Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Επαναφορά σώματος μετά τον τοκετό...


kalliopaki

Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια,

 

Το δεύτερο παιδάκι μου είναι 4,5 μηνών. Από κιλά έχω τα προ της εγκυμοσύνης, είχα βάλει λίγα και τα έχασα όλα.

 

Αυτό που με απασχολεί είναι εάν και πότε επανέρχεται το σώμα, η λεκάνη, η πλάτη, η πατούσα, στο πριν. Θα χωρέσω ποτέ στα παλιά μου πουκαμισάκια? Θα ξανακουμπώσει το παντελόνι μου το παλιό? Σημειωτέον έχω τα κιλά που είχα ακριβώς πριν μείνω έγκυος για πρώτη φορά, αλλά τα ρημαδορούχα ΔΕΝ μπαίνουν.

 

Επίσης να πω ότι γέννησα με καισαρική, δεν ξέρω αν παίζει ρόλο.

 

Ο γιατρός μου μου είπε ότι το σώμα μου έχει ήδη επανέλθει (σκελετικά), αλλά το θεωρώ αδύνατον!

 

Η εμπειρία σας τι λέει?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 82
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

φτου και από ότι βλέπω είστε και 8 μηνών, άρα ούτε για καλοκαίρι δεν με βλέπω να σουλουπώνομαι..

απλά άλλαξε το σώμα μου, το στήθος μου, όλα.... δεν έμειναν κιλά (10 είχα πάρει όλα κι όλα) αλλά σα να πλαδάρεψε το σώμα μου....μπλιαχ....σα να άνοιξε η λεκάνη.

ίσως η γυμναστική να βοηθούσε αλλά πού χρόνος (και διάθεση)???

Link to comment
Share on other sites

Εγω νομίζω να μην απογοητευεστε! λιγη γυμναστικη θα κάνει θαυματα... γιατί μπορεί τα κιλά να τα χασουμε αλλά όσο να ναι το σωμα μας δεν είναι όπως πριν.... παντως μια φίλη μου που γεννησε πριν 2 χρόνια και ενω εχασε τα κιλα αμεσως μετα τη γεννα (δεν ειχε βαλει και πολλά) μου ειπε ότι τώρα αρχισε να επανερχεται το σωμα της. Νομίζω πως για κάθε γυναίκα ο χρόνος που χρειάζεται για να επανελθει είναι διαφορετικός και εξαρταται απο πολλά πράγματα....


 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια εμένα στους 2 μήνες επανήλθε πλήρως σκελετικά. Έπέστρεψα βέβαια στο γυμναστήριο 1,5 μήνα μετά τον τοκετό. Επίσης, πήγαινα γυμναστήριο μέχρι και τον 6ο μήνα της εγκυμοσύνης.

Στο στήθος μόνο έχω πρήξιμο λόγω θηλασμού. Κοιλιά δεν μου έμεινε καθόλου αλλά υπάρχει μία σχετική χαλάρωση που ελπίζω να μαζευτεί μέχρι το καλοκαίρι. Από κιλά είχα πάρει 14 και τώρα, 3,5 μήνες μετά τον τοκετό μου μένει 1,5 ακόμα.

Γέννησα με ΦΤ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δυστυχώς δεν μπορώ να βάλω και γυμναστήριο στο πλάνο για την ώρα. Με την δουλειά (ωράρια ιδιωτικού τομέα...) και τις ανάγκες του σπιτιού σύν το θηλασμό είναι αδύνατο.

Άρα το όλο θέμα έγκειται στην χλαπάτσα? γιατί εμένα ούτε τα πουκάμισα δεν μου κάνουν πια? τι στο καλό, στα μπράτσα τα 'βαλα τα κιλά?

 

Η πατούσα? Άλλαξα για πάντα νούμερο ή θα ξαναγίνει?

Link to comment
Share on other sites

Εμενα η πατουσα επανηλθε......αλλα μονο η πατουσα :lol::lol::lol:

 

Ενω κιλα δεν εβαλα πολλα , μονο 8 στο συνολο και τα εχασα ολα με την γεννα (καισαρικη) το σωμα μου ακομα και τωρα 13 σχεδον μηνες μετα δεν εχει επανελθει.Ολα καλα αυτα που λετε για το γυμναστηριο αλλα δυστηχως δεν εχω χρονο ουτε να βηξω......οποτε αυτο το ξεχναμε.

 

Το τι διατροφη και το τι διαιτα εχω κανει ..........δε λεγεται.....απελπισια μ'εχει πιασει λεμε......

19Zup2.png

 

149138qob4e3htng.gif

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κορίτσια έβαλα 15 κιλά στην εγκυμοσύνη. Με το πού γέννησα έχασα τα 7, αλλά μετά ξαναπήρα μερικά λόγω καθισιού στο σπίτι και τσιμπολογήματος. Και ενώ θηλάζω αποκλειστικά δεν είδα μεταβολή στο βάρος. Ξεκίνησα όμως γυμναστήριο, γράφτηκα στα Curves, έχουν ένα πρωτοποριακό σύστημα γυμναστικής για γυναίκες, μόνο 30 λεπτά τη φορά, και ενώ πάω μόνο ένα μήνα έχω δει αποτελέσματα στο σώμα. Πάντως κι εμένα μου φαίνεται δύσκολο πράγμα το χάσιμο των κιλών σε αυτή τη φάση.

Link to comment
Share on other sites

Μια από τα ίδια! Γεννησα 5 Ιανουαρίου με καισαρικη, έχασα ολα τα κιλά της εγκυμοσύνης (9) αλλά τα τζην μου δε μπαίνουν! Και νιωθω σα να αλλαξε το σωμα μου ασχετα αν οι αλλοι δεν το παρατηρουν και μου λενε οτι ειμαι το ιδιο αδυνατη με πριν!! Αφου δεν ειμαι! Και ειδικα στην κοιλια οπου εχει συσσυρευτει λιπος! Ασχετα αν δε φαινεται γιατι ειναι Χειμωνας και καλυπτομαστε απ τα ρουχα! Τι θα κανουμε; Μπορουμε να επανελθουμε ως το Καλοκαιρι? Αντε γιατι θα εχουμε και βαπτιση!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμενα εφυγαν ολα τα κιλα της εγκυμοσυνης 16 στο συνολο παρακαλω!!!και απο οταν σαραντισα αρχισαν σιγα σιγα να μου μπαινουν τα τζινακια μου τωρα που ειμαστε 3 μηνων πλεον μου μπαινουν ολα κανονικα!αφου 40σα εκανα και λιγο διατροφη και ολα μια χαρα!

Link to comment
Share on other sites

εγώ έβαλα 13 κιλά, γέννησα πριν 4 μέρες και έχασα τα 7 με τη γέννα (καισαρική κι εγώ) και έχασα ακόμα 3μιση τις τελευταιες δύο εβδομάδες... Κάνω δίαιτα με διαιτολόγο γιατί αποφάσισα να χάσω όλα τα παραπανίσια κιλά (εχω και απο την πρώτη εγκυμοσύνη , που δεν προλαβα να τα χασω γιατι στους 7 μήνες ήμουν ξανά έγκυος). Ηδη βλέπω διαφορά στο σώμα μου, αν και έχω πολλα κιλά ακόμα να χάσω , εχω επικεντρωθεί στο στόχο μου και σε λίγο που θα μπορώ , θα ξεκινήσω και γυμναστική και ο Θεός βοηθός!!


 

Link to comment
Share on other sites

εμενα εφυγαν ολα τα κιλα της εγκυμοσυνης 16 στο συνολο παρακαλω!!!και απο οταν σαραντισα αρχισαν σιγα σιγα να μου μπαινουν τα τζινακια μου τωρα που ειμαστε 3 μηνων πλεον μου μπαινουν ολα κανονικα!αφου 40σα εκανα και λιγο διατροφη και ολα μια χαρα!

 

Μπράααβο!!! Πως το κατάφερες αυτό?? Εμένα δεν κλείνουν.

¨Οχι τίποτα άλλο αλλά και σε περίοδο κρίσης δεν είμαι για αλλαγή γκαρνταρόμπας!!!

 

stin@ , μαίρη, κουράγιο βρε κορίτσια. Ϊσως η γυμναστική να είναι η λύση, δεν ξέρω

Link to comment
Share on other sites

Εμείς είμαστε 3 μηνών σχεδόν, και ενώ είχα πάρει γύρω στα 15 κιλά, έχασα τα 10 και έχω κολλήσει στα 5-6 που δεν φεύγουν, παρόλο που θηλάζω αποκλειστικά. Προσπαθώ να ψιλογυμνάζομαι, αλλά είναι πολύ δύσκολο γιατί ο μικρός δεν είναι του ύπνου, οπότε τρέχω και δεν φτάνω μέσα στο σπίτι. Αλλά όπως λέτε κι εσείς σαν να έχει αλλάξει η διάπλαση του σώματός μου, δεν είναι τα κιλά. Η αδελφή μου πάντως λέει (έχει κάνει δύο παιδάκια) ότι το σώμα θέλει 9 μήνες να ανοίξει και 9 μήνες να επανέλθει.

Τυχερές όσες έχουν άνθρωπο να τους κρατάει το μωρό και μπορούν να πηγαίνουν γυμναστήριο, έχω να πώ...

υπομονή λοιπόν

jTosp2.png
Link to comment
Share on other sites

Eμείς είμαστε 7 μηνών αλλά δεν βλέπω ουτε κιλά να χάνω (μου έχουν μείνει 10) ούτε το σώμα μου να επανέρχεται...

Πρέπει να φτιάξω από την αρχή γκαρνταρόμπα

qc40p3.png

 

Nv8Rp3.png]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω γεννησα πριν 2,5 χρονια!

Τα κιλά τα εχασα όλα σε 3-4 μηνες μετά τη γέννα,σκελετικα επανηλθα,το θεμα μου ειναι άλλο..αυτη η ρημάδα η κοιλιά μου δεν επανηλθε ποτέ!

Ειμαι 50 κιλά και ομως η κοιλια μου ειναι πλαδαρη,υπάρχει έξτρα δέρμα ρε παιδι μου!

 

Το χω πάρει αποφαση πια!

η κούκλα μου...18/8/2009

το αγορακι μου... 6/11/2012

Link to comment
Share on other sites

Η αδελφή μου πάντως λέει (έχει κάνει δύο παιδάκια) ότι το σώμα θέλει 9 μήνες να ανοίξει και 9 μήνες να επανέλθει.

 

Το έχω ακούσει κι εγώ, αλλά ισχύει?

 

Eμείς είμαστε 7 μηνών αλλά δεν βλέπω ουτε κιλά να χάνω (μου έχουν μείνει 10) ούτε το σώμα μου να επανέρχεται...

Πρέπει να φτιάξω από την αρχή γκαρνταρόμπα

 

αααχ Join the club!

 

Εγω γεννησα πριν 2,5 χρονια!

Τα κιλά τα εχασα όλα σε 3-4 μηνες μετά τη γέννα,σκελετικα επανηλθα,το θεμα μου ειναι άλλο..αυτη η ρημάδα η κοιλιά μου δεν επανηλθε ποτέ!

Ειμαι 50 κιλά και ομως η κοιλια μου ειναι πλαδαρη,υπάρχει έξτρα δέρμα ρε παιδι μου!

 

Το χω πάρει αποφαση πια!

 

Αυτό είναι και θέμα δέρματος υποθέτω, το πόσο ελαστικό είναι δηλαδή για να επανέλθει. Πάντως στην παραλία είναι εύκολο να πεις ποιες κοπέλες έχουν γεννήσει και ποιες όχι... Ίσως να παίζει ρόλο και η ηλικία, άλλο να γεννάς στα 20κάτι και άλλο στα 30φεύγα (εδώ ανήκω εγώ...)

Link to comment
Share on other sites

 

 

Αυτό είναι και θέμα δέρματος υποθέτω, το πόσο ελαστικό είναι δηλαδή για να επανέλθει. Πάντως στην παραλία είναι εύκολο να πεις ποιες κοπέλες έχουν γεννήσει και ποιες όχι... Ίσως να παίζει ρόλο και η ηλικία, άλλο να γεννάς στα 20κάτι και άλλο στα 30φεύγα (εδώ ανήκω εγώ...)

 

Σιγουρα στην παραλία το καταλαβαινεις...!

Αφου σκάμε μύτη με όλο το τζάμπο!!!!!!!!χαχαχ

Εγω 29 γεννησα.

η κούκλα μου...18/8/2009

το αγορακι μου... 6/11/2012

Link to comment
Share on other sites

και στα 35 εκανα την μπεμπα . Προ 6 μηνιας δηλαδη, αλλα τα κιλα είναι ολααααααααααα στην θεση τους.Δεν πηγαν που-θε-να! εχω φορτωθει 10 ολοκληρα περιφανα κιλα!!!!!!!!!!!

ευχαριστω

s-age.png[/img]Z7Txp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια χωρίς γυμναστική και διατροφή το σώμα δεν επανερχεται στην αρχική του κατάσταση!!!!!!!!!Και δε λεω μονο για τα κιλά είναι το λιγότερο!

Οταν γεννησα το γιο μου δεν μπορουσα να πηγαινω γυμναστηριο, αγόραζα όμως DVD από περιοδικά και 3-4 φορες την εβδομάδα γυμναζόμουν (τις περισσοτερες φορες 11-12 το βραδυ), μεσα σε 1 χρόνο το σώμα μου εγινε πιο σφιχτό και από πριν;)

Τωρα στο 2ο επειδη δεν εχω δουλεια, ακόμα τουλάχιστον, πηγαίνω γυμναστήριο (βρηκα με 69 ευρώ 8 μήνες) και πραγματικά έχω το καλύτερο σώμα που είχα ποτε:D:D

Link to comment
Share on other sites

εγω σε ζηλευω παντως και 1000 μπραβο. εγω βρε κοριτσια τι να σας πω.... βαριεμαι να σουρω τα ποδια μου. γυρω στις 8 το βραδυ απλα σερνομαι. δουλεια και δυο παιδια ....με τιποτα γυμναστικη. αγαρασαμε ρνα ελληπτικο μηχανημα πολυ καλο.πραγματικα με δεκα λλεπτα την ημερα γυμναζεις ολο το σωμα. αλλα το καναμε μια ωραιοτατη κρεμμαστρα.οποιος περναει απο διπλα ρίχνει και ενα μπουφαν πανω. νομιζω ομως οτι ηρθε η ωρα του. 10 λεπτα πια την ημερα αξιζω και γω.οχι τιποτα δηλαδη πως θα βαλω και μπικινι...

s-age.png[/img]Z7Txp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αχ πόσο σας νιώθω....Και εγώ με κτ γέννησα είχα πάρει συνολικά 8-9 κιλά τα οποία έχασα τις πρώτες 10 μέρες και μετά πήρα 3.Σιγά τα κιλά θα μου πείτε τώρα (52κλ) αλλα στο ρημαδοτζιν που πριν την εγκυμοσύνη που έπεφτε τώρα δεν κουμπώνει!!!!!Έχω πειστεί ότι δεν θα μπορέσω να φορέσω ξανά τίποτα πέρα από μπιτζάμες, φόρμες και κολάν εγκυμοσύνης (γιατί τα νιώθω πιο άνετα πάνω μου) σ'αυτή τη ζωή..!!

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Εχει πολλή μεγάλη σημασία σε τι κατάσταση ήταν το σώμα πριν τις εγκυμοσύνες!!!

 

Εγώ πάντα έκανα χορό, από μικρή ατελείωτες ώρες εως και μεγάλη, και γενικά ήμουν πάντα σφικτή, έκανα δύο γέννες μέσα σε λιγότερο από 2 χρόνια και το σώμα μου πήρε από 8 περίπου κιλά σε κάθε εγκυμοσύνη.

 

Τα κιλά τα έχασα αμέσως, όμως το δέρμα είχε ξεχειλώσει να το πω? :), και τα πόδια ήταν λεπτά και μια χαρά και η "πατσιά"-κοιλιά υπήρχε :).

 

Αρχισα λοιπόν μετά και τη δέυτερη γέννα κανα 6 μηνο, γιατί είχα κάνει καισαρική, να κάνω ένα δικό μου πρόγραμμα στο σπίτι, και επειδή ήμουν ήδη γυμνασμένη το σώμα βρήκε γρήγορα τη φορμα του, το δέρμα άρχισε να σφίγγει σιγά-σιγά με τη βοήθεια αυτής της κρέμας (http://www.ioffer.com/i/red-pepper-hot-chili-balo-body-slimming-cream-250ml-180062779), εγώ είχα γυρίσει στη δουλειά και είχα κόψει τον θηλασμό και χρησιμοποίησα άφοβα την κρέμα, αν θηλάζετε να ρωτήσετε πρώτα... και αν δεν επιτρέπεται κάντε τη γυμναστική και σωστή διατροφή και θα έχετε τα ίδια αποτελέσματα.

 

Σε λίγους μήνες έπιανα από μέσα τους κοιλιακούς μύες και η πατσιά σιγά σιγά μάζευε :), τώρα πλέον μου έχει γίνει συνήθεια και ομολογώ ότι έχω καλύτερο σώμα από ότι πριν γεννήσω που ήμουν και σαφώς μικρότερη!

 

Οπότε μην απελπίζεστε κορίτσια!!! από 40 κοιλιακούς το πρωί μόλις ξυπνάτε και το βράδυ πριν τον ύπνο, στο πάτωμα τα ποδαράκια πάνω - κάτω και θα γίνεται και πάλι σουπερ!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...