Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ ΠΑΙΔΙΚΟΣ

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες!

Σκέφτομαστε να ξεκινήσουμε παιδικό σταθμό για τη μικρούλα μας σε μερικούς μήνες για να συνεχίσω και εγώ με τη δουλεία μου. Θα είναι 16 μηνών περίπου.

Ξέρει κάποια πόσο στοιχίζουν οι ιδιωτικοί σταθμοί το μήνα και αν υπάρχει κάποια οικονομική λύση? Για δημόσιο δεν βολεύει για την ώρα γιατί δεν μπορώ όυτε εγώ ούτε ο σύζυγος να την πηγαινοφέρνουμε.

Διαφημίσεις

για να κανεις αιτηση στο δημοσιο θα πρεπει να εργαζονται και οι 2 γονεις και παλι δυσκολο. Οι ιδιωτικοι εγω ξερω καποιον που ξεκιναει απο 260 χωρις σχολικο εως και 370 ευρω εχω ακουσει και παραπανω αλλα σου λεω αυτα που ξερω με τα αυτια μου!.

Για την ηλικια που θες οταν ρωτησα κι εγω μου ειπαν σε εναν " αν φοραει πανα 370 αν οχι 350"..

Επισης υπαρχει και φυλαξη σε εργαστηρι δημ. απασχολησης που μπορεις να το πηγαινεις 3 4 η 5 φορες τη βδομαδα και να πληρωνεις το μηνα, αναλογαμε το ποσες φορες εχεις κανονισει να το πηγαινεις. Η με την ωρα σε αλλον. βαζεις εσυ φαγητο, πανες φρουτο η οτι αλλο θες και εκει τα απασχολουν κ τα ταιζουν... και κανεις και τη μετακινηση εσυ...

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift

Καλησπέρα.

Κατ ερχήν για να το πας σε δημόσιο, θα το δεχτούν μόνο σε βρεφικό, που είναι πολύ λίγοι σταθμοι. Οι αιτήσεις γίνονται κατά το Μαϊο, οπότε να ψάχνεσαι τότε. Πρέpει όμως να έχεις πάει στη δουλειά σου γιατί ζητάνε βεβαίωση εργοδότη - οι άνεργες να βρουν μόνες τους τη λύση. Στην ουσία σε ωθεί να το πας σε ιδιωτικό, να βρεις δουλεια - αν βρεις - και μετά να κάνεις αίτηση.

Ιδιωτικοί υπάρχουν διάφοροι, που με τόση κρίση θα κάνουν κρα για παιδιά. Ιδιαίτερα για αυτά που δεν είναι μέσω ΕΣΠΑ, οπότε θα πληρώνουν καθε μήνα (το ΕΣΠΑ τους πληρώνει κάτι μήνες μετά την έναρξη της σεζόν). Μάλιστα υπάρχουν και ολοήμεροι σταθμοί για μητέρες που δουλεύουν σπαστό ή όλη μέρα. Πρέπει να κάνεις έρευνα. Οι τιμές κυμάινονται απο 250?, έως 500?! Απ΄ότι έχω ακούσει το πιο ακριβό είναι ο σταθμός του "Παγκρητίου" και έχω ακούσει και πολύ καλά λόγια. Επίσης καλή εντύπωση έχω για έναν στις Βασιλειές, "Μαγικός Αυλός" νομίζω. Ιδιοκτήτρια είναι η κ. Μπαμπαλετάκη. Δεν ξέρω όμως αν έχει βρεφικό.

Πέρα από τα χρήματα, να κάνεις εξονυχιστικό έλεγχο στα πάντα. Τι τρώνε, καθαριότητα, παρακολούθησε λίγο να δεις συμπεριφορές. Το παιδί σου είναι μικρό, δεν μπορεί να μιλήσει, οπότε δεν θα σου λέει τι συμβαίνει. Υπάρχουν σταθμοί που έχω ακούσει τα χειρότερα, αλλά δεν μπορώ να τα πω δημόσια.

Εμείς δεν πήγαμε σε βρεφικό. Αλλάξαμε 2 σταθμούς, ο δεύτερος ήταν ο "Ντόναλντ", στον Αγ. Ιωάννη. Εκει είμασταν με ΕΣΠΑ. Αψογη συνεργασία, παρόλο που ο μικρός, εκτός από δύσκολη προσωπικότητα, περνούσε τότε μεγάλα βάσανα, καθώς ήταν άρρωστος διαρκώς, τελικά έκανε εγχείριση αμυγδαλές. Και όλ΄ αυτά ενώ ήμουν έγκυος. Αμεσως μετά, γέννησα. Το παιδί ζορίστηκε, ζήλευε κιόλας, όμως τον αγκαλιάσανε ιδιαίτερα. Και για το φαγητό, τι να πω! Φαντάσου ότι τους δίνουν φρούτα δικής τους καλλιέργειας, από τον κήπο! Κανανε πολύ δημιουργική δουλειά και δεν έδειχναν να τσιγκουνεύονται τα υλικά. Μάλιστα είχα μάθει, από φίλη επιχειρηματία ότι ο ιδιοκτήτης πάντα αγοράζει τα καλύτερα και είναι όλα πολύ προσεγμένα. Οταν ρώτησα, η τιμή ήταν κάτω από 300?! Δυστυχώς όμως δεν έχει βρεφικό, αλλά νομίζω ότι τα δέχεται απο 18-20 μηνών και πάνω.

Προσωπική εκτίμηση: καλύτερα σε μικρό συνοικιακό σταθμό. Εχεις πιο αμεση επαφή, είναι λιγότερα τα παιδιά, υπάρχει μεγαλύτερη ζεστασιά. Και αν ο/η ιδιοκτήτης/τρια είναι σωστός επαγγελματικά δεν θα νιώσεις ότι είσαι σε επιχείρηση. Σε τέτοιους σταθμούς, νιώθεις μεγαλύτερη σιγουριά, γιατί το παιδί σου είναι "κάποιο", όχι άλλο ένα παιδί μέσα στα 500.

Εχε το νου κάποια στιγμή και το πρόγραμμα του ΕΣΠΑ. Είναι κοινοτικό και επιχορηγεί όλο το ποσό για 11 μήνες. Η μητέρα δεσμέυεται μόνο να υπογράφει στον κατάλογο κάθε μήνα. Φυσικά, πάλι προηγούνται οι εργαζόμενες, οπότε σε συμφέρει.

Τώρα για τους δημόσιους έχω κάποιες ενστάνσεις, αλλά επίσης δεν θέλω να εκφραστώ δημόσια.

Καλή τυχη!

ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου!Για το ΕΣΠΑ έχω ακούσει και εγώ. Πως θα ενημερωθώ για το πότε θα βγεί προκύρηξη?,Υπάρχει συγκεκριμένη περίοδος ή να το κοιτάζω στο site τους?

Διαφημίσεις

κατα το μαιο περιμενε για εσπα... για δημοσιο σταθμο στα κατω των 2μισι ετων μεσω εσπα ειναι λες και κυνηγας το λοττο οι θεσεις, αν ειδα καλα δε σε βολευει κιολας. και Αλλα απο περσι, και για ιδιωτικο ειναι δυσκολο. Συνηθως καλυπτονται απο 3τεκνες η με καποια αναπηρια γονεις, και χαμηλα εισοδηματα, αν εχεις και μονο ενα παιδακι δεν εχεις και πολλα μορια (οσα αν εχεις 2)ειναι παρα πολυ δυσκολο. ...φετος στο εσπα ειχε 200% περισσοτερες αιτησεις απο περσι. με τοσο κοσμο ανεργο φανταζεσαι τι εχει να γινει κ φετος? αν και εγω εργαζομενη με τα χιλια ζορια μπηκα φετος απο τα τελευταια παιδακια στον τριτο σταθμο που ηθελα που τελικα ηταν δημοσιος. το παιδι ομως ηταν στη κατηγορια ανω των 2μισι ( μπορεις να διαλεξεις 4 με προτεραιοτητα). Στα παιδια κατω των 2μισι ( βρεφη) εμειναν απεξω γυρω στα 1400 παιδια και φυσικα το δευτερο δικο μου...(περιπου το υπολογιζω βαση σελιδων επιλαχουσων).

Επισης το κακο ειναι πως επειδη πας με εσπα σε κανουν λιγο οτι θελουν στους ιδιωτικους , πχ δε στο φερνουν το παιδι σπιτι οτι ωρα σε βολευει αλλα αναλογα ποιο δρομολογιο τους βολευει, μπορει να σου πουν πως δεν υπαρχει θεση στο πουλμαν τελικα και να το πηγαινοφερνεις εσυ κλπ κλπ... Τα περασα και αυτα περσι στο εσπα σε ιδιωτικο. Περιμενουν να τους πεις και ευχαριστω λες και δε πληρωνονται τελικα κ αυτοι. Εγω για τον αυλο εκτος του οτι για μενα ειναι μακρια δεν εχω ακουσει τα καλυτερα οχι οτι ειναι βρωμικα η κατι τετοιο αλλα θεμα διευθυνσης κ οργανωσης αν μπορω να το πω ετσι. Βεβαια περσι αν με παιρνανε θα πηγαιναμε γιατι δε με αγγιζε αυτο το οργανωτικο που αναφερω αν πηγαινα με εσπα...

Η αλήθεια ειναι ότι όχι δεν με βολεύει ο δημόσιος. Το ιδανικό θα ήταν να πάμε σε ιδιωτικό μέσω ΕΣΠΑ αλλα μάλλον δύσκολο και αυτό. Εμείς μένουμε κοντά στον Εσταυρωμένο οπότε ο αυλός είναι και για μένα μακριά. Ψαχνω κοντά στην περιοχή αλλα εκτός απο τα Μελισσάκια δεν ξέρω κάποιο άλλο. κ αυτός ο σταθμός είνα μάλλον τσιμπημένος,....

Την πρώτη χρονια που έκανα αιτηση (2η για το ΕΣΠΑ), οι αιτήσεις γίνανε τον Ιούλιο. Τέλος Ιουλίου είχαν ανακοινωθεί και έιχαν γίνει και οι ενστάνσεις. Εμένα με πήρανε τον Νοέμβριο και αυτό γιατί: τότε δεν ήταν διαδεδομένο οπότε ο ένας και μοναδικός σταθμος που είχα δηλώσει είχε κενά. Τους έστειλε το fax με τις θέσεις τον Οκτώβρη, αλλά το χάσανε, οπότε το ξαναείπε το Νοέμβρη. Την δεύτερη χρονιά έγιναν τον Ιούνιο. Τώρα μπορεί να γίνουν νωρίτερα. Να μπαίνεις στο www.eetaa.gr, αν βλέπεις. Μην ανησυχείς είναι εύκολη διαδικασία και δίνουν αρκετό χρόνο για την κατάθεση των αιτήσεων. Απλα διάβασε την προκύρηξη προσεκτικά.

Οσον αφορά τη μοριοδότηση, μετράει η τριτεκνία-πολυτεκνία αρκετά, το οικ. εισόδημα που υπολογίζεται βάσει μαθ. τύπου (σε μια χώρα με τόση φοροδιαφυγή, ακόμα λαμβάνουν υπόψιν το εισόδημα, αν είναι δυνατόν) και αν η μητέρα εργάζεται. Αν είναι άνεργη, την πάτησε. Ενδεικτικά: οι άνεργες παίρνουν 10 μόρια μόνο. Οι εργαζόμενες με σύμβαση αορίστου 35, οι εργαζόμενες με σύμβαση ορισμένου 40 και οι ημιαπασχολούμενες 45! Οπότε φρόντιζε να δουλεύεις, αλλιώς θα πρέπει να πληρώνεις και τον άλλο χρόνο να κάνεις αίτηση.

Ελπίζω φέτος με τόση ανεργία να γίνει κατι καλύτερο. Στο κάτω κάτω και τα παιδιά των ανέργων έχουν αναγκη από παιδικό. Να σου πω ότι φέτος, επειδή δεν τον πήραν οπότε πήγε στο δημόσιο προνήπιο (είμασταν τυχεροι εκεί) και σχολάει 12.15, έχω χάσει τουλ. 10 ετήσιες συμβάσεις! Δεν μπορώ να εργαστώ γιατί δεν ξέρω ποιος θα παίρνει το παιδί! Εννοείται ότι δεν τους νοιάζει η ηλικία του παιδιού. Δηλ. θα παρουν ένα 2,5χρονο, επειδή η μαμά του εργάζεται και όχι ένα προνήπιο που το έχει περισσότερο ανάγκη για την εκπαίδευσή του!

Φυσικά υπάρχουν και οι ελεύθεροι επαγγελματίες που δηλώνουν ψευδό εισόδημα και μπορεί να πάρουν άπειρα μόρια.

Οσον αφορά αυτά που λέει η v & a, όπως σου γράφω στο πμ, δεν είχα κανένα προβλημα με τον σταθμό κάθε άλλο. Μάλιστα ο ιδιοκτήτης με ενημέρωσε ποτε γίνονται οι αιτήσεις, προκειμένου αν μπορέσει να ξαναέχει τα ίδια παιδιά (διευκολύνεται η δουλειά τους έτσι) και είχε και ο ίδιος την ίδια αγωνία με εμάς. Για τον "Αυλο" δεν παίρνω όρκο σου λέω ότι έχω ακούσει, δεν έχω προσωπική εμπειρία. Σιγουρα όμως δεν είναι όλοι οι σταθμοί το ίδιο. Εγώ είμαι κατευχαριστημένη. Τοσο που φόρεσα πλερέζες όταν δεν τον πήρανε. Ενδόμυχα ευχόμουν να μην τον πάρουν στο δημόσιο, ώστε να αναγκαστω να βρω κοπέλα για το μωρό και δουλεια για να πληρώνω τον "Ντόναλντ". Τόσο καλή δουλειά έκαναν εκεί!

Τώρα για δημόσιους δεν έχω την παραμικρή ιδέα. Νομίζω, όπως λεει η v & a είναι πολύ λίγοι. Εκτός αν ψαχτείς περιφερειακα, πχ Χερσόνησο, Γούβες κλπ, αλλά δεν σε βολεύει. Νομίζω ότι δεν έχουν και σχολικό. Αυτό που έχω ακούσει για δημόσιους παιδικούς - όχι βρεφικούς, αλλά παιδικούς το τονίζω - είναι ότι το παιδι πρέπει να έχει κόψει τις πάνες. Του χαρίζουν 1 εβδομάδα δοκιμαστικά, αλλά αν κατουρηθεί - πράγμα φυσιολογικό για ένα παιδάκι που μόλις έχει κόψει τις πάνες και αποχωρίζεται το σπίτι του για να πάει σε ξένο περιβάλλον - μπορεί και να το διώξουν. Οι δασκάλες είναι υπεράνω - όχι όλες αλλά αρκετες - θεωρούν ότι δεν είναι δουλειά τους να καθαρίσουν το παιδί και φωνάζουν τη μαμά, να φύγει απ΄ όπου είναι και να πάει να αλλάζει το παιδί! Εντάξει, όταν το άκουσα ότι συνέβη σε γνωστή, εφριξα, το βρήκα απάνθρωπο. Ειναι δυνατόν να αφήσεις το παιδάκι βρεγμένο, να μυρίζει, να κρυώσει?????Δημόσιο....

Δεν θέλω να θίζω τους δημόαιους υπαλλήλους, οι περισσότεροι δουλεύουν ευσυνείδητα, αλλά δεν θα ήθελα το παιδί μου να πέσει σε αυτή τη δασκάλα.

Ασε που τελευταία μαθαίνω ότι - όπως όλοι μας - έχουν φρικάρει με τις περικοπες και - λογικό - δεν έχουν ιδιαίτερη όρεξη για δουλεια. Εντάξει το καταλαβαίνω, αλλα εδώ έχουμε να κάνουμε με παιδιά.

...τελικά τα είπα δημόσια. Ελπίζω να μην έχω προσβάλει κανέναν. Είναι η προσωπική μου άποψη που στηρίζεται σε προσωπικές εκτιμήσεις. Τιποτα δεν είναι στανταρ.

Τι να σου πω. Κανε παντού αιτήσεις, με τη σημερινή κατάσταση όπου σε πάρουν καλά θα είναι. Απλά να είσαι αυστηρή και αν είσαι με ΕΣΠΑ και σου κουνηθούν, να ξέρεις ότι μπορείς να τους καταγγείλεις. Σου εύχομαι να σε πάρουν στο σταθμό που επιθυμείς και το παιδάκι σου να είναι καλά!

• 2 weeks later...

ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΑΙΔΙΚΟΥΣ ΣΤΑΘΜΟΥΣ "Η ΧΩΡΑ ΤΩΝ ΠΑΡΑΜΥΘΙΩΝ","ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ" "ΜΑΡΙΛΟΥ" ΚΑΙ "ΛΙΛΙΠΟΥΠΟΛΗ" ΤΙ ΓΝΩΜΗ ΕΧΕΤΕ?ΕΧΩ ΑΝΟΙΞΕΙ ΣΧΕΤΙΚΟ THREAD ΕΔΩ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΟΤΙ ΣΥΖΗΤΙΕΤΑΙ ΚΑΙ ΕΔΩ ΤΟ ΘΕΜΑ ΟΠΟΙΑ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΘΕΛΕΙ ΑΠΑΝΤΑΕΙ.......ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=113129

Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΠΗΓΑΙΝΕ ΠΕΡΣΙ ΣΤΗΝ ΛΙΛΙΠΟΥΠΟΛΗ,ΞΕΚΙΝΗΣΑΜΕ 23 ΜΗΝΩΝ ΦΟΡΟΥΣΕ ΠΑΜΠΕΡΣ ΑΚΟΜΑ.ΓΕΝΙΚΑ ΕΙΜΑΣΤΑΝ ΥΠΕΡΠΡΟΣΤΑΤΕΥΤΙΚΟΙ ΜΕ ΤΗΝ ΜΙΚΡΗ ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΑΣΑΜΕ ΜΙΑ ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΑ ΜΕ ΤΟ ΙΣΧΙΟ ΤΗΣ,ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΗΝ ΑΦΗΝΑΜΕ ΝΑ ΑΝΕΒΕΙ ΣΚΑΛΕΣ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΑΓΚΑΛΙΑ,ΕΚΕΙ ΕΜΑΘΕ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΑΝΕΒΟΚΑΤΕΒΑΙΝΕΙ ΣΑΝ ΚΑΤΣΙΚΙ!!!ΔΕΝ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΠΕΣΕΙ ΑΤΣΑΛΑ Ή ΝΑ ΤΗΝ ΧΤΥΠΗΣΕΙ ΑΛΛΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ ΠΟΥ ΒΛΕΠΑΜΕ-ΝΕ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΜΑΣ ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΔΕΙ ΓΙΑΤΡΟΣ.ΜΕΙΝΑΜΕ ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΙ,ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΣΥΝΕΒΕΙ ΤΟ ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ,ΜΑΣ ΕΠΑΙΡΝΑΝ ΤΗΛ.ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΠΟΥΝ Π.Χ ΟΤΙ ΕΒΗΞΕ ΛΙΓΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ.ΤΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΠΟΛΥ ΕΚΕΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ.ΕΜΕΙΣ ΕΙΔΑΜΕ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ ΔΙΑΦΟΡΑ,ΚΟΨΑΜΕ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΜΠΕΡΣ ΕΚΕΙ.Α!ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΖΗΤΗΣΑΜΕ ΣΤΑ ΜΕΣΑ ΤΗΣ ΧΡΟΝΙΑΣ ΝΑ ΤΗΝ ΦΕΡΝΕΙ ΤΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ,ΔΕΝ ΣΥΝΑΝΤΗΣΑΜΕ ΚΑΜΙΑ ΔΥΣΚΟΛΙΑ!ΤΟ ΤΜΗΜΑ ΤΗΣ ΜΙΚΡΗΣ ΕΙΧΕ 6 ΠΑΙΔΑΚΙΑ,ΕΒΓΑΙΝΑΝ ΔΙΑΛΛΕΙΜΑ ΑΝΑ ΤΜΗΜΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΛΑ ΜΑΖΙ,ΦΑΓΗΤΟ ΠΑΝΤΑ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΜΕ ΥΛΙΚΑ ΜΑΡΚΕΣ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΤΕΨΥΓΜΕΝΟ,ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΕΛΑΜΠΑΝ ΑΠΟ ΤΟ ΑΙΘΡΙΟ ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ ΤΟΥΑΛΕΤΕΣ!ΣΤΑ ΔΙΔΑΚΤΡΑ ΟΜΩΣ ΗΤΑΝ ΑΠΟ ΤΑ ΑΚΡΙΒΟΤΕΡΑ,ΕΒΓΑΙΝΕ 380,00 Ο ΜΗΝΑΣ ΠΕΡΙΠΟΥ!ΑΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΝΝΟΕΙΤΕ ΟΤΙ ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΕ ΕΚΕΙ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΟΝΗΠΙΟ!:-)

Διαφημίσεις

ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΑΙΔΙΚΟΥΣ ΣΤΑΘΜΟΥΣ "Η ΧΩΡΑ ΤΩΝ ΠΑΡΑΜΥΘΙΩΝ","ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ" "ΜΑΡΙΛΟΥ" ΚΑΙ "ΛΙΛΙΠΟΥΠΟΛΗ" ΤΙ ΓΝΩΜΗ ΕΧΕΤΕ?ΕΧΩ ΑΝΟΙΞΕΙ ΣΧΕΤΙΚΟ THREAD ΕΔΩ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΟΤΙ ΣΥΖΗΤΙΕΤΑΙ ΚΑΙ ΕΔΩ ΤΟ ΘΕΜΑ ΟΠΟΙΑ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΘΕΛΕΙ ΑΠΑΝΤΑΕΙ.......ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=113129

και εγω που το εχω ψαξει το θεμα ολοι οι ιδιωτικοι πανω κατω δεν εχουν και μεγαλες διαφορες το σημαντικο ειναι να αισθανεσαι εσυ και το παιδι καλα εκει που ειναι οπου και αν ειναι αλλα θα συμφωνησω με τους υπολοιπους με το κρατος που εχουμε θα εισαι τυχερος να μπει σε δημοσιο εμενα ο γιος μου μπηκε στα 4 και του χρονου παει προνηπιο κανονικα αλλα αφου δε δουλευει η γυναικα σου γιατι το στελνεις παιδικο?

και εγω που το εχω ψαξει το θεμα ολοι οι ιδιωτικοι πανω κατω δεν εχουν και μεγαλες διαφορες το σημαντικο ειναι να αισθανεσαι εσυ και το παιδι καλα εκει που ειναι οπου και αν ειναι αλλα θα συμφωνησω με τους υπολοιπους με το κρατος που εχουμε θα εισαι τυχερος να μπει σε δημοσιο εμενα ο γιος μου μπηκε στα 4 και του χρονου παει προνηπιο κανονικα αλλα αφου δε δουλευει η γυναικα σου γιατι το στελνεις παιδικο?

Λένε ότι εκεί τους μαθαίνουνε πάρα πολλά πράγματα ώστε να βοηθηθούνε για την συνέχεια στο προνήπιο νηπιαγωγείο σχολείο κλπ δηλαδή αξίζει τον κόπο να το πας δηλαδή εγώ δεν θέλω να το χρησιμοποιώ ως parking αλλά ως βοήθεια από κάποιους πιο ειδικούς από εμάς.......ίσως βοηθηθούνε μέσα από το παιχνίδι να μιλήσουνε πιο γρήγορα γιατί έχουνε καθυστερήσει λίγο.......και μην ξεχνάμε ότι το δημοτικό αργότερα έχει δυσκολέψει ίσως όσο πιο γρήγορα το βοηθήσεις τόσο κλύτερα δεν ξέρω δεν είμαι ειδικός αλλά κάπως έτσι το σκέφτομαι..........

αν παντως δε μπορεσεις να πας σε ιδ σταθμο μεσω εσπα ουτε καν σε δημοσιο( επειδη οι ανεργες φετος ειναι παρα πολλες σε σχεση με περσι κ αν θα χουν κ καρτα σε ισχυ, και θα γινει "σφαγη" με τα μορια) να ξερεις πως υπαρχουν και εργαστηρια απασχολησης που μπορεις να πας το παιδι σου 2 η 3 φορες την εβδομαδα με χαμηλοτερο ποσο και οχι με 380 το μηνα... ( νομιζω καπου 120 - 150 ευρω). εχουν προσλαβει ανεργες νηπιαγωγους η βρεφονηπιαγωγους και συναφη επαγγελματα, οταν ειχα ρωτησει σε 2 μου ειχαν πει πως οι εργαζομενες ειναι κατι απο τα 2 δεν ειναι απλα να φυλανε τα παιδια οπως στο παιδοτοπο, απλα δεν εχουν πουλμανακι και φαγητο μεσα σαυτα τα χρηματα , το βαζεις εσυ. Αλλα αφου δεν εργαζεται η γυναικα σου δε θα μπορει να πηγαινοφερνει το παιδι?

Το βασικό είναι να βρεθεί όσο το δυνατόν η καλύτερη περίπτωση έστω κι αν αναγκαζόμαστε να τα φέρνουμε εμείς........θα μας δυσκολέψει το πρωί βέβαια αυτό όχι στο να τα πάρουμε από εκεί όσο στο να τα πάμε αν είναι πολύ πρωί που τα πας.........το θέμα είναι πού είναι πιο καλά από την άποψη του να δώσουμε στα παιδιά ότι το καλύτερο μπορούμε σε αυτόν τον τομέα και όχι να πάμε κάπου τα παιδιά για να τα ξεφορτωνόμαστε......δηλαδή μου λένε ότι ακόμα κι αν δεν υπάρχει πρόβλημα να δουλεύει κάποιος και να αναγκάζεσαι να τα πας σε παιδικό ότι αξίζει να τα πας σε έναν καλό παιδικό γιατί τους μαθαίνουνε πολλά πράγματα εκεί.........είναι βέβαιο ότι ένα εργαστήρι τέτοιο αντικαθιστά τις υποδομές και την φροντίδα ενός καλού παιδικού ή είναι η τελευταία λύση αν δεν μπορείς να τα πας ούτε σε δημόσιο ούτε ιδιωτικό μέσω ΕΣΠΑ?δηλαδή αν είναι να τα πάω κάπου χειρότερα να μην τα πάω καθόλου (να διευκρινίσω ότι είναι 2 δίδυμα παιδιά και όχι ένα οπότε το θέμα κόστους παίζει μεγάλο ρόλο) και ίσως θα ήθελα να ρωτήσω αν πράγματι αξίζει να τα πας σε παιδικό αν δεν υπάρχει πρόβλημα να δουλεύει κάποιος ώστε να υπάρχει πρόβλημα .........αυτό που με νοιάζει εμένα είναι ότι δεν θέλω να μένουνε πίσω τα παιδιά σε σχέση με άλλα συνομήλικα λόγω του ότι έχουνε καθυστερήσει στο θέμα ομιλίας γύρω από το παιχνιδι κλπ και ήδη παρακολουθούνται από αναπτυξιολόγο.......αν μου πείτε ότι δεν είναι και τόσο απαραίτητο αν δεν υπάρχει πραγματική ανάγκη να τ πάω σε παιδικό τότε πάω πάσο..........απλά έχω αγωνία σε σχέση με το τι θα επακολουθήσει στα επόμενα στάδια και μου έχει μπει στο μυαλό ότι ένας καλός παιδικός θα τα βοηθήσει πολύ σε αυτόν τον τομέα.......δεν έχω όμως την οποιαδήποτε εμπειρία πάνω σε αυτά..........

Διαφημίσεις

Το βασικό είναι να βρεθεί όσο το δυνατόν η καλύτερη περίπτωση έστω κι αν αναγκαζόμαστε να τα φέρνουμε εμείς........θα μας δυσκολέψει το πρωί βέβαια αυτό όχι στο να τα πάρουμε από εκεί όσο στο να τα πάμε αν είναι πολύ πρωί που τα πας.........το θέμα είναι πού είναι πιο καλά από την άποψη του να δώσουμε στα παιδιά ότι το καλύτερο μπορούμε σε αυτόν τον τομέα και όχι να πάμε κάπου τα παιδιά για να τα ξεφορτωνόμαστε......δηλαδή μου λένε ότι ακόμα κι αν δεν υπάρχει πρόβλημα να δουλεύει κάποιος και να αναγκάζεσαι να τα πας σε παιδικό ότι αξίζει να τα πας σε έναν καλό παιδικό γιατί τους μαθαίνουνε πολλά πράγματα εκεί.........είναι βέβαιο ότι ένα εργαστήρι τέτοιο αντικαθιστά τις υποδομές και την φροντίδα ενός καλού παιδικού ή είναι η τελευταία λύση αν δεν μπορείς να τα πας ούτε σε δημόσιο ούτε ιδιωτικό μέσω ΕΣΠΑ?δηλαδή αν είναι να τα πάω κάπου χειρότερα να μην τα πάω καθόλου (να διευκρινίσω ότι είναι 2 δίδυμα παιδιά και όχι ένα οπότε το θέμα κόστους παίζει μεγάλο ρόλο) και ίσως θα ήθελα να ρωτήσω αν πράγματι αξίζει να τα πας σε παιδικό αν δεν υπάρχει πρόβλημα να δουλεύει κάποιος ώστε να υπάρχει πρόβλημα .........αυτό που με νοιάζει εμένα είναι ότι δεν θέλω να μένουνε πίσω τα παιδιά σε σχέση με άλλα συνομήλικα λόγω του ότι έχουνε καθυστερήσει στο θέμα ομιλίας γύρω από το παιχνιδι κλπ και ήδη παρακολουθούνται από αναπτυξιολόγο.......αν μου πείτε ότι δεν είναι και τόσο απαραίτητο αν δεν υπάρχει πραγματική ανάγκη να τ πάω σε παιδικό τότε πάω πάσο..........απλά έχω αγωνία σε σχέση με το τι θα επακολουθήσει στα επόμενα στάδια και μου έχει μπει στο μυαλό ότι ένας καλός παιδικός θα τα βοηθήσει πολύ σε αυτόν τον τομέα.......δεν έχω όμως την οποιαδήποτε εμπειρία πάνω σε αυτά..........

Γεια σου, δεν ξέρω που είναι το θέμα που άνοιξες, οπότε σου απάντάω εδώ. Προσωπικά θεωρώ ότι όσο πιο νωρίς φύγει ενα παιδί από το σπίτι τόσο καλύτερα. Εννοείται μετά που θα χρονιάσει. Ο μεγάλος μου είναι προνήπιο τώρα και συναναστρέφεται παιδιά που δεν πήγαν σχολείο μέχρι τώρα. Πιστέψε με οι διαφορές είμναι τεράστιες. Τα άλλα παιδάκια, μπορεί να είναι εξίσου έξυπνα, αλλά ακαλλιεργητα. Εντάξει αν η γυναίκα σου έχει τις γνώσεις, το χρόνο και την υπομονή να δώσει όλα αυτά στα δίδυμα, τότε μην τα πας. Αλλά και μόνο η κοινωνικοποίηση, η αλλάγή περιβάλλοντος και η εκτόνωση στην αυλή είναι σημαντικά. Οσον αφορά το θέμα της ομιλίας καλύτερα να σας πει ένας ειδικός κατά ποσο θα βοηθήσει ο παιδικός. Καλύτερα μην ζητάς τέτοιου είδους απαντήσεις στα forum. Γιατί ας μην ξεχνάμε ότι περνάνε και περίοδο προσαρμογής, οπότε αν τα παιδιά σου είναι σε φάση εξέλιξης κάποιας θεραπείας, ίσως ο παιδικός να αποτελέσει ανασταλτικό παράγοντα.

Επίσης μην υποτιμάς και τον λιγο ελεύθερο χρόνο που θα δωθεί στη γυναίκα σου. Ισως να μην στο έχει εκφράσει, αλλά όλες θέλουμε λίγη ηρεμία όταν έχουμε μικρά παιδιά και ιδιαίτερα όταν δεν εργαζόμαστε και είμαστε όλη την ώρα στο σπίτι.

Οσον αφορά το ΕΣΠΑ, αν δεν αλλάξει κάτι, το παιχνίδι θα παιχτεί αρχικά, αναμεσα στους ελεύθερους επαγγελματίες με χαμηλό εισόδημα. Δηλ. σε αυτούς απου είναι ασφαλισμένοι στον ΟΑΕΕ, πληρώνουν τα ασφαλιστρα, αλλά ή δεν εργάζονται ή δηλώνουν ψευδό εισόδημα. Και πίστεψε με είναι αρκετές. Μετα φυσικά θα πάρουν μισθωτές και τέλος άνεργες. Η ανεργία δεν παίζει ρόλο, εκτός και η μητέρα παίρνει το επίδομα. Παίρνει πολύ λίγα μόρια, εκτός και είσαι τρίτεκνος ή πολύτεκνος, όπου πάλι αλλάζει το θέμα. Αν το ψαξεις θα βρεις την προκήρυξη την περσινή στο δίκτυο. Πάντως φαντάσου ότι ήμουν άνεργη, χωρίς επίδομα ανεργίας, με 2 παιδιά και 24.000? εισόδημα και είχα γύρω στα 18 μόρια μόνο. Τη στιγμή που στο δικό μου σταθμό πήραν την τελευταία με περίπου 25+ μόρια. Και μιλάμε ότι παίζουν μόρια 50, 60 ακόμα και 70! Ανάλογα πόσο λίγο εισόδημα δηλώνεις και αν είσαι τρίτεκνος και πολύτεκνος.

Πάντως αν δεν δοκιμάσεις δεν θα μάθεις. Για μένα αξίζει τον κόπο να πάει ένα παιδί παιδικό. Επίσης εμας μας βοήθησαν οι συστασεις από φίλους που είχαν στείλει τα παιδιά τους και που σαν οικογένειες μοιάζουμε, τουλ. όσον αφορά το μεγαλωμα των παιδιών.

Α, για το "Δημιουργία" έχω ακούσει καλά πράγματα, τα άλλα δύο δεν τα ξέρω και για το "Μαριλού" δεν έχω ακούσει καθόλου καλά λόγια, μάλιστα μου συνέστησαν να το αποφύγω.

( επειδη οι ανεργες φετος ειναι παρα πολλες σε σχεση με περσι κ αν θα χουν κ καρτα σε ισχυ,

Η ανεργία πάντα αποδεικνύεται με κάρτα σε ισχύ, αλλιώς δεν γίνεται δεκτή σε κανένα οργανισμό, σε καμία προκύρηξη. Μόνο αν η άνεργη είναι εγγεγραμμένη στον ΟΑΕΔ, μπορεί να θεωρηθεί άνεργη. Απαιτείται και φωτοτυπία της κάρτας του ΟΑΕΔ, αλλά και σχετικό εγγραφο από τον ίδιο το οργανισμό.

Η διαφοροποίηση ανάμεσα στους ανέργους είναι, αν είναι απλά εγγεγραμμένοι στα μητρώα ή αν λαμβάνουν και το επίδομα ανεργίας, όπου πάλι στην περίπτωση της ΕΕΤΑΑ, μοριοδοτούνται περισσότερο οι άνεργες που έχουν να λαμβάνουν το επίδομα.

.αυτό που με νοιάζει εμένα είναι ότι δεν θέλω να μένουνε πίσω τα παιδιά σε σχέση με άλλα συνομήλικα λόγω του ότι έχουνε καθυστερήσει στο θέμα ομιλίας γύρω από το παιχνιδι κλπ και ήδη παρακολουθούνται από αναπτυξιολόγο

Ξεχασα. Μην ανησυχείς για την ομιλία αν οι ειδικοί σε έχουν καθησυχάσει. Κάπου διαβασα ότι είναι συχνό φαινόμενο στις μέρες μας, φταίει και η τήλεόραση και το γεγονός ότι τα παιδιά δεν έχουν που να παίξουν, να φωναξουν κλπ.

Ο μεγάλος μου δεν μιλούσε. Τον πήγαμε 20 μηνών παιδικό, μπας και στρώσει. Τίποτα. Και όλη μέρα του μιλούσαμε, γλώσσα δεν έβαζα μέσα. Όταν έγινε 2,5 και πήγαινε ήδη ένα χρόνο παιδικό, κλείσανε για Αυγουστο και τότε λύθηκε η γλώσσα του! Τον Σεπτέμβρη άρχισε να λέει ποιηματάκια, αφού οι δασκάλες τρίβανε τα μάτια τους!!!! Αν δεν έχουνε κάποιο άλλο θέμα, θέλουν απλά τον χρόνο τους.

Επίσης έλεγξε και τα αυτιά τους. Μηπως δεν ακούνε καλά? Τι λένε οι ειδικοί, αυτό να κάνεις..

Επίσης έλεγξε και τα αυτιά τους. Μηπως δεν ακούνε καλά? Τι λένε οι ειδικοί, αυτό να κάνεις..

Η ΚΙΚΙ εχει πολυ δικιο! αυτο να το κανεις οπωσδηποτε!!!!!! Βεβαια ισως να το χετε κανει ηδη αν το ψαχνετε γενικα και εχετε φτασει σε αναπτυξιολογο....αλλα ετσι κ αλλιως ειναι το πρωτο!

αν η γυναικα σου μπορει να βγαλει καρτα ανεργιας ας το κανει χωρις κουβεντα!!!!

οποτε μαλλον για το εσπα δε σας βλεπω δυστυχως!

ειναι δυσκολα τα πραγματα για ολους...μαλλον θα πρεπε να εργαζεται ηδη καπου καποια στιγμη για να βγαλει ε?

κάρτα του οαεδ μπορεί να βγάλει νομίζω αλλά άμα δεν έχει καθόλου ένσημα τι γίνεται?

οκ με τα αυτιά.

Γιατί δεν παίρνετε ένα τηλ. στον ΟΑΕΔ να ρωτήσετε?

Λοιπόν: καρτα μπορούν να βγάλουν ΟΛΟΙ όσοι ΔΕΝ δουλεύουν. Δεν ενδιαφέρει αν έχουν δουλέψει στο παρελθόν και πόσο. Δες το και εγωιστικά: ακόμα και αν δεν θέλει να δουλέψει ποτέ, ας εγγραφει στα μητρώα ανέργων για στατιστικούς λόγους. Ετσι για να φαίνονται τα ποσοστα ανέργων περισσότερα μπας και μας λυπηθει αυτό το κράτος και σταματήσει τα μέτρα και τις απειλές.

ΤΑ ΕΝΣΗΜΑ ΤΙ ΣΧΕΣΗ ΕΧΟΥΝ???????????????:shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock:

Αν βγάλει κάρτα και την ανανεώνει τακτικα, είναι ΑΝΕΡΓΗ και μπορεί να το χρησιμοποιήσει όπου αυτό χρειάζεται: ΕΣΠΑ, προκηρύξεις για εργασία κλπ. Τα ένσημα θα είχαν σχέση αν δήλωνε εργαζόμενη ή αν ειχε θέμα ιατροφαρμακευτικής περίθαλψης.

Πόσο είναι η γυναίκα σου? Σίγουρα άνω των 18. Πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί τόσο καιρό δεν το έχετε ψάξει, δεν σας ενημέρωσε κανένας δικός σας, φίλος, ή ακόμα ένας λογιστής?

Η συμβουλή μου είναι ΑΥΡΙΟ κιολας (θα έλεγα σήμερα, αλλά εχουν κλείσει τέτοια ώρα) να πάτε στον ΟΑΕΔ, νομίζω είναι στη Β ΔΟΥ, στη Λ. Κνωσσού να δείτε τι θα κάνετε.

ΚΑΜΙΑ ημέρα καθυστέρηση. Θα είναι εις βάρος σας.

σου έχω απαντήσει και στο άλλο post που ανάρτησες, δες τι σου έχω γράψει και εκει.

Επίσης διευκρίνηση: ο ΟΑΕΔ δεν είναι απλά ένας οργανισμός για ανέργους. Ιδρύθηκε με σκοπό να βοηθάει τους ανέργους να βρούνε δουλειά. Ο λόγος που σου εκδίδει κάρτα είναι γιατί έτσι φαίνεται πως είσαι ενεργός, καταγράφει τις σπουδές σου, τις δεξιότητές σου ή την προυπηρεσία σου και σε βοηθάει να βρεις δουλειά. Όταν σου βρεί εργοδότη είσαι υποχρεωμένος να παε για συνεντευξη ακόμα και αν δεν δεχτείς τη δουλεια. Ειδάλλως σε διαγράφει από τα μητρώα.

Φυσικά δεν περιμένεις να σου βρει δουλεια τέτοιες εποχές.........

Οπότε δεν έχει λόγο να μην εγγραψει στα μητρώα κάποιον που δεν έχει δουλέψει ποτέ στη ζωή του, πάντα υπάρχει η πρώτη φορά.

Ετσι όταν υπάρχουν προγράμματα επιδότησης για εξεύρεση υπαλλήλων ή προγράμματα επιδότησης για νέους επαγγελματίες, πάντα πρέπει να απευθύνεσαι στον ΟΑΕΔ και ζητείται κάρτα ανεργίας. Επίσης οι μακροχρόνια άνεργοι (από 12 μήνες και άνω) πάντα επιδοτούνται περισσότερο σε προκηρύξεις και προτιμούνται για ότιδήποτε άλλο.

Πριν μερικά χρόνια είχε δωθεί έκτακτο βοήθημα για πετρέλαιο θέρμανσης στους έχοντες κάρτα ανεργίας. (Μια φορά έγινε, το 2004 νομίζω, καταργήθηκε και αυτό). Επίσης το κοινωνικό επίδομα που έδωσε το ΠΑΣΟΚ μόλις βγήκε θα μπορούσε να το διεκδικήσει και η γυναίκα σου αφού θα ήταν μακροχρόνια άνεργη. Ηταν μικρό αλλά απ΄ το τίποτα.........

Οπότε μην το καθυστερείτε. Ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να κερδίσεις.