Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ρωτήστε τον ειδικό: Παναγιώτης Χριστόπουλος Μαιευτήρας-Γυν/γος,Ειδικός Γυναικολόγος Παιδιών


Recommended Posts

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.Ήδη έκανα εξέταση χοριακής και βγήκε αρνητική.Τη Δευτέρα θα επισκεφτώ τον γυναικολόγο ώστε να δούμε τι ακριβώς συμβαίνει και να προχωρήσουμε στην κατάλληλη αγωγή.Και πάλι ευχαριστώ

Γιώργος 21/10/2008 - Αλέξης 09/09/2010

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 750
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπερα και απο εμενα γιατρε! Οσο αφορα τις πολυκυστικες με ποια κριτιρια γινεται διαγνωση?Εγω απο την εφηβεια ειχα κυκλο καθε 3 μηνες,επειτα χρηση αντισυλληπτικου για 10+ χρονια ,εντονη τριχοφυια και στον υπερηχο καποιες φορες υπηρχαν κυστες (με τα λεγομενα του γιατρου μου).τωρα και 2 χρονια τα σταματησα για να μεινω εγκυος και ο κυκλος ηταν σταθερος 28-35 ημερες χωρις να βλεπουμε κυστες.Τους τελευταιους 2 μηνες ομως ο κυκλος αρχισε να μεγαλωνει ξανα περιπου 45 ημερες τωρα.Υποχωρουν και επανερχονται οι κυστες ή εγω εχω καταλαβει κατι λαθος?

empty.gif

fHaOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εμενα γιατρε! Οσο αφορα τις πολυκυστικες με ποια κριτιρια γινεται διαγνωση?Εγω απο την εφηβεια ειχα κυκλο καθε 3 μηνες,επειτα χρηση αντισυλληπτικου για 10+ χρονια ,εντονη τριχοφυια και στον υπερηχο καποιες φορες υπηρχαν κυστες (με τα λεγομενα του γιατρου μου).τωρα και 2 χρονια τα σταματησα για να μεινω εγκυος και ο κυκλος ηταν σταθερος 28-35 ημερες χωρις να βλεπουμε κυστες.Τους τελευταιους 2 μηνες ομως ο κυκλος αρχισε να μεγαλωνει ξανα περιπου 45 ημερες τωρα.Υποχωρουν και επανερχονται οι κυστες ή εγω εχω καταλαβει κατι λαθος?

 

Η συζητηση για τις πολυκυστικες ωοθηκες ειναι τεραστια και δεν μπορει να γίνει μεσα απο τις λιγες γραμμες ενος μηνυματος.

 

Παντως γενικά πρεπει να αποκλειστουν καποιες άλλες παθολογικες καταστασεις και να πληρουνται καποια πολυ συγκεκριμενα κριτηρια.

Σχετικα με τις κυστεις, ειναι κατι τελειως διαφορετικο μια κυστη στις ωοθηκες απο την πολυκυστικη υφη των ωοθηκων που συνηθως ειναι σταθερη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο μένα γιατρέ. Βρίσκομαι στην αρχή της δεύτερης εγκυμοσύνης μου. Ο γιατρός μου έδωσε προληπτικά κάψουλες utrogestan 200 mg , 3 φορές ημερησίως ενδοκολπικά μέχρι τον τρίτο μήνα. Πρόβλημα δεν υπάρχει, ούτε αίμα ή κάποιο άλλο ανησυχητικό σύμπτωμα. Μήπως παίζει ρόλο η ηλικία μου (39)? Ποιά είναι η γνώμη σας? Επίσης, μπορεί να υπάρξουν κάποιες παρενέργειες? Μέχρι στιγμής δεν έχω δεί τίποτα, τις χρησιμοποιώ 3 μέρες τώρα.

Ευχαριστώ για την προσοχή σας.

Εχω το πιο γλυκό κουνελάκι

It7lp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο μένα γιατρέ. Βρίσκομαι στην αρχή της δεύτερης εγκυμοσύνης μου. Ο γιατρός μου έδωσε προληπτικά κάψουλες utrogestan 200 mg , 3 φορές ημερησίως ενδοκολπικά μέχρι τον τρίτο μήνα. Πρόβλημα δεν υπάρχει, ούτε αίμα ή κάποιο άλλο ανησυχητικό σύμπτωμα. Μήπως παίζει ρόλο η ηλικία μου (39)? Ποιά είναι η γνώμη σας? Επίσης, μπορεί να υπάρξουν κάποιες παρενέργειες? Μέχρι στιγμής δεν έχω δεί τίποτα, τις χρησιμοποιώ 3 μέρες τώρα.

Ευχαριστώ για την προσοχή σας.

 

Όλα τα φάρμακα έχουν συγκεκριμενες ενδείξεις. Δεν γνωριζω να υπαρχει πουθενα γραμμενο οτι το Utrogestan δινεται προληπτικα.

Όλα τα φαρμακα έχουν πιθανες παρενεργειες.

Δεν γνωριζω κανενα επιστημονικο προγραμμα παρακολουθησης που να αναφερει οτι σε μια απολυτα φυσιολογικη εγκυμοσυνη χρειαζεται να παρει η εγκυος Utrogestan.

Ελπιζω οτι ειμαι σαφης.

Ξανασκεφτείτε το.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστώ θερμά για την απάντησή σας. Ήδη το σκέφτομαι να τα σταματήσω. Θα το ξανασυζητήσω και με τον γιατρό μου.

Και πάλι σας ευχαριστώ.

Εχω το πιο γλυκό κουνελάκι

It7lp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας γιατρέ, θα ήθελα να σας ρωτήσω αν μπορεί απο μαγνητική να φανεί πιθανή ενδομητρίωση...

Γνωρίζω ότι η λαπαροσκόπηση είναι ο πιο σωστός τρόπος, αλλά σας αρχική διάγνωση θα μπορούσε να γίνει μαγνητική?

Επίσης θεωρείτε απαράτητο μετά απο 5 χρόνια προσπαθειών με 2 σπερματεγχύσεις (- σοβαρές επιπλοκες! ίσως υπερδιέγεσεις... κανείς ποτέ δεν είπε, νοσηλεύτηκα) 2 εξωσωματικές σε φυσικό κύκλο (με την 1η βιοχημική) και γενικότερα πολύ ταλαιπωρία , να πηγαίναμε απευθείας σε εξωσωματική με φάρμακα ή πρώτα λαπαροσκόπηση???

Δεν μας έχουν βρεί απολύτως τίποτα !!

Τα κουράγια πλέον δεν είναι πολλά..........

Tι ωφελεί να καρτεράς όρθιος στην πόρτα του σπιτιού,

και με τα μάτια στους νεκρούς τους δρόμους στυλωμένα,

αν είναι νά ’ρθει θε να ’ρθεί, δίχως να νιώσεις από πού,

και πίσω σου πλησιάζοντας με βήματα σβημένα...

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας γιατρέ, θα ήθελα να σας ρωτήσω αν μπορεί απο μαγνητική να φανεί πιθανή ενδομητρίωση...

Γνωρίζω ότι η λαπαροσκόπηση είναι ο πιο σωστός τρόπος, αλλά σας αρχική διάγνωση θα μπορούσε να γίνει μαγνητική?

Επίσης θεωρείτε απαράτητο μετά απο 5 χρόνια προσπαθειών με 2 σπερματεγχύσεις (- σοβαρές επιπλοκες! ίσως υπερδιέγεσεις... κανείς ποτέ δεν είπε, νοσηλεύτηκα) 2 εξωσωματικές σε φυσικό κύκλο (με την 1η βιοχημική) και γενικότερα πολύ ταλαιπωρία , να πηγαίναμε απευθείας σε εξωσωματική με φάρμακα ή πρώτα λαπαροσκόπηση???

Δεν μας έχουν βρεί απολύτως τίποτα !!

Τα κουράγια πλέον δεν είναι πολλά..........

 

Η ενδομητρίωση μπορεί να φανεί στη μαγνητική σε περίπτωση ενδομητριωσικών κύστεων και όχι απλά εστιών. Αυτό όμως θα φαινόταν και με το υπερηχογράφημα. Είναι απειροελάχιστοι οι γιατροί στον Πλανήτη που μπορούν να δουν ή μάλλον να υποπτευτούν ενδομητριωση με τη μαγνητική.

 

Σχετικά με το ιστορικό σας, δεν μπορώ να σας απαντήσω με ακρίβεια καθώς δεν γνωρίζω το ιστορικό σας, τις εξετάσεις σας κλπ... Ευχαριστως να ασχοληθώ αν θελετε και εσεις.

 

Μην απογοητεύεστε, απλά αφήστε τις ελπίδες σας σε άτομα εμπιστοσύνης

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας!

Θα ηθελα την γνωμη σας στο παρακατω:

Πριν απο περιπου δυο μηνες πηγα για τεστ Παπ και επισης για γενικοτερο ελεγχο στον γυναικολογο μου διοτι ειχα καποιες ενοχλησεις οπως κνησμο,εκκρισεις και πονο κατα την επαφη.Εγιναν οι αναλογες εξετασεις και βρηκαμε οτι υπηρχε β-αιμολυτικος στρεπτοκοκκος.Ο γιατρος μου εδωσε αντιβιωση για 7 ημερες και την ολοκληρωσα. Παρολαυτα δεν εχουν φυγει οι ενοχλησεις και εχω δωσει χρονο για να δω μηπως ειναι κατι περιστασιακο.

Υπαρχει περιπτωση παρα την αντιβιωση που πηρα να εχει υποτροπιασει ή να μην εχει ιαθει ο οργανισμος απο τον στρεπτοκοκκο??Υπαρχει περιπτωση λογω αντιβιωσης να προεκυψε μυκητιαση??Πως μπορει να "επαθα" στρεπτοκοκκο εφοσον τηρω καθε κανονα υγιεινης?Τι μπορει να οδηγησει σε κατι τετοιο?

Σε καθε περιπτωση θα δρομολογησω ξανα εξεταση αλλα ηθελα και την δικια σας γνωμη σχετικα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μένα. Είμαι 22 ετών και μόλις κλείσαμε 2 χρόνια αποτυχημένων προσπαθειών. Έχω πολυκυστικές μεν, αλλά κανένα σύμπτωμα,δε. Μάλιστα, σε έναν ενδιάμεσο υπέρηχο, οι ωοθήκες μου φάνηκαν καθαρές, αλλα στον τελευταίο, φάνηκαν πολυκυστικές ξανά (!). Η πρώτη εξέταση που θα πρέπει να κάνω ποιά είναι? Ρωτάω εσάς γιατί ο γιατρός με μπερδεύει αρκετά και δεν έχει τον απαραίτητο χρόνο (και χρήμα) για να ξεκαθαρίσει το τοπίο. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα σας!

Θα ηθελα την γνωμη σας στο παρακατω:

Πριν απο περιπου δυο μηνες πηγα για τεστ Παπ και επισης για γενικοτερο ελεγχο στον γυναικολογο μου διοτι ειχα καποιες ενοχλησεις οπως κνησμο,εκκρισεις και πονο κατα την επαφη.Εγιναν οι αναλογες εξετασεις και βρηκαμε οτι υπηρχε β-αιμολυτικος στρεπτοκοκκος.Ο γιατρος μου εδωσε αντιβιωση για 7 ημερες και την ολοκληρωσα. Παρολαυτα δεν εχουν φυγει οι ενοχλησεις και εχω δωσει χρονο για να δω μηπως ειναι κατι περιστασιακο.

Υπαρχει περιπτωση παρα την αντιβιωση που πηρα να εχει υποτροπιασει ή να μην εχει ιαθει ο οργανισμος απο τον στρεπτοκοκκο??Υπαρχει περιπτωση λογω αντιβιωσης να προεκυψε μυκητιαση??Πως μπορει να "επαθα" στρεπτοκοκκο εφοσον τηρω καθε κανονα υγιεινης?Τι μπορει να οδηγησει σε κατι τετοιο?

Σε καθε περιπτωση θα δρομολογησω ξανα εξεταση αλλα ηθελα και την δικια σας γνωμη σχετικα.

 

 

 

Σαφώς και μπορει να μην έχει ιαθεί η κολπιτιδα ή να εχετε μολυνθεί απο καποιον άλλο μικροοργανισμό ή να εχετε μυκητες ή ο στρεπτοκοκκος να ήταν ανθεκτικός στο αντιβιοτικο που πηρατε (για το λόγο αυτο πρεπει να γίνεται πάντα αντιβιόγραμμα μαζι με κάθε καλλιεργεια).

 

Σε κάθε περίπτωση πρεπει να επαναλαβετε την καλλιεργεια και αναλογα το αποτελεσμα να ακολουθησετε και την καταλληλη θεραπεια.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μένα. Είμαι 22 ετών και μόλις κλείσαμε 2 χρόνια αποτυχημένων προσπαθειών. Έχω πολυκυστικές μεν, αλλά κανένα σύμπτωμα,δε. Μάλιστα, σε έναν ενδιάμεσο υπέρηχο, οι ωοθήκες μου φάνηκαν καθαρές, αλλα στον τελευταίο, φάνηκαν πολυκυστικές ξανά (!). Η πρώτη εξέταση που θα πρέπει να κάνω ποιά είναι? Ρωτάω εσάς γιατί ο γιατρός με μπερδεύει αρκετά και δεν έχει τον απαραίτητο χρόνο (και χρήμα) για να ξεκαθαρίσει το τοπίο. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Το συνδρομο των πολυκυστικών ωοθηκων αποτελει ενα μεγαλο θεμα συζητησης. Πρεπει να υπαρχουν καποια κριτηρια και να γινονται συγκεκριμενες εξετασεις, σε συγκεκριμενο χρονικο σημειο.

Απο όσα μου λέτε δεν ειμαι απολυτα σιγουρος οτι πραγματικα έχετε πολυκυστικες ωοθηκες. Πρεπει όμως να δω τις εξετασεις σας για να σας απαντησω πιο συγκεκριμενα. Δυστυχως στην Ελλαδα γινεται καταχρηση του όρου.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας γιατρε. Στις 14-2 ηταν η τελευταια περιοδος. Ειχαμε με το συζυγο ελευθερες επαφες 25-2. Ο κυκλος μου ειναι 28-29 μερες. Εχει 10 μηνες που γεννησα το πρωτο μου μωρο. Εχω καθυστερηση 7 μερες. Υπάρχει περιπτωση εγκυμοσυνης; Αν κανω τεστ θα μου δειξει κατι ή πρεπει να περιμενω και αλλο.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα..ειμαι 30 και απο μικρη ταλαιπωρουμε με μυκητες κανω συχνα θεραπειες φευγουν για ενα διαστημα και ξανα παλι εχω κουραστει πολυ με αυτην την ιστορια ο γιατρος μου τον οποιο εχω αλλαξει πια μου ελεγε οτι ειναι κληρονομικο απο την μητερα μου,δεν ξερω κατα ποσο αληθευει ,ακομα και οταν εμεινα εγκυος στην αρχη της εγκυμοσυνη μου εκανα θεραπεια υπαρχει περιπτωση να φυγουν τελειως καποια στιγμη η θα ταλαπωρουμε για μια ζωη..ευχαριστω πολυ εκ των προτερων

N2dVp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας γιατρε. Στις 14-2 ηταν η τελευταια περιοδος. Ειχαμε με το συζυγο ελευθερες επαφες 25-2. Ο κυκλος μου ειναι 28-29 μερες. Εχει 10 μηνες που γεννησα το πρωτο μου μωρο. Εχω καθυστερηση 7 μερες. Υπάρχει περιπτωση εγκυμοσυνης; Αν κανω τεστ θα μου δειξει κατι ή πρεπει να περιμενω και αλλο.

 

Υπάρχει περιπτωση. Οι ημερες ειναι οριακά γονιμες. Να κανετε ενα τεστ φαρμακειου. Περιμενουμε νεα σας!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα..ειμαι 30 και απο μικρη ταλαιπωρουμε με μυκητες κανω συχνα θεραπειες φευγουν για ενα διαστημα και ξανα παλι εχω κουραστει πολυ με αυτην την ιστορια ο γιατρος μου τον οποιο εχω αλλαξει πια μου ελεγε οτι ειναι κληρονομικο απο την μητερα μου,δεν ξερω κατα ποσο αληθευει ,ακομα και οταν εμεινα εγκυος στην αρχη της εγκυμοσυνη μου εκανα θεραπεια υπαρχει περιπτωση να φυγουν τελειως καποια στιγμη η θα ταλαπωρουμε για μια ζωη..ευχαριστω πολυ εκ των προτερων

 

Οι μυκητες δεν εχουν καμια σχεση με κληρονομικοτητα.

Φυσικα και με τη σωστη αντιμετωπιση μπορειτε να απαλλαγειτε απο το προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περιπτωση. Οι ημερες ειναι οριακά γονιμες. Να κανετε ενα τεστ φαρμακειου. Περιμενουμε νεα σας!!

 

Eυχαριστω πολυ γιατρε. Θα κανω το τεστ και θα δουμε!!!

Link to comment
Share on other sites

Το συνδρομο των πολυκυστικών ωοθηκων αποτελει ενα μεγαλο θεμα συζητησης. Πρεπει να υπαρχουν καποια κριτηρια και να γινονται συγκεκριμενες εξετασεις, σε συγκεκριμενο χρονικο σημειο.

Απο όσα μου λέτε δεν ειμαι απολυτα σιγουρος οτι πραγματικα έχετε πολυκυστικες ωοθηκες. Πρεπει όμως να δω τις εξετασεις σας για να σας απαντησω πιο συγκεκριμενα. Δυστυχως στην Ελλαδα γινεται καταχρηση του όρου.

 

Έχει συμβεί το ίδιο και σε κοντινό μου συγγενή και μέλος του φόρουμ. Ο κύκλος μου είναι σταθερός, αλλά οι προσπάθειες αποτυχημένες. Φαντάζομαι, όμως, ότι αυτό μπορεί να είναι και του συντρόφου πρόβλημα [...]. Ο γιατρός που πρώτος διέκρινε πολυκυστικές, ήταν επειδή (για πρώτη φορά) είχα καθυστέρηση 15 μέρες, πριν από δυο χρόνια. Από τότε δεν ξαναείχα καθυστέρηση. Το παράδοξο της υπόθεσης, είναι ότι, ενώ έχω δει τις κύστες στην οθόνη, δεν με έχει στείλει κανένας για ορμονικές εξετάσεις (!). Ωστόσο, ο τελευταίος γυναικολόγος μου είχε πει "Αφού η περίοδός σου έχει τάση καθυστέρησης (31 μέρες αντί 28), είναι πολυκυστικές". Η αλήθεια είναι, πώς όσο ερχόμασταν σε επαφή με τον σύντροφό μου (γιατί μετά απομακρυνθήκαμε λόγω σπουδών), είχα περίοδο κάθε 28 μέρες για τέσσερις μήνες, αλλά από τότε σταθερά για ενάμιση χρόνο και κάτι, 31 μέρες. Ελπίζω να μην σας μπέρδεψα πολύ.. Ευχαριστώ για την απάντησή σας. Θα το ψάξω παραπάνω το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα γιατρε,θα ηθελα κι εγω τη γνωμη σας.Γεννησα με καισαρικη πριν απο 5 μηνες και απο τοτε ειχα περιοδο 3 φορες.Και τις τρεις 2-3 μερες μετα την ωορηξια νιωθω πονο χαμηλα ποτε αριστερα ποτε δεξια για μια περιπου μερα και μετα μου περναει.Ο πονος ειναι πολυ εντονος και δεν ειναι πονος περιοδου αλλα κατι σα σφαχτης.Επισκεφτηκα τη γυναικολογο μου,μου εκανε υπερηχο και κατα την ωορηξια και κατα τη φαση του πονου και δε διαπιστωσε τιποτα παθολογικο,ηταν ολα φυσιολογικα.Μαλιστα μου εκανε και εναν υπερηχο στο νεφρο για να αποκλεισει καποιο προβλημα και εκει.Μου προτεινε να το παρακολουθησουμε τους επομενους μηνες και αν συνεχισει να παρω για 2-3 μηνες αντισυλληπτικα για να σιγουρευτουμε οτι ο πονος προερχεται απο την ωορηξια(μιας και αν δεν υπαρχει ωορηξια δε θα υπαρχει και πονος).Σκεφτεστε κατι αλλο που θα μπορουσα να κανω η να ελεγξω?Θα εκτιμουσα τη γνωμη σας.

q3pIp3.png

7QYNp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα γιατρε,θα ηθελα κι εγω τη γνωμη σας.Γεννησα με καισαρικη πριν απο 5 μηνες και απο τοτε ειχα περιοδο 3 φορες.Και τις τρεις 2-3 μερες μετα την ωορηξια νιωθω πονο χαμηλα ποτε αριστερα ποτε δεξια για μια περιπου μερα και μετα μου περναει.Ο πονος ειναι πολυ εντονος και δεν ειναι πονος περιοδου αλλα κατι σα σφαχτης.Επισκεφτηκα τη γυναικολογο μου,μου εκανε υπερηχο και κατα την ωορηξια και κατα τη φαση του πονου και δε διαπιστωσε τιποτα παθολογικο,ηταν ολα φυσιολογικα.Μαλιστα μου εκανε και εναν υπερηχο στο νεφρο για να αποκλεισει καποιο προβλημα και εκει.Μου προτεινε να το παρακολουθησουμε τους επομενους μηνες και αν συνεχισει να παρω για 2-3 μηνες αντισυλληπτικα για να σιγουρευτουμε οτι ο πονος προερχεται απο την ωορηξια(μιας και αν δεν υπαρχει ωορηξια δε θα υπαρχει και πονος).Σκεφτεστε κατι αλλο που θα μπορουσα να κανω η να ελεγξω?Θα εκτιμουσα τη γνωμη σας.

 

Υποθέτω οτι οι πόνοι αυτοι δεν υπηρχαν πριν την εγκυμοσυνη σας.

Προσεξτε και τη διατροφη σας εκείνες τις ημερες, καθώς μπορει να ειναι συμπτωματικός πόνος σχετικος με το εντερο σας.

Αν δεν υπαρχει καποια κυστη στην ωοθηκη, πιστευω οτι ειναι παροδικό και μόλις ομαλοποιηθει ο κυκλος σας ακομα περισσοτερο θα περάσει...

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, εχω ενα αγοράκι ηλικίας 16 μηνών, το οποίο και θηλάζω. Δεν έχω περίοδο απο τότε που γέννησα (πέραν απο τα λοχεια που κρατησαν περιπου 12 μερες). Μεσα στη μέρα θηλάζει 3-4 φορες (1 το πρωι και 3 φορες το απογευμα, εκ των οποιων οι 2 ειναι 2λεπτες, δηλ. ισα ισα ξεδιψάει:) Το βράδυ θηλαζει προ υπνου κ ισως αλλη μια φορα μεταμεσονυχτια. Θα πρεπει να ανησυχήσω που δεν έχω ακόμα περίοδο; Εχω διαβασει οτι ειναι φυσιολογικό καθ'ολη τη διαρκεια του θηλασμου να μην υπαρχει περιοδος ή εάν υπάρχουν πολλοί (πόσοι είναι πολλοί) ή κ νυχτερινοί θηλασμοί...

Θα πρέπει να υποβληθώ σε εξετάσεις; Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, εχω ενα αγοράκι ηλικίας 16 μηνών, το οποίο και θηλάζω. Δεν έχω περίοδο απο τότε που γέννησα (πέραν απο τα λοχεια που κρατησαν περιπου 12 μερες). Μεσα στη μέρα θηλάζει 3-4 φορες (1 το πρωι και 3 φορες το απογευμα, εκ των οποιων οι 2 ειναι 2λεπτες, δηλ. ισα ισα ξεδιψάει:) Το βράδυ θηλαζει προ υπνου κ ισως αλλη μια φορα μεταμεσονυχτια. Θα πρεπει να ανησυχήσω που δεν έχω ακόμα περίοδο; Εχω διαβασει οτι ειναι φυσιολογικό καθ'ολη τη διαρκεια του θηλασμου να μην υπαρχει περιοδος ή εάν υπάρχουν πολλοί (πόσοι είναι πολλοί) ή κ νυχτερινοί θηλασμοί...

Θα πρέπει να υποβληθώ σε εξετάσεις; Ευχαριστώ

 

Σε γενικές γραμμες, όσο θηλαζετε και παραγετε γαλα, μια ορμονη που ονομαζεται προλακτινη και ειναι υπευθυνη για την παραγωγη γαλακτος, δεν επιτρεπει στην περιοδο σας να εμφανιστει. Αρα δεν πρεπει να ανησυχειτε ουτε και να κανετε εξετασεις.

Link to comment
Share on other sites

Σε γενικές γραμμες, όσο θηλαζετε και παραγετε γαλα, μια ορμονη που ονομαζεται προλακτινη και ειναι υπευθυνη για την παραγωγη γαλακτος, δεν επιτρεπει στην περιοδο σας να εμφανιστει. Αρα δεν πρεπει να ανησυχειτε ουτε και να κανετε εξετασεις.

 

Σας ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κυριε Χριστοπουλε. ειμαι 28 ετων και ο συζηγος 32 ετων.

θελουμε τοσο πολυ να αποκτησουμε ενα παιδι! Καταφυγαμε σε προσπαθειες εξωσωματικης γονιμοποιησης χωρις αποτελεσματα συν μια παλλινδρομιση την 9η εβδομαδα να σημειωσω οτι πριν πραγματοποιηθει η εμβρυομεταφορα εγινε προεμφυτευτικος ελεγχος ναι μεν υπηρχε σακκος, ηταν ενδρομητρια κυηση αλλα, δεν υπηρχε εμβρυο.

πιθανη αιτια; που μπορει να ωφειλετε;

 

Μετα απο μια παλλινδομιση τη εξετασεις πρεπει να γινουν πριν ξεκινησω νεα προσπαθεια;

 

Σας ευχαριστω!

εκ-των προτερων

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα γιατρέ. Θα ήθελα να ρωτήσω κι εγώ κάτι σχετικά με ένα θέμα που αφορά μία φίλη μου.

Έκανε προσπάθεια εξωσωματικής τον Ιανουάριο αλλά απέτυχε. Είχε ένα κύκλο 27 ημερών. Και μετά από έλεγχο με τεστ ωορρηξίας βρέθηκε ότι είχε ωορρηξʼια την 16 ημʼερα.

Έχει 5 μέρες καθυστέρηση σύμφωνα με το τεστ ωορρηξίας. Την τέταρτη μέρα έκανε ένα τεστ εγκυμοσύνης αλλά βγήκε αρνητικό.

Υπάρχει περίπτωση εγκυμοσύνης ή οι ορμόνες της εξωσωματικής έχουν αλλάξει τον κύκλο;

Είναι περίπου μετά από 20 μέρες από την ωορρηξία, τι μπορεί να ευθύνεται; Από όσο γνώριζα, μετά την ωορρηξία σε 14 ημέρες περιμένεις να αδιαθετήσεις.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...