσω τα χέρια μου ψηφίζοντας αυτούς...και δίνοντάς τους τη δύναμη που έχουν...

η αποδυνάμωσή τους θα φέρει πολιτική αλλαγή...αυτό είναι δημοκρατία...

εάν σε πιστεύω σε στηρίζω - είναι θετική ψήφος (εμπιστεύομαι σε σένα για να με αντιπροσωπεύσεις στις αποφάσεις)...

όχι σε ψηφίζω για να μη βγει ο άλλος αν κ δε σε θέλω...αυτό είναι αρνητική ψήφος....(δλδ σε στελνω στη βουλή αν κ δε σε θέλω επειδή δεν εμπιστεύομαι την κρίση σου στις αποφάσεις για τη χώρα μου επειδή απλά δεν θέλω να πάνε οι άλλοι...)

κατά τη γνώμη μου υπάρχουν άνθρωποι που μπορούν να ηγηθούν της χώρας αλλά δεν προβάλλονται επειδή τους τρώει ακριβώς αυτό το σύστημα που στηρίζεται χρόνια τώρα...και που με ποστ εκβιαστικά όπως το παραπάνω της θεματοθέτριας προσπαθούν να δημιουργήσουν ψευδείς εντυπώσεις ότι η σωτηρία μας, είναι η επιλογή τους για κυβέρνησή μας....

Νομίζω ότι δεν είναι σωστό να συνυπολογίζουμε την αποχή με το λευκό. Το λευκό ΕΙΝΑΙ πολιτική άποψη. Συμφωνώ μεν με το πολίτευμά μας, είμαι ενεργός και σκεπτόμενος πολίτης, αλλά δεν συμφωνώ με κανένα από τα υπάρχοντα κόμματα.

Στην πράξη βέβαια δεν ξέρω εάν προσμετρώνται με τον ίδιο τρόπο. Ισχύει αυτό που λέγεται ότι με πάνω από 50% λευκά (όχι άκυρα / αποχή, μόνο λευκά) οδηγούνται όλοι οι υποψήφιοι σε παραίτηση?

κατά τη γνώμη μου υπάρχουν άνθρωποι που μπορούν να ηγηθούν της χώρας αλλά δεν προβάλλονται επειδή τους τρώει ακριβώς αυτό το σύστημα που στηρίζεται χρόνια τώρα...και που με ποστ εκβιαστικά όπως το παραπάνω της θεματοθέτριας προσπαθούν να δημιουργήσουν ψευδείς εντυπώσεις ότι η σωτηρία μας, είναι η επιλογή τους για κυβέρνησή μας....

Δεν συμφωνώ καθόλου με την άποψή σου. Η θεματοθέτρια δεν θέτει εκβιαστικά διλήμματα, απλά πληροφορεί λέγοντας ότι το λευκό και το άκυρο πάνε υπέρ των 2 πρώτων κομμάτων που εδώ και 40 χρόνια μετά την μεταπολίτευση κυβερνάνε εναλλάξ τη χώρα και είναι υπεύθυνα για την κατάρρευσή της.

Αν θέλεις να δώσεις μια ευκαιρία, όπως λες, σε άξια άτομα να κυβερνήσουν θα πρέπει να σπάσει επιτέλους το απόστημα της διαφθοράς και η γάγγραινα και να φύγουν τα 2 μεγάλα κόμματα από την εξουσία. Θα πρέπει να μας πεις αν συμφωνείς ότι αυτά τα 2 κόμματα είναι υπεύθυνα για την καταστροφή της χώρας, μιας και μόνο αυτά τα 2 κυβέρνησαν και κανένας άλλος όλες αυτές τις δεκαετίες. Επίσης να ξέρεις ότι τα μεγάλα συμφέροντα επενδύουν μόνο σε αυτά τα 2 κόμματα δωροδοκώντας και διαφθείροντας, εφόσον το έχουν δεδομένο ότι αυτά και μόνο αυτά θα κυβερνήσουν την Ελλάδα!

Όσο γι' αυτό που λες ότι δεν συμφωνείς με κανένα κόμμα, θα σου πω ότι λίγοι είναι αυτοί που συμφωνούν 100% σε όλα όσα αντιπροσωπεύει ένα κόμμα, κι ο Θεός ο ίδιος να κατέβει να κυβερνήσει πάλι θα διαφωνούμε σε κάτι, χεχε Έλληνες είμαστε. Θα υπάρχει κάποιο κόμμα μικρό που έστω να πλησιάζει σε αυτά που πιστεύεις ακόμη και σε μικρό βαθμό. Το θέμα μας εδώ είναι ότι πρέπει να σπάσει το κομματικό μονοπώλιο, κανένα μονοπώλειο δεν ωφέλησε ποτέ κανέναν παρά μόνο τον εαυτό του!

Στην Αργεντινή αλλάζαν κυβερνήσεις κάθε έξι μήνες. Το ίδιο θα συμβεί και εδώ. Η αλλαγή του πολιτικού συστήματος δεν θα γίνει με μία εκλογή αλλά θα υπάρχουν ζυμώσεις ετών που θα εκφράζονται με αλλεπάλληλες εκλογές.

Δεν συμφωνώ καθόλου με την άποψή σου. Η θεματοθέτρια δεν θέτει εκβιαστικά διλήμματα, απλά πληροφορεί λέγοντας ότι το λευκό και το άκυρο πάνε υπέρ των 2 πρώτων κομμάτων που εδώ και 40 χρόνια μετά την μεταπολίτευση κυβερνάνε εναλλάξ τη χώρα και είναι υπεύθυνα για την κατάρρευσή της.

Αν θέλεις να δώσεις μια ευκαιρία, όπως λες, σε άξια άτομα να κυβερνήσουν θα πρέπει να σπάσει επιτέλους το απόστημα της διαφθοράς και η γάγγραινα και να φύγουν τα 2 μεγάλα κόμματα από την εξουσία. Θα πρέπει να μας πεις αν συμφωνείς ότι αυτά τα 2 κόμματα είναι υπεύθυνα για την καταστροφή της χώρας, μιας και μόνο αυτά τα 2 κυβέρνησαν και κανένας άλλος όλες αυτές τις δεκαετίες. Επίσης να ξέρεις ότι τα μεγάλα συμφέροντα επενδύουν μόνο σε αυτά τα 2 κόμματα δωροδοκώντας και διαφθείροντας, εφόσον το έχουν δεδομένο ότι αυτά και μόνο αυτά θα κυβερνήσουν την Ελλάδα!

Όσο γι' αυτό που λες ότι δεν συμφωνείς με κανένα κόμμα, θα σου πω ότι λίγοι είναι αυτοί που συμφωνούν 100% σε όλα όσα αντιπροσωπεύει ένα κόμμα, κι ο Θεός ο ίδιος να κατέβει να κυβερνήσει πάλι θα διαφωνούμε σε κάτι, χεχε Έλληνες είμαστε. Θα υπάρχει κάποιο κόμμα μικρό που έστω να πλησιάζει σε αυτά που πιστεύεις ακόμη και σε μικρό βαθμό. Το θέμα μας εδώ είναι ότι πρέπει να σπάσει το κομματικό μονοπώλιο, κανένα μονοπώλειο δεν ωφέλησε ποτέ κανέναν παρά μόνο τον εαυτό του!

Συμφωνώ μαζι σου, πρεπει επιτέλους να φύγουν αυτοι η ίδιοι που μας κυβερνάνε!!! Αυτή τη φορά θα πάω να ψηφήσω! Πρεπει να φύγουν αυτοί που "κυβερναν" το τόπο αυτό και υπερασπήζωνται συμφέροντα άλλων και όχι ελληνικά!!! Πρεπει να ξυπνήσουμε ρε γ@μ@τ@, για τα παιδιά μας!!!:mad:

wBUJp2.png

Στην Αργεντινή αλλάζαν κυβερνήσεις κάθε έξι μήνες. Το ίδιο θα συμβεί και εδώ. Η αλλαγή του πολιτικού συστήματος δεν θα γίνει με μία εκλογή αλλά θα υπάρχουν ζυμώσεις ετών που θα εκφράζονται με αλλεπάλληλες εκλογές.

To να αλλάζουν κυβερνήσεις σε περίοδο κρίσης δεν είναι απαραίτητα κακό, αν κάποιος είναι ανάξιος να φύγει, μέχρι να βρεθεί ο κατάλληλος. Κακό είναι να μην τολμάς να φύγεις από τη στασιμότητα και να φοβάσαι το διαφορετικό. Αφού αυτό που δοκιμάσαμε για δεκαετίες είναι αποτυχημένο μοντέλο ας δοκιμάσουμε κάτι το διαφορετικό, καμμένοι που καμμένοι είμαστε, τι έχουμε να χάσουμε!

Εχω την εντυπωση οτι αυτο που αναφερεται ισχυει μονο για τα λευκα και οχι για τα ακυρα.Βασικα εχω ακουσει οτι τα λευκα προσμετρωνται υπερ του πρωτου κομματος...βλακειες λεω?

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα