Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ρωτήστε τον ειδικό: Παναγιώτης Χριστόπουλος Μαιευτήρας-Γυν/γος,Ειδικός Γυναικολόγος Παιδιών


Recommended Posts

Καλησπέρα γιατρέ,

 

προσπαθούμε 4 χρόνια με τον άντρα μου. Έχω μείνει 3 φορές έγκυος: η 1η παλίνδρομη(με βάση την χοριακή πήγαινε πολύ καλά, είχε 4πλασιαστεί σε 3 μέρες αλλά ξαφνικά...), στη 2η έκανα απόξεση(μετά απο αποβολή) 2 μηνών, και η τρίτη παλίνδρομη(κακό ωάριο). Όλες τις φορές έμεινα έγκυος με κλομιφαίνη.

Διαγνώστηκα με ενδομητρίτιδα(χρόνια) και πήρα πολλά αντιβιοτικά. Έχω πολυκυστικές και Hashimoto(ρυθμισμένο).

Προσπαθώ ξανά, μετά απο την ενδομητρίτιδα.Το ph του τραχηλικού στομίου ήταν τελευταία φορά 5.1(απο 5.7 που ήταν λόγω μυκοπλάσματος). Πιστεύεται οτι με τέτοια τιμή στο ph υπάρχει κίνδυνος πάλι να αποβάλλω;

Αν και αυτή τη φορά αποβάλλω τι εξετάσεις με συμβουλεύεται να κάνω;

Έχω κάνει το πακέτο για τις καθεξην αποβολές το οποίο είναι μια χαρά. Ο άντρας μου έχει κάνει σπερμοδιάγραμμα και είναι επίσης καλό. Δεν έχω κάνει ποτέ ορμονικές απλά ξέρω οτι έχω πολυκυστικές απο υπερηχογραφιό έλεγχο και έχω εντελώς άστατο κύκλο, λίγη τριχοφυία και αφού φυσικά δεν έμενα έγκυος για 2 χρόνια-πριν πάρω δηλαδή κλομιφαίνη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 750
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα γιατρέ,

 

προσπαθούμε 4 χρόνια με τον άντρα μου. Έχω μείνει 3 φορές έγκυος: η 1η παλίνδρομη(με βάση την χοριακή πήγαινε πολύ καλά, είχε 4πλασιαστεί σε 3 μέρες αλλά ξαφνικά...), στη 2η έκανα απόξεση(μετά απο αποβολή) 2 μηνών, και η τρίτη παλίνδρομη(κακό ωάριο). Όλες τις φορές έμεινα έγκυος με κλομιφαίνη.

Διαγνώστηκα με ενδομητρίτιδα(χρόνια) και πήρα πολλά αντιβιοτικά. Έχω πολυκυστικές και Hashimoto(ρυθμισμένο).

Προσπαθώ ξανά, μετά απο την ενδομητρίτιδα.Το ph του τραχηλικού στομίου ήταν τελευταία φορά 5.1(απο 5.7 που ήταν λόγω μυκοπλάσματος). Πιστεύεται οτι με τέτοια τιμή στο ph υπάρχει κίνδυνος πάλι να αποβάλλω;

Αν και αυτή τη φορά αποβάλλω τι εξετάσεις με συμβουλεύεται να κάνω;

Έχω κάνει το πακέτο για τις καθεξην αποβολές το οποίο είναι μια χαρά. Ο άντρας μου έχει κάνει σπερμοδιάγραμμα και είναι επίσης καλό. Δεν έχω κάνει ποτέ ορμονικές απλά ξέρω οτι έχω πολυκυστικές απο υπερηχογραφιό έλεγχο και έχω εντελώς άστατο κύκλο, λίγη τριχοφυία και αφού φυσικά δεν έμενα έγκυος για 2 χρόνια-πριν πάρω δηλαδή κλομιφαίνη.

 

Αγαπητή φίλη,

 

με έκπληξη διαπιστώνω οτι δεν έχετε αναφέρει τίποτα για υστεροσαλπιγγογραφία ή υστεροσκόπηση, μετά τη διάγνωση και θεραπεία της ενδομητρίτιδας.

Ο έλεγχος είναι απαραίτητος για να αποκλείσουμε την δημιουργία συμφύσεων που μπορεί να προκαλέσουν υπογονιμότητα ή και καθ΄εξιν αποβολές.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή φίλη,

 

με έκπληξη διαπιστώνω οτι δεν έχετε αναφέρει τίποτα για υστεροσαλπιγγογραφία ή υστεροσκόπηση, μετά τη διάγνωση και θεραπεία της ενδομητρίτιδας.

Ο έλεγχος είναι απαραίτητος για να αποκλείσουμε την δημιουργία συμφύσεων που μπορεί να προκαλέσουν υπογονιμότητα ή και καθ΄εξιν αποβολές.

 

Σαλπιγγοογραφία έχω κάνει πριν μείνω για 1η φορά έγκυος(χωρίς να βρεθεί κάτι) και ξαναέμενα έγκυος για 3η φορά μετά την θεραπεία της ενδομητρίτιδας. Άρα, εφόσον ξαναέμεινα έγκυος, χρειάζεται να κάνω κάποιον έλεγχο τέτοιου είδους(για συμφύσεις);

Link to comment
Share on other sites

η περίοδος μου πάντα είναι σταθερή 28 ημερών. Πριν λίγες μέρες για πρώτη φορά μου ήρθε στις 19 μέρες και είχα αρκετό αίμα για 2 μέρες (σε σχέση με τους προηγούμενους μήνες). Η περίοδος κράτησε κανά 4 μέρες.

 

Να σημειώσω ότι οι τελευταίες 2 περίοδοι ήταν με ελάχιστο αίμα γιατί είχα γρίπη και είχα πάρει πολλά ντεπόν.

 

Φταίνε τα ντεπόν; Δεν πήγα στο γυναικολόγο.

Link to comment
Share on other sites

Σαλπιγγοογραφία έχω κάνει πριν μείνω για 1η φορά έγκυος(χωρίς να βρεθεί κάτι) και ξαναέμενα έγκυος για 3η φορά μετά την θεραπεία της ενδομητρίτιδας. Άρα, εφόσον ξαναέμεινα έγκυος, χρειάζεται να κάνω κάποιον έλεγχο τέτοιου είδους(για συμφύσεις);

 

Απαραιτητα! Ειναι ενας ελεγχος που επιβαλλεται μετά απο τετοια προβληματα καθως μπορει να μενετε εγκυος, αλλά λόγω συμφυσεων να αποβαλλετε. Δεν λέω οτι ειναι σιγουρα αυτο, αλλά ειναι μια πιθανη αιτια. Παντως είναι καλό, βημα βημα, να αποκλεισουμε καποιους παραγοντες. Θα χαρώ να σας βοηθησω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

η περίοδος μου πάντα είναι σταθερή 28 ημερών. Πριν λίγες μέρες για πρώτη φορά μου ήρθε στις 19 μέρες και είχα αρκετό αίμα για 2 μέρες (σε σχέση με τους προηγούμενους μήνες). Η περίοδος κράτησε κανά 4 μέρες.

 

Να σημειώσω ότι οι τελευταίες 2 περίοδοι ήταν με ελάχιστο αίμα γιατί είχα γρίπη και είχα πάρει πολλά ντεπόν.

 

Φταίνε τα ντεπόν; Δεν πήγα στο γυναικολόγο.

 

Το Depon μπορει να μειωσει λιγο την ποσοτητα του αιματος. Επισης, και η γρίπη μπορει να διαταραξει την ποσοτητα της συνηθισμενης περιοδου.

Link to comment
Share on other sites

κ.Χριστοπουλε ειμαι εγκυος (27η εβδ) και χτες πηρα κατα λαθος μισο διουρητικο λασιξ -δεν τα χρησημοποιω εγω- αντι για γιουτοπαρ. Μπορει να δημιουργησει προβλημα στο εμβρυο; τι πρεπει να κανω; (εχω και θεμα με μειωμενο αμνιακο υγρο.)

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Κυριως παιζουν ρολο το ιστορικο της μητερας, το ιστορικο του παιδιου, το βαρος, η διατροφη του και άλλοι παριβαλλοντικοι παρατγοντες.

 

 

Καλημέρα κι από εμένα!

 

Η κληρονομικότητα από την πλευρά του πατέρα δε μετράει??? Εγώ ήμουν ένα ψηλό παιδί που είδα περίοδο μικρή και έμεινα σχετικά κοντούλα. Η κόρη μου (4ων) ειναι πολύ κοντούλα και ήλπιζα να έχει πάρει από την πεθερά μου που ήταν κοντούλα και άργησε πολύ να δει περίοδο οπότε έγινε πολύ ψηλή.

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

κ.Χριστοπουλε ειμαι εγκυος (27η εβδ) και χτες πηρα κατα λαθος μισο διουρητικο λασιξ -δεν τα χρησημοποιω εγω- αντι για γιουτοπαρ. Μπορει να δημιουργησει προβλημα στο εμβρυο; τι πρεπει να κανω; (εχω και θεμα με μειωμενο αμνιακο υγρο.)

 

Να πίνετε πολλά υγρά.

Να μετρήσετε την πίεση σας.

Αν έχετε αίσθημα ζάλης να ξεκουραστείτε

και να επικοινωνήσετε με τον γυναικολόγο σας.

 

Δεν έχω διαβάσει κάπου ότι μπορεί

να υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος κίνδυνος

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι από εμένα!

 

Η κληρονομικότητα από την πλευρά του πατέρα δε μετράει??? Εγώ ήμουν ένα ψηλό παιδί που είδα περίοδο μικρή και έμεινα σχετικά κοντούλα. Η κόρη μου (4ων) ειναι πολύ κοντούλα και ήλπιζα να έχει πάρει από την πεθερά μου που ήταν κοντούλα και άργησε πολύ να δει περίοδο οπότε έγινε πολύ ψηλή.

 

Ίσως επηρεάσει αλλά σε πάρα πολύ μικρότερο βαθμό.

Οσο αφορά την έναρξη της περιόδου, δεν είναι απαραίτητο να είναι της κόρης το ίδιο με της μητέρας αλλά πάρα πολύ συχνά, σε μεγάλο βαθμό προσομοιάζουν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να πίνετε πολλά υγρά.

Να μετρήσετε την πίεση σας.

Αν έχετε αίσθημα ζάλης να ξεκουραστείτε

και να επικοινωνήσετε με τον γυναικολόγο σας.

 

Δεν έχω διαβάσει κάπου ότι μπορεί

να υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος κίνδυνος

 

Σας ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σας.

αισθανομαι αριστα.

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

κυριε χριστοπουλε εκανα εναν ορμονικο ελεγχο την 4 μερα του κυκλου μ ου κ θα θελα αν θα μπορουσατε να μου πειτε την εκτιμηση σασ!!

LH 10.1 mUI/mL (0.7-20)

FSH 12.03 mUI/mL (2-20)

E2 30.3 pg/ml (11-120)

PRL 2.40 ng/ml(2-29.9)

PRG 0.59 ng/ml(0.15-1.4)

ΤΕΣΤΟΣΤΕΡΟΝΗ ΟΛΙΚΗ 0,68ng/ml(0,06-1)

ΤΕΣΤΟΣΤΕΡΟΝΗ ΕΛΕΥΘΕΡΗ 0,80 pg/ml( 0,3-4,3)

ΑΝΔΡΟΣΤΕΝΔΙΟΝΗ 1,47 ng/ml(0,2-3,3)

SHBG 94.6 nmol/L(20-135)

ΥΔΡΟΞΥΠΡΟΓΕΣΤΕΡΟΝΗ 0,90ng/ml(0,1-1,2)

DHEA-S 2.10 μg/ml(1.2-5)

προσπαθω για να μεινω εγκυοσ, ειναι νορμαλ οι τιμεσ??

μπορειτε να μου πειτε τη γνωμη σασ!! ειμαι 30 χρονων,

ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα γιατρε θα ηθελα τη γνωμη σας.Την τελευταια εβδομαδα περιπου οταν παω τουαλετα στο σκουπισμα νιωθω κατι σαν τσουξιμο,πονο στο πρωκτο.Δεν ειχα βαλει καθολου το χερι μου οταν εκανα μπανιο για να δω το συγκεκριμενο σημειο το ξεχναγα αν εχει κατι αλλα πριν λιγο που εκανα μπανιο το εβαλα και επιασα κατι μαλακο σαν πρησμενο.Τι μπορει να ειναι?Μηπως ειναι αυτο που παθαινουν καποιες κοπελες στην εγκυμοσυνη οταν δεν μπορουν να πανε ευκολα τουαλετα(οπως ειχα παθει κι εγω)και πιεζονται και αν πιεστουν πολυ αυτο ''σπαει'' και βγαζει αιμα και δημιουργουνται οι αιμοροιδες?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,κυριε Χριστοπουλε.θα ηθελα την βοηθεια σας σε κατι.το προηγουμενο Σαββατο,εκανα ενδομητρια σπερματεγχυση.προχτες το Σαββατο,(μια εβδομαδα αργοτερα)εκανα καποιες δουλειες στο σπιτι και λιγο κουραστηκα.ξαπλωσα λοιπον για μεσημερι εχοντας λιγα πονακια περιοδου (τα οποια τα ειχα απο την ημερα της σπερματεγχυσης,λιγο πιο αντονα αυτη τη φορα)και οταν σηκωθηκα για να παω στο μπανιο,ειδα στο εσωρουχο κατι καφε κηλιδες.εχω ανησυχησει αρκετα,γιατι νομιζω πως εκανα κατι και επηρεασε τη συλληψη.γινεται αυτο?ο γιατρος μου,εχει δωσει utrogestan,cyclacur,medrol,filicine.η ξεκουραση μου αυτες τις ημερες ειναι πολυ καλη,καθως εχω αδεια απο την δουλεια μου και ευνοει την παρουσα κατασταση.β χοριακη, μου ειπε να κανω την Τριτη μετα το Πασχα.Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

:P
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμένα η κόρη μου αδιαθέτησε 12 χρονών με ύψος 1,58 και κιλά 45! Ο μπαμπάς της έχει ύψος 1,73 και εγώ 1,64 θα ψηλώσει άλλο η κόρη μου?

 

Είναι αρκετά πιθανο να φτασει περιπου κοντά στο ύψος το δικό σας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,κυριε Χριστοπουλε.θα ηθελα την βοηθεια σας σε κατι.το προηγουμενο Σαββατο,εκανα ενδομητρια σπερματεγχυση.προχτες το Σαββατο,(μια εβδομαδα αργοτερα)εκανα καποιες δουλειες στο σπιτι και λιγο κουραστηκα.ξαπλωσα λοιπον για μεσημερι εχοντας λιγα πονακια περιοδου (τα οποια τα ειχα απο την ημερα της σπερματεγχυσης,λιγο πιο αντονα αυτη τη φορα)και οταν σηκωθηκα για να παω στο μπανιο,ειδα στο εσωρουχο κατι καφε κηλιδες.εχω ανησυχησει αρκετα,γιατι νομιζω πως εκανα κατι και επηρεασε τη συλληψη.γινεται αυτο?ο γιατρος μου,εχει δωσει utrogestan,cyclacur,medrol,filicine.η ξεκουραση μου αυτες τις ημερες ειναι πολυ καλη,καθως εχω αδεια απο την δουλεια μου και ευνοει την παρουσα κατασταση.β χοριακη, μου ειπε να κανω την Τριτη μετα το Πασχα.Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Η ξεκουραση σας ΔΕΝ ηταν πολυ καλή.

Η αδεια απο την εργασια δινεται για ξεκούραση και όχι για δουλειες στο σπίτι. Αλλωστε αναφερετε και απο μόνη σας οτι κανατε δουλειες και κουραστηκατε!

 

Ελπίζουμε να μην εχει γινει κατι το οποίο δεν θελουμε. Ευχομαι καλη επιτυχία και καλα αποτελεσματα. Περιμενω νεα σας!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα γιατρε θα ηθελα τη γνωμη σας.Την τελευταια εβδομαδα περιπου οταν παω τουαλετα στο σκουπισμα νιωθω κατι σαν τσουξιμο,πονο στο πρωκτο.Δεν ειχα βαλει καθολου το χερι μου οταν εκανα μπανιο για να δω το συγκεκριμενο σημειο το ξεχναγα αν εχει κατι αλλα πριν λιγο που εκανα μπανιο το εβαλα και επιασα κατι μαλακο σαν πρησμενο.Τι μπορει να ειναι?Μηπως ειναι αυτο που παθαινουν καποιες κοπελες στην εγκυμοσυνη οταν δεν μπορουν να πανε ευκολα τουαλετα(οπως ειχα παθει κι εγω)και πιεζονται και αν πιεστουν πολυ αυτο ''σπαει'' και βγαζει αιμα και δημιουργουνται οι αιμοροιδες?

 

Οι αιμορροιδες υπαρχουν φυσιολογικα σε όλους τους ανθρώπους. Είναι τα αγγεια μεσα στον πρωκτο. Αυτο το οποίο περιγραφετε μοιαζει με μια πρησμενη αιμορροιδα (αυτο που συνηθως λεμε "εχω αιμορροιδες" δηλαδη εχω πρησμενες αιμορροιδες)

Link to comment
Share on other sites

κυριε χριστοπουλε εκανα εναν ορμονικο ελεγχο την 4 μερα του κυκλου μ ου κ θα θελα αν θα μπορουσατε να μου πειτε την εκτιμηση σασ!!

LH 10.1 mUI/mL (0.7-20)

FSH 12.03 mUI/mL (2-20)

E2 30.3 pg/ml (11-120)

PRL 2.40 ng/ml(2-29.9)

PRG 0.59 ng/ml(0.15-1.4)

ΤΕΣΤΟΣΤΕΡΟΝΗ ΟΛΙΚΗ 0,68ng/ml(0,06-1)

ΤΕΣΤΟΣΤΕΡΟΝΗ ΕΛΕΥΘΕΡΗ 0,80 pg/ml( 0,3-4,3)

ΑΝΔΡΟΣΤΕΝΔΙΟΝΗ 1,47 ng/ml(0,2-3,3)

SHBG 94.6 nmol/L(20-135)

ΥΔΡΟΞΥΠΡΟΓΕΣΤΕΡΟΝΗ 0,90ng/ml(0,1-1,2)

DHEA-S 2.10 μg/ml(1.2-5)

προσπαθω για να μεινω εγκυοσ, ειναι νορμαλ οι τιμεσ??

μπορειτε να μου πειτε τη γνωμη σασ!! ειμαι 30 χρονων,

ευχαριστω!!

 

Οι τιμες ειναι μεσα στα φυσιολογικα ορια αλλά καποιες απο αυτές θα τις περιμενα λίγο διαφορετικες. Επισης, θα ηθελα να εχω και καποιες προσθετες.

Τέλος δεν γνωριζω τιποτα για το ιστορικό σας.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κ παναγιωτη! χρονια πολλα! τελικα ειμαι εγκυος 4 εβδομαδων κ 5 ημερων. (σας ειχα γραψει πριν μερες) μια ερωτηση θελω να σας κανω! τα πονακια περιοδου ειναι φυσιολογικα; εχω αρκετα οταν ειμαι πολυ ωρα ορθια η οταν κουραζομαι λιγο!

Link to comment
Share on other sites

ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ & ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ

Κυριε Χριστοπουλο θα ηθελα να μου πειτε αν ειναι καλα τα αποτελεσματα απο της ορμονολογικες εξετασεις της εκανα τη 2η μερα του κυκλου ειναι τα εξης:

FSH-7,18

LH-4,27

E2-24,2

PRG-0,42

PRL-11,91

OH-0,7

Tεστοστερονη ολικη-0,22

Τεστοστερονη ελευθερη-0,8

DHEA-S - 1,61

DHEA-3,66

 

Σας ευχαριστω εκ-των προτερων

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ & ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ

Κυριε Χριστοπουλο θα ηθελα να μου πειτε αν ειναι καλα τα αποτελεσματα απο της ορμονολογικες εξετασεις της εκανα τη 2η μερα του κυκλου ειναι τα εξης:

FSH-7,18

LH-4,27

E2-24,2

PRG-0,42

PRL-11,91

OH-0,7

Tεστοστερονη ολικη-0,22

Τεστοστερονη ελευθερη-0,8

DHEA-S - 1,61

DHEA-3,66

 

Σας ευχαριστω εκ-των προτερων

 

Σε γενικες γραμμές, οι εξετασεις σας είναι φαινονται καλές. Δεν ξερω όμως για ποιο λόγο τις κανατε.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κ παναγιωτη! χρονια πολλα! τελικα ειμαι εγκυος 4 εβδομαδων κ 5 ημερων. (σας ειχα γραψει πριν μερες) μια ερωτηση θελω να σας κανω! τα πονακια περιοδου ειναι φυσιολογικα; εχω αρκετα οταν ειμαι πολυ ωρα ορθια η οταν κουραζομαι λιγο!

 

Χαιρομαι που τελικα ειχα δίκιο και που φαινεστε χαρούμενη.

 

Πονακια ειναι αναμενομενο να εχετε, αλλά λίγο διαφορετικα απο περιόδου.

Καλό ειναι να μην κουραζεστε.

 

Θα χαρώ να σας βοηθησω αν με χρειαστειτε.

Link to comment
Share on other sites

Σε γενικες γραμμές, οι εξετασεις σας είναι φαινονται καλές. Δεν ξερω όμως για ποιο λόγο τις κανατε.

 

 

Κυριε Χριστοπουλο σας ευχαριστω για την απαντηση, της εξετασεις της εκανα επειδη εχω κανει αρκετες προσπαθειες εξωσωματικης χωρις αποτελεσματα (μας εχουν πει οτι υπαρχει ανεξηγητη υπογονιμοτητα) συν μια παλλινδρομιση την 9η βδομαδα εχει περαση περιπου ενας χρονος. τωρα ειμαι στο ξεκινημα νεας προσπαθειας και πριν ξεκινησω ηθελα να κανω καποιες εξετασεις μηπως βρεθει η αιτια.

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Παλινδρόμηση μπορει να συμβει συνήθως είτε καποιας ανωμαλίας του εμβρυου, η οποια δεν ηταν συμβατη με τη ζωη, ειτε λόγω κακης εμφυτευσης, είτε λογω λοιμωξης, είτε λόγω διαταραχής στην πηκτικοτητα του αίματος.

 

Σε κάθε περίπτωση, μια παλινδρομη κυηση μπορει να ειναι τυχαιο γεγονός. Αν όμως επαναληφθει πρεπει να γίνει εκτετεμενος έλεγχος.

 

 

Κυριε Χριστοπουλο υπαρχει περιπτωση λογο των φαρμακων που περνει ο συζηγος για τη ΣΚΠ να επιρεασε την εμφυτευση;

Oπως αναφερατε παραπανω για την πυκτικοτητα του αιματος επερνα salospir απο την ημερα που ειχε γινει η εμβρυομεταφορα.

μετα το συμβαν της παλινδρομισης εκανα κολπικη καλλιεργεια και ειχα μυκητες, ουρεοπλασμα υπαρχει περιπτωση να ωφειλετε εκει η παλινδρομιση;

 

Σας ευχαριστω εκ των προτερων

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...