Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι δώρο να σας κάνουμε;


Μαμά του Ωρίων

Recommended Posts

Μονο εγω και η οικογενεια μου δινουμε χρήματα ? :D

Παιρνω ωραία καρτούλα και στους μακρινους βαζω 30-50 ευρω και στους συγγενείς 60-100 .

Οι κουμπάροι μου , απο τους συγγενεις μου που είχα καλέσει στη βαφτιση (ειμαστε πολύτεκνοι :lol: ) μάζεψαν 400 ευρω ! Φαντάζεστε ολα αυτα τα λεφτά να ήταν ρούχα ?? :shock:

Εγώ και στο βαφτιστήρι μου προτίμησα στη γιορτή του να του στείλω χρήματα και ενα φτηνό παιχνιδάκι για να χαρεί :D

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 158
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Στη δική μας βάφτιση δεν πρωτοτύπησε κανεις :cry: .. Όλοι ρούχα μας έφεραν, και 2-3 παιχνίδια....

 

Παντως δεν μπορώ να πω για φετος το καλοκαιρι ειχα ετοιμη την γκαρνταρομπα της, δεν αγόρασα παρα ελάχιστα πράγματα, έπιασαν τόπο...

 

Κι εγώ πλεον δεν αγοράζω ρούχα για δώρα για μικρα παιδακια εκτός σπανίων περιπτώσεων, προτίμώ πιο πρακτικά πράγματα, όπως κουβερτούλες, σεντονακια, μπουρνουζάκια κλπ.. Κι εμενα όποιος μου εφερνε τετοια με βόλευαν πολύ :D

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Και εμενα οταν βαφτησα το πρωτο μου παιδί ΟΛΟΙ μου εφεραν ρουχα και δεν ηξερα τι να τα κανω!! Δεν ειχα χωρο να τα αποθηκευσω οσα ηταν μεγαλυτερα και οσα ηταν για την ηλικια του τα περισσότερα δεν προλαβε να τα βαλει! Εγω παιρνω παντα παιχνιδια γιατι οι περισσοτερες μαμαδες φιλες μου δεν τα προτιμανε, αλλα δεν σκεφτονται και τα καημενα τα παιδακια...Οταν ημουνα μικρη δεν υπηρχαν τοσα παιχνιδια και το εχω αποθυμενο! Οποτε παω στο jumbo κανω περισσοτερη χαρα απο το γιο μου!! Παρολο που του εχω παρει και βλακειες κατα καιρους ειναι μερικα που του αρεσουν οπως αυτα τα ποδηλατακια χωρις πεταλια που έπαιζε απο 1 ετους (τωρα ειναι 2 και κατι) και ακομα γυρναει ολο το σπιτι με αυτα! (2 εχει και δεν ξερει σε ποιο να πρωτοανεβει!) Αυτο περνω και εγω συνηθως, στο jumbo εχει απο 30 ευρω εως 50 νομιζω, αλλα στους πιο κοντινους προτιμω να ρωτησω πρωτα τι τους λειπει κι αν δε μου πουνε παω σε καποιο καταστημα (π.χ. το allouette) κανω δωροεπιταγή οσα χρηματα νομιζω και πανε και διαλεγουν μονοι τους οτι χρειάζεται και δεν τρεχουν να τα αλλαξουν!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εμεις μαζεψαμε 3.500 ευρω κ ειχαμε 2-3 ρουχαλακια κ 1-2 ασημικα δωρακια για το δωματιο μας....

Τουλαχιστον ετσι τα κανουμε οτι θελουμε οχι ολα σε ρουχα...

θα ηταν κριμα!

Link to comment
Share on other sites

Εμείς πήραμε 7 μπουφάν! :shock: ένα ποδηλατάκι με βοηθό ( το χρησιμοποιούμε ήδη), ένα σετ φαγητού, 2 παιχνίδια, πολλά πολλά ρούχα και τέλος μια απίθανη μηχανή dukati που λειτουργεί με μπαταρίες :shock: Την κρύψαμε στην αποθήκη και θα του την εμφανίσουμε του χρόνου!

Παπούτσια καθόλου! Έδωσα παραγγελία λοιπόν σε 2 φίλες μου να του πάρουν παπούτσια και έχω μαζέψει από το mothercare 6 σακούλες ρούχα-μπουφάν κ.λ.π τα οποία θα τα αλλάξω όλα και θα του πάρω ένα καθισματάκι για το αυτοκίνητο!

Πάντως όντως πολλοί λίγοι σκέφτονται τα παιχνίδια!

7adb2868d6.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νομιζω ειναι επικινδυνα τα παιχνιδια...οσες φορες το σκεφτηκα, ειπα πως δεν ξερω τι εχει ηδη το παιδι και ποσο θα του αρεσει (η στους γονεις) ενα παιχνιδι..........κι υστερα λες οτι θα τα θεωρησουν πεταμενα λεφτα αντι να τους παρεις κατι χρησιμο.....

 

 

Καλες τρεχαλες για αλλαγμα τωρα μαρη!!! :lol:

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω ειναι επικινδυνα τα παιχνιδια...οσες φορες το σκεφτηκα, ειπα πως δεν ξερω τι εχει ηδη το παιδι και ποσο θα του αρεσει (η στους γονεις) ενα παιχνιδι..........κι υστερα λες οτι θα τα θεωρησουν πεταμενα λεφτα αντι να τους παρεις κατι χρησιμο.....

 

 

Καλες τρεχαλες για αλλαγμα τωρα μαρη!!! :lol:

 

Η μόνη αλλαγή θα είναι αυτή και ίσως και 2 τσαντες από τα allouette, τα οποία όμως μπορώ να πω ότι με έχουν μπερδέψει! Άλλες σακούλες π.χ. που είχαν αγοραστεί από το Αττικα έχουν άλλες διευθύνσεις. Άλλη τσάντα της ίδιας εταιρείας είχε μέσα κάρτα με καταστήματα σε άλλες περιοχές και διευθύνσεις! Τι να πω! Μάλλον δεν θα αλλάξω τίποτε άλλο γιατί σε όλους είχα πει να αγοράσουν ρούχα για 2 ετών και έτσι δεν έχω προς το παρόν πρόβλημα με το μέγεθος!

Βασικά αρνούμαι να μπω σε αυτή τη διαδικασία αλλαγής! Δεν έχω παράπονο και αθλητικές φόρμες μου έφεραν και 3 ζευγάρια πιτζαμάκια και καλτσάκια και 2 κουβερτούλες ίσως να χρειαστώ 5-6 εσωρουχάκια αλλά δεν αγχώνομαί ακόμα.

7adb2868d6.png
Link to comment
Share on other sites

Σε καποιον που δεν εχετε μεγαλη υποχρεωση κ εχετε σκοπο να παρετε κατι με 30 ευρω σας συνιστω το aqua pod απο τα mothercare. Ειναι στηριγμα με βεντουζα και αντολοσθητικο χαλακι για μεσα για την μπανιερα απο 6 μηνων και πανω. Μπαινει το παιδακι μεσα κ το πλενεις μια χαρα. το πηρα χτες για το γιο μου κ το δοκιμασα ειναι πολυ πρακτικο κ δεν πιανει χωρο καθολου στην αποθηκευση. Κανει 30 ευρω και απο 1 φορμακι πιστευω ειναι πιο χρησιμο.

eNortjK1UrIwNrMwVrIGXDAS2gKo16.png[/

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έκανα τις πρώτες μου αλλαγές και πήρα από το Motrhercare κάθισμα αυτοκινήτου για το αγόρι μου 2 δώρα για Βάφτιση και γενέθλια που ακολουθούν και επίσης από τα Allouette ένα ζευγάρια παπούτσια, μια απίθανη φόρμα αθλητική και μια τσάντα για τα απαραίτητα του Θάνου.

Σημαντική Διαπίστωση: τα μισά χρήματα που έδωσε ο καθένας για δώρο αν μας τα είχε δώσει σε μετρητά θα είχαμε αποφύγει και εμείς τις αλλαγές και εκείνη τα περιττά έξοδα!

Μήπως πρέπει να υιοθετήσουμε και την Λίστα Βάπτισης? :wink::lol::lol:

7adb2868d6.png
Link to comment
Share on other sites

Εμείς βαφτίζουμε την μπεμπούλα μας την Κυριακή και από τώρα σκέφτομαι το τρέξιμο που έχω να κάνω με τις αλλαγές...

Στους γνωστούς είπα να φέρουν ρουχάκια για 2 ετών ( για 1 έτους είμαστε φουλ), σεντονάκια για μονό κρεβατάκι (όταν θα βγει από την κούνια), πάπλωμα για κρεβάτι και στους συγγενείς που με ρώτησαν αν θέλω λεφτά ή κάτι άλλο, τους είπα λεφτά...

Κατά τα άλλα και επειδή θα έχουμε πολύ κόσμο, πιστεύω ότι θα ξεποδαριαστώ για αλλαγές...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δική μου διαπίστωση

 

 

φέρνουν όλοι ρουχάκια και είναι συνήθως ή σετάκι ή παντελόνι ή μπουφαν!

Μα γιατί δεν φέρνει ΚΑΝΕΝΑΣ ένα μπλουζάκι? (οκ υπήρξε μία εξαίρεση σε μένα αλλά ήταν μόνο μία :lol: )

 

Έκανα αλλαγή σε παντελονάκι και πήρα μπλουζάκια

 

 

Επίσης... γιατί δε φέρνει κανένας εσωρουχάκια? Ασχημα θα ήταν μερικά ζιπουνάκια και καλτσάκια? εεε? :lol:

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να το θεωρουν φτωχο δωρο........οτι καλυτερα ειναι να σου παρουν κατι που δεν θα αγορασεις μονη σου......

 

Εμενα μου φεραν και μια θαυμασια πετσετα θαλασσης.....με ζωγραφια πειρατικη πανω σε ειδικη θηκη!!!! Σουπεεερρρρρρρρρ!!!!!

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

H βάφτισή μας είναι την Κυριακή και ήδη έχουμε πάρει κάποια δωράκια, στην πρώτη φίλη που μας ρώτησε, της ζήτησα εσωρουχάκια αλλά ήθελε κάτι πιο ακριβό, οπότε της είπα για ενα ποδηλατάκι-στράτα που μ άρεσε και μαζί μου έφερε και 2εσωρουχ μαζί με 3 ζευγ καλτσούλες. Σε άλλη κολλητή είπα για εσώρουχα και μου είπε οκ. Μια άλλη μου έθεσε το διλημμα money ή δώρο και απάντησα το αυτονόητο. Ενω δυο συγκάτοικοι μας έφεραν, 2 σετάκια εκ των οποίων ειδικά το ένα είναι τέλειο. Μέχρι εδώ αυτά..

Στον επόμενο που θα με ρωτήσει θα ζητήσω εναν υπνόσακο που κάπου εδω τριγύρω διάβασα κ σκέφτηκα πως θα είναι χρήσιμος..

Link to comment
Share on other sites

Και εγω σήμερα με τις αλλαγές που έκανα από τα allouette του πήρα και 2 εσωρουχάκια και καλτσάκια!

 

Και τι πάει να πει φτηνό δώρο? Αν πάρεις ένα σετ 7 εσώρουχα από το mothercare θα δώσεις 40 ευρώ! Λίγα είναι????

7adb2868d6.png
Link to comment
Share on other sites

Oxi ftvxo οικονομικα.......αλλα σαν δωρο.........σωβρακα??? Πφφφφφφ!!!! Θα πει καποιος......συνηθως κανουν σινιε δωρα.......μια φιλη εδωσε 60 ευρω για να μας παρει ενα πολο.........δεν λεω μουρατο ειναι.....αλλα ποσο να το βαλει???? Τοσα λεφτα κριμα ειναι.......αυτος που σου το προσφερει ομως αισθανεται καλα....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Oxi ftvxo οικονομικα.......αλλα σαν δωρο.........σωβρακα??? Πφφφφφφ!!!! Θα πει καποιος......συνηθως κανουν σινιε δωρα.......μια φιλη εδωσε 60 ευρω για να μας παρει ενα πολο.........δεν λεω μουρατο ειναι.....αλλα ποσο να το βαλει???? Τοσα λεφτα κριμα ειναι.......αυτος που σου το προσφερει ομως αισθανεται καλα....

 

Καλά τότε, δεν πειράζει! Αν είναι να τους στενοχωρήσω, αύριο θα πάω να αλλάξω 1 μπουφάν και 2 παντελόνια και θα τα πάρω όλα σε ΣΩΒΡΑΚΑΑΑΑ! :lol::lol::lol::lol:

7adb2868d6.png
Link to comment
Share on other sites

Μα γιατί δεν φέρνει ΚΑΝΕΝΑΣ ένα μπλουζάκι? (οκ υπήρξε μία εξαίρεση σε μένα αλλά ήταν μόνο μία :lol: )

μη μου πεις ότι εγώ είμαι η εξαίρεση!!! καλά σίγουρα εγώ είμαι, αφού ξέρω τι σου πήρα :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Oxi ftvxo οικονομικα.......αλλα σαν δωρο.........σωβρακα??? Πφφφφφφ!!!! Θα πει καποιος......συνηθως κανουν σινιε δωρα.......μια φιλη εδωσε 60 ευρω για να μας παρει ενα πολο.........δεν λεω μουρατο ειναι.....αλλα ποσο να το βαλει???? Τοσα λεφτα κριμα ειναι.......αυτος που σου το προσφερει ομως αισθανεται καλα....

 

Καλά τότε, δεν πειράζει! Αν είναι να τους στενοχωρήσω, αύριο θα πάω να αλλάξω 1 μπουφάν και 2 παντελόνια και θα τα πάρω όλα σε ΣΩΒΡΑΚΑΑΑΑ! :lol::lol::lol::lol:

 

ετσι artemis παρτους τα σωβρακα!!! :lol::lol::lol::lol:

πολυ γελασα οπως το πες :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εμείς μτά την βάφτισή μας ήμαστε πλουσιότεροι κατά 1800€

Επίσης αποκτήσαμε :

μια κουνια εξωτερικου χωρου

3 φορμες

1 ζευγαρι μποτάκια κίτρινα Timberland

2 αλμπουμ φωτογραφιών

2 βραχιολάκια και ενα δακτυλίδι απο ασήμι

5 μπουφάν (από 12μηνών έως 2 ετών)

4 παιχνιδάκια για ηλικία 9-12 μηνών

1 πάρκο

2 σετ σεντόνια για μονό κρεβάτι

3 σετ πετσέτες (κανονικά οχι μπουρνουζοπετσέτεσ με κουκούλα)

3 φούστες με μπλουζάκι

1 πορτατιφ για το δωμάτιό μας

1 καλόγερο μολύβι επίσης για το δωμάτιό μας

1 μαγιό μπικίνι, μπρατσάκια, πετσέτα, τσάντα θαλάσσης, αντιηλιακό, καπέλο για του χρόνου το καλοκαίρι

3 δωροεπιταγές από τα mothercare συνολικής αξίας 150€

1 λίρα από την Τραπεζα Ελλάδος κοπής παλιάς κοπής αλλά δεν θυμάμαι πότε

3 καλοκαιρινά φορεματάκια 3-6 μηνών (?????????????????)

1 σετ φαγητού πορσελάνινο από Παρουσίαση για πιο μεγάλο παιδί μαζί με σετ ανοξείδωτα μαχαιροπίρουνα παιδικό όλα στο ιδιο σχεδιο

1 δωδεκάδα μαρκαδόρους + 2 μπλοκ ζωγραφικής + 3 τετράδια ντόρα + 1σετ ακουαρέλας (???????????????????????)

 

Η νονά μας τα ρουχαλάκια της τα είχε βάλει σε κουτί - βαλίτσα (ροζ στολισμένο) αλλά της πήρε και παιδική βαλιτσούλα για τις διακοπές μας!

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητές φίλες,

Γεια σας. Με φέρατε 5 χρόνια πίσω στη βάφτιση του γιου μου και στο ατελείωτο ξεποδάριασμα των αλλαγών... Και αν εδώ στην επαρχία μου φάνηκε κουραστικό, φαντάζομαι πως στην Αθήνα ή στη Θεσ/νίκη θα είναι μαρτύριο λόγω των μεγάλψν αποστάσεων...

Πάντως τα πιο χρήσιμα δώρα που είχαμε αποδείχθηκαν τα εξής:

1) Σεντόνια σετ και σεντόνια με λάστιχο (τα λάτρεψα)

2) Πετσέτες μικρές και μπάνιου

3) Μπουρνούζι κανονικό για 2 ετών που το καταφχαριστήθηκα (και δεν ξέρω και ποιος το έφερε γιατί δεν είχε κάρτα) Μπορείτε να πάτε και μεγαλύτερο, πάντα χρησιμεύουν

4) Τζιν ρούχα σε διάφορα μεγέθη έως και για 4 ετών (να σας εξηγήσω γιατί: αν πας σε ένα μωρό ενός έτους τον Οκτώβριο ένα φουτερ σετ για δύο ετών, για του χρόνου όπως λέμε, είσαι σίγουρη ότι θα το φορέσει; Μπορεί να έχει μεγάλη ανάπτυξη και να μην του κανει, Ενώ ένα τζιν παντελόνι πχ. θα το φορέσει οπωσδήποτε κάποια στιγμή, είτε άνοιξη είναι είτε φθινόπωρο)

5) Ασημένιες κορνίζες (διότι μετά την βάφτιση ως γνήσια χαζομαμά γέμισα το σπίτι φωτογραφίες)

6) Πιζάμες

7) Σετ πιάτα (wmf, κλπ)

8 ) Φακελάκια με ...λεφτά (άνοιξα λογαριασμό στον μικρό με αυτά που μαζεύτηκαν)

9) Πάπλωμα για κούνια και πάπλωμα για μονό κρεββάτι με παραστάσεις

 

Επίσης χρήσιμα δώρα θα ήταν ( και δεν είχα κανένα)

9) Εσώρουχα (για διάφορες ηλικίες- όλα χρησιμεύουν)

10) Καλτσάκια ( όχι μόνο μωρουδιακά αλλά διάφορα) μπορεί ναι κάνουν μόνο 2 με 4 ευρώ αλλά αν πάρεις καμιά δεκαριά ζευγάρια θα εκτιμηθούν δεόντως

 

Τώρα θα διαφωνήσω με ορισμένες φίλες σχετικά με τις εικόνες. ΜΗΝ ΠΑΤΕ ΕΙΚΟΝΕΣ. Όλο και κάποια ηλικιωμένη θεία θα φέρει κάποια "διαβασμένη" εικόνα. Εγώ έχω από το γάμο μου καμιά δεκαριά και από τη βάφτιση τουλάχιστον δέκα ακόμη... Έβαλα στο δωμάτιο του παιδιού μερικές πάνω από το κρεββάτι του, αλλά τις άλλες τι να τις κάνω. Να ανοίξω παρεκκλήσι;

 

Όσον αφορά στα παπούτσια καλύτερα να ρωτάτε πριν πάρετε. Εγώ για παράδειγμα φόρεσα στο γιο μου μόνο kickers μποτάκια όταν άρχισε να περπατάει, διότι κρατούσαν το πόδι του πιο σταθερό (εντολή του νονού του που είναι ορθοπαιδικός). Δεν μπορούσα να ζητήσω να μου φέρουν δώρο kickers διότι ήταν πανάκριβα αλλά δεν μπορούσα να τους αφήσω να πάρουν οποιοδήποτε απλά όμορφο παπούτσι. Έτσι ρωτήστε πριν αγοράσετε παπούτσια

 

Ελπίζω να βοήθησα

 

40+mama

.pngy3DLp3.png
Link to comment
Share on other sites

εγω πάντως για 3 χρόνια εχω ρούχα από την γέννηση και την βάφτιση. Πήγαινα και τα άλλαζα και έπειαρνα μεγαλύτερα για τις επόμενες χρονιές. Μέχρι στιγμής δεν έχω ψωνίσει και πολλά απο τα ρούχα της. Την βγάζω με αυτα που είχα αλλάξει. Βέβαια οταν τα άλλαζα πάντα συμπλήρωνα λεφτα...

 

σεντόνια- παλωματοθήκες μοθ φάνηκαν πολύ χρήσιμα

.png
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Μαμάδες και μπαμπάδες γειά σας :D

 

Ήρθε η ώρα να βαπτίσει ο κουμπάρος μου τη κορούλα του και σα καλός φίλος ετοιμάζομαι γιά δώρο!

 

Τα περασμένα Χριστούγεννα λοιπόν και ενώ ήμουν στην Αγγλία, είδα στο σπίτι μιας φίλης κάτι που δεν είχα ξαναδεί και πολύ περισσότερο σκεφθεί γιά δώρο! Είχε στο τοίχο της στο σαλόνι ένα κάδρο, κορνίζα να το πω, στο οποίο είχε κάνει ακριβείς αναπαραστάσεις από τα χεράκια του μπόμπιρά της βαμένες σε χρυσαφί χρώμα και μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση. Από γύψο μου είπε ότι γίνονται. :roll:

 

Μιά και μου αρέσουν τα ιδιαίτερα δώρα και δε παίζει να τους στείλω στην Αγγλία γιά να το κάνουν :twisted:, γνωρίζει καμία/κανείς αν υπάρχει κάποιος στη Αθήνα/Αττική που να ασχολείται με αυτού του τύπου δώρα και πόσο κοστίζουν;

 

Ευχαριστώ :D

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

 

Πολύ γρήγορη σε ευχαριστώ :).

 

Δεν είναι ακριβώς αυτό που είχα δει. Ήταν τρισδιάστατο ακριβώς όπως και το πραγματικό χεράκι, όχι απλό αποτύπωμα. Είναι όμως είναι και αυτό μιά ιδέα! Αν δε μπορέσω να βρω αυτό που ψάχνω θα το σκεφτώ...Και πάλι ευχαριστώ :D

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...