Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΙΜΑΤΟΛΟΓΟΣ - ΑΝΟΣΟΛΟΓΟΣ


Recommended Posts

Ξερετε κάποιον καλό αιματολόγο - ανοσολόγο στην Αθήνα που να ειδικέυεται σε καθ' έξιν αποβολές? έχω ακούσει για έναν Μαντούβαλο. Τον γνωρίζετε η έχετε κάποιον άλλον να μου προτείνετε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ξερετε κάποιον καλό αιματολόγο - ανοσολόγο στην Αθήνα που να ειδικέυεται σε καθ' έξιν αποβολές? έχω ακούσει για έναν Μαντούβαλο. Τον γνωρίζετε η έχετε κάποιον άλλον να μου προτείνετε?

άλλο πράγμα ο αιματολόγος κι άλλο ο ανοσολόγος. εγώ μετά από πολύ ψάξιμο πήγα σε καθηγητή Πανεπιστημίου, Δ/ντή τμήματος καθ' έξιν αποβολών δημόσιου νοσοκομείου (έχει και ιδιωτικό ιατρείο και κάνει γέννες σε ιδιωτικό και δημόσιο). αυτός έψαξε όλους τους παράγοντες για τις 2 παλλίνδρομες που είχα. με την καθοδήγησή του έκανα το 2ο παιδάκι μου.

Link to comment
Share on other sites

sofi p , πια η διαφορά αιματολόγου και ανοσολόγου?

Γιατί εγώ εκανα εξετάσεις θρομβοφιλίας και ανοσολογικές σε αιματολογικό ιατρείο/εργαστήριο που ειδικεύεται σε αυτά. Μου το πρότεινε και ο εξωσωματικός μου και ο γυναικολόγος και έτσι το εμπιστεύομαι. Αλλά και πάλι δεν ξέρω.

 

Πάντως μου έκαναν πλήρη έλεγχο (της θρομβοφιλίας το τσέκαρα γιατί είχα και τις εξετάσεις που κάνει το ΛΑΙΚΟ και είναι οι ίδιες). Περιττό να πώ ότι το ΛΑΙΚΟ μου ζητούσε μονο για θρομβοφιλία 700 ευρώ με άγνωστο πόσα και αν θα έπαιρνα κάτι πίσω και εδώ πλήρωσα και για τα 2 πάρα πολύ φτηνά σε σχέση με τα 700 που ζητούσε το ... δημόσιο μόνο για την μία εξέταση.

7SKXp3.png

6zRCp3.png

Link to comment
Share on other sites

sofi p , πια η διαφορά αιματολόγου και ανοσολόγου?

Γιατί εγώ εκανα εξετάσεις θρομβοφιλίας και ανοσολογικές σε αιματολογικό ιατρείο/εργαστήριο που ειδικεύεται σε αυτά. Μου το πρότεινε και ο εξωσωματικός μου και ο γυναικολόγος και έτσι το εμπιστεύομαι. Αλλά και πάλι δεν ξέρω.

 

Πάντως μου έκαναν πλήρη έλεγχο (της θρομβοφιλίας το τσέκαρα γιατί είχα και τις εξετάσεις που κάνει το ΛΑΙΚΟ και είναι οι ίδιες). Περιττό να πώ ότι το ΛΑΙΚΟ μου ζητούσε μονο για θρομβοφιλία 700 ευρώ με άγνωστο πόσα και αν θα έπαιρνα κάτι πίσω και εδώ πλήρωσα και για τα 2 πάρα πολύ φτηνά σε σχέση με τα 700 που ζητούσε το ... δημόσιο μόνο για την μία εξέταση.

είναι 2 διαφορετικές ειδικότητες. ο αιματολόγος έχει να κάνει με το κυκλοφορικό σύστημα και ο ανοσολόγος με το ανοσοποιητικό. το θέμα είναι ποιός σου τις γράφει και όχι πού τις κάνεις. υπάρχουν πολλά κέντρα ιδιωτικά που τις κάνουν όπως και πολλά δημόσια νοσοκομεία. εγώ έχω πληρώσει πολλά λεφτά και σε δημόσια και σε ιδιωτικά. το θέμα όμως είναι το πακέτο εξετάσεων να σου το γράψει ένας εξιδεικευμένος γιατρός για την κάθε περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου,

Πάνω απ' όλα αυτό που μετράει είναι η σωστή αξιολόγηση, μπορεί να γίνονται παντού όλες οι εξετάσεις, αλλά πρέπει να μπορούν και να αξιολογηθούν σωστά. Κάποιος άνθρωπος εξειδικευμένος σε αυτά τα θέματα είναι σε θέση από το σύνολο των όποιων εξετάσεων έχει ήδη κάνει κάποια να σχηματίσει μια εικόνα και να προτείνει συμπληρωματικές εφ' όσον χρειάζεται και από εκεί και πέρα να προτείνει την ανάλογη εξατομικευμένη αγωγή. Δυστυχώς, όσο και να θέλουν, οι γυναικολόγοι μας δεν μπορούν να μας βοηθήσουν ιδιαίτερα όταν τα πράγματα δυσκολεύουν κ χρειαζόμαστε περισσότερη εξειδικευμένη διερεύνηση... Εννοείται ότι δεν κατηγορώ κανέναν ούτε θέλω να υποβιβάσω κανέναν, μιλάω μόνο εκ πείρας, πολλών ετών....

Εγώ ήμουν τυχερή και βρήκα τον άνθρωπό μου (!), ο οποίος μου έφερε την πρώτη μου εγκυμοσύνη μετά από χρόνια προσπαθειών, κι ας μην ολοκληρώθηκε. Που θα πάει; Η επόμενη θα είναι και η τυχερή!!!

Όποια θέλει να τον γνωρίσει, ας μου στείλει πμ!

Καλή επιτυχία σε όλες!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kαλησπέρα. Είχα και γω μια αποβολή και πήγα στο τμήμα καθ' εξιν αποβολών δημοσίου νοσοκομειου και με κατευθυναν με εξετάσεις. Αλλά βεβαια δεν βρέθηκε και τίποτα. Και τα ΝΚ παρόλο που ήταν αυξημενα δεν ήταν αξιολογήσιμα γιατί ήταν μια μονο μετρηση. Μου είπαν και για κορτιζόνη στην οποία και εγώ και ο γυναικολόγος είμαστε αντίθετοι.

 

Μαρίνα Σ., εσένα τί εξετάσεις σου πρότεινε; Θρομβοφιλίας, ΝΚ, θυροειδούς, μικρόβια, υπάρχει κατι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Αυτή είναι η διαφορά: η εξέταση δεν πρέπει μόνο να καλύπτει τον αριθμό των ΝΚ αλλά κ την τοξικότητά τους! Και τι πάει να πει ήταν αυξημένα; Μόνο αυτό, σίγουρα δεν βοηθάει.

Προσοχή: δεν υπάρχει μόνον μία εξέταση για τα ΝΚ ή μία εξέταση για τη θρομβοφιλία. Εγώ είχα κάνει μεγάλο πακέτο θρομβοφιλίας κι όμως στον ειδικό που απευθύνθηκα (ο Θεός να τον έχει καλά!) έκανα επιπλέον! Και είχε δίκιο: γιατί ενώ έπρεπε να παίρνω αντιπηκτικές σε πολύ μεγαλύτερη δόση, στην 4η έπαιρνα τέτοια που δεν έφτανε... ούτε για ζήτω. Άρα; Πού να πάει να φυτευτεί το καημένο;;; Το έμβρυο εννοώ...

ΝΚ ναι είχα κάνει, αλλά όχι τόσο αναλυτικό, οπότε έκανα πλήρη έλεγχο γιατί ήθελε ο άνθρωπος να έχει σωστή εικόνα και σωστή ποσόστωση. Και πάλι είχε δίκιο!

Όσο για τη θεραπεία, τι να πω; Αυτό είναι μεν θέμα του καθενός, αν πχ δέχεται την κορτιζόνη ή κάποια άλλη θεραπεία, αλλά είναι κυρίως απόφαση του γιατρού & του ειδικού. Το ζήτημα είναι να εφαρμόζεται εξατομικευμένη αγωγή, με στόχο, όχι μόνον την εγκυμοσύνη, αλλά και την ρύθμιση των όποιων προβλημάτων.

Κορίτσια, απευθυνθείτε σε κάποιον ειδικό, ή σε κάποιο από τα εξειδικευμένα εργαστήρια... Μαζί με όλες σας τις εξετάσεις και το ιστορικό. Κι εκείνοι θα αναλάβουν τα υπόλοιπα!

Έχετε πίστη & ελπίδα: θα τα καταφέρουμε!

Αλλά έχετε και τα μάτια ανοιχτά!

Φιλιά

Μ - ό,τι θέλετε, εδώ γύρω θα είμαι...

Link to comment
Share on other sites

Αν θες στείλε μου σε pm τον γιατρό αυτόν. Ανοσολόγος είναι;

 

Οσο για την κορτιζόνη: κανω χρόνια ομοιοπαθητική και είμαι πάρα πολύ κατά. Βέβαια αυτή που δίνουν είναι σε μικρή ποσότητα αλλά γιατί να μου ρίξει το ανοσοποιητικό που τόσα χρόνι α παλεύω να το κρατήσω δυνατό, γι΄ αυτό και δεν αρρωσταίνω σχεδόν ποτέ ούτε καν από ίωση;

Link to comment
Share on other sites

Marian, και έγώ έκανα ομοιοπαθητική και είμαι ενάντια σε όποιο φάρμακο, αλλά εφόσον η μόνη λύση για να γίνω μανούλα είναι η εξωσωματική, την ομοιοπαθητική έπρεπε να την ξεχάσω. Ομοιοπαθητική και ορμόνες δεν συμβαδίζουν.

7SKXp3.png

6zRCp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Από ότι έχω καταλάβει διότι εχω και εγω αυξημένα NK δηλαδή γερό ανοσοποιητικό αυτή την εποχή (από ότι μου είπαν και απο ότι διάβασα στο αρθρο του κο Μαντούβαλου), η κορτιζόνη καταστέλλει το ανοσοποιητικό οπότε ο οργανισμός δεν επιτίθεται στο γονιμοποιημένο ωάριο το οποίο αναγνωρίζει σαν ξένο εισβολέα.

Τώρα, σίγουρα εγγύηση δεν υπάρχει. Αλλά και να μην κάνεις τίποτα και να το ρισκάρεις?

7SKXp3.png

6zRCp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά κανοντας όλα αυτά "για να μην το ρισκάρεις" στο τέλος μπορεί να ρισκάρεις την υγεία σου.

 

Όχι όταν βρίσκεσαι σε παρακολούθηση από άνθρωπο εξειδικευμένο!!!

Η υγεία όλων μας είναι πολύτιμη!!! Και δεν μπαίνει πρώτη η εγκυμοσύνη από την υγεία μας!!!!

 

Σαφώς είναι πιο επικίνδυνες οι ορμόνες που μας ... ποτίζουν στο πόδι κάποιες φορές!!! Το λέω γιατί το έχω ζήσει. Να παίρνω ορμόνες διέγερσης χωρίς όχι θρομβοφιλίας και ΝΚ να έχω κάνει, ούτε και προγεννητικό έλεγχο!!!!

Ε, συγνώμη βρε κορίτσια, αλλά είμαι ταλαιπωρημένη τόσα χρόνια πια.

 

Μην τα ισοπεδώνουμε όλα...

 

Καταλαβαίνω τους φόβους σας, ελπίζω να με καταλαβαίνετε κι εσείς...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως πολλοί εξωσωματικοί δίνουν αβέρτα φάρμακα και όποιον πάρει ο χαρος. Φτανεις να παίρνεις για πρόληψη 10 φαρμακα. Και παιδί πάλι μπορεί να μην κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

efoulito συμφωνώ ότι ο στόχος είναι ιερός αλλά κανένας δεν σου εξασφαλίζει ότι με τη κορτιζόνη θα πια΄σεις. Αλλιώς δεν το συζητάμε.

 

Εγώ, με τη θεραπεία που έκανα για το ανοσοποιητικό + τις ηπαρίνες που έπαιρνα για τη θρομβοφιλία... έμεινα έγκυος.

 

Αλλά, σκεφτείτε: σε τι ζητάτε εξασφάλιση; Στην εγκυμοσύνη; Και τι; Μόνον τα ΝΚ και η θρομβοφιλία είναι; Η εγκυμοσύνη και η έκβασή της επηρεάζεται από δεκάδες (μην πω εκατοντάδες) παράγοντες και μηχανισμούς... Προσπαθούμε όλοι, κάποιους 'βασικούς', να τους ελέγξουμε κ να αποκλείσουμε τυχόν προβλήματα... Αλλά όχι ότι και να τους ελέγξουμε ΟΛΑ θα πάνε καλά... Αυτό μόνο να ελπίζουμε μπορούμε...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μαρίνα Σ μπορείς να μου στείλεις π.μ. σε ποιον γιατρό είσαι? Και τον ανοσολόγο.

 

Πήγα και εγώ για ανοσοφαινότυπο αν αυτό εννοείτε και κάνω θεραπέια με κορτιζόνη εδώ και σχεδόν 2 μήνες. Τώρα είμαι μια βδομάδα πριν τη χοριακή και θα δείξει..

 

Ποιο είναι το σωστό και ποιό το λάθος είναι άγνωστο. Τόσο μικρή δόση όμως κορτιζόνη για τόσο λίγο , πόσο κακό μπορεί να κάνει???

D8wXp3.png?Y1UDI8w1

 

Ami0p3.png?4eaPCWdo

Link to comment
Share on other sites

Μαρίνα Σ μπορείς να μου στείλεις π.μ. σε ποιον γιατρό είσαι? Και τον ανοσολόγο.

 

Πήγα και εγώ για ανοσοφαινότυπο αν αυτό εννοείτε και κάνω θεραπέια με κορτιζόνη εδώ και σχεδόν 2 μήνες. Τώρα είμαι μια βδομάδα πριν τη χοριακή και θα δείξει..

 

Ποιο είναι το σωστό και ποιό το λάθος είναι άγνωστο. Τόσο μικρή δόση όμως κορτιζόνη για τόσο λίγο , πόσο κακό μπορεί να κάνει???

 

 

Xrysa82,

Έτσι είναι - συμφωνώ! Όταν βρίσκεσαι με κάποια "απορρύθμιση" δεν μπορείς να την αφήσεις!

Εύχομαι ολόψυχα καλή επιτυχία και ένα μεγάάάάάάλο αποτέλεσμα!

Σου στέλνω και το πμ που μου ζήτησες και ό,τι μπορώ ακόμη να σε βοηθήσω, πολύ ευχαρίστως!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Συμφωνω ειναι πολυ σημαντικες αυτες οι εξετάσεις... Εκανα κι εγω μια σειρα πριν τη δευτερη εξωσωματικη.

Μου συστήσανε και τον Τσιλιβάκο στο Locus Medicus, ανοσολόγος κι αυτος σε θεματα υπογονιμότητας. Ελπίζω να μη βγει τιποτε περίεργο, γιατι ειμαι κι εγω της ομοιοπαθητικης, και καθε φορα που αναγκαζομαι να παρω κορτιζονη, ανατριχιάζω!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καποιο εξειδικευμένο κέντρο ή καλός αιματολόγος, ανοσολόγος στη Θεσσαλονίκη?????

Τελικά.....Τα πιο ωραία πράγματα έρχονται εκεί που δεν τα περιμένεις και γίνονται τα θαύματα όταν πάψεις να επιμένεις ?????

Link to comment
Share on other sites

νομιζω γιατι δεν ειμαι και πολυ των υπολογιστων οτι σου απαντησα πριν ενα λεπτο με πμ.το ειδες;η πατατα εκανα;

 

Ευχαριστώ!! ;);)

Τελικά.....Τα πιο ωραία πράγματα έρχονται εκεί που δεν τα περιμένεις και γίνονται τα θαύματα όταν πάψεις να επιμένεις ?????

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

κορίτσια, εγώ έχω φρικάρει με τους γυναικολόγους τελικά. Αντιμετωπίζουμε πρόβλημα υπογονιμότητας χωρίς να έχουμε βρει ακόμα κάποιο πρόβλημα. Αρνούνται να μου γράψουν την παραμικρή εξέταση, "γιατί να τρυπιέσαι συνέχεια" μου είπε η μια γιατρός, "τι τις θέλεις αυτες;" ο άλλος και "κάτσε να δούμε και αυτόν τον μήνα" και "ποιες ακριβώς θέλεις να σου γράψω;" ο τελευταίος. Μένουμε επαρχία και είναι ακόμα πιο δύσκολα τα πράγματα.Ξέρετε κάποιο νοσοκομείο στην Αθήνα ή κάποιο ανοσολόγο να μου προτείνετε μια και έχω ακόμα ένα μήνα πριν την 1η εξωσωματικη;

Link to comment
Share on other sites

εγω ειχα παει στη μαλεκου σοφια στην αθηνα. εινια αιματολογος. ηταν κατω πατησια, κοντα στον ηλεκτρικο. μου εγραψε τις εξετασεις και πηγα και τις εκανα στο ελενα. μου πηρε πολυ καλο ιστορικο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...