Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΑΘΗΜΑ: ΦΙΛΑΝΑΓΝΩΣΙΑ


Recommended Posts

να μην απογοητευεσαι,και να το ξανακανεις θεμα,ισως αυτη τη φορα με την συμβολη και καποιων αλλων μαμαδων που ΔΕΝ θεωρουν 'ανουσιο' το 'κολλημα' σου!

 

και εμενα η κορη μου πηγαινει σε ενα απο τα 800 πιλοτικα σχολεια, ειναι στην α΄δημοτικου και εχουν ξεκινησει με το 'μαθημα' της φιλαναγνωσιας πριν τα χριστουγεννα!εχουν δυο μεγαλα στρωματα στην ταξη και καθονται ολα τα παιδια κατω και η δασκαλα τους διαβαζει ενα παραμυθι και μετα το συζητουν,απο τα χριστουγεννα και μετα διαβαζοθν μικρα κομματια και τα παιδια..το βρισκω εξαιρετικα δημιουργικο, και επιτελους κατι που μπορει να βοηθησει τα παιδια να αγαπησουν το βιβλιο!

 

παραλληλα,στο σχολειο μας γινεται μεγαλη προσπαθεια να οργανωθει μονιμη δανειστικη βιβλιοθηκη με βιβλια που θα αγορασουν και οσοι γονεις μπορουν (εως και περσυ απ οτι εμαθα, καθε παιδι πηγαινε ενα βιβλιο, το οποιο ηταν στην διαθεση της δανειστικης βιβλιοθηκης,αλλα στο τελος του χρονου το ξαναεπερνε σπιτι του) απο εφετος,προσπαθουν να συγκεντρωσουν καποια καινουρια βιβλια που ουσισαστικα θα δωριστουν στην βιβλιοθηκη του σχολειου και χρονο με τον χρονο αυτη να γινει ιδιαιτερα αξιολογη.

 

παντως,σε ενα πραγμα εχουν πολυ δικιο στις απαντησεις που σου εδωσαν νωριτερα καποια απο τα κοριτσια...εαν η δασκαλα βαριεται, ειναι δωρον αδωρον....ο σκοπος ειναι να κανει τα παιδια να αγαπησουν το βιβλιο, οχι να το εκλαβουν ως κατι βαρετο......

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


  • 2 months later...

Απλά να πω... ότι παρ' ότι είχαμε ξεκινήσει καλά, εδώ και καιρό την ώρα της φιλαναγνωσίας... καλύπτονται κενά της ύλης - γλώσσα, μαθηματικά...

 

Αυτά τα ωραία.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Είναι πραγματικά αστεία εύκολο να οργανώσει κανείς μία παιδική δανειστική βιβλιοθήκη. Υπάρχουν παζάρια βιβλίων που μπορείτε να αγοράσετε μεταχειρισμένα σε πολύ καλή κατάσταση και καλές τιμές (1-2 ευρώ το ένα). Μπορείτε να στείλετε γράμματα σε εκδοτικούς οίκους και ... κάποιος θα σας κάνει μία καλή προσφορά ή κάποια δώρο. Μπορεί να φέρει κάθε παιδάκι ένα βιβλίο βέβαια, όχι απαραίτητα καινούργιο, ίσως που το έχει βαρεθεί και θέλει να το μοιραστούν τα άλλα παιδιά. Με το μότο, 'τα βιβλία έχουν πολλές ζωές' μπορείτε να παρακινήσετε τα παιδιά να σας φέρουν ξεχασμένα βιβλία που όλοι έχουμε στις βιβλιοθήκες μας. Απλά θα πρότεινα να υπάρχει μία λίστα βιβλία και ανά τάξη, αν γίνεται. Φυσικά χρειάζεται οργάνωση και δουλειά από κάποιον δάσκαλο, χώρος και όρεξη. Αλλά πετυχαίνει, το ξέρω γιατί η νύφη μου τα κατάφεραν μέσα σε δύο χρόνια να κανουν μία αξιοπρεπή παιδική βιβλιοθήκη και τώρα προσθέτουν 10 τίτλους κάθε χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Στην ευέλικτη ζώνη ζωγραφίζουν,στα καλλιτεχνικά ζωγραφίζουν στα Αγγλικά ζωγραφίζουν και γενικά ζωγραφίζουν πολύ μα πάρα πολύ!Μια μέρα που έτυχα με την διευθύντρια της είπα στα γρήγορα πως δεν γίνεται να ζωγραφίζουν συνέχεια!Μου είπε πως δεν μπορούν να κάνουν πολλά γιατί δεν έχουν εφόδια όπως πχ ένα βιβλίο στα Αγγλικά.

 

Δε σου κρυβω καλη μου οτι με αφορμη το δικο σου ποστ, ανοιξα ενα καινουριο για το τι πρεπει να κανουν στα αγγλικα στην α κ β ταξη..ειναι η αληθεια οτι ολο το προγραμμα δεν υπαρχει σε εντυπη μορφη η cd η dvd, δηλαδη τα σχεδια μαθηματος πρεπει να τα εκτυπωσεις, τα βιντεακια πρεπει να τα αποθηκευσεις στον υπολογιστη σου αφου τα κατεβασεις (προσωπικα φερνω το λαπτοπ στο σχολειο για να τα παιξω), τα τραγουδια επισης, τις καρτες να τις εκτυπωσεις (προσωπικα επειδη βρισκω την εικονογραφηση αισχος φτιαχνω δικες μου καρτες -ολες απο τον ιδιο συγκεκριμενο σκιτσογραφο- σε πολυχρωμα χαρτονια που μετα τις παταω με μαυρο μαρκαδορακι, πλαστικοποιω κ κοβω, αλλα αυτο πες ειναι δικη μου παραξενια)

πχ για το ANGRY εχω κανει σε καρτα αυτο

http://www.clipartguide.com/_named_clipart_images/0511-1103-0912-2860_Black_and_White_Cartoon_of_an_Angry_Man_Choking_Another_Man_clipart_image.jpg

 

αυτο οπως συνεπαγεται απαιτει εξτρα χρονο κ χρηματα..τι θα πει ομως ο εκπαιδευτικος που εχει α η β?δε το κανω?αυτο με το βιβλιο που σου απαντησε η διευθυντρια ειναι μια ανοησια..ναι δεν υπαρχει βιβλιο..στην α κ στη β κανεις θαυματα χωρις βιβλιο, μα το ιδιο το προγραμμα δε στηριζεται σε βιβλιο, χρειαζεσαι εναλλαγη εποπτικων μεσων (ναι δε στα δινει ενω θα επρεπε-αλλα στα εχει να τα εκτυπωνεις μονος σου), παιχνιδι πολυ, τραγουδακια με κινησεις, μασκοτ

(επειδη χρησιμοποιω πολυ sesame street k muppet show στην ταξη -

πχ περα απο καποια αλλα βιντεακια με αλφαβητα τους εβαλα κ αυτο

καρτες με sesame street

http://i.ebayimg.com/t/Vintage-1978-SESAME-STREET-Alphabet-Cards-featturing-Jim-Hensons-Muppets-/00/s/MTIwMFgxNjAw/$T2eC16hHJGkE9no8jDVrBQgCN4V1Yw~~60_35.JPG

βιβλια κτλ με τα μαπετς απο το ebay που ειναι ενας ανεκτιμητος θησαυρος για μενα κ επειδη ειμαι λιγο παραξενη οπως θα καταλαβατε εχω για μασκοτ στην ταξη συλλέκτικες hand puppets απο sesame street δηλαδη αυτες

http://3.bp.blogspot.com/-7yXaEJWkVbw/T8VQgWZMi-I/AAAAAAAABJ8/XG2o7x4_gpk/s400/SesamePuppetsGroup.jpg

 

για να καταληξω(φετος ειναι μακραν η καλυτερη μου χρονια κ μπορω να μιλαω ωρες) το προγραμμα ειναι πραγματικα φανταστικο, καλυτερο απο τα pre-junior σε φροντηστηρια κ πραγματικα μπειτε στην ιστοσελιδα του πεαπ

http://rcel.enl.uoa.gr/peapabc/aclass.htm

να το δειτε αναλυτικα (τι θα πρεπε να γινεται σε καθε μαθημα)

αν ημουν στη θεση σας δε θα το αφηνα προσωπικα, αν σε καποιο σχολειο δεν εφαρμοζεται

 

και ναι θα το κυνηγουσα λενανεκ, εφοσον θα επρεπε να γινεται(θελω να πω δεν εγκειται στην καλη της προαιρεση, προβλεπεται στα σχολεια αυτα)..μα εκπαιδευτικος κ να μην καλλιεργει την αγαπη των παιδιων για το βιβλιο?!?..εγω στα αγγλικα τα μαζευω σ ολες τις ταξεις σε χαλακια σε μια γωνια κ διαβαζουμε..το ιδιο εκανα κ σημερα κ στα πρωτακια..κ εκανα κ δωρεα μια κουτα παιδικα βιβλια μιλητος ελληνικα στο σχολειο που ειμαι (γιατι τα παιρνω με εκπτωση - κ υπηρχε συγκεκριμενος λογος που το εκανα)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

στη β ταξη ο δασκαλος εκανε το μαθημα αυτο.φετος η δασκαλα δεν το εχει στο προγραμμα.(δεν ξερω αν εκεινη αποφασιζει).παντως θεατρικη αγωγη ξεκινησαν χθες!οσο για το αλλο θεμα των αγγλικων ειχα ανοιξει περισυ το θεμα οτι ειχαν μαθει το a,b,c κ μονο χειροτεχνιες.φετος κατι κανουν αλλα κ παλι τον εστειλα φροντιστηριο (χωρις να περισευουν)γιατι παλι μου φαινεται οτι γινεται προχειροδουλεια.

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Η φιλαναγνωσία είναι ένα υπέροχο μάθημα, δεν περίεμενα πώς θα άρεσε τόσο στον γιό μου, αλλά απ΄οτι ακούω και σε άλλα παιδάκια.Ο γιός μου κάνει φέτος το μάθημα της φιλαναγνωσίας παρότι είναι στην α'δημοτικού.Υπάγεται στη μια ώρα της θεατρικής αγωγής(γιατί η θεταρική αγωγή βάσει νόμου γίνεται 2 φορές την εβδομάδα) και τους το κάνει όχι η βασική δασκαλά, αλλά η θατρολόγος.Μια φορά την εβδομάδα τους δίνει ένα βιβλίο και 2-3 φωτοτυπίες για εργασίες σε ότι έχει σχέση με το βιβλίο.Να σημειώσω πώς σε κάθε μαθητή δίνει διαφορετικό βιβλίο.Και τα παιδάκια έχουν χρόνο μια εβδομάδα να το μελετήσουν και να κάνουν τις εργασίες.Η θεατρολόγος στη συνέχεια όταν έχουν μελετήσει το εκάστοτε βιβλίο, αξιολογεί τις εργασίες τους βάσει του βιβλίου και συζητάνε πάνω σε αυτό.Είναι καταπληκτικό μάθημα, διότι μέσα στα σχολικά πλαίσια το παιδί μαθαίνει πώς δεν φτάνει μόνο να είναι επιμελής και καλός μαθητής μόνο σε ότι έχει σχέση με τα μαθηματα του σχολείου, αλλά το πιο σημαντικό, να μάθει ν'αγαπά το ΒΙΒΛΙΟ γενικότερα και το διάβασμα.Να σημειώσω κλείνοντας πως το σχολείο που πηγαίνει το παιδί μου είναι δημόσιο και η δουλειά που γίνεται και στο μάθημα της φιλαναγνωσίας είναι πολύ καλή ωφελεί κατά την ταπεινή μου γνώμη τα παιδάκια.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...