Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

3 χρονών και περπατάει ακόμα στις μύτες!!!

Recommended Posts

Μπορεί να μου πει καμία μανούλα αν τα παιδάκια τους περπατούσαν στις μύτες? Μέχρι πια ηλικία? Η δικιά μου κόρη κλείνει τα 3 και ακόμα περπατάει σαν μπαλαρίνα! Ανησυχώ μήπως έχει κάποιο πρόβλημα. Ο πατέρας της είχε πλατυποδία απο μικρός. Ο παιδίατρος λέει οτι έως τα 3,5 περπατάνε πολλά παιδιά έτσι. Μάλλον μας βλέπω για ορθοπεδικό...να μας διαφωτήσει!

Διαφημίσεις

Η δικια μου περπαταει ετσι περιστασιακα οποτε της ερθει μαλλον σαν παιχνιδι.Ειχα ρωτησει και γω τον παιδιατρο και μου ειπε οτι δεν τρεχει τιποτα αν το κανει που και που αλλα αν το κανει συνεχεια πρεπει να το ελενξεις γιατι μπορει να παθει κατι με τους μυς δεν θυμαμαι ακριβως τι (τενοντιτιδα;).

Xρωμα δεν αλλαζουνε τα ματια...μονο τροπο να κοιταμε.

tALVp3.png

Για καλό και για κακό ψάξτο.Είχα συμμαθητή στο σχολείο που περπάταγε στις μύτες των ποδιών του και δεν ήξερα γιατί...Μπορεί να μην είναι τίποτα και πραγματικά το εύχομαι κορίτσι μου αλλά δεν έχεις να χάσεις τίποτα να ρωτήσεις γιατρό...

Λέω να επισκεφτώ έναν παιδορθοπεδικό καλού κακού. Διάβασα οτι αν έχεις πλατυποδία, αν και η μικρή έχει καμάρα κανονικα, βοηθάει να περπατάς στις μύτες. Αλλά αυτό πια περιμενα οτι θα το σταματήσει σιγά σιγά...

Αν καμιά μανούλα έχει το ίδιο θέμα και το έχει ψάξει ας με διαφωτίσει...

Ευχαριστώ...

Και εμάς ο μικρός που είναι τώρα 3 χρονών από την αρχή περπατούσε στις μύτες και ακόμα το κάνει πολύ συχνά. Ρωτήσαμε τον παιδίατρο και μας είπε ότι δεν είναι τίποτα, πολλά παιδάκια το κάνουν και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

Διαφημίσεις

Η δική μου κόρη είναι σχεδόν 7 και περπατάει ακόμη στις μύτες. Την πήγα φέτος σε ορθοπαιδικό και μου είπε ότι είναι ιδιοσυγκρασιακό, ότι το κάνουν κάποια παιδιά χωρίς να υπάρχει λόγος και ότι θα «κατέβει» πριν από την εφηβεία. Αν και πιστεύω ότι είναι λίγο νωρίς για να ανησυχήσεις, πήγαινε σε έναν καλό ορθοπαιδικό να την εξετάσει, για να σου φύγει το άγχος.

Era εμένα τα παιδιά μου περπατούν στις μύτες, είναι και αυτά 3 χρονών. Εχουμε επισκευτεί έναν καθηγητή στο Παίδων Πεντέλης και μας είπε ότι δεν έχουν πρόβλημα ορθοπεδικό, κάποια στιγμή θα κατεβουν, αλλά πρέπει να τους το υπενθυμίζουμε συνέχεια.

Κι εγώ θα σου πρότεινα να το δει ορθοπαιδικός. Γνωστό μας παιδάκι (σε μεγαλύτερη ηλικία όμως) είχε το ίδιο πρόβλημα και τελικά βρήκαν οτι υπήρχε κάποιο θεματάκι ανατομικό. Δεν ξέρω τον σωστό ιατρικό όρο για να το μεταφέρω αλλά έτσι όπως το είχα καταλάβει εγώ τότε, κάποιος μυς ήταν λίγο πιο "κοντός" απ'ότι έπρεπε και δεν του επέτρεπε να κάνει σωστά την κίνηση. Δεν ξέρω τι έγινε από τότε, αν εκανε κάποια επέμβαση/φυσιοθεραπεία ή αν πέρασε μόνο του. Στο σχολείο πάντως τότε τα υπόλοιπα παιδιά του έκαναν καζούρα για το θέμα γι'αυτό καλό είναι να το δείτε.

Το ίδιο συμβαίνει και σε μας, οταν της το θυμίζω περπαταει κανονικά για λίγο και μετά πάλι στις μύτες. Πήγαμε πρόσφατα σε ορθοπαιδικό, στην ουσία δεν μας ονόμασε καποιο συγκεκριμένο πρόβλημα. Μας σύστησε να κανουμε πελματογράφημα και βάσει αυτού ο γιατρός παραγγέλνει ειδικούς πατους προσαρμοσμενους στο πέλμα του παιδιού για να συνηθίσει σιγά σιγά να περπατάει κανονικά. Το θέμα ειναι οτι 3 ετών παιδιά είναι πολύ δύσκολο να παραμείνουν εντελώς ακίνητα όπως και να κάνουν σωστό βήμα πανω στο μηχάνημα. Η δικιά μου το πήρε για παιχνίδι και περπατούσε χοροπηδώντας, έγερνε όρθια και άλλα τετοια ωραία. Ο γιατρός δεν μου φάνηκε να είχε και μεγάλη εμπειρία στα παιδιά και συνεπώς όπως ειδα ότι εγινε η εξέταση - η οποία θέλεια ακρίβεια-αμφιβάλλω για την εγκυρότητα των αποτελεσματων. Τελικά τους πατους δεν τους εχουμε ακομα παραγγείλει, θα ήθελα να παρω και μια 2η γνωμη σε μια κλινική ή νοσοκομείο που να έχουν και περισσότερη εμπειρία. Αν καποια εχει να συστήσει καλό ορθοπαιδικό να μας πει.

Εγώ να πω την αλήθεια ανησυχώ για δύο θέματα. Πρώτα απ'όλα, θέλω να αρχίσει να περπατάει "κανονικά" σε μια μικρή ηλικία και όχι να φτάσει να πάει Γυμνάσιο και βλέπουμε. Και δεύτερον, με αφορμή οτι ο πατέρας της έχει απο μικρός μεγάλου βαθμού πλατυποδία (και η οικογένειά του το ίδιο), μην τυχόν δημιουργηθεί πρόβλημα στην υγεία της. π.χ. ο άντρας μου είχε τελευταία πόνους στην μέση και του είπαν οι γιατροί οτι όλα ξεκινούν απο τα πόδια του. 'Η ακόμα χειρότερα, να έχει σχέση με τους μυς και να την εμποδίζει να περπατήσει κανονικά. Αν γνωρίζει κανείς κανέναν καλό ορθοπαιδικό για παιδιά θα μας βοηθούσε πολύ!

Διαφημίσεις

Ο μικρός μου το έκανε, αλλά το σταμάτησε περίπου στα 4 και κάτι. Το είχα ψάξει και σε ορθοπεδικό. Μου είχε πει ότι δεν υπάρχει πρόβλημα το κάνει από μόνο του το παιδί και θα το σταματήσει.

Από τότε κάθε φορά φρόντιζα να τον διορθώνω. Θυμάμαι μάλιστα του είπα ότι αν περπατάς στις μύτες δεν θα μπορείς μετά να παίξεις ποδόσφαιρο.

natassa + tasos = 15 years together

" Να θυμάσαι ότι κάθε άνθρωπος που συναντάς, κάτι φοβάται, κάτι αγαπά και κάτι έχει χάσει"

Εμείς είδαμε τον Κανελλόπουλο στο ΙΑΣΩ, ο οποίος είναι ειδικευμένος στα παιδιά. Από ό,τι είχα δει από το forum, θεωρείται καλός γιατρός και εμένα αυτήν την εντύπωση μου άφησε.

• 10 years later...

Καλησπέρα σας,

Ψάχνοντας βρήκα αυτήν την συζήτηση κι ήθελα να σας ρωτησω. Εμένα ο γιος μου είναι 2,5 χρόνων κι εδώ και κάνα χρόνο,μπορεί και παραπάνω, περπατάει στις μύτες και μάλιστα μερικές φορές σπάει τα δάχτυλα προς τα μέσα. Η παιδίατρος μας είχε πει ότι σχετίζεται με αυτισμό αλλά δεν έχει τέτοιο πρόβλημα και μας είπε να μην του λέμε τίποτα (να μην τον διορθώνουμε) και θα το σταματήσει. Περπατάει και κανονικά αλλά τις περισσότερες φορές στις μύτες. Επειδή είδα η συζήτηση ειναι αρκετά παλιά,τελικά τι έγινε με τα παιδιά σας? Το σταμάτησαν? Μου είπε η παιδίατρος ότι μπορεί ένας μυς να είναι κοντός αλλά το θεωρεί υπερβολή να το ψάξω με ορθοπαιδικό. Πολλά παιδιά το κάνουν. 

Διαφημίσεις

17 ώρες πρίν, maryvi είπε:

Καλησπέρα σας,

Ψάχνοντας βρήκα αυτήν την συζήτηση κι ήθελα να σας ρωτησω. Εμένα ο γιος μου είναι 2,5 χρόνων κι εδώ και κάνα χρόνο,μπορεί και παραπάνω, περπατάει στις μύτες και μάλιστα μερικές φορές σπάει τα δάχτυλα προς τα μέσα. Η παιδίατρος μας είχε πει ότι σχετίζεται με αυτισμό αλλά δεν έχει τέτοιο πρόβλημα και μας είπε να μην του λέμε τίποτα (να μην τον διορθώνουμε) και θα το σταματήσει. Περπατάει και κανονικά αλλά τις περισσότερες φορές στις μύτες. Επειδή είδα η συζήτηση ειναι αρκετά παλιά,τελικά τι έγινε με τα παιδιά σας? Το σταμάτησαν? Μου είπε η παιδίατρος ότι μπορεί ένας μυς να είναι κοντός αλλά το θεωρεί υπερβολή να το ψάξω με ορθοπαιδικό. Πολλά παιδιά το κάνουν. 

Ο ανιψιός μου περπατούσε έτσι από μωρό και στους γονείς του είχαν πει το ίδιο πράγμα (κυρίως τους εστίασαν στο ορθοπεδικό κομμάτι). Δεν ξέρω αν είναι αυτισμός στην δική μας περιίπτωση. Θεωρώ, χωρίς να έχω γνώσεις ωστόσο, ότι κάτι υπάρχει και ίσως είναι απλά υψηλά λειτουργικός - σαν παιδί δεν είχε δείγματα αυτισμού αλλά σίγουρα έχει μεγαλη δυσκολία στις κοινωνικές δεξιότητες. Έχει ωστόσο διεγνωσμένη δυσλεξία βαριάς μορφής και διάσπαση προσοχής (όχι υπερκινητικότητα). Πλέον είναι ενήλικας. Για το θέμα των μυών, έκανε πολύ γυμναστική με ειδικές διατάσεις, ωστόσο στο βάδισμά του εξακολουθεί και φαίνεται διαφορά. Εγώ θα σας πρότεινα να το ψάξετε παραπάνω και να μην μείνετε στη γνώμη της παιδιάτρου, ειδικά αν το παιδί έχει κατα βάση αυτό το περπάτημα και ως εξαίρεση το κανονικό.

• Like 2

Καλημέρα σας,

Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σας. Θα το ψάξω το θέμα, ναι. Γιατί αν είναι κάτι που μπορεί να λυθεί από τώρα που είναι μικρός γιατί να μην γίνει? Όσον αφορά στον ανηψιό σας, απ ότι κατάλαβα για να έκανε ασκήσεις, λογικά του είχαν βρει ορθοπεδικό πρόβλημα απλά συνέπεσε να έχει και τη δυσλεξία κτλ? Λογικά από μικρό του είχαν διαγνώσει κάποια συμπεριφορικά προβήματα? Αν και απ ότι ξέρω, τα εν λόγω προβλήματα που αναφέρατε, εμφανίζονται και γίνεται η διάγνωση γι αυτά όταν το παιδί πάει νήπιο ή δημοτικό.

On 13/1/2023 at 9:17 ΠΜ, maryvi είπε:

Καλημέρα σας,

Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σας. Θα το ψάξω το θέμα, ναι. Γιατί αν είναι κάτι που μπορεί να λυθεί από τώρα που είναι μικρός γιατί να μην γίνει? Όσον αφορά στον ανηψιό σας, απ ότι κατάλαβα για να έκανε ασκήσεις, λογικά του είχαν βρει ορθοπεδικό πρόβλημα απλά συνέπεσε να έχει και τη δυσλεξία κτλ? Λογικά από μικρό του είχαν διαγνώσει κάποια συμπεριφορικά προβήματα? Αν και απ ότι ξέρω, τα εν λόγω προβλήματα που αναφέρατε, εμφανίζονται και γίνεται η διάγνωση γι αυτά όταν το παιδί πάει νήπιο ή δημοτικό.

Καλημέρα,

Η περίπτωση του ανιψιού μου είναι δυστυχώς λίγο ιδιαίτερη, από την άποψη ότι οι γονείς δεν έδωσαν ποτέ την πρέπουσα σημασία και παρέμβαση. Δεν έμαθαν ποτέ αν το παιδί είχε όντως ορθοπεδικό πρόβλημα. Απλά το ανέφεραν σε γυμναστές ως κάτι που τους είπε ορθοπεδικός ώστε να "ζορίσουν" παραπάνω τους τένοντες και τους μύες. Και η διάγνωση για δυσλεξία έγινε πολύ αργά (μέσα δημοτικού) αν και οι υπόλοιποι βλέπαμε ορισμένα χαρακτηριστικά από πολύ πριν το νήπιο (π.χ. αισθητηριακά θέματα ειδικά σε γεύση και υψή, αδυναμία να ακολουθήσει βασικούς κοινωνικούς κανόνες που τα αδέλφια του ειχαν ήδη κατακτήσει κ.α.). 

• 2 weeks later...
On 10/1/2023 at 4:58 ΜΜ, maryvi είπε:

Καλησπέρα σας,

Καλησπέρα,

η κόρη μου είναι 7,5 ετών και ακομα περπατάει στις μύτες περιστασιακά. Πριν 6 μήνες επισκεφτήκαμε ποδολόγο. Μας έκανε τεράστια ανάλυση επί του θέματος και εξέτασε το παιδι. Οι λόγοι που μπορεί να συμβαίνει είναι πάρα πολλοί και μου είναι δύσκολο να τους παραθέσω εδώ. Στην δική μας περίπτωση δεν υπάρχει κάποια παθολογία, το κάνει απλά γιατί την βολεύει, και για εκτόνωση. Δλδ είναι παιδι που περισσότερο τρεχει παρά περπατάει. Μας είπε πρωτον να μην της το αναφέρουμε καθόλου και μονο να παρατηρούμε τι κάνει. Δεύτερον να εκτονώνεται κινητικά μέσα στην ημέρα με αρκετη σωματική δραστηριότητα και να την ξαναδει σε ένα έτος.

Αυτό που μας τόνισε όμως είναι οτι αν το συνεχίσει μπορει να δημιουργηθει ορθοπαιδικο θεμα στο μελλον και μεχρι να το κοψει τελείως, πρέπει να την παρακολουθεί. Οι παρεμβάσεις τοτε μπορεί να είναι φυσικοθεραπείες ή/ και πελματακια στα παπούτσια. Α επίσης πολύ σημαντικό, ότι της έχουν δημιουργηθεί κάποιες μικρές σκληρύνσεις στα δάχτυλα των ποδιών και καποιες δυσμορφίες όχι μόνιμες ακόμα, από την πιεση του βάρους σε κάποια λάθος σημεία. Εγω θα σας έλεγα να πάρετε μια γνώμη. Μια επίσκεψη και  μονο θα σας λύσει τις απορίες. Κανονικά όλα τα παιδια πρεπει να κάνουν ένα πελματογράφημα στην πρώτη νηπιακή ηλικία. Εμας μας είχε στείλει η παιδίατρος να κανουμε και στα δύο παιδια.

Παιδάκι στο συγγενικό μου περιβάλλον που περπατούσε με τις μύτες αποδείχθηκε ότι είχε ορθοπεδικό θέμα, στον αχίλλειο τένοντα. Το αντιμετώπισε με φυσικοθεραπείες για αρκετά χρόνια μεν, αλλά πλέον είναι έφηβος και χωρίς κανένα πρόβλημα.