Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ-ΘΑ ΤΡΕΛΑΘΟΥΜΕ ΤΕΛΕΙΩΣ;;


ROARY

Recommended Posts

Roary κοιταξα αυτό που σου έλεγα. Το διαμέρισμα του κατω ορόφου έχει καψει 12 ώρες και πρεπει να πληρώσει 91 ευρώ. Εμείς με 120 ώρες 287 ευρώ.

Η διαφορά στα χιλιοστά είναι πολύ μικρή 254 εμείς, 251 το αλλο διαμέρισμα. Αρα όσο λιγότερο καις, τόσο περισσότερο βγαίνει η ώρα. πραγματικα μου έκανε εντύπωση.

Σ' ευχαριστώ πολύ που το κοίταξες, και το παράδειγμά σου είναι όμοιο με το δικό μου. Το δυσάρεστο απ' όλα αυτά είναι ότι τελικά δεν μπορείς να κάνεις οικονομία όταν είναι τόσο μεγάλη η συμμετοχή:-( και το συμπέρασμα είναι ότι δεν είναι καθαρά αυτόνομη η αυτόνομη θέρμανση:?.

 

Όσο γι' αυτούς που δεν καταλαβαίνουν πώς καίω τόσο λίγες ώρες, έτσι κι εγώ δεν καταλαβαίνω πώς καίνε τόσες πολλές.. Εκτός αν το κάνουν όπως την από πάνω που επειδή καπνίζουνε στο σπίτι έχουν πάντα ένα τζάμι ανοιχτό και όλη μέρα που λείπουν στη δουλειά αφήνουν κλειστά μόνο τα παντζούρια και τα τζάμια τα έχουν ορθάνοιχτα για να αεριστεί - λέει - το σπίτι:shock:! Ακόμη και όταν έξω είχαμε 2 βαθμούς!! Εγώ τι φταίω να πληρώσω συμμετοχή γι' αυτήν που θέλει 300 ώρες μετά να ζεστάνει το σπίτι της;; Εγώ είμαι η "κρύα μάζα" με τις 13 ώρες θέρμανσης ή αυτή με το σπίτι-igloo:lol:;;;;

5dyVp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εν μερει έχεις δίκιο. Αλλα καθε περίπτωση είναι διαφορετική. Εμείς είμαστε, για παράδειγμα, τελευταίο όροφο, πάνω ταράτσα και το σπίτι μόνο από τη μια πλευρά εφαπτεται σε αλλη πολυκατοικία. Να φανταστείς ότι καιμε 60 ώρες το μήνα και το σπίτι δεν είναι φούρνος σε καμία περίπτωση. Αν ήταν δηλαδή στο χέρι μου και να άντεχε η τσέπη μου θα το άναβα κι άλλο.

Α, και έχω και την κρύα μαζα:-P στον κάτω όροφο και δεν ζεσταίνεται το πάτωμά μου!

Link to comment
Share on other sites

Ο πρώτος και ο τελευταίος όροφος πάντα έχουν απώλειες.Τώρα σίγουρα δεν είναι δίκαιο σε περιπτωση που κάποιος δεν έχει ή θέλει να κάνει οικονομία.Το μόνο που θα συμφερε ήταν οικιακή εγκατάσταση.Ο καθένας τα δικά του, ξεχωριστός λογαριασμός κτλ αλλά φαίνεται ήταν ασυμφορο για τους κατασκευαστές.Στην πολυκατοικία που μένω αρχικά μπήκαμε 4 διαμερίσματα και οι 4 με στεγαστικό, δεν τεθηκε θέμα συμμετοχής και προφανώς κανείς δεν διεθετε τέτοια ποσά για θέρμανση.Η τιμή του φυσικού αερίου ανεβηκε από περσι 40%.Δεν ξέρω τελικά αν συμφέρει τόσο όσο διατυμπανίζουν στις διαφημίσεις.Τώρα κάνω οικονομία από εκεί μήπως και καταφέρω και βάλω ενεργειακό τζάκι..Δεν ξέρω, δύσκολα τα πράγματα

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ ρε παιδιά δεν έχω να πληρώσω 200-300 ευρώ στη θέρμανση, γι' αυτό και κάνω οικονομία και δεν τον ανάβω!! Παρόλα αυτά όπως προείπα η πραγματική θερμοκρασία μέσα στο σπίτι δεν πέφτει κάτω απ' τους 19-20 βαθμούς, ακόμη και τη νύχτα, λόγω προσανατολισμού και θέσης του σπιτιού. Θα διαβάσω το καταστατικό το οποίο σίγουρα διευκρινίζει τα χιλιοστά όμως δεν θυμάμαι να λέει κάτι για συμμετοχή. Εδώ μιλάμε ότι η συμμετοχή αυξάνεται όσο περισσότερο καίνε οι άλλοι!! Δηλαδή αν είχα κλειστό το διαμέρισμα δεν θα πλήρωνα κάθε δίμηνο το ίδιο πάγιο! Θα πήγαινε ανάλογα με το πόσο έκαψαν οι άλλοι!!

 

Roary διάβασα το θέμα σου και έμεινα έκπληκτη με το παραπάνω.

13 ώρες το μήνα σημαίνει ότι άναβες το καλοριφέρ λιγότερο από μισή ώρα την ημέρα. Στην ουσία δηλαδή είσαι χωρίς θέρμανση μέσα στο καταχείμωνο.

Αν έλεγες ότι έχεις κάποια εναλλακτική εστία θέρμανσης ή ότι το σπίτι σου είναι κρύο αλλά δεν ανοίγεις τη θέρμανση για οικονομία, θα το καταλάβαινα.

Αλλά αναφέρεις ότι η θερμοκρασία στο σπίτι σου έπεφτε κάτω από 19-20 βαθμούς ακόμη και τη νύχτα;:confused: Με μισή ώρα θέρμανση την ημέρα;

Πώς το καταφέρνεις αυτό;

 

Και αφού το καταφέρνεις γιατί δεν σκέφτεσαι να βγεις τελείως απο την κεντρική θέρμανση, ώστε να μην επιβαρύνεσαι καθόλου από το τι καίνε οι άλλοι; Ειλικρινά οι 13 ώρες το μήνα, είναι σαν να μην έχεις ήδη καθόλου θέρμανση.

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι δεν ειναι ολα τα σπιτια το ιδιο κρυα. Εμεις εχουμε ηλεκτρικη θερμανση. 2 μεγαλα αεροθερμα στο σαλονι και ηλεκτρικα καλοριφερ σε καθε δωματιο και στο μπανιο. Λοιπον μεχρι την προηγουμενη εβδομαδα (που επεσε κατω απο το 0 η θερμοκρασια) ειχαμε το θρεμοστατη στο σαλονι στο 15 και η θερμοκρασια στο σαλονι ηταν 18-19. Ειμαστε στο 2ο οροφο και αυτο εχει σημασια (συγκρινοντας το με το πατρικο μου στην Αθηνα που ειναι στον 5ο και δεν εχει τιποτα απο πανω). Δεν ξερω αν και ποσο το αναβουν οι γυρω μας αλλα ολη η πολυκατοικια εχει το ιδιο στυλ θερμανσης (αρα δεν ειναι οτι περνανε σωληνες και ζεστενωμαστε), ειμαστε η μονη οικογενεια ενω ολοι οι αλλοι ειναι ζευγαρια ή εργενιδες οι οποιοι λοιπουν απο το πρωι μεχρι αργα το απογευμα.

Εμεις το δυναμωνουμε στο 20 το βραδυ που κανουν μπανιο τα παιδια και το πρωι που ντυνονται στο σαλονι βλεποντας τηλεοραση. Τα καλοριφερ στις κρεβατοκαμαρες τα αναβουμε καμια ωρα πριν πανε τα παιδια για υπνο 9γυρω στις 8μισι) και τα σβηνουμε κατα τις 12... Ενταξυ δεν κυκλοφορουμε με το φανελακι αλλαουτε με μπουφαν, φοραμε φουτερ ή λεπτα μαλλινα μπλουζακια (η μαμα μου).

Βασικα δεν το κλεινουμε παρα μονο το βραδυ 12-6μιση που κοιμομαστε. Αλλα βεβαια αν ειναι να λειψουμε πολλες ωρες (οχι για το σουπερμαρκετ) το κλεινουμε..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Α! και κατι αλλο για το θερμοστατη. Δεν ξερω.. Εσας εχει ολο το σπιτι την ιδια θερμοκρασια? Γιατι εμας στο σπιτι μας στην Ελλαδα ο θερμοστατης ειναι σε ενα διαδρομο. για μια χ θερμοκρασια το σαλονι ειναι φουρνος και οι κρεβατοκαμαρες ψυγεια (και ναι εχω χαμηλωσει τους θερμοστατες στα σωματα του σαλονιου και εχω στο μαχιμουμ αυτους στις κρεβατοκαμαρες)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
Μένω σε καινούρια πολυκατοικία με αυτόνομη θέρμανση φυσικού αερίου. Φέτος προσπαθούμε να κάνουμε οικονομία, το ανάβουμε πολύ λίγο και ήρθαν τα κοινόχρηστα μόνο με 13 ώρες. Παρόλα αυτά καλούμε να πληρώσω 100 ευρώ γι' αυτές τις 13 ώρες ενώ το άλλο διαμέρισμα που έχουμε ακριβώς τα ίδια χιλιοστά θέρμανσης και έχει κάψει 60 ώρες θα πληρώσει μόνο 190 ευρώ:shock: Δηλαδή εμάς μας κατεβαίνει 7ευρώ/ώρα ενώ στους άλλους 3 και κάτι!!!

Πείτε μου είναι λογικό;;; Ρώτησα τον διαχειριστή και μου είπε ότι όσο λιγότερο καις τόσο μεγαλύτερη συμμετοχή έχεις στο πάγιο και να το ανάβεις περισσότερο:shock: Είναι δυνατόν; Δηλαδή μας τιμωρούνε επειδή κάψαμε λίγο; Και δηλαδή γιατί έχει άλλο πάγιο το άλλο διαμέρισμα και άλλο το δικό μου ενώ έχουν τα ίδια χιλιοστά; Σε γειτονική πολυκατοικία με πετρέλαιο πληρώνουν ένα μικρό ποσό πάγιο και μετά πάει ανα ώρα αναλογικά με τις ώρες και όχι αντιστρόφως ανάλογα:evil:

Εσείς που έχετε αυτόνομη με φυσικό έχετε παρατηρήσει το ίδιο; Πείτε μου αν μπορώ να κάνω τίποτα γιατί θα τρελαθώ:confused:

 

 

Τα ιδια ακριβως! Και για αυτους που δεν κατανοουν τις 13 ωρες σου, να πω οτι και εμεις στην προσπαθεια μας για καποια οικονομια, στον πρωτο λογαριασμο ειχαμε 0 ωρες ναι ναι μηδεν ωρες και πληρωσαμε 50 ευρω συμετοχη γιατι το διαμερισμα του 1 ου ειχε 3.. κατι ωρες. Τελικα η αυτονομη θερμανση δεν ειναι καθολου αυτονομη. Δεν ξερω τι να πω ... και τι να κανω? Γουστο μου καπελο μου ρε παιδια δεν ειναι να μην αναβω ? Εχω φετιχ με τους εσκιμοους τι να πω? Τους κανω εγω κουμαντο γιατι αναβουν και με ζεσταινουν?? Νομιζω οτι τωρα που σφιγγουν τα λουρια σε ολους .... καποια νομοθεσια θα βγει ...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...