Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σας Αρέσει το πλέξιμο, ράψιμο,κέντημα.....


Recommended Posts

http://www.facebook.com/klostes?sk=photos και εδώ έχει πολύ ωραία νήματα... εγώ δεν πλέκω αλλά το σκέφτομαι όχι απλώς σοβαρά... ΠΟΛΥ σοβαρά, σιγά σιγά θα πάρω τα σύνεργα και θα ξεκινήσω..
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 415
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Βλέπω οι περισσότερες ασχολείστε με βελονάκι!!!! Δεν ξέρω γιατί αλλά το είχα πάρει με στραβό μάτι απο μικρή, δεν τα κατάφερνα καλά γι αυτό! Αυτό που μου αρέσει ειναι το κέντημα!!!! Λατρεύω να κάθομαι και να κεντάω! ειδικά τα 3,5 τελευταία χρόνια που δεν δουλεύω, έχω φτιάξει πάρα πολλά, γιατί είναι η μόνη μου ασχολία. Η κυριά που έχει το μαγαζί που παίρνω τις κλωστές, μου έχει πει να το κάνω επαγγελματικά, αλλά κάθε φορά που περνάει απο το μυαλό μου να κάνω κατι τέτοιο, ταράζομαι!! Είναι φτιαγμένα απο την ψυχή μου κ με πολύ αγάπη κ πονάω!!! Εχω φτιάξει τόσα πολλά για μένα, που τώρα αρχισα να φτιάχνω για την αδεφούλα μου (αυτή ούτε κουμπί δεν ξέρει να ράβει χαχαχαχαχ)!

Για πλεκτό, έχω την μανούλα μου, αλλά αυτό που δεν αξιωθήκαμε να μαθουμε είναι το κοφτό, το οποίο επίσης μ' αρέσει! Είναι παρα πολλα είδη που υπάρχουν κ το καθένα έχει την δική του ομορφιά!!!! Κάποια στιγμή (αν καταφέρω), θα σας τα δείξω σε φωτογραφίες!!!!

eP77p3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας. Δεν έχω διαβάσει όλο το θέμα (αν και δεν έχει και τις υπερβολικές σελίδες) αλλά θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση αν γνωρίζετε να μου απαντήσετε: υπάρχει κάποια σελίδα στο internet που να δινει οδηγίες πώς μπορουμε να βγάζουμε πατρον; Όχι να έχει έτοιμα πατρον αλλά να σου κάνει μαθηματα πως βγαζουμε ένα πατρον. Μου αρέσει το ράψιμο κι επειδη εδώ που ειμαι δεν μπορώ να παω κάπου για μαθηματα θα με ενδιέφερε αν έβρισκα κάτι. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Βελονάκι κ εγώ!!! Κόλλημα!!! Τελειώνω έναν Δρακουμέλ-κουρτίνα για το παιδικό κ συγχρόνως έχω ξεκινήσει με κατακόκκινο νήμα, κουρτίνα με λουλούδια για το σαλόνι :P Επίσης έχω πλέξει πολλά κουβερτάκια για δώρο σε μωράκια φίλων-γνωστών-συγγενών. Πάρτε μια γεύση:

http://img714.imageshack.us/img714/1864/017ob.jpg[/img]%20By%20"]017ob.jpg By nikkkm

http://img718.imageshack.us/img718/5778/018um.jpg[/img]%20By%20"]018um.jpg By nikkkm

http://img856.imageshack.us/img856/8673/075fw.jpg[/img]%20By%20"]075fw.jpg By nikkkm

http://img849.imageshack.us/img849/272/078w.jpg[/img]%20By%20"]078w.jpg By nikkkm

http://img689.imageshack.us/img689/6349/079ou.jpg[/img]%20By%20"]079ou.jpg By nikkkm

Link to comment
Share on other sites

Α κ ξέχασα να πω οτι στη γειτονιά μου έχει τα μαλλιά 1 ευρώ τις μικρές 50 γραμμάρια κ 2 ευρώ τις μεγάλες των 100 γραμμαρίων. Στην παρακάτω Τούρκικη ιστοσελίδα που κοίταξα, έχει φθηνά αλλά με τα μεταφορικά τους μου κατεβαίνει η ίδια τιμή οπότε άδικος κόπος, δε ξέρω βέβαια μήπως συμφέρει σε τίποτα εξεζητημένα μαλλιά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια.

 

Μπράβο Nikkki. Πολύ όμορφα τα εργόχειρά σου και πολύ πρωτότυπο το δεύτερο με το ροζ.

Ευχαριστώ! :D 'Εχω κάνει στο ίδιο στυλ με άσπρη και γαλάζια κλωστή με σχέδιο ρόμβους όπως επίσης κ ένα άλλο με άσπρη και ροζ κλωστή με σχέδιο καρδιά! :P

Link to comment
Share on other sites

Α κ ξέχασα να πω οτι στη γειτονιά μου έχει τα μαλλιά 1 ευρώ τις μικρές 50 γραμμάρια κ 2 ευρώ τις μεγάλες των 100 γραμμαρίων. Στην παρακάτω Τούρκικη ιστοσελίδα που κοίταξα, έχει φθηνά αλλά με τα μεταφορικά τους μου κατεβαίνει η ίδια τιμή οπότε άδικος κόπος, δε ξέρω βέβαια μήπως συμφέρει σε τίποτα εξεζητημένα μαλλιά...

Τελικά το κοιταξα καλύτερα κ παρ'όλο που έχει λίγο ακριβά μεταφορικά η Τουρκικη ιστοσελίδα, συμφέρει αρκετά, κατεβαίνει πιο φθηνά, ειδικά τα πολύχρωμα μαλλιά είναι τσάμπα σε σχέση με τις τιμές που πουλούν εδώ! Ευχαριστώ την Βασιλική για την πολύτιμη πληροφορία! 'Εχω ήδη παραγγείλει και...αναμονή! Αν κ απ'οτι είδα, σε 3 μέρες το πολύ θα'ναι εδώ! :D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Μόλις είδα το θέμα αν και δεν είναι ενεργό τους τελευταίους μήνες.

Μου αρέσει πολύ το ράψιμο και έχω λάβει ορισμένα μαθήματα για το πλέξιμο ελπίζω κάποια στιγμή να βρω την μητέρα μου χωρίς νεύρα και να μου μάθει.

Γενικά μου αρέσουν πολύ οι χειροτεχνίες και ασχολούμαι με πολλά πράγματα και κατασκευές!

 

 

Το μικρό μου αγγελάκι με εγκατέλειψε.....

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το κοιταξα καλύτερα κ παρ'όλο που έχει λίγο ακριβά μεταφορικά η Τουρκικη ιστοσελίδα, συμφέρει αρκετά, κατεβαίνει πιο φθηνά, ειδικά τα πολύχρωμα μαλλιά είναι τσάμπα σε σχέση με τις τιμές που πουλούν εδώ! Ευχαριστώ την Βασιλική για την πολύτιμη πληροφορία! 'Εχω ήδη παραγγείλει και...αναμονή! Αν κ απ'οτι είδα, σε 3 μέρες το πολύ θα'ναι εδώ! :D

παρακαλω...δεν εκανα κατι!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγώ πλέκω (βελόνες και βελονάκι) ή μάλλον έπλεκα πριν γεννήσω, τώρα δεν προλαβαίνω. :(

 

https://www.facebook.com/Pleximata/photos

 

Το βελονάκι με εκνευρίζει και μόνο που το βλέπω....συγχαρητήρια για την υπομονή σου.

Εγώ έχω μια ραπτομηχανή και όλο και κάτι ράβω...φουστίτσες, φορεματα κτλ....παντελόνι ούτε σαν ιδέα δεν έχω τολμήσει....ανυπομονώ να ράψω όμως τουλάχιστον ένα φορμάκι για το μωράκι μου (αν και είναι νωρίς ακόμα :?:???::?)

Πάντως για δώρο που θα γεννήσω ζήτησα από τον άντρα μου μια μηχανή κεντήματος :lol::lol::lol::lol::lol::lol: Δεν ξέρω αν θα μου την πάρει αλλά το ψηστήρι ξεκίνησε από τώρα!!!

 

Εχει καμία τέτοια μηχανή??? Είναι ευχαριστημένη???

 

 

Το μικρό μου αγγελάκι με εγκατέλειψε.....

Link to comment
Share on other sites

Βελονάκι κ εγώ!!! Κόλλημα!!! Τελειώνω έναν Δρακουμέλ-κουρτίνα για το παιδικό κ συγχρόνως έχω ξεκινήσει με κατακόκκινο νήμα, κουρτίνα με λουλούδια για το σαλόνι :P Επίσης έχω πλέξει πολλά κουβερτάκια για δώρο σε μωράκια φίλων-γνωστών-συγγενών. Πάρτε μια γεύση:

 

Υπέροχα όλα!

Συγχαρητήρια!

 

 

Το μικρό μου αγγελάκι με εγκατέλειψε.....

Link to comment
Share on other sites

Το βελονάκι με εκνευρίζει και μόνο που το βλέπω....συγχαρητήρια για την υπομονή σου.

Εγώ έχω μια ραπτομηχανή και όλο και κάτι ράβω...φουστίτσες, φορεματα κτλ....παντελόνι ούτε σαν ιδέα δεν έχω τολμήσει....ανυπομονώ να ράψω όμως τουλάχιστον ένα φορμάκι για το μωράκι μου (αν και είναι νωρίς ακόμα :?:???::?)

Πάντως για δώρο που θα γεννήσω ζήτησα από τον άντρα μου μια μηχανή κεντήματος :lol::lol::lol::lol::lol::lol: Δεν ξέρω αν θα μου την πάρει αλλά το ψηστήρι ξεκίνησε από τώρα!!!

 

Εχει καμία τέτοια μηχανή??? Είναι ευχαριστημένη???

 

Κι εγώ ξέρω να ράβω, αλλά μου είναι πιο κουραστικό και αγχωτικό. Έραβα παλιά που λόγω διαστάσεων έβρισκα μόνο στα παιδικά. :oops: Έχω ράψει τα πάντα. Απο τοπάκι μέχρι παλτό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγώ ξέρω να ράβω, αλλά μου είναι πιο κουραστικό και αγχωτικό. Έραβα παλιά που λόγω διαστάσεων έβρισκα μόνο στα παιδικά. :oops: Έχω ράψει τα πάντα. Απο τοπάκι μέχρι παλτό.

 

 

Συγχαρητήρια!!!

Σου έδειξε κάποιος ή πήρες μαθήματα?

Εγώ έκανα μαθήματα + internet και αν εξαιρέσεις το ράβε-ξήλωνε στις αρχές τολμώ να πω ότι τα καταφέρνω!

Πατρόν που έβρισκες?

 

 

Το μικρό μου αγγελάκι με εγκατέλειψε.....

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια!!!

Σου έδειξε κάποιος ή πήρες μαθήματα?

Εγώ έκανα μαθήματα + internet και αν εξαιρέσεις το ράβε-ξήλωνε στις αρχές τολμώ να πω ότι τα καταφέρνω!

Πατρόν που έβρισκες?

 

Ξεκίνησα βλέποντας τη γιαγιά και τη μαμά μου, ράβανε απο το Burda (αν το γνωρίζεις το περιοδικό). Στα 18 μου επιχείρησα κάτι πολύ εύκολο και σιγά σιγά το δυσκόλευα. Πάντως έχω σταματήσει να ράβω εδώ και χρόνια, δεν έχω πλέον την υπομονή. Άσε που τις εκπτώσεις βρίσκω πλέον τα πάντα σε πολύ πιό συμφέρουσες τιμές και γλιτώνω και τον κόπο.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα βλέποντας τη γιαγιά και τη μαμά μου, ράβανε απο το Burda (αν το γνωρίζεις το περιοδικό). Στα 18 μου επιχείρησα κάτι πολύ εύκολο και σιγά σιγά το δυσκόλευα. Πάντως έχω σταματήσει να ράβω εδώ και χρόνια, δεν έχω πλέον την υπομονή. Άσε που τις εκπτώσεις βρίσκω πλέον τα πάντα σε πολύ πιό συμφέρουσες τιμές και γλιτώνω και τον κόπο.

 

Καλημέρα και καλή εβδομάδα....

 

Φυσικά γνωρίζω τον burda! Κάθε μήνα τον αγοράζω αλλά ακόμα δεν έχω τολμήσει να ράψω κάτι...ακόμα χρησιμοποιώ τα πατρόν που μάθαμε στο μάθημα ραπτικής!

Πράγματι ο κόπος και τα χρήματα πολλές φορές δεν συμφέρουν αλλά έχεις την ικανοποίηση ότι το έφτιαξες εσύ και ότι είναι ακριβώς όπως το ονειρεύτηκες!!!Εγώ πάντα ήθελα κάτι να αλλάξω σε ό,τι έβλεπα....σπάνια έβλεπα κάτι ξετρελαινόμουν!

 

 

Το μικρό μου αγγελάκι με εγκατέλειψε.....

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια κι εγώ τώρα μαθαίνω να ράβω σε ραπτομηχανή. Μου δείχνει η γιαγιά μου που είναι μοδίστρα αλλά μαζεύω λεφτά για να πάρω τη δική μου και να εξασκούμαι μόνη μου! Προς το παρόν έχω ερωτευτεί την τσόχα και φτιάχνω πολλά πραγματάκια, μάλιστα σκέφτομαι να ανοίξω και ενα μαγαζί στο etsy!

Αν θέλετε ρίξτε μια ματιά στο μπλογκ μου και γίνετε αναγνώστριες...

Η διευθυνση είναι [email protected]

Περιμένω σχόλια!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!!!!!!

θελω να ραψω μονόγραμμα σε υφασμα αλλα εχω δει οτι κατω απο το υφασμα οταν κεντανε η ραβουν χρησιμοποιουν ενα δευτερο λεπτο κ ελαστικο υφασμα , μηπως ξερει καμια κοπελα πως το ζηταω αυτο?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα κορίτσια

Πολλά χρόνια πριν έραβα τα πάντα ζακέτες, μπλούζες, φούστες από το burda και άλλα ξένα περιοδικά

Η δουλειά μου είναι, ήταν μάλλον, κοφτά κεντήματα στην ποδοκίνητη μηχανή με τελάρο, αλλά επειδή χειρούργησα γόνατο δεν έχω ξανά ασχοληθεί με την μηχανή!!

Έμαθα από πολύ μικρή όμως να πλέκω και να κεντάω και τώρα πλέον προσπαθώ να το κάνω και επάγγελμα, γιατί βασικά είμαι άνεργη 42 χρονών με 2 γιούς και καταλαβαίνετε....

Το καλό με το πλέξιμο ή το κέντημα είναι ότι το μυαλό ξεφεύγει...

Από παιδί το αγαπημένο μου χόμπι ήταν πλέξιμο και το έχω συνδυάσει και αγαπήσει λόγο της αγαπημένης μου γιαγιάς (η οποία πλέων δεν είναι κοντά μου) αλλά εγώ δεν παύω να την ξεχνώ και να την λατρεύω, εκείνη μου έμαθε αυτή την τέχνη και άλλα πολλά,την αγάπη για το κέντημα και το πλέξιμο !!

Και μια παροιμία λέει ''μάθε τέχνη κι ας την και όταν πεινάσεις πια στην ''

και απ ότι καταλαβαίνω ήρθε η ώρα !!!!:-P

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπερα σας...

εχω μια ξαδερφη που πλεκει τελεια με βελονακι...αλλα δεν βρισκει χρονο να μου μαθει...εχει μικρο παιδι...

πως μπορω ναμαθω....????

Link to comment
Share on other sites

Το μεγάλο μου μαράζι ειναι να μάθω να πλέκω, αλλά με 1 παιδί κ σε λίγες μερες κ δεύτερο πού να βρω χρόνο. Εχω θειες που πλεκουν κ τις θαυμάζω... Τι ζακετες, τί πουλόβερ, υπέροχα κομμάτια.

Εμένα μου φαίνεται δύσκολο αλλά μου λένε πως ειναι εύκολο αν κ υπάρχουν παρά πολλά είδη πλεξίματος!!!

Μέσω YouTube δεν μπορώ να μάθω, αν δεν έχεις κάποιον απο κοντά να σου δείξει άστα βράστα.

Πάντως υπέροχο χόμπι...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας...

εχω μια ξαδερφη που πλεκει τελεια με βελονακι...αλλα δεν βρισκει χρονο να μου μαθει...εχει μικρο παιδι...

πως μπορω ναμαθω....????

 

Το μεγάλο μου μαράζι ειναι να μάθω να πλέκω, αλλά με 1 παιδί κ σε λίγες μερες κ δεύτερο πού να βρω χρόνο. Εχω θειες που πλεκουν κ τις θαυμάζω... Τι ζακετες, τί πουλόβερ, υπέροχα κομμάτια.

Εμένα μου φαίνεται δύσκολο αλλά μου λένε πως ειναι εύκολο αν κ υπάρχουν παρά πολλά είδη πλεξίματος!!!

Μέσω YouTube δεν μπορώ να μάθω, αν δεν έχεις κάποιον απο κοντά να σου δείξει άστα βράστα.

Πάντως υπέροχο χόμπι...

 

Η αλήθεια είναι ότι για όποιον δεν έχει πιάσει ποτέ στα χέρια του βελονάκι ή βελόνες σίγουρα η αρχή θα είναι δύσκολη...

 

μπέμπης μου,

αν κατάφερνες την ξαδέλφη σου να σου δείξει (μισή ωρίτσα...) τα βασικά (δλδ το γαϊτανάκι) και πως ίσως να ξεκινήσεις ένα σκούφο απλό νομίζω με μία εξάσκηση θα τα κατάφερνες και μετά θα μπορούσες να επεκταθείς και σε άλλα σχέδια...

 

ΚωνσταντίναΔημήτρης,

θυμήθηκα την "τέχνη" του πλεξίματος τυχαία με την κόρη μου 4 μηνών, ιδίως μιας και το μωρό κοιμότανε και λόγω κρύου και χειμώνα δεν πηγαίναμε ούτε πολλές βόλτες, ούτε όμως και στις γιορτές με τον μπαμπά και τον αδελφό μας...

 

Εάν έχετε την παραμικρή ιδέα, δεν ξεχνιέται. Φανταστείτε, μου είχε δείξει η γιαγιά μου βελόνες και βελονάκι όταν ήμουνα μικρή (8-9 ετών, πριν... ε... χμ... καταλάβατε... χρόνια :lol::lol:) και, όταν ήρθε η ώρα να μου ξαναδείξουνε τα θυμήθηκα με τη μία!!!

 

Τιπ: προτίμησα το βελονάκι γιατί το κουβαλάς πιο εύκολα μαζί, έχεις πιο εύκολα αγκαλιά το μωρό χωρίς να φοβηθείς μην του βγάλεις κάνα μάτι με τη βελόνα, το παρατάς πιο εύκολα στη μέση και δεν ανησυχείς μην σου φύγουν οι πόντοι!!! επίσης, διορθώνεις πολυ πιο εύκολα τα λάθη σου!!!

 

Επίσης, το youtube είναι μία λύση, αν ξέρεις τι να ψάξεις.

Δείτε λίγο και το ftiaxto.gr έχει ωραία βιντεάκια!!!

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...