Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΣ ΤΟΚΕΤΟΣ ΜΕ ΑΝΕΣΗ....Κ ΕΥΚΟΛΙΑ!!!!!


Recommended Posts

ΕΓΩ ΠΑΛΙ ΠΟΥ ΠΕΡΠΑΤΙΣΑ ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΠΡΟΚΟΠΗ :cool:

 

Εγω μονο μαραθωνιους δεν εκανα και δεν ειδα προκοπη! :D

 

Χμμμ... :? ίσως τότε μόνο αν είναι κάτι να πάει καλά βοηθάει περισσότερο, δεν ξέρω... Η μαία μου μου είπε τότε ότι αν περπατήσω θα γλιτώσω 4 ώρες πόνους αλλά ούτε και εκείνη περίμενε τόσο γρήγορη εξέλιξη!!

GJMap2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 157
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΕΓΩ ΠΑΛΙ ΠΟΥ ΠΕΡΠΑΤΙΣΑ ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΠΡΟΚΟΠΗ :cool:

 

Εγω μονο μαραθωνιους δεν εκανα και δεν ειδα προκοπη! :D

 

Με τι ρυθμό περπατούσατε;

Χαζεύω βιτρίνες;

Να προλάβω το λεωφορείο;

έχω αργήσει σε σημαντικό επαγγελματικό ραντεβού;

 

(Το γ κερδίζει )

Είπαμε βοηθάει, αλλά αν δε σε θέλει ....

Link to comment
Share on other sites

ΕΓΩ ΠΑΛΙ ΠΟΥ ΠΕΡΠΑΤΙΣΑ ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΠΡΟΚΟΠΗ :cool:

 

Εγω μονο μαραθωνιους δεν εκανα και δεν ειδα προκοπη! :D

 

Με τι ρυθμό περπατούσατε;

Χαζεύω βιτρίνες;

Να προλάβω το λεωφορείο;

έχω αργήσει σε σημαντικό επαγγελματικό ραντεβού;

 

(Το γ κερδίζει )

Είπαμε βοηθάει, αλλά αν δε σε θέλει ....

 

Ακολούθησα τις εντολές της μαίας και περπατούσα σαν σε αγώνα... βάδην! Άσε που έκανε και κρύο και ζεσταινόμουνα κιόλας :)

 

Αλλά, σωστά, αν δε σε θέλει, τουλάχιστον κάνεις τετρακέφαλους και ανεβάζεις τη φυσική σου κατάσταση που θα τη χρειαστείς μετά αφού γεννήσεις!

GJMap2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
ΕΓΩ ΠΑΛΙ ΠΟΥ ΠΕΡΠΑΤΙΣΑ ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΠΡΟΚΟΠΗ :cool:

 

Εγω μονο μαραθωνιους δεν εκανα και δεν ειδα προκοπη! :D

 

το περπατημα που ειχα ριξει δεν λεγεται!!!! και πηραμε οοοολο το μηνα, βαλαμε και απο πανω μερες και τελικα μπηκα με προκληση...

me and my men...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια,να σας ζήσουν τα μπεμπάκια σας!!!Περιμένω πώς και πώς τη στιγμή που θα δω τον πρίγκηπά μου!Να είναι γερός και δε θέλω τίποτα άλλο!Τίς στιγμές του τοκετού...τις φοβόμουν ανέκαθεν!Κάτι οι διηγήσεις της μαμάς μου πως όταν της είπαν κορίτσι και με πρωτοπήρε αγκαλιά είπε:"αχ,το πουλάκι μου.Θα πονέσει και αυτό "κάποτε τόσο;;"

Είμαι ψιλοανθεκτική στον πόνο, μόνο που έχω ένα πρόβλημα...άνεσης!Κολπικό υπέρηχο ή τεστ ΠΑΠ έκανα μέχρι πέρυσι και έσπρωχνα το χέρι της γιατρού μέσα σε δικαιολογίες..."αχ,με συγχωρείτε, αλλά φοβάμαι,χίλια συγγνώμη,τί θα κάνω...".Πώς δε με έβρισε είναι άλλο θέμα!Τώρα μου λέτε πώς θα γεννήσω όταν έκανα σαν χαζή για έναν υπέρηχο;;;

Vd4Sp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κορίτσια εύκολα τα λες όταν περνάνε αλλά γεννάω σε 3 μήνες και το σκέφτομαι από τώρα...φοβάμαι όχι τον πόνα αλλά αγχώνομαι για να πάνε όλα καλά!!!!!τον πόνο τον αντέχω..περπάτημα αρκετό...πολλές φορές ο άντρας μου είναι κουρασμένος κι έτσι προσπαθώ εγώ μόνη μου να πηγαίνω βόλτα...με το πάσο μου βέβαια και κοιτάω βιτρίνες σε τέτοιο στυλ...κουράζομαι όμωσ και με πονάει και η μέση μου...επίσης πιάνομαι και στο κρεββάτι και τώρα τελευταία δεν κοιμάμαι όπως θα ήθελα και βλέπω πως οι αντοχές μου είναι λίγο μειωμένες

g598zf3jh69s483c.png
Link to comment
Share on other sites

Χειροτερη απο μενα δεν ειναι καμμια σας.Μιλαμε χε.......νη απο τον φοβο αλλα βρε κοριτσια εκεινη την ωρα εχεις τοση δυναμη και αντοχες.Η πρωτη γεννα ηταν δυσκολη ειχε σφηνωσει το κεφαλι του μωρου μου ελεγε ο γιατρος να ξεκουραστω και εγω συνεχιζα το σφιξιμο, να βγει το παιδι μην παθει κατι.Ολα θα πανε καλα πολλες γυναικες παλευουν να βιωσουν αυτες τις στιγμες.Οσες γεννατε με το καλο και γερα παιδακια,τα δυσκολα μετα αρχιζουν.

Link to comment
Share on other sites

:cool: Κοριτσια δεν θα το πιστεψετε. Αν και ογδοο παιδι επειδη εχω περασει απο παρα πολλες καταστασεις και εχω δει διαφορα περιστατικα τρεμω ολοκληρη. Αυριο το πρωι μπαινω στην κλινικη για να γεννησω. Λογω πολυτοκιας η μητρα ειναι χαλαρη και ο μπεμπης μου κολυμπαει, ετσι ειναι ανωφελο να περιμενουμε να ξεκινησει μονος του ο τοκετος παρολο που εχω συνεχεια συσπασεις. Η εμπειρια μου ομως λεει πως η καθε εγκυμοσυνη ειναι διαφορετικη οπως και ο καθε τοκετος μοναδικος. Πρεπει σε καθε περιπτωση η ψυχολογια σου να ειναι σε υψηλο επιπεδο και να σκεφτεσαι μονο την ευλογια που σου χαριζεται απλοχερα. Τα λεω στη νυφη για να τα ακουσει η πεθερα. Ουφ παιρνω βαθεια αναπνοη κανω το σταυρο μου και αυριο τετοια ωρα ευχομαι να εχω το ζουζουνι μου στην αγκαλια μου :D:D:D:D:D

Υπερπολύτεκνη!!!

Link to comment
Share on other sites

παντως κοριτσια - και αγορια, αν διαβαζουν το θεμα - ο γιατρος που με παρακολουθει απο την αρχη εως τωρα, μπηκα στον ογδοο μηνα - σε καμια συναντηση μας δεν μου ειπε να περπαταω!! δεν τεθηκε θεμα....

 

...κιλα δεν η8ελε να παρω πολλα ( ασχετα αν εμεινα εγκυος στα 48 κιλα και τωρα ειμαι σχεδον 70 ) και μου φωναζε να μην τρωω!

 

ο δε γιατρος του ικα που επισης με κοιταζει και αυτος και μου γραφει τις αδειες....ειπε οτι το περπατημα βοηθαει απλα στον μεταβολισμο .... και κοβει λιγο την ορεξη της εγκυου....οχι αυτο που λενε μαναδες - γιαγιαδες, οτι και καλα παιρνει θεση το μωρο και κατεβαινει!

 

- πριν γεννησεις σου κανουν απαραιτητα Κ Λ Ι Σ Μ Α ???????? αντε το ξυρισμα πες ...τυχαινει να μην εχεις προλαβει ....και αναγκαστηκα σε ξυριζουν γιατι μεσα στους πονους δεν μπορεις.....αλλα Κ Λ Ι Σ Μ Α ??????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΝΑΙ!

Για καλό και για κακό όταν θα πας στην αίθουσα τοκετών ρίξε και μια ματιά προς τα που πέφτει η τουαλέτα :D:D:D:D:D:D:D

για να υπολογίσεις τον χρόνο που χρειάζεται για να φτάσεις έγκυος γυναίκα :D

ΜΠΕΜΠΟΥΛΕΣ

Link to comment
Share on other sites

ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΝΑΙ!

Για καλό και για κακό όταν θα πας στην αίθουσα τοκετών ρίξε και μια ματιά προς τα που πέφτει η τουαλέτα :D:D:D:D:D:D:D

για να υπολογίσεις τον χρόνο που χρειάζεται για να φτάσεις έγκυος γυναίκα :D

 

 

δεν μπορω να πω οτι χαρηκα!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Sorry αν σε άγχωσα δεν το ήθελα :( :

Μπορεί να ακούγεται σπαστικό ή στενόχωρο αλλά εκτός από το μπουμπουκάκι σου φυσικά θα είναι ένα γεγονός που θα το θυμάσαι μετά και θα γελάς πίστεψε με.

ΜΠΕΜΠΟΥΛΕΣ

Link to comment
Share on other sites

Olga και Gioulaki σας εύχομαι να έχετε μια καλή και θετική εμπειρία τοκετού. Αυτό που λέει η Όλγα είναι σωστό, η αισιοδοξία και η σκέψη ότι φτάσατε επιτέλους μέχρι εκεί μετά από τόσους μήνες δίνει δύναμη! Ήμουν θετική γενικά και είχα συμπαράσταση από τον άντρα μου και το περιβάλλον, βοήθσαν αυτά αλλά είχα μάλλον και καλή κατασκευή... τί να πω.

 

παντως κοριτσια - και αγορια, αν διαβαζουν το θεμα - ο γιατρος που με παρακολουθει απο την αρχη εως τωρα, μπηκα στον ογδοο μηνα - σε καμια συναντηση μας δεν μου ειπε να περπαταω!! δεν τεθηκε θεμα....

 

...κιλα δεν η8ελε να παρω πολλα ( ασχετα αν εμεινα εγκυος στα 48 κιλα και τωρα ειμαι σχεδον 70 ) και μου φωναζε να μην τρωω!

 

ο δε γιατρος του ικα που επισης με κοιταζει και αυτος και μου γραφει τις αδειες....ειπε οτι το περπατημα βοηθαει απλα στον μεταβολισμο .... και κοβει λιγο την ορεξη της εγκυου....οχι αυτο που λενε μαναδες - γιαγιαδες, οτι και καλα παιρνει θεση το μωρο και κατεβαινει!

 

- πριν γεννησεις σου κανουν απαραιτητα Κ Λ Ι Σ Μ Α ???????? αντε το ξυρισμα πες ...τυχαινει να μην εχεις προλαβει ....και αναγκαστηκα σε ξυριζουν γιατι μεσα στους πονους δεν μπορεις.....αλλα Κ Λ Ι Σ Μ Α ??????

 

Όντως τελικά με αυτά που διαβάζω εδώ... μύθος το περπάτημα! Ούτε και σε μένα είπε ο γιατρός να περπατάω, μόνο την ημέρα που θα γεννούσα το είπε.

 

Κλύσμα, ναι, κλύσμα, σου κάνουν υποχρεωτικά... πήγα να κάνω την πάπια για να το αποφύγω αλλά με τσιμπήσανε και μου το κανανε τελικά. Με πιάσανε οι -δυνατοί- πόνοι και μου σπάσανε τα νερά μόλις άρχισε η ενέργεια του κλύσματος και ετσι έχω ταυτίσει το κλύσμα με τις ωδίνες :) , αν και μάλλον άσχετο ήταν. :?

GJMap2.png
Link to comment
Share on other sites

ναι είναι άσχετο το κλύσμα με τις ωδίνες..για να καθαρίσει το έντερο το κάνουν αλλά αν προλάβεις...αν είναι πολύ επείγον δεν έχουν χρόνο για τέτοια..πάντως κορίτσια δεν πειράζει..ανεχτήκαμε τόσα και τόσα ένα κλυσματάκι θα μαας βάλει κάτω;;;;το αποτέλεσμα μετράει....εμένα μου αρέσει να πεπρτάω για να κουραστώ και λίγο και να ξεφύγω και από το φαγητό.το μυαλό μου όλο εκεί είναι..η γιατρός μου λέει όλες οι αδύνατες βάζετε πολλά κιλά..εγώ μέχρι τώρα 10 έχω πάρει και το σκέφτομαι πως θα εξελιχθώ...ήμουν 56..

g598zf3jh69s483c.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

είναι πολύ απλή διαδικασία...ξαπλώνεις στο πλάι,μαζεύεις τα πόδια λίγο προσ την κοιλά όσο μπορείς..η μαία από τον πρωκτό σου βάζει ένα μπουκαλάκι σαν μπιμπερό με λεπτό σωληνάκι αδειάζει το υγρό μέσα και αυτό πάει στο έντερο όπου και το ενεργοποιεί για να αδειάσει...δεν πονάει αλλά είναι αίσθηση περίεργη..αλλά εκείνη την στιγμή δεν νομίζω να σε νοιάζει..πολλές το κάνουν και όρθιες σκυμμένες είναι μέσα στην τουαλέτα και κατευθείαν την χρησιμοποιούν..ελπίζω να σε κάλυψα

g598zf3jh69s483c.png
Link to comment
Share on other sites

χαχαχα... θυμαμαι εμενα με το κλισμα... ε, το κανει, και περιμενω λεει να ενεργησει... σιγα μην δρασει αμεσως... ναι ευτυχως που στο δωματιο ηταν και η τουαλετα και προλαβα στο τσακ... ρομπα θα ειχα γινει λεμε....

me and my men...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια να ρωτήσω πως γίνεται το κλίσμα?Δεν έχω ιδέα.Πονάει?

Χα κι εγώ το είχα απορία... αλλά εντέλει ούτε που το κατάλαβα... ήμουνα τόσο ενθουσιασμένη που θα γένναγα που σιγά μη μάσαγα για ένα κλισματάκι :lol:

Και όπως είπε και η Monbebe και γώ άνετη πήγα να το παίξω, αλλά πριν περάσουν πέντε λεπτά έκανα κατοστάρι δωμάτιο-τουαλέτα... και σταματάω εδώ αυτές τις γλαφυρές περιγραφές :D

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια να ρωτήσω πως γίνεται το κλίσμα?Δεν έχω ιδέα.Πονάει?

Χα κι εγώ το είχα απορία... αλλά εντέλει ούτε που το κατάλαβα... ήμουνα τόσο ενθουσιασμένη που θα γένναγα που σιγά μη μάσαγα για ένα κλισματάκι :lol:

Και όπως είπε και η Monbebe και γώ άνετη πήγα να το παίξω, αλλά πριν περάσουν πέντε λεπτά έκανα κατοστάρι δωμάτιο-τουαλέτα... και σταματάω εδώ αυτές τις γλαφυρές περιγραφές :D

 

χαχαχαχαχαχαχα..... σαν να με βλεπω! πεντε λεπτα? πολλα ειπες! ευτυχως που η τουαλετα σ'εμενα ηταν στον ιδιο χωρο και δεν ετρεχα σε τιποτε διαδρομους να εχουμε αλλα... καλα τι σκηνικο κι αυτο...

me and my men...

Link to comment
Share on other sites

είναι πολύ απλή διαδικασία...ξαπλώνεις στο πλάι,μαζεύεις τα πόδια λίγο προσ την κοιλά όσο μπορείς..η μαία από τον πρωκτό σου βάζει ένα μπουκαλάκι σαν μπιμπερό με λεπτό σωληνάκι αδειάζει το υγρό μέσα και αυτό πάει στο έντερο όπου και το ενεργοποιεί για να αδειάσει...δεν πονάει αλλά είναι αίσθηση περίεργη..αλλά εκείνη την στιγμή δεν νομίζω να σε νοιάζει..πολλές το κάνουν και όρθιες σκυμμένες είναι μέσα στην τουαλέτα και κατευθείαν την χρησιμοποιούν..ελπίζω να σε κάλυψα

 

ωραια πραγματα.....!!!!! υπεροχα....!!!! με το υγρο στον "πισινουλη" πως τρεχεις μεχρι την τουαλετα? δεν σταζεις???? ( μπλιαχ!!! )

 

τα ακτινιδια και τα δαμασκινα δεν βοηθανε? :D:D:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Κούκλα μου το τελευταίο πράγμα που θες όταν κάνεις εξώθηση είναι να φύγουν και "αλλα" μαζί :oops:

 

Στο Αλεξάνδρα η τουαλέτα ήταν στο απέναντι και πάλι καλά που πρόλαβα (πρωτότοκη κιόλας)... :roll:

Στο Λητώ ήταν μέσα στο δωματιάκι και με ντουζάκι και πετσετούλα όπου μετά πλύθηκα και σκουπίστηκα!!!

 

Τα νερά να τρέχουν πάντως.... :lol:

 

Τον μπέμπη παρεπιπτόντως τον γέννησα σε 40 λεπτά και στο κρεβάτι... δεν πρόλαβα να μπω στο χειρουργείο :D

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

πολλές το κάνουν και όρθιες σκυμμένες είναι μέσα στην τουαλέτα και κατευθείαν την χρησιμοποιούν..

 

Αυτο ειναι απαρεδεχτο και το κλισμα ειναι μια αδιαστικη διαδικασια. οσο και να χαιρομαι που σε λιγες ωρες η μερες θα εχω και εγω ενα ζουζουνακι στα χερια μου δεν μου αρεσει να μου βαζουν διαφορα σε καποια σημεια μου(μην πω)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Συμφωνω απολυτα με την pelagia!

Κι επειδη κι εμενα δε μου αρεσει να μου βαζουν διαφορα,την επομενη φορα (αν τυχει με το καλο) θα το κανω μονη μου το κλυσμα απο το σπιτι!Καθως επισης και το ξυρισμα!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...