ROARY

ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ-ΘΑ ΤΡΕΛΑΘΟΥΜΕ ΤΕΛΕΙΩΣ;;

Recommended Posts

Κανονικά, αφού η πολυκατοικία είναι καινούργια, όλα τα θεματα έχουν προβλεφθεί στο καταστατικό. Ζητησέ το και δες τι γράφει. Αν δεν αναφέρει κάτι, μπορείς να ζητήσεις τη γνωμη καποιου γραφείου κοινοχρήστων. Γιατί μπορεί αυτό που σου λεει να είναι ένα αυθαίρετο συμπέρασμα, που απλώς βολεύει όλους τους άλλους.

Συμφωνώ...

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Διαφημίσεις

Κι εγώ ρε παιδιά δεν έχω να πληρώσω 200-300 ευρώ στη θέρμανση, γι' αυτό και κάνω οικονομία και δεν τον ανάβω!! Παρόλα αυτά όπως προείπα η πραγματική θερμοκρασία μέσα στο σπίτι δεν πέφτει κάτω απ' τους 19-20 βαθμούς, ακόμη και τη νύχτα, λόγω προσανατολισμού και θέσης του σπιτιού. Θα διαβάσω το καταστατικό το οποίο σίγουρα διευκρινίζει τα χιλιοστά όμως δεν θυμάμαι να λέει κάτι για συμμετοχή. Εδώ μιλάμε ότι η συμμετοχή αυξάνεται όσο περισσότερο καίνε οι άλλοι!! Δηλαδή αν είχα κλειστό το διαμέρισμα δεν θα πλήρωνα κάθε δίμηνο το ίδιο πάγιο! Θα πήγαινε ανάλογα με το πόσο έκαψαν οι άλλοι!!

Το είχα ψαξει αρκετά όταν ήμασταν σε αντίστοιχο σπίτι.

Εμείς είχαμε σταθερά το θερμοστάτη σε μια θερμοκρασια και πρακτικά η θέρμασνση στο διαμέρισμά μας άναβε ελάχιστα αλλά το σπίτι ήταν ζεστό. Γιατί? Γιατί οι πάνω -κάτω-δίπλα άναβαν σε πιο υψηλή θερμοκρασία και το σπίτι μας είχε ελάχιστες απώλειες. Επίσης ακόμα και στην αυτόνομη θέρμανση υπάρχουν σωληνώσεις άλλων που περναν από το δικό σου διαμέρισμα και όλο και κάτι ζεσταίνουν. Αυτό στον καταμερισμό των χιλιοστών της θέρμανσης έχει προβλεφθεί από το καταστατικό (νομίζω για τα κλειστά διαμερίσματα υπάρχει ξεχωριστή πρόβλεψη -είχαμε και τέτοια).

Κατά βάση το σπίτι σου είναι ζεστό γιατί ανάβουν οι άλλοι και αυτό πληρώνεις...Αν δεν άναβαν ούτε οι άλλοι και το δικό σου σπίτι κρύο θα ήταν.

Α! και δεν έχει να κάνει με το φυσικό αέριο. Και με πετρέλαιο στην αυτόνομη το ίδιο θα ήταν;)

KbCJp2.pngEYukp3.png

Λογικά όσο πιο ψηλά πάμε σε όροφο αυξάνουν τα χιλιοστά. Σκεψου το ! Αυξάνει το μήκος των σωληνώσεων που χρειάζονται

Ναι αυτό πίστευα κι εγώ όμως το δικό μου διαμέρισμα και το άλλο που έχουμε ακριβώς τα ίδια χιλιοστά είναι μεν τα ίδια τετραγωνικά όμως είναι από κάτω μας. Παρόλα αυτά ας είναι περίπου τα ίδια δεν πειράζει.. εξάλλου δεν θα μαλώσουμε για 5-10 ευρώ πάνω κάτω!!

5dyVp3.png

Και με πετρέλαιο στην αυτόνομη το ίδιο θα ήταν;)

Μπα, δεν είναι το ίδιο. Στην απέναντι πολυκατοικία αφαιρούν πρώτα το πάγιο με βάση τα χιλιοστά απ' την αξία του τιμολογίου της αγοράς πετρελαίου και το υπόλοιπο ποσό το υπολογίζουν αναλογικά με τα χιλιοστά και τις ώρες. Δηλαδή πχ 2 διαμερίσματα με τα ίδια χιλιοστά που έχουν κάψει το 1ο:10 ώρες και το 2ο:20 ώρες : το 1ο θα πληρώσει ακριβώς τα μισά + το πάγιο. Ενώ εγώ έκαψα το 1/4 και πληρώνω περισσότερο απ' το 1/2..

5dyVp3.png

δεν είναι πρόβλημα του Φυσικού Αερίου, είναι πρόβλημα του κανονισμού της πολυκατοικίας και του πως κατανέμει τα χιλιοστά της αυτόνομης θέρμανσης.

Επίσης είναι κλασικό πρόβλημα της αυτόνομης με ωρομετρητές αντί για Θερμιδομετρητές.

Τα περί παγίου επειδή είναι μεγάλος ο λέβητας κτλ είναι βλακείες

Άρα μη μας βομβαρδίζουν ότι το φυσικό αέριο συμφέρει:evil: Μην τρελαθούμε τελείως! Κλειστά διαμερίσματα πρέπει να πληρώνουν μόνο την αναλογία του παγίου και όχι συμμετοχή σ' αυτό που καίνε οι άλλοι:shock: Θα ρωτήσεις την εταιρεία φυσικού αερίου;

οτι συμφερει συμφερει εφοσον κανεις χρηση

Συγνώμη που παρεμβαίνων (και ξέρω οτι θα με κράξετε) αλλα το όλο θέμα έχει ώς εξής....

Εάν ένα διαμέρισμα για τους δικούς του λόγους, δεν θέλει να εχει 21-22 βαθμούς αλλά 18-20...τότε δυστυχώς ή έυτυχώς επιβαρύνει χωρίς να το καταλαβαίνει τα υπόλοιπα διαμερίσματα διότι μόνιμα ο διπλανός, ο επάνω ή ο κάτω απο αυτό το διαμέρισμα, έχουν κολλητά τους ενα διαμέρισμα "κρύο", άρα οι κοινοί τοίχοι με αυτό ζεσταίνονται δυσκολότερα, άρα τα άλλα διαμέρίσματα καίνε περισσότερο για να ζεσταθούν, οπότε επιβαρύνονται περισσότερες ώρες....και ναι συμφωνώ να κάνουμε οικονομία, αλλα συγνώμη κιόλας, πως γίνεται να ζεσταθείς με 13-15-20 ώρες?Έκτός και εάν κάτι άλλο χρησιμοποιείς για θέρμανση, πχ αιρκοντίσιον, σώμα λαδιού ή κάτι άλλο τελοσπάντων!!!!Άρα κατ'εμε ορθώς υπολογίζεται το πάγιο της κατανάλωσης όπως επίσης και η άυξηση των χιλιοστών σε αυτόν που δεν καίει την θέρμανση....

z4X6p2.png

Συγνώμη που παρεμβαίνων (και ξέρω οτι θα με κράξετε) αλλα το όλο θέμα έχει ώς εξής....

Εάν ένα διαμέρισμα για τους δικούς του λόγους, δεν θέλει να εχει 21-22 βαθμούς αλλά 18-20...τότε δυστυχώς ή έυτυχώς επιβαρύνει χωρίς να το καταλαβαίνει τα υπόλοιπα διαμερίσματα διότι μόνιμα ο διπλανός, ο επάνω ή ο κάτω απο αυτό το διαμέρισμα, έχουν κολλητά τους ενα διαμέρισμα "κρύο", άρα οι κοινοί τοίχοι με αυτό ζεσταίνονται δυσκολότερα, άρα τα άλλα διαμέρίσματα καίνε περισσότερο για να ζεσταθούν, οπότε επιβαρύνονται περισσότερες ώρες....και ναι συμφωνώ να κάνουμε οικονομία, αλλα συγνώμη κιόλας, πως γίνεται να ζεσταθείς με 13-15-20 ώρες?Έκτός και εάν κάτι άλλο χρησιμοποιείς για θέρμανση, πχ αιρκοντίσιον, σώμα λαδιού ή κάτι άλλο τελοσπάντων!!!!Άρα κατ'εμε ορθώς υπολογίζεται το πάγιο της κατανάλωσης όπως επίσης και η άυξηση των χιλιοστών σε αυτόν που δεν καίει την θέρμανση....

Σωστά λες αν και γιαυτό θα πρέπει οι τοίχοι που χωρίζουν τις ιδιοκτησίες να έχουν μόνωση.

Διαφημίσεις

Οπως προείπα, ο από κατω μας δεν αναβει σχεδόν καθόλου καλοριφέρ, ακόμα και με τα πολλά κρύα. Περσυ, μεταξύ αστειου και σοβαρού, ρωτησα αν κρυώνουν. Η απάντηση, πάλι μεταξύ σοβαρού και αστείου ήταν ότι επειδή αναβουμε και εμείς που ήμαστε από πάνω και το διαμέρισμα από κατω συνέχεια καλοριφέρ, το σπίτι τους είναι σχετικά ζεστο!

Σωστά λες αν και γιαυτό θα πρέπει οι τοίχοι που χωρίζουν τις ιδιοκτησίες να έχουν μόνωση.

Σ'εμάς τουλάχιστον έχουν μόνωση. Και δεν αντιλέγω στο ότι το σπίτι μου "τραβάει" θέρμανση απ'τους πάνω-κάτω γιατί με τον δίπλα έχω μόνο ένα μικρό τοίχο μεσοτοιχία στο σαλόνι, εξάλλου γι' αυτό πληρώνουμε και το πάγιο. Και το ξέρω ότι σας φαίνονται λίγες αυτές οι ώρες, όμως τι φταίω εγώ αν η άλλη έκαψε 290 ώρες:shock: Τι στο καλό; Χαμάμ το θέλει το σπίτι;

5dyVp3.png

Οπως προείπα, ο από κατω μας δεν αναβει σχεδόν καθόλου καλοριφέρ, ακόμα και με τα πολλά κρύα. Περσυ, μεταξύ αστειου και σοβαρού, ρωτησα αν κρυώνουν. Η απάντηση, πάλι μεταξύ σοβαρού και αστείου ήταν ότι επειδή αναβουμε και εμείς που ήμαστε από πάνω και το διαμέρισμα από κατω συνέχεια καλοριφέρ, το σπίτι τους είναι σχετικά ζεστο!

Δυστυχώς δεν μπορείς κάποιον να τον υποχρεώσεις να καίει θέρμανση, αλλα επειδή με πετρέλαιο, και ωρομέτρηση....και την πατήσαμε,2 χρόνια....όσπου συνέχεια έβλεπα την πόρτα της κουζίνας των διπλανων διάπλατα ανοιχτή γιατί "ψήνονταν" και εμείς ώς βόδια πληρώναμε, είμαι πλέον πολύυυυυυυ επιφυλακτική....

z4X6p2.png

δεν είναι πρόβλημα του Φυσικού Αερίου, είναι πρόβλημα του κανονισμού της πολυκατοικίας και του πως κατανέμει τα χιλιοστά της αυτόνομης θέρμανσης.

Επίσης είναι κλασικό πρόβλημα της αυτόνομης με ωρομετρητές αντί για Θερμιδομετρητές.

Τα περί παγίου επειδή είναι μεγάλος ο λέβητας κτλ είναι βλακείες

θα συμφωνησω απολυτα.

και γιαυτο πρεπει κανεις να διαβαζει καλα το συμβολαιο του σπιτιου που αγοραζει και τον κανονισμο. σε αυτα αναφερονται ξεκαθαρα τα ποσοστα του στην κεντρικη θερμανση ή και στην αυτονομη τι υποχρεουται να πληρωνει ως παγιο.

εδω λοιπον πρεπει κανεις να μην τσιγκουνευται να αναθεσει σε καποιο μηχανικο να ερευνησει ολα αυτα τα θεματα (και αλλα) του προς αγορα ακινητου.

διοτι υπαρχουν τερατα στις κατανομες χιλιοστων... και για να τα ανατρεψεις πρεπει να εχεις συμφωνη γνωμη γενικης συνελευσης με ενισχυμενη απαρτια.

θα συμφωνησω απολυτα.

και γιαυτο πρεπει κανεις να διαβαζει καλα το συμβολαιο του σπιτιου που αγοραζει και τον κανονισμο. σε αυτα αναφερονται ξεκαθαρα τα ποσοστα του στην κεντρικη θερμανση ή και στην αυτονομη τι υποχρεουται να πληρωνει ως παγιο.

εδω λοιπον πρεπει κανεις να μην τσιγκουνευται να αναθεσει σε καποιο μηχανικο να ερευνησει ολα αυτα τα θεματα (και αλλα) του προς αγορα ακινητου.

διοτι υπαρχουν τερατα στις κατανομες χιλιοστων... και για να τα ανατρεψεις πρεπει να εχεις συμφωνη γνωμη γενικης συνελευσης με ενισχυμενη απαρτια.

Το είχα διαβάσει το καταστατικό αλλά δεν θυμάμαι λεπτομέρειες γι' αυτό θα κάτσω το βράδυ να το μελετήσω και είδωμεν:?

Το σίγουρο είναι ότι δεν έχω υποστήριξη γιατί όλοι έχουν κάψει από 60-290 ώρες!

5dyVp3.png

Διαφημίσεις

Σ'εμάς τουλάχιστον έχουν μόνωση. Και δεν αντιλέγω στο ότι το σπίτι μου "τραβάει" θέρμανση απ'τους πάνω-κάτω γιατί με τον δίπλα έχω μόνο ένα μικρό τοίχο μεσοτοιχία στο σαλόνι, εξάλλου γι' αυτό πληρώνουμε και το πάγιο. Και το ξέρω ότι σας φαίνονται λίγες αυτές οι ώρες, όμως τι φταίω εγώ αν η άλλη έκαψε 290 ώρες:shock: Τι στο καλό; Χαμάμ το θέλει το σπίτι;

Με συχωρείς κιόλας, αλλα πού οι 13 ώρες και πού οι 290....αν αυτή το θέλει χαμάμ, εσύ μάλλον το θέλεις "ψυγείο"!!!!!!

Και μόνη σου να σκεφτείς οτι το μίνιμουν που κάψανε οι υπόλοιποι είναι 60 ώρες, είναι αρκετό τουλάχιστον για να σε "στραβοκοιτάνε" στην οικοδομή σου....

z4X6p2.png

Το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ και το θέμα το μελέτησα πάρα πολύ και είμαι πλήρως ενημερωμένη. Το πρόβλημα δεν είναι το φυσικό αέριο και με το πετρέλαιο το ίδιο συμβαίνει. το πρόβλημα είναι το σύστημα θέρμανσης που στην ουσία είναι κεντρική θέρμανση με ωρομέτρηση. το πάγιο τέλεος δεν είναι σταθερό. εξαρτάται από το ποσό του λογαριασμού και κανονίζεται από το καταστατικό ή τον πίνακα κατανομης χιλιοστών της κεντρικής θέρμανσης. είναι ένα ποσοστό επί του ποσού του λογαριασμού. αυτό το ποσό-πάγιο τέλος-κατανέμεται στα διαμερίσματα με βάση αρκετούς συντελεστές που δεν είναι ίδιοι για όλα τα διαμερίσματα ακόμη και αν είναι ίδια τετραγωνικά και έχουν τα ίδια χιλιοστά. πρόκειται για κάποιον συντελεστή που τον ορίζει ο μηχανικός κ αι εξαρτάται από τον όροφο και το τί διαμερίσματα έχει το εν λόγω διαμέρισμα γύρω, πάνω και κάτω, τα διαμερίσματα που είναι περικυκλωμένα και δεν είναι στον πρώτο ήτελευταίο όροφο έχουν μεγαλύτερο συντελεστή δυστυχώς γιατί υποτίθεται ότι θερμαίνονται από τα άλλα διαμερίσματα. παράλογο κατά τη γνώμη μου γιατί κανονικά έπρεπε να μετριέται πόση ενέργεια καταναλώνει κάθε διαμέρισμα για θέρμανση αλλά αυτό απαιτεί άλλο σύστημα θέρμανσης. Κοινώς όσο λιγότερο καις τόσο περισσότερο σου έρχεται η ώρα. όσο περισσότερο καις τόσο λιγότερο σου έρχεται η ώρα. το τί θα πληρώσεις εξαρτάται από τον συνολικό λογαριασμό. αυτό σημαίνει πως ενώ το φυσικό αέριο έχει την ίδια τιμή σε δύο λογαριασμούς, η ώρα σε σένα δεν θα κοστίσει και στις δύο περιπτώσεις το ίδιο. το ποσό εξαρτάται από το τί έχουν κάψει όλοι, πόσες ώρες είχαν οι ένοικοι αναμμένο το καλοριφέρ ταυτόχρονα με άλλους οπότε το κόστος είναι μικρότερο κτλ.

Ελπίζω να βοήθησα.

Τα ζουζούνια μου είναι γλύκα, είναι τρέλα!

Μένω σε καινούρια πολυκατοικία με αυτόνομη θέρμανση φυσικού αερίου. Φέτος προσπαθούμε να κάνουμε οικονομία, το ανάβουμε πολύ λίγο και ήρθαν τα κοινόχρηστα μόνο με 13 ώρες. Παρόλα αυτά καλούμε να πληρώσω 100 ευρώ γι' αυτές τις 13 ώρες ενώ το άλλο διαμέρισμα που έχουμε ακριβώς τα ίδια χιλιοστά θέρμανσης και έχει κάψει 60 ώρες θα πληρώσει μόνο 190 ευρώ:shock: Δηλαδή εμάς μας κατεβαίνει 7ευρώ/ώρα ενώ στους άλλους 3 και κάτι!!!

Πείτε μου είναι λογικό;;; Ρώτησα τον διαχειριστή και μου είπε ότι όσο λιγότερο καις τόσο μεγαλύτερη συμμετοχή έχεις στο πάγιο και να το ανάβεις περισσότερο:shock: Είναι δυνατόν; Δηλαδή μας τιμωρούνε επειδή κάψαμε λίγο; Και δηλαδή γιατί έχει άλλο πάγιο το άλλο διαμέρισμα και άλλο το δικό μου ενώ έχουν τα ίδια χιλιοστά; Σε γειτονική πολυκατοικία με πετρέλαιο πληρώνουν ένα μικρό ποσό πάγιο και μετά πάει ανα ώρα αναλογικά με τις ώρες και όχι αντιστρόφως ανάλογα:evil:

Εσείς που έχετε αυτόνομη με φυσικό έχετε παρατηρήσει το ίδιο; Πείτε μου αν μπορώ να κάνω τίποτα γιατί θα τρελαθώ:confused:

το πως θα χρεώνεσαι δεν έχει να κάνει με το τι καύσιμο χρησιμοποιείς

θα χρεωθείς βάση του καταστατικού σας, αν το καταστάτικό λέει πως χρεώνεσαι περισσότερο (που να σου πω την αλήθεια μου το θεωρώ απίθανο) τότε αυτό θα γίνεται!

φυσικά αν κάποιος δεν το σβήνει καθόλου χρεώνεστε όλοι αλλά είναι μικρό το ποσό που σας επιβαρύνει.

Vyf0p2.png

Εσύ 'σαι μόνο που μπορείς να μπαίνεις στη σιωπή μου ν' ακούς την κάθε σκέψη μου πριν να στην πει η φωνή μου

Aν κάποιο διαμέρισμα έχει βρεί κάποιον εναλλακτικό τρόπο να ζεσταίνει το σπίτι...πχ να τα σκάει στην ΔΕΗ ή απλά να μην το ανάβει...γιατι? γιατί έτσι..σπίτι του είναι!!! Εμείς είμαστε 10 διαμερίσματα από τα οποία ανάβουν τα 3-4.Αυτά τα 3-4 λοιπον έχουν πολλές ώρες που καίνε...τα 2 δεν πληρωνουν ποτέ στην ώρα τους.Φαγώθηκαν περσι και είχαν αμφιβολίες για τις ώρες που καίνε...έχουμε ηλιακό και εκαιγαν σαν τρελοι το φυσικό αέριο για το νερό... όλο το καλοκαιρι.Οπως υπερβολική θα με πει καποιος με τις 12 ώρες άλλο τόσο θα τον πω και εγώ για τις 300.Ευτυχώς δεν έχουμε συμμετοχή γιατί θα είχαμε θρηνήσει θύματα:mrgreen:

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Δυστυχώς δεν μπορείς κάποιον να τον υποχρεώσεις να καίει θέρμανση, αλλα επειδή με πετρέλαιο, και ωρομέτρηση....και την πατήσαμε,2 χρόνια....όσπου συνέχεια έβλεπα την πόρτα της κουζίνας των διπλανων διάπλατα ανοιχτή γιατί "ψήνονταν" και εμείς ώς βόδια πληρώναμε, είμαι πλέον πολύυυυυυυ επιφυλακτική....

Σιγουρα δεν μπορώ να υποχρεώσω κανε΄να να ανάβει. Ουτως ή άλλως γνωρίζω ότι οι συγκεκριμένοι δεν το ανάβουν για λόγουε οικονο΄μίας.

Τι εννοείς όταν λες ότι την πατήσατε;

Σιγουρα δεν μπορώ να υποχρεώσω κανε΄να να ανάβει. Ουτως ή άλλως γνωρίζω ότι οι συγκεκριμένοι δεν το ανάβουν για λόγουε οικονο΄μίας.

Τι εννοείς όταν λες ότι την πατήσατε;

Με τον "γνωστό" τρόπο.Είχαν παραβιάσει την ηλεκτοβάνα (απο τον τεχνικό συντήρησης έμαθα οτι ειναι πολύ ευκολο να το κάνεις) οπότε ερχόταν τζάμπα ζεστό νερό στα σώματα, χωρίς όμως να γράφονται οι ώρες....οπότε απο τα 6 διαμερίσματα, κάιγανε τα 5 και ζεστάινονταν και τα 6....ΚΑΙ για να μας ρίξουν στάχτη στα μάτια, το ανοίγανε πού και πού και ενώ εμείς είχαμε 200-250 ωρες, αυτοί γράφανε 15-20 έτσι για το "καλο"....οπότε είμαι πλέον πολύυυυ επιφυλακτική....τώρα όντως μπορεί κάποιος να έχει βρεί άλλο τρόπο θέρμανσης του σπιτιού του.Δικαίωμα του, αλλα μην μου λένε όλοι οτι το βάζουνε στο 17 και εχουν ζέστη....δεν γίνεται

z4X6p2.png

Με τον "γνωστό" τρόπο.Είχαν παραβιάσει την ηλεκτοβάνα (απο τον τεχνικό συντήρησης έμαθα οτι ειναι πολύ ευκολο να το κάνεις) οπότε ερχόταν τζάμπα ζεστό νερό στα σώματα, χωρίς όμως να γράφονται οι ώρες....οπότε απο τα 6 διαμερίσματα, κάιγανε τα 5 και ζεστάινονταν και τα 6....ΚΑΙ για να μας ρίξουν στάχτη στα μάτια, το ανοίγανε πού και πού και ενώ εμείς είχαμε 200-250 ωρες, αυτοί γράφανε 15-20 έτσι για το "καλο"....οπότε είμαι πλέον πολύυυυ επιφυλακτική....τώρα όντως μπορεί κάποιος να έχει βρεί άλλο τρόπο θέρμανσης του σπιτιού του.Δικαίωμα του, αλλα μην μου λένε όλοι οτι το βάζουνε στο 17 και εχουν ζέστη....δεν γίνεται

Θελω να πιστευω ότι δεν έχει γίνει κατι τετοιο και στη δική μας περίπτωση. Με έβαλες σε σκέψεις τώρα. Το θέμα είναι ότι είμαστε μόνο 4 διαμερίσματα και μόνο η αναφορά ενος τεοιου θεματος θα δημιουργούσε ζήτημα. ΤΟ μόνο που με καθησχάζει είναι ότι περσι είχαμε ένα θεμα με τις ηλεκτροβάνες και ήρθανε 2-3 τεχνικοί μεχρι να βρούμε το πρόβλημα, οποτε πιστέυω ότι ελεχθηκαν όλα.

Roary κοιταξα αυτό που σου έλεγα. Το διαμέρισμα του κατω ορόφου έχει καψει 12 ώρες και πρεπει να πληρώσει 91 ευρώ. Εμείς με 120 ώρες 287 ευρώ.

Η διαφορά στα χιλιοστά είναι πολύ μικρή 254 εμείς, 251 το αλλο διαμέρισμα. Αρα όσο λιγότερο καις, τόσο περισσότερο βγαίνει η ώρα. πραγματικα μου έκανε εντύπωση.

Κορίτσια τον μήνα πληρώνετε τόσα;;;; Ανα μήνα βγαίνει στο πετρέλαιο γιατί ο λογαριασμος του φυσικού αερίου είναι ανα δίμηνο!

Εγώ μιλάω για λογαριασμό διμήνου που έρχεται το φυσικό αέριο. Αν έδινα 280 το μήνα θα είχα φουντάρει.

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα